גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראש עיריית רמת-השרון לשעבר הורשע במירמה והפרת אמונים

יותר משנה לאחר שנבחר שוב לראשות העיר, הורשע יצחק רוכברגר בעבירות שביצע בעת ששימש כיו"ר קרן ההשתלמות של עובדי הרשויות, במקביל לכהונתו

יצחק רוכברגר / צילום: עמית שעל
יצחק רוכברגר / צילום: עמית שעל

בית משפט השלום בתל-אביב הרשיע היום (א') את יצחק רוכברגר, ראש עיריית רמת-השרון המושעה, בעבירות של מירמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד וזיוף מסמך. זאת, בפרשה בה הואשם בקבלת החזרי הוצאות בניגוד לחוק. גזר הדין צפוי להינתן ב-15 בינואר.

רוכברגר אמר בתגובה: "זהו יום קשה בשבילי, ואני מופתע לחלוטין. לא ציפיתי לזה. אני חושב שניהול המשפט היה הוגן, אך אני מופתע מאוד מהתוצאה ומרכין ראש בפני בית המשפט. אני יושב כעת ומנסה לחשוב מה עושים הלאה. אני מנסה לחשוב איפה טעיתי בעצם העובדה שהסכמתי לקבל החזר הוצאות שהיה מותר לי. ההחלטה כואבת לי מאוד". רוכברגר הוסיף כי "עם זאת, השופט קבע במפורש שהיה מותר לי לקבל החזר הוצאות, רק השיטה של הקבלות לא הייתה נכונה".

בא-כוחו של רוכברגר, עו"ד ליאור אפשטיין, מסר בתגובה להרשעה: "אנו מרכינים ראש בפני ההחלטה. עם זאת, אנחנו לא כועסים ולא מאוכזבים מההחלטה, משום שהיא שיפוטית בעיקרה, ואנחנו רק במחצית הדרך". לדבריו, רוכברגר ממשיך לטעון לחפותו. "אנו סבורים כי את ההוצאות האמורות היה רשאי רוכברגר לבקש כהחזר", אמר.

רוכברגר כיהן עד אוקטובר אשתקד כראש העיר רמת-השרון במשך כעשור בשנים 2003-2013 (אז השעה את עצמו מראשות העיר), ובמקביל לכך שימש כיו"ר הדירקטוריון בקרן ההשתלמות של עובדי הרשויות המקומיות המסונפת להסתדרות. לפי כתב האישום שהוגש נגדו במאי אשתקד, בשנים 2004-2006 הציג רוכברגר חשבוניות פיקטיביות במסגרת תפקידו כיו"ר הקרן, ועל-בסיסן קיבל החזר מהקרן שלא כדין בסכום הקרוב ל-120 אלף שקל, עבור הוצאות אישיות, אותן הציג כאילו היו קשורות לכיסוי עלויות בהן נשא במסגרת תפקידו בקרן (ראו מסגרת). זאת, אף שהיה אסור לו לקבל תמורה עבור עיסוק נוסף מלבד ראשות העיר. השופט עידו דרויאן השתומם נוכח הסבריו העמומים של רוכברגר לכספים שהוציא מהקרן. "אינני מאמין כלל שהנאשם, איש ציבור והסתדרות ותיק, שדרש החזרים עבור הוצאות שאינן קשורות לקרן במצגי שווא, לא ראה כל בעייתיות, ולו קטנה ולכאורית, בפרשנות שנתן למושג 'החזר הוצאות'".

במקביל להרשעה ברוב סעיפי האישום נגדו, זוכה רוכברגר מעבירת כפל תשלומים של העירייה והקרן בגובה של 4,000 שקל בגין הוצאות במסעדות. השופט קיבל חלקית את טענתו של רוכברגר בעניין זה, לפיה מדובר ב"טעות כנה". "מדובר במספר קטן מאוד של מקרים, בסכומים קטנים, המסתכמים לסך של תשלום-יתר של מאות שקלים ספורים. ודאי שאין כאן סימני שיטה. נותר אפוא לפחות מקום לספק, שמא מדובר בטעויות של הנאשם או של אילנית (מנהלת לשכתו), במהלך טיפולם בכמות הגדולה של חשבוניות וקבלות שאגר הנאשם בשקידה", קבע השופט.

