גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אלשטיין הודיע שירכוש מניות בן משה ב-IDB; בן משה מתנגד

(עדכון) - אלשטיין אף מוכן ליטול על עצמו את מלוא ההתחיבויות של בן משה בהיקף של כ-256 מיליון שקל, בכפוף להחלטת הבורר ■ מחיר הרכישה עומד על כ-152 מיליון שקל ■ מוטי בן משה עדיין לא מוותר

אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה / צילום: תמר מצפי
אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה / צילום: תמר מצפי

זה נראה כמו סוף עגום במיוחד למה שרק בשנה שעברה עוד הצטייר כסיפור סינדרלה עסקי. מוטי בן משה, איש העסקים שכמו הגיע משום עם הצעה לרכוש את השליטה בקבוצת אי.די.בי שעמדה על סף חדלות פירעון, נמצא כעת בדרכו החוצה מהקונצרן עם חור עצום בכיסו - השקעה של כחצי מיליארד שקל שירדה לטמיון.

הבוקר, קצת יותר משנה לאחר שבן משה ואדוארדו אלשטיין קיבלו לידהם את השליטה באי.די.בי מידי בית המשפט המחוזי בת"א (במסגרת הסדר חוב בקונצרן), הודיע אלשטיין כי הוא מממש את זכותו על פי הסכם הבמב"י (Buy Me Buy You) בין השניים, וירכוש מבן משה את מלוא מניות החברה שבידיו, תמורת 152 מיליון שקל.

לבן משה, שהשקיע עד כה כ-680 מיליון שקל באי.די.בי, החזקה של 14% מהחברה, כך שלאחר השלמת העסקה יגדיל אלשטיין את החזקותיו בה ל-82% ואילו שותפו ירשום כאמור הפסד של כחצי מיליארד שקל.

במכתב ששלח הבוקר אלשטיין לבן משה נכתב כי בהמשך להודעת הבמב"י שהתקבלה מבן משה ב-28 במאי השנה, "ברצוננו לרכוש את כל מניות אי.די.בי פתוח המוחזקות על ידך במחיר למניה הנקוב בהודעה (1.64 שקלים למניה)". במכתב מדגיש אלשטיין כי השלמת העסקה תבוצע ב-25 ביוני.

אלשטיין גם בחר לוותר על דרישה מוקדמת לפיה יקבל על עצמו בן משה תקופת צינון של שנתיים במסגרתה ייאסר עליו לרכוש ני"ע של חברות מקבוצת אי.די.בי. דרישה זו לא מופיעה כלל במכתב, למרות שהועלתה בשבוע שעבר במכתב שנשלח מטעמו של אלשטיין לבן משה.

אלא שאלשטיין לא נתן בהודעתו היום הסכמה מלאה לתנאי שהעלה בן משה עם פתיחת הליך הבמב"י, לפיו הרוכש יקבל על עצמו את מלוא התחייבות הנרכש כלפי נאמני ההסדר באי.די.בי אחזקות בהיקף של 512 מיליון שקל (באמצעות הצעות רכש בשנתיים הקרובות). תנאי זה לא מופיע בהסכם השליטה בין השניים, שבו נקבעו הכללים להליך הבמב"י, ולכן אלשטיין הדגיש כי הוא דוחה את פרשנותו של בן משה בנושא, ומבחינתו כל אחד מהצדדים ימשיך להיות אחראי להתחייבויותיו כלפי הנאמנים. אלשטיין הוסיף דרישה לפיה הצדדים יפנו באופן מיידי (ומבלי לעכב את מועד הקלוזינג של הבמב"י) לבורר, השופט בדימוס ד"ר עמירם בנימיני, כדי שזה יקבע איזו מבין הפרשנויות היא הפרשנות הגוברת.

הנושא הזה צפוי להפוך לסלע מחלוקת משמעותי בין הצדדים, והודעתו של אלשטיין בעניין פתחה מיד חילופי מכתבים וההאשמות. דוברו של בן משה כתב כי אי נכונותו של אלשטיין לקחת את ההתחייבות העתידית של בן משה על עצמו, על פי מנגנון הבמב"י, משמעה שאלשטיין הוא המוכר. "בהתאם לזאת, בן משה נערך לאלתר להשלמת שליטתו בחברה. תשובתו המפותלת והחמקנית של אלשטיין אינה מפתיעה ותכליתה היחידה, מעבר לזריית חול בעיני כולנו, היא למשוך זמן תוך התעלמות ממנגנון הבמב"י".

