גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא על המילקי לבדו

גרמניה לא מנסה לפתות ישראלים, היא מנסה לשפר את כלכלתה

שער ברנדנבורג / צילום: רויטרס
שער ברנדנבורג / צילום: רויטרס

דבר אחד ברור כבר - ראש העיר וראש הממשלה הבאים של ברלין לא יהיה ראעד סאלח, יליד סבסטייה שבשומרון. רעאד סאלח, שהוא כיום יו"ר סיעת הסוציאל-דמוקרטים, המפלגה השלטת בברלין, אחד משלושת מועמדי המפלגה לתפקיד ראש העיר, יצטרך לחכות. יריבו המבוגר ממנו ב-10 שנים, מיכאל מילר, גבר עליו אתמול (שבת) בבחירות הפנימיות של המפלגה, והוא יכהן בעוד כמה שבועות כראש העיר. כך אבד ללוחמים הקנאים בירידה מישראל לברלין טיעון מנצח נגד מגורי ישראלים בברלין - הטיעון שהאחראי על סיר הבשר (בעברית: מילקי) בברלין עשוי להיות פלסטיני.

אבל לא יהיה בכך כדי לחסל את הדיון הער בשאלה האם הפתגם "ubi bene ibi patria" (מקום שבו טוב לי, שם מולדתי) ראוי לשמש במקומותינו, במיוחד כש"המקום הטוב" שבו בוחרים ישראלים לגור (או לפחות מנסים לשבח אותו) הוא דווקא בירת גרמניה. יתר על כן, הדיון הזה ראוי שיימשך, אבל תוך הסבת תשומת-הלב לעיקר. לא על המילקי לבדו.

הדיבורים על רבבות ישראלים שיורדים לברלין, או לכל מקום אחר, מוגזמים עד מאוד. אבל בין שיהיו המספרים קטנים או גדולים, השאלה שצריך לשאול היא - מדוע המולדת הישראלית אינה מנסה לשפר באותם תחומים שעוררו את תשומת-הלב, בדברים שבהם ניתן לשפר. אחת הטענות שמועלות נגד ההשוואה בין איכות החיים בברלין ובין ישראל היא שישראל נמצאת במצב מלחמה, והוצאות הביטחון שלה גדולות לאין ערוך מאלה של גרמניה.

בגון דא כדאי להזכיר - לא תמיד היה כך, ואחת הסיבות לשינוי בגרמניה, מאז נחלה את המפלה ב-1945, היא שגרמניה למדה להעדיף את השלום עם שכנותיה על העוינות המסורתית. גם העוינות בין גרמניה לצרפת נחשבה בשעתה לנתון שאי אפשר להעבירו מן העולם. הם החליפו את הדיסקט. אולי ישראל תלמד לחפש ביתר מרץ את השלום, ובכך תסייע גם לעודד השקעות באיכות החיים?

שהרי זה מה שצד את עיני היורדים והתיירים כאחד: בברלין, כמו בשאר מחוזות אירופה, משקיעים בתחבורה ציבורית שווה לכל נפש. מי שגר בברלין יודע מה היתרון ברשת הרכבות (עיליות, תחתיות וחשמליות) היעילה הפועלת 7 ימים בשבוע (גם אם גם שם יש מדי פעם שביתה). מי שגר בברלין למד להעריך את יחסה של העיר ושל גרמניה בכלל לנושאי הבנייה הציבורית (תחום פעילותו של אותו ראעד סלאח), לנושאי הדיור בהשכרה ולחיסכון באנרגיה על-ידי השתתפות המדינה ביצירת בידוד טוב יותר לדירות.

מי שגר בברלין או בגרמניה לומד כיצד המדינה מאפשרת חינוך חינם עד לאוניברסיטה ועד בכלל. מי שגר שם ועוקב אחרי הנושאים הפוליטיים הגדולים מגלה עד כמה רבים המקום והכסף המוקדשים מצד אחד לחינוך ילדים בגיל הגן; ולטיפול הסיעודי בזקנים מן הצד השני. והוא לומד גם את מה שמשך את עיקר תשומת-הלב בוויכוח במקומותינו, שבסופרמרקט סל המוצרים זול יותר מהסל בישראל, ועל אחת כמה וכמה אם משווים את השכר הממוצע בשתי הארצות.

