גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אם זה דיור או שהבן שלי יעזוב לברלין, אני מעדיף דיור"

לאחר שנים של קיפאון בהתחלות בנייה, הרצליה נמצאת בתנופת בנייה שצפויה בשנים הבאות להכפיל את מספר התושבים ■ לא פחות מ-200 אתרי בנייה פעילים היום בהרצליה, ו-50 אלף דירות חדשות יציפו את השוק

איזור התעשייה הרצליה פיתוח  / צילום: רוני שיצר
איזור התעשייה הרצליה פיתוח / צילום: רוני שיצר

אחרי שנים שבהן הרצליה היתה רדומה וכמעט שלא נראו בה מנופים, ניתן למנות היום בעיר לא פחות מ-200 אתרי בנייה פעילים, הכוללים בנייה חדשה והתחדשות עירונית. מעבר לכך, תוכניות עם מסה של דירות שדידשו בוועדות התכנון, הבשילו או שנמצאות בשלבים מתקדמים של תכנון, וצפויות להוסיף לעיר כ-50 אלף דירות, מהלך שיכפיל את מספר התושבים בתוך עשור. ומה עם צביון העיר הירוקה?

"אם השאלה היא דיור, או שהבן שלי יעזוב את הארץ לברלין, אני מעדיף דיור", משיב ראש העירייה משה פדלון.

"במערכת הבחירות שלי זיהיתי מצוקה גדולה כתוצאה ממחסור בדיור", מוסיף פדלון, שנבחר לראשות העיר לפני שנה, לאחר 15 שנים שבהן כיהנה בראש יעל גרמן שפרשה לטובת הפוליטיקה הארצית. "למעלה מ-1,500 צעירים עזבו את העיר בעשור האחרון, ואין סיבה שהמצב הזה היה נמשך. המדיניות שלי היא להוסיף אלפי יח"ד, גם בבנייה פרטית וגם באדמות מדינה".

לשאלה המתבקשת, האם כל הדירות הללו יורידו בהכרח את מחירי הדירות בעיר, משיב פדלון בביטחון: "ודאי שכן. הצעירים יישארו בעיר גם אם אין להם כסף לקנות דירה, כי מתחילים להקים לראשונה פרויקטים להשכרה במחיר מסובסד, 25% ממחירי השוק. לא ייתכן שבוגר גולני שסיים אוניברסיטה יירד לברלין או לאוסטרליה, בגלל בעיית דיור. שיווק דירות מסיבי יביא לירידת מחירים".

"אווירה מעודדת"

בחינה של הפרויקטים, שחלקם נמצאים בבנייה וחלקם עומדים להיבנות בקרוב, מעלה תמונה שונה מזו שהיתה מוכרת עד השנים האחרונות. בתחום ההתחדשות העירונית ניתנו השנה 70 היתרי בנייה לפרויקטי תמ"א 38, רובם במרכז העיר.

"ביוני 2012 היו 17 פרויקטים בתהליכים שונים ושני פרויקטים בלבד בבנייה", אומר מהנדס העיר מייק סקה. "היום יש כבר 70 היתרי בנייה, מתוכם 25 פרויקטים כבר הושלמו וקיבלו טופס 4. מסוף 2013 אנחנו מייצרים 500 דירות חדשות בעיר, בזכות תמ"א 38. בבניינים ישנים של 6 דירות אנחנו מוסיפים 4 דירות, ופתאום משפחות צעירות מגיעות לבניין וכל האזור משתנה. רחובות כמו הדר, נראים היום אחרת ממה שהיו עד היום. בנוסף זיהינו 27 מתחמים לפינוי בינוי. חמישה כבר הוכרזו על ידי משרד הבינוי וקיבלו אישור מועצת העיר, ואני מאמין שבסוף 2015 נראה את השניים הבשלים ביותר בשלבי קידום, הראשון בשיכון ויצמן והשני ברמב"ם".

גם מגרשים בתוליים בעיר, מאוישים היום במנופים. כך למשל חברת אפריקה ישראל בשיתוף חברת יצחקי עומדת להתחיל בשיווק של 660 יחידות דיור בגליל ים, לצד פרויקט להשכרה ארוכת טווח הכולל 279 דירות שבו זכתה החברה לאחרונה במכרז שהוציאה המדינה. שני הפרויקטים נמצאים בשלבים לקראת מתן היתר בנייה. בנוסף להם מחזיקים בעלים פרטיים זכויות ל-200 דירות נוספות וגם אלה צפויים לקדם הליכים לקראת היתר בנייה. חברת אזורים בשיתוף עופר השקעות החלה לשווק את פרויקט "הרצליה הילס" הכולל 600 דירות בכניסה לעיר; חברת אשדר מסיימת בקרוב לבנות את פרויקט "אשדר הרצליה" בן 100 דירות בהרצליה הירוקה, שמרבית הדירות בו נמכרו. וכל זאת בנוסף למאות דירות שקיבלו היתרי בנייה והחלו להיבנות מתוך 700 היחידות המאושרות סמוך למרכז הבינתחומי.

תוכנית אולפני הרצליה, שאף היא מקודמת על ידי אפריקה ישראל, בשיתוף תדהר ועמוס לוזון ומיועדת להקמת 350 דירות, הופקדה להתנגדויות הציבור ומקווים שם להתחיל בבניית הפרויקט בעוד שנה.

"אפריקה ישראל רואה בהרצליה פוטנציאל גדול לגבי פרויקטים חדשים ולגבי התחדשות עירונית", אומר דיויד סוקט, סמנכ"ל תכנון באפריקה מגורים ולשעבר מהנדס עיריית הרצליה, "אין ספק שהאווירה הנוכחית מעודדת התחדשות עירונית, דבר שלא היה בעבר".

בכל מקרה, המאסה הגדולה של הדירות שיתווספו לעיר נמצאת בתוכניות שקודמו בעשור האחרון ולעתים יותר מכך, ובתקופה האחרונה מתחילות להבשיל לקראת אישור.

"בקרוב מאוד אנחנו עומדים לחתום על הסכמי גג עם רשות מקרקעי ישראל, ל-7,000 דירות חדשות", מוסיף סקה, "ההסכם יכלול שיווק של 1,700 דירות נוספות בגליל ים על ידי המדינה, 1,300 דירות במתחם שבין קניון שבעת הכוכבים לכביש 2, ומתחם תע"ש נוף ים סמוך לשמורת אפולוניה בצפון מערב העיר, שבו צפויות להיות משווקות על ידי רמ"י 3,900 דירות".

תוכניות ארוכות טווח יותר מקודמות על ידי העירייה במתחם חוף התכלת שבו מיועדות לקום 10,000 דירות, והתוכנית אושרה בוועדה המקומית והומלצה להפקדה בוועדה המחוזית. במתחם שדה התעופה, שמחצית משטחו נמצא בתחום המוניציפלי של המועצה המקומית כפר שמריהו, מקודמת תוכנית שטרם נדונה בוועדה המקומית להקמת 15 אלף דירות, אשר רשות שדות התעופה אמורה לפנות את המתחם באפריל 2015. ואם לא די בכך, בתוכנית הגרנדיוזית של המדינה להקמת עיר חדשה במקום תע"ש השרון, צפויה הרצליה לקבל 5,800 דירות לתחומה מתוך סך היחידות שיקומו.

"לא בבת אחת"

באשר לשאלה האם הרצליה עלולה לאבד מצביונה, מדגיש סוקט כי "עשרות אלפי דירות מתממשות לאורך עשרות שנים, ודאי תוכניות כמו תע"ש. לכן לא יהיו מחר בבוקר עוד עשרות אלפי דירות בבת אחת. אני חושב הפוך, הרצליה משוועת לדם חדש ואבוי לעיר שדורכת במקום ולא מזרימה אליה צעירים. עיר כזאת צפויה להזדקן ולהתרוקן".

"העיר היתה בתרדמת בנושא בנייה אך לא בנושא תכנון", מוסיף סקה. "שנכנסתי לתפקיד לפני שלוש שנים, מצאתי שפע תוכניות שהיו בהליכי תכנון שונים שמסיבות שונות לא הבשילו. היה ביצוע בסקטור פרטי אך במספרים בודדים ולא במאסות. עכשיו התחילו להשתחרר תוכניות, כך שהיום ישנם 200 אתרים חדשים של בנייה חדשה והתחדשות עירונית".

הרחבת שטח משרדים תמורת בנייה של דיור

אזור מעניין נוסף ומפתיע שבו החלה עיריית הרצליה לקדם דירות חדשות, הוא אזור התעשייה של העיר.

"קיבלנו בקשות ממספר מפעלים באזור התעשייה שביקשו להתרחב, ולא היו זכויות בנייה מאושרות לתוספת", מסביר סקה. "כעת הצלחנו לקבל את אישור הוועדה המחוזית לתוספת של 30 אלף מ"ר, וכל מפעל שמבקש תוספת של כמה אלפי מ"ר אנחנו מתנים את אישור התוספת בכך שיקדם מעונות לסטודנטים או דיור מוזל. זאת, במטרה להחיות גם בשעות הלילה, את אזור התעשייה ששוקק מאוד בשעות היום. חברת מבני תעשייה, למשל, ביקשה תוספת של 4,000 מ"ר לבניינים קיימים, ולאחר שהעמדנו בפניה את הדרישה, הם הגישו בקשה ל-70 יחידות של מעונות לסטודנטים".

