גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מתחממת התחרות באפליקציות החניה בערים ברחבי הארץ

פנגו לא לבד: ב-42 רשויות מקומיות אפשר לחנות גם דרך סלופארק, שכדי להתחרות על הנהגים ביטלה את עמלת השימוש באפליקציה ■ פנגו ויתרה גם היא על העמלה, מותנה בתשלום חודשי, ושמה דגש על שירותים נלווים

פקח חניה / צילום: אריאל ירוזלמסקי
פקח חניה / צילום: אריאל ירוזלמסקי

התחרות בגזרת האפליקציות להפעלת חניה ברחבי הערים בארץ מתחממת: אחרי שבמשך שנים אפליקציית פנגו פעלה במרבית הערים הגדולות בישראל כמונופול, נכנסת סלופארק לתחרות חזיתית, בעקבות חתימה על הסכמים לאספקת שירותי חניה בערים גדולות בהן ירושלים, חיפה ופתח-תקווה.

מכאן שאם עד כה הייתה לצרכנים אלטרנטיבה אחת לשירותי חניה סלולרית, הרי שכעת עומדות בפניהם שתי אפשרויות. התחרות מיטיבה עם הצרכנים, וסלופארק ביטלה את גביית עמלת הפעלת השירות דרך האפליקציה הסלולרית בסך 40 אגורות. בתגובה גם פנגו ביטלה היום (ג') את העמלה הזו, מותנה בתשלום חודשי של 4.5 שקלים.

"החלטנו שהצרכנים לא ישלמו אקסטרות על חניה בכחול-לבן", אומר גיא סלוק, מנכ"ל סלופארק. "משיחות עם צרכנים שנמנעו להפעיל את השירות באפליקציה ולשלם עמלה והעדיפו עדיין לעשות זאת טלפונית, הבנו שיש פה עמלה מרגיזה ומיותרת, והחלטנו לוותר עליה".

"התחרות אכן התגברה בשבועות האחרונים", אומר רועי אלבז, מנכ"ל פנגו, "אנחנו מברכים על התחרות שתאפשר לצרכנים לבחור".

פנגו כאמור ויתרה גם היא על העמלה בגובה 40 אגורות שנהגה לגבות עבור הפעלת השירות באפליקציה. "מבחינתנו הדגש הוא על חוויה ומחיר, לפעמים בסדר הזה ולפעמים בסדר הפוך", אומר אלבז. "מהפעלה של חניה סלולרית הפכנו לגוף המעניק מגוון שירותים לנהג, ובקרוב נשיק שירות של חיפוש חניה ברחוב ובחניון, ונציע שירות של לקיחת האוטו לטסט, מתוך מטרה לעשות את החיים קלים בכל מה שמעסיק את הנהג".

התחרות בין שתי החברות מתעוררת כעת על רקע הסאגה שבה כיכבה פנגו בשבוע שעבר: בתחילה עם הודעה דרמטית לפיה לא תתאפשר חניה באמצעות אפליקציית פנגו בערים רבות בארץ - הודעה שהתפוגגה בהדרגה עד להכרזה כי השירות שב לפעול כסדרו.

הודעת הביטול באה בעקבות החלטת בית המשפט העליון לסיים, טרם זמנו, את ההסכם עליו חתמו פנגו והחברה למשק וכלכלה (משכ"ל) לפני 8 שנים. ההחלטה באה במטרה לפתוח את שוק תשלומי החניות, בנימוק שתקופת המכרז ארוכה מדי.

עד שיפורסם מכרז חדש, ממשיכה פנגו לפעול בתנאי המכרז הקודם, אלא שכעת היא מתמודדת מול סלופארק, שבימים של חוסר הבהירות הצליחה לחתום על הסכמים עם רשויות מקומיות שעד כה פעלו באמצעות פנגו בלבד ושמיאנו להכניס את סלופארק להסכם בעירם.

המכרז החדש, לכשייצא, יכלול הנחה משמעותית בעמלת הרשויות לחברות (מ-3% כיום ל-1.5% מקסימום), וככל הנראה לשם הגברת התחרות משכ"ל תציע מכרז שבו כמה זוכים, כך שלצד פנגו וסלופארק, גם חברות הסלולר יוכלו להציע פתרון.

49 רשויות מפעילות שירותי חניה בתשלום, כולן תחת ההסכם עם משכ"ל, תקפות דרך פנגו, וכעת 42 רשויות מציעות שירותים דרך סלופארק בנוסף. בין הרשויות שלא נכללות בהסכמים נמנות אשקלון, רשויות קטנות באזור צפון הארץ ואילת.

נציין כי במקביל מתנהל משפט על רקע מאגר הלקוחות של פנגו: משכ"ל טוענת כי מאגר המשתמשים צריך לעבור לידיה בתום תקופת המכרז משום שמדובר בנכס ציבורי, ואילו פנגו טוענת כי ברשותה מאגר של צרכנים שנרשמו בנפרד (לשירותי האקסטרה), ולכן מאגר זה שייך לה.

כמה עולה חניה לשעה בכחול לבן

לא רק חניה

חוויית השימוש בשתי האפליקציות דומה יחסית. מי שעדיין נמנע מהפעלת החניה דרך הסלולר, ימצא את עצמו צועק ברחוב את שם העיר בפנגו או ממתין בסבלנות להקראת שם העיר במוקד סלופארק.

העוקץ, בשני המקרים, הוא שיעור גבוה של אנשים ששוכחים להפסיק את החניה בזמן.

"הצרכן הישראלי משלם מאות שקלים בשנה על חניה סתם", אומר עופר ציפרמן, מנכ"ל OTI, חברת-האם של איזי פארק. "אנשים חונים חצי שעה, ובמקום לשלם 3 שקלים, רבים משלמים 18 שקל על 3 שעות כי שכחו לעדכן באפליקציה. את התזכורת החברות ממילא שולחות אחרי 3 שעות, וזה הכסף הגדול שלהן שיש לגביו קשר שתיקה.

"בנוסף, קחי את הצרכן באירופה: הוא לא ישלם 40 אגורות תוספת על חניה בשביל הפעלה מהסלולרי. לפעמים זה 10% מסכום החניה, ועבורו זה לא הגיוני. הצרכן הישראלי הוא הכי פראייר בעולם בעניינים האלה".

הן סלופארק והן פנגו מציעות שירותים נוספים בתשלום: שירותי תזכורת שבקרב שתי החברות עולים 4.50 שקלים בחודש, אחרי שלאחרונה השוותה סלופארק את מחיר השירות לזה של פנגו.

שירות יעיל שמציעות פנגו וסלופארק הוא יציאה אוטומטית מחניונים עירוניים, כך שמדלגים על עמדות התשלום ומשלמים בהתאם לתעריף המותאם (כולל הנחה לתושבים). בסלופארק מי שלא מנוי לשירות תזכורות ישלם 40 אגורות עבור השירות הנוח הזה, ואילו בפנגו אין עמלה נוספת.

שירותים נוספים שמציעה פנגו כוללים שירות תיקוני פנצ'רים ב-1 שקל לחודש (ללא השתתפות עצמית בתיקון הפנצ'ר), הנחות בתדלוק דרך סונול (18 אגורות הנחה ממחיר התדלוק המלא), תעריפים מוזלים לשטיפת מכוניות ועוד.

כדאי לשים לב שלא הצטרפתם לשירות כלשהו מבלי ששמתם לב: לא אחת מתקבלות ב"גלובס" תלונות מצרכנים שגילו שהם משלמים על שירותי תזכורת או שירותים אחרים בתשלום, כשלטענתם הם לא הצטרפו לשירות מיוזמתם. ההצטרפות נעשית בלחיצת כפתור באפליקציה.

פתרונות דיגיטליים לאינטרנט ערים

ויש גם איזי פארק

את תעריפי החניה קובעות הרשויות בכפוף לתעריף המירבי שקובע משרד הפנים. התעריפים צמודי מדד ונעים בין 3 שקלים לשעת חניה (בחדרה למשל) ועד 6.20 שקלים - התעריף המירבי המותר בחוק - שגובות עיריות תל-אביב והרצליה. רשויות רבות מעניקות הטבות לתושבים: הנחה מהמחיר המרבי, פטור מתשלום בשעות היום וכדומה.

כשמפעילים את האפליקציות הסלולריות לשם תשלום עבור חניה, מעבירות החברות את התשלום לרשויות שמשלמות להן עמלה. מי שהתחילה את מודל התשלום שלא באמצעות כרטיס חניה מנייר היא חברת איזי פארק.

כ-250 אלף איש מפעילים את כרטיס איזי פארק לתשלום עבור חניה בכחול-לבן. הכרטיס ניתן להטענה במזומן בעמדות בדואר ובחנויות הנוחות של מנטה, אלונית ו-yellow או באמצעות כבל usb המתחבר לכרטיסים החדשים והמאפשר טעינה עצמאית דרך כרטיס האשראי. המחיר לכרטיס החדש הוא 89 שקל (55 שקל למחזירים כרטיס מדגם ישן).

איזי פארק פועלת ב-170 ערים בעולם, ובחלקן היא מפעילה גם אפליקציה סלולרית, שאולי בעתיד תושק גם בישראל.

אמצעי תשלום אחר הוא מדחני חניה: היתרון הוא היעדר הצורך למסור פרטים לחברה כלשהי; והחיסרון הוא שכדי להאריך את משך החניה יש להגיע מחדש למדחן, ובמקרים של תקלות קיים קושי להוכיח את הפעלת המדחן.

עוד כתבות

איך מתמודדים עם כישלון?  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מהי הדרך הבריאה ביותר להתמודד עם כישלון?

מה קורה לכם ביום שאחרי שנכשלתם במשימה שהייתה חשובה לכם? ● האם אתם מנסים לא לחשוב על זה בכלל? ● אולי להיפך, שואלים את עצמכם שוב ושוב באובססיביות מה הייתם עושים אחרת? ● אולי אתם מאשימים אנשים אחרים או שאתם מחליטים שאבד הטעם לחייכם ושלעולם לא תצליחו עוד בשום דבר? ● מהי הדרך הבריאה ביותר להתייחס לכישלון שלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע"

סחורה סחורות ספינה יבוא יצוא / צלם: רויטרס

מתכננים עסקאות בינלאומיות? שימו לב לחסמים ולחשיפות

יבוא שירותים לישראל מייצר סוגיות וחשיפות מס לא מבוטלות, הן לתאגיד הזר והן לתאגיד המקומי ● הנה כמה מהסוגיות והחשיפות העיקריות שיש לשים לב אליהן

פרופ’ גרגור ריד /צילום: יחצ

חיידקים טובים, מוצרים רעים: חלוץ המחקר בפרוביוטיקה יוצא נגד השרלטנים

פרופ' גרגור ריד, שגילה שיוגורט עשוי להועיל יותר מאנטיביוטיקה בדלקות שתן חוזרות, כועס על מחקר של מכון ויצמן שיצא נגד מוצרים פרוביוטיים, אבל מודה: "רק 10% מהמוצרים היום ראויים לתואר הזה"

המבורגר עם חלפניו מטוגן/ צילום: איל יצהר

מפתיע, מוזר, מופרע ונהדר: להמבורגרים המעולים ב"פרוזדור" יש שמות יצירתיים ותוספות מוגזמות

ההמבורגרים ב"פרוזדור" בתל אביב יצירתיים מאוד ● גם בשמות ("עשן קדוש", "משה, השתגעת לגמרי") וגם בתוספות - מגבינות ועד סלט אבוקדו

מרכז הפצה של אמזון בארה"ב / צילום: Lucas Jackson, רויטרס

תוכנית ההכשרה מחדש של אמזון: צורך אמיתי עטוף בהרבה יחסי ציבור

בסוף השבוע האחרון הכריזה אמזון על השקעה של 700 מיליון דולר בתוכנית הכשרה מחדש של שליש מכוח העבודה שלה בארה"ב ● התומכים התלהבו מכך שהשוק החופשי לא מחכה לממשלה, המבקרים דיברו על השקעה שלא עולה על זו של חברות אחרות, אבל כולם מסכימים על המגמה - יותר ויותר תאגידים מבינים שלאור המחסור בעובדים מיומנים הם צריכים לקחת את המושכות לידיהם

היינן הצעיר אדריאן רוסטאן ביקב שהקים באחוזת הכרמים של סבו/ צילום: יח"צ חו"ל

העמק הוא חלום: היינות מעמק הרון שלא משחקים אותה רציניים מדי

אחד מאזורי היין הכי מגוונים בצרפת ובכלל, הוא עמק הרון ● מתברר שהם יודעים לעשות גם יינות אדומים לא כבדים שמתאימים לקיץ

רונאל פישר ועו"ד רות דוד/ צילום: ליאור מזרחי

קריסה ב-10 צעדים: כך השתבש תיק הדגל נגד רונאל פישר ורות דוד

החקירה נפתחה בקול רעש וצלצולים, הראיות שהצטברו היו מטלטלות • אבל אז נקלעו החקירה והמשפט לרצף של טעויות ומחדלים • מה יעלה בגורל תיק הדגל של מח"ש והפרקליטות? • האזינו לפודקאסט "הצוללת"

צפון אמריקה בסטיישן

צפון אמריקה בסטיישן, שבוע 25: הרוח והמים והוויי-פיי

350 משפחות בחניון הקרוואנים, אבל מתברר שרק אותנו מטריד שאין אינטרנט ● האמריקאים אולי רובוטריקים, אבל כשהם בטבע הם נטורל

עורך דין עמית חדד/  צילום: יונתן בלום

"המציאות המשפטית והפסיקה אמורות להביא לסגירת תיקי רה"מ"

עו"ד עמית חדד, הסנגור שמייצג כיום לבדו את בנימין נתניהו, כפי שלא היכרתם: על הילדות באשקלון ("לא תמיד התנהגתי כמו שציפו") ● על הבחירה בלימודי משפטים (בשיעור הראשון הבנתי שבחרתי נכון") ● ועל החשדות כי הלקוח מספר 1 קיבל שוחד בדמות סיקור תקשורתי חיובי: "מי שהדמוקרטיה בישראל חשובה לו, היה צריך להתנגד לחקירה"

שלומי סנדק - חברת קנאביסנדק / צילום: שלומי יוסף

פוטוסינתיזה: הליך הייעוץ בקבלת קנאביס רפואי יוצא מהמחתרת

קליניקת הייעוץ של מטופלי קנאביס רפואי למעט מטופלים אחרים עובר לקדמת הבמה בניצוחו של האקטיביסט ופעיל "עלה ירוק" לשעבר, שלומי סנדק, וזאת תחת השקעה מחברת קנאביס קנדית

אורי גלזר/  צילום: שלומי יוסף

"מישהו התבלבל פה. זה לא הצמח שלהם, זה הצמח שלנו"

אורי גלזר, אקטיביסט ומטופל קנאביס רפואי שהיה מאדריכלי התחום, מקים חוות קנאביס שיתופית ורוצה לשבור את מחירי השוק בזכות מטופלים שמגדלים עבור עצמם

אהוד ברק ובנימין נתניהו  / צילום: תמר מצפי

הכניסה של ברק למירוץ - מיתוג הדמוקרטיה כ"שמאלנית"

ברק משלים את המהפכה של נתניהו ושקד. ואולם הבעיה המרכזית היא הצגת הימין כלא-דמוקרטי

יונדאי סנטה פה / צילום: יחצ

גרסת הבנזין של יונדאי סנטה פה החדשה עולה בסולם התמורה

גרסת הבנזין של הקרוס-אובר 7 מקומות הקוריאני מציעה קצת פחות תחכום בהרבה פחות כסף

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מיקרוסופט היכתה את התחזיות: גם ברווח וגם בהכנסות - המניה קפצה

ההכנסות הסתכמו ב-33.72 מיליארד דולר, מעל לתחזיות להכנסות של 32.77 מיליארד דולר ● החברה רשמה רווח למניה של 1.37 דולרים - מעל לתחזיות לרווח של 1.21 דולרים

לחיות ולמות בתל אביב / צילום כריכת הספר

"לחיות ולמות בתל אביב" של שלמה זנד: כשהיסטוריון מנסה לכתוב מותחן

בספר “לחיות ולמות בתל אביב”, שכתב פרופ’ שלמה זנד, הגיבור הוא היסטוריון שמזכיר את המחבר ● חוץ מהיסטוריונים והיסטוריה, יש גם שוטרים, אנשי שב”כ ומוסד, אנשי שמאל רדיקלים ואף סקס לרוב

עמיר פרץ / צילום: REUTERS/Gil Cohen Magen / צילום: רויטרס

פרץ משנה את הטון: לא אשב עם נתניהו גם בטרם כתב אישום

אתמול אמרה אורלי לוי כי אינה פוסלת חבירה לממשלת בראשות הליכוד. הקווים האדומים כדבריה היא אם יוגש נגד נתניהו כתב אישום ● היום הציג פרץ עמדה נחרצת יותר, ואמר "נתניהו הפך לנטל על ישראל"

אהוד ברק באירוע של ישראל דמוקרטית בתל אביב / צילום: אמיר מאירי

ברק: איחוד עמיר פרץ ואורלי לוי עלול לסגור את הגולל על מפלגת העבודה

ברק שב וקרא לאיחוד הכוחות בשמאל: "טובת הגוש הייתה ונותרה איחוד רחב של כל הכוחות שבו. ניצחון זה לא הדבר הכי חשוב, זה היחיד שחשוב" ● על האיחוד של עמיר פרץ ואורלי לוי: "אני מקווה שזה עדיין לא בלתי הפיך"

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

ראש המוסד הכי חוצפן: החוצפה המרעננת של ראש המוסד לביטוח לאומי

השבוע הודיע שפיגלר, בפעם השנייה בתוך שנה, כי יפסיק לרכוש מהמדינה אגרות חוב בכסף הפנוי שיש לו ● אגף התקציבים בלחץ, וטוב לדעת שלא רק לרופאים ולעובדי הנמלים יש יכולת להלחיץ את האוצר, ושגם למקבלי הקצבאות - קשישים, נכים, פגועי נפש - יש יו"ר ועד קצת אלים ● פרשנות

ריבה מפירות קיץ / צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

קונפיטורת סברסים, קונפי תאנים וריבת דלעת: מהרו להכניס את הקיץ לצנצנת

זה הזמן לשמר את טעמי הקיץ בצנצנות ולהפוך עודפים מפירות העונה לריבות וקונפיטורות ● הכול הולך: מריבת ענבים או תאנים, ריבות סברס, רימונים ועד ריבת דלעת עם אמרטו וקציפת כמהין במסעדות מתוחכמות

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: המאמצים של ברק לא נושאים פרי, נתניהו פותח פער על גנץ

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת