גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רק כסף ואגו בראש שלהם

זה מה שיש לראש המוסד לדבר עליו עם ראש הממשלה?

אהוד אולמרט ואהוד ברק / צילום: אריאל ירוזולימסקי
אהוד אולמרט ואהוד ברק / צילום: אריאל ירוזולימסקי

1.

"הוא יגמור בבית סוהר, תזכרי מה שאני אומר לך, שולה", לחשש ראש ממשלה תאב-כספים, כרוני וסדרתי, לנושאת כליו המעבירה מעטפות כסף מפה לשם.

עכשיו אנחנו מבינים הרבה יותר טוב מדוע אנחנו נראים כמו שאנחנו נראים: חבורה מעוותת תפסה פה את המדינה, וסחטה ממנה כבוד, כסף, טיפוח אגו.

ההוא, שהיה ראש ממשלה וכוסס עכשיו ציפורניו בבית המשפט, הרי נחת עלינו בעידוד משפחה, חבורה שעמדה קודם בראש המדינה, והעבירה את זמנה בעיסוקים מפוקפקים ובחקירות על מיליוני דולרים שעברו והגיעו מפה לשם.

היה גם רמטכ"ל שאץ לטלפן לבנק לפדות את תיק המניות שלו, שעות אחדות אחרי חטיפת חיילים ופתיחת הכנות למלחמה; ושר אוצר שישב בכלא על הרבה מעטפות שמנות שקיבל ליד.

היה גם יהודי אוסטרי אחד, שהשחית כאן לשכה אחר לשכה, שרים, יועצים ומובילי דור, עם עוד כמה מיליארדרים שעשו פה סיבוב גדול בעזרת בכירי אותה עת.

ועכשיו - שר ביטחון של פלוס-מינוס אותן שנים, שחוזר לכותרות עם סדרה של תמיהות ולחישות בענייני כסף. רק כסף ואגו בראש שלהם - והם עוד קוראים לעצמם מנהיגים.

2.

"את יודעת... ברק ביקש אאודי 8A. את יודעת למה. כי לי יש אאודי, 12 צילינדרים, 6 ליטרים. מכונית של 5 טון, טנק, אבל תשמעי... מכונית... טלוויזיה בפנים, טלוויזיה דיגיטלית מכל הכיוונים, המכונית יותר גדולה ממרצדס..." הוא, אהוד אולמרט, משוויץ בפני שולה זקן, וממשיך: "רק מתוך קנאה, רק מתוך קנאה שאני נוסע באאודי 8A, אז המטורף הזה רצה" (חשף ערוץ 10 את הקלטות החמות).

אז זה מה שהם עושים שם כל הזמן - בודקים את הגודל זה מול זה? הרי אגורה שחוקה הם לא משלמים על האאודי הזו או האחרת, וגם לא על חבורות המאבטחים שהם מסתובבים איתם ממקום למקום בעולם.

3.

"היה אצלי ראש המוסד... כולם באים אליי... (מתגאה ראש הממשלה דאז בפני מזכירתו, ומדבר על אהוד ברק). הוא לוקח שוחד במיליונים ובעשרות מיליונים. כולם מדברים על זה".

"איפה הכסף?", סקרנית זו שהעריצה כל חייה את האיש; והוא משיב: "הוא מחביא אותו בשווייץ או באיזשהו...".

זה מה שיש לראש המוסד לדבר עם ראש הממשלה? ואם ראש המוסד יודע משהו - איך הוא שתק? ואם ראש הממשלה שומע - איך הוא שתק? איך השאיר את שר הביטחון בתפקידו?

4.

פריצת הדרך המטאורית של אהוד ברק לכסף הגדול היא נושא שזה שנים יש עליו תמיהות. אין ולא היה מעולם ספק ביכולותיו יוצאות הדופן של האיש, הבעיה הייתה בלוח-הזמנים הקצר מאוד שבו צבר את הונו הגדול הראשון.

בינואר 1995 סיים ברק את תפקיד הרמטכ"ל, ויצא לעולם "לעשות לביתו". כבר ביולי אותה שנה פנה ראש הממשלה דאז יצחק רבין לברק ומינה אותו לשר הפנים.

חצי שנה בלבד - והאיש כבר החל נוהג כ"מיליונר צמרת". אם ואיך הוא צבר הון גדול בכמה חודשים, או שהכול רק דיבורים, זה אף פעם לא באמת הוברר. אבל זה הבסיס לשמועות שהמשיכו והתחזקו עם השנים, ועם המעורבות בתחומים שונים, כאשר האיש, שקיפץ בין הממשלה לעסקים הפרטיים - המשיך לצבור הון גדול. האם הכול מייעוץ, ידע אישי ומהרצאות (המקור שתמיד נשלף אצל כל פוליטיקאי שמתעשר)?

5.

הגיע הזמן לחקור. לבדוק. לברר. לפתוח אפשרות לבעלי מידע לבוא ולהציגו. אם היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה סומכים על קלטות ועל עדות עדת מדינה, שאינה טלית שכולה תכלת בעניין מעללי אולמרט - מחובתם לבדוק אם אפשר גם לסמוך על הקלטות בעניין ברק. האם מערכות החקירה, משטרה-פרקליטות, מסוגלת לבצע חקירה כזו? לא בטוח. עם זאת, חובתן לפתוח בחקירה ולראות מה יילד יום.

6.

"שקר וכזב שמופצים על-ידי עבריין", הגיב ברק בזלזול על דברי אולמרט, והזמין אותו לפנות למשטרה ולהציג את המידע על השוחד המדובר.

קל לזרוק את העניין על ראשו של האיש המסובך ממילא. והכי קל לשלוח אותו להתלונן במשטרה. גם ברק יודע שאולמרט לא הולך להתעסק עם זה עכשיו - אלא אם יובטח לו משהו תמורת משהו.

אבל אם ברק רוצה לנקות את שמו, יואיל ויבוא (כמו שאולמרט היה אמור לעשות אילו היה נקי-כפיים), יציג את מקורות ההון שלו, סוג של דוח רב-שנתי ציבורי, ויסתום את הפיות של כולם.

7.

כוכב נוצץ נוסף זלג משיחות הנפש בין אולמרט לזקן: חברו היקר בני שטיינמץ, הנע ונד במרחבי האוקיינוסים, במשך 183 ימים בשנה, כדי להימנע, כנראה, מתשלום מס הכנסה בישראל. מיליארדר חובק-עולם, שרשות המסים דורשת ממנו לשלם מס כבר כמה שנים. שטיינמץ מסרב; לטענתו, מרכז חייו איננו בישראל.

"הוא בהיסטריה, כי מס הכנסה מחפש אותו", מתגאה אולמרט, ראש הממשלה וקודם שר האוצר האחראי הישיר על רשות המסים, בפני זו שראתה בו "אלוהים" שלה. "אז הם רוצים שהוא ישלם כי מה שהוא מרוויח כאן, זה קשקוש, זה כלום. אז הוא עכשיו נמצא רוב הזמן... הוא על האונייה שלו. יש לו אונייה של 60 מטר, זו יאכטה ענקית, וזה... שמה הוא עושה את הכול.

"הוא מביא אנשים במטוס שלו לניס. לוקח אותם בסירות מרוץ מוטור, כזאת מהירה, 5 דקות מהספינה שחונה במפרץ, הוא נפגש איתם שמה. אני הייתי הרבה פעמים בספינה" (איזה כבוד...).

מה עשה אולמרט עבור שטיינמץ? לא ברור. אבל זקן, שמכירה היטב את הבוס שלה, ישר מחברת את הנקודות ושואלת אותו: "בני נתן לך כסף?" והוא משיב, "בני לא נתן לי אגורה בשביל העניין הזה". נשאלת השאלה: מה זה "העניין הזה"?

בכל מקרה, נראה כי שטיינמץ, שקיבל שומה כבדה ממס הכנסה, לא יצא מרוצה מהקשר, שכן אולמרט אומר: "אנחנו בקשר, אבל לא כמו פעם".

עוד כתבות

טוויטר / צילום: שאטרסטוק

מברק אובמה וג'ו ביידן ועד ביל גייטס ואפל: פריצה נרחבת לרשת החברתית טוויטר

הפריצה הגדולה בהיסטוריה של טוויטר: האקרים השתלטו הלילה על חשבונותיהם של ידוענים רבים, ובהם נשיא ארה"ב לשעבר וסגנו, כוכב הפופ קניה ווסט, מייסד מיקרוסופט וגם חברות טכנולוגיה כמו אפל ● טוויטר: "אנו חוקרים ונוקטים פעולות כדי לפתור זאת"

גיל בלוטרייך / צילום: איל יצהר, גלובס

גיל בלוטרייך מאשים: "דירקטוריון סקייליין התעלם מהצורך לבצע הפחתה מהותית בשווי נכסי החברה"

במכתב התפטרות מהדירקטוריון טוען בלוטרייך כי על חברת הנדל"ן היה להפחית בין 21 ל-42 מיליון דולר ● סקייליין: "דוחים מכל וכל את טענותיו המופרכות של בלוטרייך"

מודי'ס / צילום: שאטרסטוק

מודי'ס: הפער הכלכלי־גזעי עלול להוריד את דירוג האשראי של ארה"ב

בכיר בסוכנות הדירוג: "המעמד הלא שווה של הקהילה השחורה בארה"ב הוא מובלעת מתמשכת של דינמיקה של אי־שיוויון שמדגימה ומסבכת סיכוני אשראי חברתיים" ● לעומת זאת סגירת פער העושר הגזעי עשויה להעלות את התמ"ג האמריקני בעד 6% בשנת 2028

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת, Associated Press

במקום לחלק כסף, המדינה יכולה להעסיק את המובטלים

מצחיק ב-2020 לדבר על הדיל החדש כמהלך החדשני שחייב להיעשות אם רוצים לצאת ממשבר הקורנה הכלכלית ● כדאי אולי לממשלת ישראל, זו שרוצה לדאוג לא רק לפנות את המחאות מהרחוב אלא גם לעתידנו, לחשוב על כל שקל כהשקעה - הוצאה היום שתניב ערך מוסף מחר

חיפה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התמ"א נגמרת? בחיפה אישרו תוכנית מדיניות חדשה לתמ"א 38

לפי התוכנית שאושרה, בניית חניות תת קרקעיות תביא באזורים מסוימים לתוספת קומה, מלוא הזכויות – בעיקר בצירים הראשיים ● המסמך מבקש ליצור ודאות תכנונית, אך יש גם ביקורת מצד יזמים: "במקרים מסוימים ביצוע הפרויקט יתייקר"

ניר אלטשולר, מנכ"ל cartiheal קרטיהיל / צילום: יחצ

אלרון: השקעה של 15 מיליון דולר בקרטיהיל לפי שווי של 180 מיליון דולר

קרטיהיל צופה לסיים את תקופת המעקב ב ניסוי הקליני הפיבוטלי של מכשיר ה-Agili-C באוקטובר 2021, ולפרסם את תוצאות הניסוי הסופיות עד סוף שנת 2021

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

כלכלת סין צמחה ב-3.2% ברבעון השני, מעל הציפיות

כלכלנים ציפו לעלייה של 2.5% בקצב הצמיחה בסין ● סין הייתה המדינה הראשונה שנפגעה מנגיף הקורונה כבר בחודש ינואר השנה, כך שעיקר השפעת המגפה במדינה הורגשה ברבעון הראשון

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

משבר התעופה: אל על מאריכה את השהיית הטיסות והחל"ת עד סוף אוגוסט

95% מעובדי אל על מצויים בחל״ת ● היקף החוב לנוסעים על טיסות שבוטלו עומד על כ-1.5 מיליארד שקל ● החברה חתמה אתמול על הסכם עם סקטור הטייסים - בלי נציג מטעמם

קניות ברשת יוחננוף / צילום: כדיה לוי, גלובס

מדד המחירים ירד ב-0.1% בהתאם לצפי; מחירי הדירות ירדו ב-0.7%

מתחילת השנה ירד מדד המחירים לצרכן ב-0.8% ● האינפלציה ירדה בשנה האחרונה ב-1.1% ● מחירי הדירות באפריל-מאי במחוז ירושלים ירדו ב-2.5% לעומת מרץ-אפריל ● מחירי הדירות במחוז ת"א עלו ב-4.8% ב-12 החודשים האחרונים

מונית של WeRide. הסינים משקיעים בתחום הרכב האוטונומי  / צילום: יח"צ

בעשור הקרוב לא תוכלו להיפרד מרישיון הנהיגה: חלום הרכב האוטונומי הולך ומתרחק

היום שבו נוכל להיפרד מההגה ומהדוושות בזמן הנהיגה ממשיך להתרחק ● הרגולטורים בעולם מוטרדים מהאחריות המשפטית וחברות הרכב מקצצות את ההשקעה בפיתוח, בין השאר בעקבות הקורונה ● כתבה רביעית בסדרה 

צבי האוזר / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משרד הבריאות: הושלם פיתוחה של אפליקציית המגן 2

לדברי המשנה ליועץ המשפטי של המשרד הבריאות, הועברה המלצה לוועדת השרים שתכונס ביום שני להחליט על השקתה ● בדיון שנערך בנושא בוועדת חוץ וביטחון עלה כי מספר העוסקים בחקירות אפידמיולוגיות בישראל הוא מהנמוכים בעולם המערבי

ימי קורונה בארה"ב / צילום: AP Photo, AP

לידיעת נתניהו: גם ארה"ב, דרום קוריאה ויפן חילקו צ'קים לאזרחים. אלה היו ההשלכות על הכלכלה

מוכנים כבר להתניע את הכלכלה בעזרת המענק הכספי האחיד מהמדינה? לא בטוח שזה מה שתעשו ● בארה"ב הסיקו החוקרים כי אם הממשלה מעוניינת לגבש כלי פיסקלי משמעותי לצמיחה - עליה לפלח את קהל היעד לפי מצבו הכספי

בורסת וול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

עליות בסיום המסחר בוול סטריט; מניות חברות התעופה טסו

באירופה ננעל המסחר בעליות חדות של 2%-2.3% במדדי המניות המובילים ● מודרנה קפצה לאחר שדיווחה כי הניסוי הקליני בבני אדם בחיסון לקורונה העלה תוצאות חיוביות בסיום שלב 1 ● גולדמן זאקס פרסם דוחות חזקים לרבעון השני

ברק רביד, הפרשן המדיני של רשת 13 / צילום: יח"צ

החברים בחדשות 13 ביקשו לממן השארתו של ברק רביד, אך היוזמה נכשלה

כתבים, בהם: רביב דרוקר, ברוך קרא, תמר איש שלום, נדב איל ומתן חודורוב, הציעו להנהלה להקים קרן אליה יופרשו תשלומים קבועים ממשכורותיהם של הכתבים נשואי היוזמה, שתממן את הישארותו של רביד בערוץ

אנדרו אביר, המשנה לנגיד / צילום: דוברות בנק ישראל

המשנה לנגיד בנק ישראל: "נכון שאין היום מצוקה בשוק האג"ח הקונצרניות, אבל רצינו להקדים את הבעיה"

ד"ר אנדרו אביר, המשנה לנגיד בנק ישראל, מסביר כי מהלך רכישות האג"ח הקונצרניות עליו הכריז הבנק נועד להקדים תרופה למכה, על רקע הערכתו שמשבר הקורונה יתארך ואף יעמיק ● "לא רצינו לחכות למצב שבו חברות לא יוכלו לגייס ותהיה ריצה של משקיעים החוצה"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים -  15 ביוני 2020

אתמול באיכילוב: 13 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

סלקום קיבלה את תנאי משרד התקשורת למיזוג עם גולן טלקום

סלקום התחייבה להותיר את החברה עצמאית ולא למזגה בזמן הקרוב ● על פי הערכות, כעת שר התקשורת יועז הנדל ייאשר את העסקה

מתוך התוכנית של קלמן וסג"ל / צילום: צילום מסך

אראל סג"ל ועמותת "הצלחה" צורפו לעתירה נגד הורדת "קלמן וסג"ל"

בעקבות ההודעה על הכוונה להוריד את התוכנית עתר ארגון העיתונאים לבית הדין לעבודה וביקש לעצור את המהלך ● בתאגיד התנגדו לצירוף העמותה אך השופט קבע כי "ההיבט אותו מבקשת עמותת "הצלחה" להציג שונה מזה של ארגון העיתונאים"

מסעדה סגורה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

הפער ממשיך להתרחב: 1,156 דיווחים על חזרה לעבודה לעומת 2,928 דורשי עבודה חדשים

מאז תחילת ההקלות לשחרור המשק מהסגר הראשון, ב-19.4.2020, התקבלו בשירות התעסוקה 403,902 דיווחים על חזרה לעבודה, ומנגד, נרשמו 161,194 דורשי עבודה חדשים

חתימת ההסכם / צילום: דוברות ההסתדרות, יח"צ

יו"ר ההסתדרות חתם על הסכם התייעלות בסקטור הטייסים של אל על - בלי נציג שלהם

יו"ר ההסתדרות אמר הערב: "הגענו לנקודת הכרעה במו"מ – להציל את החברה או לתת לה למות. אני גאה בהחלטה שקיבלנו"