גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רוצים לחגוג בר/בת-מצווה עם ערך מוסף? הנה כמה הצעות

רוצים לקיים אירועי בת-מצווה ובר-מצווה מיוחדים, שונים מהאירועים הנוצצים והיקרים שכולם עושים? "גלובס" מביא כמה הצעות אלטרנטיביות לציון המאורע ■ יתרון נוסף: המחיר לעתים קרובות נמוך יותר

בר מצווה בבית הכנסת העתיק בפקיעין / צילום: אדי בירן
בר מצווה בבית הכנסת העתיק בפקיעין / צילום: אדי בירן

מסיבות בר-מצווה ובת-מצווה באולמות ובגני אירועים הפכו בשנים האחרונות להפקות יוקרה מושקעות ומנקרות עיניים המרוקנות את חשבון הבנק. אפילו הכותל המערבי הפך ללוקיישן בר-מצווה ממוסחר.

עבור מי שמחפש אלטרנטיבה שפויה לכל הטירוף הזה, טיול להכרת הארץ בוורסיות שונות הוא חלופה יצירתית וחינוכית לחגוג עם הילד/ה במחירים שפויים. ואם אתם מתקשים להרים את זה לבד, בשוק פועלות כיום חברות המציעות פתרונות אלטרנטיביים מגוונים לחגוג מצוות:

בשביל החוויה: אם ובת במסע ישראלי

חברת "בשביל החוויה" מציעה טיולי בת-מצווה בסימן ידיעת הארץ לאימהות ובנותיהן. מדובר במסע של 5 ימים באתרים נבחרים בארץ, המתקיים בקבוצה של כ-15 זוגות של אימהות ובנות.

"כדי לחגוג בת-מצווה בצורה מיוחדת ובלתי נשכחת, לא חייבים לנסוע לחו"ל, ובטח שלא צריך להוציא כל-כך הרבה כסף על הפקות ענק באולם אירועים. בת-מצווה הוא אירוע משמעותי לכל המשפחה, ובעידן שבו כולם כל כך עסוקים ואחוזי תזזית, טיול של אם ובת בארץ היא הזדמנות נדירה וכמעט חד-פעמית לבלות זמן איכות אמיתי ולהכיר מקרוב צדדים רבים וטובים שלא הכרנו אצל האדם הקרוב אלינו ביותר", אומרת שבית ליפשיץ, בעלים משותפים "בשביל החוויה".

- מה כולל הטיול?

ליפשיץ: "במהלך המסע, בן 5 ימים מלאים, העובר דרך הכרמל, הגלבוע, הגליל ורמת הגולן, יכירו המשתתפות את סיפור חייהן של נשות מופת בהיסטוריה היהודית והישראלית ויתוודעו להחלטות ולבחירות שהן עשו בחייהן אשר הפכו אותן לגיבורות, בהן חנה סנש, הנרייטה סאלד, אולגה חנקין, נעמי שמר, רות המואבייה ואחרות".

- מלבד היסטוריה, מה עוד חוות המשתתפות?

"לאורך חמשת ימי המסע תאותגרנה המשתתפות במשימות לחיזוק הקשר אם-בת, במהלכן יכירו בעוצמות שלהן ויחזקו את ביטחונן העצמי. בין לבין, ייהנו המשתתפות משלל פעילויות מהנות ומאתגרות כגון: פתרון כתב חידה המצריך שיתופי-פעולה בין הזוגות; סדנאות שירה, יצירה, ריקוד וסדנאות בנושא יהדות; פעילויות אתגרית: סנפלינג, אומגה וכיו"ב; מפגשי תרבויות ועוד. בסוף המסע מתקיים טקס סיום בהנחיית אחת מ'גיבורות' המסע, והבנות תקבלנה מזכרת אישית בלתי נשכחת מהמסע".

- כמה זה עולה?

"המסע הקרוב, המתקיים בין התאריכים 6-9 ביולי (ימים שני עד חמישי), הוא מסע בסגנון 'הכול כלול', הכולל לינה בצימרים, כלכלה מלאה במשך כל ימות המסע (3 ארוחות ביום, כיבוד במהלך היום ומים), צלמת וידיאו המתעדת את המסע, כשכל זוג משתתפות מקבלות סרטון ערוך של המסע, הדרכה צמודה כמובן וביטוח מלא. וכל זה במחיר של 3,250 שקל למשתתפת אחת. כלומר, 6,500 שקל לאם ובת".

בשביל החוויה: בת מצווה לאמהות ולבנותיהן / צילום: חברת בשביל החוויה

הנשיות במרכז: בת-מצווה אינדיאנית

דרך נוספת לאימהות ובנות לחגוג בת-מצווה היא סדנה אינדיאנית בת 3-4 שעות שמעביר "טנקה" - מרכז מודעות וצמיחה בדרך האינדיאנית בקיבוץ מעגן מיכאל.

לדברי נטע אלוני, מנהלת המרכז, מדובר בחוויה שבטית ברוח עכשווית. "טקס מעבר בתפיסה השבטית האינדיאנית הוא אירוע מאוד משמעותי. הוא מזכיר לאישה הצעירה שהיא חולייה נוספת בשושלת החכמה הנשית. כל אחת מהבנות הצעירות תמשיך להעביר את האור העובר מדור לדור, וחשוב שהן תדענה זאת".

עוד לדבריה, "המציאות המערבית כיסתה עצמה בטכנולוגיה והרחיקה את כולנו מהפשטות ומהחוכמה הקדומה שנמצאת בנו הנשים. הדרך האינדיאנית בבסיסה היא דרך של מעגל. האינדיאנים מכנים את המעגל 'אמא אדמה', רחם ענק המאפשר לכל ברוא וברואה להיות ולממש עצמם כפי שהגיעו להיות. לנו במציאות המערבית ההישגית/גברית יש הרבה מה ללמוד מהחכמה השבטית הנשית. המפגש פותח צוהר נשי מרחיב דעת, חוויתי ומעורר השראה, שמזכיר לנשים הצעירות שהן ראויות ומביאות ריפוי בעצם הנוכחות שלהן".

- מה כוללת הפעילות?

"תוכן הפעילות לאימהות ובנות-מצווה כולל מסע חווייתי של 3.5 שעות להבנת המשפט השבטי: 'כשמרפאים אישה אחת, מרפאים שבט שלם'. זוהי חקירה משותפת שלנו כנשים בגילאים שונים, גם האימהות וגם הבנות כקולגות למסע הנשי ואתגריו במציאות שלנו. הפעילות מורכבת מ-4 מעגלי עניין ברצף, עם הפסקות קצרות להתרעננות כמובן.

"המעגל הראשון קצר ועוסק בשאלת הנשיות מהי, ומה יש לכל אישה ללמוד מחוכמתה של האישה השבטית, זו היודעת שבתוכה. סוגייה חשובה במיוחד על רקע השפעת פרסומת ומדיה; במעגל השני אנחנו מתופפות בתופי הריפוי האינדיאניים. התיפוף מפרק חסימות אנרגטיות ופותח את הלב לקרבה ושיתוף; המעגל השלישי הוא הציר המרכזי בפעילות. עבודה של התקרבות ושיתוף בזוגות אם-בת; והמעגל הרביעי הוא קלף מסר.

"חשוב להבין שאנחנו לא עוסקים ב'שחרור האישה' אלא ב'שחרור הנשיות'. בתפיסת העולם השבטית, נשיות היא כוח ריפוי, ועל כל אישה לגלות את כוח הריפוי הייחודי לה, למען עצמה למען דרכה ולמען סביבתה".

את הפעילות ניתן לקיים בשני דרכים: לאימהות ובנות וחברותיהן לכיתה, או כאירוע משפחתי של נשות המשפחה המורחבת ובת-המצווה, כאשר מספר המשתתפות המירבי הוא 30, והעלות היא 1,600-1,800 שקל (תלוי במספר המשתתפות) לכל הקבוצה.

בת מצווה בסגנון אינדיאני בקיבוץ מעגן מיכאל / צילום: מרכז טנקה

"סיפור מקום": לחבר את האירוע למקום

דרך אחרת לחגוג היא "סיפור מקום", כפי שמגדירה זאת חדווה אריאל, מורת דרך והבעלים של חברת "עצה לדרך" העוסקת בין היתר בייעוץ, תכנון וארגון טיולים לבר/ת-מצווה בארץ.

"אנשים לכודים בתפיסה שחובה לעשות מסיבה מפוארת לנער/ה שבסך-הכול הגיעו לגיל 12-13. בעיניי חוטאים בהאללה של הילדים".

לדבריה, במקום לשבת באולם מפונפן ולצפות בעוד סרטון "חיים שכאלה" על חתן בר-המצווה, "אפשר לחגוג בר-מצווה בדרך שמחברת את הילד למקום מגוריו, ועל הדרך ללמד אותו גם קצת צניעות. וכך עשיתי גם לבני ולבתי כשהם הגיעו לגיל מצוות. מספיק עם כל הטררם ובזבוז הכסף".

- מה כולל בר/ת-מצווה בקונספט של "סיפור מקום"?

אריאל: "אספר לך על הקונספט שעשיתי לילדיי. אנחנו מתגוררים בפרדס-חנה, וכשלבתי מלאו 12 שנים, ביחד איתה, החלטנו ללכת על סיפור הצלתו של ספר התנ"ך העתיק בבית-הכנסת המקומי במושבה שהוברח בדרך מדהימה מליל הבדולח. בתי למדה את כל הסיפור וסיפרה אותו למוזמנים שהזמנו לבית -כנסת. במקביל, כל הכיבוד שהוגש היה על בסיס תפוזים, מאחר שפרדס-חנה היא יישוב עתיר פרדסי הדרים. אנשים אמרו לנו שהם נהנו מאוד לצאת ממסיבת בת-מצווה אלטרנטיבית עם ערך מוסף, ומבלי שמוזיקה תדפוק להם בראש.

"בבר-המצווה של בני סיפרנו את סיפורו של הבית הראשון שהוקם בפרדס-חנה. גייסנו לפרויקט את דרי הבית שנידבו את חצר הבית שלהם, ושגם הם סיפרו את סיפור הבית למוזמנים. היה צנוע ומרגש. כל אחד משני האירועים לא עלו לי יותר מכמה אלפי שקלים בודדים - כולל הבגדים, צילום, תרומה לבית-הכנסת וכו'.

- כמה השירות הזה עולה?

"על חיבור בין אתר לחתן השמחה ובניית הסיפור אני מחייבת לפי עלות של יום הדרכה שלי - כ-900 שקל. ככלל, אני שואלת מה התקציב ומה השאיפות, ולפי זה אנחנו בונים מסיבת בר/ת-מצווה אלטרנטיבית".

כיבוד בר מצווה בפרדס חנה על בסיס הדרים / צילום: חדווה אריאל

פקיעין: בר-מצווה ב-1,500-3,000 שקל, ללא ארוחה

גם בכפר ארבע הדתות, פקיעין, ישנה אפשרות לקיים חגיגת בר/ת-מצווה אלטרנטיבית. במקרה זה, עמותת בית זינאתי, הפועלת לשימור מורשת הקהילה היהודית בפקיעין, מציעה תמורת סכום הנע בין 1,500 שקל ל-3,000 שקל (לא כולל ארוחה) לקיים בר/ת-מצווה באווירה אחרת.

"בשיתוף עם המועצה הציונית לישראל, אנחנו מייצרים תכנים ייחודיים לבר/ת-מצווה, הכוללים תהלוכה מנגנת בכפר, טקס עליה לתורה בבית-הכנסת העתיק של פקיעין, מופע תיאטרון בכיכובו של חתן/כלת השמחה בביתה של אישה יהודייה שבני משפחתה לדורותיהם מעולם לא עזבו את פקיעין ואפילו משחק ניווט חידתי סלולרי בסמטאות הכפר ובסיומו פרס - תליונים הקשורים עם המקום", אומר אוריאל רוזנבאום, מנהל עמותת בית זינאתי.

- מי האנשים שחוגגים אצלכם בר/ת-מצווה?

רוזנבאום: "אני לא יכול לאפיין אותם. יש גם קיבוצניקים מעין-גב וגם דתיים מפתח-תקווה. בגדול, מדובר באנשים שרוצים לחוות חוויה ישראלית אחרת או באנשים שחגגו בר/ת-מצווה שגרתית עם הילד הראשון ורוצים משהו אחר עם הילד השני.

"אנחנו באים ואומרים למשפחה: 'בית-הכנסת עומד לרשותכם, ובואו נבנה יחד את הפורמט שמתאים לכם'. יש פה הזדמנות להפגיש את המשפחות עם המסורת לפי איך שנוח להם. הרצון שלנו הוא שהם לא ירגישו זרים, ושהמפגש עם בית-הכנסת לא יהיה מנוכר אלא חוויתי ורגשי".

- כמה אירועים כאלה יש אצלכם בשנה?

"אצלנו זה לא תעשייתי וגם לא מוצר הליבה שלנו, ולכן אנחנו לא עושים הרבה אירועי בר/ת-מצווה. מוצרי הליבה שלנו הם סיורים תיירותיים בכפר, ביקורים מודרכים בבית-הכנסת העתיק ובמוזיאון בית זינאתי, ומשחק ניווט סלולרי. הסיפור כאן הוא לא ביזנס, ולכן גם התעריף של מה שאנחנו מציעים לבר/ת-המצווה - לא גבוה".

- ומה באשר לאוכל?

"אנחנו לא עוסקים בזה. משפחות בוחרות לקיים ארוחה באחת המסעדות המקומיות".

בר מצווה בבית הכנסת העתיק בפקיעין / צילום: אדי בירן

עוד כתבות

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

אלה אלקלעי / צילום: תמר מצפי

תשובה לשאלה של אתמול והתעלמות מהמצב של היום

אנחנו חיים בתקופה שבה הפרדיגמות שאפשרו ניהול תקין של החברה בעשורים החולפים הפסיקו להיות תקפים ● השאת רווחים איננה יכולה להיות התכלית החברתית הבלעדית של חברה עסקית ● דעה - בתגובה לעו"ד דוד חודק

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בשינויים קלים אחרי יומיים חיוביים; שיכון ובינוי וטבע נחלשו

לאחר שאתמול זינקה טבע ב-9% בת"א, הירידות נמחקו בוול סטריט והיא חזרה עם פער שלילי ● מדד ת"א 35 קפץ אתמול ב-1.2% ● טבע רשמה עלייה של יותר מ-9% בעקבות דיווחים על כך שהחברה הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות קלות

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מאיר שמגר – לוחם חירות ישראל כל חייו

ההגדרה שעמה נכנס לעולם המשפט השופט מאיר שמגר , נשיא בית המשפט העליון שהלך הבוקר לעולמו, היא גם זו שמגדירה אותו בצורה המדויקת ביותר: לוחם חירות ישראל ● אכן שמגר היה, לאורך כל חייו, לוחם חירות ישראל ● עם נקודה בין שתי המילים האחרונות ובלעדיה

נתיבי איילון, הנחל ומסילת הרכבת לפני ההרחבה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המקטע השלישי של פרויקט הנתיבים המהירים יוצא לדרך

במסגרת העבודות ייסלל נתיב נסיעה נוסף ממחלף קק"ל ועד למחלף שבעת הכוכבים בשני הכיוונים ● כמו כן ייבנו שני גשרים המחברים ישירות את הנתיב המהיר בכביש 20 לנתיב המהיר בכביש 5 ● הפרויקט צפוי להסתיים בשנת 2025

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

עמית גריידי / צילום: משרד השיכון

שליחותו של הממונה על חוק המכר? מכה נוספת לקבוצות הרכישה

שתי החלטות של הממונה על חוק המכר מהשבועות האחרונים מטלטלות שוב את תחום קבוצות הרכישה בישראל - ושוב עולה כי הנפגעים העיקריים יהיו ציבור הרוכשים ● דעה

ג'ונסון אנד ג'ונסון./ צילום:  רויטרס

שוב צרות בג'ונסון אנד ג'ונסון? החברה מודיעה על ריקול בארה"ב

הריקול יוגבל לאצווה אחת של בקבוקי טלק לתינוקות שיוצרו והופצו בארה"ב ב-2018

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! אין להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

ראש ממשלת בוריס ג'ונסון בהצבעת הפרלמנט אתמול / צילום: Jessica Taylor, רויטרס

ג'ונסון ינסה להעביר את הסכם הברקזיט בישיבת פרלמנט היסטורית

זוהי הפעם הראשונה שהפרלמנט הבריטי יושב בשבת מאז המלחמה עם ארגנטינה ב-1982 ● בהנחה שכל השמרנים יתמכו בראש הממשלה, עדיין חסרים לו כ-30 קולות ● ג'ונסון בונה על חברי פרלמנט שמותשים מהמבוי הסתום

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

הג'וקר/ צילום: באדיבות טוליפ-אינטרטיי

צפוי להפליא ולא אמין להחריד: ג'וקר קלף לא ממש מנצח

מבחינה טכנית, "ג'וקר" הוא סרט מרשים במיוחד ● מבחינה תוכנית, הוא קליפה ריקה

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

ליברפול, מרכז העיר. רחוב אופייני של בנייני לבנים אדומות  / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ליברפול, לא רק ביטלס וכדורגל. טיול אחר בעיר

רוב התיירים שמגיעים לליברפול נוחתים בשדה התעופה ע"ש ג'ון לנון ועושים את הסיבוב המסורתי בעקבות ארבעת המופלאים ● אבל הביטלס לא צמחו מתוך ואקום, וליברפול היא לא רק הביטלס ● יש לה היסטוריה, מורשת כדורגל מפוארת והרבה אווירה