תכניות בנייה בהרצליה

עוד כתבות

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

אייזיק דבח / צילום: תמר מצפי

יצרנית החזיות בוגארט הגדילה את הכנסות דלתא אך פגעה בשיעור הרווח הגולמי

הכנסות חברת ההלבשה התחתונה גדלו ב-20% ברבעון השלישי של 2019 ביחס לרבעון המקביל והגיעו ל-446 מיליון דולר ● בנטרול סעיפים חד-פעמיים הרווח הנקי נשחק ב-13% ל-14.5 מיליון דולר ● בפעילות בארה"ב הציגה דלתא שיפור רבעוני של 5% במכירות, שהגיעו ל-114 מיליון דולר

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: אפליקציית Colu מסיימת מחר את הטבת הצבירה המוגדלת ביפו

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

יציבות בוול סטריט סביב רמת השיא; טבע מאבדת גובה, ריבון מתרסקת ב-25%

המדדים בניו יורק נסחרים סביב רמת הפתיחה ● מניית טבע יורדת ב-3.5% על רקע דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים ● סיסקו נופלת לאחר תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

אופירה ביננפלד / צילום: תמונה פרטית

"אין לי פנסיה מסודרת, והמדינה רק מפריעה לעבוד ולהתפרנס"

אופירה ביננפלד (61), בעלת סטודיו לפילאטיס בקיבוץ מפלסים, מוטרדת מכך שאין לה פנסיה מסודרת • עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

הקרב על האימפיצ'מנט: לא רק טראמפ על הכוונת אלא גם הטראמפיזם

הרפובליקאים הודפים ההאשמות נגד טראמפ ● השגריר בפועל של ארה"ב באוקראינה: טראמפ ייחס חשיבות רבה יותר לחקירה נגד ג'ו ביידן ובנו מאשר לאוקראינה כולה ● טראמפ מצייץ: "הדמוקרטים מנסים לבלום אותי; אני לא אתן להם" ● פרשנות

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל? / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל?

מגרש לבנייה בבנימינה, דירת 6 חדרים חדשה בטירת הכרמל, דירת בת 4 חדרים בזכרון יעקב או קוטג' בחדרה

אורי גייגר / צילום: יחצ

אקסלמד שואפת לשבור שיא לקרן מכשור רפואי: גיוס 400 מיליון דולר

הקבוצה, המשקיעה בחברות מכשור רפואי, מקימה קרן רביעית שתפעל לפי המודל הייחודי שפיתחה: צירוף טכנולוגיות חדשניות למערכי שיווק של חברות מדשדשות • המייסד והשותף המנהל, ד”ר אורי גייגר, מסביר אילו חברות הוא מחפש, מה היתרון של ניו יורק על עמק הסיליקון ומדוע המוסדיים צודקים בכך שלא השקיעו עד כה בקרנות רפואיות שיצאו מישראל

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה: ת"א 90 קפץ בכ-1%, פרטנר זינקה בכ-6%

המדדים המובילים ננעלו בעליות ביום המסחר האחרון לשבוע על רקע היציבות בניו יורק ● דלתא קפצה לאחר הדוחות, מנייתה טאואר טיפסה ב-3.4%, יו ניבו זינקה בכ-5% ● מחזור המסחר הגיע ל-1.22 מיליארד שקל

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

הנשיא דונלד טראמפ ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס

ג'ון בולטון: אינטרסים פיננסיים מכתיבים מדיניות טראמפ כלפי טורקיה

טראמפ אירח אתמול את ארדואן בבית הלבן והכריז: "אני אוהד גדול של נשיא טורקיה" ● ארדואן מתח ביקורת על הקונגרס האמריקאי מעל בימת הבית הלבן ● טראמפ: "יש לנו יחסים מצוינים עם הכורדים"

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו צונחת לאחר הדוחות - האם מדובר בהזדמנות?

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים (תשואת דיבידנד של כ-3%) מהוות לדעתנו נכס מעניין"

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

אפקט מחיר למשתכן? עלייה של 43% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה

הנתונים מתייחסים לשלושת הרבעונים הראשנים של 2019 לעומת שלושת רבעונים אלה ב-2018 ● וגם: איזו עיר הובילה את רכישת הדירות החדשות ברבעון השלישי השנה?

תותח של צהל בגבול הרצועה / צילום:  רויטרס

מלחמה או פעולת איבה: כמה פיצויים יקבלו הנפגעים מהאירועים הביטחוניים

שנים של עימותים ברצועת עזה יצרו מנגנון מורכב לפיצוי בעלי עסקים בישראל ● לא משנה אם נקרא לזה "מלחמה" או "מבצע", מילת המפתח היא "פעולת איבה" ● ככל שהעסק קרוב יותר לגבול, כך גדלים הסיכויים שיקבל פיצוי על נזק עקיף, כמו אובדן מחזור, וגם זה לאחר תלאות רבות

קניון גינדי TLV ת"א / צילום: כדיה לוי

רבוע כחול נדל"ן מאשרת חשיפת "גלובס": מגעים מתקדמים לרכישת מניות משפחת גינדי בקניון TLV

החברה עשויה לרכוש את זכויותיה של קבוצת גינדי בקניון TLV ובחברת המגורים, במסגרת עסקה כוללת להסדרת כלל העניינים העומדים על הפרק בין הצדדים