גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרויקט חברתי חדש: סטודנטים יגורו אצל אזרחים ותיקים

בפרויקט הכולל 400 סטודנטים ו-400 אזרחים ותיקים, מאפשר לסטודנטים צעירים לגור כמעט בחינם אצל קשישים שמתגוררים ליד מוסדות לימוד, מה שמזכה אותם בתמורה בשקט נפשי ובביטחון

מיכל סקשידלק ולוצ'יה אלמגור / צילום: איל יצהר
מיכל סקשידלק ולוצ'יה אלמגור / צילום: איל יצהר

איפה יכול סטודנט לשכור חדר בדירה ב-250 שקל לחודש ליד האוניברסיטה? עד השנה, התשובה הייתה - בשום מקום. אבל פיילוט של פרויקט ייחודי, שכולל 400 סטודנטים ו-400 אזרחים ותיקים, מנסה לבדוק אם זה אפשרי.

הפרויקט, שהגו משרד הבינוי, המשרד לאזרחים ותיקים והתאחדות הסטודנטים, נותן מענה למגוון בעיות: יוקר המחיה עבור סטודנטים, שרק מחצית מהם מרשים לעצמם לשכור דירה; הביטחון האישי הירוד של האוכלוסייה הוותיקה, והרצון להישאר בסביבה הקרובה ולא לעבור לדיור מוגן.

התמורה לסטודנט אינה רק בשכר הדירה האפסי, אלא במלגה של 8,000 שקל בשנה. מה שנדרש מהשוכר הוא בסך הכול ארבע שעות שבועיות של בילוי משותף עם המארח, כגון ליווי לסידורים, בילוי ומפגש חברתי - פעילות שגם מאפשרת לו לתרום.

שלושה מ-400 הזוגות בפרויקט, שיצא לדרך בתחילת השנה האקדמית, מספרים על ההיכרות ועל הקליק ביניהם ומדווחים שבינתיים הכול נראה מבטיח.

מיכל סקשידלק (32) ולוצ'יה אלמגור (84), נאות אחווה

"היא קנתה טאבלט הכי חדש וביקשה: 'מיכל, תלמדי אותי'"

לוצ'יה: גרושה 4 בנות 11 נכדים 12 נינים, ניצולת שואה, לשעבר קיבוץ נירים, עבדה כטבחית ורפתנית.

מיכל: סטודנטית במסלול להסבת אקדמאים באחווה להוראת אנגלית, שנה שנייה, קודם הייתה מנהלת יחסי ציבור וקשרי אורחים במלון בים המלח. בעלת תואר ראשון במלונאות ותיירות באוניברסיטת בן גוריון.

איפה גרה לפני כן: בנס ציונה. שילמה שם שכר דירה ב-3,000 שקל.

שכר דירה אצל לוצ'יה: 250 שקל.

איך מצאו זו את זו: מיכל: "היה לי חוזה בנס ציונה עד סוף אוקטובר. כיוון שהלימודים הם ארבע פעמים בשבוע ואני יכולה לעבוד רק פעמיים בשבוע כמורה מחליפה, אין לי כסף לממן דירה. זה בא לי מהשמים. לא תיארתי לעצמי שהבית יהיה ממש קרוב, מעבר לכביש. אני מאוד מחוברת למבוגרים, ואמרתי: 'ואו, זה כל מה שבנאדם צריך'. כשאמרו לי שיש גם מלגה, ממש הופתעתי. זה רווח לשני הצדדים".

לוצ'יה: "המשפחה שלי חיה בירושלים. יש לי עובדת שמסדרת את הבית שאותה אני מקבלת מביטוח לאומי, אבל בלילות אני לבד וקרה לי לא פעם שנפלתי, ופה זה כפר ואף אחד לא יכול לשמוע אותי. הציעו לי את זה וחשבתי שזה יכול להיות מאוד נחמד, גם לי וגם לה".

חששות: למיכל לא היו חששות. לוצ'יה: "לא הייתי משכירה לכל אחד. אמרתי למיכל רק דבר אחד: לא להביא גברים כי אני קצת פוחדת. אני בת 84 ולא צריך הרבה בשביל להיפגע. אני די מרוצה מזה".

בילויים משותפים: מיכל: "עוד לא הגענו לשלב החברתי, אבל מאחר שלפני שנתיים, סבתא שלי האהובה מאוד נפטרה ויש לי עוד סבתא בדמנציה מתקדמת, וגם התנדבתי עם ניצולי שואה - אני יודעת שאנשים בגיל הזה הולכים לאיבוד עם הניירת והביורוקרטיה. אז סיכמתי עם הבנות שלה שאעזור לה עם כל המכתבים. "חוץ מזה שיש לה סיפורים מעניינים שאני חושבת שאפילו לא סיפרה לילדים שלה, כי לפעמים יותר קל לאדם זר. אני גם עוזרת לה עם האינטרנט. היא נורא רוצה ללמוד, קנתה טאבלט הכי חדש וביקשה: 'מיכל, תלמדי אותי'".

לוצ'יה: "יש המון דברים שאני משלמת יותר ממה שאני צריכה לשלם כי אני לא יודעת. היא עושה את זה בשבילי. אני נורא רוצה להתעסק עם המחשב ואני לא כל-כך יודעת ולא תופסת - ולה - יש סבלנות. אני מקווה שזה יילך יפה".

תומר שטוקלמן (27), ושמחה רוט ("כנראה 87, לא בדיוק יודעת")

"אנחנו רואים כדורגל ביחד, ויש לה המון סיפורים מעניינים"

שמחה: אלמנה 18 שנה 3 בנות 7 נכדים 4 נינים, עקרת בית.

תומר: סטודנט לסיעוד באוניברסיטת בן גוריון, שנה שנייה, במקור מעין יהב.

איפה גר לפני כן: בדירת סטודנטים עם שני שותפים, שילם 1,100 שקל לפני חשבונות.

שכר דירה אצל שמחה: 400 שקל.

איך מצאו זה את זו: שמחה: "בשנה שעברה גרה אצלי סטודנטית ולא הסתדרתי איתה. היו לה דרישות שיש לבחורות, לא לבחורים. "למשל, היא רצתה לפעמים שאבא שלה יישן פה. אחת הבנות שלי עובדת במשרד החינוך ובסוכנות, והיא סידרה לי את זה. רציתי את זה בשביל לישון בשקט, שיהיה לי ביטחון. חיפשתי גבר שיכול לישון פה בלילה ולשמור. הכסף לא חשוב. הוא נראה לי בחור טוב, בחור שקט". תומר: "היא הייתה האישה היחידה שחיפשה גבר, הלכתי לדבר איתה ועם הבנות שלה והן רצו שאכנס".

חששות: שני הצדדים לא חששו. שמחה: "הוא נראה לי בחור טוב. הוא יותר צעיר מהנכדים שלי. אז יש לי עוד נכד אחד".

בילויים משותפים: תומר: "אנחנו מדברים המון, הרבה יותר מארבע שעות בשבוע. הבנות שלה מזמינות אותי לארוחות משותפות בשבת. אנחנו רואים כדורגל ביחד (שמחה אוהדת הפועל באר שבע ד.ב.ג), יש לה המון סיפורים מעניינים. היא הכירה ראשי ערים בבאר שבע, שרחובות בעיר קרויים על שמם".

חידן חיימוב (23), ועפרה מנור (76), רחובות

"כבר הכרתי את ההורים שלה, זה נחמד לה ונחמד לי"

עפרה: אלמנה 15 שנה 3 ילדים 5 נכדים, אחות מוסמכת, פנסיונרית של בית החולים קפלן.

חידן: סטודנטית לביוכימיה ומדעי המזון בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית, שנה שנייה.

איפה גרה לפני כן: בחולון, ונסעה לרחובות מדי יום.

שכר דירה אצל עפרה: 300 שקל.

איך מצאו זו את זו: חידן: "זה היה ממש בפוקס, ראיתי במקרה בטלוויזיה אייטם על הפרויקט, חקרתי קצת באינטרנט ונרשמתי. עברתי ראיון של הרכזת האזורית ונפגשתי עם שלוש נשים, והייתה התאמה עם עופרה".

עופרה: "קראתי מודעה בעיתון וצלצלתי למשרד לאזרחים ותיקים. הרעיון הזה נמצא בראש שלי כבר זמן מה. רציתי לתלות פתק בפקולטה ולחפש סטודנטית כי בגילי קצת קשה - הילדים גרים בתל-אביב, ורציתי שיהיה מישהו בבית. חיפשתי בחורה שלא תפריע לי, ואני גמישה ולא רגישה לקולות ולכל מיני דברים. היא הייתה הראשונה שהגיעה, והיא מאוד מצאה חן בעיניי. אפילו הספקתי להכיר את ההורים שלה".

חששות: חידן: "בטח שחששתי. אם לא הייתי פוגשת מישהי כמו עפרה לא הייתי נכנסת לזה. היה לי גם אז חבר ורציתי לבדוק אם מתאים שהוא יבוא או שיבואו חברים ללמוד מאוחר ודיברנו על כל הדברים לפני כן".

עפרה: "לא חששתי, אני מהדור הישן, סומכת על אנשים. אנחנו לא מפריעות אחת לשנייה. היא הרבה פעמים חוזרת מאוחר, אני קמה יותר מוקדם וזה לגמרי לא מפריע. זה נחמד לה ונחמד לי".

בילויים משותפים: בינתיים הספיקו לצאת לקפה, לעשות קניות ולהכין ארוחת ערב יחד. מידן עזרה לעופרה להחליף בגדי חורף קיץ".

עוד כתבות

ישראל מאבדת שליטה

ישראל מאבדת שליטה בקורונה: שבועיים של סגר יספיקו? באוסטרליה נדרשו כמעט חודשיים

בישראל תולים תקוות בסגר להורדת התחלואה, אבל הצעדים הנוכחיים לא ימנעו את עליית מספר החולים, שחצה את ה־6,000 ביום, ואת התמודדות בתי החולים עם 800 חולים במצב קשה • אפשר להסתכל על מה שקרה באוסטרליה ולהבין שכדי לראות תוצאות נדרשת תוכנית וסבלנות לחכות הרבה יותר משבועיים

הפגנת העצמאים ברחוב בן יהודה בת"א / צילום: יח"צ

מחאת עצמאים: תקיעה בשופרות וקריאה לממשלה להימנע מהחמרת הסגר

מאות עצמאים הפגינו נגד צעדי הממשלה להחמרת תנאי הסגר והכוונה לסגור מקומות עבודה שאינם חיוניים ● ההפגנה, שיזמו ראשי ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים בישראל, התקיימה ברחוב בן יהודה בתל אביב אשר כשליש מעסקיו נסגרו במהלך משבר הקורונה

הרמטכ"ל אביב כוכבי בביקור במפקדת "אלון" של פיקוד העורף / צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל כוכבי: "הצלחת מיגור הקורונה תלויה בתרבות, משמעת ומילוי הנחיות"

הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, אמר בביקור במפקדת "אלון" של פיקוד העורף כי משימת מיגור הקורונה היא משימה ראשונה במעלה של צה"ל והוא לא יחסוך במשאבים, בכוח אדם, באנשי פיתוח, באמצעי פיתוח, ובקשב, כדי להביס את הנגיף

חדר עסקאות בבנק בתל אביב  / צילום: NIR ELIAS, רויטרס

ריבוי מסלולי השקעה: תפסת מרובה, לא בהכרח תפסת תשואה

מדוע מנהלי השקעות מעדיפים להגדיל את היצע המכשירים שלהם גם בתוך קטגוריות השקעה נישתיות, ומדוע בכלל צריך כל כך הרבה קטגוריות השקעה נישתיות

מעבר גבול טאבה / צילום: שלומי יוסף

בג"ץ דחה את העתירה לפתיחת מעבר הגבול טאבה

הנימוק של בג"ץ לדחיית העתירה: הגידול הדרמטי בנתוני התחלואה בישראל "גידול שהביא להטלת הגבלות משמעותיות על חיי אזרחים בניסיון לצמצם את התפשטות המגיפה"

