גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קרן ההשקעות האוסטרלית שמסתערת על ישראל

סקוור פג קפיטל מתכננת להשקיע בישראל כ-150 מיליון דולר תוך שלוש שנים ■ השותפים בקרן טוענים שאין להם אגו, לא מתרגשים מהחרם על ישראל ומפרגנים לתעשיית ההיי-טק המקומית: "זה השוק הכי טוב בעולם מלבד ארה"ב"

המשלחת של סקוור פג קפיטל / צילום: תמר מצפי
המשלחת של סקוור פג קפיטל / צילום: תמר מצפי

חברי קרן ההון סיכון האוסטרלית סקוור פג קפיטל (Square Peg Capital) הביאו השבוע לישראל משלחת של ארבעים יזמים, משקיעים ומנהלים מארץ הקנגורו, שהגיעו לכאן כדי ללמוד על תעשיית ההיי-טק המקומית.

להערכת אנשי סקוור פג, המשלחת כוללת מנכ"לים, מייסדים ודירקטורים בחברות בעלות שווי משותף של 150 מיליארד דולר.

הקרן עצמה החלה לפעול כאן לפני שלוש שנים והקימה משרדים בישראל בחודש ספטמבר. הקרן הוקמה על ידי פול בסט, ג'סטין ליברמן וטוני הולט אשר משתפים פעולה עם השותפים המקומיים - דן קרסנוסטיין וערד נווה.

בסט ייסד את אתר חיפוש המשרות Seek.com.au שפועל באוסטרליה, ניו זילנד, סין, מרכז אמריקה ודרומה ואפריקה. שווי השוק של החברה עומד על כארבעה מיליארד דולר.

ליברמן הוא בן למשפחת ליברמן שכבר השקיעה בישראל בפז ובבנק הבינלאומי הראשון, והיא אחת מהמשפחות העשירות באוסטרליה. הולט הוא בנקאי השקעות. קרסנוסטיין שימש כבכיר ב-Seek.com.au ונווה הוא מוותיקי היזמים והמשקיעים בישראל. הוא מכר את קלאס דאטה לסיסקו באמצע שנות התשעים, ומאוחר יותר היה שותף בקרנות בנצ'מרק בישראל.

סקוור פג שונה באופן מהותי מרוב הקרנות המסורתיות שפועלות בישראל - בין אם מדובר בקרנות מקומיות או זרות - שכן את רוב הכסף מוציאים השותפים מכיסם הפרטי. להון של המייסדים נוסף הון של משקיעים פרטיים נוספים, שמשקיעים גם כשותפים מוגבלים בקרן.

למרות המבנה המשפטי, שכולל שותף כללי ושותפים מוגבלים, הקרן אינה סובלת מהבעיות שמאפיינות את המבנה המסורתי של קרנות הון סיכון: תקופת השקעה מוגבלת והקצאת הון מוגבל לכל חברת פורטפוליו, שכן סקוור פג מאוגדת ללא תאריך פקיעה, וגם ללא מגבלת הון של ממש.

בישראל, מצהיר קרסנוסטיין, מתכוונת הקרן להשקיע כ-150 מיליון דולר בשנים הקרובות, אולם ניכר כי אין מגבלות קשיחות, ואנשי הקרן יבצעו השקעות, למעשה, בהתאם לטעמם, לזמן שיש להם, ובעיקר - לאיכות ההזדמנויות שייקרו בדרכם.

יש משהו נינוח באנשי סקוור פג. אולי כי המשקיעים העיקריים בקרן הם הם עצמם, ולפיכך אין צורך של ממש להשביע את רצונם של המשקיעים בקרן. ואולי זה כי הם אוסטרלים, ולא חיים תחת הלחץ שמוכר לישראלי (והאמריקאי הממוצע).

על מדיניות ההשקעה שלהם אומרים אנשי הקרן שהם לא מתרכזים בשלב ספציפי. הם יכולים להשקיע בשלב מוקדם, אבל באותה מידה גם להשכיב כמה עשרות מיליוני דולרים בשלבים מאוחרים. בין היתר הם כתבו צ'ק של 170 מיליון דולר לחברה בסינגפור שמספקת פלטפורמה לסחר בנדל"ן.

"יש כאן סביבה עסקית מדהימה"

- למה ישראל? ואם כבר ישראל, איפה הייתם בעשרים השנים האחרונות?

בסט: "המשפחה של ג'סטין פה כבר 25 שנה. לענייננו, ביקרנו כאן בשנה שעברה ופגשנו את ערד. אנחנו מאמינים שכדי להגיע להשקעות איכותיות אנחנו זקוקים לגישה טובה לשוק, וערד נותן לנו את זה. חוץ מזה, אם בשנת 2000 היו פה 80 משקיעים, היום יש פחות משקיעים מכפי שחשבנו שיהיו, במיוחד בסיבובי ההשקעה הראשון והשני.

"זאת ועוד, חשבנו שהשקעה כאן תסייע לנו בחשיפה לטכנולוגיה גם באסיה ובאוסטרליה, שכן יש כאן את ריכוז חברות הטכנולוגיות הכי משמעותי בעולם מחוץ לאזור המפרץ בקליפורניה.

"זה השוק הכי טוב בעולם מלבד ארה"ב במונחי יזמים ופתרון של בעיות קשות ומורכבות, להבדיל מחברות שעוסקות בעניינים שוליים. יש כאן סביבה עסקית מדהימה, יזמים סדרתיים ויש לנו הרבה מאוד מה ללמוד פה. באותה עת, אנחנו יכולים גם לספק תמיכה ועזרה במקומות שבהם אנחנו חזקים, כמו סין והודו".

נווה מעיד כי פגש את אנשי הקרן שנה אחרי שהפסיק לעשות השקעות חדשות עבור בנצ'מרק. באותה תקופה ביצע השקעות כמשקיע פרטי. "ראיתי שהסביבה בישראל משתנה, והרבה מהשחקנים המסורתיים עוזבים את השוק, כך שיש ירידה בזמינות של ההון. נקודה נוספת שאי אפשר היה לפספס זה השינוי בשיווי המשקל העולמי בין מערב למזרח: סין לוקחת יותר ויותר עסקאות ומביאה יותר ויותר קונים, משקיעים והון.

"החיבור עם סקוור פג היה טבעי כי ראיתי קבוצה של אנשים עם מוטיבציה חזקה להשקיע בישראל, עם רשת של קשרים כאן ובמקומות אחרים ועם הרבה הון זמין וכוונה להשקיע לטווח ארוך, לא כמו משקיעים אחרים שבאו לעשות פה סיבוב של שנתיים-שלוש ונעלמו".

נווה סבור שהיום הוא זמן מצוין להשקיע בישראל. "השוק בוגר באופן טוב. יש כוונה של יזמים להישאר בחברות זמן רב יותר, להקים חברות גדולות יותר. זה לא כמו פעם שמכרתי חברה כי לא יכולתי לגייס יותר כסף. היתה סיבה שיזמים מכרו מוקדם. זו היתה הנקודה האופטימלית מבחינתם, כי היה חשש שהם לא יוכלו להמשיך לגייס הון.

"כשדן קרסנוסטיין עשה רילוקיישן מאוסטרליה לכאן, זה היה מבחינתי הבטון שמיסד את הקשר שלי עם הקרן. אם בן אדם עושה את כל הדרך לכאן אחרי הקיץ שעבר עם המשפחה, זה מעיד על מחויבות אמיתית. ואני שמח להגיד שמיד התחלנו לעבוד, ועד היום כבר ביצענו השקעות בארבע חברות ישראליות".

סקוור פג הודיעה על שלוש מהעסקאות הללו: ההשקעות ב-Glide (כ-250 אלף דולר), Feedvisor (כ-4 מיליון דולר) ו-JethroData (כ-6 מיליון דולר). השקעה נוספת בהיקף 2.75 מיליון דולר עדיין לא פורסמה.

"העסקה נראית פחות טובה"

אנשי סקוור פג מציינים שבכל הנוגע לעסקאות B Round, ייתכן שהם מעמידים חלופה טובה לעמיתיהם בישראל ובארה"ב. "קרנות ישראליות אוהבות להשקיע מוקדם ולקחת נתח גדול," אומר נווה. "כשהם מגיעים לסיבוב, הרבה פעמים העסקה כבר נראית פחות טובה והשווי גבוה מדי. יזמים יכולים בשלב הזה לנסוע לארה"ב ולנסות לגייס שם, אבל בדרך כלל, גם אם הם יצליחו, הם יקבלו חוזי השקעה דרקוניים ששוחטים אותם. לנו אין אגו. אנחנו מוכנים לפעמים לעשות עסקאות בשווי טיפה גבוה יותר. יש לנו מאגר גדול של חברות לבחור ממנו, אנחנו רואים את העסקאות של כולם. כולם באים אלינו עם החברות שלהם כשהם מגיעים לסיבוב השני".

קרסנוסטיין: "חשוב לנו לומר שאנחנו שם לכל אורך חיי החברה, ויש אפשרות שנוביל גם שלב מוקדם וגם שלב מאוחר".

בסט: "צריך להגיד שהכוונה שלנו היא להגיע לחיבור טוב עם התעשייה בישראל, עם יזמים ומשקיעים. אם נצליח להיתפס כשחקנים איכותיים ואתיים, ככאלה שכדאי לעשות איתם עסקים - זאת תהיה הצלחה. אנחנו לא מכוונים להחזר של 25% על ההשקעה. זה יהיה נהדר, אבל זה לא מה שאתה מביא לשולחן. מה שאנחנו מביאים לשולחן זה תשוקה לפתרון בעיות מורכבות, רצון אמיתי להשקיע בישראל ולהרוויח ונכונות ללמוד".

- זה נשמע צנוע. אתם אנשי ההון סיכון הראשונים שפגשתי שמביאים צניעות לשולחן.

נווה: "כן, אנחנו לא עסוקים בלהראות מה עשינו. אנחנו מביאים צניעות, כוונות טובות, וגם כסף והרבה ניסיון".

קרסנוסטיין: "חשוב לנו גם להראות שהמשלחת שמבקרת עכשיו בישראל היא דוגמא למחויבות שלנו לישראל וליכולת שלנו לתרום כאן".

- אפרופו זה, אנשים פה לא מפסיקים לדבר על חרם ואתם מביאים משלחות.

בסט: "אנחנו חיים בעולם שיש בו אנשים שעושים שינוי אמיתי ונותנים הזדמנות למאות מיליונים, ומצד שני יש אנשים שמפחדים משינוי. תראה מה הטכנולוגיה וההשקעות עושים בסין למשל: מאות מיליונים יוצאים מחיי עוני. הטכנולוגיה באמת משפרת את החיים שלהם. בה בעת, יש רבים שמפחדים מהשינוי, ומדובר בעיקר באלה שלא נהנים ממנו.

"אם הייתי ישראלי, הייתי מרגיש תחת מצור במצב הנוכחי, אבל אתם צריכים להרגיש גאים, כי אתם זרזים בהפיכת העולם למקום טוב יותר. אתם לא צריכים להרגיש רע עם עצמכם. אנחנו בטוחים - והאורחים שלנו מאוסטרליה שמגיעים לכאן בפעם הראשונה מסכימים איתנו - שישראל נמצאת בצד הנכון של ההיסטוריה".

עוד כתבות

לשכת תעסוקה ת''א / צילום: שירות תעסוקה

המגזר העסקי לליברמן: לפתוח במבצע נרחב של הכשרות מקצועיות

נשיאות המגזר העסקי פנתה הערב לשר האוצר אביגדור ליברמן והתריעה: "תופעה מדאיגה: למרות שמספר המשרות הפנויות עומד על כ-135 אלף משרות (זהו שיא של כל הזמנים) לאחר פתיחת המשק, רמת האבטלה יורדת בקצב איטי"

הנמל הימי של אזור התעשייה ומרכז הסחר החופשי קיזאד / צילום: Reuters, Ben Job

בנק לאומי חתם על מזכר הבנות עם מרכז הסחר החופשי הגדול ביותר באיחוד האמירויות

ההסכם בין הבנק לבין אזור הסחר החופשי קיזאד יאפשר ללקוחות עסקיים להקים פעילות במפרץ ובכך להגיע לשווקים במזרח הרחוק ● במקביל, חברות הפועלות באמירויות יוכלו להקים פעילות בישראל

מנכ''ל ונשיא נייקי ג'ון דונהיו / צילום: Reuters, Mike Blake

הדרך המפתיעה שבה מנכ"ל נייקי ג'ון דונהיו מתחיל את היום שלו

שגרת יום שני בבוקר של נשיא נייקי והמנכ"ל: ליטר מים, אימון ומדיטציה של הכרת תודה

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: איל יצהר

ליברמן: רפורמת היבוא תביא לחיסכון מיידי של 5-6 מיליארד שקל

שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת הכלכלה אורנה ברביבאי הגיעו היום לדיון הראשון בוועדת הכלכלה המכינה את הרפורמה ביבוא בחוק ההסדרים לקריאה שנייה ושלישית ● ברביבאי: "הרפורמה תשפיע על כל אזרח במדינה ותביא לצמצום פערים משמעותי"

קיבוץ גבע / צילום: שלומי יוסף

רצו (טורבינות) רוח, קצרו סופה: תביעת ענק נגד קיבוץ גבע

חברות האנרגיה המתחדשת EDF ו-Blue Sky Energy הגישו תביעת פיצויים בסך 52 מיליון שקל בגין שינוי בעמדת חברים באגודה השיתופית של קיבוץ גבע, כך שפרויקט להקמת טורבינות רוח בשטחי הקיבוץ יסוכל ● התביעה הוגשה לאחר שהליך גישור שהתקיים בפני השופטת בדימוס הילה גרסטל נכשל

נשיא צרפת עמנואל מקרון. תגובה חריפה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

פרשת הצוללות שמסעירה את המעצמות: צרפת מאיימת על עתיד נאט"ו

למרות שראש ממשלת אוסטרליה אמר כי ממשלתו הביעה בפני צרפת הסתייגויות מעסקת הצוללות מבעוד מועד, צרפת ממשיכה את הקו הנוקשה נגד ביטול רכש הצוללות ממנה ● שר החוץ הצרפתי הודיע כי במדינתנו  "זקוקים להבהרות נוספות, הרי יש חוזים קיימים", ואף איים כי למשבר "תהיה השפעה על עתיד נאט"ו"

סוכות בירושלים. התעשייה סביב בנייתן מתחילה כבר באלול / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

אתרוגים לאחרי סוכות: איך לשווק לחברה החרדית בלי לטעות

כל אחד מחודשי השנה העבריים יכול לשמש הזדמנות מצוינת לקמפיין שיווקי ופרסומי עבור החברה החרדית, אם רק משתמשים בשפה המתאימה ● למה משתלם לקדם מוצרי חלב באוגוסט, מתי מומלץ לפרסם לימודים אקדמיים ומתי כדאי למכור מקפיאים ● מבוסס על פרק מהספר "איך למכור ארטיק לחרדים"

נמל גואנגג'ואו בסין / צילום: Shutterstock, GuoZhongHua

צים לא לבד: בענף הספנות לא זוכרים חגיגה כזו כבר מעל עשור

שילוב מנצח של ביקושים גוברים לסחורות ועומס רב בשרשרת האספקה העולמית התניעו את מחירי ההובלה הימית, וחברות הספנות נהנות משיאים בהכנסות וברווחים ● צים הישראלית לוקחת חלק בחגיגה ● ויש גם חברות שהחליטו להקפיא העלאות מחירים ולתת עדיפות ללקוחות הוותיקים

אנדרו אביר ראש חטיבת השווקים בבנק ישראל / צילום: ליאור מזרחי

יתרות המט"ח של בנק ישראל צמחו בשנה האחרונה בקצב מסחרר: למה זה אמור להיות מטריד?

בהמשך להתערבות של בנק ישראל בשוק המט"ח, יתרות המט"ח של בנק ישראל מגיעות לכ-50% מהתוצר ● "לאורך זמן יהיה קשה להתמודד עם החלשות הדולר. ירידות חדות בשווקים מבחינת בנק ישראל יבלמו את הייסוף של השקל"

מהנזק שגורמת אינסטגרם לנערים ועד להנחות הסלב: תחקיר ענק חושף את הסודות האפלים של פייסבוק

תחקיר מהדהד של וול סטריט ג'ורנל מציג איך מכופפת הרשת החברתית את הכללים עבור משתמשים בעלי פרופיל גבוה, כיצד הסתירה מידע שקושר בין פגיעה נפשית בצעירים להתמכרות לאינסטגרם ואיך משמשת הפלטפורמה בידיעתה לסחר בבני אדם ולהזמנות של רצח ● סגן נשיא בפייסבוק: "מבינים את האחריות של תפעול פלטפורמה גלובלית. המאמרים הכילו טענות שגויות"

רותם אזולאי, יועץ משכנתאות / צילום: ליז אביטן

"משבר הקורונה רק הוביל לעלייה במספר רוכשי הדירות ומי שמבקשים משכנתה באזור שדרות"

רותם אזולאי, בעל רותם משכנתאות, תושב שדרות ● "באזור שלנו מגיעים עם הון עצמי נמוך יותר ואז לוקחים משכנתה גדולה יותר" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבינוי והשיכון זאב אלקין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הסעיף המפתיע בתוכנית הדיור החדשה של הממשלה

האם ממשלת ישראל מתכוונת להפוך את אתר מפ"י (האגף למיפוי ישראל) למתחרה לאתרי madlan ו-yad2? כך ניתן להבין מפרסום מדיניות הממשלה, לפיו האגף ישכלל את פרסום המידע שלו בתחום שוק שכירות הדירות

מה צריך לבדוק בדרך לביטוח המשכנתה

בדרך לקחת משכנתה? ודאו שהביטוח משתלם

נושא הביטוחים במסגרת לקיחת משכנתה הוא לא עוד 'וי' שצריך לסמן ● כך תעשו זאת נכון

בורסת הקריפטו בייננס / צילום: Shutterstock

בארה"ב פתחו בחקירה נוספת נגד בורסת הקריפטו הגדולה בעולם

נציבות המסחר בחוזים עתידיים בארה"ב (CFTC) בודקת אם בייננס ניצלה לקוחות וביצעה מניפולציות בשוק ● דובר החברה הודיע כי יש לה "מדיניות נוקשה" למניעת התנהלות פסולה ● ארה"ב היא לא היחידה שפועלת נגד בורסת הקריפטו: לפני כשלושה חודשים בריטניה הטילה איסור על פעילותה בשטחה

קרנות הנאמנות השתקמו מנזקי הקורונה? / צילום: Shutterstock, Elle Aon

מעבר מהיר בין הבנקים יוצא לדרך: מתי זה משתלם ואיך זה יעבוד?

רפורמת ניוד חשבונות הבנק תצא השבוע לדרך. המתנגדים טוענים שהיא לא תגדיל את אחוז המעבר בין הבנקים השונים, אבל כך או כך - היא תיתן ללקוחות כוח מיקוח ● אז איך זה יקרה בפועל? גלובס עושה סדר

שר המשפטים גדעון סער / צילום: תמר מצפי

ועדת שרים לחקיקה אישרה את הרחבת סמכויות בתי המשפט הכלכליים

כעת, סמכויות בתי המשפט הכלכליים יכללו גם עבירות הלבנת הון ומסים ● את הרפורמה יזם שר המשפטים לשעבר אבי ניסנקורן ● שר המשפטים גדעון סער: "מדובר בצעד משמעותי במלחמה בארגוני הפשיעה, בהון השחור ובעבירות הכלכליות"

יורם בלומנטל, מנכ''ל משותף בחברת יועצי הנדל''ן Cushman & wakefield -אינטר ישראל / צילום: אייל מרילוס

הביקוש למשרדים במרכז תל אביב בשיא: "היוניקורנים מחליפים את הבנקים ומשרדי עורכי הדין"

יורם בלומנטל, מנכ"ל משותף באינטר ישראל-קושמן אנד וייקפילד, מספר איך גיוסי המיליארדים של הסטארטאפים הישראליים תדלקו את שוק המשרדים התל אביבי ● "מחירים של 140-150 שקל למ"ר חורגים מכל תחזית שהייתה אצלנו"

ליאור שילת / צילום: דור פזואלו

זה המועמד המוביל של קארין אלהרר למנכ"ל משרד האנרגיה

ליאור שילת, שביצע בעבר תפקידים ציבוריים לצידם של אריאל שרון ואהוד אולמרט, משמש כיום כמנכ"ל מכון ירושלים למחקרי מדיניות ● הוא צפוי להחליף בתפקידו את אודי אדירי שמכהן בתפקיד מאז נובמבר 2017

מפעל כתר בצפון / צילום: רחפן באדיבות כתר

לאחר הפסדים של כמעט מיליארד אירו: כתר תנפיק בניו יורק בעיקר לצורך החזר חוב

יצרנית רהיטי הפלסטיק הוותיקה שעברה ב-2016 לשליטת קרן BC Partners, מבקשת להנפיק לפי שווי של 2.5 מיליארד דולר, כדי להחזיר הלוואה יקרה ששימשה לרכישתה ● שיפרה משמעותית את תוצאותיה על רקע משבר הקורונה, אך עדיין מתקשה להרוויח - לאחר הפסדי עתק בשנים 2020-2018

עודף הייצור יביא למחיקות מלאי פג תוקף ברבעונים הקרובים / צילום: כפיר זיו

חברות הקנאביס מסכמות מחצית: איך מתמודדים עם עודף בכושר ייצור עולמי?

עודף כושר ייצור, חברות שפורצות קדימה ורכישות פוטנציאלית הם רק חלק מהשינויים שעוברות חברות הקנאביס הישראליות ● שירי עדן, מנכ"לית נישות ויועצת לקרן הנאמנות סלע קנאביס: "חברות שביצעו הנפקה משנות את מעמדן"