גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רישיון הנהיגה נשלל, ואז אירעה תאונה; האם הביטוח יפצה?

מה אומר החוק - ומה קובעים בתי המשפט בסוגייה זו שמתרחשת לעתים קרובות?

תאונת דרכים / צילום: שאטרסטוק
תאונת דרכים / צילום: שאטרסטוק

ש' נהג ברכב פרטי. לאחר זמן מה הבחין כי ליד הרכב נוסעת ניידת משטרה. השוטרים בניידת סימנו ל-ש' לעצור, ואולם הוא נלחץ מהמשטרה והגביר את מהירותו, כשהוא חולף תוך כדי נסיעה על פני צמתים מרומזרים באור אדום. ש' פגע ברכב אחר, וכתוצאה מכך נפצעו 4 הנוסעות ברכב, ונגרמו להן נזקי גוף.

ש' הורשע בבית המשפט לתעבורה בגין עבירות שונות כגון נהיגה בשכרות ותחת השפעת משקאות משכרים, אי-ציות לאור אדום ברמזור ונהיגה במהירות מופרזת.

חברת הביטוח סירבה לשלם בעבור נזקי הגוף שנגרמו לנוסעות, בטענה כי ש' נהג ברכב ללא רישיון נהיגה תקף (נהג בזמן שלילה). בעקבות כך, הגישו הנוסעות תביעה לפיצוי בבית המשפט על-פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (פלת"ד).

ש' טען כי חודש לפני התאונה, לאחר שנתפס על-ידי המשטרה בחשד לנהיגה בשכרות, נמסרה לו הזמנה לדין.

לטענת ש' ההזמנה אבדה לו ועל כן הוא לא זכר את מועד הדיון שהיה קבוע בעניין זה ולא התייצב בבית המשפט. רק לאחר התאונה, לטענת ש', נמסרה לאחיו הודעה על שלילת הרישיון.

ש' טען, כי פרט להודעה זו שהתקבלה הוא לא קיבל שום הודעה וכי לא יכול היה לדעת, כי הוא מצוי בשלילה עד למועד מסירת גזר הדין בעניינו. האם צדקה חברת הביטוח בכך שסירבה לשלם בנסיבות האמורות? מה אומר החוק? מה קובעים בתי המשפט בסוגייה זו (שמתרחשת לעתים קרובות)?

בית המשפט ציין כי בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון, המתבססת על לשונו של סעיף 67 לפקודת התעבורה, באין הודעה לנהג על שלילת רישיונו, אין לראות בו כמי שנהג בעת פסילה. הודעה זו יכולה להיות בעל-פה או בכתב, ובלבד שתהיה הודעה. גם אם הוזמן הנהג לדיון שבו נפסל רישיונו ולא התייצב, אין לייחס לו ידיעה קונסטרוקטיבית. "פסילת רישיון אינה תקפה כלפי הנוהג כל עוד לא הודע עליה ונדרשת ידיעה ממשית על הפסילה", נכתב.

במקרה זה, לא הוכחה כל ידיעה ממשית של ש' לגבי עונש הפסילה שהוטל עליו, שכן הוא לא נכח בדיון בעניינו. "אין כל רלוונטיות לשאלה מדוע לא נכח בדיון, עקב התרשלות או מתוך מודעות מלאה. גזר הדין הומצא לביתו לאחר התאונה... אין בדל ראיה המעיד על ידיעה ממשית על הפסילה". לאור האמור, קבע בית המשפט כי על חברת הביטוח לפצות את הנוסעות בגין נזקי הגוף שנגרמו להן.

מה קדם למה

ד' היה מעורב בתאונת דרכים עם רכב נוסף. כתוצאה מכך נפתחה כרית האוויר ברכב, ד' טולטל ונגרמו לו נזקי גוף. התברר כי לפני התאונה משרד הרישוי פסל את רישיונו של ד' ל-30 יום, בהיעדרו. הדבר לא התגלה למשטרה בעת התאונה ובסמוך לאחריה, והתברר בראשונה כחודש וחצי לאחר התאונה, עת נעצר ד' ורישיונו נלקח ממנו. אז הוחלה הפסילה בפועל למשך חודש ימים.

ד' פנה לחברת הביטוח וטען כי לא ידע בעת התאונה על פסילתו ועל שלילת רישיונו, והדבר נודע לו באקראי, עת נעצר על-ידי המשטרה. חברת הביטוח טענה כי אין כיסוי ביטוחי עקב הפסילה. ד' הגיש תביעה לבית המשפט, אשר קבע כי אין ראיה לכך שהודעת השלילה התקבלה בידי ד' או מי מטעמו, כמו גם בידי המשטרה, לפני התאונה.

לא ניתן לקבוע אף בדרגת הסתברות נמוכה, כי ד' ידע בכלל על החלטת השלילה וגם לא כי ההחלטה נכנסה לתוקף באותה עת (כחודשיים וחצי טרם שליחת ההודעה על "שלילה מלהחזיק ברישיון נהיגה", משרד הרישוי שלח לבית הוריו של ד' בדואר רשום "הזמנה לבירור", ואולם הזמנה זו הוחזרה בציון "לא נדרש").

הידיעה הנדרשת אינה, בשום פנים ואופן, "ידיעה קונסטרוקטיבית" אלא ידיעה ממשית שניתן להוכיח על-פי דיני הראיות המקובלים. עוד הוסיף בית המשפט כי הודעת השלילה נשלחה בדואר רגיל לכתובת בית הוריו של ד'. ד' לא היה מודע להשתלשלות העניינים שקדמה להוצאתה, לא נמסר לו בכתב או בעל-פה או בכל דרך אחרת על אפשרות שלילה או התליית רישיונו. לפיכך קבע בית המשפט כי על חברת הביטוח לפצות את ד' בגין התאונה.

במקרה נוסף אירעה תאונת דרכים שבה היו מעורבים רכבו של מ' ורכבו של ס'. מ' פנה לחברת הביטוח של ס' לפיצוי בגין הנזקים שנגרמו לרכבו, אך חברת הביטוח דחתה את בקשתו ועל כן הגיש מ' תביעה לבית המשפט. לטענת חברת הביטוח, אין לחייבה לשלם ל-מ', שכן הכיסוי הביטוחי נשלל בשל התליית רישיון הנהיגה של ס'. מנגד טען ס' כי לא הודע לו על התליית הרישיון, אלא לאחר התאונה בלבד, ולכן הכיסוי הביטוחי תקף.

בית המשפט קבע כי עדותו של ס' ולפיה לא קיבל את הודעת רשות הרישוי על התליית הרישיון הותירה רושם אמין על בית המשפט. ס' היה עקבי בעדותו, הודה כי אכן ידע על רישום נקודות ועם זאת עמד על טענתו, כי לא קיבל כל הודעה בדבר התליית הרישיון ואף לא ידע כמה נקודות נרשמו לחובתו.

ס' הותיר רושם של אדם אחראי, שדואג לבטח את רכבו באופן רציף במשך השנים, ואילו ידע כי רישיונו נשלל יותר משנה לפני אירוע התאונה, הרי שלא היה כל טעם בחידוש הביטוח שממילא לא יכסה את אחריותו בהיעדר רישיון.

בית המשפט ציין כי ס' משתייך למגזר הערבי הכפרי, לשבט מסוים שאין לו סוכנות דואר משלו והוא נסמך על שירותי הדואר של העיר הסמוכה, ועל כן אין לו כתובת מדויקת הכוללת שם רחוב ומספר בית. על מנת שדבר דואר יגיע ליעדו, על השולח לציין לצד שמו של הנמען גם את מספר תעודת הזהות שלו. בית המשפט קבע כי אין במסמכים שהציגה המבטחת כדי לשכנע שאכן ההודעה על התליית רישיון הנהיגה נשלחה ל-ס' תוך ציון מספר תעודת הזהות שלו, כחלק מכתובתו. לאור האמור קבע בית המשפט כי אין לשלול ממנו את הכיסוי הביטוחי.

לסיכום, שלילת רישיון עקב נקודות היא מצב מהותי המשליך על כושרו של הנהג לנהוג. עם זאת, המחזיק ברישיון נהיגה חייב לדעת על השלילה באופן ממשי ולא ניתן להסתפק בידיעה קונסטרוקטיבית של מי שידע כי הוא צפוי לשלילת הרישיון, מבלי שנמסרה לו הודעה ממשית על דבר השלילה. הנטל להוכיח זאת מוטל על הגורם השולח (לדוגמה חברת הביטוח או משרד הרישוי).

■ הכותב הוא מומחה בביטוח ונזיקין, הבעלים של משרד עורכי דין ג'ון גבע ומשמש, בין היתר, כיועץ המשפטי לחברי לשכת סוכני הביטוח.

עוד כתבות

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הדיווחים על החמרת הסגר העבירו את הבורסה לירידות

עליות של 0.5%-0.7% במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט ● מגמה חיובית באירופה ● מחזור המסחר מסתכם בכ-680 מיליון שקל

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

אלון מאסק מבטיח: רכב חשמלי של טסלה ב-25 אלף דולר

מאסק אמר את הדברים באסיפה של בעלי מניות שהתקיימה במעין "דרייב אין" במפעל החברה ● המחיר הממוצע של דגם 3 של טסלה עמד על 50 אלף דולר, ולטענת מאסק היכולת להוריד את המחיר תגיע מירידה בעלות היצור של הסוללות

פקחים מאתרים מבודדים על מנת לוודא שאכן פועלים על פי ההנחיות של משרד הבריאות והממשלה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עלות ימי הבידוד עבור המעסיקים עד כה: 3 מיליארד שקל

כך עולה מבדיקה שערך היועץ הכלכלי של לה"ב, ד"ר רובי נתנזון ● נתנזון: "יש לשקול קיצור של ימי הבידוד המחויבים עקב מגע אפשרי עם חולה מאומת ל-12 יום. קיצור כזה היה חוסך למעסיקים עד כה מעל ל-587 מיליון שקל"

עלייה למטוס ארקיע / צילום: איל יצהר, גלובס

אחרי חצי שנה - ארקיע חוזרת לטוס

החברה תפעיל טיסות בינלאומיות לרודוס, כרתים ובלגראד החל מה-2 באוקטובר ולאילת החל מה-11 באוקטובר ● 550 העובדים שהוצאו לחל"ת יחזרו בהדרגה לעבודה כאשר לפי הסכם שנחתם לאחרונה כ-130 מהם יעזבו

מגדלי מת"ם מזרח / צילום: ויו פוינט

חברת GE Healthcare תשלם 6 מיליון ש' לשנה תמורת 6,000 מ"ר בפרויקט מת"ם בחיפה

השטח ישמש את החברה המתמחה בתחום ההדמיה הרפואית המולקולרית למשרדים ולמרכז פיתוח הכולל מעבדות ● חברות נוספות המאכלסות את פארק מת"ם הן אינטל, אלביט מערכות, מייקרוסופט, DELL-EMC, אפל, אמזון, פיליפס, גוגל ויאהו

דינה אהרוני, צורפת ומעצבת תכשיטים, בעלת The 8 th floor studio / צילום: תמונה פרטית

"אני רוצה להישאר עם החלום שלי ולהילחם עליו, כי אולי הוא כן יתגשם"

דינה אהרוני, 33, צורפת ומעצבת תכשיטים, בעלת 8th floor studio ● 
"גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

קריאות לדחות את אישור התקציב ההמשכי: "רוצים לדעת לאן הולך הכסף"

הדיון בועדת הכספים על אישור התקציב ההמשכי נפתח בתחזית קודרת: "המשק איבד שנתיים של גידול בתוצר ויש פה בור גדול של הכנסות ממסים שאיבדנו השנה וזה ישפיע על התקציבים של השנים הבאות"

בנקאות בימי קורונה - דחיית הלוואות / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

המדריך המלא: כל מה שצריך לבדוק כדי לשלם פחות לבנק שלכם

להתמקח על הריבית שאתם משלמים על המינוס, לקרוא ולהבין את תעודת הזהות הבנקאית ולא לשכוח שתמיד אפשר להחליף בנק • שני מומחים בתחום החינוך הפיננסי מסבירים איך אפשר לשלם לבנק פחות • כתבה שנייה בסדרה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התאוששות בניו יורק: בורסות וול סטריט ננעלו בעליות וקטעו רצף ירידות בן ארבעה ימים

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.5%, נאסד"ק קפץ ב-1.7% ומדד S&P 500 התחזק ב-1%
● נפט WTI עלה ב-0.7%, הזהב ירד ב-0.2% ● מדדי דאקס ופוטסי 100 עלו ב-0.4%, קאק 40 איבד 0.4% ● מכירות הבתים הקיימים בארה"ב עלו באוגוסט ב-2.4%, לצד עלייה במחירים

אורית פרקש הכהן / צילום: יחצ

השקעות אחראיות: המדינה תממן דוחות אימפקט לחברות ציבוריות

המשרד לנושאים אסטרטגיים יעמיד מימון של 3 מיליון שקל ל-30 חברות לצורך הכנת דוחות פיננסיים אתיים וניקוד ESG (סביבה, חברה וממשל)

כלב ים, ממין פוסה טבעתית, על קרחונים בים באוקיינוס הארקטי. הקרח נמס במהירות מסוכנת / צילום: Daniella Zalcman, גרינפיס

הקוטב הצפוני מתכווץ: כך זה נראה בתמונות

משטח הקרח בקוטב הצפוני נמצא באחד ההיקפים הנמוכים ביותר שנמדדו אי פעם, כשהמצב רק מחמיר משנה לשנה ● המשמעות: המרקם הביולוגי של הקוטב עתיד להשתנות, ההתחממות הגלובלית תואץ, גובה פני הים יעלה עוד וחיות רבות יהיו בסכנת הכחדה

מחאה בצל הסגר: הפגנה בבלפור בצאת חג ראש השנה / צילום: יוסי זמיר

למען העתיד שלנו כאן: לעצור את ההפגנות וההתקהלויות עכשיו

אדיקות המפגינים להפגין למרות נתוני התחלואה העולים, הדביקה מיד סקטורים רחבים נוספים, כל אחד והמטרה המקודשת שלו ● הגיע הזמן להתחיל לדאוג לבריאות שלנו

עודד רוזנברג, מנכ"ל אפולו פאוור / צילום: גיין מדיה

אפולו ורפאל בשת"פ לצורך שימוש ביריעה הסולארית של החברה

סולארפיינט של אפולו תבצע תכנית עבודה שתימשך 13 שבועות ותגיש לרפאל ניתוח תוצאות, לאחר מכן רפאל תבדוק את ניתוח התוצאות בתוך כחודש ותודיע לסולארפיינט תוך ארבעה וחצי חודשים אם ברצונה להתקדם

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

5 סיבות להתאוששות המהירה של שוקי המניות ממשבר הקורונה

המדדים המובילים בבורסה האמריקאית אמנם חוו ירידות השבוע, אך המגמה הכללית אחרי קריסת השווקים כתוצאה מהמגפה היא עדיין של זינוק בעלייה ● הכוחות שעומדים מאחורי הקריסה וההבראה המהירות ביותר אי פעם כוללים תקוות כלכליות, דומיננטיות של חברות הטק ומינופים בעסקאות מסוכנות

שר הפנים, אריה דרעי / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

"לא אתן למנוע תפילות לחלוטין": השר דרעי פרש מקבינט הקורונה

לאחר שלא הצליחו להגיע להסכמות אמש, התכנסו הבוקר שרי קבינט הקורונה להמשך דיון בנוגע להגבלות על הציבור בהפגנות ובתפילות יום הכיפורים ● רה"מ נתניהו יבקש להעביר החלטה על סגר כללי נרחב והידוק מגבלות מיידי

ינסן הואנג. החוק שלו יוכל לשפר הרבה בפרק זמן קצר יחסית / צילום: Chiang Ying ying, Associated Press

No More Moore? העולם עובר לחיות לפי החוק של מייסד אנבידיה

במשך עשורים הכלל החשוב בתעשיית השבבים היה "חוק מור", שהומצא על ידי מייסד אינטל, ומדגים את הזינוק הטכנולוגי שניתן להשיג בכל שנה וחצי ● עכשיו, לאחר שביצועי השבבים לבינה המלאכותית של אנבידיה השתפרו פי 317 מ-2012, אפשר לייסד את "חוק הואנג", על שם מנכ"ל החברה ● איך הכלל החדש משנה את חיינו ומה הקשר לרכישת הענק שביצעה אנבידיה באחרונה?

רבקה ראם / צילום: "משורת הדין"

תביעת הדיבה שגרמה לפעילת BDS לנעול את הפייסבוק האישי שלה

ארגון שורת הדין הגיש השבוע תביעת דיבה ולשון הרע בסך 6 מיליון דולר נגד סוהיר נפאל, פעילה מרכזית בתנועת BDS, לאחר שזו הפיצה פרסומים שקריים בנוגע לחיילת צה"ל משוחררת

לשכת התעסוקה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

הלמ"ס: מספר מחוסרי העבודה ערב הסגר הגיע לקרוב לחצי מיליון

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום את נתוני סקר כוח האדם לחודש אוגוסט, שחלקם פורסמו כבר לפני שבועיים ● מספר הלא משתתפים בכוח העבודה שהפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה ממרץ ירד באוגוסט לכ-62 אלף, לעומת כ-75 אלף בחודש הקודם

המתחם ביהוד שהוקם במסגרת פינוי בינוי. פסק דין ליורשי המנוחה / צילום: איל יצהר, גלובס

הדיירת המוגנת שנפטרה לא זכתה להגנה מבית המשפט

דיירת מוגנת שדירתה הייתה חלק מפרויקט פינוי בינוי, נפטרה בטרם נהרסה הדירה ● בית המשפט המחוזי קבע שיורשיה לא יקבלו דירה חלופית

חיים כץ בועדת העבודה, הבריאות והרווחה / צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת

האוצר הסכים לדרישת כץ: המדינה תממן עלויות חורגות של אשפוז חולי הקורונה

המדינה תישא בעלויות אשפוז חולי קורונה של בתי החולים החורגות מתקרת התשלום הקבועה בחוק ולא תשולם על ידי הקופות ● מוקדם יותר משך נציג האוצר את הצעת החוק להסדרת ההתחשבנות בין קופות החולים לבתי החולים בשל דרישת חיים כץ להכניס הסתייגות לחוק