גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חשיפה: החברה הביטחונית של חזי בצלאל ויצחק ניסן

חברת מטאור אירוספייס של איש העסקים ומנכ"ל התעשייה האווירית לשעבר תשווק כלי רכב בלתי מאוישים לאפריקה ולדרום אמריקה

מפעל הייצור של מטאור אירוספייס / צילום: עינת לברון
מפעל הייצור של מטאור אירוספייס / צילום: עינת לברון

כשנתיים וחצי אחרי שפרש מתפקיד מנכ"ל התעשייה האווירית, חושף יצחק ניסן בריאיון בלעדי ל"גלובס" את מטאור אירוספייס - החברה הביטחונית החדשה שהקים יחד עם איש העסקים חזי בצלאל.

היא עוסקת בתחום המערכות הבלתי מאוישות ומכוונת את פעילותה בעיקר לשווקים באסיה, בדרום אמריקה ובאפריקה. בצמרת החברה, שנחשפת כאן לראשונה, מכהנים בכירים לשעבר במערכת הביטחון ובתעשייה האווירית: "כל חיי עסקתי ביצירה, בייזום, בחדשנות ובניהול. אחרי שניהלתי את החברה הביטחונית הגדולה בישראל, חיפשתי אתגר ראוי ומעניין. החלטתי להמשיך בתחום הביטחוני, שאותו אני מכיר מצוין, והפעם כיזם פרטי. אני מרגיש שאני שוב בחזית של עסקי הביטחון, רק שהפעם אני לא צריך לדאוג גם ל-16 אלף עובדים כמו בתעשייה האווירית. יש לי סיפוק רב בעשייה הזאת", אומר ניסן, יו"ר ומנכ"ל מטאור אירוספייס.

ניסן מסרב לפרט אודות ההשקעה של בצלאל בחברה, אך מאשר כי השניים מחזיקים בה באופן שווה. על פי הערכה של מקורות בתעשיות הביטחוניות, מדובר בהשקעה ראשונית של יותר מ-10 מיליון דולר. על בצלאל, שבעבר כבר פורסם על מעורבותו בתחום עסקאות נשק בעיקר באפריקה, אומר ניסן כי "הוא משקיע אסטרטגי בעל חזון, שבניגוד למשקיעים פיננסיים אינו מעוניין באקזיט מהיר, אלא חושב לטווח ארוך על חברה טכנולוגית ויצרנית שתתפתח, תגדל ותהפוך לגורם משמעותי בתחומי פעילותה".

במועצת המנהלים של החברה הפרטית חברים הממונה לשעבר על הביטחון במשרד הביטחון (המלמ"ב), יחיאל חורב; סמנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, אבי הראל; השר לשעבר, רענן כהן; ונספח צה"ל לשעבר לרוסיה, אל"מ (במיל') אפרים מיכאל. לדברי ניסן, בקרוב ישתלב בדירקטוריון גם בכיר השב"כ לשעבר עופר דקל.

מטאור אירוספייס פועלת מבניין משרדים ביהוד, ובחודשים האחרונים השלימה הקמה של מפעל לייצור ולהרכבה במודיעין. עם זאת, עיקר הפעילות שלה מתוכנן להיעשות במיקור חוץ, תוך העסקת קבלנים: "אצלי יש בעיקר עובדי אינטגרציה ותוכנה. את השאר אנו מוציאים לעבודות בחוץ", אומר ניסן. לפחות בינתיים, הוא מסרב לחשוף את פורטפוליו המוצרים שלה, אך מאשר כי היא תעסוק בתחום המערכות הבלתי מאוישות: ממל"טים ועד לכלי שיט וכלי רכב בלתי מאוישים לשימושים צבאיים שונים ולהגנה על גבולות ועל מתקנים רגישים. "בשלב הזה אני מעדיף לפעול 'מתחת לאופק המכ"ם' ולהימנע מחשיפת המערכות שלנו ופרטיהן. אני רק יכול לומר שמדובר בכלי רכב, כלי שיט וכלי טיס בלתי מאוישים שעומדים בחזית הטכנולוגיה ויכולים להתחרות בהצלחה בשוק הבינלאומי. מדובר במוצרים מקוריים ובמערכות שליטה ובקרה", אומר.

לדבריו, "החברה מציעה ללקוחותיה פתרונות אינטגרטיביים בתחום הגנת המולדת, בהם הגנה על גבולות, על אזורים בעלי חשיבות כלכלית ובהם שדות נפט, חופים ומתקנים ימיים. כל הפתרונות שאנו מציעים משלבים את מוצרי החברה כמרכיב מרכזי בפתרון בתוספת של מערכות תומכות נוספות שאנו רוכשים מחברות אחרות, כמו מטענים יעודיים (מטע"דים) אלקטרו-אופטיים, מכ"מים ומערכות תקשורת".

בהתייחס לשווקים שבהם מטאור אירוספייס מתכוונת לבסס את פעילותה, אמר ניסן: "אנחנו מכירים היטב את יעדי השיווק שלנו, את צרכיהם הספציפיים ויכולותיהם לקלוט ולתפעל מערכות. כבר קיבלנו הזמנה ראשונה, ויש עוד מספר עסקות משמעותיות שאנו מקדמים במקביל אצל לקוחות נוספים".

"לא נתחרה בתע"א"

ניסן כיהן במשך 6 שנים כמנכ"ל התעשייה האווירית, שבה עבד 30 שנה. הוא התחיל כמהנדס במפעל הטילים של החברה, היה מעורב בפיתוח של מערכות נשק רבות, חלקן מסווגות. בהמשך הוא התמנה למנהל מפעל הטילים, ובהמשך לסמנכ"ל החברה הביטחונית שבבעלות המדינה. ב-2006 הוא מונה לתפקיד המנכ"ל בידי ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט ושר הביטחון באותה התקופה, שאול מופז. בחלק מתקופת כהונתו הוא נחשב לאחד משיאני השכר במגזר הציבורי, עם עלות שכר של מעל 90 אלף שקל בחודש.

בהמשך, היו גם חריקות: בתחילת 2012 החליט דב בהרב, שכיהן באותה עת כיו"ר תע"א, לא להאריך את כהונתו של ניסן בתפקיד בנימוק שהוא מתקרב לגיל פרישה. זאת, חרף העובדה שניסן נחשב למנכ"ל מוערך, שלזכותו נזקפו עד אותה העת עסקאות ענק בשוקי הפעילות של החברה: "בתקופת כהונתי כמנכ"ל תע"א עבדתי בהרמוניה ובשיתוף פעולה ובגיבוי מלא עם היו"ר לשעבר, יאיר שמיר. מונה יו"ר חדש, בהרב, שהגיע מתחום העסקים האזרחיים. היו ביני לבין בהרב חילוקי דעות לגבי אסטרטגיית החברה - שיטות הניהול והכיוונים שבהם היא צריכה להתפתח. כשאי ההסכמות בינינו החלו להפריע לניהול השוטף של התעשייה האווירית, החלטתי לפרוש ממנה ולצאת לדרך חדשה", אומר ניסן בהתייחסות ראשונה מאז שסיים את תפקידו בחברה.

"עזבתי את תע"א כשהיא רווחית, עם צבר הזמנות חסר תקדים של כ-10 מיליארד דולר וקופת מזומנים של כ-1.6 מיליארד דולר. השארתי שם כמות גדולה של 'מגה' פרויקטים במצב של שיווק מתקדם, כשבחלקם הגדול כבר סוכם כי תע"א תהיה ספקית יחידה של הלקוח". בין העסקאות הבולטות שעשה בתפקידו בתע"א, עסקה שהחברה עוד תקטוף את פירותיה גם בשנים הבאות לפיתוח משותף ולאספקה של מערכת טילי התקיפה וההגנה ברק 8, עם פוט נציאל מכירות בהיקף של מיליארדי דולרים. בנובמבר האחרון דיווחה תע"א על ניסוי מוצלח בטיל.

לדברי ניסן, החברה החדשה שהוא מוביל לא תתחרה עם תע"א: "לאחר פרישתי מתע"א הייתי מחויב לתקופת צינון של שנה וכך נהגתי. אבל גם לאחר סיום השנה הזו, אני משתדל להימנע מתחרות ישירה איתה. בכלל, אני שומר על קשרים טובים עם הנהלת החברה ואשמח גם לשיתופי פעולה בהמשך".

במטאור אירוספייס רואים את פוטנציאל הצמיחה של שוק הגנת המולדת בעולם וחרף העובדה שבישראל חברות רבות שמתחרות עליו, סבורים שם שיש מקום לשחקנים נוספים. "כדי לקבל הזמנות בסביבה כזאת חייבים לשכנע לקוחות בייחודיות של הפתרונות וביתרון התחרותי ויש כמה גורמים שהופכים אותנו לתחרותיים: גייסתי לחברה את מיטב המנהלים והמהנדסים והם מובילים בתחומם, וכחברה פרטית יש לה את הגמישות ואת הזריזות לגבש ללקוח פתרונות אופטימליים ובעיקר תחרותיים, מבחינת המחיר. למערכות שלנו יהיו מאפיינים ייחודיים".

עוד כתבות

מתמחים נבחנים בבחינת ההסמכה בחודש שעבר. זמן החיפוש אחר כל משרה ארוך יותר  / צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

ועדת החוקה: להעניק פקטור בבחינת ההסמכה לעריכת דין

ח"כ יעקב אשר קרא לוועדת הבחינה של הלשכה להעניק פקטור על רקע משבר הקורנה לאחר שיעור נכשלים גבוה במיוחד בבחינה לפני חודש

אורי לוין, מנכ"ל קבוצת דיסקונט / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

התייעלות בדיסקונט: עד סוף 2021 תקטן מצבת העובדים בכ-7%

מנכ"ל דיסקונט אורי לוין ודירקטוריון הבנק מרחיבים את תוכנית התייעלות בכ-200 עובדים ● יחד עם החברות הבנות כאל ומרכנתיל יפרשו מהקבוצה כ-620 עובדים ●  בנטרול תוכניות הפרישה בחברות הבנות ההוצאה הממוצעת לכל פורש היא בגובה 1.84 מיליון שקל

ארז בלשה (מימין) ויוסי זינגר / צילום: תמוז רחמן

קרן ג'נריישן ומגדל סיכמו על רכישת מתקן ההתפלה בפלמחים תמורת 390 מיליון שקל

קרן התשתיות תשלם כ-200 מיליון שקל בהתאם לחלקה, שיעמוד על כ-51% ממתקן ההתפלה, בעוד שקבוצת הביטוח תחזיק ביתרה

נציב תלונות הציבור על הפרקליטים השופט (בדימוס) דוד רוזן / צילום: תמר מצפי

"התביעה המשטרתית שחררה עצור בעקבות פרסום בתקשורת"

נציב תלונות הציבור דוד רוזן קבע כי התביעה המשטרתית שגתה כאשר התנגדה לשחרור אדם שנעצר בעקבות אי עטיית מסכה ● המשטרה הסכימה לשחררו רק לאחר שסרטון מעצרו הופץ בתקשורת

הפגנה של תושבים נגד תוכנית הבנייה בסירקין / צילום: גלעד קוורלצ'יק

ועדת הפנים של הכנסת העבירה ביקורת חמורה על ההמלצה להעביר שטח ליד כפר סירקין לעיר אלעד

חברי הוועדה, מכל הסיעות, העבירו קריאה לשר הפנים אריה דרעי שלא לאמץ את ההמלצות של ועדת הגבולות

מטוס Emirates של איחוד האמירויות. הנוסעים הישראלים ייחשפו למוצרי תעופה מהטובים בעולם / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הסכם התעופה עם האמירויות יאפשר 112 טיסות שבועיות לכל כיוון

הסכם התעופה שנחתם בין ישראל לאמירויות יאפשר בפועל 112 טיסות שבועיות של כל החברות שיפעלו בקו, ולא רק 28 כפי שדווח בתחילה ● ל"גלובס" נודע כי לאור פניות של שתי חברות התעופה הגדולות, איתיחאד ואמירייטס, ההיקף המסתמן של הטיסות הוא כ-28 לגים (כיוון טיסה) לכל יעד, כלומר, אבו דאבי ודובאי

