גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לידיעת הטסים: איזה פיצוי מגיע לכם על אובדן מזוודה?

כמעט 22 מיליון מזוודות בעולם אובדות, נגנבות או מתעכבות מדי שנה, כשבנתב"ג מדובר על ממוצע של שתי מזוודות אבודות על כל 1,000 שעוברות בנמל ■ מתי מגיע פיצוי, מי נותן אותו, והאם הוא ניתן גם על עוגמת-נפש?

מזוודות  / צילום: Shuterstock
מזוודות / צילום: Shuterstock

עודד ממרכז הארץ המריא ב-21 בספטמבר מנתב"ג לווינה, ומשם לשטוטגרט בטיסת המשך עם חברת התעופה אוסטריאן איירליינס (מקבוצת לופטהנזה), אלא שבהגיעו ליעד גילה כי אין לו מזוודה.

"כשהגעתי לשדה, התברר שהמזוודה לא הגיעה. פתחתי בהליך של איתור הכבודה בשדה", הוא מספר.

לפני ימים אחדים, כחודש ימים אחרי הטיסה, ע' קיבל את המזוודה לביתו. מאוסטריאן נמסר בתגובה כי מדובר בתקלה נדירה ולא אופיינית: "שיעור אובדן מזוודות בקבוצת לופטהנזה עומד על 2% בשנה", נמסר, ובכל אופן, "אנו מתנצלים על העיכוב".

אך ע' לא לבד. על-פי חברת המחקר sita, כ-21.8 מיליון מזוודות ברחבי העולם אבדו/נגנבו/התעכבו במהלך 2013. בנתב"ג לבדו, שנחשב שדה תעופה בינוני בגודלו, נכנסות ויוצאות מעל 15 מיליון מזוודות בשנה, מתוכן שתי מזוודות לכל 1,000 מזוודות בממוצע לא מגיעות ליעדן.

באל-על מדווחים על אובדן של 6-5 מזוודות לכל אלף נוסעים; בארקיע על 9 מזוודות בטיסות פנים-ארציות ו-4 מזוודות בטיסות בינלאומיות; ובישראייר על 2.4 מזוודות לכל 1,000 מזוודות בטיסות בינלאומיות.

בחברות מדגישים כי מרבית המזוודות האבודות אותרו בשלב כזה או אחר והוחזרו לנוסעים, ובכל מקרה אפשר להתעודד מהנתון שאובדן המזוודות בנמלי התעופה השונים בעולם ירד ב-17% לעומת השנה הקודמת.

מי מפצה ובכמה?

חברות התעופה לא אוהבות את אמנת מונטריאול, המטילה עליהן את האחריות על אובדן ונזק הנגרם לכבודה.

"זאת שערורייה", אומר גדי עמל, סמנכ"ל תפעול וביטחון בארקיע. לדבריו, "האמנה עושה עוול לחברות התעופה, מהסיבה הפשוטה שאין להן נגיעה לתהליך השינוע של המטען בשדה התעופה, ומטבע הדברים גם לא לאובדן או גרימת נזק למזוודה.

"החשיבה כאילו לחברת התעופה יש נגיעה לאירועי אובדן כבודה - טעות ביסודה. בטיסות בינלאומיות, מהרגע שהמזוודה עוברת את הצ'ק-אין בשדה - לחברת התעופה אין שליטה על המזוודה. כל תהליך שינוע הכבודה והעמסתה על המטוסים מתבצע על-ידי עובדי שדה התעופה".

ברשות שדות התעופה דוחים טענות אלה, בטענה כי לכל חברת תעופה יש בשדה התעופה פקח העמסה ובקר משקלים מטעמה, שיכולים לדעת בזמן אמת אם חסרה מזוודה.

כך או כך, לדברי עו"ד אמיר קליינמן, מומחה לדיני תיירות, לפי סעיף 22(2) לאמנת מונטריאול, חבות המוביל האווירי במקרה של אובדן עומדת כיום על סכום מקסימלי של כ-1,600 דולר (כ-6,000 שקל) לנוסע, הכולל הן את הנזקים הממוניים (המזוודה ותכולתה) והן את הנזקים הלא ממוניים (עוגמת-נפש, אובדן זמן יקר, אכזבה וכדומה).

"נקודת המוצא של אמנת מונטריאול היא שהמוביל האווירי אחראי לנזק שנגרם לכבודה תוך כדי התובלה האווירית, כאשר אי-מסירת הכבודה מהווה ראיה לאובדנה תוך כדי התובלה האווירית".

ומה הדין לגבי כבודה עם תכולה יקרה כמו תכשיטים, מכשור רפואי, ציוד צילום, ציוד סקי וכדומה? לדברי עו"ד קליינמן, נוסע יכול למסור "הצהרת ערך מיוחדת" טרם הטיסה ולשלם תשלום מיוחד נוסף עבור שילוחה. "במקרה כזה המוביל האווירי אחראי עד כדי הסכום המוצהר, וטבעי שינקוט אמצעים מיוחדים כדי להבטיח כי המשלוח יגיע בביטחון ליעדו. מומלץ לברר מראש את מלוא הפרטים והתנאים עם חברת התעופה".

עוד לדברי עו"ד קליינמן, הפיצוי האמור הוא גבול עליון השמור למקרים של אובדן מוחלט של כבודה. הדברים משתנים כשהמזוודה מגיעה באיחור.

"בגין איחור של יומיים בהגעת כבודה ליעד בחו"ל, בית המשפט בתל-אביב פסק למשל פיצוי בסך של 500 שקל, בצירוף 100 שקל הוצאות בלבד. מאידך גיסא, בגין איחור מלא בהגעת כבודה, כלומר נמסרה לנוסעים רק בשובם ארצה - בית המשפט בנתניה פסק פיצוי בסך 2,500 שקל בצירוף 500 שקל הוצאות.

"יחד עם זאת, אם יוכח כי הנזק לכבודה נבע ממעשה או מחדל של חברת התעופה, עובדיה או שליחיה, שנעשו בפזיזות ובידיעה שקרוב לוודאי ייגרם נזק בעטיים - ניתן יהא לחרוג מתקרת האחריות הנ"ל".

איך אפשר לבטח מפני אובדן?

פוליסות הביטוח הסטנדרטיות המוצעות כיום לציבור הנוסעים מכסות בין היתר אובדן כבודה במהלך טיסה או במהלך הטיול עצמו (למשל גניבה של מזוודה מבית-המלון).

לדברי יוסי וולברגר, מנהל מחלקת מוצרים וחתם ראשי בחברת הביטוח ביטוח ישיר, פוליסה סטנדרטית בעלות יומית של 1.7 דולר, מבטחת כבודה בסכום מרבי של 2,000 דולר.

"מבוטח שאיבד מזוודה - בין אם בשדה התעופה ובין אם במהלך הטיול עצמו - מפוצה בסכום האמור לאחר ביצוע הערכת שווי תכולת המזוודה ובניקוי סכום הפיצוי שהמבוטח קיבל מחברת התעופה. לא מקבלים פיצוי גם מחברת התעופה וגם מחברת הביטוח, כי אי-אפשר לעשות ביזנס מאובדן מזוודה".

עוד לדבריו, בביטוח ישיר ניתן לבטח בנפרד גם מחשב נייד בנסיעה לחו"ל תמורת 2 דולר ליום, וליהנות במקרה של אובדן מהחזר של עד 2,000 דולר. "לרוב, אנשי עסקים הם שמבטחים לפטופים בנסיעות לחו"ל", אומר וולברגר.

באשר לאופן קבלת הפיצוי, וולברגר טוען כי מבוטחים שלהם בטופס התביעה נשמעת הגיונית - מפוצים ללא עיכוב. "הבעיה מתחילה באלה שמצהירים הצהרות שנשמעות לנו לא הגיוניות מבחינת נפח ושווי החפצים שארזו במזוודה שאבדה".

ככלל, וולברגר ממליץ להמעיט ככל הניתן בחפצי ערך במזוודה ולהעדיף שתי מזוודות קטנות מאשר אחת גדולה, ובכך להפחית את הסיכון של להישאר מעבר לים בלי כלום.

דרך אחרת לבטח את המזוודה היא באמצעות blue ribbon bags - חברה אמריקאית בבעלות יהודים אמריקאים (שאף הציגו את מרכולתם בתערוכת התיירות האחרונה שהתקיימה בתל-אביב).

החברה מציעה פיצוי מהיר לאובדן מזוודה ב-3 מסלולים: תמורת תשלום של 5 דולר - החברה מפצה בגין מזוודה (עד שתי מזוודות) שלא הגיעה לידי הנוסע אחרי 4 ימים ב-1,000 דולר; תמורת 7.5 דולר - הפיצוי הוא 1,500 דולר; ותמורת תשלום של 10 דולר - הפיצוי הוא 2,000 דולר.

"ברגע אובדן המזוודה יש להגיש לנו תלונה, במקביל לחברת התעופה. ביום החמישי יוצא צ'ק פיצוי מהחברה, ללא צורך בקבלות ובהסברים לתכולת המטען", מבטיחים בחברה.

המזוודה לא הגיעה? כל מה שצריך לדעת

מה לעשות כשהמזוודה לא מגיעה?

יש לגשת מיד לדלפק חברת התעופה או למחלקת האבדות בנמל התעופה ולדווח על אובדן. חשוב לתעד הודעה זו ולדרוש אישור בכתב. חברות התעופה דורשות מהנוסעים, כתנאי לקבלת פיצוי, לדווח להן באופן מיידי על האובדן, כדי שתוכלנה לאתר את המזוודה כמה שיותר מהר ולא יאוחר משבועיים.

האם מגיע פיצוי כספי לקניית מוצרים בסיסיים בחו"ל?

כן. הסכום משתנה בין חברות התעופה, ולכן מומלץ לברר מראש מהו גובה הפיצוי המשולם בגין רכישת מוצרים בסיסיים (ביגוד, מזון ושתייה, תרופות וכיו"ב). על-פי רוב מדובר בכ-75 דולר ל-3 ימים. חובה לשמור את כל הקבלות בגין רכישות אלה ולצרפן לאחר מכן לטופס התביעה המוגש לחברת התעופה לצורך קבלת פיצוי והחזר הוצאות. חברות תעופה אינן מפצות בגין רכישת מוצרים בסיסיים אם נחתתם במקום המגורים הקבוע שלכם. את טופס התביעה ניתן להוריד באתרי האינטרנט של חברות התעופה.

עד מתי ניתן להגיש תביעה?

בגין אובדן ניתן להגיש תביעה עד שבוע ימים; בגין נזק או איחור בקבלת המזוודה ניתן להגיש תביעה עד 21 יום ממועד קבלת המזוודה.

המזוודה לא נמצאה. מה גובה הפיצוי המרבי?

כ-1,600 דולר (כ-6,000 שקל) לנוסע, כולל את הנזק הכספי (המזוודה ותכולתה) ואת הנזקים הלא כספי (עוגמת-נפש, אובדן זמן יקר, אכזבה וכדומה). במקרה של אובדן מזוודה עם תכולה יקרה - אם הגשתם מראש לחברת התעופה "הצהרת ערך מיוחדת", בגינה נדרשתם לשלם תשלום נוסף - אתם זכאים לפיצוי עד לסכום הקבוע בטופס ההצהרה.

המזוודה הגיעה באיחור. מגיע פיצוי?

כן, פיצוי כספי בגין רכישת מוצרים בסיסיים.

המזוודה ניזוקה. מגיע פיצוי?

תיקון מזוודה או מזוודה חדשה שוות-ערך.

עוד כתבות

שוחד / צילום: שאטרסטוק

כתב אישום נגד אב ובנו שחשודים במתן שוחד לבכירים בתע"א

על פי החשד, שלום אחרק ובנו עומר להט נתנו שוחד לבכירים בתע"א בתמורה לקידום זכייתם במכרזים ● לפי כתב האישום, השניים נתנו לראש תחום רכש וקבלנות משנה במל"מ שוחד בסך כמאה אלף שקל במזומן, וכן הציעו אחוזים מכל הזמנת עבודה שתועבר לחברה ● עובדי התע"א דיווחו על הצעות השוחד למשטרה

קו המלונות בתל אביב / צילום: תמר מצפי

למרות האירוויזיון: ירידה של 2% במספר הלינות בת"א במאי 2019

לפי התאחדות המלונות, 2.28 מיליון לינות נרשמו בחודש החולף בבתי המלון בארץ, מתוכם כ-1.2 מיליון לינות של תיירים (עלייה של 3% לעומת מאי אשתקד) וכ-1.1 מיליון לינות של ישראלים (ללא שינוי מהשנה הקודמת)

בצלאל סמוטריץ' בכנס לשכת עורכי הדין באילת / צילום: ליאב פלד

לקראת בחירות: חברי מרכז האיחוד הלאומי אישרו הרשימה

חברי מרכז האיחוד הלאומי אישרו מחדש ברוב גדול את רשימת מועמדי המפלגה לבחירות לרבות בצלאל סמוטריץ' בראש המפלגה ● במקביל אישרר מחדש המרכז את ההסכמים הפוליטיים ככתבם וכלשונם אשר נחתמו עם מפלגות הבית היהודי ועוצמה יהודית לריצה משותפת

גניבת קריפטו / איור: שאטרסטוק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שני אחים ישראלים חשודים בגניבת ביטקוין בשווי 100 מיליון דולר

האחים אלי ואסף גיגי, לפי החשדות המיוחסים להם במשטרה, פרצו לחשבונות של אחת מבורסות הקריפטו הגדולות בעולם, ביטפינקס ● השניים נעצרו לראשונה ביום רביעי שעבר, והיום מעצרם הוארך בשבוע ● משטרת ישראל פרסמה המלצות למניעת פגיעה מהונאת פישינג ברשת

בורסת תל אביב  / צילום: רויטרס - Baz Ratner

נעילה מעורבת בבורסה בת"א: טבע איבדה 3.2%, בית שמש זינקה בכ-7%

היום צפויה להתקיים הצבעה נוספת באג"ח סדרה ג' של בי קומיוניקיישנס, שם צפוי רוב שיאפשר לנאמן האג"ח לאשר להנהלת החברה לחתום על העסקה ● הנציבות האירופית פתחה בחקירה נגד חברה בת של שפיר הנדסה ● כלכלי הראל: "בהסתכלות קדימה לשנים הבאות נראה שקיימים יתרונות בולטים לשוק המניות הישראלי"

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

חוסר השקיפות של נתניהו מול ועדת ההיתרים: מה יש לו להסתיר?

ועדת ההיתרים לא יכלה להסתפק בהצהרות ההון שנתניהו העביר למבקר המדינה, כי לדבריה, הן אינן שלמות ● התנהלותו של רה"מ מול ועדת היתרים לאורך כל הדרך נגועה בחוסר שקיפות, שמעלה חשש שלנתניהו יש מה להסתיר ● פרשנות

רובוט שמסייע לילדים ללמוד לתכנת תוצרת Root Robotics / צילום: יח"צ

לא רק ניקיון: הרובוט החדש של iRobot ילמד את ילדיכם לתכנת

החברה הודיעה על רכישת חברת Root Robotics שפיתחה רובוט שמסייע לילדים ללמוד לתכנת ● הרובוט מלמד ילדים מגיל ארבע ומעלה כישורי תכנות ופתרון בעיות, באמצעותה הם יכולים לתכנת את הרובוט לבצע משימות שונות

בנימין נתניהו וניקולאי פטרושב / צילום: חיים צח, לע"מ

מזכיר המועצה לביטחון לאומי של רוסיה: "ביטחון ישראל הוא גם אינטרס שלנו"

נתניהו נפגש עם היום מזכיר המועצה לביטחון לאומי של רוסיה ניקולאי פטרושב ● מחר צפוי כינוס משולש, של היועצים לבטחון לאומי של ישראל, של ארה"ב ושל רוסיה ● נתניהו אמר בקשר לאיראן: "הגנה עצמית זה לקח חשוב מאוד בהיסטוריה של המאה ה-20, בוודאי עבור העם היהודי ומדינתו"

ארנון בר–דוד/ צילום: תמר מצפי

יו"ר ההסתדרות לרה"מ: המעורבות שלך נחוצה למניעת סגירת שדה דב

יו"ר ההסתדרות שלח מכתב דחוף לראש הממשלה במטרה לעצור את סגירת שדה דב, שאמורה להתבצע שבוע הבא ● "שעת האפס שקרבה מאמתת אותנו עם ההשלכות ההרסניות שעשויות להיות למהלך"

נשיא צרפת, עמנואל מקרון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

מעודד מדעיכת הפגנות האפודים הזוהרים, מקרון ממשיך בביצוע רפורמות כלכליות בצרפת

חצי שנה אחרי שהחלו בהפגנות ציבוריות שטלטלו את צרפת, יצאו שלשום לרחובות רק 11,800 בני אדם ברחבי המדינה ● בשבוע לפני כן נרשם שפל של 7,000 מפגינים בלבד ● האבטלה בצרפת צנחה לרמה הנמוכה זה עשור (8.8%), בין השאר בגלל הרפורמות בשוק העבודה שיזם מקרון

איתי בן זאב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה בחרה מפיצים להנפקתה: לידר, ברק קפיטל, לאומי פרטנרס, דיסקונט קפיטל ופועלים אי.בי.אי

הבורסה מצרפת את חברות החיתום כמפיצות מקומיות של המניות שיוצעו בהנפקתה בת"א, וזאת תחת מנהל ההנפקה, בנק ההשקעות הזר ג'פריס ● גם אוריון עשויה לקחת חלק בהפצה ● לפי הערכות הבורסה שואפת להנפיק במהלך הרבעון השלישי, לפי שווי של יותר מ-600 מיליון שקל

בינה מלאכותית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

עולם בלי קניין רוחני? הבינה המלאכותית משנה את עולם היזמות

הקושי להתחקות אחר תהליך הפיתוח שנעשה על-ידי מערכות בינה מלאכותית מזעזע את עולם הקניין הרוחני, ועשוי בסופו של דבר להוביל לחיזוק של ענקיות הטכנולוגיה ● "בעולם התוכנה יודעים מי ישב וכתב את הקוד, כאן לא", אומר עו"ד אסא קלינג, לשעבר ראש רשות הפטנטים

משה כחלון/ צילום:  איל יצהר

ממחר: עיצומים במשרד הביטחון - בקשות יצוא של אלביט ורפאל לא יטופלו

ועד העובדים של משרד הביטחון הודיע היום לראשי החברות כי בקשותיהם לא יטופלו החל ממחר ועד להודעה חדשה ● זאת, במסגרת עיצומים שבהם יפתחו עובדי המשרד במחאה על מה שהוגדר "ההתנהלות חסרת תום הלב מצד משרד האוצר והפגיעה הצפויה בשליחים עובדי המדינה בחו"ל"

שי ניצן / צילום: איל יצהר

מרים פיירברג ושי ברס לא לבד: כך נוקטת הפרקליטות סחבת שפוגעת באזרחים ומערערת את אמון הציבור