לא רק המילקי זול יותר, ולא רק המבחר של מעדני חלב גדול יותר (מומלץ: פודינג סולת במבחר טעמים), אלא גם בקבוק יין איכותי אפשר להשיג במחיר של 12-20 שקל כדי לשמח לבב אנוש. קיצורו של דבר: בלי להמליץ על ירידה יכול המידע הזה לעורר מחשבה - מדוע לא יהיה כדבר הזה אצלנו, או מה נעשה כדי שהתנאים בהכא (פה) יהיו דומים לאלה בהתם (שם)?

גם העובדה שפלסטיני יליד סבסטיה יכול להיות מועמד לראשות עיר הבירה הגרמנית, ואולי להיות ראש העיר בהזדמנות הבאה (לאחר שראש העיר הקודם נשא בגאון את השתייכותו לקהילה הגאה), ראוי שתעורר למחשבה: מה כדאי לנו לעשות כדי שאוכלוסייה לא יהודית או אוכלוסיית מהגרים לא יהודית תזכה לסיכוי שווה בחברה הישראלית? מה לעשות כדי שסובלנות תהיה מקובלת יותר מן הגזענות ומשאר צורות של הפליה ואי-סובלנות? מה לעשות כדי להבהיר שהגירה (כולל מבקשי מקלט) היא ברכה ולא קללה?

ברלין - לא שחור-לבן, אלא גוונים של אפור

גרמניה אינה מנסה לפתות דווקא ישראלים להתיישב בה, היא מנסה לשפר את הכלכלה שלה ואת המאזן האקטוארי שלה בעזרת מדיניות הגירה מסוג חדש. גם זה דבר שראוי ללמוד ממנו.

כל בר-דעת יודע שגם ברלין אינה טלית שכולה תכלת. גם שם מאיימים כוחות על השוויון, על הצדק החברתי, על הסובלנות ועל הדמוקרטיה. לא מדובר בשחור ולבן אלא בגוונים של אפור, ואלה שמנהלים בקרבנו את הוויכוח שואלים בצדק - מדוע לאפור במקומותינו גוון כהה הרבה יותר.

מבחינות רבות, ברלין היא רק משל לאירופה בכלל. כדי לזעזע ולחולל דיון נזקקים לשם הקוד "ברלין" שהוא שם בעל אסוציאציה היסטורית חריפה. ומשום שהאסוציאציה ההיסטורית כה חריפה, מי שרואים עצמם פטריוטים ציוניים מנסים להדוף את הנמשל, לא רק את המשל.

כשהם מסתתרים תחת מילת הגנאי "ברלין", הם הודפים מעליהם את החובה לחפש מדיניות אחרת, לחפש את השלום, לשמור על מדינת הרווחה, לדאוג לחלשים ולגלות סובלנות לשונים. כך הם מצדיקים ישירות או בעקיפין את הרעות החולות שעליהן יוצא לא רק קצפם של ה"יורדים".

■ הכותב הוא ראש מרכז קבנר להיסטוריה גרמנית.

עוד כתבות

חיסון לקורונה / אילוסטרציה: Dado Ruvic, רויטרס

תקווה ישראלית? האוניברסיטה העברית מדווחת על תרופה "שיכולה להפוך את הקורונה להצטננות"

התרופה, שנועדה במקור לטיפול בעודף שומנים בדם, פוגעת ביכולת של הוירוס להתרבות בתוך שומן בתאי הריאה ● ממצאיו של פרופ' יעקב נחמיאס עשויים להסביר את הקשר בין מחלות מטבוליות לבין פגיעה חמורה מן הוירוס

מסעדה סגורה לפי תקנות הסגר / צילום: בר לביא, גלובס

סקר מצב העסקים בקורונה: זינוק במפוטרים בהייטק, ענף המסעדנות נפגע הכי קשה

לפי הלמ"ס, היקף המפוטרים בכלל הענפים במשק גדל: מ-4.5% באמצע יוני ל-7.6% כעת ● ענף המסעדנות מוביל עם שיעור של 13.5% מפוטרים ●  שיעור המפוטרים בהייטק זינק מ-4.5% ביוני ל-7.1%

עובדי אל על מפגינים מול משרד האוצר / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

היום הגורלי של אל על: האם תחתום על הסכם עם הטייסים או שתלך להגנה מפני נושים?

מתווה הסיוע הממשלתי שאל על בחרה דורש חתימה עם ועדי העובדים על תוכנית התייעלות שתשקף חיסכון שנתי של 350 מיליון דולר ● ההנהלה הגיעה להסכמה עם שלושה ועדים, אך הפערים מול הטייסים ממשיכים להיות גדולים מאוד ומחר ינסו לגשר עליהם בפגישת מו"מ רשמית

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

העליון דחה את ערעור פורום קהלת לביטול דמי החבר בהסתדרות

פורום קהלת ערער על דחיית בקשה לתביעה ייצוגית נגד ההסתדרות בסך 4.7 מיליארד שקל ● בפורום טענו כי ההסתדרות גבוה דמי חבר העולים על דמי החבר המרביים שרשאית אגודה עותמאנית לגבות מחבריה

רשת NEW YORK & Company הותיקה פושטת את הרגל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אפקט הקורונה: רשת New York & Co מתכוננת לסגירת כל חנויותיה במסגרת פשיטת רגל

החברה האם של המותג הוותיק, RTW Retailwinds, הגישה בקשת להגנה מפשיטת רגל ● עקב המצב הרשת כבר השיקה מבצעי מכירות לחסיול המלאי ב־387 החנויות שלה ברחבי ארה"ב ● החברה גם שוקלת מכירה של עסקי המסחר האלקטרוני והקניין הרוחני שלה

הנוער העובד והלומד - מחאת תנועות הנוער / צילום: הנוער העובד והלומד

מחאת תנועות הנוער עולה שלב: הפגנות במאות מוקדים ברחבי הארץ

בעקבות ההגבלות שהוטלו על היקף פעילותן של תנועות הנוער כחלק מהמאבק בהתפשטות הקורונה, יתקיימו הערב מחאות במאות מוקדים ברחבי הארץ בקריאה לממשלה להתיר את המשך פעילותן ● "דווקא פעילות מסודרת, עם מדריכים שדואגים לעמוד בהנחיות, זה מה שיצמצם הדבקה"

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

העימות בין ברקת לדירקטוריון כלל החזקות מסלים והרגולטור מאיים לקחת את היתר השליטה

לאחר שדירקטוריון כלל החזקות ביטוח הציבורית דחה ביקורת של הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת ביחס לאי הזרמת כספי הנפקת המניות מאשתקד, כותב הרגולטור: "התנהלות זו יש בה כדי להשליך על מצבם של בעלי המניות של כלל החזקות באופן מהותי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

דיון פורום הקורונה של נתניהו הסתיים ללא קבלת כל החלטה

עם זאת, הובהר בדיון כי יש לקבוע רף נדבקים וחולים במצב קשה שיחייב את הצעדים החריפים, עד הטלה של סגר מלא

הפגנת המחאה בכיכר רבין על חוסר הטיפול של הממשלה במשבר הכלכלי / צילום: שלומי יוסף, גלובס

שכיר מול עצמאי: קל לראות מי מנפגעי הקורונה מקבל מהמדינה ודאות ויותר כסף

הארכת תקופת הזכאות לקבלת דמי אבטלה לשכירים הדגישה את הפערים לרעת העצמאים ● למשל, הפער בסיוע לשכיר ולעצמאי שהרוויחו לפני הקורונה כ-11 אלף שקל בחודש יכול להסתכם בכ-50%

בדיקה גנומית מסייעת לטיפול בסרטן/ צילום: יח"צ

חברת הסרטן נקטין ת'רפיוטיקס השלימה סגירה ראשונה של גיוס בהובלת קרן aMoon

היקף הגיוס הכולל צפוי להגיע לכ-15 מיליון דולר

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הרבה שאלות פתוחות, ותשובה אחת ברורה: עיכוב שדרוג מהירות הגלישה ברשת של בזק עלה לכולנו ביוקר

אילו השירות היה מושק בזמן ניתן היה לדרוש מבזק לספקו ליותר מעשירית מבתי האב ● כעת, הסוסים ברחו מהאורווה ולבזק כבר לא כדאי להשקיע בו מעבר להשקעה שכבר עשתה היות והיא נכנסת להשקעה בפרויקט הסיבים האופטיים

מפגין על גדר מול מעון רה"מ נתניהו / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אלפים במחאה נגד נתניהו מחוץ לבלפור: עימותים בין שוטרים ומפגינים

כמה עשרות מפגינים ניסו לפרוץ את המחסומים שהקימה המשטרה סמוך למעון ראש הממשלה ● האלפים שהגיעו למקום אוחזים בלפידים וקוראים לראש הממשלה להתפטר מתפקידו בעקבות השחיתות השלטונית: "המדינה לא של נתניהו"

מגדלי עזריאלי והסביבה  / צילום: גיא ליברמן, גלובס

נעילה אדומה בתל אביב: מדד ת"א 35 ירד ב-1.3%

מדד ת"א 125 איבד 1.2% ומדד ת"א 90 ירד ב-0.5% ● מדד הבנקים איבד 1.8%, מניית דיסקונט ירדה ב-2.9%, פועלים נסוגה ב-2%

מטוס של אל על ממריא משדה תעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הסבלנות נגמרה, ותביעה ייצוגית הוגשה נגד אל על – מה הסיכוי שהלקוחות יקבלו החזר כספי?

הסכום שהתובעים דורשים מהחברה עומד על 400 מיליון דולר - זהה לסיוע שהחברה אמורה לקבל מהמדינה ● הטענה: אל על, בדומה לחברות אחרות, מפרה את חוק התעופה בכך שהיא אינה מחזירה כספים לנוסעים שטיסתם בוטלה

יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן

שר השיכון: "יש בפריפריה המון דירות ריקות - ניתן מענק לדירות יד שנייה בשווי של עד 700 אלף שקל"

ליצמן אמר בוועדת הכספים של הכנסת כי משרדו במגעים עם משרד האוצר על מנת לקדם את המהלך, אך לא ציין את גובה המענק והקריטריונים השונים לקבלתו ● עוד אמר השר: "אני לא עומד להזניח אף מגזר. יש גם תוכנית למגזר הערבי"

מסעדה סגורה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

מאז אתמול ועד היום בבוקר: 3,986 דורשי עבודה חדשים

בשירות התעסוקה רשומים 851,945 דורשי עבודה, מהם 574,549 בחל"ת ● מהדיווח האחרון אתמול ועד היום ב-7:00, התקבלו דיווחים על 1,789 עובדים שחזרו לעבוד

וירג'ין אטלנטיק / צילום: יחצ

דיווחים: הסכם-מימון בשווי 1.2 מיליארד ליש"ט יציל את וירג'ין מפשיטת רגל

שורה של גופי השקעות יתמכו בחברה, והדבר ימנע פיטורים של אלפי בני אדם בבריטניה, כך על פי רשת "SKY" הבריטית ● בעלי החברה סר ריצ'רד ברנסון יזרים כ-200 מיליון ליש"ט

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

חוק התעופה המותאם לימי קורונה אושר סופית. מה צריך לדעת עליו?

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הנוסח המעודכן בהוראת שעה לחוק שאמור להיטיב עם חברות התעופה על חשבון הצרכנים ● החוק עדיין מחייב את החברות להחזיר לצרכנים את כספם על טיסות שבוטלו, סעיף שהחברות שאפו שיבוטל (ויאפשר להן להעניק זיכוי בלבד)

רוי בוי / צילום: אילן בשור

רוי בוי הוא רק קצה הקרחון: התקשורת הישראלית מדירה ומפלה בדואים - ועכשיו זה מוכח

ההתנשאות על החברה הבדואית והקטלוג שלהם באופן מסוים רחוק מלהיות רק מנת חלקם של מיעוט, ולתקשורת הישראלית יש חלק משמעותי בקיבוע תפיסות אלה ● החלק הארי של סיקור הבדואים בנגב הוא שלילי לחלוטין

ישראל טוויטו, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: סיון פרג'

אחרי הפיטורים: חובת ההוכחה עוברת ל"חדשות 13". אבל יש גם כוכבית

הציוץ של עורך "המגזין" ניר בכר המאשים את המנכ"ל ישראל טויטו ב"בלפוריזציה" מספר הרבה על "חדשות 13", אבל לא פחות על חולשת העיתונאים ●  קשה שלא לתהות: אם לא היה מפוטר, האם הציבור עדיין היה זוכה לשמוע את הדברים