גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התיקים המנוהלים ניהלו 255 מיליארד שקל בסוף 2014

רשות ניירות ערך פרסמה נתונים עדכניים על התחום שמוסיף להיות הכי פחות גלוי מבין האפיקים שבהם מנוהלים כספי הציבור ■ עלייה נרשמה במספר חברות ניהול התיקים שלמעלה מ-5% מהכנסותיהן מגיעים מהחזרי עמלות

דודו לביא / צילום: תמר מצפי
דודו לביא / צילום: תמר מצפי

על רקע התשואות החיוביות בשוקי ההון, וגם הודות לגידול של כ-3.6% במספר התיקים המנוהלים, גדלה תעשיית ניהול התיקים במחצית השנייה של 2014 בכ-3.7% ביחס להיקפה במחצית הראשונה, לכ-255 מיליארד שקל. הגידול בכל שנת 2014 בהשוואה לשנה הקודמת נאה אף יותר ומסתכם בכ-9%.

בסוף במחצית הראשונה של 2014 הסתכמו הנכסים המצרפיים בתיקים המנוהלים בכ-246 מיליארד שקל, לאחר שבסוף 2013 דובר על כ-234 מיליארד שקל. נתון זה היווה ירידה של כ-1.3% לעומת סך נכסים של כ-237 מיליארד שקל שנוהל בתיקים המנוהלים בסוף 2012.

הרוב המכריע של הכסף בתחום, כ-87%, מנוהל על-ידי "גופים גדולים", כלומר כאלה שיש להם מעל לאלף קוחות או שמנהלים לפחות 5 מיליארד שקל בנכסים. אבל עיקר הגידול שנרשם במחצית השנייה של 2014 היה בתיקי הלקוחות הלא-מוסדיים - הלקוחות הפרטיים והתאגידים. עם זאת, החלוקה בשוק נשמרת סביב רמה של כ-60% ללקוחות שאינם מוסדיים, ו-40% לקוחות מוסדיים (רובם המכריע נמצא בפסגות ובאי.בי.אי) שנהנים מדמי ניהול אפסיים.

המספרים הללו עולים מנתונים שפרסמה היום רשות ני"ע. מדובר בניסיון שני של הרשות לשפוך אור על תחום ניהול כספי ציבור הכי פחות גלוי ומוכר, על אף שהתחום הזה הוא בהחלט גדול ומשמעותי, וכיום מנוהלים בו, כאמור, 255 מיליארד שקל. לשם השוואה, קופות הגמל לתגמולים מנוהלים וקרנות הפנסיה החדשות המקיפות מנהלות כיום כ-190 מיליארד שקל כל אחת, ובפוליסות המשתתפות ברווחים ("ביטוחי מנהלים") של חברות הביטוח מנוהלים כ-228 מיליארד שקל. בקרנות הנאמנות מנוהלים כ-267 מיליארד שקל.

למרות היקף הכספים האדיר הזה, גם היום עדיין אין מידע לגבי החברות המנהלות, דמי הניהול שהן גובות או שיעור הרווח שלהן, וההבדלים בתשואות ביניהן.

10 גופים מחזיקים 71% מהתחום

שוק ניהול התיקים נחלק ל-3 סגמנטים עיקריים, הנבדלים האחד מהשני במאפייניהם: הראשון הוא המגזר של כספי הגופים המוסדיים, כספי קופות גמל מפעליות וענפיות ומוסדיים אחרים, שמוציאים את השקעות כספי העמיתים שלהם לחברות חיצוניות. נכון לסוף 2014 מדובר בכ-99 מיליארד שקל, שמחיר הניהול שלהם (דמי הניהול) עומד על 0.03% מהנכסים, ואף למטה מכך.

המגזר השני מאופיין בלקוחות גדולים שמלווים ביועצים, כגון חברות גדולות, חברות ממשלתיות וכו', שמחפשות ניהול חיצוני ומתמחה לנוסטרו שלהן. בדרך כלל מדובר בתיקים שמחולקים ל-3-5 מנהלי תיקים, שעושים ביניהם "ליגה" (כלומר, מתחרים ביניהם על גובה התשואה). על-פי גורמים בשוק, מדובר על סדר גודל של כמחצית מהכספים שאינם של הגופים המוסדיים, שמשלמים דמי ניהול של כ-0.1% עד 0.3% מהנכסים.

המגזר השלישי הוא הלקוחות הפרטיים. גם אלה נחלקים לכמה סוגי לקוחות: מהלקוחות הקטנים שזורמים לתיקי קרנות, ועד לקוחות מאוד מבוססים עם הון גבוה שיכול להסתכם בעשרות רבות של מיליוני שקלים (שלא אחת אף מפוצלים בין החברות המנהלות השונות). ככל הידוע דמי הניהול ללקוחות אלה נעים סביב 0.7%-1.2% (לקוחות מבוססים מאוד נהנים מדמי ניהול נמוכים יותר).

הלקוחות הלא מוסדיים החזיקו בכ-156 מיליארד שקל

נכון לסוף 2014 הלקוחות הלא מוסדיים - כלומר התאגידים, החברות הממשלתיות והלקוחות הפרטיים - החזיקו בכ-156 מיליארד שקלים שנוהלו בתיקים מנוהלים. זאת, לעומת 148 מיליארד שקל במחצית 2014 וכ-138 מיליארד שקל בסוף 2013. באחוזים מדובר על גידול של כ-5.4% וכ-13%, בהתאמה.

לתיקים המנוהלים הקטנים יותר של הקהל הפרטי יש מאפיין ייחודי שנקרא "תיקי קרנות". מדובר בתיקים שהכספים שבהם מוזרמים לקרנות נאמנות (לא אחת לקרנות של אותו בית השקעות) והם אינם מחזיקים ישירות בנכסים. נכון לסוף 2014, כ-36% מהתיקים המנוהלים של הלקוחות שאינם מוסדיים היו תיקי קרנות. זאת, לעומת שיעור נמוך יותר, של כ-31%, שנה קודם לכן.

מדובר, כאמור, בעיקר בפתרון שאליו מופנים התיקים המנוהלים הקטנים יחסית, כך שמבחינת שווי נכסים מנוהלים תיקי הקרנות היוו רק כ-18% מסך הנכסים של הלקוחות בסוף 2014, אך מדובר בגידול לעומת כ-13% שהיוו התיקים הללו בסוף 2013. הגידול הזה שעומד על 38%, חד יותר מהגידול שנרשם במסלול הזה אשתקד ועמד אז על 16%, מה שמלמד על כך שתיקי הקרנות הופכים לאופנה יותר מקובלת בשוק. בוודאי בכל הקשור ללקוחות עם תיקים קטנים יחסית.

שוק ניהול התיקים כולל שחקנים רבים, אם כי בפועל בעיקר הנתח מתחלק רק חלק קטן מהשחקנים. בכל אופן, לעומת שוקי הפנסיה, הביטוח והבנקאות שמתאפיינים בכ-5 שחקנים גדולים שמחזיקים כמעט בכל השוק, בשוק ניהול התיקים ישנם 10 שחקנים שמנהלים מעל ל-5 מיליארד שקל כל אחד, ומחזיקים יחדיו בכ-71% מסך הנכסים שמוזרמים לשוק. אם נוסיף את מנהלי התיקים שמנהלים מעל למיליארד שקל נקבל 24 חברות שונות שמחזיקות יחדיו בכ-88% מהשוק. למול אלה, ישנן עשרות חברות ניהול שמנהלות נכסים של 100 מיליון שקל.

נתוני רשות ני"ע מגלים כי בכל אחד משני הרבעונים האחרונים חלה עלייה קלה במספר חברות הניהול שמעל ל-5% מהכנסותיהן מגיעים מהחזרי עמלות. בסוף הרבעון השני של 2014 דובר על כ-19.5% מסך חברות ניהול התיקים, לעומת כ-20.5% בסוף הרבעון השלישי ו-21.3% בסוף הרבעון הרביעי. עם זאת, עיקר הגופים, ובוודאי הגדולים שבהם, לא נמסכים על החזרי עמלות על פעולות שהם מבצעים בתיקי הלקוחות, כעוגן מרכזי בהכנסותיהם.

אגב, במחצית השנייה של 2014 הצטרפו לשוק שתי חברות ניהול תיקים חדשות, כך שכיום השוק הזה מורכב מ-122 חברות ניהול - חלקן קטנות עם לקוחות מעטים והיקף נכסים צנוע, וחלקן חברות ענק שמנהלות מיליארדי שקלים רבים.

מהנתונים עולה עוד עולה כי 22% מהחברות בענף (שבהן כ-19,200 לקוחות) מספקות ייעוץ השקעות ואינן מנהלות קרנות נאמנות ונכסים פיננסיים אחרים (לעומת 23% במחצית 2014), כשהיתר - 78%, שלהם כ-67,400 לקוחות - שייכים לגופים שיש להם נכסים פיננסיים אחרים, שעלולים ליצור אינטרס נוסף בעת ניהול התיק ללקוח (למשל, רכישת סחורה של הבית).

קווים לדמותו של שוק ניהול התיקים בישראל

עוד כתבות

חנויות סגורות בעקבות הסגר / צילום: כדיה לוי, גלובס

המחירים של הסגר השלישי: כ-130 אלף דורשי עבודה חדשים

129,747 דורשי עבודה חדשים נרשמו בשירות התעסוקה מאז תחילת הסגר ● עובדי ענף ההוראה, החינוך וההדרכה מהווים את הקבוצה העיקרית בקרב המובטלים

פרמדיקים מכניסים מכניסים חולה קורונה לביה"ח, בירושלים / צילום: Reuters, Ammar Awad

העיקר הבריאות: רק אחרי שחליתי בקורונה הבנתי למה צריך סגר

למי שלא נדבק בקורונה, קל להגיד שהסגר הוא פיתרון מוגזם, שבתי החולים לא קורסים ושבסך הכל מדובר בשפעת ● יותר משבוע מאז שהחלמתי, אני עדיין מרגישה כאילו מישהו קשר לי משקולות של חצי טון לרגליים

בוקר של יום עבודה בכיכר דיזנגוף בת"א. החל"ת מאפשר לעובדים לחשב מסלול מחדש / צילום: בר לביא

שיעורי האבטלה גבוהים כי המובטלים מפונקים? בכלל לא בטוח

מעסיקים רבים מספרים על קושי לגייס עובדים ומפנים אצבע מאשימה לממשלה שהתחייבה לשלם דמי אבטלה עד יוני 2021 • הטיעון הזה מתעלם ממורכבות השיקולים של המובטלים, למשל - מי ישמור על הילדים או החשש שהעסק שוב ישלח אותם לחל"ת • מי אמר שזה שוק של מעסיקים?

ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Susan Walsh

במה יתרכז ביידן בעשרת הימים הראשונים: קורונה, כלכלה, אקלים ובמתח הגזעי

הממשל החדש שואף להפוך כמה מהמדיניות של טראמפ בסדרה של פעולות של הזרוע המבצעת

פטריק (פט) פול גלסינגר / צילום: Reuters

אינטל מחזירה הביתה את סמנכ"ל הטכנולוגיות ומקווה שהוא יהיה סטיב ג'ובס הבא

לאחר שנתיים שבהן נוהלה לראשונה על ידי מנכ"ל שאינו מהנדס, אינטל מחזירה הביתה את מי שהיה סמנכ"ל הטכנולוגיות הצעיר שמינתה אי פעם, ושגדל בצל האבות המייסדים של החברה ● האם הוא יצליח להחזיר את אינטל אל מסלול החדשנות ולהשיב לה את הברק שאיבדה על רקע התחרות הקשה

מקרה מבחן / צילום: Shutterstock

טובת הנעה: איך מנהל מתוסכל ושחוק יכול למצוא שוב חשק לעבוד?

רפי הוא מנהל מתוסכל, שכבר לא נהנה מהעבודה ● רגע אחד של דמיון מודרך עזר לו להיזכר מה באמת מניע אותו, ובהתאמות קטנות של תחומי אחריותו הוא הצליח למצוא שוב חשק לעבוד ● אבל איך שומרים על האנרגיה הזו ביומיום?

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

מגמה מעורבת בבורסה בת"א; פורסייט מזנקת ב-35%, נקסט ג'ן ב-20%

מדד ת"א 35 רושם עלייה של כ-0.2% ומדד ת"א 90 נסחר בירידה קלה ● אחרי שלוש שנים האינפלציה חוזרת לטריטוריה שלילית ● עליות בולטות במניות אופקו, גילת, לייבפרסון ואודיוקודס

צעדת המפגינים מגשר המיתרים לרחוב בלפור בירושלים / צילום: רפי מיכאלי

גם בגשם: ההפגנות נגד ראש הממשלה בבלפור נמשכות

ההפגנה המרכזית מתקיימת בסמוך למעון ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב בלפור והפגנה נוספת מתקיימת בסמוך למעונו הפרטי בקיסריה ● כל ארגוני המחאה השתתפו בתהלוכה שהחלה בגשר המיתרים והסתיימה בבלפור

רן גוראון / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אושרה תביעה ייצוגית נגד בזק בינלאומי ו-012 סמייל על הטעיית צרכנים

בית המשפט דחה הבקשה נגד סלקום לאחר שקבע שלא קמה עילת תביעה נגדה ● התביעה אושרה בשל הבטחות למהירות גלישה שלא יכלו לספק

וואטסאפ / צילום: Reuters, Pavlo Gonchar / SOPA Images/Sipa USA

השבוע בהייטק: הנסיגה הטקטית של וואטסאפ ומה משותף לזום ולמונייד‎

אף אחד לא יודע מתי כל הטוב הזה יגמר, אבל גם השבוע נראה היה נראה שכולם מנסים לרכב על הגאות במניות הטכנולוגיה כל עוד היא כאן ● וגם למה פייסבוק לא באמת נסוגה ● סיכום השוק בהייטק וטכנולוגיה

תומכי טראמפ מסתערים על הקפיטול / צילום: Reuters, Leah Millis

טראמפ קורא לעיתונות "אויבת העם", אבל הוא זה שראוי לתואר הזה

הנשיא היוצא של ארה"ב פילג, קיטב והסית ● הוא קירב את הדמוקרטיה האמריקאית אל חורבן ● היא תלקק את פצעיה עוד זמן רב, אבל ייתכן שניצלה

דונלד טראמפ / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

החסימה שהטילו טוויטר ופייסבוק על טראמפ וחשבונות אחרים נושאת פירות

על פי מחקר שפורסם בוושינגטון פוסט, כמות המידע השגוי ברשת בנוגע לתוצאות הבחירות בארה"ב ירדה ב-73% מאז חסימת טראמפ ב־8 בינואר

רוברט אנטוקול מנכ"ל ומייסד פלייטיקה. / צילום: יח"צ אוהד רומנו

"בתור חברה רווחית עם צמיחה כמו של פלייטיקה, אנחנו במקום נורמלי"

מייסד ומנכ"ל פלייטיקה, רוברט אנטוקול, אומר בריאיון ל"גלובס" לאחר ההנפקה המוצלחת: "אם היו שואלים אותי לפני עשר שנים לא הייתי אומר שאני רואה את עצמי מתראיין ממיאמי לכל כלי התקשורת. היום אני אומר שאנחנו רוצים להיות חברת המשחקים הגדולה ביותר בעולם"

ארמין לאשט שנבחר לראש להנהגת המפלגה הנוצרית-דמוקרטית הגרמנית. מאחוריו בזום מופיעים הנציגים שהצביעו לו / צילום: Associated Press, Markus Schreiber

סוף עידן מרקל: מפלגת השלטון עשתה בחירה נועזת כשבחרה בנציג הכי פחות פופולרי להנהיג אותה

001 נציגים בכירים של המפלגה הנוצרית־דמוקרטית שמרקל הנהיגה במשך כשני עשורים, הצביעו בסוף השבוע זהות המנהיג הבא של המפלגה - ארמין לאשט (59), בנו של כורה שנחשב ידידותי למהגרים ● סוף עידן מרקל התחיל בניצחון ל"מרקליזם"

שימוש באפליקציית ביט / צילום: אתר בנק הפועלים, יח"צ

בקצב הביט: למה אפליקציית התשלומים הפופולרית צריכה להטריד אתכם?

אפליקציית התשלומים ביט של בנק הפועלים הפכה למעצמה בתחום התשלומים ● האם השינוי הזה צריך להטריד אותנו ואיך זה קשור לריכוזיות ● האזינו

וואטסאפ / צילום: שאטרסטוק

על רקע הביקורת: וואטסאפ דוחה את השינוי בתנאי השימוש והפרטיות

וואטסאפ, הנמצאת בשליטת פייסבוק, הודיעה כי היא דוחה מ-8 בפברואר ל-15 במאי את השינוי המתוכנן בתנאי השימוש שלה

ניצב יעקב (קובי) שבתאי / צילום: דוברות המשטרה

סוף סוף יש מפקד למשטרת ישראל: הממשלה אישרה את מינוי יעקב שבתאי

ממשלת ישראל אישרה סופית את המלצת השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה ● ההחלטה התקבלה לאחר שבחודשים האחרונים נפגש השר אוחנה עם כל הניצבים המכהנים במשטרת ישראל ועם מספר ניצבים בדימוס

עו"ד חגי שבתאי / צילום: איל יצהר, גלובס

"קרקע חקלאית זה ספקולציה. לא הייתי מציע להשקיע שם"

עו”ד חגי שבתאי, מומחה בתחום הקרקעות החקלאיות, כבר ראה כל טריק לשיווק של חלקי דונמים למשקיעים שמקווים להתעשר יום אחד מהפשרת הקרקע • בשיחה בפודקאסט “כסף בקיר” הוא מספק אזהרות, וגם המלצות ● האזינו

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

הטעויות של הסקרים והקרב החדש של הקיבוצים: הכותרות הבולטות של הסופ"ש

הדרך של מנכ"ל שופרסל לפסגה ● הנפקת חברת ההימורים ● גורו העסקים מגלה מה הסוד המלוכלך של הקורונה ועוד שלושה סיפורים בולטים מהסופ"ש האחרון

אילון מאסק / צילום: Reuters, Hannibal Hanschke

"אני האיש העשיר בעולם, כמה מוזר": מה סוד הקסם של אילון מאסק

מוחות שמתקשרים עם מחשבים, חברה שתיישב את מאדים, נחילי מכוניות אוטונומיות: לאילון מאסק מספיקה רק רגל אחת במציאות כדי להפוך רעיון מופרך לאמיתי ● כך הפך הדלפון האקסצנטרי לאיש העשיר ביותר בעולם - ואפילו לו זה נשמע הזוי