גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גליקמן: "כל יום בלי רפורמה בחברת החשמל זה מחדל"

מנכ"ל חברת החשמל: "אני חושב שהאשמה מוטלת על המדינה" ■ חברת חשמל השלימה גיוס אג"ח מוצלח של 1.25 מיליארד דולר בניו יורק

אלי גליקמן / צילום: תמר מצפי
אלי גליקמן / צילום: תמר מצפי

מצבה הפיננסי המאתגר של חברת חשמל, כישלון המגעים לרפורמה ועזיבתו המתוכננת של המנכ"ל שעומד בראשה בשנים האחרונות, לא מנעו מהחברה להשלים אמש גיוס של 1.25 מיליארד דולר בהנפקת אג"ח בניו יורק.

הריבית על האג"ח תעמוד על 5.1%, הקרן עליהן תיפרע בסכום אחד בנובמבר 2024, והן יירשמו למסחר בבורסה בתל אביב ברצף מוסדיים. החתמים בהנפקה היו בנק ברקליס וסיטי בנק.

בחברת החשמל ציינו כי אג"ח אלה הונפקו במסגרת תוכנית כוללת לגיוס 5 מיליארד דולר, מתוכם גייסה החברה 2 מיליארד דולר ב-2008-2009, ו-1.4 מיליארד דולר נוספים ב-2013.

טרם ההנפקה ערכה הנהלת החברה מצגות בפני משקיעים בפרנקפורט, בלונדון, בבוסטון, בלוס אנג'לס ובניו יורק.

אלי גליקמן, מנכ"ל חברת החשמל, שכאמור הודיע לאחרונה על התפטרותו, הביע היום שביעות רצון מהגיוס, ואמר כי "השוק הפיננסי הגלובלי הביע אמון יוצא דופן בעוצמתו, ואפילו תקדימי, בחברת החשמל. הדבר בא לידי ביטוי בביקושים עצומים של יותר מ-3.3 מיליארד דולר - גדול משמעותית מהסכום שאותו תכננו לגייס בתחילה, ועמד על כחצי מיליארד דולר".

לדברי גליקמן "הריבית בגיוס הנוכחי נמוכה כמעט בשני אחוזים מהריבית בהנפקה הקודמת, שעמדה על קרוב ל-7%, והיא במרווח של פחות מ-2% מול אג"ח מדינה.

"הגיוס בוצע ללא ערבות מדינה, וזה דבר חסר תקדים והצלחה מסחררת שלא הייתה בחברה החשמל הרבה שנים, למרות הקשיים שיש לנו. מרכיב נוסף בהצלחת ההנפקה הוא תמיכת המדינה - סיוע מקצועי של רשות החברות והחשבת הכללית באוצר".

"חלקם של הישראלים זניח"

לדברי גליקמן, "אפשר לראות בין הרוכשים גופים מוסדיים ומנהלי השקעות גלובליים מהמובילים בעולם, שהשקיעו בחברת החשמל לאחר שנים רבות שבמהלכן לא היו מעורבים בהנפקות בחברה. חלקם של הגופים הישראליים בהנפקה היה זניח, פחות מ-2% ממנה, עניין שמהווה שינוי מהותי מבחינה פיננסית".

איך אתה מסביר את השינוי?

"אני חושב שהוא נובע בין היתר מכך שהריבית בהנפקה הייתה יחסית נמוכה, והגופים הישראליים ציפו ואוהבים להרוויח יותר על חברת החשמל. השינוי הזה נובע בין היתר מהעלאת דירוג החברה על-ידי S&P ל-BBB מינוס, והיציאה ממשבר הגז המצרי. כל אלה תמכו בהשתתפות הגופים החזקים בעולם בהנפקה".

למה בעצם אתה עוזב?

"אני עוזב את חברת החשמל בסיום קדנציה של ארבע שנים. חלק מהסיבות לעזיבה קשורות לכך שרציתי להיות שותף להסכם עקרונות של הרפורמה בחברה, ואי-שביעות רצוני מעצירת המהלכים האלה על-ידי שר האוצר.

"התפטרתי אחרי לבטים רבים, אך אני שלם עם ההחלטה. לרפורמה במשק החשמל יש מחיר, אבל גם לכך שאין רפורמה יש מחיר, ובכל יום שעובר ללא רפורמה המחיר עולה. כל יום שעובר ללא רפורמה זה מחדל, ואני חושב שהאשמה מוטלת על מדינת ישראל. לא ניתן לגרור רגליים עוד, והרגולטורים חייבים להפנים זאת".

עם חוסר ההתקדמות ברפורמה, לאן הולכת חברת החשמל?

"החברה תמשיך במאמצים להורדת החוב הפיננסי בתקציב של 2015, שיהיה אגרסיבי ויביא אותנו למבחן מול העובדים. תקציב זה נבנה קודם כל מראייה של הורדת החוב הפיננסי, בניגוד לשנים קודמות, ויהיו לכך השפעות גדולות . יהיו פחות עובדים בחברה, ופחות תנאים לעובדים, ועוד נשמע על זה בהמשך".

מה סיפרתם למשקיעים שלקחו חלק בהנפקה?

"המשקיעים התעניינו בכמה נושאים, בראשם משבר הגז המצרי וכניסת הגז מקידוח 'תמר', מצבה הפיננסי של החברה, הרפורמה וסיום תפקידי".

"בעניין הגז", מפרט גליקמן, "מהוצאות של יותר מ-20 מיליארד שקל בשנה על דלקים, הצלחנו להוריד אותן אל מתחת ל-9 מיליארד שקל, אחרי שבחודש אפריל 2013 התחיל לזרום הגז מ'תמר'.

"בנוסף, בשנה האחרונה יש ירידה במחיר הפחם לעומת תקופת המשבר במצרים. בזמן המשבר שרפנו דלק ומזוט, שהם יקרים ומזהמים, והשילוב של מעבר לגז ופחם, יחד עם ירידת מחירי הגז והפחם, מוביל לחיזוק מצבה הפיננסי של חברת החשמל".

"החוב הפיננסי גדול מדי"

לגבי המצב הפיננסי של חח"י, גליקמן אומר כי "תזרים המזומנים של החברה התחזק משמעותית במהלך השנה האחרונה. היום אנחנו עם כרית ביטחון של כ-3 מיליארד שקל - עם קווי אשראי מבנקים, לעומת כרית ביטחון של כ-0.5-1 מיליארד שקל שהייתה בידינו בזמן המשבר עם מצרים.

אבל החוב שלכם נותר עצום.

"החוב הפיננסי של חברת החשמל הוא כ-50 מיליארד שקל, וסך חובות החברה מגיע לכ-70 מיליארד שקל. החוב הפיננסי הוא לא נורמלי, וגדול מדי, והנושא הזה עלה בשיחות מול המשקיעים לקראת ההנפקה".

גליקמן מציין כי גיוס האג"ח הנוכחי לא יגדיל את החוב הפיננסי נטו, וזאת לאור הפירעונות ב-2014 ואלה הצפויים ב-2015.

"אנחנו נמצאים בתהליך של הורדת החוב בצורה הדרגתית, על-ידי צמצום הוצאות החברה והתייעלות, למרות המגבלות מצד הרגולטורים, ארגון העובדים ובתי המשפט".

הוא הוסיף, כי הצלחת ההנפקה גם מוכיחה את המהלכים שנעשו בשנתיים האחרונות מול השווקים, אחרי שהחלטתי להקים בחברה יחידה לקשרי משקיעים שמעדכנת באופן שוטף את המשקיעים על מצב החברה. בעבר, חברת החשמל הייתה פוגשת את המשקיעים רגע לפני הנפקה. בגיוס הזה רואים את הפירות של הקשר עם המשקיעים".

חברת חשמל

עוד כתבות

איור: חן ליבמן

עולם בהפרעה: ה"אסים" של המנהיגות העסקית החדשה

תשכחו ממה שהכרתם לפני הקורונה ● העולם הארגוני החדש ייראה אחרת לגמרי, והעשייה הניהולית תושפע בהתאם ● חשוב שתשחקו נכון עם הקלפים שבידיכם

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

במרווח שבין הנסתר לנגלה בהצהרות של נתניהו וגנץ השבוע

העטיפות הנוצצות שהקיפו את כל הדברים נושרות כמחווה לכריסטו שמת וחושפות סדקים וחורים

מנכ"ל זום אריק יואן / צילום: Mark Lennihan, AP

הקונספירציה שהגיעה לישראל והבועה החדשה שנוצרת: השבוע בהייטק

זום וסלאק - זאת שהרוויחה מהקורונה וזאת שפחות ● איך יכול להיות שמדד נאסד"ק בשיא כל הזמנים והמשקיעה שעומדת מאחורי אקזיטים של 4 מיליארד דולר ● השבוע בהייטק

סניף איקאה אשתאול - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף, גלובס

איזה שיא נדל"ני נשבר השבוע והתסבוכת של איקאה באשתאול. כותרות הנדל"ן

איפה יפצו יזמי פינוי בינוי את השכנים במיליון שקל ומדוע ● מה עומד מאחורי התסבוכת של סניף איקאה החדש ● מכת הביורוקרטיה של היתרי הבנייה בישראל, ועסקת הנדל"ן של רומן אברמוביץ' שהדהימה את עולם הנדל"ן

האלגוריתם של Skyline AI / הדמיה: יח"צ

הסטארט-אפ Skyline AI רואה בקורונה הזדמנות צמיחה

עד היום גייסה החברה 25 מיליון דולר בשני סבבי ההשקעה ● "התקופה הזו יצרה עבורנו הזדמנות צמיחה אדירה והוכחת היתרון הבולט של הטכנולוגיה, בתקופה שבה שוק הנדל"ן בארה"ב קפא והשתנה בפרק זמן קצר מאוד"

איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית / צילום: צילום מסך מפייסבוק

הלכה לעולמה איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית

אביה של איירין, מוס טריפלט, נלחם במלחמה בין השנים 1862 ל-1865 ● כבת נכה של ותיק מלחמה, זכתה טריפלט לפנסיה בגובה 73.13 דולר בחודש מהממשל האמריקאי

איור של סצינה ממשפט דרייפוס / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

למה נתניהו משווה את עצמו לדרייפוס, ואיך זה קשור לטראמפ

עד כמה מופרכת קביעתו של ראש הממשלה כשהוא אומר לנו: "אני דרייפוס, הקורבן הגדול ביותר בעולם ב–244 שנות דמוקרטיה" ואיך זה קשור לטראמפ? שיעור ברפובליקה השלישית

טים דרייפר / צילום: STEPHEN LAM, רויטרס

המיליארדר טים דרייפר יחלק ביטקוין בשווי יותר ממיליון דולר

בניסיון למשוך משתתפים לכנס הבלוקצ'יין שתערוך באוקטובר בלוס אנג'לס, מציעה קרן ההון סיכון של דרייפר מתנת ביטקוין בשווי 100 דולר לכל לקוח חדש בבורסת הקריפטו של eToro בארה"ב, שישקיע לפחות 50 דולר ברכישת מטבעות דיגיטליים

האחים רפי וג'ו נקש  / צילום: רוני שיצר

ביהמ"ש: האחים נקש לא רשאים להקים מלון בוטיק בבית אגאבאבא בת"א

האחים וואליד ועבד אבולעפיה פנו לבית המשפט בבקשה למנוע מחברה בבעלות האחים נקש לבצע עבודות שיפוץ במבנה, בדרך להופכו למלון בוטיק ● החברה שבבעלות האחים נקש הינה דיירת מוגנת במבנה ● אחרי קרב משפטי ארוך קיבל בימ"ש את הבקשה

פרופ' אילן דינשטיין, ראש המרכז הלאומי לחקר האוטיזם באוניברסיטת בן גוריון בנגב / צילום: דני מכליס

"יש כנראה המון סוגים של אוטיזם שאנחנו לא מצליחים לאפיין"

התסכול מהדמיות מוח ומהמחקר הגנטי, והתקווה שבמעקב אחרי תנועות עיניים ● פרופ' אילן דינשטיין, ממובילי המכון הלאומי לחקר אוטיזם, הגיע למסקנה כי יש לחקור אוכלוסיות גדולות, באופן הוליסטי ולאורך זמן - ושואף לעקוב אחר שלושה מכל ארבעה אנשים עם אוטיזם בישראל לאורך כל חייהם

מני מזוז ואורי שהם / צילום: רפי קוץ

כששופטים שופטים שופטים: הלקח שלימד אותנו השבוע השופט מני מזוז

החלטת נציב תלונות הציבור על שופטים אורי שהם בתלונה שהוגשה נגד השופט מני מזוז, מדגימה את הקושי בכך שתלונות שמוגשות נגד שופטי ביהמ"ש העליון מתבררות על ידי שופט עליון בדימוס, עמית שלהם לשעבר

חנות כלבו בארה"ב שסגרה את שעריה בשל המשבר הכלכלי בעקבות המגפה / צילום: Jeff Roberson, Associated Press

אמריקה מציגה: הבלוף שרושש את מעמד הביניים

מיליוני אמריקאים ולפי הערכות שונות יותר ממחצית האוכלוסייה, חיים ממשכורת למשכורת ● רוב טריליוני הדולרים החדשים שהדפיס הפדרל רזרב בחודשים האחרונים הופנו להצלת בעלי מניות ובעלי חוב של החברות הגדולות ● ולמי לא נשאר?

בנימין נתניהו ובני גנץ בישיבה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

שני ראשי ממשלה, שתי גרסאות: למה הם מתכוונים כשהם אומרים "תוכנית טראמפ"

פחות מחודש ליעד שהציב ראש הממשלה נתניהו ל"החלת הריבונות", וסימני השאלה הולכים ומתרבים: עד כמה גנץ ואשכנזי מכירים את המפות ומהן הזכויות שיקבלו הפלסטינים • וגם: איך שוב נגרר ניר ברקת לקרבות בוץ

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

לאחר שנקבעה פגישה עם האוצר, ועד רש"ת הפסיק את השבתת נתב"ג

ועד העובדים מחה על כך שאין מתווה לתוכנית חזרה ואין אופק לפתיחת השמיים ● הפגישה עם שרי התחבורה והאוצר צפויה להתקיים ביום שני

אלפא ג'וליה וולוצ'ה 2020 / צילום: יח"צ

"רומיאו ויוליה" של עולם הרכב: אלפא רומיאו מציגה רומן בהמשכים

מכונית הספורט-סלון אלפא ג'וליה וולוצ'ה 2020 היא קלאסיקה מודרנית עם עיצוב שפונה לרגש והתנהגות דינמית, שכבר קשה למצוא כיום ● הגרסה המחודשת לא מיישרת קו עם הגרמניות באגף האלקטרוניקה אבל מדובר באופציה ייחודית

מה נמכר לאחרונה ב-800-750 אלף שקל בצפון / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מה אפשר לקנות עם 800 אלף שקל בצפון

קוטג' בן 4 חדרים בבית שאן או בעפולה, דירת 4 חדרים במעלות תרשיחא או 
דירת 3 חדרים בקריית ביאליק

 

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

הכול בגלל מכתב? בלווטניק עצר הזרמת כסף ל"רשת 13"

בעל השליטה בערוץ היה אמור להזרים 15 מיליון שקל, שהיו מיועדים, בין השאר, לתשלום משכורות לעובדים ● ועד עובדי "חדשות 13" שלח השבוע מכתב לרשות השנייה, שבו התריע כי "רשת 13" משלב בניגוד לחוק תכנים המקדמים את תוכניות הערוץ בשידורי החדשות

ניהול בימי קורונה

מחקר אחד בשבוע: איך מנטרלים סטריאוטיפים והטיות בלתי מודעות?

גם אנשים שמחשיבים את עצמם לנאורים, רציונליים ומודעים, פועלים לא פעם בהסתמך על דעות קדומות. כך אפשר להתגבר על זה

הפגנה בקליפורניה בשבוע שעבר, במחאה על הסגר  / צילום: Ronen Tivony, רויטרס

מצאו פרצה: כך סידרה הקורונה לבעלי בניינים במנהטן סיוע חלומי

עשרות חברות נדל"ן בארה"ב הצליחו לקבל סיוע בהיקף עשרות מיליוני דולרים באמצעות חברות ניהול, בגלל "חור" בתוכניות הסיוע

קישואים ממולאים ושזיפי בוסר של עידו שגב / צילום: עדן דותן

"קרון תענוגות של דליקטסים": פירות בוסר ימתקו

המטבחים המסורתיים אימצו מזמן, ועכשיו גם המטבח המודרני: שימוש בפירות בוסר - משמשים, דובדבנים ובעיקר שזיפים ירוקים - על חמיצותם המודגשת, לתיבול ולרטבים ●  
זו העונה, לקנות ולהקפיא