גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברות הגז: ששינסקי מבין שצריך לפתח את המאגרים

פרופ' איתן ששינסקי, שהכפיל את נטל המס על חברות הגז, יהיה יועצו של שטייניץ ■ בעבר אמר ל"גלובס" שהוא מסתייג מפיקוח מחירים והזהיר מפני יצירת דואופול

יובל שטייניץ ואיתן ששינסקי / צילום: אוריה תדמור
יובל שטייניץ ואיתן ששינסקי / צילום: אוריה תדמור

הימנעות מפיקוח על מחירים, הגדלת מכסות יצוא הגז והצמדת מחיר הגז לממוצע משוקלל של המחירים במדינות שונות - אלה הן כמה מהעצות שעשוי פרופ' איתן ששינסקי לתת לשר האנרגיה הנכנס ד"ר יובל שטייניץ. אתמול (ב') נפגשו השניים ושטייניץ ביקש מששינסקי לשמש לו יועץ בסוגיות הקשורות באנרגיה. ששינסקי מצדו ענה כי ישמח לעזור בהתנדבות.

ששינסקי, בעל ניסיון רב בתחום משאבי הטבע והאנרגיה, עמד בין השאר בראש הוועדה לבחינת המדיניות הפיסקאלית בנושא משאבי נפט וגז בישראל, שהקים ב-2010 שטייניץ בתפקידו כשר אוצר. הוועדה הוקמה כדי לבחון את שיעור המס שיש להטיל על הפקת נפט וגז טבעי בישראל, ובהמלצותיה נקבע כי שיעור המיסוי על תגליות הגז יוכפל כמעט ויעלה מ-33% ל-64%.

ואולם, ייתכן שחברות הגז דווקא ישמחו על מינויו של ששינסקי ליועץ. בדצמבר האחרון, יומיים אחרי ההכרזה הדרמטית של גילה על פירוק מונופול הגז ועל חזרתו מההבנות שנחתמו עם דלק ונובל אנרג'י, קיים "גלובס" ריאיון עם ששינסקי ובו הוא טען אמנם שהוא מצדיק את המהלך של גילה ("מלכתחילה לא היה סיכוי ליצור לחץ על המחירים באמצעות מכירת תנין וכריש ולכן אני יכול להבין את הנסיגה שלו מההסכם") אך אמר גם שהוא לא מזהה היום בישראל בעיה של מחירי הגז כי דואופול בשוק הגז לא יביא לירידת מחירים.

"בסך הכול המחיר היום סביר", אמר ששינסקי באותו ריאיון, "לא ברמה של אירופה ובטח לא של המזרח הרחוק". רק כדי לסבר את האוזן, מחיר הגז באירופה נע בין 8 ל-10 דולרים ליחידת אנרגיה, ובמזרח הרחוק סביב 15 דולר. היום דיווחו דלק קידוחים ואבנר שמחיר הגז הממוצע בישראל ברבעון הראשון של 2015 עמד על 5.45 דולרים ליחידת אנרגיה.

ששינסקי טען גם שפיקוח על מחירי הגז יכול לעשות יותר רע מטוב. "פיקוח זה מתן הרבה סמכויות למערכת ביורוקרטית, והניסיון לא מצדיק אופטימיות", אמר והוסיף ש"הוא לא רואה איך יכול הרגולטור בישראל להתאים את עצמו לשינויים הרבים החלים במחירי הגז בעולם. צריך להרחיק את זה כמה שאפשר מהמערכת הביורוקרטית או הפוליטית".

במשרד האוצר דווקא מעוניינים בפיקוח רך על המחירים. במתווה הפשרה שהוצג לחברות הגז לפני כשבוע, הציעה המדינה שמחיר הגז בחוזי גז עתידיים יהיה שקלול ממוצע של מחירי הגז בחוזים שנחתמו באותה עת בישראל.

באשר לפירוק המונופול עצמו, אמר ששינסקי כי יצירת דואופול במקום המונופול הנוכחי עלולה דווקא להחמיר את מצבו של הצרכן והודה כי אין פתרון מושלם לבעיית מבנה משק הגז. "הניסיון בעולם וגם התיאוריה הכלכלית אומרת במפורש שכל מי שחושב שדואופול יביא לתחרות משוכללת טועה. אפשר להסתמך בעניין הזה גם על הניסיון שלנו בארץ", אמר ששינסקי והוסיף כי "בדואופול יש לבעלי השליטה אינטרס לשתף פעולה... יש הטוענים שמחירי הדואופול אפילו גרועים יותר מאשר מונופול".

עם זאת, ששינסקי הביע הבנה לדאגה מפני עליית מחירים בעתיד, וטען שהפתרון לבעיית מחירי הגז*בישראל הוא קביעת מנגנון הצמדה למחיר בינלאומי מקובל. מבחינתו, הפתרון צריך להתחיל מהסוף, כלומר מהמטרה שאליה רוצים להגיע. "לדעתי המטרה היא להבטיח שמחירי הגז בארץ לא יהיו שונים מהמקובל במדינות דומות לנו בעולם. יש היום מהפכה בתחום מחירי האנרגיה בעולם. ארה"ב הופכת למפיקת הנפט הגדולה בעולם, המחירים בירידה - גם בנפט וגם בגז. לדעתי, המגמה הזו תמשיך והמטרה שלנו צריכה להיות לא לשלם מעל למחירים הסבירים של מדינות במצב דומה לשלנו מבחינת מאגרי גז".

גם באוצר סבורים שיש לצמצם את השפעת מדד המחירים האמריקאי על מחיר הגז בישראל, אולם בעוד ששינסקי טוען שיש לקבוע נוסחת הצמדה מחייבת לממוצע משוקלל של מחירי הגז במדינות שונות, המדינה מעוניינת לתת משקל להצמדות כמו למחיר הנפט העולמי או לרכיב ייצור החשמל של חברת החשמל.

חשיבה מחודשת

לדברי ששינסקי, ירידת מחירי הנפט והגז בעולם, בשילוב ביקוש נמוך מהצפוי לגז טבעי בישראל, צריכה גם להוביל לחשיבה מחודשת על נושאים שכבר נידונו בעבר, כמו מכסות היצוא. ועדת צמח, שהוקמה כדי לבחון את מדיניות הממשלה בנושא משק הגז הטבעי, קבעה שישראל תשמור לעצמה עתודות גז של 450 BCM ותייצא כ-500 BCM. בעקבות סערה ציבורית, החליטה הממשלה להתערב ולקבוע שישראל תשמור לעצמה 540 BCM, ואת היתר יוכלו שותפויות הגז לייצא. ההמלצה על היקף היצוא התבססה על תחזית הביקושים לגז טבעי עד שנת 2040, ואולם בעוד שתחזית הביקושים העריכה שעד שנת 2040 יצרוך המשק הישראלי 501 BCM של גז, ההערכה במשק היום היא שעד שנת 2040 יצרוך המשק פחות מ-460 BCM.

למרות המלצותיה של ועדת ששינסקי, בחברות הגז לא התרגשו מהמינוי של מי שעמד בראשה ליועץ שר האנרגיה וטענו שהן לא רואות בו איום עליהן. לדברי גורמים בחברות, ששינסקי מבין שהדבר החשוב ביותר שיש לעשות הוא לדאוג לפיתוח מאגר לוויתן ולפיתוחם של מאגרים אחרים, כי רק כך תראה המדינה את חלקה ברווחי הגז.

עוד כתבות

מתוך הסרט "היום שאחרי לכתי" / צילום: באדיבות יונייטד קינג

דאבל קליק: שני סרטים ישראליים חדשים בביקורת אחת

"אנג'ליקה" ו"היום שאחרי לכתי" - שני סרטים ישראליים חדשים ומרגשים, שבכל אחד מהם אב דומיננטי לבת רגישה

עוברי אורח חובשים מסיכות ברחוב מחשש להדבקות מנגיף הקורונה שפרץ בווהן שבסין / צילום: רויטרס

קרב מאסף: כך מנסה ישראל לבלום התפשטות קורונה

קבוצת תיירים מדרום קוריאה שביקרו לאחרונה בישראל אובחנו כחולים בנגיף ● על הרקע הזה, נוסעים זרים בטיסה שתנחת הערב מסיאול לא יורשו להיכנס לישראל והישראלים יידרשו להיכנס לבידוד מיידי ● ההנחיות צפויות להתרחב בימים הקרובים למדינות נוספות

רנו גרנד סניק/ צילום: יחצ

שימושיות לפני סטטוס: רנו גרנד סניק החדש שומר על המורשת הארוכה

רנו גרנד סניק החדש מחצין נוכחות כביש מרשימה, תא נוסעים רב-תכליתי, מנוע נמרץ וחסכוני ואבזור תקני מקיף מאוד ביחס למחיר ● אבל הוא יוצא לפלח הולך ודועך, שלקוחותיו נוטשים בהמוניהם לכיוון דגמי הקרוס-אובר

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

טניה כהן עוזיאלי והיצירה 'נעליים ליציאה לדרך, 2017–1991', מרינה אברמוביץ׳ / אינפוגרפיק: יונתן בלום, גלובס

"אנחנו מאבדים את הזהות שלנו כמוזיאון, דברים יצאו מפרופורציות"

בעידן שבו הדימוי הוויזואלי הפך לכל כך נפוץ וכולנו מתקשרים דרך תמונות ברשת, האתגר הגדול של המוזיאונים הוא להיות רלוונטיים ● אז איך עושה את זה עכשיו מוזיאון תל אביב, שאליו הגיעו השנה 1.3 מיליון מבקרים? בראיון ל'ליידי גלובס' מודה המנכ"לית טניה כהן עוזיאלי: "נחוצה לנו הגדרה מחדש"

חגיגה במדבר/ צילום :  יותם יעקבסון

צבעים על ים המוות: מהרו לראות פריחה נדירה סביב ים המלח

זה נדיר, וקורה רק בשנים שבהן מקבל המדבר שפע של גשם: גל פריחה צבעונית סביב ים המלח ● השנה זה קרה, וצריך למהר כי היא לא תאריך ימים

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

האם צריך שר לענייני הייטק? / צילום: עדינה וולמן/דוברות הכנסת, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משרד נחוץ או סידור עבודה? מי מנסה לקדם הקמת משרד הייטק

בתעשיית ההייטק, במשרדים ממשלתיים וגם במצעי המפלגות עולים שוב ושוב רעיונות להקמת משרד שיהיה אחראי על הייטק וחדשנות • האם יש בעיה במודל הקיים, איך גורמים לכך שקידום הנושא לא יהפוך לכלי בידי פוליטיקאים, ואולי בכלל מדובר במשרדי ממשלה שמנסים להמציא את עצמם מחדש?

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר