גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בית הדין בהאג: בודקים אם נעשו פשעי מלחמה ב"צוק איתן"

לאחר הצטרפות רש"פ לאמנת רומא, התביעה החלה בבדיקה ראשונית בנוגע לפשעי מלחמה שבוצעו לכאורה בגדה המערבית וברצועת עזה הן ע"י ישראל והן ע"י הפלסטינים ■ ליברמן: "אמליץ לא לשתף פעולה עם ה'בדיקה' הזו"

צוק איתן / צילום: רויטרס
צוק איתן / צילום: רויטרס

התביעה בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג תפתח בחקירה ראשונית בנוגע לפשעי מלחמה שבוצעו לכאורה בגדה המערבית וברצועת עזה - כך נמסר היום (ו') בהודעה רשמית מבית הדין הבינלאומי בהאג. מדובר בצעד הרשמי הראשון העשוי להוביל לאישומים נגד גורמים ישראלים או פלסטינים בגין פשעי מלחמה.

"היום, התובעת פאטו בנסודה פתחה בבדיקה ראשונית בנוגע למצב בפלסטין", נמסר בהודעה. עוד צוין כי החלטת התביעה מגיעה בעקבות "הצטרפותה של ממשלת פלסטין לאמנת רומא ב-2 בינואר".

בתחילת החודש מסרו הפלסטינים כי הם מקבלים על עצמם את סמכות השיפוט של בית הדין הבינלאומי החל מה-13 ביוני 2014, התאריך שבו החל מבצע "שובו אחים" בגדה המערבית. המשמעות מהתאריך שננקב היא שהפלסטינים מבקשים להכיל את האפשרות לחקור את ישראל על פעולותיה בשטחים ובעזה מאז מבצע "שובו אחים", וכמובן במבצע "צוק איתן" שבה בעקבותיו.

בבית הדין הבהירו כי הבדיקה היא הליך רשמי, שהתביעה חייבת לבצע עם קבלת פנייה כלשהי. כמו כן, הובהר כי לא מדובר בחקירה רשמית, אלא בהליך של בחינת המידע הקיים, במטרה לקבוע אם קיים בסיס סביר לפתוח בחקירת פשעי מלחמה.

על-פי אמנת רומא, לא קיים זמן מוגבל לסיום הבדיקה הראשונית, והתביעה יכולה להחליט אם להמשיך לחקירה פלילית, להפנות לגוף משפטי אחר או לדחות את הפנייה.

הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני, התייחס היום בפורום למשפט וחברה של המכללה האקדמית נתניה לנושא האתגרים שהציב מבצע "צוק איתן" מבחינת המשפט הבינלאומי.

"צריך לזכור שאנו נמצאים בשדה קרב מסוג אחר, זה לא אותו שדה של יום כיפור או ששת הימים", אמר אלוף עפרוני. "יש התפתחויות כל הזמן, הסביבה הבינלאומית מאוד דינמית, והמשקל של המשפט הבינלאומי הולך וגובר, והוא בא לידי ביטוי בכל העשור של המאה ה-21. השיא היה ב'עופרת יצוקה', וזה רק ילך ויחמיר".

לדבריו, חל שיפור לאחר הפקת לקחים ממבצע "עופרת יצוקה". "כשאנו נלחמים מול ארגון טרור שהוא לא צבא, המערכת הרבה יותר מורכבת. מי שמתמודד עם האתגר בסופו של דבר הוא המפקד והלוחמים בשטח. האויב שלנו לומד ומשתפר, מפיק לקחים. לכן ב'עופרת יצוקה' יכולנו לראות אותם ולקיים את האבחנה ולהקפיד גם על המידתיות".

דוח של ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל, שהתפרסם לפני כחודש, קובע כי ישראל פעלה בניגוד לדין ההומניטרי הבינלאומי במהלך הימים האחרונים למבצע "צוק איתן". תחת הכותרת "שום דבר לא חסין: תקיפות של מבנים מרכזיים בעזה בידי ישראל", מאשימים מחברי הדוח את ישראל כי היא תקפה בין היתר 3 בניינים רבי-קומות במהלך 4 הימים האחרונים וקוראים לחקור את המקרים באופן עצמאי.

הדוח מתייחס ל-4 תקיפות ברצועה - 3 תקיפות שכוונו אל מגדלי דירות בעזה ואחת אל מרכז מסחרי ברפיח. כתוצאה מתקיפות אלה נגרם נזק רב לרכוש של אזרחים ב-3 בניינים סמוכים, אולם לא היו פגיעות בנפש. כמו כן, מהדוח עולה כי בניגוד למקרים אחרים, צה"ל נקט אמצעי זהירות כדי להבטיח שתושבי המקום עזבו את הבניינים לפני הריסתם.

"כל העדויות מצביעות על כך שההריסה הנרחבת הייתה מכוונת וללא כל הצדקה צבאית", אמר מנהל תוכנית המזרח התיכון וצפון אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל, פיליפ לות'ר. "הן העובדות בשטח והן האמירות של דוברי צבא ישראל בזמן המבצע מצביעות על כך שהתקיפות הללו היוו עונש קולקטיבי לאוכלוסייה בעזה, וכוונתן הייתה להרוס את פרנסתם שכבר הייתה בסיכון. פשעי מלחמה חייבים להיבדק בחקירה עצמאית ונטולת פניות, והאחראים צריכים לעמוד לדין בפני משפט צודק. אלה שבתיהם נחרבו ופרנסתם נפגעה באופן לא חוקי זכאים לצדק ולפיצוי הולם".

שגרירות ישראל בבריטניה מסרה בתגובה כי "הדוח מתאר אירועים מחוץ להקשר, ומנגד מסתמך לחלוטין על עדויות שלוקטו בידי 'עובדים מקומיים' אנונימיים - מבלי לזהותם ומבלי להטיל ספק במהימנותם". עוד נכתב כי "באמנסטי מתעלמים מהראיה הברורה ולפיה חמאס השתמש באזרחים כבמגן אזרחי, במכוון ובאופן שיטתי".

שר החוץ, אביגדור ליברמן, מסר בתגובה כי פתיחת הבדיקה היא "החלטה שערורייתית, שכל מטרתה היא לנסות ולפגוע בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני הטרור".

לדברי ליברמן, "אותו בית דין, שלאחר יותר מ-200 אלף הרוגים בסוריה לא מצא לנכון להתערב בנעשה שם, או בלוב או במקומות אחרים, מוצא לנכון 'לבחון' את הצבא המוסרי בעולם, בהחלטה שכולה נובעת משיקולים פוליטיים אנטי-ישראליים".

"גם המשוואה שכביכול 'בוחנת' את שני הצדדים היא כסות למטרה של פגיעה בישראל, משום שברור שכלל לא ניתן לשים באותה משוואה את צה"ל, שעושה הכול על מנת שלא לפגוע בחפים מפשע, לעומת ארגוני הטרור שיורים מתוך אזורי אוכלוסייה אזרחית על מנת לפגוע באוכלוסייה אזרחית", הוסיף ליברמן. "אנו לא נקבל זאת, ואני אמליץ שלא לשתף פעולה עם ה'בדיקה' הזו".

ליברמן טען כי יפעל בזירה הבינלאומית "על מנת להביא לפירוקו של בית הדין הזה, שהוא גוף שמייצג את הצביעות ונותן רוח גבית לטרור".

עוד כתבות

חדר צינתור בהרצליה מדיקל סנטר/  קרדיט: יח"צ.

קבוצת הביטוח מגדל במו"מ לרכישת נתח מהרצליה מדיקל סנטר

הרצליה מדיקל סנטר הינו בית חולים פרטי מוביל שככל הידוע נמצא בבעלות יאיר לנדאו, קופת החולים שירותי בריאות כללית וכלל ביטוח ● ככל הידוע הכללית וכלל ביטוח לא במו"מ למכירת החזקותיהן

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

שר התקשורת אמסלם חתם על עסקת מכירת השליטה בבזק

המהלך התאפשר בעקבות אישורו של היועמ"ש, למרות שאמסלם לא היה זקוק מבחינה חוקית לאישורו ● עמי ברלב, מנכ"ל ביקום: "מודים לצוות משרד התקשורת ושר התקשורת שניהלו מהלך יסודי תוך התנהלות מקצועית במיוחד לטובת הציבור במדינת ישראל"

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עוזבים את בת ים, נוהרים לבית שמש: מפת שינויי האוכלוסין בערי ישראל בעשור האחרון

מפת הערים הגדולות בחתך האוכלוסייה השתנה בעשור האחרון, כך חושפים נתוני הלמ"ס שהתפרסמו היום ● מבין הערים הגדולות, בית שמש רשמה זינוק חד של 62.3%; בת ים רשמה ירידה של 1.2%

בני גנץ / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

גנץ: מחר אפגש עם ליברמן בנוגע למתווה שהציע לממשלת אחדות

יו"ר כחול לבן קרא לנתניהו לקיים עמו מו"מ ישיר, אמיתי וכן: "בוא נדבר תכל'ס, על מה שמעניין את אזרחי ישראל - ולא רק על מה שמעניין אותך. זו השעה, זו הציפייה של אזרחי ישראל משנינו, מכולנו, והם לא יסלחו לנו אם לא נעשה זאת"

צחי הנגבי

האם החוק מכיר בנבצרות של ראש ממשלה רק מטעמים רפואיים?

מתווה הנשיא להקמת ממשלת אחדות כולל גם סעיף שנוי במחלוקת: אם יוגש כתב אישום נגד רה"מ הוא "ייצא לנבצרות" ● אבל האם יכול להיות שהחוק קובע כי נבצרות עוסקת רק בעניינים בריאותיים? ● המשרוקית של גלובס

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו: "במדינות ערב יש נכונות גוברת והולכת למיסוד הקשרים עם ישראל"

ראש הממשלה הגיע היום במפתיע לכנס לציון 25 להסכם השלום עם ירדן, שיזמה ח"כ מרב מיכאלי ● נתניהו: ביורוקרטיה מעכבת הקמת רשת מסילות רכבת בין ישראל, ירדן וערב הסעודית

נכס של אול יר בברוקלין / צילום: מתוך מצגת החברה

לאחר שהתאושש מהמפולת: האם נותר מקום להרוויח באג"ח הנדל"ן האמריקאיות?

ווליו בייס: ב-40% מסדרות האג"ח האמריקאיות "עדיין גלומה הזדמנות השקעה", שנה לאחר קריסתן ● בבית ההשקעות מסבירים כי כמגמה, מרבית סדרות הענף "נסחרות בפער גדול מעל לשוק, המשקף את עודף הסיכון הגלום בהן, כפי שרואים אותו המשקיעים, ביחס לסדרות האג"ח המקומיות"

 דיויד דומזלסקי  פואמיקס/ צילום: :יחצ

עור גדול: פואמיקס מתמזגת עם מנלו האמריקאית המפתחת תרופות לגירוד, לחברה חדשה עם מגוון מוצרי רפואת עור

פואמיקס נסחרת לפי שווי של 264 מיליון דולר ואילו מנלו בשווי של 125 מיליון דולר ● המיזוג מקנה לבעלי המניות של פואמיקס כ-59% מהחברה הממוזגת ולבעלי מנלו כ-41% • הפער בין ההחזקות מייצג פרמיה של 18% עבור משקיעי מנלו, הנובעת מהערך הטמון, לדעת החברות, במוצרי החברה

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנה מי שעשוי להיות המנכ"ל הבא של WeWork

מנכ"ל טי מובייל, ג'ון לגרה, מנהל שיחות לניהול חברת חללי העבודה המשותפים ● מנייתה של טי מובייל יורדת בכ-3% על רקע הדיווח

פרץ גן/ צילום: פרוטי

"למצוא כוח אדם מתאים זו משימה כמעט בלתי אפשרית"

פרץ גן (61), מגדל צמחי מרפא, מוטרד בעיקר מלמצוא את הכוח אדם המתאים והייחודי שמסור לעבודה ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

השולמנים וביטוח לאומי/ צילום: כדיה לוי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

קבוצת "אני שולמן" פיזרה סיסמאות - אבל מה עם מהלך אופרטיבי?

היום עלה סרטון בעמוד הפייסבוק של קבוצת "אני שולמן" במטרה לחשוף את הקבוצה ● המסכה הוסרה, ו"שולמנים" שהזדהו בשמם הכריזו על מטרות הקבוצה אך לא מעבר לזה ● הציפייה לחשיפה מסתיימת בקריאה להתגייסות ל"שולמנים" ובהבטחה לעתיד טוב יותר לעצמאים

התחנה המרכזית החדשה בת"א / צילום: איל יצהר

העליון מחק את עתירת תושבי דרום ת"א לפינוי התחנה המרכזית החדשה

למרות מחיקת העתירה, ביהמ"ש דרש ממשרד התחבורה להוציא לתחנה המרכזית רישיון להפעיל מתחמי תחבורה ● בנוסף, הסכם ההתקשרות עם בעלת השליטה נצבא קוצר מתקופה של 24 שנים ל-5.5 שנים

מוטי בן משה / צילום: אניה בושמן

AM:PM לא מספיקה? מוטי בן משה לוטש עיניים לרשת מגה

גורמים בשוק מספרים כי בן משה קיים לאחרונה פגישות במטרה לבחון אפשרות לרכוש את רשת מגה, שבעבר הייתה בבעלות קבוצת אלון ● בן משה השתלט על קבוצת אלון לאחר הסדר החוב ודרכה קיבל את השליטה על רשת המרכולים AM:PM

השטח ש-Playtika שכרה בהרצליה פיתוח / אדריכלות ועיצוב סטודיו: רואי דוד, צלם: איתי בנית

בכמה שוכרת חברת הגיימינג Playtika כ-3,800 מ"ר בהרצליה פיתוח?

וגם: אילו עוד דירות ובתים נמכרו והושכרו בהוד השרון, בת"א ובירושלים?

שלמה אייזנברג / צילום: תמר מצפי, גלובס

עדי דנה יחליף את שי טאובר כמנכ"ל קבוצת ישרס של שלמה אייזנברג

דנה (45) יחליף את שי טאובר, שמסיים 11 שנות כהונה כמנכ"ל הקבוצה וסיכם באחרונה על פרישתו מהתפקיד בסוף 2019

עמי גולדין, מנכ"ל נטו / צילום: בן יוסטר

פחות ירקות, יותר בשר: קבוצת נטו במו"מ לרכישת מפעל בקר בצרפת

קבוצת המזון שבשליטת דודי עזרא מקיימת מגעים לרכישת 50% ממשחטת בקר שפועלת בסמול לחבל הריין בצרפת ● המהלך, שנועד לחזק את אחיזתה של בשוק הבשר, מתרחש במקביל ליציאתה מחברת ביכורי שדה שעוסקת בשיווק פירות וירקות

מיכל לוצקי/ צילום: מיכה לובטון

מיכל לוצקי פורשת מרשת 13 ותמונה לסמנכ"לית הדיגיטל והפיתוח העסקי של "גלובס"

לוצקי, שעובדת בתחום הדיגיטל למעלה מ-15 שנה, מחליפה ב"גלובס" את סמנכ"ל הדיגיטל ניר אינגביר, שביקש לסיים את תפקידו וחוזר לתעשיית ההייטק

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

חיסול של בכיר בג'יהאד האסלאמי בעזה: אזעקות במרכז, הלימודים בדרום ובראשון התבטלו

(עדכונים שוטפים): ביתו של בהאא' אבו אל-עטא, שהוגדר על ידי צה"ל כ"פצצה מתקתקת", הופצץ בשכונת שג'עאיה ● הג'יהאד האסלאמי: "התגובה שלנו תזעזע את היישות הציונית" ● אזעקות נשמעו מעוטף עזה ועד לגדרה, ראשון לציון וחולון. אין לימודים בכל יישובי הדרום ובערים במרכז

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

הפרקליטות: המבחנים לסיקור חיובי כשוחד תואמים את החשדות נגד נתניהו

כך טוענים בפרקליטות, שם הביעו שביעות-רצון מהכרעת הדין שנתנה היום השופטת לימור מרגולין-יחידי בעניין איתמר שמעוני, ראש העיר אשקלון לשעבר ● בהכרעת הדין נפסק כי בתנאים מסוימים יכולה מערכת יחסים בין נבחר ציבור וכלי תקשורת להיחשב כמערכת יחסים שוחדית

מנהיג מפלגת הימין הספרדית ווקס, סנטיאגו אבסקל / צילום: Susana Vera, רויטרס

נגד הגירה ועצמאות קטלוניה: הישג חסר תקדים לימין הפופוליסטי בבחירות בספרד

מפלגת ווקס המתנגדת להגירה ולעצמאות קטלוניה הפכה לשלישית בגודלה במדינה בבחירות שהתקיימו אתמול ● הסוציאל-דמוקרטים בראשות פדרו סנצ'ז הם המפלגה הגדולה ביותר עם 28% מהקולות, אך צפויים להתקשות להרכיב ממשלה