גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בלגן כספי באפריקה תעשיות לאחר ההפסד ופיטורי המנכ"ל

לאחר שלאחרונה פוטר המנכ"ל אבי מוטולה, הובילה תלונה של עובד על אי סדרים כספיים בחברה הבת, נגב קרמיקה, לבדיקה, שבעקבותיה התגלה כי החברה הכירה בהכנסות יתר בהיקף של 14 מיליון שקל

אבי מוטולה / צילום: תמר מצפי
אבי מוטולה / צילום: תמר מצפי

פחות משבועיים לאחר פרסום דוחות כספיים גרועים ופיטוריו של המנכ"ל אבי מוטולה, הבעיות בחברת אפריקה תעשיות ממשיכות להיחשף. היום דיווחה החברה כי תלונה מצד עובד על אי סדרים כספיים (שהגיעה לאחר פיטוריו של מוטולה) הובילה לבדיקה שבעקבותיה התגלתה הכרת יתר בהכנסות בהיקף של 14 מיליון שקל, שגררה גם ירידה מלאכותית בהפסד השנתי לפני מס.

הבעיות התגלו בחברה הנכדה, ויה ארקדיה, שנרכשה לפני כארבע שנים על ידי נגב קרמיקה (החברה הבת של אפריקה תעשיות), לאחר שנקלעה לחדלות פירעון. עם זאת, ייתכן שהבעיות יתרחבו גם לחלקים נוספים בנגב קרמיקה, שמוטולה, המנכ"ל המפוטר, ניהל במשך קרוב לעשור, כשבשלוש השנים האחרונות הוא עשה זאת במקביל לניהול אפריקה תעשיות.

בעקבות הממצאים, שהוגדרו בינתיים כראשוניים בלבד, צפויה אפריקה תעשיות לתקן לאחור את דוחותיה הכספיים ל-2014, ואולי אף לשנים שלפני כן. ביום חמישי האחרון התכנס דירקטוריון החברה לישיבה דחופה בה עודכנו הדירקטורים בממצאי הבדיקה הראשוניים של מבקר החברה, והחליטו על מינוי בודק חיצוני שימשיך לבחון את ספרי החברה. בהנהלת אפריקה תעשיות לא שללו היום את עירוב המשטרה בנושא, אם הממצאים יעלו חשדות לפלילים מצד מי מהמעורבים.

היום כבר התכנס דירקטוריון החברה האם, אפריקה ישראל, לדיון בדוחות השנתיים של החברה, ואלו כבר יכללו את ממצאי הבדיקה הראשוניים לגבי הפחתה של 14 מיליון שקל מהכנסות אפריקה תעשיות, והעלייה בהפסד בהתאם.

"הבן החורג" של אפריקה ישראל

אפריקה תעשיות, ש-73% ממניותיה מוחזקות בידי אפריקה ישראל, היא "הבן החורג" של קבוצת ההשקעות והנדל"ן שבשליטת לב לבייב. החברה, הנסחרת בשווי של 350 מיליון שקל, פועלת בתחום המוצרים לשוק הבנייה והיא למעשה יצור כלאיים בעל שתי פעילויות שונות שיכולות להיקרא משלימות, אולם אינן קשורות זו בזו.

הפעילות הראשונה מרוכזת בחברה הבת נגב קרמיקה. פעילות זו כוללת יבוא ושיווק אריחי קרמיקה וגרניט פורצלן, שיווק ברזים ומוצרי גמר אחרים לבית, ייצור אריחי גרניט פורצלן לריצוף, וכן בעלות על רשת ויה ארקדיה שמוכרת מוצרי קרמיקה לעיצוב הבית.

ממצאי הבדיקה הראשונית העלו כי בוויה ארקדיה התגלו חשבוניות עבור עסקאות שבוצעו לכאורה ב-2014 ושבפועל לא היו צריכות להיות מופקות. באפריקה החלו לבחון את כל החשבוניות שהוציאה ויה ארקדיה ללקוחותיה אשתקד ולבדוק האם מדובר רק בהקדמת עסקאות שהיו אמורות להירשם ב-2015, או שהוצאו גם חשבוניות כפולות על אותן עסקאות, כלומר חשבוניות פיקטיביות.

הבדיקה מתרכזת בשאלה מי ידע על רישום העסקאות שלא כשורה, ומי הורה על כך. בדירקטוריון אפריקה תעשיות פנו למוטולה בנושא, והוא טען בפניהם כי לא ידע על כך. יש לציין כי הלקוחות בעסקאות אלו אינם מעורבים בנושא ואינם צד לבדיקה.

את נגב קרמיקה ניהל כאמור מוטולה במשך קרוב לעשור, ולאור הצלחתו בתפקיד הוא מונה ב-2012 במקביל גם למנכ"ל החברה האם, אפריקה תעשיות, זאת לאחר שהמנכ"ל הקודם, אברהם נובוגרוצקי, מונה למנכ"ל אפריקה ישראל. לאחרונה הציגה אפריקה תעשיות הפסד עצום וחריג של 61.3 מיליון שקל לשנת 2014, מה שהוביל כאמור לפיטורי מוטולה, בשל מה שהוגדר על ידי החברה כ"אי עמידה ביעדים העסקיים שהציב הדירקטוריון למנכ"ל". עקב כך, קיבל נובוגרוצקי חזרה גם את המושכות באפריקה תעשיות והוא ימשיך לאחוז בהן עד למינוי מנכ"לים חדשים לנגב קרמיקה ובהמשך גם לאפריקה תעשיות.

נגב קרמיקה הציגה ב-2014 ירידה של 8% בהכנסות לעומת 2013 ל-815 מיליון שקל, והפסד שנתי של 20.8 מיליון שקל. אחת הבעיות הגדולות שאיתן התמודדה החברה בשנים האחרונות, נגעה לתכנון לקוי של הקמת מפעל הייצור החדש שלה בירוחם, שגרר עמו גם עיכוב בהשלמת הפרויקט ועלויות כפולות מהצפוי.

לפני כארבע שנים אישר דירקטוריון נגב השקעה של 140 מיליון שקל בהקמת מפעל חדש לייצור אריחים, אלא שבפועל עלתה הקמתו של המפעל כ-300 מיליון שקל והשלמתו התארכה הרבה מעבר לצפוי. רק בחודשיים האחרונים הסתיימה תקופת ההרצה שלו והוא החל בייצור מלא של אריחים.

חולשה גם בפעילות פקר פלדה

הפעילות השנייה של אפריקה תעשיות, שמרוכזת בחברה הבת פקר פלדה, כוללת עיבוד ושיווק מוצרי פח, גלילי פלדה, פרופילים וצינורות, וכן מסחר באלומיניום, נירוסטה וברזל, לצד ציפוי מוטות פלדה וייצור רשתות מרותכות, ארונות תקשורת, עמודי תאורה ומבנים לחממות.

בפעילות זו נרשמה ב-2014 ירידה של 8% בהכנסות לעומת 2013, ואלה הסתכמו ב-1.06 מיליארד שקל. בנוסף רשמה החברה והפסד שנתי של 23.2 מיליון שקל, שנגרם לאחר שהיא נדרשה לבצע הפחתה של 27 מיליון שקל בערך המוניטין שבמאזנה.

לפקר פלדה הלוואות בנקאיות בהיקף של 826 מיליון שקל לבנקים וכנגדן היא נדרשת לשמור על הון עצמי של לפחות 120 מיליון שקל ולעמוד ביחס של הון עצמי למאזן שלא יפחת מ-22%.

בסוף 2014 הציגה החברה יחס הון עצמי למאזן של 25%, אלא שחלק מהבנקים דורשים כי יחס זה יתבסס על הון עצמי מוחשי בלבד (בניכוי נכסים בלתי מוחשיים) ולפי דרישה זו עמד היחס על 17.3% בלבד.

עקב כך, נדרשה החברה לקבל מהבנקים כתב ויתור לעמידה בהתניה זו.

לנגב קרמיקה אין התניות פיננסיות בקשר עם הלוואותיה מהבנקים, אולם לאפריקה תעשיות הלוואות שנטלה מגופים מוסדיים בהיקף של 200 מיליון שקל, הקשורות לביצועים של נגב. כנגד ההלוואה שיעבדה אפריקה את מלוא מניות נגב והתחייבה כי יחס ההון העצמי למאזן של נגב לא יפחת מ-13%, וכי החוב הכולל של אפריקה תעשיות לא יעלה על פי 6 מהרווח התפעולי-תזרימי (EBITDA) של נגב.

אפריקה תעשיות לא עמדה בסוף 2014 בהתניית ה-EBITDA ולאחר מגעים מול המוסדיים סוכם כי התניה זו לא תימחק עד סוף ספטמבר, כשלאחר מכן תידרש החברה להציג בסוף 2015 יחס גבוה יותר של 8.5, לפני שתידרש לעמוד בהתניה המקורית ביוני 2016.

עוד כתבות

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

תפנית בוול סטריט: בעקבות דברי טראמפ המסחר ננעל בעליות; נאסד"ק זינק ב-1.3%

נשיא ארה"ב נשא הערב דברים כאשר הוא מציב אצבע מאשימה כלפי סין ● למרות הצהרותיו התוקפניות כלפי סין, טראמפ לא הכריז על שינוי בשלב 1 בהסכם הסחר עם סין שהושג מוקדם יותר השנה ● הנפט מתאושש עם תוספת של כ-5%

אליעזר בן יהודה / צילום: ויקמדיה

הַּמִלָּה הראשונה של אליעזר בן יהודה

בבית קפה בפריז, לפני 140 שנה, הוא החליט לחפש מִלִּים כדי לחדש את השימוש בלשון העברית ● את הַמִּלָּה הראשונה הוא מצא במוחו: מילון ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

בית הקפה מתחת לעץ / צילום: שי הנסב

"בחודשים הקרובים נראה עוד סגירות בגלל התזרים"

דור ששון, שותף עם אחיו בבית הקפה "מתחת לעץ", גר בתל אביב, בן 24 ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

פרויקט תמ"א 38. הממשלה קבעה יעד: לעלות ל־46% מכלל התחלות הבנייה  / צילום: אייל פישר

מעודדים התחדשות עירונית? לאן נעלמה תמ"א 38

הדוח שכתב הצוות להסרת חסמים בהתחדשות עירונית חסר התייחסות לתוכנית לחיזוק מבנים - למרות שגם היא סובלת מאותם חסמים שתוקעים פרויקטים של פינוי-בינוי

מימין: נחשון קיויתי, חיים אביטן, עינת גנון ורועי אלקבץ, באתר הבנייה של הפרויקט ברחוב לה גארדיה / צילום: יח"צ

האם לקבוצת רכישה יש סיכוי להצליח בפינוי-בינוי?

כשקבוצות רכישה - שבשנים האחרונות עלו לכותרות עם לא מעט בעיות - נפגשות עם התחדשות עירונית, שבעצמה מעמידה אתגר בלתי פוסק בפני כל הרשויות, זה עלול להיגמר בכישלון מהדהד ● מה צריך לקרות בשביל שזה בכל זאת יצליח

משה בר סימן טוב  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פרשנות: העלייה במספר החולים - האם המדינה התרשלה בצעדי החזרה לשגרה

בניגוד למדינות אחרות, שבהן הוסר הסגר באופן הדרגתי ובשילוב עם מערך בדיקות משמעותי, בישראל הוסר הסגר כמעט באחת ● איך בכל זאת היה ניתן לפעול אחרת?

דפני ליף / צילום: אלעד מלכה

אוצר מלים: דפני ליף בטוחה שאפשר בדרך אחרת, מיטיבה

דפני ליף מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אפשר" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

יבין גילמור, איתן זינגר, עידן מדרוני / צילום: עינת לברון, דרור כץ

"כמו משקפי רנטגן לנדל"ן": כך תבצעו חקר שוק נדל"ני מהספה בסלון

היסטוריית מחירים, מידע תכנוני על השכונה, ומחשבוני מחירים: מהפיכת המידע והנגישות הדיגיטלית מאפשרים דווקא בתקופת הקורונה לדעת הרבה על נכסים שעליהם שמנו עין, מבלי לצאת מהבית ● אבל לא בטוח שזה מספיק ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"

מחאת העצמאים בשדרות רוטשילד, תל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

"מעסיקים 'טרמפיסטים' שכלל לא נפגעו בתקופת המשבר יזכו לקבל את מלוא המענק"

החוק הכולל תוכנית סיוע בהיקף של 6 מיליארד שקלים לעסקים יובא היום לאישור הממשלה, אולם הביקורת עליו לא שוככת ● ארגוני העצמאים טוענים כי המשמעות של החוק בנוסח הנוכחי הנה פגיעה חמורה דווקא בעסקים החלשים ביותר ● "העסקים הקטנים חשים שהוליכו אותם שולל ובסוף שוב מצאו את עצמם אחרונים בשרשרת המזון"

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב / עיבוד מחשב: ורד שדמי שלמה

אל תגידו: המילים שאסור לומר, ומה קרה להן לאורך השנים

כוחה המאגי של מילה חרג מזמן מגבולות הדת, המיסטיקה והפולקלור ● גם בעולם המודרני, החילוני בהגדרה, הולכת ומתארכת רשימת המילים שאסור לומר, ובמקומן נעשה שימוש בביטויים מכובסים ותקינים פוליטית ● זה משפיע עלינו יותר ממה שאנחנו חושבים ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

מפגין מול בית עסק להחלפת צ'קים שעולה באש ביום שישי במינאפוליס, העיר שבה נרצח ג'ורג' פלויד בן ה-46  / צילום: John Minchillo, AP

