גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה מניע את הרגולטורית היחידה שלא עושה חשבון לאיש?

אין רגע דל בכהונתה של דורית סלינגר, שמאז כניסתה לתפקיד הראתה בכמה הזדמנויות שאינה נרתעת מעימותים - עם רגולטורים אחרים, עם ראשי החברות המפוקחות על-ידיה, מול סוכני הביטוח, הכנסת ועוד

דורית סלינגר / צילום: תמר מצפי
דורית סלינגר / צילום: תמר מצפי

קצת פחות משנה וחצי עברה מאז שנכנסה לתפקידה כממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר, ועושה רושם כי לדורית סלינגר לא היה רגע דל. לא מעט בגלל בחירותיה ודרכי הפעולה שאותן היא נוקטת. כך הפכו בשבועות האחרונים כמה עימותים שסלינגר נמצאת במרכזם לשיחת היום בעולם הביטוח והפיננסים.

הכוונה היא למאבק הפומבי החריף בינה לבין קודמה בתפקיד, פרופ' עודד שריג, ולבין בעל השליטה ויו"ר מגדל, שלמה אליהו; לעימות הרגולטורים מול יו"ר רשות ני"ע, פרופ' שמואל האוזר, על פוליסות ההשקעה; או לחוזרים וניירות עמדה שיוצאים לעתים בהפתעה, וזוכים לביקורת משורת גורמים שמפוקחים על-ידיה. סלינגר, בעברה מנכ"לית חברת הדירוג S&P מעלות, מראה כי היא אינה חוששת ממלחמות וממאבקים - פומביים ומאחורי הקלעים - מחליטה החלטה ולא זזה ממנה (גם ביחס לאגף פנימה), ובטח שאינה מחפשת כהונה שקטה ומרובת הסכמות.

בינתיים היא פועלת מהפריזמה הצרכנית, ויוצרת לעצמה מוניטין אגרסיבי, תוך שהיא מנסה לקדם שורת שינויים מבניים, מתקדמת בכבישים עוקפי-כנסת, ורצה בפול-גז קדימה עם דעתה, וברור למדי שהדעות של חברות הביטוח וסוכני הביטוח נדחקות לא אחת, ויותר מבעבר, לקרן זווית במערך השיקולים של הפיקוח.

במה היא נבדלת מקודמיה - פרופ' עודד שריג, ידין ענתבי, ואייל בן שלוש - ומהקולגה מבנק ישראל?

גם קודמיה של סלינגר עשו מהפכות, כל אחד בתורו, וזכו לא אחת לביקורת חריפה (שלרוב, באופן טבעי, הייתה ועודה רחוקה מלהיות נטולת אינטרסים עסקיים צרים). עם זאת, סלינגר מתאפיינת במוכנות שלה לצאת כנגד הענף המפוקח על-ידיה בהעדפה ברורה של אינטרס הצרכן, כולל שינויים גורפים ורטרואקטיביים, שנוגעים לתמחורים, תשלומי עמלות וטיפול בתביעות, ומשפיעים על הרזרבות ועל היבטים של יציבות.

המפקח על הבנקים בבנק ישראל, דודו זקן, שונה משמעותית ממנה. הוא לא תוקף חזיתית ובפומבי את הבנקים, ואת המהפכות, הפחותות בכמותן, הוא עושה בשקט ובשיתוף פעולה עם הבנקים, שעליהם בנק ישראל גם מגונן יותר בכנסת.

אז מה הם העימותים המרכזיים שבהם נקשר שמה של סלינגר מאז כניסתה לתפקיד המפקחת?

סלינגר .Vs שלמה אליהו ועודד שריג

שריג, בזמן שהיה המפקח על הביטוח, אישר לאליהו לרכוש את השליטה בחברת הביטוח הגדולה בישראל, מגדל. לאחר שפרש מתפקידו באוצר והשלים את שנת הצינון שבה היה מחויב, נודע כי שריג בדרך לתפקיד בכיר בקבוצת אליהו-מגדל. הפרסום (שהתברר כנכון) זכה לביקורת עזה מצמרת האוצר, ובכלל זה מסלינגר, בעיקר בשל בעיית הנראות שטמונה בו (כאמור, אותו שריג היה מי שאישר לאליהו לרכוש את השליטה במגדל).

האוצר החל בשליחת מסרים שלפיהם הוא מתנגד למינוי, אך אליהו ושריג המשיכו לקדמו, בטענה שמדובר בהתקפה שחורגת מסמכות האוצר, ושלא ננקטה או ננקטת במקרים דומים. זה הוביל את סלינגר לפסול את מינוי שריג למנכ"ל אליהו ביטוח, לאחר שימוע ולאחר שהצהירה מראש שכך תעשה. המאבק, החריג בפומביותו, נמצא כעת בשיאו, ואליהו פועל למנות את שריג ליו"ר מגדל אחזקות, שאיננה מפוקחת על-ידי סלינגר, על אפה ועל חמתה של המפקחת (ראו ידיעה נפרדת).

סלינגר .Vs יו"ר רשות ני"ע האוזר

את העימות ביחס לעתיד פוליסות ההשקעה הפיננסיות של חברות הביטוח החלה רשות ני"ע, שמתנגדת להמשך שיווקן במתכונת הנוכחית. לאחרונה שלח פרופ' שמואל האוזר, יו"ר הרשות, מכתב חריף לסלינגר, שבו תבע להקפיא את שיווק פוליסות ההשקעה, שמוכרות גם כפוליסות הפיננסיות לחיסכון טהור, בטענה שהן מתנגשות עם חוק קרנות הנאמנות, וצריכות להיות מפוקחות אצלו.

סלינגר לא חששה להשיב לו באותו מטבע, ושלחה מכתב חריף אף יותר, שבו טענה: "אנו חולקים על טענותיך ועל מסקנותיך, כמו גם על הנחת המוצא המובלעת בהן... אנו סבורים שמסקנותיך (...) אינן מתיישבות כלל ועיקר עם טובת הציבור. נהפוך הוא".

ריב בין רגולטורים הוא עניין לא שגרתי, אך גם רחוק מלהיות נדיר. בעבר, למשל, שררה מתיחות בין הרשות לבין הפיקוח על הביטוח ביחס לרפורמת חודק (שטיפלה ביוזמה של האוצר בתחום האג"ח הקונצרניות, ושזכתה להתנגדות והתעלמות מצד יו"ר הרשות דאז, פרופ' זהר גושן).

סלינגר .Vs בעלי כלל ביטוח והפניקס

בעוד שקודמה בתפקיד, שריג, אישר לשלמה אליהו לקבל כאמור אמצעי שליטה במגדל, ולבית ההשקעות פסגות להיכנס לתחום הביטוח, חסמה סלינגר שני מהלכים מרכזיים להעברת שליטה בענף, בשל הסתייגותה מהרוכשים. בתחילה הייתה זו קבוצת משקיעים סינים שביקשה לרכוש את השליטה בכלל ביטוח מידי קבוצת אי.די.בי, שבשליטת אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה (בהמשך זכו גם שני האחרונים לסירוב מסלינגר לבקשתם לשמור את השליטה בכלל ביטוח בידם). הבאה בתור הייתה משפחת קושנר האמריקאית, שחתמה אשתקד על הסכם לרכישת השליטה בהפניקס של יצחק תשובה, וגם היא התקשתה מול הפיקוח - עד שהרימה ידיים.

סלינגר .Vs המוסדיים והסוכנים

כבר בתחילת כהונתה התעמתה סלינגר עם הגופים המוסדיים, כולל חברות הביטוח, סביב ההוצאות הישירות הנוספות בחיסכון הפנסיוני ("דמי הניהול הכפולים"), ולאחר מכן סימנה להם, בין היתר, שהיא מצפה להנחות בדמי הניהול לפנסיונרים.

בהמשך עלה לכותרות מאבקה להפחתת שכר הבכירים בסקטור הפיננסי. במסגרת זו היא נכנסה, בגיבוי שר האוצר היוצא לפיד, לעימות חזיתי מול הפניקס והמנכ"ל שלה, אייל לפידות, שהוא אחד משיאני השכר במגזר העסקי. בתום הליך ארוך של כיפופי ידיים חד-צדדיים מכיוון סלינגר, והצעדה מתוקשרת של חברי דירקטוריון הפניקס למשרדה בירושלים, הרימה הפניקס ידיים, וגם הקולגות של לפידות שידרו שהפנימו את הנורמות המשתנות.

סלינגר גם יישרה קו עם ועדת גרמן, של משרד הבריאות (שגם הוא נוהל על-ידי מפלגתו של לפיד), תוך שהיא משנה כמה כללי יסוד בשוק ביטוחי הבריאות. לאחרונה אף נראה שהיא העלתה את הרף, לאחר שבהמשך להסדרה מחדש של עמלות הסוכנים, היא הבהירה שהיא מצפה שהגופים המוסדיים והסוכנים ידאגו לטובת הלקוח, ולא יעדיפו את האינטרסים שלהם.

