גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביה"ד: העוזרים המשפטיים לא יפוטרו אוטומטית אחרי 6 שנים

מאבקם של העוזרים המשפטיים נשא פרי: בית הדין לעבודה קבע כי הנהלת בתי המשפט לא תוכל לפטר את עוזרי השופטים בגלל מגבלת שנים

עורכי דין / צלם: יוסי זמיר
עורכי דין / צלם: יוסי זמיר

מאבקם של העוזרים המשפטיים נשא פרי: בית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב הוציא היום (ה') צו קבוע, האוסר על המדינה להפסיק את עבודתם של העוזרים המשפטיים אך ורק בשל העובדה שהשלימו 6 שנות עבודה או תקופה קצובה אחרת שנקבעה באופן חד-צדדי.

בפסק הדין, שניתן על-ידי סגנית נשיאת בית הדין האיזורי לעבודה, הדס יהלום, ונציגי הציבור, צוין כי "החלטת המדינה להעסיק את העוזרים המשפטיים בחוזים אישיים קצובים בזמן אינה עולה בקנה אחד עם הוראות סעיף 1(3) לתקשי"ר, ולכן הסעיפים בחוזים האישיים המגבילים את משך זמן ההעסקה - דינם להתבטל".

בפסק הדין ניתן צו נוסף, המורה על ביטול סעיפים בהסכמים האישיים של העוזרים המשפטיים הקוצבים בזמן את תקופת העסקתם.

השופטת הדס יהלום דנה בפסק הדין בשאלת תנאי העסקתם של העוזרים המשפטיים לשופטים בהנהלת בתי המשפט, בהסכם עבודה אישי תוך קציבת משך זמן העסקה. יהלום מתחה ביקורת נוקבת על הנהלת בתי המשפט וציינה כי השיקולים שמניעים את המדינה הם "מערכתיים" בלבד ולא אנושיים.

"המדינה התעלמה לחלוטין משיקולים שהיה עליה לשקול. מהחומר שהובא בפנינו עולה כי המדינה לא נתנה דעתה כלל וכלל לאנשים שאמורים למלא בתוכן את תפקיד העוזר המשפטי וממלאים אותו בפועל. לא נעשתה בחינה והתחשבות כלשהי במי שממלא את התפקיד בפועל, והרי העוזרים המשפטיים הם אלה שממלאים בתוכן את התפקיד החשוב והמהותי למערכת. בלעדיהם תפקיד העוזר המשפטי היה נותר ככותרת בלבד".

יהלום התייחסה לתנאי העבודה הלא שגרתיים של העוזרים המשפטיים. "כל אחד מהעוזרים המשפטיים שמתקבל לתפקיד, נבלע לתוך עבודה קשה וסיזיפית ותורם בעצם עבודתו תרומה עצומה לעבודת השופטים ולמערכת המשפט במדינת ישראל".

לדברי יהלום, "עסקינן בתפקיד שהמערכת זקוקה לו באופן נואש.... כל עזיבה של עוזר משפטי מחייבת קליטת עוזר משפטי חדש במקומו, לביצוע עבודה זהה".

בפסק הדין התייחסה השופטת לעניין התערבות בית הדין בחופש החוזים, ונקבע כי בתי הדין אינם נמנעים להתערב בהסכם עבודה ככל שזה נוגד את הוראות החוק, את התקנות, את תקנת הציבור או שהינו בלתי סביר באופן קיצוני. בפסק הדין נקבע כי מדובר בהוראה חוזית הסותרת את הוראות התקשי"ר, ולכן דינה להתבטל.

"העסקת עובד מדינה בחוזה אישי אינה דרך המלך", קבע בית הדין. "על מנת להעסיק עובדי מדינה בחוזה אישי, על המדינה להראות ששקלה את אופן ההעסקה, ושלקחה בחשבון את מכלול השיקולים ואת הנזק שייגרם לעובד או לקבוצת העובדים שתועסק בחוזה אישי, המתבטא באובדן הזכות לביטחון תעסוקתי".

כזכור, בנובמבר האחרון הוגשה הבקשה על-ידי ההסתדרות, באמצעות עורכות הדין איריס ורדי וליאורה סידי-לוי מהלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי: ועל-ידי ועד העוזרים המשפטיים הארצי, באמצעות עורכות הדין ארנה לין ונטע שפירא ממשרד ארנה לין ושות'.

הבקשה הוגשה על רקע מאבקם של מאות העוזרים המשפטיים, שנמשך למעלה מ-6 שנים. במסגרת המאבק מנסים עוזרי השופטים להסדיר את תנאי העסקתם בהסכם קיבוצי. לפני כ-3 שנים הנהלת בתי המשפט הסכימה אמנם לוותר על ההחלטה לקצוב את ההעסקה שלהם במספר שנים מוגבל - אך חזרה בה בהמשך, תוך היעדר משא-ומתן.

בעבר החליטה השופטת יהלום להסיר את "חרב הפיטורים", לפחות באופן זמני, דרך צו למניעת פיטורים ל-3 חודשים, לטובת ניסיון נוסף להגיע להסכמות בין הצדדים. היא הוסיפה כי מן הראוי לבחון את צורת העסקת העוזרים המשפטיים מחדש. כיום, כאמור, החליטה השופטת להוציא צו מניעה קבוע, האוסר על המדינה להפסיק את עבודתם של העוזרים המשפטיים לתקופה קצובה.

בהסתדרות ובוועד העוזרים המשפטיים הארצי בירכו על המהלך. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, מסר: "היום נעשה צדק, והתקבלה החלטה חשובה לטובת עתידה של מערכת המשפט בישראל. אני קורא להנהלת בתי המשפט לשבת למשא-ומתן מיידי ולהשלים את תיקון האיוולת באמצעות הסדרת תנאיהם של העוזרים המשפטיים בהסכם קיבוצי".

עו"ד שרית טוביס, יו"ר ועד העוזרים המשפטיים הארצי, הוסיפה: "זהו יום חג לעוזרים המשפטיים. זהו פסק דין חשוב ביותר הקובע כי מגבלת השנים היא בלתי חוקית ואסורה לגבינו, ומסיר מעלינו את חרב הפיטורים של מגבלת השנים, שהילך עלינו כצל במשך זמן כה רב. אנו תקווה שהנהלת בתי המשפט תשכיל להבין שיש לבוא איתנו במשא-ומתן לגבי תנאי העסקתינו ולעגנם כראוי בהסכם קיבוצי שיכבד את כולנו".

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, מסר בתגובה: "מדובר בהחלטה צודקת והגיונית. התנהלות הנהלת בתי המשפט בכל הסוגייה של העוזרים המשפטיים לא מובנת ולא מוצדקת, ואני שמח שבית הדין האזורי שם לזה קץ. נמשיך לעמוד לצידם של העוזרים המשפטיים במאבקם הצודק לשיפור תנאי העסקתם".

עוד כתבות

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מתקן הפקת נפט/  צילום: רויטרס, Axel Schmidt

יצרניות הנפט יצמצמו את תפוקת הנפט ב-500 אלף חביות ליום

שרי האנרגיה מכמה ממעצמות הנפט הגדולות בעולם הודיעו היום כי נתקבלה הסכמה להעמיק את ההפחתה בייצור הנפט ● כתוצאה מכך, מחירי הנפט מזנקים כעת ב-1.3%

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

מתוך הסדרה "מראדונה במקסיקו" / צילום: באדיבות פורום פילם

נרקומן של צומי: הסדרה "מראדונה במקסיקו" היא שברון לב

בסדרה "מראדונה במקסיקו", הפער בין דייגו שבתחתית החיים לבין המיתוס שהיה, דוקר בעיניים ומרסק את הלב

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר: כ-6,000 איש ואישה הוטרדו מינית בזמן הנסיעה ו-107 נהרגו בשנים 2018-2017

בחברה הדגישו כי מדובר בשברירי אחוז (0.00002%) מכלל הנסיעות שעמדו בשנים אלה על 2.5 מיליארד נסיעות ברחבי העולם

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

שר החוץ ישראל כ"ץ לצד מקבילו הרוסי, שר החוץ סרגי לברוב / צילום: סטאפנו מלוני

שר החוץ ישראל כ"ץ ביקש מעמיתו, שר החוץ הרוסי לברוב: שהנשיא פוטין יתן חנינה לנעמה יששכר

עוד ביקש כ"ץ מלברוב לאפשר יותר ביקורים לבני משפחתה של יששכר ● בתחילת אוקטובר בית המשפט ברוסיה גזר על יששכר עונש של 7.5 שנות מאסר בשל החזקת סמים קלים

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

נכנסים הביתה / צילום: איתי בנית

משחקי חום וקור: הבית במרכז שמציג תפיסות עיצוב מנוגדות תחת קורת גג אחת

המעטפת החיצונית של הבית במרכז הארץ תוכננה בסגנון אירופי קלאסי, בעוד הוויזואליה הפנימית היא אקלקטית ● "האתגר המרכזי היה ליצור מרחב מגורים כפרי בלב סביבה אורבנית", מסבירות האדריכליות שרה ונירית פרנקל

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת