גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עו"ד ששי גז: "המקצוע הכי מסוכן בישראל הוא ראש עיר"

פרופ' שמעון שטרית בכנס לשכת המבקרים הפנימיים: "הכוח של ראש עיר הרבה יותר גדול משל ראש ממשלה; הגיע הזמן לצמצם ולרסן את כוחם של ראשי הערים"

פאנל "שומרי הסף" כנס המבקרים הפנימיים / צילום: ליאת מנדל לעסקים
פאנל "שומרי הסף" כנס המבקרים הפנימיים / צילום: ליאת מנדל לעסקים

ביום השני של הכנס החצי-שנתי של לשכת המבקרים הפנימיים לישראל בשיתוף "מידע כנסים", שנערך הבוקר (ה'), התכנסו אנשי ציבור ומשפט ודנו בפרשות השחיתות שנחשפו בשנים האחרונות ברשויות המקומיות, במסגרת הפאנל "מה קורה לשומרי הסף?".

את הפאנל הנחה דורון הרמן, כתב לענייני משפט ופלילים בערוץ 10, ובמהלכו נשאלו מומחים בתחום המשפט, ממשל ותקשורת על האישומים וההרשעות של ראשי ערים בשנים האחרונות.

"אני חושב שהכוח של ראש עיר הרבה יותר גדול משל ראש ממשלה", פתח בדברים פרופ' שמעון שטרית, שר הכלכלה והתכנון ושר הדתות לשעבר. "הגיע הזמן לטפל בצמצום וריסון כוחם של ראשי הערים. הם הופכים להיות מטרה גם של ארגוני פשע שמנסים להשתלט. צריך לעשות ביזור סמכויות לרשויות המקומיות, גם על-ידי הגבלת תקופות כהונה. התנסינו בתהליך הזה; זה אמנם גרם ליציבות ולמשילות ברשויות המקומיות, אבל זה גורם מספר אחד לשחיתות".

תנ"צ (בדימוס) זיוה אגמי, ראש יאח"ה לשעבר, התייחסה בדבריה להתנהלותו של שלומי לחיאני, שהורשע בחודש מאי 2014, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של הפרת אמונים.

לדברי אגמי, "ראש עיריית בת-ים לשעבר לא הגיש הצהרת הון כשנתבקש לכך. הוא היה צריך להגיש אותה ביום שמונה לתפקידו (2004). הוא לא הגיש את ההצהרה בשנה שאחרי וגם לא בזו שאחריה אלא רק לאחר שפרשת השחיתות פורסמה ב'עובדה'".

לדבריה, "כשבכיר מרשה לעצמו לעשות את מה שהוא רוצה בנוגע להצהרת הון, זה מצביע פשוט על חוסר נורמה. בניגוד לשאר כל העולם, בארץ מרגישים שצריכים להסתיר את כל הנכסים והאינטרסים".

אגמי התייחסה להצעת החוק להגבלת כהונת ראשי ערים לשתי קדנציות רצופות, שהונחה על שולחן הכנסת מספר ימים לאחר הבחירות המקומיות, בחודש אוקטובר 2013.

"הצעת החוק תמיד נבלמת בגלל כל מיני אינטרסים. כך גם במשרדים ממשלתיים. הבעיה הזו נובעת מנורמות אישיות פסולות שלא התחילו היום אלא בקום המדינה. אומרים שהיה צריך קצת שחיתות בשביל להקים את המדינה, וצריך קצת שחיתות בשביל לקדם הצעות חוק. מה זה קצת שחיתות?! אני לא מכירה קצת שחיתות; אתה מתחיל, ואתה לא יודע מתי זה ייגמר".

עוד ציינה אגמי את העומס והסודיות המוקפדת בחקירות המיוחדות במשטרה בנושאי השחיתות של אנשי ציבור. "אנחנו מקבלים ליחידה הארצית לחקירות הונאה המון מידע ששוכב שם לבדיקה. הוא לפעמים מתעכב, כיוון שאנו יודעים שחלק מהמידע מגיע מאינטרסים אישיים של גורמים מסוימים", אמרה. "אבל גם בגלל שאנחנו יודעים שפגיעה באישיות בכירה זאת פגיעה בלתי הפיכה מהרבה מאוד בחינות, ולכן כל מידע כזה נבחן בעשרה זוגות עיניים. לכן החקירה היא קודם כל סמויה".

