גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סקר: הישראלים מעדיפים לעבוד עם אופיס של מיקרוסופט

סקר TRI עבור "גלובס": 90% מעדיפים לעבוד עם תוכנת אופיס של מיקרוסופט שהיא בתשלום, משתמשי דרייב של גוגל עומדים על 5%, בעוד שרק 3% עובדים עם iWork של אפל

תוכנת אופיס של מיקרוסופט / צילום: יחצ
תוכנת אופיס של מיקרוסופט / צילום: יחצ

עד לפני מספר שנים, רכישה של ערכת אופיס מבית מיקרוסופט (או לחילופין הורדה פיראטית), הייתה הכרחית לכל מי שרכש מחשב. השימוש במעבד התמלילים וורד, תוכנת הטבלאות אקסל או פאואר פוינט ליצירת מצגות - היו נראים כחלק אינטגרלי ממערכת ההפעלה של ווינדוס והמשתמשים לא הפרידו בין השניים.

בשנים האחרונות נוף התוכנות המשרדיות השתנה, כששחקנים חדשים נכנסו לשוק הישראלי בהם גוגל עם Drive ואפל עם iWork. הבשורה שהן הביאו לצרכן היא בדמות מוצרים עם תמיכה לעברית ובחינם. התחרות מצד מיקרוסופט לא אחרה לבוא וגם היא הציעה אלטרנטיבה חינמית של אופיס ברשת - אופיס אונליין.

ההפתעה המעניינת היא שרוב הצרכנים כלל לא מודעים, או שלא מעוניינים להשתמש בשירותי החינם של מיקרוסופט אפל או גוגל הקיימים ברשת, משום שרובם נאמנים לתוכנה המותקנת במחשב - ובתשלום.

כאמור קרוב ל-90% מהמשתמשים מתקינים תוכנת אופיס של מיקרוסופט במחשב שלהם. משתמשי דרייב של גוגל עומדים על 5%, בעוד שרק 3% עובדים עם iWork - כך עולה מסקר של חברת TRI מחקרים אסטרטגיים אשר בבעלות ד"ר אריה רותם, חברת הייעוץ TACK אסטרטגיות צמיחה ואורי אלמן. המחקר נערך בקרב 500 משתתפים באינטרנט.

מעדיפים לשלם

רוב משתמשי אופיס הם כאלו המתקינים את התוכנה פיזית במחשב, למרות שמחירי התוכנה לא זולים כלל: ערכת אופיס עולה 600 שקל, כשמיקרוסופט מציעה גם מודל של השכרה: שירות אופיס 365 ב-360 שקל לשנה (רישיון למחשב אחד) הכולל את כל התוכנות המשרדיות של מיקרוסופט, נפח אחסון של 1 טרה בשירות הענן שלה, OneDrive ו-60 דקות שיחה לטלפון קווי בכל חודש דרך סקייפ.

"אופיס היא המלכה הבלתי מעורערת של התוכנות בישראל, כאשר כמעט כל הנדגמים משתמשית בה", אומר רותם "נראה שההרגל הוא הסיבה העיקרית לכך ובמקביל נראה שעמדות הצרכנים כלפי התוכנות החינמיות, שיכולות להחליף את אופיס - אינן חיוביות".

מסתבר שתוכנת מעבד תמלילים או טבלאות היא מוצר שאנשים לא רואים סיבה להחליף אותו, כל עוד הוא עובד מספיק טוב. 61% מהנשאלים השיבו שהם משתמשים בתוכנה שלהם מתוך הרגל, 32% עובדים עם התוכנה שגם ככה מותקנת במחשב שלהם, 30% יבחרו בתוכנה שהם רואים אותה כיותר טובה ו-28% בוחרים בתוכנה שתאפשר להם לשלוח את הקבצים לאנשים אחרים איתם הם עובדים. כלומר, שתאימות של המסמכים חשובה מאוד. על אף הבעייתיות העולה כשמנסים לשלוח מסמכים בין התוכנות של מיקרוסופט, גוגל ואפל ולהפך.

עוד נתון שצריך להדאיג את גוגל ואפל הוא ש-47% מהנשאלים בכלל לא מכירים את הפתרונות שלהם. רק 19% חושבים שמדוברים במוצרים באותה איכות כמו אופיס, בעוד ש-24% חושבים שהתוכנות המתחרות למיקרוסופט פחות טובות.

"גלובס" בדק את פתרונות האונליין של מיקרוסופט וגוגל ואת ערכת תוכנות iWork של אפל, הניתנת חינם במחשבי מק (הורדה פיזית למחשב) במטרה לבדוק האם משתמשים שלא מוכנים להשקיע מאות שקלים בתוכנת אופיס מסודרת - יכולים להסתדר עם הפתרונות החינמיים.

המסקנה היתה עגומה: ריבוי של בעיות בגרסאות אופיס אונליין בגלל ההמרה לעברית. התחושה היא שמיקרוסופט יצרה את הגרסאות הללו בשביל לצאת ידי חובה. משתמשי גוגל יכולים להסתדר אמנם עם תוכנות דרייב, אבל עדיין יש בעיות שדורשות כל מיני פתרונות יצירתיים כדי לעבוד בצורה תקינה עם עברית.

אפל יצרה ערכת תוכנה משרדית מצוינת, אבל היא יודעת לחיות טוב רק בעולם של אפל. ניסיון להעביר קבצים מ-iWork לסביבת מיקרוסופט ולהיפך, מגלה הרבה בעיות. המסקנה המתבקשת, היא שבשביל לקבל ערכת תוכנות משרדיות מסודרת ותקינה עם עברית, צריך לרכוש את אופיס של מיקרוסופט.

מיקרוסופט - אופיס אונליין

תוכנות: וורד, אקסל ופאואר פוינט.

יתרונות: ראשית, האפשרות לעבוד בתוכנות בכל מקום דרך הדפדפן, הקבצים נשמרים בשירותי הענן OneDrive או דרופבוקס. שנית, האפשרות להתחיל לעבוד במסמך בדפדפן ולאחר מכן לעבור לעבוד בתוכנת אופיס 2013 המותקנת במחשב (יכולת שלא נתמכת בגרסאות אופיס ישנות יותר). בנוסף, כתיבה מוצלחת בעברית בוורד, כולל שילוב של אנגלית ומספרים באותו משפט - לא נתקלנו בבעיות כל עוד המסמך מופיע בגרסת האונליין (הרחבה על בעיות אנגלית-עברית בהמשך).

מיקרוסופט גם שיפרה את התגובה של הממשק, לאחר שסבל מאיטיות - לפיכך, כיום התגובה חלקה. בנוסף, ניתן לשתף את המסמכים לעבודה עם שותפים נוספים ונציין שבתוכנת וורד אפשר למצוא פונטים מגוונים, אפשרות לספירת מילים, אפשרות לשלב תמונות במגוון סגנונות וגם ליצור טבלאות. באקסל ניתן למצוא מגוון תבניות לעבוד איתן ויכולות מרכזיות בתוכנה. גם פאואר פוינט מציעה פתרון למשתמשים עם רמת דרישות בסיסית (מעברים והנפשות).

חסרונות: בניסיון להעביר קובץ וורד אונליין לתוכנת וורד בגרסת אופיס 365 במחשב, שונה כיוון מילים באנגלית הכוללים נקודה בסיומן. סימני אחוז מתהפכים בסדר ולפעמים מילים באנגלית מתהפכות בסדר האותיות שלהן. לא ברור מדוע מיקרוסופט לא מצליחה לתמוך בעצמה, ולהציע לתוכנת האונליין שלה לעבוד בצורה מושלמת עם וורד במחשב. גם בניסיון להדפיס את המסמכים התבררו שגיאות כיוון עם עברית ואנגלית. בנוסף, האפליקציות לסמארטפונים ולטאבלטים (מכשירי אפל ואנדרואיד) לא קיימות בעברית.

בשורה התחתונה: התחושה שמיקרוסופט הציעה את אופיס בגרסת האונליין רק בשביל להגיד שיש לה פתרון חינמי, אלא שהוא עובד בצורה לא ידידותית למשתמש.

גוגל - דרייב

תוכנות: דוקס, Sheets ו-Slides.

יתרונות: התכונות עובדות בצורה מהירה, הן זמינות דרך כל דפדפן, מאפשרות עבודה משותפת עם חברים, כולל התכתבות במסרים מיידים במהלך העבודה. התוכנות זמינות באפליקציות לסמארטפון וטאבלט והן כוללות תמיכה טובה בעברית. תוכנת דוקס כוללת ספירת מילים, טבלאות ושילוב תמונות כולל התאמת הטקסט. ישנה אפשרות לחזור להיסטוריה של המסמכים, כך שניתן לשחזר לכל נקודת זמן. התוכנות של דרייב מתאימות לשימוש שלא דורש תחכום רב. יש טבלאות טובות, למשל, לחישוב הוצאות ביתית, כמו משכנתאות ורשימת מכולת. גם אופציה ליצירת מצגות בסיסיות עובדת בצורה יעילה.

חסרונות: אי אפשר לפתוח משפט במילה באנגלית, אם רוצים שהמשפט יהיה מיושר לימין, לפיכך המילה הראשונה חייבת להיות בעברית. שליחת קובץ מדוקס בפורמט DOC, מגדילה אוטומטית את הפונטים במילים באנגלית והופכת במקרים אחרים את הסדר, למשל, כאשר יש מילה באנגלית בצמוד לסיפרה. בכלים של גוגל, Sheets ו-Slides חסרות אופציות כשלמשל, לא ניתן לשלב מעברים ואנימציות במצגות. התבניות עצמן דלת ומשעממות. ה-Sheets לא מייבא טוב משוואות שהגיעו מאקסל.

בשורה התחתונה: השימוש בדוקס טוב, כל עוד לא מתכננים לעשות עבודת סמינריון ולשלוח אותה כקובץ וורד למנחה (כלומר פעולה של העברה אוטומטית של הפורמט ל-PDF והדפסה). יצירת טבלאות טובה לשימוש עצמי כמו רשימה למכולת, אבל פחות מתאימה לבתי עסק. גם יצירת מצגות היא פתרון חביב לשימושים ביתיים בלבד.

אפל - iWork

תוכנות: Pages, Numbers, Keynote.

יתרונות: מדובר בתוכנות להורדה פיזית למחשבי מק בחינם. בנוסף, התוכנות עובדות עם אפליקציות תואמות באייפד ובאייפון. ה-Pages מציע את כל הפיצ'רים החשובים לכתיבת מסמך (טבלאות, שילוב תמונות, גרפים וספירת מילים). הדפסה בעברית עברה בצורה חלקה. מדובר בתוכנה מהירה מאוד עם ממשק נעים לשימוש. אפילו יותר ידידותית מוורד. ה-Keynote כולל כלים מעניינים, לדוגמה כלי המאפשר לקחת אובייקט בתמונה ולשנות את הרקע כאילו שהיא נצרבה (ברמה מספקת ובשבריר שנייה). גם כאן וגם ב-Numbers, היינו מרוצים מהממשק האינטואטיבי ומהיכולת להציג נתונים בצורה גראפית וממאגר התבניות המוכן מראש.

חסרונות: משתמשים רבים טוענים שבעת מעבר של מסמכים, מהתוכנה של אפל לאופיס של מיקרוסופט, פונטים רבים לא נתמכים ולא הכל מופיע כמו שנוצר במקור. פתיחה של מסמך Pages בפורמט docx מגלה שכל המילים באנגלית מתהפכות בסדר האותיות שלהן.

בשורה התחתונה: התוכנות של אפל עשירות ביכולות, מציעות אלטרנטיבה למשתמשים הישראליים, אבל הן מתבררות כבעיתיות כאשר רוצים לשלוח את הקבצים למשתמשים הפועלים בסביבת מיקרוסופט.

האם יש תחרות לאופיס של מיקרוסופט

עיבוד תמלילים

עוד כתבות

עיריית תל אביב - יפו / צילום: תמר מצפי

משרד הבריאות לעיריית תל אביב: רק רצים ישראלים יורשו לקחת חלק במרתון שיתקיים השבוע

לאחר דיונים, משרד הבריאות התיר לעירייה לקיים את המרתון כמתוכנן עבור כ-40 אלף רצים ישראלים ● המשרד החליט שלא לאפשר את השתתפותם של 3,000 הרצים הבין-לאומיים שנרשמו למרתון

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

משחקי כבוד? הנהלת חדשות 13 בישרה על הבנות; הוועד טוען: אין הסכם

למרות הצהרות הנהלת חדשות 13 על הבנות בדרך להסכם, ועד עובדי חדשות 13 כתב במייל לעובדים: "חשוב לנו להבהיר - בניגוד למה שנכתב בהודעה לתקשורת שהנהלות רשת וחברת החדשות הוציאו, טרם נחתם איתנו כל הסכם"

שובל של הרס ואנשים בורחים לאחר שמכונית התפרצה לתהלוכה בעיר הקטנה וולקמרסן, גרמניה / צילום: Elmar Schulten/Waldeckische Landeszeitung, רויטרס

תקרית בגרמניה: 15 פצועים באירוע דריסה במרכז המדינה; הרקע לא ידוע

לפי הדיווחים, נהג רכב מסוג מרצדס דרס עוברים ושבים בעיר פולקסמרסן שהשתתפו בתהלוכה לכבוד "יום שני של הוורדים", חלק מעונת הקרנבל הנחגגת בימים אלה באזורים שונים בגרמניה ● כ-15 בני אדם נפצעו, והנהג נעצר

תרופות / עיבוד מחשב - צילומים: Gettyimages ישראל, רויטרס - George Frey

פוליפיד מנסה שוב להגיע לוול סטריט: מתכוונת להגיש טיוטת תשקיף לקראת הנפקה ראשונה לציבור

חברת התרופות, שמפתחת אנטיביוטיקה הארוזה במטריצה העשויה פולימרים וליפידים, דחתה הנפקה בנאסד"ק ברגע האחרון לפני כשנתיים ● היקף הגיוס והשווי המבוקש בהנפקה המתוכננת לא נמסרו

היועמ"ש אביחי מנדלבליט מטקס הפרידה מפרקליט המדינה היוצא שי ניצן / צילום: רפי קוץ

מנדלבליט מגן על מ"מ פרקליט המדינה: “לא פעל משיקול פוליטי בפרשת המימד החמישי”

היועמ"ש תיאר בכנס של עיתון "בשבע" את ההליך שקדם להחלטה לפתוח בחקירה פלילית נגד החברה שבראשה עמד בני גנץ, וגיבה את החלטת מ"מ פרקליט המדינה בעניין • על מעורבותו בפרשת הרפז אמר מנדלבליט: "פסיקתם של שופטי העליון פה-אחד מדברת בעד עצמה"

יו"ר חברת חשמל יפתח רון טל / צילום: איל יצהר

הצד החיובי של המשבר: חברת החשמל קונה גז מוזל

זאת במחיר הזול ביותר אי פעם ● מצפה לחיסכון של עשרות מיליוני דולרים

 

 

מדידת חום לנוסעת על טיסה יוצאת מסין  / צילום: Associated Press

משרד הבריאות: נוסע נוסף מספינת הקורונה נמצא חיובי

(עדכון) - לדברי המשרד "החולה בבידוד והשגחה ולא מדובר בהדבקה שהתרחשה בישראל" ● בישראל שוהים כעת כ-1,800 תיירים מדרום קוריאה שנמצאים בבידוד בבתי מלון ● שגריר ישראל בסין צבי חפץ, חזר לסין מישראל והחליט באופן וולנטרי לשים עצמו בבידוד

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

וול סטריט צבועה באדום: מדד הנאסד"ק צונח ב-3%, הזהב קופץ; מדד הפחד מזנק

בורסת מילאנו מאבדת קרוב ל-6%; צעדים חריפים של ממשלת איטליה בעקבות מקרה מוות רביעי במדינה כתוצאה מהקורונה ● ירידות חדות במניות התעופה, הנופש והפנאי ● הנפט צונח, הזהב מזנק לשיא של 7 שנים

אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

למרות משבר הקורונה: בנק ישראל מותיר את הריבית ללא שינוי; הנגיד ירון מספק הערכה לגבי השפעות הנגיף

רק 2 מתוך 15 האנליסטים במדגם של סוכנות הידיעות בלומברג צפו כי בנק ישראל יחליט להעלות את הריבית בתקופה זו ● מתגברים הסיכויים כי הוועדה המוניטרית תחליט על הורדת ריבית בישיבתה הבאה ב-8 באפריל

שחקני הסדרה "ציידים" (אל פאצ'ינו במרכז) / צילום: Willy Sanjuan, AP

סצנה שמעודדת מכחישי שואה? מכון אושוויץ נגד "ציידים" של אמזון

"ציידים", הסדרה החדשה של אמזון, ספגה ביקורת על טעם רע ממכון ההנצחה של אושוויץ בגלל תיאור מעשי זוועה של הנאצים במחנות המוות: "המצאת משחק פייק של שחמט אנושי אינה רק טיפשות וקריקטורה מסוכנת, היא גם מעודדת מכחישי שואה"

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

הבנקים מציגים: חזית אחידה במאבק על הכנסות של עשרות מיליוני שקלים בשנה

שישה בנקים הציגו עמדה משותפת כדי לבלום הכרעה שיפוטית עקרונית ● העילה: בקשה שגרתית של דיירי פרויקט בת"א כי ביהמ"ש יורה לבנק מזרחי טפחות להאריך את תוקף הערבויות שהוצאו לקבלן, א. דורי ● הבנקים חששו כי תתקבל בקשה להשית עליהם את עמלת הארכת תוקף הערבות

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

האבטלה בינואר נשארה ברמת השפל של 3.6%

מספר המועסקים הגיע בינואר ל-3.986 מיליון נפש, עלייה של 0.3% לעומת החודש הקודם

יוסי מימן / צילום: תמר מצפי

אחרי עשור של מחלוקת: יוסי מימן ישלם לרשות המסים 117 מיליון שקל

ל"גלובס" נודע כי במסגרת הליך שנמשך כעשור, ויתרה רשות המסים על מחצית מדרישת החוב שתפח ל-245 מיליון שקל ● מכירת ההחזקות בחברת EMG, שבגינה נדרש המס, התבצעה בשנים 2007-2006 ● "הפלונטר" נפתר בזכות העסקה למכירת צינור הגז של EMG ליצחק תשובה

רוני על-דור / צילום: איל יצהר

סאפיינס סיכמה את 2019 עם הכנסות שיא ברבעון הרביעי, כשהיא עוקפת את תחזיות האנליסטים גם בתחזיתה ל-2020

חברת התוכנה הציגה הכנסות של כ-326 מיליון דולר בסיכום השנה, עלייה של 12.4%, והרווח הנקי גדל  ל-26.2 מיליון דולר ● שיעור רווחיות התפעולית היה 16% - ברף העליון של תחזיות החברה

גרטה טונברג/ צילום: רויטרס

כך קרס הניסיון הבינלאומי להתמודד עם משבר האקלים

המומחים מזהירים שמשבר האקלים מסכן את עתיד האנושות, ובעתיד הלא רחוק נסבול מחום קיצוני, רעב ומלחמות בסדר גודל שטרם חווינו ● האם ייתכן שללא הקפטיליזם לא נצליח לגבש קואליציה כלכלית שתציל את כדור הארץ? ● האזינו

סנדרס באירוע בחירות בתיכון בקליפורניה / צילום:AP Damian Dovarganes

פרשנות: הסיכויים של ברני סנדרס? "7 מתוך 10"

נצחון מוחץ במקדימות של נבאדה מעמיד אותו גבוה בפיסגה - הישג מדהים בשביל סנאטור זקן ממדינה צפונית קטנטנה ● האם מישהו עדיין מסוגל לעצור אותו? מעידת מייקל בלומברג בוויכוח הטלוויזיוני בשבוע שעבר מקטינה מאוד את הסיכוי

ווהאן, סין / צילום: רויטרס

חולים שכבר נרפאו מהווירוס בעיר ווהאן נשלחים לבידוד נוסף

(עדכונים שוטפים): מיום שבת, כל החולים שהחלימו והשתחררו בווהאן נאלצו להישלח להסגר ומעקב רפואי נוסף ● כ-200 ישראלים לפחות מצויים תחת סגר עצמי בשל החשד לאינטראקציה קרובה עם התיירים מקוריאה ● מספר הנדבקים בנגיף הקורונה באיטליה זינק ל-224 בני אדם ומספר המתים עלה לחמישה

התפרצות נגיף הקורונה בדרום קוריאה / צילום: Lee Jin-man, AP

העצמאים טוענים: "המדינה שוב מפקירה אותנו"

עו"ד רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים: "משרדי הממשלה יוצרים מסך ערפל וחוסר ודאות כלפי מגזר העצמאים"

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

"השווקים לא מתמחרים נכון את הנזק שעלול לגרום נגיף הקורונה. ההתאוששות לא תהיה מהירה כמו אחרי הסארס"

הכלכלן פרופ' סטיבן רואץ', בכיר לשעבר במורגן סטנלי ומומחה עולמי לכלכלת אסיה, מזהיר כי ההתאוששות ממשבר הקורונה לא תהיה מהירה כמו בסארס, ולא מבין מדוע השווקים שברו שיאים עד לאחרונה, אבל מציע לשמור על פרופורציות ● "כשאתה בתוך המשבר, הוא נראה תמיד יותר קשה ממה שהוא באמת"

קריית גת. שיווק של 7,600 יחידות דיור בשלוש שנים / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משתי כיתות א' ל-930 תלמידים בשכבה: "ברשויות לא ערוכים לגידול בתושבים"

"כשמבקשים ממשרד החינוך הרשאות לבתי ספר חדשים, הם עונים: 'אתה רוצה לגמור לי את כל התקציב השנתי?'" ● ראשי רשויות ורגולטורים מדברים על האתגרים של הסכמי הגג