גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חשיפה: שיחות מטרידות בין קמעונאי מצות לרשת שיווק

מנכ"ל מצות יהודה לבעלי רשת "זול ובגדול": "ירדתם מדי במחיר, הגזמתם" ■ ברשת טוענים כי מרגע שהם הורידו את המחיר, מצות יהודה הפסיקה לספק להם סחורה ■ מנכ"ל מצות יהודה: "לא התערבתי במחיר לצרכן"

 מפעל מצות יהודה / צילום: אריאל ירוזולימסקי
מפעל מצות יהודה / צילום: אריאל ירוזולימסקי

האם חברת מצות יהודה ניסתה לגרום להעלאת המחירים לצרכן? מפרטי שיחות שניהלה רשת "זול ובגדול" עם חברת מצות יהודה, ואשר הגיעו לידי "גלובס", עולה לכאורה כי מצות יהודה ניסתה להשפיע על המחירים לצרכן.

אבי יוחנן, בעל רשת "זול ובגדול", טוען: "מרגע שהורדנו את מחיר המצה השמורה לצרכן, מצות יהודה הפסיקה בתגובה לספק לנו סחורה" - טענה המוכחשת על-ידי חברת מצות יהודה.

נציין כי חוק המזון מטיל מגבלות חמורות על ספקים בכל הקשור להתערבותם במחירים לצרכן שגובה רשת שיווק.

שוק המצות הוא שוק ריכוזי המונה 3 שחקנים מרכזיים בלבד: משפחת לודמיר היא הבעלים מצות יהודה ושל מצות ישראל, שהמפעלים שלהן נמצאים בירושלים ובפתח-תקווה (בהתאמה), ולפי הערכות הם השחקן הגדול ביותר בשוק; השחקן השני הוא מצות אביב; ואילו השחקן השלישי הוא מצות הלפרין, שרכש בעבר את מצות ראשון-לציון.

בניגוד לאוכלוסייה המסורתית הרגילה בישראל, האוכלוסייה החרדית צורכת במשך כל חג הפסח מצה שמורה בלבד, בהכשר של בד"צ העדה החרדית.

הפרשה החלה בסוף השבוע שעבר. ברשת "זול ובגדול", שמכרה תחילה חבילת מצה שמורה במשקל 2.5 ק"ג במחיר של 99.90 שקל, החליטו להוריד את המחיר לצרכן ל-79.90 שקל - המחיר הנמוך ביותר בשוק.

יוחנן מספר: "השנה החלטנו להוזיל דרמטית את המצה השמורה ולמכור אותה במחיר דגל, כי כולם שוברים את מחיר המצה הרגילה. כבר ביום ראשון קיבלנו מספר שיחות טלפון מבעל חברת מצות יהודה (מוטי לודמיר, א' ח'), שבהן הוא ניסה להשפיע על המחיר לצרכן. כל שנה הוא מנסה לסדר את המחיר, שכולם ימכרו במחיר גבוה ולא ישברו את המחיר, במיוחד במצה שמורה. השנה הוא פשוט הגזים והפסיק לספק סחורה".

"כואב לי שאתם מפסידים כסף"

בשיחות אלה אמר לודמיר הן ליוחנן והן למנהל הסחר של הרשת, שהם הגזימו והורידו את המחיר "יותר מדי". לטענת יוחנן, לודמיר אמר: "חבל להפסיד. עוד מעט המחיר לא יצליח לעלות. אתה עושה טעות, אבל אני לא מתערב. אתה עושה לעצמך נזק, בכך שאתה מפסיד, וכולם יפסידו. מחר כולם ימכרו בזול, ולא יעזור לך כלום. אתה תפסיד כסף. חבל לי שאתם לא חושבים נכון. אפשר למכור ב-89.90 שקל, אבל לא מחיר מטורף שסתם מוריד את כולם. תמכור ב-89 שקל ותהיה אטרקטיבי בגדול. לי אין בעיה, אבל השאלה אם לא חבל לך. אחד מוריד, וכולם מורידים".

בהתייחס לרשת "אושר עד" אמר לודמיר: "אושר עד מוכרת ב-85 שקל אריזה של 2 ק"ג. לא 2.5 ק"ג". כשיוחנן העיר לו כי המחיר ב"אושר עד" הוא 79 ק"ג, אמר לו לודמיר: "אז 79 שקל, אבל בכמה אתה צריך למכור? לי אין בעיה. מחר זה יורד ל-69.90 שקל, ותתמודד עם זה. כואב לי שמפסידים כסף. עדיף בלי מצות".