"המקצוע הכי מסוכן בישראל הוא ראש עיר"

הפרקליט הבכיר, עו"ד ששי גז, הציע להניח קצת לחשדנות שאוחזת בציבור ביחס לראשי ערים ולא להעלים עין מהאינטרסים של המקורבים לראשי הערים.

"אנחנו לא כל-כך מדינה מושחתת, אבל השחיתות בישראל עלתה מאוד. המקצוע הכי מסוכן בישראל הוא ראש עיר. אם מישהו יבדוק את הסטטיסטיקה, הוא יראה שזה המקצוע שהכי נחקר. זו סטטיסטיקה מבהילה למי שרוצה להיות ראש עיר", הזהיר גז.

"מצד שני, אם יבדקו את הסטטיסטיקה לכמה תיקים נסגרים וכמה אנשים זוכו, הם יראו שגם מספר זה יהא גבוה. ולכן, השאלה היא האם זהו מקצוע של מושחתים - או שזה מקצוע שיש לו הרבה אויבים ויריבים שנותנים אינפורמציה. התשובה, לדעתי, היא שמדובר במקצוע עם הרבה אויבים. הרבה ראשי ערים הם אנשים עם עבר מפואר, וקשה להאמין שהם פתאום יהפכו למושחתים".

"מצב אבסורדי"

בפאנל נשא דברים גם עו"ד רועי בר, מי שנחשד בעבר שקיבל שוחד וטובות הונאה מקבלנים בעת ששימש כיועץ משפטי חיצוני של ועדות התכנון והבנייה בעיריות רחובות וראשון-לציון, כדי שיקדם את עניינם. שמו הועלה גם במסגרת חקירתו של עו"ד רונאל פישר בשנה החולפת, בחשד שהציע לבר ולאלון חסן, יו"ר ועד העובדים בנמל אשדוד, שוחד עבור סגירת התיקים הפליליים של בר וחסן.

"בחודש דצמבר החלה נגדי חקירה סמויה", ציין עו"ד בר בפאנל, "שהגיעה לשיאה בפברואר יחד עם עוד מספר אנשים. עו"ד רונאל פישר מייצג את מי שמתלונן מולי וגם את העירייה, שהיא הגוף הנחקר. מדובר במצב אבסורדי כיוון שהוא ביקש ממני לקבל תשלום של 2 מיליון שקל, לאחר שב-2013 פנה אליי דרך מכר משותף, שמסר לי שמתבצעת עליי חקירה בלהב 433, ושפישר יכול לסגור את הבדיקה הזו".

עו,ד בר התייחס להתנהלותו בפרשה. "בטיפשות או בתמימות נפנפתי את האמירה הזו והמשכתי בחיי. פישר? זה דבר גאוני לקבל כסף מכל הנוגעים בדבר".

עוד כתבות

משאית של חברת ביכורי השדה / צילום: איל יצהר

ביכורי שדה חוזרת לבורסה: הסכנות וההזדמנויות בהנפקה

הניסיון של האחים שבע, בעלי ביכורי שדה, בתחום הסחר בתוצרת חקלאית עדיין לא הופך אותם למנהלים אולטימטיביים לרשת קמעונאית ארצית ● אבל אם הם יצליחו במשימה, תהיה זו בוננזה גדולה עבור המשקיעים

גדי אייזנקוט / צילום: יוסי כהן

התפקיד הנוסף של הרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט בשוק ההון

לאחר שמונה בחודש נובמבר האחרון לחבר דירקטוריון חברת צור שמיר החזקות, אייזנקוט מעמיק את קשריו עם שוק ההון המקומי

אונייה סינית מביאה סחורה לנמל קליפורניה. / צילום: רויטרס -  Lucy Nicholson

איך הסחר הבינלאומי הפך למילה גסה

ביקור של בוריס ילצין במרכול טקסני לפני 30 שנה שינה את מהלך ההיסטוריה ● למראה המבחר האין סופי, "הטיפה האחרונה של הכרתו הבולשביקית התאדתה" ● המרכולים בארה"ב הם מקדשי הסחר החופשי, אך סחר חופשי הפך לביטוי גס בעגה הפוליטית ● היש סיכוי שאמריקאים יחזרו ויאמצו אותו?

הרכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

החשש מנגיף הקורונה מתגלגל לת"א: ירידות של 1.5% בבורסה

המדדים ת"א 35, ת"א 90 ומדד הבנקים מאבדים עד 1.5% ● מגה אור צפויה לחתום על רכישת חברת הקניונים ישפרו מידיה של חברת נכסים ובנין ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט המדדים נצבעו באדום בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה

ג'ף בזוס / צילום: רויטרס  Shannon Stapleton

האינטרס הסעודי, הקשר הישראלי: פרטים חדשים על הפריצה לטלפון של האיש העשיר בעולם

הפגישה בין ג'ף בזוס לנסיך הסעודי שהולידה חילופי הודעות ווטסאפ, סיקור רצח העיתונאי שהפך ליריבות אישית והאפשרות שתוכנה זדונית של חברת הסייבר הישראלית NSO הולידה פרסום על רומן מחוץ לנישואים ● דוח חדש של האו"ם על פרשת הפריצה לטלפון של מייסד אמזון מאיים לערער מחדש את היחסים בין ארה"ב וסעודיה

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

מגה אור של צחי נחמיאס תרכוש את ישפרו מאלשטיין ב-855 מיליון שקל

חברת הקניונים ישפרו נמצאת בבעלות מלאה של חברת נכסים ובניין ● לישפרו שבעה קניונים בערים מודיעין, קריית גת, נס ציונה, באר שבע, ירושלים, בית שאן וערד ● עבור נכסים ובניין מדובר על חלק ממהלך אסטרטגי של יציאה מתחום הריטייל

רקדני בלט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מה קורה לנו בגוף כשאנחנו רוקדים ומה אפשר ללמוד מביונסה ומטימברלייק

מדוע רקדנים מקצועיים פגיעים יותר מספורטאים אחרים ואיך אפשר למנוע פציעות באמצעות אווטארים ● מה הופך ריקוד למושך ● ומדוע המחשב התבלבל כשהראו לו תנועות של מוזיקת מטאל ● חוקרים מתחומי רפואת הספורט, המוח ומוזיקה הולכים ומבססים את מדעי הריקוד

דיוויד סולומון. /צילום: רויטרס - Lucy Nicholson

אין נשים, אין הנפקה: ההכרזה המפתיעה של מנכ"ל גולדמן זאקס

מנכ"ל הבנק, דיוויד סולומון, מציג: כך נפעל להגברת השוויון והמגוון בחברה וקידום אג'נדות חברתיות

יוסי זינגר וארז בלשה / צילום: תמוז רחמן

קרן ג'נריישן רוכשת מידי עזריאלי את חברת ההתפלה GES בכ-110 מיליון שקל

GES עוסקת בטיפול, טיהור והתפלת מים ושפכים ● במסגרת העסקה נקבע כי ככל שהיא תושלם עד 31 במאי, כל רווחי GES החל מ-31 במרץ יישארו בחברה ● השלמת העסקה צפויה עד ליום 24 לאפריל 2020

נסיונות חילוץ לאחר רעידת האדמה במחוז אלאזיג בטורקיה / צילום: Sertac Kayar, רויטרס

רעידת אדמה בטורקיה: לפחות 20 הרוגים; הרעש הורגש גם בישראל

שר הפנים הטורקי מסר כי רעש בעוצמה 6.8 פקד את מזרח המדינה ● רעידת האדמה הובילה לנזק למבנים במחוז אזלאיג שנמצא כ-550 ק"מ ממזרח לאנקרה וכוחות סיוע הגיעו למקום ● יותר מ-900 פצועים מאושפזים בבתי החולים באזור ● במכון הגיאולוגי אישרו כי הרעש הורגש גם בישראל

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט בעקבות דיווח על מקרה שני בארה"ב של הידבקות בווירוס קורונה הקטלני

ארגון הבריאות העולמי מסר היום שהתפשטות וירוס הקורונה עדיין לא מהווה "מצב חירום עולמי" ● למרות זאת נגיף הקורונה מתפשט בסין במהירות, ועל פי דיווחים רשמיים במדינה מניין המתים עומד כבר על 26 ● אינטל היכתה את התחזיות והמניה זינקה בכ-8.3%

הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) בבאזל / צילום: רויטרס

בנקים מרכזיים צפויים להנפיק מטבעות דיגיטליים בשנים הקרובות

כ-10% מבין 66 בנקים מרכזיים שהשתתפו בסקר של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS), אומרים כי הם צפויים להנפיק מטבע דיגיטלי משלהם בתוך שלוש שנים בלבד ● בשבדיה ובאורוגוואי כבר בוצעו פיילוטים בתחום

משרדי רישום מקרקעין./ צילום: תמר מצפי

התשלום המקוון בטאבו הוא לא מהפכה שתעמוד בפני עצמה

האפשרות של בעל נכס לקבל התראה אם מישהו מנסה לבצע פעולה בנכס שרשום על שמו היא שיפור נחמד, אבל בשירות רישום המקרקין דרוש שיפור גדול יותר

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

תמונה של בזוס ללא חולצה והודעה פלרטטנית: אלו הראיות שנמצאות בידי התביעה בחקירת ניסיון הסחיטה

הכול נשאר במשפחה: לפי מקורות יודעי דבר, מי ששלח את ההודעות שהוחלפו בין מנכ"ל ומייסד אמזון לבת זוגו הוא לא אחר מאשר אחיה של סנשז ● האח: השגתי את המסרונים ואת התצלומים בדרכים חוקיות

מבחר מאכלי דגים משאראק /  צילום: שני בריל

מהים ישר לצלחת: עלייתם של הדגים המקומיים

החורף הוא שעתם היפה של הדגים, ובמסעדות ישראל, בהתאם לטרנד העולמי, מעדיפים אותם מקומיים, עונתיים ופחות מוכרים

דונלד טראמפ / צילום:  רויטרס - Mike Segar

טראמפ הגדיל את מכסי היבוא על מוצרים שעשויים מפלדה ומאלומיניום

מכסי היבוא על מוצרים מפלדה יעלו ב-25% והמכסים על מוצרי אלומיניום יעלו בהיקף של 10% ● העלאה תיכנס לתוקף ב-8 בפברואר

פרופסור אריק גולדמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

"האינטרנט יעוצב בסופו של דבר על פי החזון של הממשלות, לא על ידי חברות הטכנולוגיה"

חברות הטכנולוגיה לא יודעות איך לשפר את ההתנהלות שלהן, הרגולטורים מנסים להראות שהם קשוחים, והמאבק ביניהם דווקא פוגע בחדשנות • פרופ' אריק גולדמן, חוקר מוביל בתחום המשפט והאינטרנט, משרטט בראיון ל"גלובס" את האתגרים בתחום: "האינטרנט עלול להשתנות לרעה"

צילום הספר

השואה כבסט-סלר: שלושה תרגומים חדשים לעברית

לרגל יום השואה הבינלאומי, שלושה תרגומים חדשים לעברית של רבי-מכר המספרים עליה מזווית לא יהודית

מטוס של חברת התעופה הגרמנית קונדור  / צילום: קונדור

קבוצת תעופה חדשה: חברת-האם של לוט איירליינס רכשה את חברת התעופה הגרמנית קונדור

החזון של PGL הוא להפוך את קונדור לשחקנית משמעותית בסגמנט חבילות הנופש, בדגש על שווקי ליבה בגרמניה ובפולין ● נשיא מועצת המנהלים של PGL: "אנו רוצים לפתח את המותג האייקוני של קונדור בגרמניה ולהכיר אותו גם לשווקים אחרים באירופה"

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

גנץ סירב להגיע לבית הלבן עם נתניהו וקיבל הזמנה אישית מתוקנת

בהתייעצות עם חבריו להנהגת הרשימה התגלעו חילוקי דעות, וגנץ החליט שלא לכפות את עמדתו ● "גנץ הודיע בשישי כי לא ייעתר להזמנה לבוא עם נתניהו, אבל שוכנע לדחות את ההחלטה הסופית, ובמהלך השבת קיבל הזמנה נפרדת, ולכך נענה"