את זה היא עשתה, בין היתר, באמצעות פרסום נייר עמדה גורף (ללא טיוטה מקדימה - דבר חריג מאוד), שהוביל את חברות הביטוח ואת הסוכנים לטעון שהאוצר יוצר רפורמה אדירה מבלי להבין את השלכותיה. אגב, נייר העמדה האמור, שקובע שכל הסכמי העמלות בין המוסדיים לסוכנים אינם ראויים (כי הם קושרים בין גובה דמי הניהול לעמלות), הוביל את חברות הביטוח לדווח לבורסה שלצעד זה יהיו השלכות שאותן הן עדיין לא יודעות לאמוד.

גם בתחום הביטוח הסיעודי הוציאה סלינגר נייר עמדה משמעותי שמשנה סדרי עולם, שבו היא מגדירה מחדש את האופן שבו על חברות הביטוח להכיר בתביעות. בענף טוענים שלצעד זה יהיו השלכות של מיליארדי שקלים על החברות, שבתורן תגלגלנה זאת לצרכנים בעלויות הביטוח.

סלינגר .Vs הח"כים

בשנים האחרונות הפכה הכנסת לזירה קשה עבור הרגולטורים, לא רק אלה מאגף שוק ההון, לאחר שח"כים הקשו על רפורמות, ואף עצרו אותן, ממניעים שונים ומשונים. כך, למשל, היה עם תקנות המודל הצ'יליאני בחיסכון הפנסיוני, שבמסגרתו הסיכון בתיק הפנסיוני יקטן ככל שהחוסך מתבגר. המודל הוקפא בוועדת הכספים זמן רב. סלינגר בחרה להפסיק להמתין לכנסת ולסיכומים עם ח"כ זה או אחר, ובמספר הזדמנויות ויתרה על המסלול "הרגיל", שדורש את אישור הכנסת, ובחרה במסלולים עוקפי-כנסת. זה קרה, למשל, עם המודל הצ'יליאני, שסלינגר החלה לקדם מחדש, והפעם כחוזר שלא דורש את אישור בכנסת.

ואיפה סלינגר התחמקה מעימות?

גורם אחד שסלינגר לא התעמתה עמו כלל, גם היכן שנדרשה לעמוד על שלה בתור מי שמונתה כאחראית על אינטרסים מרכזיים של הציבור, הוא שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, שמינה אותה לתפקידה.

סלינגר, שמימשה בהתלהבות את מדיניות השר בנושא שכר הבכירים, נאלמה דום בנושא החשוב הרבה יותר של סוגיית הסבסוד הבעייתי והלא מוצדק בין חוסכים לפנסיה לבין הפורשים משוק העבודה (בשל הבעייתיות בריבית התחשיבית שלפיה מחושבת קצבת הזקנה).

סוגיה זו משפיעה על המון אנשים, ורלבנטית מאוד לכל החוסכים לפנסיה. אבל למרות הצורך במציאת פיתרון לפער המוגזם בין הריבית התחשיבית לריביות בשווקים, הדרג המקצועי באוצר הקפיא את הטיפול בנושא.

למרות שגם לדברי ראשי האוצר עצמם מדובר במצב בעייתי במיוחד, שרק הולך ומחריף, ולמרות הבטחות של סלינגר עצמה שהנושא יטופל בהקדם, כבר שנה וחצי עברה מאז שהאוצר דן בנושא, ודבר לא קרה. מדוע הפגיעה נמשכת והפיקוח לא מטפל בכך? על פי הערכות שפרסמנו לא אחת, החשש מכותרות לא אוהדות הוא שגרם ללפיד לטאטא את הבעיה התופחת אל מתחת לשטיח.

עוד כתבות

סוסון ים שנתקע בכוס חד פעמית שהושלכה לים  / צילום: נועם קוטלר

סוף סוף: עיר בישראל תאסור שימוש בכלים חד-פעמיים בחוף הים

כך לפי החלטת מועצת העיר אילת ● הקנס הצפוי לעובר על החוק - עד 730 שקל

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: מארק ניימן-לע''מ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

הולכים לסבב שלישי: הכנסת קבעה כי תאריך הבחירות יהיה 2 במרץ

המשבר החוקתי החריף ביותר בתולדות המדינה מתגלגל מאז 9 באפריל, עת הסתיימה מערכת הבחירות לכנסת ה-21, וראש הממשלה נתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה ● יום הבחירות השלישי בפחות משנה יתקיים ב-2 במרץ 2020

רג'פ טאיפ ארדואן והמט דבוטאולו / צילום: Umit Bektas, רויטרס

ההתנגדות לארדואן גוברת: ראש ממשלת טורקיה לשעבר יציג מחר את מפלגתו

משלחת נציגים מטעם מפלגת השלטון ניסתה להניא את אהמט דבוטאולו מהחלטתו ● בעקבות הסירוב הגביר ארדואן את ביקורתו נגד עריקי המפלגה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בנימין נתניהו ואריה דרעי מאחוריו/ צילומים: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דעה: נכנע ללא קרב - נתניהו סלל את הדרך להעברתו מתפקיד ראש הממשלה

ברגע שנתניהו מקבל (גם אם תוך כדי מחאה) את העובדה שהוא אינו יכול לכהן כשר, ולא מבקש להגן על זכותו לכהן בתפקיד זה - הוא מכשיר את פסיקת בג"ץ אף על כהונתו כראש הממשלה ● דעה

סתיו שפיר / צילום: איל יצהר, גלובס

שפיר לכחלון ולשטייניץ: "הקפיאו את הזיכיון של כיל במפעלי ים המלח"

ח"כ סתיו שפיר פנתה לשרי האוצר והאנרגיה בעקבות פרסום "גלובס" כי באוצר וברשות המסים נדהמו ממהלך חשבונאי של כיל המאפשר לה להימנע מתשלום מס בהיקף 400 מיליון שקל ● "אלה לא תרגילים חשבונאיים, זו הונאה"

עסקאות מבוצעות באמצעות מטבעות דיגיטליים / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ה-SEC תובעת יזם בלוקצ'יין ישראלי על הונאה בגיוס 42 מיליון דולר

ערן אייל, מנכ"ל ומייסד הסטארט-אפ Shopin, שפעל באמצעות חברת UnitedData, מואשם ע"י רשות ני"ע האמריקאית כי הונה מאות משקיעים בהנפקת המטבע הדיגיטלי שביצע לפני כשנתיים ● אייל הודה באישומים פליליים בתביעה קודמת שהוגשה נגדו בניו יורק

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

הזמן תם: ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה

(עדכונים שוטפים) - כדי למנוע תאריך בחירות על חג פורים, 10 במרץ, חברי הכנסת חייבים להצביע בעד חוק פיזור הכנסת ולתקן את מועד הבחירות ל-2 במרץ 2020 ● המשך החקיקה יבוצע אל תוך הלילה, אך בינתיים הדיונים על ההסתייגויות מעכבים את ההצבעות

הנשיא טראמפ עם נשיא סין שי ג'ינגפינג / צילום: רויטרס

רגע לפני הדד-ליין: האם מלחמת הסחר נמצאת על סף פיצוץ?

ביום א' יפוג הדד-ליין שהציבה ארה"ב לממשל הסיני, וייכנסו לתוקף מכסים אמריקאים נוספים על מוצרים תוצרת סין ● מה האינטרס של טראמפ לענות לבקשת הסינים לפטור ממכסים, ומה יש להם להפסיד? ● כך מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין הגיעה לסף פיצוץ, שלב אחר שלב ● האזינו

כנס חירום על עתיד התיווך בישראל / צילום: איגוד המתווכים, איציק לוי, יח"צ

300 מתווכים בכנס חירום: לא לבטל את חובת רישיון התיווך

מאות מתווכים הגיעו אתמול לכנס חירום שארגן איגוד המתווכים, במחאה על כוונת משרד המשפטים לבטל את חובת רישיון התיווך בישראל ● יו"ר האיגוד איציק לוי: "המהלך הוא מחטף. לא ניתן לבטל את החוק בממשלת מעבר"

השקת פרויקט הסיבים האופטיים של פרטנר / צילום: גד פרץ

עכשיו זה רשמי: האצ'יסון הגישה בקשה להיתר שליטה בפרטנר

הבקשה הוגשה למשרד התקשורת, אך היא תיבחן בעיקר ע"י משרד הביטחון ● התהליך עשוי לארוך כמה חודשים, בין היתר בשל העובדה שאין כרגע ממשלה

בורסת מילאנו / צילום: רויטרס

בורסות אירופה בעליות לקראת הצהרת ה-ECB; ארמקו נגעה בשווי של ב-2 טריליון דולר

יום שני של עליות חדות לענקית האנרגיה בבורסה של ערב הסעודית ● כריסטין לגארד תודיע היום על המדיניות המוניטרית בהופעת בכורה כנשיאת הבנק האירופי המרכזי ● האזרחים הבריטים הולכים לקלפיות ● המסחר בשוקי המזרח ננעל במגמה מעורבת

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

לאומי פרטנרס במו"מ מתקדם לרכישת 10% מחברת ריטיילורס של פוקס לפי שווי של 600 מיליון שקל

החברה הבת ריטיילורס מחזיקה בזיכיון להפעלת המותג נייקי בישראל ובקנדה והמותג פוט לוקר בישראל ● ללאומי תוענק אופציה לרכישת 10% נוספים בתוך ארבע שנים, לפי שווי של 750 מיליון שקל לפחות

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מבקר הליכוד מזהיר את נתניהו וסער: לא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין

מבקר הליכוד עו"ד שי גלילי שלח הבוקר מכתב אזהרה למועמדים בפריימריז על ראשות הליכוד, נתניהו וסער, שלא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין ● למעשה, האזהרה מופנית בעיקר כלפי נתניהו, השולט כיום במנגנון המפלגתי ובנכסי התנועה

פקק בכניסה לתל אביב / צילום: איל יצהר

התוכנית של האוצר נחשפת: אגרת גודש ביד האחת, עידוד מכוניות פרטיות ביד האחרת

לפי התוכנית, ההכנסות מאגרת הגודש, שיעמדו על 1.5 מיליארד שקל בשנה, ישמשו להוזלת אגרת רישוי הרכב לנהגים ולהעלאת התקציבים לתחבורה הציבורית ● באוצר שוקלים גם למסות שווי השימוש בחניה

חשבוניות  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מTAXים עצה: שנת המס לקראת סיום, הנה כמה טיפים מהמומחים

שנת 2019 סופרת את ימיה האחרונים, וזה הזמן למספר שיפורים לקראת המפגש עם רשויות המס ● המומחים בתחום נותנים מספר טיפים שעשויים לעזור לכם

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

הפד הותיר את הריבית ללא שינוי על 1.75%-1.5%, בהתאם לתחזיות

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק ומותיר את הריבית ללא שינוי ● תמכו בהחלטה נתונים חיוביים מצד הכלכלה האמריקאית ביום שישי האחרון, בהם תוספת משרות גבוהה מהצפוי ושיעור אבטלה נמוך של 3.5% בלבד

זאב בילסקי בדיון על החוק לפיזור הכנסת / צילום: טל שניידר, גלובס

האם פיזור הכנסת יוביל לשיתוק בענף הבנייה?

לפי החוק, החל מהחודש הבא כל פרויקט בנייה חייב לעבור דרך מכוני בקרה ● הבעיה: המכונים לא מוכנים לבדיקת מסה של פרויקטים ● יו"ר מטה הדיור זאב בילסקי הופיע הערב בוועדה שדנה בפיזור הכנסת בניסיון להעביר סעיף שדוחה את הצורך בהתקשרות עמם - נכון לעכשיו ללא הצלחה

אביגדור ליברמן  / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ליברמן: אתמוך בחנינה לנתניהו תמורת פרישתו - אך לא בחסינות

לדברי ליברמן, אמש ניסו שרים בליכוד, ובהם יריב לוין, לשכנע את נתניהו לוותר על חסינותו כדי להקים ממשלת אחדות ● "נתניהו הפך לנטל. אף אחד לא רוצה לראות אותו בכלא, אבל אף אחד גם לא רוצה לראותו במערכת הפוליטית, וכולם מוכנים לתת לו לצאת בכבוד"

בוריס ג'ונסון, פדרו סנצ'ז, סבסטיאן קורץ / צילום: רויטרס

הדמוקרטיה הכי פחות יציבה במערב? גם במדינות האלה הממשלות נופלות חדשות לבקרים

3 מערכות בחירות בבריטניה בתוך 4 שנים, 4 בספרד בתוך 4 שנים, 61 ממשלות באיטליה מאז תום מלחמת העולם השנייה ושתי מערכות בחירות בשנתיים באוסטריה - הן חלק מהסיפור של הדמוקרטיות המודרניות ● "גלובס" מביא את הלקחים העיקריים שניתן ללמוד מהעשור האחרון באירופה