גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראשי הערים: תקווה גדולה בכוונות משה כחלון בתחום הדיור

בפורום גלובס DUN'S 100 השנתי שנערך ע"י דן אנד ברדסטריט וגלובס הביעו ראשי הרשויות גם חשש מהסמכויות הרבות שהואצלו לכחלון על ידי קבינט הדיור

כנס גלובס דנס 100 / צילום: תמר מצפי
כנס גלובס דנס 100 / צילום: תמר מצפי

תקווה גדולה בכוונות כחלון ובפעולותיו העתידיות בתחום הדיור, לצד חשש מהסמכויות הרבות שהואצלו לו על ידי קבינט הדיור. כך ניתן לתאר את תחושתם של 27 ראשי רשויות מקומיות, מכל קצוות הארץ, לתחילת עבודת הקבינט, מוקדם יותר היום.

הבוקר (ב') התכנסו ראשי הערים במסגרת פורום גלובס DUN'S 100 השנתי. בין הנוכחים היו ראש עיריית חיפה, יונה יהב, יו"ר עיריית מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס, ממלא מקום ראש עיריית ירושלים ואחיו של שר האוצר החדש, קובי כחלון וממלא מקום ראש עיריית תל אביב, אסף זמיר.

"נפגשנו אתמול עם בכירים בממשלה, והצענו להחזיר את תכנית 'דיור למשתכן' שהצליחה במודיעין ובעוד הרבה ערים אחרות", אמר ביבס, שהוא גם יו"ר מרכז השלטון המקומי. "בירושלים מבינים שהשלטון המקומי הוא גורם מרכזי בנושא הדיור, בהיותו הרגולטור האמיתי בנושא התכנון והבנייה, ושאם רוצים למצוא פתרון למצוקת הדיור, לא ניתן ללכת מעל לראש שלנו".

ראש עיריית רמת גן, ישראל זינגר, אמר: "כדי שנהיה שותפים לתהליך, צריכים ליצור פתרונות שונים לכל רשות, שלכל אחת יש צרכים ייחודיים משלה. נושאים שאנחנו ברמת גן מתמודדים איתם היום, כמו הצורך בהתחדשות עירונית, יכולים להגיע לפתחן של רשויות אחרות רק בעוד עשר שנים".

גם הפריפריה קיבלה ייצוג בפורום. שמעון לנקרי, ראש עיריית עכו, תקף את התנהלות השלטון המרכזי, שלדבריו נוטל כל השפעה מידי ראשי הערים הקטנות: "לא יתכן שאנשים שיושבים בירושלים יחליטו מה קורה בעיר שלי. זה טוב ויפה שהממשלה החדשה רוצה לשנות דברים, אבל בלי תיאום עם ראשי הרשויות, שיודעים בדיוק מה האינטרס של העיר שלהם לטווחים הארוך והקצר, שום דבר לא יקרה".

יוסי ברודני, ראש עיריית גבעת שמואל, סבר אחרת: "אי אפשר להשאיר את כל שיקול הדעת אצלנו. למדינה יש משאבים שהיא יכולה וצריכה לחלק". לתהייתו המתגרה של שמעון לנקרי, שביקש לדעת האם יסכים ברודני להעביר חלק מכספי הארנונה של תושביו לטובת תושבי עכו, הפתיע ברודני כשהשיב בחיוב. "השוני בין הרשויות הוא אדיר, והשאלה האם משרד הבינוי, הפנים והאוצר יפעלו מעל לראשנו היא לא השאלה הנכונה. אנחנו לא נלחמים נגדם אלא איתם".

ברוורמן חשב אחרת: "לא יעלה על הדעת שארנונה בעיר אחת תעבור לעיר אחרת. שהמדינה תטיל מסים ותעביר משאבים מביטחון לחברה, אבל תושב משלם ארנונה קודם כל בשביל עצמו".

המנגנון מזמין שחיתות

בין הנוכחים שררה הסכמה לגבי נקודת הכשל המרכזית בשרשרת ייצור הדירות: "הבעיה במדינת ישראל היא במוסדות התכנון ובמנגנון הביורוקרטי שמזמין שחיתות", אמר חי אדיב, ראש עיריית הוד השרון, "יש לי למעלה מ- 15 אלף יחידות דיור שממתינות 10-15 שנה בשלבי התכנון. המדינה צריכה להחליט: או שהיא לוקחת אחריות, או שהיא משחררת לנו את הטיפול בתכנון".

עו"ד גלעד שר ממשרד גלעד שר, קדרי ושות', הסכים עם אדיב והוסיף כי "המפתח הוא לא בהצהרות אלא ביישומן ובעיקר בהתחדשות עירונית, שתהא מהירה ויעילה יותר מאשר הקמת ערי לוויין על קרקעות שרק עכשיו הופשרו. חיזוק הערים הגדולות הוא המפתח לצמיחת השוק, לרבות בפריפריה, אבל זה חייב להיעשות באמצעות ייעול של ההליכים הביורוקרטיים".

עאדל בדיר, ראש עיריית כפר קאסם ונציג המגזר היחיד במפגש, הוסיף כי "לחברה הערבית אין נציגים במוקד קבלת ההחלטות, וככה קורה שגם כשכבר עושים אצלנו משהו בתחום הדיור, אז מיישמים תכנית שמתאימה לפתח תקווה ולא לכפר קאסם". הוא הוסיף כי "אני לא מאמין שהשלטון המקומי יכול לפתור את בעיית שיווק הקרקעות בחברה הערבית, אלא רק שלטון מרכזי חזק".

איציק ברוורמן, ראש עיריית פתח תקווה, אמר: "כשמדברים איתי בממשלה על הקמה של עשרות אלפי יחידות דיור, אני אומר להם 'תראו לי את הכבישים שיסיעו את האנשים', ואז הם אומרים לי 'אין לנו תשובה'. אין פה תכנון ומחשבה ומנסים לפתור בעיה מהיום להיום. אנחנו חיים לפי תכניות מלפני 30-40 שנה, ואין לזה צורה".

לצד זאת, ברוורמן היה היחיד שאמר מפורשות כי הוא אינו מעוניין בהרחבת האוכלוסייה בעירו: "כולם כאן מדברים על חסמי הביורוקרטיה והרצון להרחיב את העיר, ואני אומר לכם באופן חד משמעי: אני לא רוצה לבנות".

"הגיע הזמן שיפנימו: רשות מקומית היא יחידה עצמאית בפני עצמה"

ראש העיר פתח תקווה, שאתמול פורסם ב"גלובס" כי חברת טבע תעתיק ממנה את משרדיה לרעננה, הביע חשש כי איחוד הסמכויות בשוק הדיור יביא לחיובו בהקמת מתחמי מגורים חדשים בעיר, בניגוד לרצונו: "השאלה האמיתית היא למה לא נותנים לי לנהל את העיר לפי האג'נדה שבזכותה נבחרתי. לא יעלה על הדעת שיבואו לי מלמעלה ויגידו לי איך לנהל את העיר".

קובי כחלון, אחיו של שר האוצר ונציג הבירה בפורום, הדגיש כי "במדינת ישראל אין ועדת מומחים בשום מקום. בוועדות המחוזיות וגם במועצה הארצית יש בסופו של דבר קבוצות שמצביעות כגוש אחד". "בירושלים אנחנו נותנים היום היתרי בנייה מכוח תכנית מתאר בריטית" הוסיף כחלון. "בערים אחרות המצב דומה. רק אם תהיה תכנית מתאר אחת לכולם - לא אחת למשרד הבינוי, אחת לאוצר ואחת למינהל - רק אז נצליח לשנות".

לדבריו, הכשל המרכזי בשוק הדיור נובע מתפיסת השלטון המרכזי את הרשויות המקומיות: "הבעיה הגדולה היא שמדינת ישראל לא רואה בשלטון המקומי יחידה כלכלית נפרדת, אלא רק את עצמה כיחידה אחת גדולה. כל עוד לא יפנימו שרשות מקומית היא יחידה עצמאית בפני עצמה, שגם תומכת במדינה, לא יצליחו לשנות דבר".

לדעת יונה יהב, יש לשנות את זווית ההסתכלות על שאלת הדיור: "במקום לדבר על ביורוקרטיה וחסמים, צריך לחזור לאתוס הציוני של פיזור האוכלוסייה ואמצעי הייצור. אין אף מדינה שמתבססת על מרכז כלכלי אחד, וההסתמכות של מדינת ישראל על גוש דן ותל אביב משולה להתאבדות שיעית".

ראש עיריית חיפה הוסיף כי "ראש הממשלה מתפאר בכך שדירות למיליון משפרי דיור יוקמו על בסיסי צה"ל המפונים באזור המרכז, ואני שואל - למה אתם לא מפנים את בסיסי צה"ל הרבים בחיפה? למה רוצים להעביר את שדה התעופה מהרצליה לחיפה ולבנות שם במקום בנייני מגורים? כי רואים בחיפה פח זבל עירוני". עוד קבל יהב כי בשיחה שהייתה לו עם ראש מינהל התכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ, אמרה לו האחרונה כי 'לבנות בצפון ובדרום זה לא פרקטי".

אסף זמיר מעיריית תל אביב הגיב לדברים, ואמר כי "זה אינטרס של כולנו שיונה יהב ורוביק דנילוביץ' יצליחו להקים מרכזים מטרופוליניים בחיפה ובבאר שבע. אבל צריך להבין שמה שפוגע בהם זה לא רק גוש דן, אלא קודם כל ריבוי הרשויות המקומיות. קבינט הדיור יכול לעשות שינוי אמיתי אם יבין שיש פה יותר מדי רשויות קטנות ועשירות, ושיונה צריך להתמודד איתן. במקום אלה צריך ליצור ערים שאנשים רוצים לגור בהן - ערים צפופות יותר, עם התחדשות עירונית ואפשרויות תעסוקה".

"מה, אנחנו לא חיים באותה מדינה? זה מעצבן אותי"

ראשי הרשויות לא הסתירו את העדפתם לאזורי תעשייה מסחר ותעסוקה מניבי ארנונה, תחת עוד פרויקטים של מגורים. שלום בן משה, ראש העיר ראש העין, אמר כי "כולם יודעים שכשתמהיל המגורים-עסקים משתנה, בלי שדואגים לתשתיות חדשות, תוך שנה צריך למנות חשב מלווה לראש העיר".

לנושא תשתיות התחבורה התייחס גם ראש עיריית רעננה, זאב ביילסקי, שאמר כי "ליבי עם איציק (ר.ע. פתח תקווה - א.ש.) שתקוע עם תכניות דיור לעשרות אלפי יחידות דיור, אבל מפעל גדול עוזב אותו, בין השאר, כי לא ניתן להיכנס לעיר בשעות הבוקר".

אדיב קשר נושא זה לשאלת היחס בין המרכז לאזורים המרוחקים יותר: "היום 50% מתושבי הוד השרון, רעננה וכפר סבא נוסעים לעבוד באזור תל אביב, כשבכל רכב יש אדם אחד וזה יוצר פקקים אדירים. למה לנסוע לתל אביב"? אדיב קרא להקים "מרחבי תעסוקה אזוריים" ו"לתת להם היתרים מחר".

יוצא מן הכלל היה פדלון ההרצלייני: "המטרה שלי היא להשאיר את הצעירים בהרצליה, במקום שיעברו לברלין. ברוך השם יש לנו מספיק נכסים מניבי ארנונה, ואנחנו צריכים להתמקד בצעירים". על כך סנט בו לנקרי כשאמר "תראה אותך, יש לך מספיק נכסים מניבים, אבל בכפר קאסם, 5 ק"מ קו אווירי ממך, ביוב זורם ברחובות. מה, אנחנו לא חיים באותה מדינה? זה מעצבן אותי".