אחרי שנים של סיפורים, עלבונות, רמיזות והאשמות, הודיעה הפרקליטות על סגירת התיק נגד ראשת עיריית נתניה, מנהלי נתיבי ישראל, הרופאים הבכירים באיכילוב, ראש עיריית קריית מוצקין ועוד ועוד ● סחבת ועינוי דין זה הסיפור - ועל זה אחראית רק הפרקליטות ● פרשנות

הבניין הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

בזק, ביקום ואינטרנט זהב צפויות לרכז עניין בת"א היום

המסחר בת"א ננעל אתמול במגמה מעורבת ● אתמול נחתמה העסקה למכירת מניות השליטה בחברת בי קומיונקיישנס (ביקום) לידי קרן סרצ'לייט ומשפחת דוד פורר ● פרשמרקט בדרך לרכוש את רשת סופר דוש מבת ים שמונה 4 סניפים ● בית המשפט באוקלהומה אישר אתמול את ההסדר שחתמה טבע בפרשת האופיואידים

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

פייסבוק יכולה לעזור לשיקום האמון בבלוקצ'יין

ליברה, המטבע הדיגיטלי של פייסבוק, מבטיח לשנות את העולם כפי שאנחנו מכירים אותו ● ההבטחה לא חדשה, אבל כשענקיות הטכנולוגיה הן אלו שרוצות לממש אותה מדובר בעידן בוגר יותר לתחום הבלוקצ'יין ● מה עושות בתחום החברות הגדולות, ולמה כדאי להיחשף אליו דווקא דרך הקטנות

חייל צה"ל נושא טיל "ספייק" נגד טנקים מתוצרת רפאל / צילום: רפאל

עסקה של 40 מיליון אירו לחברה בת של רפאל: תמכור טילים לאסטוניה

אירו-ספייק תספק טילים נגד טנקים שפותחו על ידי רפאל ● המשלוח הראשון יסופק לצבא האסטוני בתחילת 2020 ● בתוך כך, ברפאל ממתינים להכרעה שאמורה להתקבל בהודו בנוגע לביצוע עסקה בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר

בניין מטה הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: רויטרס Leah Millis

טראמפ מבקר את הפד, אבל הוא ממש לא הראשון שהפגין עוינות כלפי הבנק המרכזי

הלקאת הבנק המרכזי של ארה"ב התחילה כבר בימיה הראשונים של ארה"ב ● בעוד שבארה"ב הבנק זוכה למוניטין מושמץ, מדינות אחרות מהללות את הבנקים המרכזים שלהן

משה כחלון ורוני חזקיהו / צילומים: כדיה לוי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה בפעם ה-15: לאן הולכים מכאן?

ברקע הגירעון התופח וחרף התנגדותם של השרים גלעד ארדן וחיים כץ, הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי נוסף - כ–1.2 מיליארד שקל - שיפגע בכל משרדי הממשלה ● נגיד בנק ישראל טוען שלממשלה הבאה לא יהיה מנוס מהעלאת מסים והטלת גזירות על הציבור ● האם אנחנו במשבר עמוק או בעוד ירידה קלה בדרך לעלייה?● שתי דעות

בניין הבורסה של ניו יורק בוול סטריט / צילום: רויטרס, Mike Segar

וול סטריט ננעלה ביציבות: טבע איבדה 2.4%; הזהב דהר לשיא של 6 חודשים

המדדים המובילים בארה"ב סגרו יום מנומנם ללא שינוי מהותי בציפייה לפסגת ה-G20 בהמשך השבוע ● המיזוג בין בריסטול מאיירס לסלג'ן מתעכב ברקע לדרישות רגולטוריות ● הבורסה באיסטנבול עלתה ב-1.2% ברקע לתבוסה של ארדואן ● נעילה מעורבת באירופה, הדאקס איבד 0.6%