גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל אוצר החייל: "שוק הפקטורינג יכפיל עצמו תוך 3 שנים"

כיום מוערך שוק הפקטורינג הישראלי ב-7 מיליארד שקל בלבד לעומת 2.2 טריליון אירו בעולם ■ קובי מלכין: "מי שעושה פעם אחת פקטורינג, מגיע לעשות זאת שוב"

קובי מלכין / צילום: בן יוסטר
קובי מלכין / צילום: בן יוסטר

פקטורינג נחשב אמצעי מימון נפוץ בעולם - לפי נתוני ארגון ה-IFG (ארגון הפקטורינג הבינלאומי), היקפו מוערך ב-2.2 טריליון אירו. לעומת זאת, בישראל התחום קיים לא מעט שנים, ואולם השוק עדיין קטן ומוערך ב-7 מיליארד שקל בלבד.

בבנק אוצר החייל מאמינים כי קיים פוטנציאל לצמיחה משמעותית בתחום. הבנק, מקבוצת הבינלאומי, נהפך לפני שנתיים שחקן מרכזי כשרכש את תיק הלקוחות בתחום הפקטורינג של כלל מימון. היקף הנכסים שלו בתחום עומד כיום על כ-2 מיליארד שקל- נתח שוק של 30% בקירוב מהשוק בישראל.

אוצר החייל מזוהה עם אוכלוסיית כוחות הביטחון, אך יש לו גם פעילות לא מבוטלת עם העסקים הקטנים, ובעקבותיה הבנק נכנס לפעילות בתחום הפקטורינג. בשנה האחרונה חלו שינויים מהותיים בשוק בישראל: בראשונה, עיקר פעילות הפקטורינג נעשה באמצעות המערכת הבנקאית ולא בגופים החוץ-בנקאיים, ששלטו עד לא מזמן בתחום. לפי הערכות, הגוף השני בגודלו הוא בנק מזרחי טפחות, שנכנס לתחום לפני 7 שנים. מי שעוד פעיל הם שני הבנקים הגדולים, הפועלים ולאומי, וכן קיימים גופים חוץ-בנקאיים בהם פנינסולה, גלובל פקטורינג וגמא.

ביום שלישי השבוע יקיים אוצר החייל כנס בנושא הפקטורינג. בבנק מאמינים כי צפויה צמיחה משמעותית של התחום בישראל. "שוק הפקטורינג בישראל גדל, נכנסו עוד שחקנים והתרחבו. התחום הזה נמצא בצמיחה, ולהערכתי תוך 3 שנים השוק יכפיל את עצמו", אומר ל"גלובס" מנכ"ל אוצר החייל קובי מלכין.

נציין כי לא אחת בשנים האחרונות אמרו שחקנים כי קיים פוטנציאל משמעותי לצמיחת השוק, אך נראה כי עדיין לא התרחשה פריצת הדרך המשמעותית. "הסיבה לכך שהנתונים בישראל נמוכים ביחס לעולם היא מכיוון שיש שכבה גדולה במגזר העסקי שלא נחשפה עדיין לכלי הזה ולא מודעת אליו. לעומת זאת, מי שעושה פעם אחת פקטורינג, מגיע לעשות זאת שוב", מעריך מלכין.

נזכיר כי מימון באמצעות פקטורינג מאפשר לחברה למכור את החוב של לקוחותיה, ולקבל את סכום החוב באופן מיידי בניכוי ריבית ועמלות המשולמות לחברת הפקטורינג. מלכין מציין כי לשיטה זו לא מעט יתרונות, בהם שיפור בתזרים המזומנים של העסק, וכן העסק לא צריך להעמיד ביטחונות מולו.

"הפקטורינג מסייע לחברה לשפר את הדוחות הכספיים שלה - סעיף החובות של הלקוחות קטן, ולא פחות חשוב, האובליגו שלהם לא גדל, שכן הפקטורינג לא נחשב אשראי שהחברה נוטלת על עצמה. גם חברות שקרובות לחריגה מהקובננטס (אמות המידה הפיננסיות שלהן הם התחייבו כלפי נותני האשראי שלהם - ע.א) לוקחות פקטורינג כדי לשפר את יחסי הנזילות ויחסים פיננסיים אחרים", אומר מנכ"ל אוצר החייל.

יתרון נוסף של שימוש בפקטורינג הוא שנטל הגבייה עובר אל הבנק, ורק במקרה של סכסוך עסקי ניתן לחזור אחורה אל הלקוח שייקבל אחריות על הגבייה. "כמעט ולא נתקלנו במקרים שכאלה", אומר מלכין. כדי להקטין את הסיכון, הבנק או הגוף המעניק של הפקטורינג מבטח חלק גדול מהמימון.

כמובן שאין ארוחות חינם; המחיר של אשראי מסוג פקטורינג תלוי ברמת הסיכון של החברה והלקוחות שלה, אך לרוב הוא גבוה מאשראי רגיל מהבנק. לדברי מלכין, ההבדל זניח. מלבד ניכוי הריבית, הלקוח צריך לשלם גם עמלה בגין הביטוח שעומדת על כ-0.4%. נציין כי אשראי הפקטורינג הוא לתקופה קצרה של עד חצי שנה, כך שבמונחים שנתיים 0.4% מהווה תוספת אפקטיבית לריבית של לפחות 0.8% (תלוי בטווח האשראי).

מלכין מציין כי יכולים להיות מקרים שבהם הריבית בפקטורינג תהיה נמוכה מהריבית באשראי הרגיל של החברה. "עיקר התמחור הוא לפי רמת הסיכון של הלקוחות, ולכן במקרים שבהם לחברה יש לקוחות גדולים ואיתנים פיננסית, ייהנה הלקוח מכך שרמת הסיכון של הלקוחות שלו נמוכה מרמת הסיכון שלו", הוא מסביר.

- מה היקף החוב שמגיע לחדלות פירעון בפקטורינג?

מלכין: "הדיפולט קטן מאוד, ונמוך מהאשראי העסקי. לא מדובר במימון להקמת מפעל, אלא מימון לשלב הסופי ביותר של חוב של לקוח שמקבל את המוצר. חוץ מזה, אנחנו מבטחים חלק גדול מהחוב, מה שמוריד לנו עוד יותר את רמת הסיכון".

- איך ההאטה במשק אמורה להשפיע על התחום?

"כשהמצב במשק קשה, יש יותר נטייה של לקוחות לבקש לפרוס תשלומים. אנחנו מגיעים באמצע ומאפשרים ללקוחות לפרוס תשלומים, אך לבעל העסק מאפשרים לקבל את התשלום עכשיו, מבלי שגדל החוב של העסק. לכן במיתון אכן רואים עלייה בשימוש בפקטורינג".

ארה"ב: זוכה עובד לשעבר במזרחי טפחות מסיוע בהעלמת מס

בתום משפט שנמשך פחות משבוע בביהמ"ש בלוס אנג'לס זוכה עובד לשעבר בבנק מזרחי טפחות, שוקרולה ברווריאן, מעבירות סיוע להעלמת מס. ההחלטה התקבלה לאחר דיון בן 4 שעות שקיים חבר המושבעים. המשפט היה קצר למדי, והתנהל בשלושה דיונים בלבד בשבוע שעבר.

ברווריאן, שהיה סגן מנהל הסניף בלוס אנג'לס, הואשם כי סייע ללקוחותיו להעלים כספים מרשויות המס בארה"ב באמצעות הענקת הלוואות אל מול הפיקדונות הלא-מדווחים. במסגרת המשפט העידו שישה לקוחות של הבנק; שלושה מהם כבר הודו בעבר כי חמקו מתשלום מס לרשויות בארה"ב. עם זאת, ששת העדים העידו כי לא קשרו קשר עם ברווריאן לצורך העלמת המס, מה שכנראה סלל את הדרך לזיכויו.

משפט זה הוא חלק ממלחמת החורמה של הרשויות האמריקאיות בתופעת העלמות המס של אזרחי ארה"ב. במסגרת זו מתנהלת גם חקירה נגד שלושה בנקים ישראלים: לאומי, הפועלים ומזרחי טפחות. החקירה בלאומי היא המתקדמת ביותר - הבנק כבר הפריש בגינה יותר ממיליארד שקל, ובשבוע שעבר נודע כי הרגולטור בארה"ב דורש מהבנק עוד 300 מיליון דולר. פועלים ומזרחי טפחות עדיין לא פרסמו מה יהיה גובה הקנס שלהם בחקירה זו.

עוד כתבות

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

פחות ביורוקרטיה: תבוטל חובת צירוף תצהיר בבקשות לצו ירושה ולצו קיום צוואה

במשרד המשפטים אומרים כי תיקון זה יקל באופן משמעותי על הציבור ויאפשר למבקשים להגיש מרחוק את הבקשה בקלות וביעילות, ללא צורך באימות חתימה בפני עורך דין

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

מחיר מניית Else הישראלית גבוה פי 5 ממחיר ההנפקה ב-2019

וגם: הנהלת חברת ביומיקס הגיעה הבוקר לחגוג בבורסה לניירות ערך בתל אביב, את הצטרפותה במסגרת הרישום הכפול ● השיחה

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

התמתנו הירידות בניו יורק; וול סטריט בדרך לרשום את השבוע הגרוע ביותר מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בני יורק משלימים נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● שר הבריאות הגרמני אחרי יו"ר ה-FDA: "המדינה על סף מגפה"

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילומים: יוסי זמיר, Jack Guez/ ASSOCIATED PRESS

סקר "גלובס" ומכון שילוב: הישראלים לא מתכוונים לזוז מהגוש

שלוש מערכות בחירות רצופות בתוך שנה עשו את שלהן והציבור כבר יודע מה הוא חושב על הנושאים שעל הפרק ● רק מצביעים מעטים, כפי שנראה, שוקלים לעבור בין הגושים וגם כשהם כבר עוברים - הם מקזזים אלה את אלה משני כיווני המפה הפוליטי

סינמה סיטי חדרה / צילום: דוד חיון

סינמה סיטי פותחת מתחם בחדרה בהשקעה של כ-50 מיליון שקל

מדובר במתחם השביעי של הקבוצה ● המתחם ייפתח היום את שעריו לקהל הרחב, והוא כולל כ-1,600 מושבים, 11 אולמות ואולם VIP בשטח כולל של 2,500 מ"ר

דוד האן / צילום: איל יצהר

"גם עסק פעיל ומשגשג יכול להיכנס לבעיית מימון בשל המשבר"

פרופ' דוד האן, לשעבר כונס הנכסים הרשמי, מעריך כי אם התפרצות הקורונה לא תיעצר בחודשים הקרובים, לא מעט חברות עשויות להיקלע לבעיות תזרימיות קשות ● להערכתו, אם המשבר יחלוף בחודשים הקרובים, חברות ישראליות יוכלו להגיע להסדרים מול החברות הסיניות וגם מול נותני האשראי

התפרצות קורונה בדרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

מה הסיכוי למות מנגיף הקורונה ועד כמה זה יותר חמור משפעת

עד כה אובחנו למעלה מ-82 אלף נדבקים בקורונה ברחבי העולם, והמספר הולך וגדל מדי שעה ● מי נמצא בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר למוות מהמחלה? לפי הנתונים בסין, מדובר בגברים בגילאי 80 פלוס

צבי מרום  / צילום: איל יצהר, גלובס

באטמ מדווחת על פיתוח ערכת דיאגנוסטיקה לאבחון וירוס הקורונה; המניה מזנקת

לפי הודעת החברה, הערכה נבחנה ע"י מספר מעבדות מרכזיות ובתי חולים, ויכולתה לאבחן את הווירוס אומתה

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

נוסעים בנמל התעופה בהונג קונג. אופן זרימת החדשות ישפיע על היקף השיתוק הכלכלי 
צילום: AP - Kin Cheung

התפשטות הקורונה: הונג קונג מנסה לאושש את הכלכלה ע"י חלוקת כסף חינם

ממשלת הונג קונג הודיעה שהיא תקצה סכום של 15.4 מיליארד דולר במענקים ובפטור ממסים לכל תושבי העיר ● שר האוצר בהונג קונג אמר ש"אמצעי בלתי רגיל" נחוץ כדי לעודד הוצאה צרכנית ולהקל את המתחים הפיננסיים בהונג קונג

רשף לוי בפרסומת לקוטג' תנובה / צילום: יח"צ

ממש לא טריוויאלי: קוטג' תנובה – הפרסומת הזכורה והאהובה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של תפוזינה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית עם השקעה של כ-1.04 מיליון שקל

מלון דן אילת / צילום: סיון פרג'

חודש ינואר במלונות ישראל: משבר הקורונה עדיין לא מורגש

חודש ינואר משקף עלייה של 4% בלינות התיירים בבתי המלון בישראל – אך בצל החרפת משבר הקורונה, סביר להניח כי חודש פברואר לא ישקף מגמה דומה ● התאחדות המלונות: "תיירות הפנים מפצה חלקית על הפגיעה באזורים אחדים בארץ"

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

טראמפ על משבר הקורונה: "רמת הסיכון של ארה"ב נמוכה ביותר"

במסיבת עיתונאים חלק טראמפ על קביעת ה-CDC שהתפשטות הנגיף לארה"ב היא "בלתי נמנעת" ● תומכי טראמפ: CDC גרם לבהלה כדי לחולל נפילות שערים בוול סטריט במטרה לפגוע בנשיא

שיר זכאי-חורש  / צילום: גליה חרמון

אחרי שנתיים וחצי: סמנכ"לית הדיגיטל של תנובה מסיימת את תפקידה

שיר זכאי-חורש עוברת לתפקיד מנכ"לית הפעילות בישראל של חברת שילוט החוצות JCDecaux ● זכאי-חורש הייתה הראשונה בתפקיד CDO בתנובה, וככל הידוע טרם מונה לה מחליף

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

הסכסוך בעמיתים עולה דרגה: ההסתדרות נגד המינוי מחדש של מנהל הקרנות הוותיקות שבהסדר

ההסתדרות יוצאת בהתקפה אישית נגד בן אור, המנהל המיוחד של עמיתים, ומתריעה מפני "כוונה לבצע מחטף באמצעות הליך מינוי בלתי תקין לתפקיד המנהל המיוחד"

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

בניגוד לרצונו של שלמה אליהו: גיא פישר ינהל את חטיבת ההשקעות במגדל במקום אסף שהם

מנכ"ל קבוצת מגדל, רן עוז, ממשיך להרחיק מנהלים המזוהים עם בעל השליטה אליהו, ולמנות אחרים במקומם, לעתים אף ללא עבר בענף הביטוח ● פישר שימש בעבר כמנהל ההשקעות בתיק הנוסטרו של בנק לאומי

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?