Balfron Tower בלונדון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

Balfron Tower בלונדון: מדיור בר-השגה לדירות יוקרה

בניין ברוטליסטי ידוע בלונדון, שפעם היה הבניין הגבוה באירופה, עובר שיפוץ ושימור  ● הדיירים המקוריים פונו וחלק מהתמורה ממכירת הדירות החדשות שימשה למציאת דיור חלופי עבורם

פועלי בניין עובדים באשקלון / צילום: שאטרסטוק

משרד השיכון מתריע בסקירה חדשה: "מחירי הדירות יעלו בטווח הקצר"

במסגרת סקירת השפעת הקורונה על ענף הבנייה ושוק הדירות בישראל מתריעים במשרד הבינוי והשיכון על כך ש"ככל שתמונת המצב בדבר צמצום הפעילות בענף הבנייה למגורים תימשך, ומאידך תימשך העלייה בביקוש לדירות מגורים, עלול להיווצר עודף ביקוש שעשוי להוביל לעליית מחירים"

תושב בעיר גנז'ה, בצד האזרי של הגבול, סוחב שטיח אזרי על רקע ההריסות של העיר / צילום: Unal Cam/DHA, Associated Press

הקשר בין סטאלין, נגורני קרבאך ומלחמת האחים באזרבייג'ן

ההפצצות על תושבי חבל נגורני קרבאך, שנמצא בין ארמניה לאזרבייג'ן, מהדהדים את העימותים הכואבים שהתרחשו באזור במהלך המאה ה-20 ● התערבות סובייטית לצד פרופגנדה ושנאה שיסו שני עמים זה בזה והפכו את החבל לחבית נפץ, שעוד יכולה להבעיר את כל האזור ● כך זה נראה בתמונות

ועדת חוקה על הצעת החוק למניעת אלימות כלכלית / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

סערה בוועדת חוקה בדיון על הצעת החוק הממשלתית למניעת אלימות כלכלית: "טרלול משפטי"

על פי הצעת החוק בית המשפט יהיה רשאי לתת צו למניעת אלימות כלכלית וכן ניתן יהיה לתבוע בגינה בנזיקין ● ניסנקורן: "החוק למניעת אלימות כלכלית הוא נדבך חשוב במאבק באלימות נגד נשים ונגד קשישים" ● סמוטריץ': "בית המשפט יקבע מה נכון ומה נאור ובכל פעם שיענישו ילד בדמי כיס כי לא למד, זה יפרק משפחות"

מפגש בכירים מישראל ואיחוד האמירויות באבו דאבי לפני חודש בתיווך ג'ארד קושנר. רוצים ללמוד / צילום: רויטרס

קרן השקעות בשווי 3 מיליארד דולר תוקם בשיתוף איחוד האמירויות, ארה"ב וישראל

באמצעות הקרן, האגף לשיתוף פעולה פיננסי אמריקאי יוקצו הסכומים להשקעות במגזר הפרטי ולקידום יוזמות לטיפוח שיתופי פעולה אזוריים, במזרח התיכון

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס / צילום: Steve Marcus, רויטרס

נטפליקס פספסה את תחזית הגידול במנויים חדשים; המניה צונחת

ברבעון השלישי נוספו לחברה 2.2 מיליון מנויים חדשים, לעומת צפי ל-3.57 מיליון ● נטפליקס פספסה גם ברווח למניה, אך היכתה את תחזית ההכנסות ● המניה מאבדת כ-5% במסחר המאוחר

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

בין הרחבה כמותית להורדת ריבית: איזה כרטיס ישלוף השבוע נגיד בנק ישראל?