ועדת הכספים בראשות משה גפני, היום / צילום: דוברות ועדת הכספים

ועדת הכספים אישרה את התקציב ההמשכי העומד על 11 מיליארד שקל

התקציב לשנת 2020 יעמוד על 410.8 מיליארד שקל ● חברי הליכוד בוועדת כספים כעסו על כך שכל הכספים הקואליציוניים של המפלגה הוזרמו לטובת מטרות הבית היהודי

הדמייה של התוכנית שאושרה להתחדשות עירונית בשכונת קריית נורדאו בנתניה / צילום:

הוועדה המחוזית מרכז אישרה תוספת של 4,900 יחידות דיור לשכונת קריית נורדאו בנתניה

שכונת קריית נורדאו נבנתה בסוף שנות ה-50, כשכונת שיכונים בחלק הדרומי של נתניה, והיא מוקפת כיום בשכונות חדשות ● השכונה הקיימת כוללת 5,655 יח"ד ● התוכנית החדשה כוללת גם שטחי מסחר ותעסוקה, מבני ציבור ושטחים פתוחים

שלט שמזכיר לשמור על ריחוק חברתי בגלל הקורונה בעיר מאלמו בשבדיה, יולי. גל החום בקיץ הביא להתגודדות בחופים ובאתרי הנופש / צילום: רויטרס

האשמים החדשים באחריות לאלפי קורבנות הקורונה בשבדיה: גלי שפעת מתונים מהעבר

דבריו של האפידמיולוג הראשי במדינה, אנדרס טגנל, גררו סערה וביקורות מצד מקביליו במדינות הסקנדינביות ואפילו מצד עיתון שבדי מקומי, שאמר כי "הם נשמעים יותר כמו פיקציה" מאשר מציאות

אביחי מנדלבליט / צילום: אמיל סלמן-הארץ

פרקליטי רה"מ: מנדלבליט הסתיר מידע מבית המשפט בנוגע למקור ההדלפות בתיק 4000

עוה"ד בעז בן צור ועמית חדד, הגישו בקשה להצטרף לעתירתו של שאול אלוביץ' בעניין ההדלפות של חומרי חקירה בתיק 4000 לתוכנית המקור ● הבקשה הוגשה לאחר שהם מצאו בתיק החקירה מסמך שלא הוגש לבית המשפט, ובו עדות של ניר חפץ כי אילן ישועה הדליף חומרים לברוך קרא

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

'ימים נוראים' בוול סטריט: הנאסד"ק צנח ב-3%, הדאו ג'ונס ב-2%

החששות של המשקיעים חזרו לקדמת הבמה בעוד מדד הפחד קפץ ● בורסות אירופה ננעלו בעליות למרות העלייה בתחלואה וחולשה בנתוני המאקרו בספטמבר ● הנפט (WTI) טיפס מעל 40 דולר לחבית ● נייקי זינקה לאחר הדוחות; טסלה איבדה גובה על רקע האכזבה מ"יום הסוללה"

"פרי פלייס" ברחובות,היום. אחד מהפרויקטים להם הלוותה אקספו מיליוני שקלים / צילום: בר אל, גלובס

הולכים ומסתבכים: החשיפה של קרן אקספו לקבוצת פרי - כ-200 מיליון שקל

מהמסמכים שהגישה לבימ"ש קרן האשראי בניהולם של אנשי שוק ההון אבי דויטש ושמעון הייבלום עולה כי החשיפה שלהם לקריסה של פרי נדל"ן גבוהה בעשרות מיליוני שקלים מהמספרים שהוצגו עד כה • ברקע עולות טענות הדדיות בין אנשי הקרן לנאמני החברה

האישה היחידה בחדר / אילוסטרציה: אפרת לוי, גלובס

מדד מעלה: חברות ביטוח מובילות בנשים בהנהלה

49% מהחברות קבעו יעד לשיעור הנשים בדרגי ניהול • שיעור הנשים בהנהלות התקבע בשנים האחרונות על כ-30%

רן פוליאקין / צילום: איל יצהר

השורטיסט והתמונה: האם חברת המכשור הרפואי ננוקס מטעה את המשקיעים?

בנוסף טוען השורטיסט קרסון בלוק כי מפיצות שאיתן התקשרה ננוקס כדי לשווק את המוצר שלה ברחבי העולם, אינן מסוגלות לספק את התמורה ● רן פוליאקין, מנכ"ל ננוקס: "הדוח מלא שגיאות והטעיות ולא מבוסס על בדיקה ישירה מול החברה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו עולים למטוס לחתימת ההסכם בוושינגטון / צילום: אבי אוחיון, לע"מ

"הוושינגטון פוסט": נתניהו נוהג להביא לארה"ב את הכביסה המלוכלכת, מילולית

גורמים רשמיים אמרו ל"וושינגטון פוסט" כי משפחת נתניהו נוהגת להביא מזוודות עם בגדים מלוכלכלים לביקורים בבית הלבן כדי שיטופלו על ידי שירותי הכביסה שניתנים בחינם במקום

לירן אבישר-בן חורין / צילום: רפי קוץ, גלובס

ישראל תעמוד בראש קבוצת רגולטורים לתקשורת במדינות הים התיכון

ישראל תעמוד בראשות קבוצת EMERG בשנת 2022 ותהיה סגנית יו"ר ב-2021 ● הקבוצה מהווה רשת קשר ופעילות משותפת לכלל רשויות הרגולציה בתחומי התקשורת

תא"ל יורם לרדו / צילום: דובר צה"ל

תא"ל יורם לרדו יעמוד בראש רשות החירום הלאומית

תא"ל לרדו זכה במכרז לאחר שלפני כשנה פרש תא"ל זאב צוק רם מהתפקיד, על רקע חילוקי דעות בנוגע לפיזור סמכויות הרשות ● הרשות הייתה אמורה להיות הגוף שמתמודד עם משבר הקורונה, אך בשנים האחרונות תקציבה קוצץ בצורה משמעותית וכך גם כוח האדם שלה

מסע קריאטיבי לעמותות / צילום: מתוך מודעת הקמפיין

באים בטוב: עמותת "נירים" יוצאת בקמפיין בהפקת "גלובס"

פרויקט חדש של "גלובס" רותם את מיטב אנשי הקריאייטיב בישראל כדי לייצר קמפיינים שיסייעו לעמותות לקדם את מטרותיהן ● העמותה הראשונה היא "נירים", המעניקה לנוער בסיכון הזדמנות נוספת

ג'ונסון אנד ג'ונסון./  צילום: רויטרס

ג'ונסון אנד ג'ונסון מצטרפת למובילי המירוץ לחיסון לקורונה

לאחר שהדגימה שהמוצר שלה יוצר נוגדנים אצל מתנדבים בשלבים המוקדמים של הניסוי, ג'ונסון אנד ג'ונסון החלה בניסוי שצפוי לגייס 60 אלף מטופלים ● זאת לעומת 30,000 בניסוי של חברת מודרנה ו-44,000 בניסוי של חברת פייז

קלי קרפט, שגרירת ארצות הברית באו"ם / צילום: AP Photo, AP

שגרירת ארה"ב באו"ם: מדינה ערבית נוספת תחתום על הסכם עם ישראל

כך אמרה קלי קרפט במהלך ראיון שהעניקה לרשת אל ערביה ● ככל הנראה מדובר על עומאן או מרוקו, כאשר ברקע גם היחסים עם הממשל בסודאן מתחממים

ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג-ידיעות אחרונות

זה המתווה שיציג כ"ץ למניעת סגירת מקומות עבודה בזמן הסגר

לדברי האוצר "תוכנית 'הלב הפועם של הכלכלה' נועדה לאפשר למגזר העסקי להמשיך לפעול גם בתקופת הסגר, לצד שמירה קפדנית על הנחיות הבריאות" ● על-פי האוצר התוכנית מתבססת על הגברת אכיפה והסברה, חתימת אמנה מחייבת עם המגזר הפרטי, ותמיכה בהתאמות נדרשות