פרשנות: רצח ג'ורג' פלויד הוא הניצוץ שמצית מחדש מלחמת מעמדות בארה"ב

האלימות ברחובות והביזה של החנויות שבהן לוקחים חלק עשרות אלפי מפגינים זועמים אינן רק תוצאה של מחאה נגד יחס המשטרה לקהילה השחורה או לגזענות ארוכת השנים נגדה, אלא גם ביטוי לאי השוויון הכלכלי בין שחורים ללבנים בארה"ב

פרופ' אריאל רובינשטיין / צילום: עמית שעל

קלקלה: שבעה ביטויים מהשיח הכלכלי שמעצבנים את אריאל רובינשטיין

לפני שאתם משתמשים בביטויים הללו, כדאי שתעצרו, תקראו ותשקלו מחדש ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד

יאיר לפידות ודב ילין/ צילום: איל יצהר

ילין לפידות: קיטון קל ברווח לסך של 38.2 מיליון שקל ודיבידנד בהיקף 42.5 מיליון שקל

בית ההשקעות שבניהול המייסדים יאיר לפידות ודב ילין הציג גידול בהכנסות מפעילויות הליבה ומעבר להפסד השקעה ● היקף הנכסים המנוהל בבית ההשקעות הצטמק ברבעון הראשון ב-15%, אז מאז סופו ועד היום גדל בכ-5%

לרנקה, קפריסין / צילום: שאטרסטוק

קפריסין משוועת לחזרת התיירים. והיא מוכנה לעשות הרבה לשם כך

בניגוד לישראל, ישנן מדינות שמתכננות לפתוח את השמיים בקרוב. ממש בקרוב ● קפריסין, למשל, פרסמה את המתווה שלה שכולל הבטחה לכיסוי, טיפול ואירוח לתיירים שיאובחנו כחולים ולמלווים שלהם ● וזה לפני שמדברים על חיטוי וניקוי, שמירה על מרחק בין אדם למשנהו, תשלום במזומן במסעדות ועוד

רכבים נכנסים לשטחה של דנמרק בצל בהלת הקורונה / צילום: Carsten Rehder/dpa, Associated Press

עימות סקנדינבי: דנמרק פותחת את הגבולות לשכנותיה, אך לא לשבדיה

מנהיגת דנמרק הודיעה כי תיירים מגרמניה, איסלנד ונורבגיה יוכלו להיכנס למדינה, אך לא יורשו לישון בבירה קופנהגן; למרות לחצים כבדים, דנמרק תשמור את הגבול עם שבדיה סגור לכניסת תיירים בגלל מצב מגפת הקורונה במדינה

גם זכות בקרקע יכולה להיחשב דירת מגורים / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

פס"ד: גם זכות בקרקע יכולה להיחשב דירת מגורים

יורשים שקיבלו זכות בקרקע בעסקת קומבינציה התבקשו לשלם עליה מס כמו על דירה שנייה - ולא מס על קרקע, שהוא נמוך יותר ● ביהמ"ש בחר פרשנות נרחבת

חיפוש עבודה בימי קורונה / צילום: שאטרסטוק

בלי מודעות דרושים והגדרות תפקיד: כך מחפשים עבודה בארבעה שלבים

מכתיבת קורות-חיים שלא יישלחו ועד פגישות עם אנשים שאתם לא מכירים – כדי למצוא עבודה, צריך להשתחרר מקיבעונות ישנים

בנימין נתניהו ובני גנץ בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הגבלת תנועה והפגנות: בממשלה לא בטוחים שהקורונה מאחורינו ודורשים סמכויות מרחיקות לכת

רגע לפני כניסת החג הופץ להערות תזכיר חוק שיקנה לממשלה לקבל סמכויות מרחיקות לכת, בהכרזה פשוטה אחת: מצב חירום קורונה

חללית השיגור של נאס"א וספייסX / צילום: ביל אינגלס, AP

השיגור עבר בהצלחה: החללית "דרגון 2" בדרכה לתחנת החלל הבינלאומית

לאחר שביום רביעי האחרון נדחה השיגור ברגע האחרון בשל תנאי מזג אוויר, הלילה בשעה 22:22 שיגרו נאס"א וחברת SpaceX של אלון מאסק את החללית המאוישת הראשונה שנבנתה על ידי חברה פרטית ● ניסוי שהתקיים היום בדרום-טקסס באחד הטילים האחרים שמפתחת החברה הסתיים בפיצוץ אדיר מסיבה לא ידועה

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

הקורונה פגעה באימפריית המלונאות של דוד פתאל. ואז הגיע השיעור הקשה מכולם

האיש שעד לאחרונה נחשב לכוכב עולה בשוק ההון, נתקל לראשונה באופוזיציה פחות ידידותית כשנקלע לעימות מול מחזיקי האג"ח של קבוצת המלונות שלו ● איך זה ייגמר?