בצל נתוני שוק התעסוקה והצמיחה הקשים, הציפיות בשווקים מגלמות הסתברות של כ-50% להורדה לאפס של הריבית • הוועדה המוניטרית של הבנק אף עשויה לנקוט בצעדים אחרים של הרחבה מוניטרית כגון הגדלת היקף רכישות האג"ח הממשלתיות

ניסים פרץ, מנכ"ל חברת נתיבי ישראל / צילום: Jinipix

שר האוצר הציע למנכ"ל נתיבי ישראל לכהן כמנכ"ל המשרד

התפקיד כבר הוצע לנסים פרץ, מנכ"ל נתיבי ישראל, על ידי שר האוצר ישראל כ"ץ עם כניסתו לתפקיד, אך פרץ סירב

כנסיית סאן פרנסיסקו בורחה בוערת בסנטיאגו, בירת צ'ילה / צילום: Esteban Felix, Associated Press

מפגינים בצ'ילה שורפים כנסיות ובוזזים חנויות לפני משאל עם חוקתי

אלפי מפגינים התכנסו בסנטיאגו ביום השנה למחאות האנטי-ממשלתיות לפני שנה

סגן יו"ר  National Holding  ו- Petromal, עבד אחמד, ומנכ"ל קצא"א, איציק לוי. מאחוריהם מימין לשמאל: סגן יו"ר דירקטוריון רד-מד, פוגל, שר המדינה האמירתי לעניינים כלכליים, אלטאייר, שר האוצר האמריקאני, נוצ'ין, יו"ר קצא"א, כלפון, מנכ"ל רד-מד, אלפר / צילום: קצא"א

היסטוריה: מסדרון נפט חדש יחבר את איחוד האמירויות וסעודיה עד לאירופה דרך אילת

כפי שנחשף ב"גלובס", חברת קצא"א חתמה על מזכר הבנות מחייב עם חברת MED-RED להפעלת גשר יבשתי לשינוע נפט בין הים התיכון לים האדום ● התוכנית מבוססת על שימוש בתשתיות הולכת הנפט והתזקיקים של קצא"א מאילת לאשקלון ובכיוון ההפוך

הקמפיין של עמותת "קורת" ו"באים בטוב" / עיבוד: גלובס

באים בטוב: קבלו את הקמפיין של עמותת הקרנות "קורת"

פרויקט "באים בטוב" של "גלובס" רתם את מיטב אנשי הקריאייטיב בישראל בכדי לייצר קמפיינים יצירתיים וחכמים שיסייעו לעמותות לקדם את מטרותיהן, דווקא בתקופה קשה זו ● אחרי עמותת "נירים", מגיע תורה של "קורת" המעניקה תוכניות מימון לעסקים קטנים בקרב אוכלוסיות המתקשות לגייס אשראי

סונדאר פיצ'אי מעיד בועדת השיפוט של הקונגרס האמריקאי בנושא שימוש בנתוני משתמשים בגוגל / צילום: Jim Young, רויטרס

מהגדולות בהיסטוריה: משרד המשפטים האמריקאי הגיש תביעת הגבלים עסקיים נגד גוגל

במסגרת תביעת ההגבלים העסקיים, משרד המשפטים טוען כי גוגל משלמת מיליארדי דולרים ליצרני מכשירים סלולריים, מפעילים סלולריים ולמפתחי דפדפנים, כדי להישאר מנוע החיפוש המוביל

גרסה חדשה של אינסטגרם לייט / צילום: פייסבוק

פייסבוק מציגה: הגרסה הרזה של אינסטגרם שמפותחת במרכז המו"פ בתל אביב

צוות המו"פ של פייסבוק בישראל, שגם פיתח את אפליקציית "פייסבוק לייט", הכריז היום על התקדמות משמעותית בפיתוח גרסה רזה של אינסטגרם ששואפת לחבר לרשת החברתית מאות מיליוני משתמשים בהודו ובאפריקה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; פלוסי הביעה אופטימיות לגבי הסכמה על חבילת סיוע כלכלית

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.4%, מדד נאסד"ק התקדם ב-0.3% ומדד S&P 500 הוסיף 0.5% ● יו"ר בית הנבחרים פלוסי אמרה כי יש התקדמות במו"מ לגבי סיוע כלכלי ● הזהב ננעל בעלייה של 0.2% והנחושת עלתה ב-2% ● נפט WTI עלה ב-1.5%