דקות לאחר מכן הגיבו מקורביו של אלשטיין וציינו כי "התגובה של בן משה הייתה צפויה. הוא הגיש הצעת במב"י כשברור לכולם שהוא רוצה למכור, והתנה זאת בתנאי שאינו נכלל בהסכם בדמות נטילת התחייבות של 256 מיליון שקל. למרות זאת, אלשטיין הסכים לקבל את התנאי בכפוף להחלטת הבורר. מה שעושה עכשיו בן משה הוא זריית חול בעיני הציבור. העסקה גמורה, הוא בחוץ, ושום תעלול תקשורתי לא ישנה זאת. התשובה שניתנה היא בדיוק לפי המנגנון, וכל טענה אחרת מטעה את הציבור".

ההודעה הרשמית של אלשטיין הובילה לעלייה של 3% במניית אי.די.בי הבוקר בבורסה. בסך הכל, זינקה המניה ב-45% מאז הפעיל בן משה את מנגנון הבמב"י לפני שבועיים, על רקע הערכת המשקיעים שאלשטיין בעל הכיסים העמוקים ירכוש את המניות וידאג להזרים לחברה את ההון הדרוש לצורך עמידה בהתחייבויותיה, בהיקף של 4.4 מיליארד שקל (קרן וריבית).

זה נראה מבטיח

כאמור, ההתחלה של בן משה נראתה מבטיחה. למרות ניסיונותיו של בעל השליטה הקודם באי.די.בי, נוחי דנקנר, לערער על הלגיטימיות של איש העסקים הצעיר ממודיעין, כולל הפעלת חוקרים שנשלחו לבדוק את מקורותיו הכספיים, הצליחה הצעה משותפת של בן משה ואדוארדו אלשטיין לזכון באמון נושי הקונצרן.

בינואר 2014 קבע שופט ביהמ"ש המחוזי בת"א, איתן אורנשטיין, כי השניים, שחברו אד הוק לצורך הגשת הצעה משותפת מול קבוצת המשקיעים שגיבש דנקנר, יקבלו את השליטה באי.די.בי במסגרת הסדר חוב. אלא שהתפרים הגסים שמהם נתפר החיבור בין הצמד החזיקו מעמד למשך שבועות ספורים בלבד.

עד לאותו מועד היה אלשטיין מוכר בשוק ההון המקומי כאיש עסקים יהודי מארגנטינה המחזיק בשליטתו חברות בתחומי הנדל"ן, החקלאות והפיננסים. בנוסף, הוא כבר הספיק להפסיד 25 מיליון דולר מהשקעה שביצע בגנדן, החברה הפרטית שבאמצעותה שלט דנקנר באי.די.בי.

בן משה, שהיווה באותו זמן (ולמעשה גם היום) חידה במגזר העסקי המקומי, סיפר שעשה את הונו במכירת שירותי אנרגיה מוזלים בגרמניה ובהמשך גם בבריטניה, וכי בידיו ההבנה העסקית והקמעונאית כיצד להפוך את החברות המובילות בקבוצה, לתחרותיות יותר ולרווחיות יותר.

ההסדר שהובילו השניים היטיב יחסית עם נושי אי.די.בי אחזקות וכלל תשלום מזומן של 300 מיליון שקל לנושיה לצד הקצאת מניות החברה הבת אי.די.בי פתוח (בה מרוכזים כל עסקי הקונצרן). בנוסף, התחייבו השניים לרכוש עוד מניות של אי.די.בי פתוח ב-2015-2016 בפרמיה על מחירן בהסדר ותמורת 512 מיליון שקל. בד בבד פעל צמד בעלי הבית החדשים בקונצרן לביצוע הזרמות הון לאי.די.בי פתוח לצורך חיזוקה, כך שבסך הכל עמדה השקעתם הכוללת בהשתלטות על כ-1.36 מיליארד שקל - 680 מיליון שקל מכיסו של כל אחד מהם.

