גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההיי-טק הישראלי בוער: גיוסים של 96 מיליון דולר בשבוע

חברת הענן Ravello גייסה 28 מיליון דולר וחברת המכשור הרפואי EarlySense גייסה 20 מיליון דולר ■ נתונים של IVC-KPMG: כ-700 חברות גייסו בשנת 2014 סכום של 3.4 מיליארד דולר - שיא כל הזמנים

מוני חסיד / צילום: קוואלקום ונצרס
מוני חסיד / צילום: קוואלקום ונצרס

הגשם הפסיק לרדת בימים האחרונים אבל תעשיית ההיי-טק הישראלית נהנית בשבוע האחרון ממבול של גיוסים, שמצטרף לשני אקזיטים מרשימים. אתמול נמכרה Equivio למיקרוסופט תמורת סכום שמוערך ב-50 מיליון דולר והבוקר (ד') פורסם ש-CloudOn נמכרת לענקית האינטרנט דרופבוקס תמורת סכום שמוערך ב-100 מיליון דולר (ראו ידיעה נפרדת).

האקזיטים המוצלחים שמספקים למשקיעים החזרים נדיבים גורמים לקרנות ההון סיכון לפתוח את הארנק ולרשום צ'קים של מיליוני דולרים לסטארט-אפים. מאז תחילת השבוע גייסו שש חברות סכום מצרפי של 96 מיליון דולר.

הגיוס הגדול ביותר הוא של חברת Ravello שקיבלה סכום של 28 מיליון דולר. Ravello שהוקמה בשנת 2012 מעסיקה לפי נתוני IVC-KPMG כ-40 עובדים. החברה שהקימו רמי תמיר (המנכ"ל) ובני שניידר מפתחת תוכנה שמשפרת את הביצועים בתחום של מחשוב ענן. מאז הקמתה גייסה החברה 54 מיליון דולר, כולל הסבב הנוכחי. את סבב הגיוס הובילו קרנות ההון סיכון התאגידיות של קוואלקום וסנדיסק והשתתפו בו גם סקויה, בסמר, נורווסט ו-וינטג׳.

שניידר ותמיר הם יזמים ותיקים שכבר הספיקו להקים את חברת קומראנט ולמכור אותה ב-2008 לרד האט תמורת 107 מיליון דולר. תמיר התראיין בעבר ל"גלובס" ואמר כי "אנחנו מאמינים שבתוך כמה שנים שירותי הענן יהפכו למוצר צריכה".

"המעבר לשימוש בשרותי ענן באופן שקוף הופך לצורך עבור ארגוני אנטרפרייז (ארגונים קטנים-בינוניים)", אומר מוני חסיד, מנהל פעילות קוואלקום וונצ'רס ישראל. "אך זהו מעבר מסובך ומורכב מאוד, בשל הצורך להעביר ולהתאים אפלקציות לסביבות ענן שונות. הפתרון של חברת Ravello מאפשר להתגבר על המכשולים הטכנולוגים הללו ומציע מעבר מהיר ופשוט" .

חברה נוספת שהודיעה על השלמת גיוס משמעותי היא ארליסנס (EarlySense) שפעילה בתחום של ניטור מטופלים ללא מגע. החברה גייסה 20 מיליון דולר בהובלת סמסונג ונצ'רס, קרן ההון סיכון של תאגיד סמסונג אשר השקיעה חצי מהסכום.

גונזלו מרטינז, מי שמנהל את סמסונג ונצ'רס ישראל אמר היום כי "סמסונג משקיעה בחברות שסוללות את הדרך לתעשיות חדשות על ידי פתרונות ייחודיים, כמו ארליסנס שפיתחה טכנולוגית ניטור של פרמטרים בריאותיים. טכנולוגיה זו, המבוססת על חיישנים חכמים, עם יכולת ניתוח של אלגוריתמים ושילובם במערכות מידע מתקדמות, נמכרת על ידי ארליסנס כבר מספר שנים לשוק המוסדי ולבתי חולים בעולם, עובדה שכמובן מבססת את היכולות הקליניות המוכחות של ארליסנס".

הוא הוסיף כי "ההשקעה שלנו בארליסנס משקפת את האמונה שלנו בצורך להביא את הסנסורים החכמים למאות מיליוני צרכנים ואנחנו נעשה כל מה שבידינו כדי לעזור לארליסנס לגדול".

מי שהשתתפו בסבב הגיוס הן הקרנות, אתגר, פיטנגו, דוקור, ברידג' וקרן OBV של משפחת מקוב. לפי נתוני IVC-KPMG החברה שהוקמה בשנת 2004 גייסה עד היום 63.5 מיליון דולר, כולל הסבב הנוכחי. על פי הנתונים, הגיוס בוצע לפי שווי חברה של 80 מיליון דולר. ארליסנס שמנוהלת על ידי אבנר הלפרין מעסיקה 60 עובדים בישראל ובארצות הברית וכבר רושמת הכנסות. המוצר של החברה, שאוסף נתונים על מטופלים שמרותקים למיטה, מותקן כיום בבתי חולים, בתי אבות ומוסדות שיקומיים ברחבי העולם.

בתוך כך, חברת אינסרט (Insert) המפתחת טכנולוגיית מובייל ייחודית לבעלי אפליקציות, מודיעה גם היא על השלמת סבב גיוס, במסגרתו גייסה 5 מיליון דולר מהיזמים שלמה קרמר, ממייסדי צ'קפוינט, אימפרבה וטראסטיר; ממיקי בודאי, ממייסדי אימפרבה וטראסטיר; ומראקש לונקאר, ממייסדי טראסטיר. ההשקעה תשמש לגיוס אנשי פיתוח וניהול מוצר, להשלמת שלב הבטא והפיילוט בקרב לקוחות ראשונים.

אינסרט, שהוקמה על ידי היזם שחר קמיניץ (המכהן כמנכ"ל), שומרת עדיין על חשאיות יחסית. היא מפתחת טכנולוגיה המתמודדת עם האתגר העומד בפני בעלי יישומי מובייל המשרתים מספר רב של משתמשים, ובחברה מדגישים כי המוצר מיועד למשתמשים עסקיים ולא למפתחים.

סכום הגיוס הממוצע עלה

עדות נוספת לפריחת ההיי-טק סיפקה היום חברת המחקר IVC-KPMG אשר פרסמה נתונים שמסכמים את שנת 2014. מהנתונים עולה כי בשנה החולפת גייסו 688 סטארט-אפים סכום כולל של 3.4 מיליארד דולר - שיא של כל הזמנים. לצורך ההשוואה, במהלך שנת 2013 גייסו 659 חברות סכום של 2.3 מיליארד דולר.

החברה סיפקה גם נתונים לגבי הרבעון האחרון של 2014 שהיה הרבעון הטוב ביותר מאז שנת 1999. ברבעון הקודם גייסו 184 חברות היי-טק סכום של 1.1 מיליארד דולר. מדובר בזינוק של 58% לעומת 701 מיליון דולר שגויסו ברבעון השלישי של שנת 2014. סכום הגיוס הממוצע ברבעון האחרון עמד על 6 מיליון דולר, זאת לעומת 4.1 מיליון דולר ברבעון השלישי של שנת 2014.

ההיי-טק נחשב לקטר של המשק הישראלי והסקטור שמוביל את הקטר בתקופה האחרונה הוא האינטרנט. חברות אינטרנט גייסו 320 מיליון דולר ברבעון האחרון של 2014 - 29% מסך ההון שגויס.

קובי שימנה, מנכ"ל חברת המחקר IVC-KPMG אמר היום כי "הזינוק בהיקף הגיוסים של חברות היי-טק הוא תוצאה ישירה של העלייה המתמשכת במספר העסקאות הגדולות שעליה כבר הצבענו לפני מספר חודשים. בהסתכלות על הנתונים בהשוואה שנתית, אפשר לראות שעד 2014 נתח העסקאות הגדולות (גיוסים של מעל ל-20 מיליון דולר) עמד על שלושה אחוזים לכל היותר ממספר העסקאות השנתי, ואילו ב-2014 הוא הוכפל. סכום הגיוסים בעסקאות הגדולות אף יותר מהוכפל, והגיע למעלה מ-1.3 מיליארד, מה שמראה שלא רק שמספר העסקאות הגדולות בעלייה, אלא שגם גודלן של העסקאות הגדולות נמצא בעלייה, וזאת בעקבות גיוסי ענק שהיו בשנה שעברה לחברות כמו לנדא קורפ, איירון סורס וקמינריו".

יואב שלוש, יו"ר איגוד התעשיות המתקדמות IATI התייחס היום לגאות בתחום ההיי-טק ואמר כי "יש מספר סיבות לגל הגיוסים הנוכחי - ראשית, יש גאות בכל העולם בתחום השקעות בטכנולוגיה וישראל שנחשבת למקום הראשון מחוץ לארה"ב בחדשנות, היא מהראשונות ליהנות מכך. מעבר לזה, בשנת 2014 קרנות רבות השלימו גיוסים וזה מאפשר להן להשקיע כעת בהיי-טק המקומי. הגיוסים הללו הם גם סממן לענף בריא אשר יאפשר לחברות אורך נשימה כך שהן יוכלו לצמוח לחברות טכנולוגיה גדולות אשר ימשיכו לתרום לתעשייה המקומית".

ההייטק הישראלי שובר שיאים

עוד כתבות

הנשיא טראמפ  / צילום: Hannah Schroeder, רויטרס

טראמפ: לנתניהו סיכוי טוב לזכות, אבל הסקרים טועים לעיתים קרובות

אמר במסיבת עיתונאים: "לפי הסקרים, אלה יהיו בחירות צמודות מאוד... אבל הסקרים טועים לעתים קרובות" ● "עדיין מוקדם לדבר על סיפוח ההתנחלויות" ● בתגובה לשאלה האם אתה מעודד את ישראל וסעודיה לפעול יחדיו נגד איראן, השיב נשיא ארה"ב: "תמיד. אני מעודד כל אחד"

פוטוניקה / צילום: שאטרסטוק

מנוע צמיחה? המדינה השקיעה 200 מיליון שקל במכון מחקר לתחום מדעי האור והלייזר

תחום מדעי האור (פוטוניקה) נחשב לאחד התחומים הצומחים בעולם הטכנולוגיה ומשמש לתעשיית כלי הרכב האוטונומיים והסיבים האופטיים ● את הקמת המרכז הובילו משרדי הביטחון והאוצר, אוניברסיטת בן־גוריון ורשות החדשנות

קלפי בבחירות הקודמות/ צילום: איל יצהר

"הבחירות בישראל הן לא סביב כלכלה, ולכן לא מובילות לתזוזות דרמטיות בשוק"

את הדריכות בשוק לקראת הבחירות שייערכו מחר כבר היו מי שהגדירו כ"שואפת לאפס" ● הפעילים מעריכים כי להרכב הממשלה העתידית לא תהיה השפעה משמעותית על הכלכלה ועל כיוון השוק המקומי בהמשך, ואילו התפתחויות פוליטיות ממילא אינן משפיעות בדרך-כלל על המשקיעים

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מיליוני חבילות בשנה: אמזון חתמה על הסכם הפצה בלעדי עם דואר ישראל

עפ"י הערכות, ההסכם צפוי להגדיל את הכנסותיה של דואר ישראל בעשרות מיליוני שקלים בשנה, בהתאם לצפי של מיליוני חבילות שהחברה תפיץ עבור אמזון ברחבי הארץ

שילוט חוצות בחירות 2019, סבב ב' / צילום: טל שניידר

בחירות 2019, מועד ב': לאן נעלמו הפעם הבוטים והפייק ניוז, ומה בא במקומם?

הכוכבים של בחירות 2019, סבב א' - הבוטים והפייק ניוז - קיימים פחות בשיח הבחירות הנוכחי, ונראה כי את מקומם חזרו לתפוס שלטי החוצות ברחובות ● הסיבה: הגבלות של ועדת הבחירות ושל פייסבוק ואינסטגרם ● מנכ"ל BBDO IM: "כשיש ואקום, משהו אחר נכנס – הפעם התשדירים הפכו להיות הרבה יותר נגטיביים"

יאיר לפיד / צילום: תמר מצפי

עד כמה שר האוצר הקודם מעודכן בשיעורי הצמיחה?

לפיד אומר שכבר 40 רבעונים לא היה רבעון כה חלש. מה אומרים בלמ"ס? ● המשרוקית של גלובס

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

היועמ"ש: לעודד הצבעה בעזרת הטבות זה שוחד בחירות

תנועת ש"ס הגישה עתירה נגד "מבצעי בחירות", שבהן העיריות הציעו הטבות למי שיצטלם בקלפי או בכניסה לקלפי, בטענה כי מדובר ב"שוחד בחירות" ● בעקבות עמדת מנדלבליט, סביר להניח שסגן יו"ר ועדת הבחירות יורה להסיר את המבצעים

בני גנץ, בנימין נתניהו. צופים העלאת מסים / צילומים: אמיר המאירי, תמר מצפי, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

לא משנה מי יהיה ראש הממשלה הבא, הוא יהיה מוכרח להעלות מסים

למרות הכרזות הפוליטיקאים שלא יעלו מסים, התרחיש הסביר מצביע על מהלך קלאסי של העלאת מס הכנסה, מע"מ ומס חברות ב-1%, שיכניס למדינה 11 מיליארד שקל ● ההבדלים בין הקואליציות יתבטאו רק בשולי התקציב, למשל מיסוי משקאות ממותקים או צמצום משרדי ממשלה ● ניתוח "גלובס"

המוסד/ צילום: עידו ברלד באדיבות סרטי יונייטד קינג

5 הסרטים שהכי שווה לראות היום, בקולנוע או על הספה בסלון

שני ישראלים, שני אמריקאים ודרום קוריאני אחד • חמישה סרטים מעולים שיעבירו לכם את יום החופש הכי בכיף שאפשר ● אבל רק אחרי שהצבעתם כמובן

חממת גידול קנאביס של תיקון עולם. / צילום: רויטרס NIR ELIAS

קנביט מחזירה את תיקון עולם למשחק; איך יושפע שוק הקנאביס מהעסקה הגדולה?

קנביט תשלם 42 מיליון דולר ותעביר לתיקון עולם 4.99% ממניותיה ● את המו"מ מטעם קנביט ניהל ברק רוזן, שמנוע מלהחזיק יותר מ־5% מהחברה בשל הגבלות משרד הבריאות והמשטרה ● העסקה תלויה באישור הרשויות

דורון בהר / צילום: יפית שקרלו

הסטארט-אפ שיעזור לכם לשמור על הבריאות בעזרת בדיקה גנטית

אייג'נטיפי מציעה ייעוץ גנטי דיגיטלי במקום או בנוסף לייעוץ מפי הרופא, שיאפשר לפרש ולפשט את הבדיקות הגנטיות שאתם צפויים לעבור

מדף של מוצרי תנובה/  צלם:תמר מצפי

צורכים פחות? מכירות שוק המזון התכווצו ב-3.2% בחודש אוגוסט

לפי נתוני סטורנקסט לחודש אוגוסט 2019, תשע מתוך עשר ספקיות המזון הגדולות בישראל רשמו באוגוסט ירידה בהיקף המכירות הכספי לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה ● לעומתן וילי פוד הציגה עלייה של 36.5% במכירות באוגוסט, וגד עלתה ב-11% מתחילת השנה

יובל כהן פורטיסימו / צילום:שלומי יוסף

פורטיסימו יוצאת לגיוס קרן חמישית בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר

קבוצת קרנות הפרייבט אקוויטי שמוביל יובל כהן גייסה עד היום כמיליארד דולר בארבע קרנות שהניבו תשואות של פי 7-4 ● הפתעה: גם קיבוצים מתעניינים בהשקעה של מיליוני דולרים בקרן, המתמחה בחברות צמיחה בעלות זיקה לישראל הפועלות בתחומי ההייטק והתעשייה

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; מחיר הנפט זינק ב-13%

המדדים הבולטים בארה"ב ירדו בעד 0.5% ● מחיר הנפט קופץ ל-62 דולר לחבית לאחר המתקפה על מתקני הפקת הנפט בסעודיה בסוף השבוע האחרון ● המתקפה בסעודיה עשויה לגרור את דחיית הנפקת ארמקו, חברת הנפט הממשלתית של סעודיה ● טראמפ מאשים את איראן במתקפה, ולטענתו היא משקרת עם ההכחשה ● באירופה, המדדים ננעלו בירידות: הדאקס איבד 0.7%, הקאק ירד ב-0.9%

מליאת הכנסת / צילום: איל יצהר

מהקלפי ועד התוצאות הסופיות: 11 השלבים בדרך להקמת הממשלה

5 חודשים אחרי הבחירות לכנסת ה-21, בקלפיות שוב יחכו לכ-6 מיליון בוחרים ● השאלה כמה מהם יצביעו עשויה להכריע את המערכה, כי לפי הסקרים מפלגות משני קצות המפה קרובות לאחוז החסימה ● כל מה שצריך לדעת על אחוז החסימה ועל האפשרויות שיעמדו בפני נשיא המדינה

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

מגמה מעורבת באירופה; מחיר הנפט יורד בכ-1.5%

החוזים העתידיים בוול סטריט יורדים כעת ● מגמה מעורבת במסחר באירופה כאשר הפוטסי הבריטי עולה בכ-0.2%, הקאק הצרפתי נסחר ביציבות ואילו הדאקס מאבד כעת 0.15% מערכו ● המסחר בוול סטריט ננעל אמש בירידות קלות ● טראמפ ציין אתמול כי הוא לא ממהר להגיב להתקפה על מתקני הפקת הנפט בסעודיה בסוף השבוע האחרון ● מחר תפורסם החלטת הריבית של הפד

ארוחת טעימות במסעדת רוטנברג / צילום: אפיק גבאי

אלה 7 המסעדות המשפחתיות הכי טובות ליום הבחירות - מכפר ראמה ועד אשדוד

הערבית, האיטלקית, ההמבורגרייה וזאת שיש לה קשר מיוחד עם הדייגים • קבלו שבע מסעדות מומלצות במיוחד לבילוי עם המשפחה ביום הבחירות ● רק אל תשכחו להזמין מקום

בורסת ציריך /  צילום: רויטרס Arnd Wiegmann

בשווייץ לא קורה כלום - ובגלל זה מסביב לעולם מקנאים בה

קשרי הסחר ההדוקים של המדינה עם הכלכלה העולמית מגיעים אומנם במחיר של רגישות לזעזועים כגון מלחמות סחר, אבל הנשק של שווייץ פשוט: היא פועלת לפי הוראות הפעלה של ספר ללימודי כלכלה, שמסייעות לה להשיג יציבות כלכלית

מריו דראגי וג’רום פאוול. / צילום: רויטרס

מורידים ובוכים: אחרי דראגי, גם פאוול בדרך להוריד ריבית – אבל שניהם לא מרוצים

הפדרל ריזרב צפוי ללכת השבוע בעקבות הבנק האירופי המרכזי ולהוריד את הריבית פעם נוספת ● אבל הבנקאים המרכזיים מסבירים כי הכדור בכלל מצוי במגרש של הפוליטיקאים, בברלין ובוושינגטון ● בינתיים מתרבים הקולות שמזהירים כי הריבית הנמוכה מתקרבת לרמה שבה תגרום יותר נזק מתועלת ● פרשנות

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

26.8% כבר הצביעו; הצ'ט בוט של נתניהו בפייסבוק שוב הושעה - עד סגירת הקלפיות

(עדכונים שוטפים) - אחוזי הצבעה נכונים לשעה 12:00; מדובר בנתון גבוה יותר משיעור ההצבעה בבחירות באפריל באותה השעה ● נתניהו: "הבחירות צמודות מאוד" ● לפיד: "בליכוד מזייפים היסטריה, למרות שהנתונים אומרים ההפך" ● עודה: "אנו יכולים להביא הישג היסטורי"