גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החיפוש אחר הפורמט האולטימטיבי: פסטיבל מיפ נפתח

ביריד הטלוויזיה מיפ שנפתח בצרפת נראה כי אחד הטרנדים המובילים הוא שיתופי-פעולה כבר משלב הפיתוח עם גופים מחוץ לישראל ■ האם יימכר סוף-סוף אותו פורמט ישראלי שיסעיר את הטלוויזיה עולמית ויכניס כסף גדול לקופה?

פסטיבל מיפ / צילום: יחצ
פסטיבל מיפ / צילום: יחצ

מזג-אוויר רטוב וסגרירי קיבל את פני מאות הישראלים שהגיעו לעיירת החוף הצרפתית קאן בתקווה למצוא את מזלם. גם השנה יצאה תעשיית הטלוויזיה הישראלית, כמעט כגוף אחד, ליריד מיפ, במטרה לממש את מה שהפך בשנים האחרונות לחלום האולטימטיבי - לפצח את הפורמט האחד והיחיד שיסעיר בהצלחה את הטלוויזיה העולמית, ובעיקר יכניס הרבה מאוד כסף.

מבין עשרות הפורמטים ומאות שעות השידור שהשוק הישראלי מביא איתו אל היריד המכירות העצום, רבים יימכרו, אך הניסיון מלמד כי רק מעטים יצליחו במידה מסוימת. מעטים עוד יותר, אם בכלל, יצליחו מאוד. אך חלק מהעיקרון הבסיסי של תעשיית התוכן הוא ההבנה שלפני שהלהיט הגדול מגיע, אפשר, ואולי אפילו צריך, להיכשל שוב ושוב.

מה שמנחה אולי את הישראלים במסעם החצי-שנתי לריביירה הצרפתית הוא האמונה השלמה שהשלאגר כבר מצוי באמתחתם.

לצד החולמים לשווא, יש כבר את מי שביססו אט-אט את עצמם כגורמים משמעותיים בעלי שם בתחומי הפיתוח וההפצה של תוכן. גופים ישראליים כמו ארמוזה פורמטס, קשת אינטרנשיונל ודורי מדיה הפכו את ישראל למעצמה שכל גוף שידור ברחבי הגלובוס יודע שחשוב להתעדכן בפירות תוצרתה לפני שהוא מכין את לוחות השידורים לשנים הבאות.

אלה הצליחו לצור ספריות תוכן די רחבות, עם אוסף של הצלחות בממדים כאלה ואחרים, שמאפשרות ביסוס וגלגול של העסק שהן מנהלות. בעוד שהן הכוח החלוץ, הן מובילות תעשייה שוקקת של מפיקים, יוצרים, ובאחרונה גם משקיעים, שרוצים חלק מההייפ שישראל מעוררת.

הסיבה העיקרית לנהירה הישראלית אל העולם היא מגבלתו של השוק המקומי: כ-5 גופי שידור בעלי כוח, עוגה מצומצמת ואין-ספור מגבלות פיקוח ודרישות רגולטוריות. היה זה רק עניין של זמן עד שהתלות של מפיצי הפורמטים בשידור וביצירה המקומית תלך ותקטן. ולכן, אחת המגמות העיקריות במיפ הקרוב היא שיתופי-פעולה טלוויזיוניים - שמתחילים כבר בשלב פיתוח הפורמט - בין ישראל וכוחות בינלאומיים משמעותיים.

כך למשל, ארמוזה פורמטס של אבי ארמוזה חתמה על שיתוף-פעולה עם הערוץ הצרפתי TF1 לפיתוחו של הפורמט האינטראקטיבי שלה "The People's Choice", שכבר נמכר במסגרת שיתוף-פעולה עם חברת סקרינז, שעומדת גם מאחורי הטכנולוגיה של "הכוכב הבא". כמו כן חתם ארמוזה על שיתוף-פעולה עם הערוץ הקנדי TVA, שבמסגרתו יפיץ את תכניו בעולם.

לפסטיבל הזה יגיע ארמוזה עם 4 פורמטים קנדיים - "טיסה 920" שהיא שעשועון-ריאליטי היכרויות; "בהזמנה בלבד" - שעשועון המבוסס על השתתפות סלבריטאים; ושתי סדרות מתוסרטות. ארמוזה ממשיך למכור גם פורמטים שפיתח במסגרת שיתוף-הפעולה שלו עם הערוץ הסיני המוביל ג'יאנגסו.

כמו כן, ארמוזה יציג לראשונה פורמטים נוספים שיועדו לשוק הישראלי, ובהם "אמבוש" - תוכנית המתיחות של יגאל שילון ואולפני הרצליה, ששודרה בהצלחה בערוץ 10; ו"קשור לאמא" - פורמט חדש של "ארצה הפקות" בשיתוף TV FORMAT FUND. התוכנית קושרת - פיזית - אימהות עם אחד מילדיהם הבוגרים - והן מתלוות אליהם ל-72 שעות מחייהם.

קרן הפורמטים הטלוויזיוניים של רוביקון ואלון דולב השקיעה בסך-הכול 3 מיליון שקל, והיא יוצאת ליריד מיפ עם 3 פורמטים נוספים, השייכים ליוצרים שונים וחברות הפצה שונות. אחד מהם - פורמט שעשועון של עמי גלאם בשם "300" - כבר נמכר לאנדמול ספרד עם תחילת הפסטיבל.

פורמטים נוספים הם "TUG" - מעין וריאציה על משיכה בחבל של "יולי אוגוסט הפקות" בהפצת חברת GLOBAL AGENCY; ו-"Mission is Possible" - שעשועון טלוויזיה קומי, שבמרכזו משימה למתמודדים הנדרשים לאתר אדם סמוי בתוך קהל של מאות אנשים. את המשחק הטלוויזיוני בישראל יובילו הקומיקאים שי גולדשטיין ואבי נוסבאום, ומפיצה אותו בעולם דורי מדיה.

מוכרים תוכניות שפותחו בסין

דורי מדיה היא אחת החברות הישראליות הוותיקות במיפ, והדוכן שלה באופן מסורתי גדול ומושך תשומת-לב גדולה במיוחד. המשלחת של החברה כוללת בין היתר את היו"רית תמי מוזס, את נשיא ומנכ"ל הקבוצה נדב פלטי, את סמנכ"ל התוכן ליאורה ניר ואת סמנכ"ל המכירות רויטל בזל.

בין התוכניות שתמכור החברה, "מי נתן לך רישיון" ששודרה בערוץ 1; "זוג מנצח" של אבוט-המאירי וקרן סינמה, ששודרה בערוץ 10 וזכתה להצלחה בפורטוגל; "אללה איסלאם" - סדרת הדוקו המצליחה של צבי יחזקאלי והבמאי דוד דרעי אשר שודרה בערוץ 10; "דייט בליינד" - קומדיה רומנטית שזכתה להצלחה בארגנטינה דווקא; ודרמת הנעורים החדשה היומית של yes, "שוברי גלים", המופקת על-ידי טדי הפקות ודורי מדיה דרסט לערוץ הילדים.

בנוסף תציג דורי מדיה שעשועון רחוב חדש, "Billy the Board", המאפשר לאנשים להרוויח כסף בזמן ההמתנה לאוטובוס או לרכבת. עודד מנשה ימכור בעזרת דורי את הפורמט החדש שלו "Famous Face", המבוסס על הפורמט הבינלאומי המצליח שלו "Smart Face". גם "חברות" של יואב גרוס וליטל שוורץ, עטורת הפרסים, תוסיף להימכר.

קשת תציג באמצעות זרוע ההפצה הבינלאומית של קשת אינטרנשיונל שורת פורמטים חדשים בפסטיבל, וגם היא בחרה לשתף פעולה ישירות עם גורמים בחו"ל - בסין ובארה"ב, ולא בהכרח להתחיל בישראל כמקור היצירה כולה.

לצד "סברי מרנן" ו"תא גורדין", שנמכרו להפקה בארה"ב; ו"הכוכב הבא", שהייתה ללהיט מכירות בשנת 2013 (וזכתה להצלחה יחסית בלבד בשידורה מקומות שונים בעולם); והשעשועונים "BOOM" ו"בטוח או ביטוח" - תציג קשת את דרמת המתח "DIG" של גדעון רף ("חטופים", "הומלנד") וטים קרינג ("Heroes"), בהפקת UCP וקשת. התוכנית, שצילומיה החלו בקיץ האחרון בירושלים ונגדעו בשל מבצע "צוק איתן", עתידה לעלות בשנת 2015 ברשת USA. הסדרה "DIG" פותחה על-ידי קשת יחד עם גייל ברמן ("באפי ציידת הערפדים") מחברת ההפקות Tecumesh וג'ין סטיין ("הונאה").

כמו כן תנסה קשת למכור את "הצילו! אני לא יודע לבשל" ואת "Not A Star Yet" - תוכנית כישרונות שפותחה דווקא בסין על-ידי Zhejiang TV. בתוכנית ילדי מפורסמים מתחרים זה בזה, ראש בראש, בכישרונות שונים.

"בייב מגנט" ("Babe Magnet") הוא פורמט הכרויות מבית קומדי סנטרל ישראל. בתוכנית מתחרים 4 בחורים על לבה של בחורה, על-ידי מענה לשאלותיה בנושאי אהבה ומשיכה, כל זה כשהם מוצמדים למשטחים שונים על-ידי מגנטים.

התוכנית היא פרי יצירתם של אלון שחר ואורן גרנר, והיא מופקת על-ידי חברת Nutz הפקות.

זכיינית ערוץ 2 רשת לא מחזיקה בזרוע הפצה משלה, אך פורמטים שונים שלה נמכרים בכל זאת ביריד. "6 אימהות" ("Mothers") יוצג למכירה, ואיתו גם "המיזם", שפותח ויופץ יחד עם אנדמול ישראל, "משחקי השף", "בלתי הפיך", "צחוק מעבודה", "כלוב הזהב" ואפילו "עממיות" של נאור ציון.

אולפני הרצליה - שתשלח אף היא משלחת רחבה הכוללת את יו"ר האולפנים, עמי גניגר; המנכ"לים המשותפים של האולפנים, יואב פרץ ואפרת דרור; ומנהלת המחלקה הבינלאומית של האולפנים, טליה שחר - תציע כמה פורמטים משלה, ובהם שעשועונים כמו "חשוב, אל תמצמץ", "שתף או העז" והסיטקום "ישראל" של ישראל קטורזה.

שמים פוקוס על הדוכן של מכון היצוא הישראלי

קרוב ל-15 אלף משתתפים צפויים להגיע השנה ליריד מיפ, ורבים מהמוכרים הישראלים יפגשו אותם דווקא בביתן של מכון היצוא.

לדברי מירה גשל, מנהלת ענף תוכן, קולנוע טלוויזיה ומוזיקה במכון היצוא, "כתוצאה מההכרזה על ישראל כמדינת פוקוס בתערוכת MIPTV לפני כ-5 חודשים, ההתעניינות הגדולה ממילא בתעשיית הטלוויזיה הישראלית גברה, ומספר רב של קניינים ומנהלי תוכניות הביעו עניין להיפגש עם החברות הישראליות כבר בתערוכה הקרובה. מעולם לא הייתה התעניינות כה רבה בחומרים הישראליים עוד לפני התערוכה, בין היתר מהרשתות RAI האיטלקית, ארטה הצרפתית ודר שפיגל הגרמנית".

בביתן הלאומי בתערוכה יציגו מוכרי פורמטים, ובהם מטר הפקות, ארצה הפקות, אולפני הרצליה והאולפנים המאוחדים; וכן מוכרי ערוצים ותוכניות כגון i24, הופ קטנטנים, מידל איסט ניוז, ענני תקשורת, ICQ מדיה וטלית הפקות, מפיצי דוקומנטריים כמו סינפיל-פיליפה ורות דיסקין וקטגוריית דיבוב ותרגום אולפני אלרום.

עוד כתבות

ראש המוסד, יוסי כהן  / צילום: יח"צ

ראש הממשלה נתניהו החליט להאריך את כהונת יוסי כהן כראש המוסד

כהן יכהן עד ליוני 2021 ● בהודעה ששלחה לשכת ראש הממשלה נאמר כי הארכת הכהונה נעשית ״בשל האתגרים הביטחוניים העומדים בפני מדינת ישראל

שר האוצר ישראל כ"ץ ויו"ר  ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: יניב לוי ויותם בן יצחק, יח"צ

הערכות: ההסתדרות תסכים להקפאת שכר במגזר הציבורי

בהסתדרות מבקשים לחתום על הסכם שכר חדש לעובדי המגזר הצ יבורי לאחר שהסתיים הסכם המסגרת הקודם שנחתם ב-2016 על ידי שר האוצר כחלון ● במסגרת ההסכם הקודם, שחל בשנים 2015-2019 קיבלו עובדי המגזר הציבורי תוספות שכר בהיקף מצטבר של כ-8% לאורך תקופת ההסכם

אנשים עם מסכות הולכים על רקע בניין הפרלמנט הבריטי בלונדון / צילום: Kirsty Wigglesworth, AP

בריטניה מעבירה מיליארדים למוסדות תרבות ובוחנת חלוקת שוברי קניות לאזרחים

השוברים יהיו תקפים לתחומים שחווים משבר, כמו תעשיית האירוח והתיירות, או החנויות הקטנות ● צעד מוחשי ומחייב יותר עליו הודיע אמש שר האוצר הבריטי, הוא הענקת תמיכה בשווי 1.5 מיליארד ליש"ט למוסדות תרבות

מעצר מפגינים בהונג קונג ברביעי לפי החוק החדש  / צילום: Kin Cheung, Associated Press

הצנזורה מגיעה לרשתות החברתיות: המבחן של ענקיות הטק בהונג קונג

תחת החוק הביטחון הלאומי הסיני שנחקק בשבוע שעבר ומאפשר פגיעה בזכויות האזרח של התושבים בהונג קונג, נראה כי הצנזורה תגיע בקרוב גם לענקיות הטק ● עכשיו תוהים משני צדי הגלובוס האם הן ינקטו בעמדה כלשהי בעניין

הפגנת העצמאים מול הכנסת / צילום: כדיה לוי, גלובס

הקטסטרופה בדרך? הסיוע לעסקים מדשדש ביחס לעולם, ובממשלה מתכננים רק עוד מאותו דבר

שר האוצר ישראל כ"ץ הכריז חגיגית על גיבוש תוכנית סיוע חדשה למשק • אך תוכניות כאלה כבר גובשו ונזנחו, ועיקר הבעיה מתגלה ביישום בפועל של הבטחות המדינה • בארגוני העצמאים מזהירים: ללא שינוי בגישה הקטסטרופה בדרך

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

דרמה בשוק התקשורת: משרדי הממשלה במהלך לביטול הפיצול בין ספק לתשתית אינטרנט

טיוטת חוק ההסדרים קובעת לראשונה שיש לפנות למהלך כזה, ולקבוע תקנות מעבר לשם כך

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

שיכון ובינוי עשויה להחליף גם את מערך הפרסום

בתקציב הפרסום של שו"ב מטפל כעשרים שנה משרד הפרסום באומן בר ריבנאי ● באחרונה זכה משרד המדיה ארג'נטרו בתקציב הפרסום של פרויקט התחדשות עירונית של החברה, ונראה כי זוהי רק הסנונית הראשונה לשינוי

פיני כהן גיל-עד בושביץ ורן שלח / צילום: סיון פרג

הקורונה מקטינה עסקה ענקית של קרן נוי בתחום הסולארי בספרד ושולחת את עובדיה לבידוד

העסקה שעליה חתמה הקרן היא לרכישת פרויקט לייצור חשמל באנרגיה סולארית בהיקף של כ-340 מגוואט באזור קסטיה לה מנצ'ה, לא רחוק מהבירה מדריד, בהשקעה של כ-300 מיליון אירו ● כיום עומדת על הפרק השלמתה של מחצית העסקה

בית השגריר ברחוב תכלת (השגריר האמריקאי דיוויד פרידמן בעיגול) / צילום: איל יצהר, קובי גדעון - לע"מ

עם נוף לים בהרצליה פיתוח: כמה באמת שווה בית השגריר האמריקאי

אף שמרבית העסקאות שנחתמו באזור נערכו לפני זמן רב, ניתן להעריך כי שווי מ"ר למגורים בחלק המערבי של רחוב גלי תכלת בהרצליה עומד על כ-65 אלף שקל, מה שמעמיד את מחיר הנכס על כ-250 מיליון שקל ● ניתוח עסקה

יואב קיש / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הנוכחות באולמות, בתי כנסת, ברים ופאבים תוגבל לחמישים איש

ועדת הקורונה דנה הבוקר באישור הצו הממשלתי ובו הגבלות לגבי התקהלות ● ח"כ קיש אמר כי "אנחנו חייבים לפעול משמעותית להגביל אירועים חברתיים המוניים" ● נתניהו: "אנחנו נידרש לצעדים נוספים מעבר למה שהחליטו קבינט הקורונה והממשלה בסוף השבוע שעבר"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

מי יקבל רישיון כמנהל השקעות? הפתרון לבחינת רשות ני"ע

לפני כשבוע התקיימה בחינה מקצועית ב' למבקשים להשיג רישיון כמנהלי השקעות ● לפניכם תשובות מנומקות לשאלות בבחינה

נשיאת בית הדין לעבודה ורדה וירט לבנה/ צילום: שלומי יוסף

החברה שנמצאה אחראית להטרדה מינית ברילוקיישן: "א.ר. פרויקטים חקלאות מים"

ביה"ד הארצי קיבל את בקשת ל"גלובס" לפרסם אם שם החברה שחויבה לשלם לעובדת שלה פיצוי בגובה 215 אלף שקל. זאת, לאחר שהעובדת הוטרדה מינית ע"י אדם זר בעת ששהתה מטעם החברה ברילוקיישן

טראמפ בהר ראשמור בחגיגות יום עצמאות של ארה"ב בשבת / צילום: Tom Brenner, רויטרס

בצל הקורונה והקיטוב הפוליטי והחברתי, אמריקה מציינת יום עצמאות לא שמח

רפובליקאים ודמוקרטים חלוקים בשאלה אם ארה״ב היא ״הארץ הנפלאה ביותר בעולם״ ● הם חלוקים בכל שאלה, טריוויאלית או מעמיקה ● אפילו חבישת מסכות הפכה לשאלה מפלגתית - הסירוב לחייב מסכות גובה עכשיו מחיר כבד ממדינות רפובליקאיות ● הנשיא מוסיף לערוך עצרות בלי מסכות ובלי מרחק בטחון

אולפן החדשות של ערוץ 13 / צילום: יח"צ

37 הזמנות לשימוע, כולל עיתונאים בולטים: הקיצוצים בחדשות 13 עולים מדרגה

הרשימה של שמות המפוטרים הוכנה כבר לפני מספר שבועות, אולם רק בסוף השבוע הוחלט סופית מי נשאר בה, לאחר שהתברר מי מהעובדים מבקש לממש את תוכנית ההנהלה לפרישה מרצון ● בין המועמדים לפיטורים גם שמונה כתבים, ביניהם ברק רביד, דני רופ, סמדר פלד, אלי ראכלין, נעמה איזנברוך, אבי עמית ואיתי ורד

באפט, באספה השנתית בשנה שעברה. אירוע שמשך אלפי בני אדם בימי שיגרה / צילום: Associated Press

באפט משחרר את הניצרה: השקעת ענק לברקשייר בכ-9.7 מיליארד דולר

ברקשייר הת'וואי של האורקל מאומהה משחררת מעט מהר המזומנים של 137 מיליארד דולר עליו היא יושבת, ותרכוש את חטיבת האחסון והובלת הגז הטבעי של דומיניון אנרג'י תמורת 9.7 מיליארד דולר

מחלקת מונשמי קורונה / צילום: ראובן קסטרו, וואלה !NEWS

הגרף היומי: איך "כבשה" ישראל את הצמרת המפוקפקת בטבלת מספרי החולים החדשים

אחרי שנראה שישראל מצליחה להיחלץ מהמשבר הבריאותי, בשבועיים האחרונים מספר החולים היומי הולך ומטפס במהירות, גם ביחס לעולם • לישראל אין מערך יעיל לקטיעת שרשראות הדבקה, אך ישנה עלייה ניכרת במספר הבדיקות והקלה בתנאים, באופן המאפשר לאתר חולים רבים יותר

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בידוד חרטא: אם ככה עושים איכון סלולרי, אנחנו בצרות צרורות

המצב המגוחך, שאזרחים נאסרים בביתם על לא עוול בכפם, בלי אפשרות לערער על המאסר בפני הרשויות, מעלה הרהורים נוגים על אובדן הדמוקרטיה ועל איכות העבודה של שירות הביטחון הכללי

שי וינינגר (מימין) ודניאל שרייבר, מייסדי למונייד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

למונייד הצטרפה למועדון "מניות החלום" של ההייטק הישראלי: צמד המייסדים שווים ביחד מעל חצי מיליארד דולר

שווי חברת הביטוח הדיגיטלי, שעדיין רושמת גידול בהפסדיה, יותר מהוכפל ביום המסחר שלאחר ההנפקה, ל-3.8 מיליארד דולר ● נסיקתן של מניות ההייטק הישראליות, ולמונייד ביניהן, אינה מתבססת על התוצאות הפיננסיות שלהן, אלא משקפת בעיקר ציפיות משקיעים למימוש הפוטנציאל העסקי שלהן בעתיד

רובע 3, תל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כבר לא רק עניין של גיקים: כך רכישת נדל"ן בבלוקצ'יין הופכת למיינסטרים

המיתון העולמי הוליד יוזמות שהיו מוכרות למעטים - משקיעים שאיבדו מהונם יוכלו בקרוב כבר לא לרכוש דירה שלמה, אלא לקנות אחוזים קטנים במספר נכסים ● כך עולם הבלוקצ'יין חושף את עולם הנדל"ן לקהלים חדשים שלא היו נגישים ● האזינו

דלפק טיסות נכנסות סגור בשדה התעופה בדיסלדורף / צילום: Martin Meissner, Associated Press

גרמניה חוזרת בה: מגדירה את ישראל כ"מסוכנת" ותדרוש בידוד לנוסעים מהארץ

המשמעות? ברוב מדינות המחוז של גרמניה יידרשו כעת מישראלים שמגיעים למדינה לשהות בבידוד של 14 ימים ● נזכיר כי ישראל אינה נמצאת ברשימת 14 המדינות שאושרה מהן כניסת תיירים לאיחוד האירופי