גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מתחממת התחרות באפליקציות החניה בערים ברחבי הארץ

פנגו לא לבד: ב-42 רשויות מקומיות אפשר לחנות גם דרך סלופארק, שכדי להתחרות על הנהגים ביטלה את עמלת השימוש באפליקציה ■ פנגו ויתרה גם היא על העמלה, מותנה בתשלום חודשי, ושמה דגש על שירותים נלווים

פקח חניה / צילום: אריאל ירוזלמסקי
פקח חניה / צילום: אריאל ירוזלמסקי

התחרות בגזרת האפליקציות להפעלת חניה ברחבי הערים בארץ מתחממת: אחרי שבמשך שנים אפליקציית פנגו פעלה במרבית הערים הגדולות בישראל כמונופול, נכנסת סלופארק לתחרות חזיתית, בעקבות חתימה על הסכמים לאספקת שירותי חניה בערים גדולות בהן ירושלים, חיפה ופתח-תקווה.

מכאן שאם עד כה הייתה לצרכנים אלטרנטיבה אחת לשירותי חניה סלולרית, הרי שכעת עומדות בפניהם שתי אפשרויות. התחרות מיטיבה עם הצרכנים, וסלופארק ביטלה את גביית עמלת הפעלת השירות דרך האפליקציה הסלולרית בסך 40 אגורות. בתגובה גם פנגו ביטלה היום (ג') את העמלה הזו, מותנה בתשלום חודשי של 4.5 שקלים.

"החלטנו שהצרכנים לא ישלמו אקסטרות על חניה בכחול-לבן", אומר גיא סלוק, מנכ"ל סלופארק. "משיחות עם צרכנים שנמנעו להפעיל את השירות באפליקציה ולשלם עמלה והעדיפו עדיין לעשות זאת טלפונית, הבנו שיש פה עמלה מרגיזה ומיותרת, והחלטנו לוותר עליה".

"התחרות אכן התגברה בשבועות האחרונים", אומר רועי אלבז, מנכ"ל פנגו, "אנחנו מברכים על התחרות שתאפשר לצרכנים לבחור".

פנגו כאמור ויתרה גם היא על העמלה בגובה 40 אגורות שנהגה לגבות עבור הפעלת השירות באפליקציה. "מבחינתנו הדגש הוא על חוויה ומחיר, לפעמים בסדר הזה ולפעמים בסדר הפוך", אומר אלבז. "מהפעלה של חניה סלולרית הפכנו לגוף המעניק מגוון שירותים לנהג, ובקרוב נשיק שירות של חיפוש חניה ברחוב ובחניון, ונציע שירות של לקיחת האוטו לטסט, מתוך מטרה לעשות את החיים קלים בכל מה שמעסיק את הנהג".

התחרות בין שתי החברות מתעוררת כעת על רקע הסאגה שבה כיכבה פנגו בשבוע שעבר: בתחילה עם הודעה דרמטית לפיה לא תתאפשר חניה באמצעות אפליקציית פנגו בערים רבות בארץ - הודעה שהתפוגגה בהדרגה עד להכרזה כי השירות שב לפעול כסדרו.

הודעת הביטול באה בעקבות החלטת בית המשפט העליון לסיים, טרם זמנו, את ההסכם עליו חתמו פנגו והחברה למשק וכלכלה (משכ"ל) לפני 8 שנים. ההחלטה באה במטרה לפתוח את שוק תשלומי החניות, בנימוק שתקופת המכרז ארוכה מדי.

עד שיפורסם מכרז חדש, ממשיכה פנגו לפעול בתנאי המכרז הקודם, אלא שכעת היא מתמודדת מול סלופארק, שבימים של חוסר הבהירות הצליחה לחתום על הסכמים עם רשויות מקומיות שעד כה פעלו באמצעות פנגו בלבד ושמיאנו להכניס את סלופארק להסכם בעירם.

המכרז החדש, לכשייצא, יכלול הנחה משמעותית בעמלת הרשויות לחברות (מ-3% כיום ל-1.5% מקסימום), וככל הנראה לשם הגברת התחרות משכ"ל תציע מכרז שבו כמה זוכים, כך שלצד פנגו וסלופארק, גם חברות הסלולר יוכלו להציע פתרון.

49 רשויות מפעילות שירותי חניה בתשלום, כולן תחת ההסכם עם משכ"ל, תקפות דרך פנגו, וכעת 42 רשויות מציעות שירותים דרך סלופארק בנוסף. בין הרשויות שלא נכללות בהסכמים נמנות אשקלון, רשויות קטנות באזור צפון הארץ ואילת.

