גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מברלין לעזה

הפתרון ליוקר המחיה עובר דרך הסכסוך עם הפלסטינים

מחמוד עבאס, אבו מאזן, רשות פלשתינאית / צלם רויטרס
מחמוד עבאס, אבו מאזן, רשות פלשתינאית / צלם רויטרס

בימים אלה נשמעים שוב הקולות והדרישה הציבורית ל"צדק חברתי", הפעם בדמות "מחאת המילקי". יש הרואים בה מחאה צרכנית נגד הסדין האדום של "יוקר המחיה", אך בעצם מדובר בדרישה לחלוקה צודקת יותר של עוגת המשאבים הלאומיים, בהתחשב במשתנים רבים, בהם גם במצב הביטחוני. יש 3 דרכים לטפל בנושא הכלכלי המשלימות זו את זו:

■ תיקון במסגרת תקציב המדינה הקיים - אינו מאפשר מהפך בסדרי העדיפויות מכיוון שרוב התקציב מוקצה באופן שמקשה על שינוי. לכן, גם אם ייעשו הפעולות הנחוצות של שבירת מונופולים והריכוזיות במשק, עדיין אין כאן יכולת לחולל שינוי דרמטי. מחירי הדיור המאמירים מדגימים נקודה זו.

■ הגדלת תקציב המדינה - שר האוצר יאיר לפיד ציין בצדק, שהגדלת תקציב המדינה (ללא העלאת מסים) היא הלוואה שהדור הנוכחי לוקח על-חשבון הדור הבא. הגדלה באמצעות העלאת מסים היא בעייתית, כי מסים גבוהים מהווים בלם לצמיחה ולשגשוג. כמו כן, הפחתת ההכנסה הפנויה תפגע בראש ובראשונה במעמד הביניים.

■ הגדלת העוגה כולה - באמצעות צמיחה והגדלת התוצר לנפש, אשר יגדילו את משאבי המדינה ויאפשרו לה לעשות את הפעולות הנדרשות למען מתן מסגרת שירותים נאותה לציבור. כאן טמון הפוטנציאל הגבוה ביותר.

אם רוצים לעשות שינוי אמיתי יש לפעול בראש ובראשונה בתחום השלישי - של הגדלת העוגה בכל המשק. במקביל, יש לנתח מדוע הפער בין העולם המפותח ובין ישראל הוא כה גדול, וזאת על אף שבישראל יש הון אנושי נדיר באיכויותיו ועוצמות יצירתיות מהמעלה הראשונה. הרי הבעיות של חלוקת משאבים אינן ייחודיות לישראל. ובכן, מה שייחודי לישראל, פוגע בכלכלה ומונע את הגדלת העוגה, הוא הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני יאפשר נוסף להגדלת העוגה כולה, בעקבות הגדלת הכנסות המדינה ממסים ללא העלאת מסים, את הגדלת "העוגה החברתית", באמצעות קיטון ההוצאה בסעיפים הקשורים לעימות.

הגדלת העוגה תתאפשר עקב עלייה בהכנסות המדינה כתוצאה מקפיצת המדרגה הצפויה בשיעורי הצמיחה, הגדלת היצוא, עלייה בתיירות, גידול בהיקף ההשקעות בישראל ועוד.

הגדלת העוגה החברתית - תתאפשר בעיקר בזכות הפחתה הדרגתית ומבוקרת של תקציב הביטחון ושינוי בסדרי עדיפויות. באחוזים, תקציב הביטחון של ישראל הוא הגבוה בעולם כחלק מכלל התקציב. הוא גבוה פי שניים ויותר מכל מדינה אחרת. ניתן רק לשער מה ניתן היה לעשות בישראל לו ניתן היה לקצץ את תקציב הביטחון ב-50%, ולהקצות את הסכום לנושאים כמו חינוך, בריאות, ורווחה.

יצירת מציאות של שתי מדינות לשני עמים תביא להפחתה ישירה של תקציב הביטחון, להגדלה של אחוז המפרנסים במשק ע"י הכנסת ערבים וחרדים למעגל העבודה, להפניית כוחות מסקטורים של שירותים לסקטורים יצרניים, ולהגדלת המסחר עם מדינות שכנות. ואלו רק חלק מהמרכיבים שיתנו דחיפה למשק הישראלי.

פתרון הסכסוך יאפשר את הגדלת העוגה, ובמיוחד את שיפור החינוך וההשכלה הגבוהה, שהם המנוע המרכזי להמשך הצמיחה, וחוזר חלילה.

והפתרון הזה הוא אפשרי גם היום. בין אם במסגרת יוזמה אזורית, חידוש אפקטיבי של המו"מ, ו/או צעדים יזומים לקראת מציאות של שתי מדינות לשני עמים.

בשבוע הבא, בעת שרבים מאיתנו יתכנסו לציין את זכרו של יצחק רבין ז"ל, שהבין היטב את הקשר בין כלכלה לשלום - נקרא לקדם פתרון של שתי מדינות. נעשה זאת גם מתוך הערך של סולידריות עם אותם אנשים שעתידים לשלם מחיר יקר מאוד בהגיע הפתרון - המתנחלים, שחלקם יאלצו להתפנות מבתיהם. חשוב להיערך לקליטתם באמפתיות ובסולידריות, תוך מתן פתרונות ראויים להמשך חייהם, ולפעול להקל על התהליך לפני, בעת, ואחרי הפינוי.

פתרון של שתי מדינות לשני עמים, במקביל לטיפול רציני ואחראי בנושא המתנחלים, יגדילו את העוגה של כל אזרחי המדינה, ולכן הם מהווים את הפעילות החברתית ביותר. הקו הישר ממחאת המילקי להגדלת עומק הכיסים של כל אזרחי ישראל עובר דרך פתרון הסכסוך.

■ הכותב, יזם היי-טק, משמש כיו"ר-משותף של תנועת "עתיד כחול לבן", לקידום פתרון שתי מדינות לשני עמים, וכן יו"ר העמותות עיגול לטובה ויוזמות קרן אברהם.

עוד כתבות

חניונים בשכונת מלחה בי-ם יהפכו למתחם תחזוקה וחניון קרונות לרכבת הקלה / הדמיה: אדריכל גיל קריבין, צוות אב לתחבורה

חניוני אוטובוסים בשכונת מלחה בי-ם יהפכו למתחם תחזוקה וחניון קרונות לרכבת הקלה

כך אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ירושלים ● המתחם (דפו) יכלול שני מפסים בקיבולת של 102 קרונות ● ביצוע הפרויקט יבוצע על ידי הזוכה במכרז לזכיינות לקו הכחול והשלישי של הרכבת הקלה בבירה שצפוי לפעול החל מסוף 2027

משרדי לייטריקס. תפחית השנה בגיוס הג'וניורים (למצולמים אין קשר לכתבה) / צילום: איל יצהר, גלובס

ה"בוטקאמפים" של ההייטק עדיין מלאים. אבל איפה כולם יעבדו?

בכל שנה צעירים חסרי ניסיון ממלאים את ה"בוטקאמפים" - קורסים לתכנות - בשאיפה להשתלב בהייטק ● עובדים מנוסים פוטרו או הוצאו לחל"ת עקב המשבר, מה שמשנה את פני התעשייה • רונן ניר מויולה ונצ'רס: "השקעת משאבי המדינה בחינוך טכנולוגי, מייצרת ג'וניורים שלא ישתלבו בתעשייה"

מוכר בכניסה לחנות מחכה ללקוחות. העסקים מתקשים לחזור לשגרה לאחר תקופת הסגר הממושכת / צילום: כדיה לוי, גלובס

הגרף היומי: כמה שנות חיים הציל הסגר וכמה זה עלה לנו?

כלכלנים ניסו לחשב כמה שנות חיים הרווחנו בסגר במרץ-מאי, מה הייתה העלות של כל שנת חיים שחסכנו והאם זה היה "כדאי" ● אז כמה חיים נחסכו?

קוטג' במבשרת ציון / צילום: יח"צ

עסקת השבוע: הנחה של 400 אלף שקל על כניסה מיידית במבשרת ציון

המשא ומתן על הנכס התחיל במחיר מבוקש של 4.7 מיליון שקל והסתיים ב-4.3 מיליון שקל ● "תוך 10 ימים המשפחה הרוכשת כבר נכנסה לבית"

עין הנצי"ב. מעיין בתוך קיבוץ / צילום: אורלי גנוסר

גם בלי להתקבל לחברות: ביקור במעיין שבתוך הקיבוץ

מעיין שבתוך קיבוץ וסדנת אמנות קצת אחרת

מושבים ריקים במשרד הבונדסליגה בגרמניה / צילום: Michael Dalder, רויטרס

זו ההזדמנות לתת את הבמה לספורטאים הצעירים

בענפי הספורט המובילים צופים הפסדים כבדים כתוצאה מהיעדרות הקהל מהמגרשים ● אפשרות אחת עבורם היא להמשיך לדרוש פיצוי מהאוצר ולאיים בהשבתה ● אבל האופציה העדיפה היא לקצץ בהוצאות ולתת לצעירים לתפוס את מקומם של הכוכבים הזרים

"פעילות התאים הסנסנטיים תלויה בסביבה שלהם" / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

החזית המפתיעה במלחמה בסרטן: פיצוח מנגנון ההזדקנות

אם היינו יכולים לסלק מהגוף תאים שהזדקנו, האם היינו מגלים את מעיין הנעורים? ומה התפקיד של מנגנון ההזדקנות במניעת סרטן? ● מחקריו של פרופ' איתי בן-פורת מגלים את פוטנציאל ההרס והריפוי של אותו מנגנון

לפעמים אילוץ דווקא נחוץ / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מחקר אחד בשבוע: לפעמים אילוץ דווקא נחוץ

אריק, מנהל ייצור במפעל מכשור רפואי, חושש שעבודת הצוות נפגעת בגלל העבודה מרחוק ● אבל הוא טועה: מחקרים מראים שאילוצים הם דווקא טריגר ליצירתיות

ז’איר בולסונארו / צילום: רויטרס, Ricardo Moraes

עיתונאים תובעים את בולסונארו: הסיר את המסכה במסיבת העיתונאים בה הודיע שהוא חולה בקורונה

במסיבת העיתונאים בה בישר נשיא ברזיל כי הוא נדבק בנגיף הקורונה הסיר את המסכה מפניו, לאחר שהתרחק מעט מן העיתונאים ● כעת טוען נשיא התאחדות העיתונאים כי "הנשיא בולסונארו ממשיך להתנהג בצורה נפשעת ולסכן חיים של אחרים"

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מתניעה מחדש: אמזון חוזרת למכור סחורה לישראל בתעריפי שילוח זולים יותר

בתחילת מרץ, עם התפשטות מגפת הקורונה, הופסקו המשלוחים מאמזון ארה״ב ואירופה לישראל; לפני חודשיים הוחזרו המשלוחים בעלויות משלוח שהפכו את הקנייה לבלתי משתלמת ● אולם גם כעת, כנראה שתידרשו לחפש בפינצטה מוצרים עם מחירי שילוח אטרקטיביים

צוללת של טיסנקרופ בעיר הנמל הגרמנית קיל / צילום: רויטרס

ממשלת גרמניה אישרה מסירת צוללת רביעית מתקדמת למצרים

מדובר בחלק מעסקה שכבר נחתמה בעבר, אך כעת אושרה מסירת הצוללת, למרות מעורבותה לכאורה של קהיר במלחמה בתימן בין המורדים במימון איראן לבין כוחות בתמיכת סעודיה ומצרים

הפגנה ליד הפסל של מרטין לות'ר קינג ביום ציון שחרור העבדות / צילום: Jacquelyn Martin, Associated Press

למה המצב מדאיג ומתי המחאה תגיע לכאן: שלוש דעות על המהומות בארה"ב

מותו של ג'ורג' פלויד הצית גל מחאות רחב ברחבי ארה"ב והדיון הציבורי בסוגיה עדיין מתנהל ● האם הגזענות מתדלקת את ההפגנות ברחוב, מתי המחאה תגיע אלינו ולמה המצב בארה"ב מדאיג ● פרויקט מיוחד

איור: מורן ברק

דיור מוגן מדי? אפס ביקורים, אפס יציאות, אפס קורונה

"חודשיים לא יצאנו מהדירה, היינו אסירים בכלוב של זהב" ● עד לפני המגפה היו רשתות הדיור המוגן היוקרתי בוננזה נדל"נית ● כעת, אחרי העוצר, הפטרנליזם והבדידות, מניותיהן בצניחה ובני הגיל השלישי כבר לא בטוחים שזה הפתרון עבורם ● רשתות הדיור המוגן: "לדיירים אצלנו היה הרבה יותר קל מאשר לחבריהם בבית"

צוותים רפואיים בווהאן. רק ל־14% מהסינים יש מספיק חסכונות להתמודד עם מקרה חירום רפואי  / צילום: Ng Han Guan, Associated Press

בלי פרמיה חודשית: בסין מצאו חלופה אטרקטיבית לביטוח הרפואי

תוכניות עזרה הדדית של ענקיות כמו חברת המסחר המקוון עליבאבא ויצרנית הסמארטפונים שיאומי גייסו כבר 150 מיליון משתמשים בסין ● הרציונל: במקום תשלומים קבועים לקרן, החברים מכסים ישירות את ההוצאות הרפואיות של עמיתים שחלו במחלות קשות, כולל קורונה

קורט יוליין, מנכ"ל ברליץ העולמי / צילום: יח"צ

קורונה שפה קשה: אי אפשר לטוס, אבל אנשים עדיין רוצים ללמוד שפות

בראיון ל"גלובס" מספר מנכ"ל ביה"ס הגדול בעולם ללימודי שפות קורט יוליין על האירוע ששינה את האופן שבו הם מלמדים ועל המזל שהיה להם בזכות הטכנולוגיה ● הוא משיב על שאלה קרדינלית הרבה יותר: מי בכלל צריך ללמוד שפה זרה כשאי אפשר לטוס

ליקר ביתי מדובדבנים / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

להכין ליקרים ביתיים מפירות העונה - הרבה יותר קל ממה שחשבתם

הכנת ליקר ביתי מדובדבנים, שזיפים ושאר פירות קיץ עושה קאמבק, קצת בחסות הקורונה וקצת מנוסטלגיה לטעם של פעם, כשסבים וסבתות מרומניה או מטוניסיה היו מכינים ליקרים מפירות העונה

פרופ' מארק בליית / צילום: (c) Courtesy of Open Society Foundation

הוא חזה את עליית טראמפ ואת הברקזיט. הוא חושב שהקפיטליזם מת והוא בעיקר יודע למה כולם כל כך כועסים

איך ההסבר על ‘ביל גייטס שנכנס לבר' קשור לקורונה ולג'ורג' פלויד? פרופ' בליית משוכנע שהוא יודע מה השתבש בשיטה ואיך אפשר לתקן אותה ● בראיון פוקח עיניים ל־G הוא מתריע: הכעס בעולם יגיע לנקודת רתיחה - אלא אם כן מנהיגים יגלו סוף־סוף קצת אומץ פוליטי ● האזינו

נועם לוי / צילום: איל יצהר, גלובס

"יסגרו אותנו עד הקיץ הבא, וזאת מכת מוות"

שיחה אישית ומקצועית עם נועם לוי, יו"ר התאחדות בעלי האולמות, על היתמות בגיל מוקדם, העבודה באולמות ונזקי הקורונה ● "אנחנו נמצאים במו"מ עם משרד האוצר על מתווה סיוע, ואם הוא לא יהיה הוגן, לא נוכל יותר להחזיק את החברים ונצא למלחמה"

אתי אנטה-שגב עם זהו זה / צילום: אלבום אישי אתי אנטה-שגב

ולא אחרת: כך הפכו חמישה גברים בני 70 לדבר הכי חם על המסך

סיום העונה הראשונה של "זהו זה 2020" (כאן 11) הוא הזמנה לפענח את סוד ההצלחה של החלק הכי מקסים בתוכנית – השירים ● "אתמול ברחוב, עצר אותי מישהו על קטנוע, הרים את הקסדה ואמר לי: 'אתם הביטלס'!"

דידס 6, ירושלים - התחדשות עירונית / הדמיה: קבוצת מנוס

"אסור שתיגמר היזמות של תמ"א. יש בניינים מאוד מסוכנים"

לדיירים ברחוב דידס 6 בירושלים היה חשוב ששיפוץ הבניין ישמור גם על האופי הייחודי של שכונת המושבה הגרמנית ● דיירת בבניין: "ראיתי איך הם חיזקו ואת החפירות לעומק - זה לביטחון כל התושבים"