יוחנן שאל את לודמיר, האם מרשת "אושר עד" דיברו אתו, לודמיר השיב שקיבל את האינפורמציה מרשת "אושר עד", וכי "לא מדברים היום. מרמזים". עוד הוסיף: "תגיד לי מה אתה עושה. אני לא הולך להתערב. חבל לי. למה תפסיד כסף? שים שלט בגדול שזה 2.5 ק"ג, ותראה שזה עובד. אני אומר לך, חבל לך על הכסף. יש כאן טעות של מנהל סניף. למה רמי לוי לא מתרגש מזה? 'אושר עד' מוכר ב-79 שקל, ורמי לוי מוכר ב-99 שקל".

בשלב הזה אמר יוחנן כי ישקול את העניין, ובלודמיר השיב: "טוב, תחזור אליי מיד. אני יכול לעשות משהו". כשיוחנן ביקש מלודמיר לא לעצור את אספקת הסחורה לרשת, לודמיר טען כי אין לו סחורה.

לדברי יוחנן, "המצה השמורה הייתה עד היום הפרה הקדושה של המאפיות וגם של רשתות השיווק. הרבה יותר קל להוריד כמה שקלים במצה הרגילה ולייצר מבצע חזק, מאשר להוריד 20-30 שקל ממחיר המצה השמורה. אף רשת לא מכרה מצה שמורה בפחות מ-99.90 שקל לחבילה של 2.5 ק"ג. כל השוק מתעסק ב-10 אגורות במחיר הקוטג'. אבל כאן אף לא שם לב שצרכן משלם 100 שקל לחבילה, וזה היה נוח למאפיות, כי ברגע שהמחיר לצרכן נשבר - יש לחץ על המאפיות להוריד את המחיר לרשתות השיווק".

- מצות יהודה טוען שאין לו סחורה.

"הוא טוען שאין לו סחורה, אבל יש לי משרדים ממול. הוא מוציא כל יום משאיות של מצות, ולי הוא לא מספק סחורה. הוא שומר בקנאות על שוק המצה השמורה".

מוטי לודמיר אומר בתגובה: "לא היה כזה דבר. מה שהייתי צריך לספק - סיפקתי, וכרגע אנחנו בלי מצות. לא אמרתי לו שאני לא מספק. לא התערבתי בכלל במחיר המכירה לצרכן, כי זה אסור".

- דיברת עם הרשת על המחירים לצרכן?

"אני לא מדבר על זה".

עוד כתבות

שי ניצן, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

כשפרקליט המדינה מבקש טובות משופטים מכהנים ומעורכי דין פרטיים

אין כמובן בעיה כלשהי עם רצון פרקליט המדינה להתגונן כנגד אותה מתקפה ● בעיני, זה חלק חשוב ואף קריטי מתפקידו. אין גם מניעה לפנות לקבוצה של לשעברים שיתנו כתף למה שהוא רואה כמאבק על הבית ● הבעיה היא בפנייה הגלויה הן לשופטים מכהנים והן לבעלי עניין מול הפרקליטות ● דעה

רבקה מיכאלי / צילום: ניצן הפנר

"לא בטוח שמה שמצליח בת"א יצליח בחוץ. בתל אביבים יש משהו יותר פתוח"

רבקה מיכאלי, אנרגטית כתמיד, רצה מהפקה להפקה, מסדרה להצגה ● ראיון רציני־מצחיק על הצלחה כלכלית, הצגות לתל אביבים ואבנר נתניהו

 האריה השואג / צילום: יחצ

האריה השואג נדם: אחרי 60 שנות פעילות ובצל תככים וחילופי האשמות - איגוד יחסי הציבור מתפרק

מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" בעקבות הבקשה לפירוק איגוד משרדי היח"צ הפועלים בישראל, חושפים את מאחורי הקלעים של התנהלותו ● בין הממצאים: היעדר דיווחים ופנקס חברים וטענות לרשימת "מומלצים"

פקקים באיילון / צילום: איל יצהר, גלובס

מחשבים מסלול מחדש למשרד, והזינוק של בית שמש. כותרות הנדל"ן

למה הפקקים בדרך לתל אביב טובים לראשי הערים רמי גרינברג ומוטי ששון? ● ראשת עיריית פריז ומלחמתה במשבר האקלים ● למה חייכו השבוע בעיריית כפר סבא ולמה באשדוד תפסו את הראש ● וגם: תשובות לכל השאלות (כמעט) על המשך דרכה של תמ"א 38

 איל זמיר  נדב ארגמן  אבי בלוט בנימין נתניהו ואביב כוכבי בחדר המלחמה בבסיס מטכ”ל/ צילום: קובי גדעון לע"מ

הכין לימונדה: כך ניצל נתניהו את פירות הסיכול המוצלח בעזה

אף אחד לא חושד בדרג הצבאי כי פעל למען הצרכים הפוליטיים של ראש הממשלה בחיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● אבל מהרגע שהמטוסים יצאו למשימת הסיכול וחזרו בשלום, הפך נתניהו כל היבט אפשרי של ההתרחשויות הביטחוניות לכלי לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

פערי שכר / צילום: שאטרסטוק

הנתון שמסתתר בדוחות הביטוח הלאומי וחושף את מצבם האמיתי של עצמאים בישראל

השימוש שעשה הביטוח הלאומי בנתון השכר הממוצע מציג תמונה מטעה, שממנה ניתן לחשוב כי מצבם של העצמאים טוב • בפועל עומדת ההכנסה החציונית של העצמאים על 5,491 שקל בחודש בלבד ● ארבעה עצמאים מעוטף עזה מסבירים איך מתנהלים כשהעסק תלוי בעוד סיבוב לחימה

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ לראשי בלוק הימין: שחררו את נתניהו מהתחייבות בלוק 55

חמישה ימים להרכבת הקואליציה: יו"ר כחול לבן פנה לראשי מפלגות הימין וביקש כי יסללו את הדרך להקמת ממשלת אחדות לאומית בין כחול לבן לליכוד ● בנט: "כל ניסיון שלכם להפריד בינינו ייכשל. אנחנו נאמנים לגוש הימין"

ורד רמון ריבלין / צילום: רמי זרנגר

יש לי חולשה לחוזקות

ב–2001 התפרסם המחקר של מכון גאלופ, שתפר תוכנה לזיהוי חוזקות אינדיבידואליות. ברור שרצתי לבדוק מה החוזקות שלי ● הטור הפותח בגיליון נובמבר של 'ליידי גלובס'

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה ללא שינוי סביב רמת השיא; טבע צנחה ביותר מ-4%

הנאסד"ק והדאו ג'ונס ננעלו ללא שינוי, ומדד S&P טיפס ב-0.1% ● דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים הכבידה על מניית טבע ● סיסקו נפלה לאחר תחזית חלשה שסיפקה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

המכתב והנזיפה: פרקליט המדינה ניסה לגייס שופטים לתמיכה בפרקליטות

לפי הדיווח, בין המכותבים הם שופט העליון, עוזי פוגלמן, בעבר בכיר בפרקליטות, ועוד שורה של כמה שופטים בבית המשפט המחוזי ● בפרקליטות מסרו: "הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ● דוברות הרשות השופטת: "מדובר בתקלה והשופטים המכהנים יוסרו מרשימת התפוצה"

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

מי צריך את היועץ המשפטי לממשלה, ומהי קללתו של נתניהו?

החלטת העליון להעמיד לדין את השוטר שירה במתפרע בכפר כנא התקבלה בשקט יחסי; אלא שהיא משנה את הדין הפלילי בישראל באופן שאין לו אח ורע בשום מדינה ● מדוע היא עשויה לחרוץ את גורל נתניהו, וכיצד היא מאיימת על החירות של כל אחד מאיתנו? ● דעה

נלי תגר ורועי אסף ב"בשורות טובות" / צילום: דניאל מילר

איפה הילד? כשטיפולי הפוריות מפרקים כמעט הכול

"בשורות טובות" עוסק בנושא חשוב מאוד - זוג צעיר שעובר טיפולי פוריות - אבל לפעמים מתנחמד מדי

עיישה באו  / צילום: באדיבות השגרירות האמריקאית בישראל

הדרך משכונת מצוקה לנאס"א: "לא ידעתי שמהנדסת חלל זה משהו שאדם באמת יכול להיות"

עיישה בואו הייתה תלמידה בינונית, חובבת ספרי מדע בדיוני בשכונת מצוקה במישיגן, שרק רצתה עבודה יציבה כפקידה ● איך בכל זאת הפכה למהנדסת בנאס"א? בראיון ל"גלובס" היא מספרת על המורה ששינה את חייה ועל הרגע שהבינה שבו הנראות שלה חשובה יותר מהמדע שהיא עושה

קווין לאב / צילום: רויטרס

כושר עמידה: הספורטאים מוציאים מהארון את הדיכאון והחרדות

קשר השתיקה סביב קריסות נפשיות של ספורטאים הותר בשנים האחרונות, והם מספרים על דיכאונות וחרדות ● אבל גופי הספורט עדיין לא מעניקים תמיכה פסיכולוגית ● התוצאה: הפסדים

כרמים במחוז מרלבורו. עמק הלואר של ניו זילנד  /  צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

סוביניון בלאן שחבל על הזמן: היקבים הניו זילנדיים מפתיעים

לאחרונה עוקפים הסוביניון בלאנים הניו זילנדיים בסיבוב את מקביליהם הצרפתיים ● אפילו הצרפתים התחילו לפזול לכיוונם

דורית בייניש / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

ביניש: "יש היום הסתה נגד הפרקליטות, בראש המסיתים עומד מי שקרוי 'שר המשפטים'"

את הדברים הללו אמרה נשיאת בית המשפט העליון לשעבר בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"