נציין כי במקביל מתנהל משפט על רקע מאגר הלקוחות של פנגו: משכ"ל טוענת כי מאגר המשתמשים צריך לעבור לידיה בתום תקופת המכרז משום שמדובר בנכס ציבורי, ואילו פנגו טוענת כי ברשותה מאגר של צרכנים שנרשמו בנפרד (לשירותי האקסטרה), ולכן מאגר זה שייך לה.

כמה עולה חניה לשעה בכחול לבן

לא רק חניה

חוויית השימוש בשתי האפליקציות דומה יחסית. מי שעדיין נמנע מהפעלת החניה דרך הסלולר, ימצא את עצמו צועק ברחוב את שם העיר בפנגו או ממתין בסבלנות להקראת שם העיר במוקד סלופארק.

העוקץ, בשני המקרים, הוא שיעור גבוה של אנשים ששוכחים להפסיק את החניה בזמן.

"הצרכן הישראלי משלם מאות שקלים בשנה על חניה סתם", אומר עופר ציפרמן, מנכ"ל OTI, חברת-האם של איזי פארק. "אנשים חונים חצי שעה, ובמקום לשלם 3 שקלים, רבים משלמים 18 שקל על 3 שעות כי שכחו לעדכן באפליקציה. את התזכורת החברות ממילא שולחות אחרי 3 שעות, וזה הכסף הגדול שלהן שיש לגביו קשר שתיקה.

"בנוסף, קחי את הצרכן באירופה: הוא לא ישלם 40 אגורות תוספת על חניה בשביל הפעלה מהסלולרי. לפעמים זה 10% מסכום החניה, ועבורו זה לא הגיוני. הצרכן הישראלי הוא הכי פראייר בעולם בעניינים האלה".

הן סלופארק והן פנגו מציעות שירותים נוספים בתשלום: שירותי תזכורת שבקרב שתי החברות עולים 4.50 שקלים בחודש, אחרי שלאחרונה השוותה סלופארק את מחיר השירות לזה של פנגו.

שירות יעיל שמציעות פנגו וסלופארק הוא יציאה אוטומטית מחניונים עירוניים, כך שמדלגים על עמדות התשלום ומשלמים בהתאם לתעריף המותאם (כולל הנחה לתושבים). בסלופארק מי שלא מנוי לשירות תזכורות ישלם 40 אגורות עבור השירות הנוח הזה, ואילו בפנגו אין עמלה נוספת.

שירותים נוספים שמציעה פנגו כוללים שירות תיקוני פנצ'רים ב-1 שקל לחודש (ללא השתתפות עצמית בתיקון הפנצ'ר), הנחות בתדלוק דרך סונול (18 אגורות הנחה ממחיר התדלוק המלא), תעריפים מוזלים לשטיפת מכוניות ועוד.

כדאי לשים לב שלא הצטרפתם לשירות כלשהו מבלי ששמתם לב: לא אחת מתקבלות ב"גלובס" תלונות מצרכנים שגילו שהם משלמים על שירותי תזכורת או שירותים אחרים בתשלום, כשלטענתם הם לא הצטרפו לשירות מיוזמתם. ההצטרפות נעשית בלחיצת כפתור באפליקציה.

פתרונות דיגיטליים לאינטרנט ערים

ויש גם איזי פארק

את תעריפי החניה קובעות הרשויות בכפוף לתעריף המירבי שקובע משרד הפנים. התעריפים צמודי מדד ונעים בין 3 שקלים לשעת חניה (בחדרה למשל) ועד 6.20 שקלים - התעריף המירבי המותר בחוק - שגובות עיריות תל-אביב והרצליה. רשויות רבות מעניקות הטבות לתושבים: הנחה מהמחיר המרבי, פטור מתשלום בשעות היום וכדומה.

כשמפעילים את האפליקציות הסלולריות לשם תשלום עבור חניה, מעבירות החברות את התשלום לרשויות שמשלמות להן עמלה. מי שהתחילה את מודל התשלום שלא באמצעות כרטיס חניה מנייר היא חברת איזי פארק.

כ-250 אלף איש מפעילים את כרטיס איזי פארק לתשלום עבור חניה בכחול-לבן. הכרטיס ניתן להטענה במזומן בעמדות בדואר ובחנויות הנוחות של מנטה, אלונית ו-yellow או באמצעות כבל usb המתחבר לכרטיסים החדשים והמאפשר טעינה עצמאית דרך כרטיס האשראי. המחיר לכרטיס החדש הוא 89 שקל (55 שקל למחזירים כרטיס מדגם ישן).

איזי פארק פועלת ב-170 ערים בעולם, ובחלקן היא מפעילה גם אפליקציה סלולרית, שאולי בעתיד תושק גם בישראל.

אמצעי תשלום אחר הוא מדחני חניה: היתרון הוא היעדר הצורך למסור פרטים לחברה כלשהי; והחיסרון הוא שכדי להאריך את משך החניה יש להגיע מחדש למדחן, ובמקרים של תקלות קיים קושי להוכיח את הפעלת המדחן.

עוד כתבות

בורסת ניו יורק / צילום:  אנדרו קלי, רויטרס

עם ריחוק חברתי, מסכות ובלי אורחים: הסוחרים שבים לוול סטריט

רצפת המסחר של בורסת ניו יורק תפתח מחדש עם כרבע מהסוחרים בלבד ● בשל איסור על כניסת אורחים, צלצול הפעמון המסורתי של מסחר במניה חדשה לא יתרחש עד להודעה חדשה

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

המגמה החיובית בבורסה נמשכת; קבוצת דלק עולה ב-5%

עונת הדוחות בעיצומה: אלקטרה צריכה רשמה זינוק של 69% ברווח הנקי ברבעון הראשון ל-27 מיליון שקל ● שגריר ספגה ברבעון שחיקה תפעולית בצל מגזר שיתוף הרכבים ● פז רשמה הפסד נטו של 125 מיליון שקל כתוצאה מנפילת מחיר הנפט

ענת מוגילבסקי, יואב צוקר, ניל"י גולדפיין, מיכל פייגנבוים, ירין יחזקאל, גלי הכרמלי / צילום: יח"צ

כך ממתגים חברות ועובדים: מדוע גם עובדים ומנהלים צריכים למתג את עצמם

איך חברות הופכות את עצמן לאטרקטיביות, והאם הן יצלחו את מבחן הקורונה • תוכנית עבודה: סדרת שידורי הלייב של "גלובס"

לופטהנזה /צילום :  Shutterstock.

לופטהנזה בדרך לקבל סיוע ממשלתי בסך 9 מיליארד אירו מגרמניה

קבלת הסיוע עדיין לא אושרה רשמית ע"י לופטהנזה ● בהודעה לעיתונות שפירסמה לופטהנזה נאמר כי הקרן הפדרלית לייצוב כלכלי של גרמניה, שבאה לעזרת חברות שנפגעו ע"י התפרצות מגפת הקורונה, אישרה "חבילת ייצוב" בתמיכת הנהלת החברה

זיהום אוויר בעיר בייג'ינג, בסין / צילום: Jason Lee, רויטרס

הגרף היומי: לא עובדים, לא פולטים - ירידה בפליטת הפחמן העולמית

לפי הממצאים, הפליטה היומית של גזי חממה צנחה ב-17% בתחילת אפריל, לעומת הרמה הממוצעת בשנת 2019, וכי העולם חווה את הירידה החדה ביותר בתפוקת הפחמן מאז מלחמת העולם השנייה

רובוט לניקוי בריכות של מיטרוניקס / צילום: יח"צ

מצליחה לשחות גם בימי קורונה: הרווח הנקי של מיטרוניקס צמח ברבעון בכ-7% ל-64 מיליון שקל

מניית יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות השלימה זינוק של 65% מהשפל שאליו צנחה ב-23 במרץ השנה, וחזרה להציג תשואה חיובית מתחילת השנה

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

לופטהנזה וממשלת גרמניה הסכימו על חבילת חילוץ; בריסל מתנגדת

במסגרת ההסכם יוזרמו כ-9 מיליארד אירו לחברת התעופה הניצבת בפני סכנת קריסה, והמדינה תיקח 20% שליטה בחברה ● התוכנית תימשך שלוש שנים ותיאסר חלוקת דיבידנדים למשקיעים

קברים טריים במנאוס בברזיל / צילום: Felipe Dana, Associated Press

על מסלול התרסקות: כך הפכה ברזיל למדינה מוכת הקורונה השנייה בעולם

בולסונרו נקט במדיניות של התעלמות ממגפת הקורונה מימיה הראשונים: הוא הטיף ליציאה לעבודה ופיטר את שר הבריאות שדגל בריחוק חברתי ● אם לא די בכל אלה, בדומה לטראמפ, הוא מטיף לציבור להשתמש בכדורים נגד מלריה ● בינתיים המתים נערמים בקברי אחים ● מה צופן העתיד לאזרחים ולנשיאם?

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

רמת גן ורעננה מבטלות העלאת הארנונה ב-2021

בעוד משרד האוצר מתעכב ומתפתל במתן עזרה לעסקים ולתושבים, הרשויות המקומיות כבר מרימות את הכפפה, ומודיעות על צעדים שיסייעו לתושביהן, עסקים ופרטיים

מטוס של חברת התעופה לאטאם / צילום: שאטרסטוק

חברת התעופה הדרום אמריקאית לאטאם הגישה בקשה לצ'פטר 11; "נמשיך לטוס"

לאטאם נקלעה לקשיים בעקבות השבתת פעילותה כמעט לחלוטין בשל התפרצות הקורונה ● אם הבקשה תתקבל ע"י בית המשפט, החברה תוכל להגיע להסדר עם נושיה

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

מי שומר על השומרים: האם לפרקליט המדינה והיועמ"ש אין שום בקרה?

לפי נתניהו, האנשים שהגישו נגדו כתב האישום נהנים מחסינות מביקורת ● האומנם? 
המשרוקית של גלובס

שאול מרידור, שירה גרינברג, שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, איל יצהר

דעה - אטימות, קיבעון וניתוק: 10 הערות על התנהלות האוצר בעיצומו של משבר כלכלי חמור

הביקורת החריפה של בנק ישראל, ההתעקשות לא לסייע לעובדים החלשים במשק ובפרט למקבלי הקצבאות, היד הקפוצה והמודלים המיושנים שנראים לא מותאמים למשק הישראלי ● צמרת האוצר נרדמת בשמירה כשישראל גולשת למציאות כלכלית מפחידה

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

כשמגפת הקורונה דועכת, מלחמת הסחר מתחדשת

מתיחות הסחר בין ארה"ב וסין - שהייתה גורם מרכזי בחששות המשקיעים לפני שמשבר הקורונה דחק אותה לפינה - חוזרת, ובגדול ● הסבב השני של המלחמה מציב במרכז נושאים כמו ריגול, סייבר והגנה על מידע - והחברות העוסקות בתחומים אלה מעוררות מטבע הדברים עניין

נציגות עובדי אל על פרצו לדיון של ההנהלה והטייסים וזרקו כיסאות / צילום: ההסתדרות

הצרות באל על: יו"ר ההסתדרות הודיע על השעיה מיידית של חברי מועצת העובדים

לטענת נציגות עובדי אל על 50% מטייסי החברה (שמספרם עומד על כ-650) חזרו לעבוד בשכר מלא "למרות שאין בכך צורך אמיתי" ● יו"ר ההסתדרות: "חציית קו אדום בוטה של חברי מועצת העובדים"

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

650 דורשי עבודה חדשים נרשמו ביממה האחרונה

מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק נרשמו בשירות התעסוקה כ-101 אלף דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על כ-180 אלף

איציק שמולי, פריימריז העבודה / צילום: שלומי יוסף

הסוף למחדל כפל הקצבאות? שר הרווחה שמולי הודיע שהקיזוז יוקפא

משמעות הדבר היא שהסכומים שקוזזו מקצבאותיהם של החלשים ביותר בחברה לאחר שהוצאו לחל"ת בשל משבר הקורונה, יוחזרו, ולא יקוזזו גם בחודש יוני ● "מדובר בהחזר של כ-250 מיליון שקל למוחלשים ביותר, שלא הסכמנו להותיר מאחור", כתב השר שמולי בחשבון הטוויטר שלו

גילה גמליאל, מיקי חיימוביץ’, אלון שוסטר / צילום: מארק ישראל סלם, שלומי יוסף, רפי קוץ

ממשלה מנופחת? צפו לכמה בשורות טובות דווקא בתחום הסביבה

אחרי שנים שמשבר האקלים היה מחוץ לפוקוס הציבורי, הצהירה השרה הנכנסת להגנת הסביבה שתציב אותו בראש סדר העדיפויות ● הממשלה התחדשה גם בשר חקלאות שקידם יוזמות סביבתיות ובראשת ועדה עם אג'נדה לוחמנית ● האם הם יחוללו מהפכה?

ראש הממשלה בנימין נתניהו באולם בית המשפט / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

כך הצליח הנאשם נתניהו לביים לעצמו נאום נטול הפרעות במסדרון של בית המשפט

נתניהו ואנשיו ניסו והצליחו לשלוט בסיקור התקשורתי של הדיון הראשון במשפט ● הסמכות הנרחבת של מאבטחי השב"כ, שיתוף הפעולה עם הנהלת בתי המשפט והחשש מפני הקורונה סייעו לנתניהו לנאום בזמן שעיתונאים נאלצו לשהות בקומה אחרת

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

למרות הנגיף: משרד הפנים מאשר כניסה לארץ גם לסטודנטים ואברכים שאינם ישראלים

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד יקבלו היתר לכך ● זאת בנוסף לתלמידים זרים באוניברסיטאות ובפנימיות, לרופאים ולמשתלמי רפואה

בורסת וול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

הנתק בין הריאלי לפיננסי נמשך: צפי לעליות של 2% בניו יורק; בורסת גרמניה מטפסת בהתעלם מהמיתון

הדאקס הגרמני עולה בהמשך לזינוק של 2.4% אתמול ● ביפן מדד הניקיי היפני הזנק בהמשך להודעת ראש הממשלה שינזו אבה על תמיכה נוספת בשווקים ● חברת נובהוואקס מתחילה בניסוי הקליני בחיסון לקורונה ומספקת אופטימיות למשקיעים