"רשימות כוזבות ומטעות"

בהכרעת הדין פורטו האירועים בהם הציג רוכברגר את החשבוניות המזויפות לדירקטוריון הקרן, במטרה שיאשרו לו החזרי הוצאות. רוכברגר עשה זאת לאחר שבישיבת דירקטוריון הקרן במאי 2004 התקבלה החלטה, לפיה לרוכברגר מאושר החזר הוצאות בגובה 6,000 שקל לחודש או 72 אלף שקל לשנה. רוכברגר הגיש לקרן קבלות מדי חודש או כמה חודשים, וקיבל את ההחזרים עד לתקרה המותרת. "את דרישות התשלום היה הנאשם מעביר ליוסי (יוסי שטורם, מי שהיה מזכיר הקרן - ס'כ') מעת לעת, כשבדרישה פרט את מהותה והתחשבנויות שונות. לדרישות עצמן נלוו הרשימות בכתב ידו של הנאשם ומעטפות נייר ובהן הקבלות והחשבוניות", נקבע בהכרעת הדין. "יוסי היה מורה למזכירה להכין הוראת תשלום, וזו היתה נחתמת על-ידי המנכ"ל ועל-ידי יוסי ומועברת לביצוע התשלום".

רוכברגר הנפיק חשבוניות מגוונות עבור נסיעת בתו לספרד, שיעורי אנגלית של בתו, מוצרי צריכה לביתו ואירועים משפחתיים, ואת חלקן זייף, כאשר לפי כתב האישום, "במספר קבלות שהגיש לקרן ערך שינויים ותוספות בכתב ידו - כדי שתיחזנה אלו ככאלה המצדיקות החזר הוצאות בגינן".

השופט דחה את גרסתו של רוכברגר. "גרסת הנאשם מחד, הייתה שכמעט כל ההוצאות היו פרטיות, אך מאידך בתגובת ההגנה לכתב האישום, נטען שהתשלומים לבתי קפה ולמסעדות היו בגין מפגשים הקשורים לקרן", ציין השופט, וקבע: "הנאשם הגיש את דרישות התשלום להחזרי הוצאות, כשהוא יודע שלמעשה אינו זכאי להחזרי הוצאותיו הפרטיות, כשהוא נסמך על רשימות כוזבות ומטעות שערך, תוך הטעיה בפועל של חברים בדירקטוריון הקרן והטעיה בכוח של גורמי ביקורת אחרים, וכשהוא לא נרתע גם משינוי קבלות".

בהכרעת הדין ניפץ השופט דרויאן את התדמית שרוכברגר ניסה לבנות לעצמו, של נבחר ציבור העסוק מעל לראשו בעשייה הציבורית. "הנאשם חזר ותיאר את עצמו כאדם מפוזר ושכחן, שאינו מטריד את עצמו בשאלות הקטנות של החזרי ההוצאות, וכך גם תואר על-ידי אחרים. הנאשם יצר אפוא תדמית של אדם פעלתן השקוע מעל הראש בעשייה ציבורית ומזניח את טובתו שלו. מהראיות המוצקות עולה כי הנאשם נהג לאסוף בדקדקנות תיעוד של ההוצאות שהוציא, ולו גם בעשרות שקלים בודדים, ולא נרתע גם מ'תיקון' קבלות על-דרך שינוי*ן ורישום שמו בהן, גם כשמדובר היה בסכומים קטנים יחסית של 120 שקל", קבע השופט.

השופט דרויאן המשיך וקבע בסרקסטיות כי רוכברגר היה יסודי ומאורגן בנוגע לדרישות התשלום שהגיש. לדבריו, "הנאשם לא זילזל בקטנות ולא הותיר עניין זה לחסדי אחרים - את רשימות הקבלות המפורטות שהיה מגיש יחד עם דרישות התשלום, היה הנאשם מכין או מעתיק בעצם ידו, מבלי לחוס על מאמציו וזמנו היקרים. הנאשם אף גילה והפעיל שליטה ממשית ועניין רב בתהליך איסוף הקבלות, מיונן והגשתן לתשלום".

"שותפים להפקר"

השופט דרויאן הדגיש כי החזר ההוצאות האישיות לרוכברגר לא היה מתאפשר לולא התמיכה הענפה של חברי דירקטוריון הקרן. בית המשפט מתח ביקורת חריפה על שיתוף הפעולה בין רוכברגר לחברי הדירקטוריון, שתמכו בו ואף גוננו על דיווחיו הפיקטיביים, כאילו מדובר בהחזר מקובל.

לדברי השופט, "כביכול היה מדובר בהחלטה מודעת ומכוונת של הדירקטוריון ל'יצירתה של נורמה חדשה' הפורצת כל גדר של דין, נוהג מקובל והיגיון. אך, כיצד יכלו אלה להעלות בדעתם שהם שותפים להפקר שכזה, כשהנאשם עצמו הודה שלא דובר על-כך? כיצד ניתן לטעון, כי המשמעות המקובלת של 'החזר הוצאות' נהפכה פתאום על-פיה, על-דרך השתיקה?

"כל העדים (חברי הדירקטוריון וההנהלה - ס'כ') שנכחו בישיבה, הכחישו ידיעה או הבנה מסוג זה בזמן הרלוונטי. אפילו לאון (לאון מורוזובסקי, מי שהיה בעבר יו"ר הסתדרות הפקידים) שניסה בכל דרך במהלך עדותו להתחמק ממשמעות דבריו הנחרצים בהודעותיו, שהתפתל בחוסר נוחות ועמל באופן מופגן לטשטש את תשובותיו ולהפוך את עדותו לחסרת קוהרנטיות, וניסה לסייע לנאשם בכל דרך, נאלץ להודות שהכוונה היתה לאישור החזרי הוצאות הקשורות לפעילות הקרן".

עו"ד פיה גלדר מפרקליטות מחוז תל-אביב מסרה: "היום יוצא מבית המשפט מסר והוא שכל מי שנושא תפקיד בכיר בתאגיד, חייב להיזהר בכספי הציבור, חייב להשתמש בהם לצורכי התפקיד בלבד, ואסור לו להשתמש בהם לצרכיו הפרטיים".

שיעורי אנגלית לבת, פלזמה ובר-מצווה

כתב האישום שהוגש נגד ראש העיר רמת-השרון המושעה, יצחק רוכברגר, במאי 2013, היה לאחר ביקורת מקיפה שערך אגף שוק ההון במשרד האוצר, ובה עלו חשדות להתנהגות פלילית מצדו של רוכברגר. לאחר חקירה משטרתית מאומצת, הומלץ ב-2008 להעמיד את רוכברגר בשל חשדות חמורים שהתעוררו נגדו.

בכתב האישום שהתייחס לאירועים שהתרחשו לפני כעשור, הואשם רוכברגר שקיבל שלא כדין קרוב ל-120 אלף שקל מהקרן להשתלמות של עובדי רשויות מקומיות, בה כיהן כיו"ר בשנים 2003-2007. זאת, במקביל לכהונתו כראש העיר. לפי חוק, אסור היה לרוכברגר לקבל שכר על עבודה מעבר לתשלום עבור כהונתו כראש העיר. לטענת הפרקליטות, כדי לעקוף את האיסור, רוכברגר ובכירים בקרן סיכמו כי הוא יקבל החזר הוצאות מוגדל מהקרן - 6,000 שקל בחודש במקום 500 שקל. רוכברגר הואשם כי הוציא חשבוניות וקבלות פיקטיביות בגין הוצאות אישיות בהיקף של 118 אלף שקל, אותן הציג כאילו היו קשורות לכיסוי עלויות בהן נשא במסגרת תפקידו בקרן.

בין השאר הואשם רוכברגר כי הגיש לקרן קבלות וקיבל החזרי הוצאות עבור מסך פלזמה, מקרר לבית, שיעורי אנגלית לבתו, נסיעה של בתו לספרד במסגרת משלחת נוער, בר-מצווה משפחתית וקניות פרטיות ומסעדות. רוכברגר החזיר את הכסף לפני שהוגש נגדו כתב אישום.

לאחר הגשת כתב האישום נגדו בספטמבר 2013, הדיח בג"ץ את רוכברגר מתפקידו, אך לא אסר עליו להתמודד בבחירות המקומיות שנערכו כחודש לאחר מכן, בהן ניצח רוכברגר ברוב גדול. באפריל האחרון בשל בקשת הפרקליטות להשעותו מראשות העיר, הודיע רוכברגר על יציאה לחופשה (נבצרות) עד לסיום המשפט.

עוד כתבות

קבלנים / צילום: שאטרסטוק

האם בעל זכות מזערית בקרקע יכול לגרום ליתר הבעלים לאבד אותה?

האמנם כל שותף בקרקע זכאי לדרוש פירוק שיתוף? 

 

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

הפלונטר הפוליטי: הגיע הזמן שלנו לצאת לרחובות

זה הזמן שלנו להשמיע קול חזק וברור: די לבזבוז הכספים האדיר, למשיכת הרגליים והטלת ההאשמות ההדדית. לא מעניין אותנו מי אשם ולמה. בחירות שלישיות לא יהיו כאן ● דעה

המוסד לביטוח לאומי צילום איל יצהר

בתום סבב הלחימה: המדריך לזכויות נפגעי גוף ונפש בפעולות איבה וטרור

מהי פעולת איבה, מי זכאי לפיצויים עפ"י החוק, מהן הזכויות של הנפגע, איך נקבע גובה הפיצוי, ואילו הטבות נוספות ניתן לקבל מהמוסד לביטוח לאומי? כל התשובות בפנים

מראה פנימי של מטוס / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מה מתרחש בתוך המטוס בין טיסה לטיסה, מרגע הנחיתה ובדרך להמראה הבאה?

אחרי שגלגלי המטוס נגעו בקרקע, אחרי שמחיאות הכפיים גוועו, והנוסעים ירדו מהמטוס - מתחילה ספירה לאחור מתוזמנת היטב שמעליה מרחפת עננת יעילות ● קבלו הצצה אל מאחורי הקלעים

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים עלה באוקטובר ב-0.4%; מחירי הדירות ממשיכים לטפס

כך דיווחה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ● מחירי הדירות עלו ב-0.2% ● עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי הלבשה והנעלה (6.9%), ירקות ופירות (2%) ומזון (0.7%)

סמבוסק /  צילום: אנטולי מיכאלו

ירכא־תל אביב: תזכרו את השם של השפית נאיפה מולא

נאיפה מולא, השפית החדשה של מסעדת L28 מצליחה לשלב בין נפלאות המטבח הדרוזי למסעדת שף ● בקרוב מסעדה משלה?

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ לראשי בלוק הימין: שחררו את נתניהו מהתחייבות בלוק 55

חמישה ימים להרכבת הקואליציה: יו"ר כחול לבן פנה לראשי מפלגות הימין וביקש כי יסללו את הדרך להקמת ממשלת אחדות לאומית בין כחול לבן לליכוד ● בנט: "כל ניסיון שלכם להפריד בינינו ייכשל. אנחנו נאמנים לגוש הימין"

דיכאון וחרדה/  איורים: חן ליבמן

יותר קל לדבר על סרטן: למה הסובלים מדיכאון ומחרדה לא מדברים על זה

כל אחד מאיתנו חווה בעצמו או מכיר מישהו קרוב שסובל מדיכאון ומחרדה, אבל כמעט אף אחד לא מדבר על זה, אף על פי שההסתרה עלולה להחמיר את המצב. למה בעצם?

עין חיניה./  צילום:  יותם יעקובסון

למה יש סערה דווקא סביב עין חיניה, שבתוך הקו הירוק?

עין חיניה, מעיין בפארק ירושלים שבו שרידים ארכיאולוגיים רבים שעבר באחרונה שיפוץ מקיף, עומד במרכז סערה שמערבת טיולים ופוליטיקה ● על מה כל הרעש?

איור: שאטרסטוק

מה אומרים לבוס ואיך יוצאים מהמיטה? התקף החרדה של שי גולדן הוליד פרויקט שמרים את מסך הבושה

הפרויקט הזה נולד בעיצומו של התקף חרדה, והמטרה שלו היא לתת קול ומילים להרבה מאוד אנשים שחיים במחשכים, בהסתרה, בהכחשה, בבושה, בחרדה ● פרויקט מיוחד

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

לקראת הפתיחה: צפי לעליות בת"א, טבע חוזרת עם פער ארביטרז' חיובי גבוה

סקטור הקנאביס צפוי לרכז עניין על רקע חשיפת גלובס כי משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס מחר ● טבע זינקה ביום המסחר האחרון בוול סטריט בכ-9%; באפט לא שינה את החזקותיו במניית החברה ברבעון החולף ● פריגו חוזרת עם פער חיובי של 2.9%, לייבפרסון עם פלוס 6.8%, אופקו בפלוס 4%

ניסן מקסימה 2019.  / צילום: יחצ

היו זמנים באמריקה: מודל מקסימה 2019 נאה ועתידני, אך מזהם

דגם הסלון זכה לשורה של שדרוגים מהותיים אך צריכת הדלק והזיהום נשארו גבוהים

 

 

זאב אלקין / צילום: תמר מצפי

צמצום פליטת גזי חממה: האם ישראל יכולה לעמוד בהבטחותיה הצנועות?

בניגוד לטראמפ, השר להגנת הסביבה זאב אלקין דבק בהתלהבות בהסכם האקלים של פריז • אבל כמה שאפתניות היו ההתחייבויות של ישראל מלכתחילה, והאם סביר שנעמוד בהן בתאריך היעד - 2030? ● המשרוקית של גלובס

שי ניצן, אביחי מנדלבליט / צילום: רפי קוץ, איל יצהר

לקראת הכרעה בתיקי נתניהו: בדידותם של אנשי מערכת המשפט

ערב ההכרעה בתיקי רה"מ, היועמ"ש ופרקליט המדינה יודעים שהציבור לא יקבל בהבנה הופעה שלהם בכנס המשפט בחיפה • מנדלבליט יכול להתעודד מכך שגם מזוז ספג ביקורת כשעסק בתיקי שרון ואולמרט • ואיך שליח פיצה הבהיר שהחיים פשוטים מכל קונספירציה

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט: הדאו ג'ונס שבר שיא והגיע לראשונה ל-28 אלף נקודות

היועץ הכלכלי של הבית הלבן לארי קודלו אמר כי ארה"ב וסין קרובות לסיים את מלחמת הסחר ולהגיע להסכם ● אירופה ננעלה בעליות; המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת

 מייק ויקינג /  צילום: Chris McAndrew

"אני האיש הכי מאושר בעולם כיום? אני אחד המועמדים לתואר": ראיון עם האיש שהקים מכון לחקר האושר בקופנהגן

איך זה שהסקנדינבים כובשים פעם אחר פעם את המקומות הראשונים בדירוגי האושר העולמיים? מייק ויקינג החליט להקים את המכון לחקר האושר בקופנהגן, כדי להגיע למסקנות שיסייעו לשפר את איכות החיים של האנושות כולה ● ראיון מיוחד ל'ליידי גלובס'

הנשיא טראמפ בפלורידה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המדינה שתכריע את גורל הבחירות המקוטבות ביותר בארה"ב

50 מדינות משתתפות בהצבעה, אבל רק מעטות מהוות לשון מאזניים שקובעת בפועל את התוצאות. אחת מהן היא פלורידה ● מה קרה בה במערכות בחירות קודמות, איזה תפקיד היא משחקת עכשיו בפריימריז הדמוקרטיים, ולמה היא עשויה לקבוע לאן הולכת אמריקה מכאן ● כתבה ראשונה בסדרה

תמי ועמר בר–לב / צילום: דרור סגל, יח"צ

עד קצה הקרחון: מסע אל הקוטב הצפוני

האם הייתם נוסעים למקום שבו השמש לא שוקעת, בצינה עזה, בלי קליטה סלולרית, עם מקלחת פעם בשבוע, ובכל ירידה אל החוף צריך להצטייד ברובה ואקדח זיקוקים, מחשש לדובים ● תמי בר-לב החליטה שהיופי המרהיב של הקוטב הצפוני שווה הכול ● מסע אל הארכיפלג הארקטי סבאלברד, עם תובנות על הטבע האדיר ועל האדם שהורס אותו

אירוח מירי בלבול  / צילום: רמי זרנגר, יח"צ

"קיבלתי מתנה. נתינה זה דבר שלא דורש ממני כלום. זה ממלא אותי, מחזק אותי"

מירי בלבול מארחת את חבריה לארוחת ערב בביתה, ומשחזרת איך הקימה בית ספר להלבשת בתים ● על הדרך היא גם מעצבת דירות לנערים שנפלטו מהבית, ולנשים שיצאו ממעגל הזנות

יואל בר אל / צילום: איל יצהר, גלובס

"זה עולם קשה, קר ואכזר": הכירו את היזם שמלמד את רשתות השיווק מה קורה בחנויות שלהן

חברת Trax מלמדת ספקים וקמעונאיות מה מתרחש בחנויות - ממלאי המוצרים ועד אופטימיזציה של המדפים ● יואל בר־אל, מייסד-שותף, מספר ל"גלובס" על העבודה מול הקמעונאיות, על האתגרים בפעילות גלובלית ועל החברה שהצליח להציל מפירוק ● האזינו לפודקאסט ההייטק "רוד שואו"