גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניתוח מיוחד: כיצד תשפיע רכישת ערוץ 10 על אתר נענע10?

אחרי שערוץ 10 ניצל בפעם המי יודע כמה, וקבוצת RGE נכנסה כשותפה, עולה השאלה מה יעלה בגורלו של אתר האינטרנט של הערוץ, נענע10, שבשנתיים וחצי האחרונות החליף 4 מנכ"לים ולא מעט עורכים

לוגו נענע10
לוגו נענע10

סגירת עסקת המכירה של ערוץ 10 לידי קבוצת RGE של לן בלווטניק, אביב גלעדי ואודי רקאנטי הביאה לפתיחת בקבוקי שמפניה בקרב עובדי ערוץ 10, המקווים שהם הגיעו סוף-סוף לנחלה ולביטחון תעסוקתי ויציבות כלכלית. העתיד אמנם לא ברור, אך השמחה הייתה גדולה. עם זאת, מי שלא ממש חייכו הם אנשי אתר נענע10, שנמצא בבעלות מלאה של הערוץ.

אף שמדובר באחד מאתרי התוכן הישראליים הוותיקים והפופולריים ביותר, חוסר יציבות בשדרה הניהולית, חילופי עורכים ראשיים, גלי פיטורים וחוסר אסטרטגיה ברורה באשר לסינרגיה עם ערוץ 10 הביאו למשבר מתמשך באתר.

עד לפני כשנתיים וחצי מצב האתר היה יציב יחסית, והוא דורג במקום החמישי בדירוג האתרים בישראל, לפי הוועדה למדרוג. אמנם עובדים נשלחו הביתה בתקופות שונות, אך זה חפף לתקופות משבריות בענף המדיה, כשגם במקומות אחרים פיטרו עובדים בתזמון דומה. כיום, מספר העובדים באתר אינו קבוע מאחר שרובם ממלאים גם בתפקיד בערוץ 10.

השינוי הגיע דווקא כשהיה נראה, כי באופק מסתמנת יציבות ארגונית.

באוקטובר 2012 רכשה חברת JCS של רון לאודר 50% מהבעלות על אתר נענע10, מידי חברת IDB, הבעלים של ספקית האינטרנט נטוויז'ן, שהקימה את האתר הוותיק ב-1999. כשלאודר מחזיק 50% מנענע10 ונמנה עם בעלי ערוץ 10, שמחזיקים ב-50% הנוספים מהאתר, העתיד היה נראה ורוד.

חודשיים לאחר מכן עזב גיא אלון אליאב את כיסא המנכ"ל בתום 4 שנים, ופינה את המקום ליריב ג'יבלי - מה שבדיעבד הסתמן כתחילתה של תקופת חוסר יציבות ברמה הניהולית. ללא רקע ממשי בעולם האינטרנט, ג'יבלי הגיע הודות לקרבה שלו לקבוצת JCS כששימש כמנכ"ל חברת ההפקות JCSID, שעסקה בהפקות תוכן תדמיתי ומסחרי.

המינוי הזה לא החזיק זמן רב. שנה בדיוק לאחר מכן, בדצמבר 2013, הודיע ג'יבלי שהוא עוזב. העזיבה באה על רקע החלטתו של לאודר לצאת מהשותפות בערוץ 10 ולהעביר את מניותיו ליוסי מימן. השינויים בערוץ 10 עיכבו גם את ההחלטה על מינוי מנכ"ל חדש לאתר, שהמשיך להתנדנד מכל טלטלה שעוברת על הערוץ.

כך, רק במאי 2014 - כמעט חצי שנה לאחר מכן - מונה דני רייכר למנכ"ל האתר, אחרי שכיהן כמנהל פעילויות הניו מדיה של ערוץ 10. אבל גם המינוי הזה לא החזיק מעמד, ובפברואר השנה הוא עזב. בערוץ הסבירו, כי ביקש לעזוב לאחר שהשלים תוכנית ייעול, והוביל תוכנית אסטרטגית בתחום התוכן.

חודש לאחר מכן, במארס 2015, מונה יואב הלדמן, המשנה למנכ"ל ערוץ 10 ואחראי על תחום הכספים והתפעול, למנכ"ל, במקביל לתפקידו הקיים.

הלדמן הגיע לתפקיד ללא רקע וידע מוכח בעולם האינטרנט, כך שהמינוי מעט הפתיע בהתחשב בחוסר היציבות של התפקיד בשנים האחרונות. יתרה מזאת, העובדה שלא עזב את תפקידו בערוץ 10 העלתה תהיות על כמות הזמן שתוקדש כדי לייצב את השורות בנענע10.

לא סופרים את האתר

החילופים התכופים של מנהלי נענע10 היו רק הביטוי החיצוני של הבעיות שפקדו את האתר בשנים האחרונות. אחת הבעיות שעליה מצביעים בתעשייה הייתה אינטרסים מנוגדים בין ערוץ 10 לאתר לאורך השנים האחרונות.

"נענע10 הוא הילד החורג של ערוץ 10. הערוץ לא באמת רצה לטפח את נענע. במשך שנים היה תיעוב בין שני הצדדים, עד כדי כך שהייתה תחושה שערוץ 10 לא סופר את נענע10", מספר גורם בתעשייה שמגיע מעולם התוכן. "עורך המהדורה בחדשות 10 היה יכול להעביר סיפורים לוואלה או ל-ynet במקום לנענע. היה גם את המקרה המפורסם שבערוץ 10 לקחו את תוכנית הריאליטי '24/7' ועשו שיתוף-פעולה עם וואלה, כשיש להם את נענע מתחת לבית".

גורם אחר מביא דוגמאות נוספות. "קח למשל את 'האח הגדול'. זה משהו שאתה מכסה ולוקח מישהו שכותב טור שעוקב אחרי התוכנית ומקדם אותו, כי זה מביא עשרות אלפי כניסות. מצד שני, זו תוכנית שמתחרה בבעל הבית שלך, שלא באמת רוצה שתקדם את התוכנית הזו.

"במקרה אחר, יכולה להיות למשל תוכנית חדשה של אמנון לוי בערוץ 10. אז באתר אתה בטוח שתקבל ממנו טור אישי לקידום התוכנית, אבל מחלקת התוכניות בערוץ 10, שרוצה לקדם את התוכנית, עושה את זה ב-ynet ובוואלה, כי יש שם יותר טראפיק. זה מאוד בעייתי", מסביר הגורם.

דוגמה נוספת שהוא מביא, היא הטאלנטים של הערוץ שרועים בשדות זרים. "יש לך טאלנט אחד שכותב ב'מעריב' ואחר שכותב ב'גלובס'. למה טאלנט של הערוץ צריך לכתוב באתר אחר ולא בנענע10?".

לא הייתה סינרגיה

כל הגורמים שאיתם שוחחנו מצביעים על תחושת הזנחה מצד הבעלים, ערוץ 10. "אין לך מערכת משלך, אתה לא מנסה להביא סקופים, ואתה פשוט ממיר את הדברים מערוץ 10 לשפה של אינטרנט", מספר גורם בתעשייה.

"אם אילן שילוח היה לוקח את ערוץ 10, הוא היה מטפח מאוד את האתר, כי הוא מאמין באינטרנט. ורשבסקי הוא לא מהמאמינים הגדולים באינטרנט. אני לא יודע אם פרידמן או גלעדי בעניין של אינטרנט.

"לאורך שנים אף אחד לא ספר את נענע, כי זה מפסיד כסף. בעסק שמפסיד כסף אתה חותך את הדברים שנראים פחות חשובים. זה הגיע למצב שהפסידו שם מיליוני שקלים בשנה", מסכם אותו גורם.

"ערוץ 10 הזניח את האתר במשך שנים. התייחסו אליו כאל בן חורג, ונראה היה שהאתר קיים בשביל לחנוק אותו לאט לאט ולכווץ אותו, ושהוא חסר תוחלת לחלוטין", מספר עובד לשעבר באתר.

אחת הבעיות שניסו במשך השנים האחרונות לפתור בדרכים שונות, היא איך לייצר סינרגיה בין נענע10 לערוץ 10. בהנהלה ראו בכך חשיבות, אך בפועל לא הצליחו ליישם זאת. עד לפני כשנה אנשי האתר לא ישבו במערכת ערוץ 10 אלא בבניין נפרד בגבעתיים. "הישיבה המשותפת עזרה מאוד", אומר גורם שהיה מקורב לאתר. "זה היה יותר אפקטיבי, כי היה חיסכון כספי ברמת תפקידים, שרתים ודברים נוספים".

גורם אחר מסביר, כי "הסנכרון מול ערוץ 10 לא היה טבעי לאורך תקופות של מנכ"לים רבים. זה לא איפשר לאתר ליהנות באופן מיטבי מהסינרגיה שהערוץ היה יכול לתת לו. היו מאמצים לחבר את המערכות, אבל זה לא היה פשוט, כי היו הרבה כוחות שמשכו לכל מיני כיוונים. עכשיו הנתיב הרבה יותר ברור. ברגע שזה יתקיים בצורה אמיתית, אז לאתר יהיה הרבה יותר פוטנציאל, והוא יוכל לבחור את הנתיב בצורה מותאמת לקהלים שלו".

תחרות לוואלה ולמאקו?

השאלה הגדולה היא איפה נענע10 צריך להיות ממוצב - האם מול אתרים גדולים כמו וואלה ו-ynet, האם כאלטרנטיבה למאקו, בדומה למעמד של הזכיינית רשת באינטרנט, או בכלל במקום אחר? הדעות חלוקות.

"האתר היה פעם פורטל גדול עם דברים, שהיום לא רלוונטיים, כמו שירות מייל שהלך ודעך, פלטפורמת בלוגים כמו ישראבלוג, שהלכה ונחלשה, וגם ברמה הטכנולוגיה הייתה הזנחה של שנים", מספר גורם בשוק האתרים. "היה שינוי, והאתר לא צריך להתחרות באתרים הגדולים עם עשירית מהתקציב, אלא להצטמצם בערוצי תוכן באופן שאפשר לתקשר עם תוכניות שרצות במסך. הוא צריך להיות פלטפורמה דיגיטלית של ערוץ 10, שמחולקת לאתר, אפליקציה ורשתות חברתיות".

"נענע10 לא צריך להיות me too של מאקו. כי ערוץ 10 לא הולך להיות me too של ערוץ 2", אומר גורם שבעבר היה מקורב לבעלי האתר. "הערוץ מייצר המון אנרגיה ומומנטום. במציאות של אתרי התוכן הישראליים, שבה להערכתי לא כולם רווחיים, אני לא רואה צורך להתחפש ל-ynet או למאקו. הוא צריך לבטא את ערוץ 10 באופן מיטבי".

גם גורם נוסף, שמגיע מעולם התוכן, לא רואה סיבה לנסות להתחרות באתרים הגדולים. "נענע10 רחוק קילומטרים מוואלה, ynet ומאקו, שחולשים על רוב תקציבי הפרסום באתרים הישראליים. כל מה שנענע10 יכול לספק, זה לתת פלטפורמה למחלקת החדשות ולתוכניות של ערוץ 10. משהו שנראה כמו אתר רשת, אבל עם יותר טראפיק".

גורם אחר לא מסכים ורואה פוטנציאל גדול יותר. "נענע10 יכול להתחרות במאקו וגם בוואלה וב-ynet. הייתה הרגשה שאפשר להקפיץ את האתר ואפילו לשאוף למקום הראשון. אף אחד לא קבע שוואלה יהיו במקום הראשון לעד. אבל אי-אפשר לעשות את זה בלי כסף, ובזמן של קיצוצים מתמשכים".

"מה שבנענע10 צריכים לעשות, זה להשקיע במובייל עם אפליקציה טובה, ולעשות עבודה טובה ברשתות החברתיות, ומשם להביא קהלים חדשים. הבעיה היא שהדברים האלה עולים כסף", מסכם גורם שהיה מקורב בעבר לאתר.

סימן השאלה הגדול הוא מידת האמון שיכניסו הבעלים החדשים בעולם הדיגיטל, ועד כמה הסינרגיה בין האתר לבין הערוץ תהיה כנה ואמיתית. יתרה מזאת, הנדוניה, שקבוצת RGE מביאה איתה בעולם האינטרנט - אתרי ערוץ הספורט, ערוץ הילדים ולוגי - יכולה לשחק לטובת נענע10 ולייצר פורטל שמשלב יחד את כל העולמות הללו. אך, כאמור, בלי השקעה כספית וחשיבה אסטרטגית בכיוון, זה פשוט לא יעבוד.

מערוץ 10 נמסר: "ערוץ 10 מיישם בהצלחה תוכנית עסקית ותוכנית ממוקדות ותחרותיות. הערוץ עובר לרישיון ל-15 שנים, ומתכוון להמשיך לחזק ולמקד את פעילותו באפיקי הדיגיטל".

נענע 10

עוד כתבות

דב סלע, מנכ"ל ראדא / צילום: שלומי יוסף

ראדא מזנקת על רקע התקיפה בסעודיה; DBSI מכרה מניות למיטב דש והפניקס

בלעדי ● חברת ההשקעות הפרטית DBSI בראשותו של יוסי בן-שלום וברק דותן מכרה אתמול כ-7% ממניות החברה הביטחונית ראדא בתמורה ל-12.7 מיליון דולר

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מיליוני חבילות בשנה: אמזון חתמה על הסכם הפצה בלעדי עם דואר ישראל

עפ"י הערכות, ההסכם צפוי להגדיל את הכנסותיה של דואר ישראל בעשרות מיליוני שקלים בשנה, בהתאם לצפי של מיליוני חבילות שהחברה תפיץ עבור אמזון ברחבי הארץ

קלפי בבחירות הקודמות/ צילום: איל יצהר

"הבחירות בישראל הן לא סביב כלכלה, ולכן לא מובילות לתזוזות דרמטיות בשוק"

את הדריכות בשוק לקראת הבחירות שייערכו מחר כבר היו מי שהגדירו כ"שואפת לאפס" ● הפעילים מעריכים כי להרכב הממשלה העתידית לא תהיה השפעה משמעותית על הכלכלה ועל כיוון השוק המקומי בהמשך, ואילו התפתחויות פוליטיות ממילא אינן משפיעות בדרך-כלל על המשקיעים

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

26.8% כבר הצביעו; הצ'ט בוט של נתניהו בפייסבוק שוב הושעה - עד סגירת הקלפיות

(עדכונים שוטפים) - אחוזי הצבעה נכונים לשעה 12:00; מדובר בנתון גבוה יותר משיעור ההצבעה בבחירות באפריל באותה השעה ● נתניהו: "הבחירות צמודות מאוד" ● לפיד: "בליכוד מזייפים היסטריה, למרות שהנתונים אומרים ההפך" ● עודה: "אנו יכולים להביא הישג היסטורי"

ראשי המפלגות בבחירות לכנסת ה-22, פודקאסט ליום הבוחר / צילום: גיל ג'יבלי, גלובס

גונבים קולות: הפודקאסטים שיעשו לכם יום הבחירות

ביום הבחירות השלישי בתוך שנה זאת ההדמנות שלכם לגנוב את הקול שלנו ● שימו אוזניות ותקשיבו לפודקאסטים פוליטיים בועטים מבית "גלובס" שיעבירו לכם בנעימים את יום השבתון ● פודקסאט לבחירות ● האזינו

קונים בדיזנגוף סנטר/ צילום: שלומי יוסף

30% הנחה למי שהצביע: יוזמה חדשה תעלה את אחוז ההצבעה?

קבוצת סטודנטים ובוגרים מהמרכז הבינתחומי הקימו את עמותת "מצביעים 70", שמטרתה להעלות את אחוז ההצבעה ע"י מתן הנחות במגוון בתי עסק ● מדובר ב-30% הנחה על מוצרים ושירותים בפורמטים השונים של בתי העסק, כאשר ההנחה תוענק למי שיציג תמונה שלו מחוץ לקלפי

מריו דראגי וג’רום פאוול. / צילום: רויטרס

מורידים ובוכים: אחרי דראגי, גם פאוול בדרך להוריד ריבית – אבל שניהם לא מרוצים

הפדרל ריזרב צפוי ללכת השבוע בעקבות הבנק האירופי המרכזי ולהוריד את הריבית פעם נוספת ● אבל הבנקאים המרכזיים מסבירים כי הכדור בכלל מצוי במגרש של הפוליטיקאים, בברלין ובוושינגטון ● בינתיים מתרבים הקולות שמזהירים כי הריבית הנמוכה מתקרבת לרמה שבה תגרום יותר נזק מתועלת ● פרשנות

איימן עודה נגד נתניהו / צילום: דוברות הכנסת

העובדות מאחורי טענות נתניהו לזיופים בבחירות הקודמות

באחרונה טענו רה"מ נתניהו ואחרים כי ישנו חשד שהבחירות הקודמות בחודש אפריל זויפו, ומשום כך גוש הימין לא זכה ל-61 מנדטים שהיו נחוצים להרכיב את ממשלתו ● מה הבסיס לטענות? ● האזינו לפודקאסט "המשרוקית" - פרק בחירות אחרון לעונה

זהבה אנגל דורני, והנכד (ושכנה) / צילום: טל שניידר, גלובס

בתוך מערך הסעות המצביעים לקלפיות: הליכוד הולכים על הראש של ליברמן

במערכת הבחירות הזו, מועד ב', הוחלט בליכוד "ללכת על הראש" של אביגדור ליברמן ולא לתת לו להיות בעל מערך ההסעות הבלעדי מחוץ לבתי האבות, דבר שהיה מקובל ב"בייס" שלו בעבר

הראל ויזל מנכל ובעלים קבוצת פוקס / צילום: שוקה כהן

הראל ויזל מתרחב: במו"מ לפתיחת חנויות בשיתוף עם נייקי ו-Foot Locker באירופה

הקבוצה בראשות הראל ויזל צפויה לבצע את המהלך באמצעות חברת ריטיילורס, המפעילה כבר היום רשת חנויות תחת המותג נייקי בישראל ובקנדה ורשת חנויות תחת המותג Foot Locker בישראל

מייקל מקללן, סמנכ"ל הכספים הזמני / צילום: אתר החברה

התפקיד החדש של סמנכ"ל הכספים של טבע הפורש מייקל מקללן

לאחר שפרש מטבע מסיבות אישיות, מייקל מקללן עובר לחברה ספרדית לאותו תפקיד ● מקללן כיהן קודם לכן כמנהל הכספים של פעילות התרופות הייחודיות הגלובליות בטבע ולפני כן עבד בחברת התרופות סאנופי

דייוויד מרכוס, ראש חברת קליברה של פייסבוק / צילום: REUTERS/Joshua Roberts

ראש חברת הבלוקצ'יין של פייסבוק מגונן על ליברה: "לא ניצור כסף חדש"

דייוויד מרכוס, ראש חברת קליברה, הגיב בסדרת ציוצים לטענות על האיום שמציב המטבע הדיגיטלי של פייסבוק בפני הריבונות המוניטרית של המדינות ● לדבריו, עמותת ליברה תמשיך להיות בקשר עם רגולטורים כדי לתת מענה לחששות שלהם

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

השופט מלצר: תוגבל פעילות ארגון הימין "שומרי הסף" נגד החברה הערבית

יו"ר ועדת הבחירות הורה על הגבלת פעילות ארגון הימין ביום הבחירות ● בין היתר, נקבע כי פעילי הארגון לא יורשו להימצא בתחום מתחם הקלפי בכל תרחיש שהוא ולשהות במרחק של 10 מטר ומעלה מן הקלפי

הנשיא טראמפ  / צילום: Hannah Schroeder, רויטרס

טראמפ: לנתניהו סיכוי טוב לזכות, אבל הסקרים טועים לעיתים קרובות

אמר במסיבת עיתונאים: "לפי הסקרים, אלה יהיו בחירות צמודות מאוד... אבל הסקרים טועים לעתים קרובות" ● "עדיין מוקדם לדבר על סיפוח ההתנחלויות" ● בתגובה לשאלה האם אתה מעודד את ישראל וסעודיה לפעול יחדיו נגד איראן, השיב נשיא ארה"ב: "תמיד. אני מעודד כל אחד"

בני גנץ, בנימין נתניהו. צופים העלאת מסים / צילומים: אמיר המאירי, תמר מצפי, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

לא משנה מי יהיה ראש הממשלה הבא, הוא יהיה מוכרח להעלות מסים

למרות הכרזות הפוליטיקאים שלא יעלו מסים, התרחיש הסביר מצביע על מהלך קלאסי של העלאת מס הכנסה, מע"מ ומס חברות ב-1%, שיכניס למדינה 11 מיליארד שקל ● ההבדלים בין הקואליציות יתבטאו רק בשולי התקציב, למשל מיסוי משקאות ממותקים או צמצום משרדי ממשלה ● ניתוח "גלובס"

השר ישראל כ"ץ מצביע / צילום: יח"צ

הליכוד מבקשת צו מניעה: "'זזים' מסיעה מצביעים לקלפי"

המפלגה הגישה בקשה בהולה ליו"ר ועדת הבחירות חנן מלצר וביקשה ממנו להוציא צו האוסר על עמותת "זזים" לפעול להסעת 15 אלף מצביעים לקלפי היום

תביעות דיבה ואיומים. בנימין נתניהו, איתמר בן גביר, אהוד ברק ועוד / צילומים: איל יצהר, כדיה לוי, אילוסטרציה: טלי ב

נתניהו נגד ראשי כחול לבן, עמיר פרץ נגד נתניהו, בן גביר נגד הרב לאו: מה קרה לאיומים בתביעות דיבה?

הפוליטיקאים ממהרים לרוץ לתקשורת ולהצהיר שעוד רגע הם מגישים תביעת דיבה נגד המתחרים הפוליטיים שהכפישו אותם ● בדיקת "גלובס" מגלה כי ברוב המקרים מדובר בהצהרות חסרות סיכוי שלא מגיעות לבית המשפט

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

התובע המחוזי של מנהטן הוציא צו לקבלת החזרי המס של טראמפ

לפי "הניו יורק טיימס", התובע המחוזי דורש את מסמכי החזרי מס ההכנסה האישיים והתאגידיים של נשיא ארה"ב משמונה השנים האחרונות כחלק מחקירה מתמשכת

איתמר בן דוד / צילום:  דב גרינבלט

תוכנית המתאר למושב בת שלמה אושרה להפקדה

מדובר בצעד ראשון לקידום והסדרת פיצול מהיר של הנחלות ושימור האופי הכפרי של היישוב ● התוכנית מגדירה את מקסימום ההתרחבות של היישוב לסך של 300 יח"ד

 

המוסד/ צילום: עידו ברלד באדיבות סרטי יונייטד קינג

5 הסרטים שהכי שווה לראות היום, בקולנוע או על הספה בסלון

שני ישראלים, שני אמריקאים ודרום קוריאני אחד • חמישה סרטים מעולים שיעבירו לכם את יום החופש הכי בכיף שאפשר ● אבל רק אחרי שהצבעתם כמובן