גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עובדי ארנסט אנד יאנג מתאגדים: "מרוויחים 25 שקל לשעה"

מאות עובדים בפירמת רואי החשבון המובילה רוצים להצטרף לוועד ■ יוזמי המהלך: "תוך מספר ימים נגיע ל-30% מהעובדים" ■ "אין לנו ספק שהמשרד מגלגל מיליונים אם לא מיליארדים, ואנחנו מרוויחים שקל וחצי"

טקס הסמכה של רואי חשבון / צילום: אוריה תדמור - למצולמים אין קשר לכתבה
טקס הסמכה של רואי חשבון / צילום: אוריה תדמור - למצולמים אין קשר לכתבה

עובדי פירמת רואי החשבון המובילה והגדולה בישראל, ארנסט אנד יאנג ישראל - קוסט פורר גבאי את קסירר, פתחו ביממה האחרונה בצעדים להקמת ועד עובדים, תוך העלאת טענות חמורות כנגד הנהלת הפירמה בנוגע לשכר הנמוך ולתנאי העבודה המחפירים, לטענתם.

אתמול (ד') בשעות הצהריים שוגר מייל אנונימי למרבית עובדי המשרד, ובו נקראו העובדים להביע תמיכה בהקמת ועד עובדים, על-ידי שיגור מייל לתיבה ייעודית שנועדה לצורך גיוס קולות העובדים.

עד שעות הערב אתמול התקבלו בתיבה כ-300 מיילים, והיום בשעות הצהריים המוקדמות כבר נרשמה היענות של מעל 400 עובדים המבקשים להצטרף לוועד.

"מדובר בהיענות של כרבע מהעובדים בפירמה תוך פחות מיממה", אמר ל"גלובס" ב', אחד מרואי החשבון הצעירים שהניעו את המהלך, "מה שמחזק את התחושה שהתסכול והטענות שנשמעות במסדרונות הפירמה על התנאים הגרועים והשכר הנמוך הם נחלת הכלל".

"מגלגלים מיליארדים - על גבנו"

בישראל 2014 פירמות רואי החשבון המובילות עדיין אינן מוכנות לחשוף את הכנסותיהן, אך בעולם נתון זה חשוף לציבור. Ernst & Young - אשר הסניף הישראלי שלה (EY ישראל - קוסט פורר גבאי את קסירר) מוביל מדי שנה בכל הפרמטרים של הגודל והאיכות - פרסמה בשנת 2013 הכנסות של 27.4 מיליארד דולר.

המשרד בישראל מגלגל מאות מיליונים, אם לא מיליארדים בשנה, אך לטענת העובדים, זה נעשה על גבם.

"אין לנו ספק שהמשרד מגלגל מיליונים אם לא מיליארדים, ואנחנו, שמרוויחים את השקל וחצי, סובלים בעבור השאת הרווחים", אומר ב', ומספר: "השותף שלנו, זה שקוצר את הרווחים, אירח אותנו בווילה עם הבריכה שלו, ומספר לנו מדי פעם על הבונוס של ה-100 אלף דולר שהמשרד קיבל על ההנפקה המוצלחת שעשינו. הוא פשוט מנותק מתחושות העובדים. יש נתק מוחלט בין השותפים לעובדים".

המהלך החל בפגישת קפה יומית בין 3 חברים, רואי חשבון בפירמה, שלשום (ג') בשעות אחר-הצהריים, במהלכה התלוננו, בפעם המי יודע כמה, על שכרם הנמוך (מתחת ל-5,000 שקל) ועל העובדה שאין להם מקום ישיבה קבוע, מחשב נייח ותנאי עבודה נוחים - כל זאת כאשר הפירמה גורפת רווחי-עתק מעסקאות שהם שותפים לגיבושן.

אז הוצת בראשם של השלושה רעיון להתחיל להניע תהליך של הקמת ועד עובדים, שיטפל בבעיות הללו. לצורך כך הקימו השלושה אתר מיוחד שנקרא "ועד עובדים - EY ישראל" וניסחו את המייל שהפנו לעובדי הפירמה.

ועד עובדי ארנסט אנד יאנג

"הגעתם לטופ - אבל..."

"עובדי EY היקרים", נכתב במייל, "אתם יכולים להרגיש טוב עם עצמכם - הגעתם לטופ! בתחום החשבונאות אין פסגה גבוהה יותר מ-EY, גם ברמה הבינלאומית ועל אחת כמה וכמה בישראל. אתם עובדים בפירמה בינלאומית (מעל 150 מדינות) עם מחזור מכירות שנתי 27 מיליארד דולר, שמופיעה באופן קבוע ברשימות המעסיקים הטובים בעולם (ראו קישורים בתחתית הדף).

"אבל... אתם מרגישים שכל זה רלוונטי עבורנו, עובדי הסניף הישראלי של EY? התנאים שלנו דומים לתנאים שעובדים מקבלים בחברות המובילות בעולם? או אפילו בחברות המובילות בישראל? כנראה שלא, אפילו רחוק מזה".

במייל מפרטים יוזמי המהלך את הטענות הקשות שליקטו מהעובדים במהלך התקופה האחרונה, אשר יוצרת אצלם תחושת תסכול וניצול, וכותבים: "האם בחברות המובילות בעולם קורים הדברים הבאים? עובדים מביאים מביתם ציוד משרדי כגון מסכי מחשב ומחשבונים פיננסיים; לעובדים עם ותק של מעל שנתיים אין מקום ישיבה; שכר הבסיס (עליו מחושבות השעות הנוספות והתשלומים הסוציאליים) של מתמחה מתחיל הוא 4,700 שקל (25.13 שקל לשעה), כאשר השכר הכולל הוא 5,300 שקל;

"חלק ניכר מהעלאת השכר הולך לנסיעות, עליהן לא מחשבים שעות נוספות ותשלומים סוציאליים; עובדי המשרד אינם זכאים לקרן השתלמות; ימי הגיבוש מסתכמים לטיולים של יום אחד בארץ, לעומת טיולים של מספר ימים ברחבי העולם בחברות אחרות; המטבחונים 'מאובזרים' ברמה מינימלית (על תן-ביס ודומיו כלל אין מה לדבר...), והרשימה עוד ארוכה...".

לטענתם, "הקמת ועד עובדים ב-EY ישראל תסלול את הדרך למספר שינויים שישפרו את חיי העובדים במשרד. רבים מאיתנו נותנים את הנשמה וכשנדרש עובדים ימים כלילות, גם בסופי שבוע וחגים. אז בואו לפחות נקבל את מה שמגיע לנו!".

יוזמי המהלך מבטיחים לעובדים שישלחו מייל תמיכה בהקמת ועד, כי פרטיהם יישארו חסויים במקרה שהרישום יהיה נמוך מ-50%.

על-פי הקבוע בחוק ההסכמים הקיבוציים, הקמת ועד עובדים דורשת הסכמה של לפחות 33.3% מעובדי המשרד, אך היוזמים מבקשים להגיע לרישום של יותר מ-50% מעובדי המשרד כדי להתחיל בתהליך הקמת הוועד, שראשיתו בעריכת בחירות דמוקרטיות כדי לבחור את נציגיו.

25 שקל לשעה

בשיחה עם "גלובס" מספרים יוזמי המהלך, אשר מעדיפים להישאר אנונימיים בשל החשש כי הפירמה תפעל כנגדם, כי "הנושא מתבשל כבר הרבה מאוד זמן, על רקע התסכול המתגבר מתנאי העבודה בפירמה. עובדים יושבים אחד עם השני ומתמרמרים על מר גורלם וחולקים 'צרות' ושואלים למה אי-אפשר לשנות, אז אנחנו ננסה לשנות".

לדברי א', אחד מיוזמי המהלך, "עיקר הכעס והתסכול אצל העובדים נובע מזה שמצד אחד EY הוא המשרד הכי גדול, הכי מצליח, הכי משגשג בארץ ובעולם, בפער גדול מהאחרים - ומצד שני התנאים של העובדים בארץ הם תנאים של עובדי קבלן במקרה הטוב. הם מגייסים את האנשים המבריקים ביותר בתחום הזה ולא מעניקים להם את המינימום הנדרש", הוא אומר.

ב', יוזם נוסף, מוסיף: "אנחנו המצטיינים של התחום מאוניברסיטת תל-אביב, שזו נחשבת הפקולטה המובילה בארץ בתחום, ומרוויחים 25 שקל לשעה. זה אבסורד. מדובר במאבק על שכר נמוך, תנאים גרועים והכול בעצם".

רוצים מסך או מקלדת? תביאו מהבית

לדבריו, "ואין שום דבר שמפצה על העובדה שהשכר נמוך. ממש לא. להיפך - יש כשל על כשל ביחס לעובדים: אין לנו מקומות ישיבה נורמליים, אנחנו לא מקבלים מסכי מחשב, רק לפטופ, ואנשים שלא רוצים להרוס לעצמם את העיניים בגלל בהייה במסך לפטופ כל היום מביאים מחשב מהבית. זו הגישה של המשרד - את רוצה מסך או מקלדת, תביאי מהבית. אפילו מחשבונים פיננסיים, שזה משהו בסיסי שדרוש לעבודה היומיומית שלנו - כמו שפטיש דרוש לנגר - הם לא נותנים לנו, ואנחנו מביאים מהבית".

היוזמים עדיין מופתעים מההיענות המהירה שנוצרה למייל ששלחו, ומקווים להתחיל במהלך הקמת הוועד בהקדם. "קשה לנו עדיין לעכל את ההיענות הזאת. הרבה אנשים הביעו תמיכה ורצון להצטרף לוועד, ומספר יפה הביע רצון לקחת חלק בהובלת הוועד בפועל. ככל הנראה אנחנו לא נוביל את הוועד, אלא יוקם וועד מהעובדים שיביעו רצון וייערכו בחירות", הם אומרים.

לדבריהם, "תוך מספר ימים אנחנו נגיע ליעד של 30% מהעובדים בפירמה, אבל אנחנו רוצים שתהיה לנו לגיטימציה יותר נרחבת, ולכן אנחנו רוצים להגיע ל-50% לפחות מהעובדים - ואנחנו מניחים שנגיע לזה תוך שבועיים".

עוד כתבות

ג‘ו ביידן./ צילום: רויטרס Brian Snyder

ביידן: נתניהו פונה ל"ימין הקיצוני" כדי לשמור על השלטון

"הפיכת השטחים הכבושים לשטחים מסופחים – טעות בסיסית, טעות רצינית" ● טוען: שלילת סיוע מישראל – רעיון "מוזר"; זה כמו לומר לצרפת: נוציא אותך מנאט"ו כי יש ביננו חילוקי דעות

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בעליות: סלקום זינקה ב-11%, דלק רכב ב-14%

מגה אור השתתפה בהנפקה של אפי נכסים כשרכשה מניות ב-83 מיליון דולר; ביג רכשה מניות בהיקף של 407 מיליון שקל ● שיכון ובינוי הגישה הצעה לרכישת השליטה בתהל ● גיל אגמון הגיע להסכמות עם קבוצת דלק לרכישת מניות דלק רכב, 7.5% מהון המניות, בכ-135 מיליון שקל

חממה לגידול קנאביס/ צילום: shutterstock א.ס.פ.קריאייטיב

בג"ץ הקפיא את רפורמת הקנאביס הרפואי, איך יושפע השוק?

בסוף השבוע הקפיא בג"ץ חלקית את האסדרה החדשה בקנאביס וקיבע את המחיר למטופלים שקיבלו את הרישיון לפני הרפורמה, עד חודש מרץ • מה יקרה עכשיו ומה יכול משרד הבריאות לעשות כדי להפחית את המחירים בלי לגרור את המגדלים להפסדים • "גלובס" עושה סדר

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער מבקש מחברי הליכוד: הורו על פריימריז לראשות המפלגה

אחרי שכשל הסיכוי להקמת ממשלת אחדות, בליכוד נערכים לפיזור הכנסת החל מ-11 בדצמבר, ובמפלגה דורשים לקבוע התמודדות על ראשות המפלגה ● "קיום התמודדות אינה רק עמידה על זכותו של חבר התנועה, היא חובה החקוקה בחוקת התנועה", אמר סער

דאוד גודובסקי/ צילום:שלומי יוסף

פרשת ישראל ביתנו: הפחתה בעונשו של דאוד גודובסקי, שנודע כיד-ימינה של פאינה קירשנבאום

גודובסקי, ששימש כמנהל אגף הארגון של מפלגת ישראל ביתנו ונחשב ליד-ימינה של פאינה קירשנבאום, הורשע בהסדר טיעון בשורת עבירות שוחד ונשלח ע"י המחוזי ל-7 שנות מאסר בפועל ● ביהמ"ש העליון שדן בערעורו הקל בעונשו וקבע כי ירצה 6 שנות מאסר

בורסת פריז / צילום: Shutterstock

ירידות קלות בבורסות אירופה על רקע נתוני יצוא גרועים בסין

היצוא הסיני צנח בנובמבר חודש רביעי ברציפות, מה שמעיד על הנזק של מלחמת הסחר המתמשכת מול ארה"ב ● כלכלת יפן צמחה בקצב שנתי של 1.8% ברבעון השלישי, הרבה מעל לציפיות לעלייה של 0.2%

האחים יעקובי / צילום: אריק סולטן

אחים יעקובי: הניסיון לשקם את אורתם סהר הוביל להסדר חוב נוסף בחברה הבת

בדוחות של יעקובי לרבעון השלישי, החברה מחקה את יתרת השקעתה באורתם סהר בהיקף של כ-7 מיליון שקל וכן רשמה הפרשות של יותר מ-12 מיליון שקל בגין ערבויות שהעמידה "למזמיני עבודות ולספקים של אורתם סהר" ● אלה גררו את יעקובי להפסד רבעוני של 28 מיליון שקל

ריאנאייר / צילום: שאטרסטוק

אפקט בואינג: ריאנאייר תסגור את הקו לנירנברג בחודש מרץ הקרוב

חברת הלואו קוסט מנמקת את המהלך בעיכוב בקבלת מטוסי הבואינג 737 מקס 10 ● המשמעות – ביטול הקו הישיר מת"א לנירנברג שבגרמניה הפועל כיום בתדירות של שתי טיסות שבועיות

רשימת כחול לבן לכנסת. אשכנזי, לפיד, גנץ, ויעלון / צילון: כדיה לוי

מאמצים אחרונים למניעת בחירות שלישיות; אלו המחלוקות שעל הפרק

עיקר המאבק מתנהל בשתי גזרות - פנימה בקוקפיט של כחול לבן, שם יאיר לפיד מתנגד לכל פשרה עם ראש הממשלה, ומנגד גישתו החיובית של גבי אשכנזי ● הגזרה שנייה - סירובו של נתניהו להתחייב כי לא ינסה לקבל חסינות מהכנסת

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

תנובה מסמנת מנועי צמיחה חדשים: בוחנת כניסה לתחום האוכל המוכן

חברת המזון הגדולה בישראל בוחנת הקמת מערך ייצור למזון מוכן בוואקום המיועד לשוק המקצועי ● גובה ההשקעה בקווי הייצור מוערכת בעשרות מיליוני שקלים וצפויה להביא לחברה תוספת מכירות של 150 מיליון שקל בשנה

מלון הר ציון המתוכנן / הדמיה: יח"צ

מסבירה פניה לתייר: קבוצת עזריאלי רוכשת את מלון הר ציון תמורת 275 מיליון שקל

קבוצת עזריאלי תשקיע עוד כחצי מיליארד שקל בהרחבת המלון ובשיפוצו ובכוונתה לנהל את בית המלון בעצמה

חיסכון פינסיוני / צילום: שאטרסטוק

כך פועלת האפליקציה שעוזרת לילדים שלכם לחסוך באופן לא מודע

כולנו יודעים כמה קשה לחסוך, במיוחד לפנסיה ולטווח ארוך ● אבל מסתבר שבעולם הפיננסים אומצו שיטות של הכלכלה ההתנהגותית, כדי לשפר את יכולת החסכון שלנו מבלי שאנחנו בכלל יודעים ● האזינו

מודעה לשירותי ליווי בפייסבוק / צילום: צילום מסך

כובע צמר לתינוק, מצעים למיטה וזנות: בניגוד ולמרות החוק - פייסבוק מפרסמת שירותי ליווי

בימים האחרונים קודם בפייסבוק פוסט בתשלום תחת הכותרת "נערות ליווי במרכז", שמפנה לוואטסאפ המעביר לאתר ייעודי ולצ'ט בטלגרם שמבטיח היכרויות, דיסקרטיות ושירות מהיר

הנחה בארנונה? רק בפינוי בינוי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי, צילום: יח"צ

ההכנסות מארנונה ברשויות המקומיות צפויות לצמוח בשנת 2020

הסיבה לגידול הצפוי בהכנסות של הרשויות המקומיות מארנונה, היא נוסחת העדכון של משרדי הפנים והאוצר שלפיה המס המוניציפלי יעלה החל משנת 2020 ב-2.58%

תשואה / צילום: Shutterstock

מדוע התשואה שמשיג מנהל קרן אינה זהה לתשואת הקרן עצמה?

התשואה, פנים רבות לה: יש הבדל בין התשואה שהשיגה קרן לזו שיראה המשקיע, ותתפלאו, אבל תשואה חיובית לא "הולכת" בהכרח עם רווח

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הוועדה שלא קמה התחקיר שלא נעשה, הלקחים שלא הופקו: במערכת הביטחון לא למדו מפרשת הצוללות

ועדה שמונתה לקביעת כללים בנושאי רכש לא פעלה, ובכירים במערכת הביטחון טוענים כי לא הופקו לקחים ● משרד הביטחון: הוטלו מגבלות על עבודה מול מתווכים

נכס של אול יר בברוקלין / צילום: מתוך מצגת החברה

אול-יר בוחנת מכירה של נכסים משועבדים ופדיון מלא של אג"ח ג' ו-ה' בהיקף של 1.4 מיליארד שקל

לדעת הנהלת חברת הנדל"ן הזרה ההיתכנות למכירת הנכסים או למימונם מחדש בטווח הקצר קיימת במקרה של פדיון ההלוואות הקיימות על הנכסים לפי ערכן ההתחייבותי (פארי)

מתחם בית הפסנתר של קבוצת ניצן גרופ / הדמיה: Evolve Media

אלקטרה בנייה נבחרה לבנות את פרוייקט "בית הפסנתר" בתל אביב

החברה תבנה עבור קבוצת ניצן גרופ את פרויקט "בית הפסנתר" בפינת הרחובות אלנבי ואחד העם בתל אביב בהשקעה כוללת של כ-120 מיליון שקל

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

ממש ברגע האחרון: ה"הפתעות" שהחביאו ח. מר, טלרד, אחים יעקובי ושמן תעשיות

השריפה בחוף שמן בחיפה הסבה לשמן נזק של יותר מ-10 מיליון שקל ● פרויקט של ח. מר בקריביים שלא הושלם בזמן עלה לה בהפסדים ● צמצום פעילות התקשורת של טלרד בארה"ב גבה מחיקת ענק בדוחות, ובקבוצת אחים יעקובי הניסיון לשקם את אורתם סהר נגמר בהסדר חוב

העידן החדש של העבאיה הסעודית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עוד צעד של קדמה בסעודיה: בוטלה ההפרדה בין נשים לגברים במסעדות

כך הודיע אתמול בטוויטר המשרד לשלטון מקומי בממלכה ● עד כה חייבו הרשויות בסעודיה את המסעדות לקיים כניסה למשפחות וילדים וכניסה נפרדת לגברים, כך שגבר ואישה זרים זה לזו לא יכלו לשבת יחד במקומות ציבוריים