אלא שהשקעת העתק הזאת לא הספיקה כדי לחלץ את אי.די.בי פתוח מהערת ה"עסק חי" שהדביקו לה רואי החשבון, כשבין אלשטיין לבן משה התגלעה מחלוקת עמוקה על דרך ניהול הקבוצה. השניים, שמינו עצמם ליו"רים משותפים באי.די.בי ובחברה הבת דסק"ש גילו כי תפיסת עולמם העסקית שונה לחלוטין. בעוד שבן משה דרש לטפל מיידית בשיפור הרווחיות של החברות הבנות לצורך העלאת דיבידנדים לחברות שבראש הפירמידה, העדיף אלשטיין להתמקד בשלב הראשון דווקא בהפחתת החוב בקומה העליונה.

לקראת סוף 2014 הפכו המחלוקות לסכסוך של ממש, לאחר שכישלונה של אי.די.בי לקבל היתר שליטה בכלל ביטוח ולהנפיק את החברה הנכדה אדמה (לשעבר מכתשים אגן) בניו יורק, הובילו ללחץ כבד מצד הנושים. תחת לחץ זה דרש אלשטיין לצאת בהנפקת זכויות גדולה, בעוד בן משה התנגד להזרמות נוספות לפני שתיקבע לקבוצה תוכנית עסקית ופיננסית ברורה.

אלשטיין ניצח

ההתגוששות בין הצדדים הסתיימה בניצחונו של אלשטיין. בהנפקת הזכויות הוא הזרים לחברה עוד 392 מיליון שקל והפך לבעל שליטה דה פקטו. מכאן, המצב רק הלך והחריף. בן משה דרש לרכוש את מרבית החזקותיו של אלשטיין תמורת כ-300 מיליון שקל, בטענה להפרות לכאורה שביצע שותפו בהסכם השליטה ביניהם.

אלשטיין התנגד כמובן, ולפי דרישת בן משה פנו השניים לבוררות בפני השופט לשעבר, הד"ר בנימיני. במקביל, הצליח אלשטיין להדיח את בן משה מתפקידי היו"ר באי.די.בי ובדסק"ש, ובהמשך גם להדיחו מתפקיד דירקטור בדסק"ש. אלשטיין הזרים עוד 150 מיליון שקל לאי.די.בי והגדיל את החזקתו בה ל-67.7%, בעוד שבן משה דולל ל-14% בלבד.

היום כבר דרש אלשטיין כי במקביל למכירת המניות, יתפטרו בן משה ונציגיו (יניב רוג ועודד נגר) מדירקטוריון אי.די.בי. גם אם השלושה יסרבו, הרי שבקרוב תכונס אסיפת בעלי המניות, ואלשטיין יוכל, באמצעות מניות הרוב שלו, לבחור רק את הדירקטורים מטעמו - ובהם אחיו, אחותו, ושותפו העסקי - ולהדיח את בן משה ואנשיו.

כה אמר מוטי בן משה

עוד כתבות

נפילות בוול סטריט / צילום: רויטרס - Brendan McDermid

נעילה מעורבת בוול סטריט בעקבות התבטאויות חברי הפדרל ריזרב; מרקל הקפיצה את הליש"ט

לחץ בשווקים בהמתנה לחברי הפדרל ריזרב שיבהירו את כוונותיהם בכנס השנתי של הפד שיתקיים הסופ"ש ● מדד מנהלי הרכש (PMI) של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לצפי, ורשם שפל של 10 שנים ● מרקל מביעה אופטימיות בנוגע לסוגייה שעומדת בלב המחלוקת במסגרת הברקזיט

אוהדי כדורגל / צילום: שאטרסטוק

ליגת העל חוזרת בפעם העשרים: איך מתנהל הכדורגל הישראלי וכיצד תיראה עונת 2019/20

שנייה לפני שריקת הפתיחה של ליגת העל בכדורגל, ב"גלובס" בוחנים את יסודות הכדורגל הישראל ● איך נראה העתיד של שחקני הנוער? האם כדאי לבת שלכם להיות שחקנית כדורגל מקצועית? מה עובר על האוהדים ביציע? למה מאמן כדורגל הוא אחד המקצועות הרעועים בשוק העבודה ואיך עומדים להשתנות המגרשים בארץ? ● ליגת העל חוזרת - פרויקט מיוחד

אבו מאזן/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

ישראל העבירה היום לרשות הפלסטינית יותר מ-2 מיליארד שקל

זאת בעקבות סיכום עם הרשות שפותר חלק מהמשבר בגין חוק הקיזוז, שקבע כי ישראל תקזז מכספי המסים, שהיא גובה עבור הרשות, את המשכורות והמענקים שעוברים למשפחות מחבלים ● הכספים ישמשו לתשלום מלא של המשכורות ולהחזרת מקצת הקיצוץ במשכורות מהחודשים האחרונים

קופה קטנה / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תורמים אבל פחות: למה הפילנתרופים הגדולים של ארה"ב כבר לא להוטים לתרום לארגונים בישראל?

ישראל כבר לא נמצאת במוקד הפילנתרופיה של יהודי ארה"ב. הם מעדיפים לתרום את רוב הכסף לארגונים בינלאומיים או לקהילות יהודיות בארה”ב - והמגמה הזו צפויה להחמיר. מה גרם לשינוי בסדרי העדיפויות, למה אין יותר גיוס כספים המוני לטובת ישראל בשעת חירום, ומי יהיו הנפגעים העיקריים מכך שהנדבנים מעבר לים כבר לא נותנים לנו צ'ק פתוח

אילון מאסק / צילום: ג'ו סקיפר, רויטרס

טסלה ופורד הן בעלות הפוטנציאל הגבוה ביותר להפסד ממלחמת הסחר

ענקיות הרכב האמריקאיות הן בין היצואניות המובילות של כלי רכב לסין יחד עם ב.מ.וו ומרצדס בנץ ● אמש מניות הרכב של טסלה, פורד וג'נרל מוטורס התרסקו עם נעילת המסחר בארה"ב

אצטדיון בלומפילד ממערב. / צילום: איל יצהר

חצי מיליארד שקל בלי חניה: השכנים של בלומפילד המחודש מודאגים ויש להם סיבה טובה

השיפוצים נגמרו והשכנים חוששים מחזרת האוהדים שמצידם דואגים מהמחסור בחניות ● בעירייה מקווים שהחזון שלהם להניע אוהדים למגרש בתחבורת המונים יתממש ● האם השקעת העתק במגרש הנוצץ של ת"א מוצדקת

סטנלי פישר / צילום: רויטרס

בצל החשש מהאטה עולמית: בכירי הבנקאים המרכזיים מתכנסים לדון ב'צעדים חסרי תקדים'

הפדרל ריזרב יקיים בסוף השבוע את הכנס השנתי שלו בג'קסון הול • עיני המשקיעים יהיו נשואות אל יו"ר הפד פאוול, שמנסה לשמור על עצמאותו מול טראמפ • בכנס יציגו כלכלנים בכירים בראשות סטנלי פישר הצעה לא שגרתית לבנקים מרכזיים • ההאטה העולמית והמדיניות המוניטרית יעמדו במוקד "ועידת הנגידים" של גלובס שתתקיים ב-1.9 בתל אביב בהשתתפות: נגיד בנק ישראל אמיר ירון, סטנלי פישר, קרנית פלוג ויעקב פרנקל

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דוווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות עספיים אחרים ובראש הראשונה עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "הדיל של נתניהו עם החמאס - שקט עכשיו, טילים אחרי הבחירות"

יו"ר כחול לבן התייחס הבוקר לפרסום שלפיו ישראל אפשרה אתמול העברת 2 מיליארד שקל לתוך עזה, בתמורה להבטחת שקט מן החמאס עד אחרי הבחירות

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

עקרון השוויון של מנדלבליט: פרסם קווים מנחים לאירועים נפרדים

בדיון דחוף שעסק בסוגיית ההפרדה המגדרית באירועי תרבות, קבע היועץ המשפטי לממשלה קווים מנחים ● מנדלבליט עמד על כך שרשות לא תנקוט צעדים להפרדה מגדרית בארועי תרבות, אולם ציין כי ישנם הקשרים מיוחדים בהם תתאפשר הפרדה מגדרית, לתכליות ציבוריות מסוימות ובלבד שההפרדה מקיימת את אמות המידה החוקתיות

זה שיר פרידה / איור: תמיר שפר

ליאור טומשין, טור פרידה

400 פעם התפרסם הטור הזה מאז יצא לדרך. היום בפעם האחרונה ● ההתחלות הן מפחידות, הסופים הם עצובים, ומה שביניהם הוא החשוב. ומה שביניהם היה לי מדהים

תמונה של הרובוט לניקוי בריכות של חברת מיטרוניקס / צילום: יח"צ

מיטרוניקס צומחת, והמניה נושקת לשיא: יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות מהקיבוץ שווה 2.8 מיליארד שקל

מיטרוניקס מציגה עלייה של 10% בהכנסות הרבעוניות, ל-308 מיליון שקל, ויציבות ברווח הנקי, שעמד על 59 מיליון שקל ● תחלק 48 מיליון שקל כדיבידנד לבעלי המניות

אהבה נכזבת / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

נפלת חזק: לא תאמינו איפה עובר הגבול הדק בין אהבה לשיגעון

אם האהבה נגמרת בשברון לב, זו יכולה להיות טראומה ● הכל נובע מהדימיון בין התאהבות לשיגעון והתמכרות ● איך הכי נכון לטפל בלב השבור? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע" - סיפורים מפתיעים על הטבע שלנו

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס Carlos-Barria

מה משותף לראש ה'פד' "אויב העם" וליהודים ה"בלתי נאמנים"?

מטח ציוצים חשף, פעם נוספת את אי הכשירות של טראמפ לנהל את הכלכלה הלאומית ● טראמפ מכריז: השאלה היחידה שלי היא: מי אויב גדול יותר, ג'יי פאואל או מנהיג סין, שי"? ● "לא צריך את סין, נסתדר בלעדיה" ● פרשנות

היו זמנים בהוליווד / צילום באדיבות פורום פילם

על המסך: הזחיחות של טרנטינו. מחוץ לפריים: כימיה בין פיט לדיקפריו

"היו זמנים בהוליווד" אינו סוחף כמו סרטיו הגדולים האחרים של טרנטינו, ונראה שהוא פשוט לא מבושל עד הסוף

אוריאל לין / צילום: תמר מצפי

העיקר הכוונה? לא בטוח: הצצה בחוק איסור אפליה חושפת את מטרתו האמיתית

עיון בהליך חקיקת "חוק איסור אפליה" משנת 2000 חושף את כוונת המחוקקים: לאפשר אירועי תרבות בהפרדה מגדרית עבור הציבור החרדי • ואיך דיוני הוועדה קשורים למחטף חוקי היסוד השנוי במחלוקת? התשובה המפתיעה והבעייתית בספרו של אוריאל לין

כרמי גת/ צילום: איל יצהר

השכונות החדשות ריקות והגירעון משתולל: כך הפכה קריית גת לאויבת הכי גדולה של עצמה

השכונות החדשות ריקות מאדם, המרכז נטוש ומטונף, ראש העיר הוא תובע (ומפסיד) סדרתי והמחשבה שמפעל של אינטל יציל את העיר נראית מגוחכת מתמיד ● דרור פויר ביקר בקריית גת בשבוע שבו הודיעה העירייה בפייסבוק על פיטורים של 320 עובדים ומצא עיר שמשוועת לשינוי כיוון

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

לא נשאר חייב: טראמפ יעלה מכסים על מוצרים מסין

הנשיא טראמפ תקף את בייג'ינג במסגרת מלחמת הסחר המאיימת להאט את הכלכלה העולמית, והכריז בציוץ על תוספת של 5% על המוצרים המגיעים ממנה ● זאת בתגובה להכרזתה של סין שעות קודם לכן כי תשית תעריפים חדשים של 5% ו -10% על 75 מיליארד דולר של מוצרים אמריקניים ● ההודעה על הטלת מכסים מצד סין גררה אמש את וול סטריט לירידות חדות

שלמה רודב, יו"ר בזק / צילום: יח"צ

בזק תמחק 1.2 מיליארד ש' שציפתה לקבל במסגרת רכישת Yes

זאת בעקבות הודעת הרשות לניירות ערך שאומרת כי הכרה בנכס המס היא בעייתית בעת הזו ● נכס המס נוצר כתוצאה מעסקת בזק-יס והתנאים להכרה בו כנראה שאינם מתמלאים בשלב זה ● בנוסף הודיעה על מחיקה של מיליארד שקל מהשווי של חברת הבת פלאפון

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

מדד מנהלי הרכש בארה"ב נפל לשפל של עשור, והאינדיקטור שמזהיר מפני מיתון מופיע שוב

מדד מנהלי הרכש של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לציפיות לשפל שלא נראה מאז שנת 2009 ● התשואה על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים משקפת תמורה נמוכה יותר מזו של האג"ח הקצרות, וזאת בפעם השלישית תוך שבוע