בנוגע לפרשיות השחיתות האחרונות, בין השאר בעניינם של צבי בר ושלמה לחיאני, הציגו הנוכחים חזית אחידה, אותה ביטא רן קוניק, ראש העיר גבעתיים: "ראש רשות מקומית זה תפקיד מאוד מסוכן. הוא נתון ללחצים ולאינטרסים אדירים, בעיקר בשנותיו הראשונות בתפקיד, ובשביל התקשורת והמשטרה הוא טרף קל. למשל, אדם שתרם כסף כחוק למועמד לראשות עיר בתקופת בחירות, ואחר כך זוכה במכרז עירוני, מיד רואים בזכייתו בתפקיד כמינוי פוליטי, או אפילו כשוחד. עם זאת, צריך לזכור שבעיות כאלה קיימות גם בשלטון המרכזי ואפילו במשטרה, ורוב החשדות מסתיימים לבסוף בקול ענות חלושה".

כחלון הוסיף בעניין זה כי "אני בשלב מסוים נעצרתי לחקירה והגעתי לערן מלכה, וכבר אז היו עליו סיפורים. אני פניתי למח"ש וביקשתי שיחקרו אותו. מאז, הרגשתי שרוצים לתפור לי תיק. בהרף עין, מנסה משטרת ישראל להעביר ראש עיר ישר מתם לב למושחת. עם זאת, צריך לדרוש ועדת אתיקה בכל רשות מקומית, שבה ניתן לבדוק כל החלטה או מקרה לפני שנופלים לפלילים בתום לב".

עוד כתבות

משה כחלון / צילום: סטרינגר ישראל, רויטרס

ניגוד העניינים של כחלון: לא יעסוק גם בהולכת הגז

ההחלטה מונעת כעת משר האוצר לטפל גם בעניינים הקשורים לחברת נתג"ז ● מדובר בהרחבת האיסור בשל בשל קשרי ידידות של כחלון עם איש העסקים קובי מימון

מפעל פקר פלדה  / צילום:  תמר מצפי

צפי לאובדן של עד 800 מ' שקל בתספורת של אפריקה תעשיות

בתגובה לדרישת הבנקים הפועלים ולאומי אתמול החליט ביהמ"ש למנות את עוה"ד עופר שפירא וגיל אורן לכונסי נכסים זמניים לאפריקה תעשיות

קיה סטוניק / צילום: יחצ

איך ולמה משתלטות הקוריאניות על שוק הרכב בישראל

נתוני מכירות הרכב בישראל במחצית הראשונה של השנה מצביעים על יציבות, אולם מתחת לפני השטח השינוי בטעם הלקוחות משפיע על התמונה התחרותית ומעורר מספר שאלות: האם הקוריאנים יעצרו בנתח של 30%, כיצד תשפיע מלחמת הסחר על השוק ומדוע הדרמה של המיסוי הירוק היא שולי

שי ניצן / צילום: שלומי יוסף

הפרקליטות איבדה את הרסן והשליטה על הסכמי עדי המדינה

השאלות הקשת על הסכמי עדי המדינה בתיק 242 ("פרשת ישראל ביתנו") ● הפרקליטות הגיעה להסכמים חסרים או בעייתיים, לעתים כשקיים נתק בין המשטרה לבין הפרקליטות בכל הנוגע למשא ומתן ולסיכומים עם עדי המדינה

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

אייפקס תנסה למכור את זאפ בשווי הגבוה פי 4 ממחיר הרכישה

תנסה לבצע הצעת מכר של מניות חברת האינטרנט לפי שווי של 650-700 מיליון שקל, לאחר שרכשה אותה ב-2015 לפי שווי של 145 מיליון שקל "בלבד"

גנרל עבד אל פתאח סעיד חוסיין ח'ליל א- סיסי - נשיא מצרים / צילום: יחצ

מצרים נגד חופש הדיבור: חוק חדש יפקח גם על המדיה חברתית

החוק יעניק לממשלה המצרית סמכויות פיקוח גורפות על התקשורת המסורתית אך גם על המדיה החברתית ● לפי החוק, הרשויות יוכלו להעניש אמצעי תקשורת על הפצת מה שהממשלה המצרית מגדירה כחדשות כוזבות, גם חשבונות מדיה חברתית בעלי יותר מ-5,000 עוקבים יחשבו כגוף תקשורת

זאפ / צילום: איל יצהר

מאחורי הקלעים של הנפקת זאפ: 650 מ' ש' - "הערכה צנועה"

בקבוצת זאפ מורגלים בהשוואת מחירים, אבל לא בכזאת ששמה אותה עצמה במוקד ● בכמה יעריכו אותה המשקיעים של שוק ההון נדע בשבועות הקרובים, ובינתיים, בבעלת הבית אייפקס כבר עושים שרירים ומבהירים שלא ינפיקו בכל מחיר

פצצת SPICE / צילום: רפא"ל

תערוכת פארנבורו: רפאל ולוקהיד מרטין בשת"פ לשיווק פצצות

התעשיות הביטחוניות הישראליות מציגות באנגליה מערכות הגנה למטוסים באמצעות קרן לייזר רבת עצמה ואמצעים לאיתור צוללות באמצעות מל"טים

בורסת טוקיו /צילום: רויטרס

פתיחה חיובית באירופה על רקע העליות אמש בניו-יורק

במהלך הנאום של נשיא הפדרל ריזרב ג'רום פאוול אמש, הוא ציין כי הכלכלה האמריקאית מתקדמת בקצב מהיר ורמז על העלאת ריבית נוספת השנה ● ממשלות צרפת, בריטניה וגרמניה הודיעו לאיראן כי הן בוחנות הפעלת חשבונות עבור הבנק המרכזי של איראן בבנקים המרכזיים שלהן, כדי לפתוח ערוץ פיננסי שיאפשר לשמור על קיומו של הסכם הגרעין האיראני

אהוד ברק / צילום: תמר מצפי

ברק: "אני מזהיר: קומץ זעיר מתמרן מנהיג חלש, לחוץ ולחיץ"

אהוד ברק, ראש הממשלה לשעבר, נשא דברים היום (ג') כאורח כבוד באירוע "תמונת מצב 2018" ● ברק התייחס בנאומו למצב הפוליטי במדינה ואף רמז על חזרה לפעילות פוליטית

פרופ' צבי אקשטיין/ צילום: איל יצהר

עובדי קרן המטבע הבינלאומית – יותר פלסטינאים מישראלים

קרן המטבע, הנמצאת בוושינגטון, הוקמה בסוף 1945 כזרוע של האו"ם המנהלת בקרה אחר המערכת הפיננסית הבינלאומית ● רק שלושה מתוך כ-3,600 המועסקים בקרן המטבע הבינלאומי רשומים כישראלים ● מועסקים בקרן ארבעה עובדים הרשומים כתושבי הגדה המערבית, 26 מצרים ו-17 אירנים

"מפלצת של מלון 3" / תמונה באדיבות פורום פילם

שוברי קופות: דרקולה ניצח, דוויין (ד'ה רוק) ג'ונסון אכזב בגדול

שבוע שני ברציפות של מהפך בראש טבלת שוברי הקופות בארה"ב ● "מפלצת של מלון 3" הדיח את את "אנט-מן והצרעה", אבל זה בכלל "משפחת סופר על 2" ששולט בכיפה

פרופסור ברק ליבאי / צילום: שלומי יוסף

"יש דור שלם של מנהלי שיווק שלא מבינים את התפקיד שלהם, כי גדלו בעולם יותר אינטואיטיבי ופחות כמותי"

מומחה השיווק פרופ' ברק ליבאי חושב שלקוחות פחות נאמנים ממה שחושבים, שגם לקוחות הפסדיים יכולים להיות חשובים, ושמנהלי השיווק בכלל לא מכירים את הלקוחות שלהם. "חברות כמו פייסבוק וגוגל עושות את זה מצוין, ובגלל זה הן משתלטות על העולם" ● 5 תובנות על שיווק נכון ● מדד המותגים

של ח"כ שרן השכל  / צילום: יחצ

בלי פקסים: משרדי ממשלה יחויבו לקבל מיילים מהציבור

ההצעה, שעברה בקריאה שנייה ושלישית, תשפר משמעותית את הביורוקרטיה ואת הקושי של הציבור בשליחת מסמכים נחוצים לסוגיות כאלה ואחרות אל מול מוסדות מדינה בפקס

נתי סיידוף  / צילום: אבי שאולי

"העסקה לרכישת שיכון ובינוי תושלם כמתוכנן בשבוע הבא"

למרות כל החשיפות והפרשיות שעוברות על קבוצת שיכון ובינוי בשנה האחרונה ובמיוחד בימים האחרונים, נתי סיידוף צפוי להשלים בשבוע הבא את העסקה לרכישת השליטה בחברה

אייל וולדמן, מנכ"ל ומייסד מלאנוקס טכנולוגיות / צילום: באדיבות מלאנוקס טכנולוגיות

מלאנוקס עקפה התחזיות ברבעון ומעלה שוב התחזית השנתית

מפרסמת תחזיות לכל שנת 2018, הצופה הכנסות של בין 1,065 מיליון דולר ל-1,085 מיליון דולר ● איל וולדמן: ""במחצית הראשונה של 2018 הצמיחה בהכנסות שלנו הוכיחה את הערך של ההשקעות שלנו ואנו מצפים להמשיך את המומנטום במחצית השנייה של השנה"

נועז בר ניר / איור: גיל ג'יבלי

מנכ"ל כללית התפטר: "אי אפשר לתת לאזרח את מה שמגיע לו"

נועז בר ניר עוזב במפתיע לאחר שנה בלבד בתפקיד: "לא הגיוני שתושב ת"א יקבל סבסוד ממשלתי עבור שירותי בתי החולים שלו, בעוד תושב ב"ש לא יקבל"

טראמפ ופוטין מפגישתם אמש / צילום: קווין לאמרק, רויטרס

טראמפ מודה: הרוסים התערבו בבחירות לנשיאות בארה"ב

אחרי שטראמפ ופוטין הציגו אמש חברות חדשה, נבחרי ציבור אמריקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית החלו לשקול צעדים בכדי להבהיר את העמדה האמריקאית - לפיה ההתערבות של הרוסים בבחירות הייתה בוטה ● היום נראה כי טראמפ מכיר בבעייתיות שבהתנהלות רוסיה כתגובה לנבחרי הציבור

איל בן-דב בדיון על הסרת העיקול / צילום: שלומי יוסף

בן-דב: "תראו לי בנאדם שמבריח נכסים ויש לו 100 מ' ש' בעו"ש"

הדברים נאמרו במסגרת דיון שהתקיים היום בבקשת אילן בן-דב להסיר צו עיקול בסך של עד 100 מיליון שקל שהוטל על נכסיו, המעכב כעת תשלום מס על מכירת הקרקע שלו בכפר שמריהו לאיש העסקים משה חוגג ● נגד בן-דב מתנהלות תביעות בסך של כ-450 מיליון שקל

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

פתיחה חיובית בבורסה בת"א; שיכון ובינוי יורדת בכ-3.5%

סך חובותיה של אפריקה תעשיות עומד על יותר מ-560 מיליון שקל ● יו"ר חברת שיכון ובינוי משה לחמני עוכב לחקירה בפרשת תשלומי השוחד לכאורה של שיכון ובינוי לעובדי ציבור באפריקה ושוחרר למעצר ● הערכות כי חיים סבן הוא אחד המתמודדים על רכישת חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד