גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דירוג: אלה משרדי ההנדסה והאדריכלות הגדולים בישראל

דירוג משרדי ההנדסה של גלובס-DUN'S100 מצביע על כוחם של שלושת המשרדים הגדולים בענף ■ תהל עקפה השנה את קבוצת ברן והיא חברת ההנדסה הגדולה בישראל

כפר חקלאי שמקימה תהל באנגולה /  צילום: יונתן כיתאין
כפר חקלאי שמקימה תהל באנגולה / צילום: יונתן כיתאין

תנופת הפיתוח והתשתיות במדינה מתבטאת בין היתר בהיקף העובדים המתפרנסים מהענף. על פי דירוג גלובס-DUN'S100 לשנת 2015, ב-20 משרדי ההנדסה המדורגים בצמרת החברות מועסקים כיום 4,262 עובדים מקצועיים, הכוללים מהנדסים, הנדסאים, שרטטים וכו', תוספת של כ-150 עובדים (נטו) לעומת השנה שעברה. מספר העובדים ב-20 המשרדים מסתכם ב-5,326 איש.

בענף הנדל"ן מתריעים כבר שנים ארוכות על כך שרבים מהמהנדסים האזרחיים המועסקים היום במשרדים השונים נמצאים בעשורים המתקדמים לחייהם. חלק גדול מהם הגיע עם העלייה הגדולה ממדינות ברית המועצות לפני שני עשורים. אי לכך, ההשקעות העצומות המתוכננות והקיימות בפיתוח תשתיות במדינה - מסילות, כבישים, גשרים, התפלות מים, צינורות גז ועוד - מצביעים על צורך הולך וגובר לכוח אדם מקצועי, בעוד האקדמיה מוציאה בכל שנה לשוק 300-350 מהנדסים אזרחיים ומהנדסי בניין בלבד.

התוכניות הגדולות של הממשלה ושל קבינט הדיור להציף בשנים הקרובות את המדינה בהיצע של דירות מגורים בניסיון לצמצם פער המוערך בכ-100 אלף דירות לפחות, יתקשו להתממש בהינתן מצוקת כח האדם הנוכחית. הממשלה אמנם פועלת לייבוא עשרות אלפי פועלים זרים מסין, אולם המחסור בכוח אדם מקצועי - בעיקר הנדסאים ומהנדסים, חמור כנראה לא פחות. כדאי גם לזכור שהקמת בניין מגורים, ודאי אם מדובר בשכונה חדשה, דורשת השקעות עתק בתשתיות משלימות - ביוב, רחובות, כבישים ועוד.

תהל בראש

נחזור לרשימה: בראש הדירוג של חברות ההנדסה נרשמה השנה מהפכה קלה: חברת תהל, מקבוצת קרדן, טיפסה מהמקום השני לראש הדירוג. תהל, מיסודה של חברת תכנון המים לישראל הממשלתית, הציגה אשתקד הכנסות בהיקף של 808 מיליון שקל ומעסיקה יותר מאלף עובדים מקצועיים, לעומת 830 עובדים מקצועיים לפני שנה.

בחברת דן אנד ברדסטריט הסבירו כי בשנתיים-שלוש האחרונות עברה תהל להתמקד בפרויקטי ביצוע, לעומת פרויקטי תכנון שעשתה בעבר, מה שגם שינה את תמהיל העובדים בחברה.

תהל דחקה מראש הדירוג את קבוצת ברן, שהציגה הכנסות של 501 מיליון שקל ומעסיקה 945 עובדים מקצועיים - ירידה חדה לעומת אשתקד, אז עבדו בחברה 994 עובדים מקצועיים.

את הקפיצה הגדולה ביותר הציגה קבוצת גדיש, שטיפסה מהמקום ה-14 לפני למקום ה-7 בשנת 2015. גדיש מעסיקה כיום 102 עובדים מקצועיים (57 מהנדסים) וסך ההכנסות שלה עדיין נמוך יחסית ועומד על 40 מיליון שקל בשנה שעברה. לשם השוואה, קבוצת אם דבליו ישראל הממוקמת במקום ה-9 בלבד מעסיקה 100 עובדים (50 מהנדסים), עם מחזור הכנסות של 708.5 מיליון שקל.

בחברת דן אנד ברדסטריט הסבירו כי קבוצת גדיש זכתה בשנה האחרונה בשורה של מכרזים מול משרד הביטחון, רשות שדות התעופה, רכבת ישראל ועוד, דבר שהביא לגידול במספר העובדים המקצועיים בה.

שתי חברות נוספות שבלטו בעלייה בדירוג ל-2015 הן ניצן ענבר - בעיקר בעקבות הפיקוח על פרויקט הבנייה המוקם כעת בתל אביב על חורבות השוק הסיטונאי, וכן חברת דוד מהנדסים - שהגדילה את מספר העובדים "לטובת שיפור השירות ללקוחות, כניסה לתכנון בפורמט BIM והטמעת תהליכי תכנון חדשניים".

בדירוג מופיעה לראשונה חברת אביב AMCG, והיא נכנסה הישר למקום השמיני. זאת, בזכות צמיחה מואצת בשנתיים האחרונות בתחום ניהול פרוייקטי תשתיות ותחבורה, כניסה לתחום תכנון של תשתיות גז טבעי וגידול בפעילות הסמיקונדקטור.

דירוג משרדי המהנדסים מחדד את השליטה של שלושת המשרדים הגדולים בשוק, שהיקף הכנסותיהם עמד אשתקד על קרוב ל-1.8 מיליארד שקל. שלושת המשרדים - תהל, ברן ולודן - מעסיקים 4,262 עובדים מקצועיים - 61% ממספר העובדים בכל 20 המשרדים הגדולים בענף. סך הכל מספר העובדים בשלושת המשרדים הללו עומד על 3,107, 58% מכלל העובדים ב-20 המשרדים הגדולים בארץ.

דירוג דאנס למשרדי הנדסה

משרדי האדריכלות: היציבות נשמרת

על פי גלובס DUN'S 100 משרדי האדריכלים ממשיכים לשמור על יציבות בדירוג ועל כוחם של המשרדים הגדולים והוותיקים בתחום.

משרד יסקי, מור, סיוון ממשיך להיות מדרוג ראשון. במשרד מועסקים 106 עובדים מקצועיים, מהם 100 אדריכלים והנדסאי אדריכלות (לעומת 92 בלבד אשתקד). מיד אחריו משרד משה צור, המתחרה הבולט שלהם בתכנון קו הרקיע של מגדלי ישראל, המעסיק 89 עובדים, מהם 82 אדריכלים והנדסאי אדריכלות (ירידה משנה שעברה, אז העסיק המשרד 84 אדריכלים והנדסאיים). במשרד א.ב מתכננים ישנם 125 עובדים, הגדול מבין משרדי האדריכלים, אולם מתוכם "רק" 106 עובדים מקצועיים (אדריכלים, שרטטים, טכנאים ועוד), ומהם 72 אדריכלים והנדסאי אדריכלות (לעומת 70 אשתקד).

להבדיל מהמצב בשוק המהנדסים, במשרדי האדריכלים הפיזור בין המשרדים הוא רב. בישראל רשומים למעלה מ-8,500 אדריכלים ועוד אלפי הנדסאים העוסקים באדריכלות, וב-20 המשרדים הגדולים מועסקים 852 אדריכלים והנדסאים. בשלושת המשרדים הגדולים - יסקי-מור-סיוון, משה צור וא.ב מתכננים - עובדים 254 אדריכלים והנדסאים, 29% מכלל העובדים המקצועיים ב-20 המשרדים הגדולים.

דירוג משרדי אדריכלים

עוד כתבות

בנימין נתניהו ובני גנץ בדיון בכנסת, היום / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

פרויקטור לטיפול במגפה ותקציב מדינה? בליכוד ובכחול לבן עסוקים בכיפופי ידיים פוליטיים

למרות ההבטחות, הממשלה עדיין לא אישרה את תקציב המדינה ולא מונה אחראי לטיפול בקורונה

איתן אורנשטיין / צילום: שלומי יוסף

הערכות: השופט אורנשטיין יאשר את הסדר הנושים של משפחת פישמן

ההסדר צפוי להסדיר את התביעות נגד רעייתו של פישמן וילדיהם ואת עניינה של רונית אבן ● הנאמן מתנגד נחרצות להסכם אולם לבקשת משפחת פישמן נאסר לפי שעה לפרט את פרטי ההתנגדות עו"ד בנקל: "הסדר פישמן תרמית" ● ב"כ פישמן: "טענות חסרות בסיס"

חתימת ההסכם / צילום: דוברות ההסתדרות, יח"צ

יו"ר ההסתדרות חתם על הסכם התייעלות בסקטור הטייסים של אל על - בלי נציג שלהם

יו"ר ההסתדרות אמר הערב: "הגענו לנקודת הכרעה במו"מ – להציל את החברה או לתת לה למות. אני גאה בהחלטה שקיבלנו"

שאולי לב רן, מייסד המרכז להתמכרויות / צילום: איל יצהר, גלובס

המרכז הישראלי להתמכרויות: טיפול מרחוק הגביר את ההיענות

לפי נתוני המרכז, בימי הסגר שיעור ההתייצבות לטיפול עלה מ-70% ליותר מ-90% ● "ההשתתפות מרחוק מצריכה פחות מחויבות נפשית לתהליך הטיפול"

מנכ"ל אפל, טים קוק  / צילום: Hahn Lionel/ABACA, רויטרס

האיחוד האירופי הפסיד: אפל לא תידרש לשלם 15 מיליארד ד' קנס

ההחלטה היום ניתנה לאחר שבקיץ 2016 הנציבות האירופית החליטה שממשלת אירלנד נתנה לאפל פטור לא חוקי מתשלום מסים במדינה ● האופן בו תגמר הפרשה יכול לקבוע תקדים לסוגיה זו בעתיד

קניות ברשת יוחננוף / צילום: כדיה לוי, גלובס

מדד המחירים ירד ב-0.1% בהתאם לצפי; מחירי הדירות ירדו ב-0.7%

מתחילת השנה ירד מדד המחירים לצרכן ב-0.8% ● האינפלציה ירדה בשנה האחרונה ב-1.1% ● מחירי הדירות באפריל-מאי במחוז ירושלים ירדו ב-2.5% לעומת מרץ-אפריל ● מחירי הדירות במחוז ת"א עלו ב-4.8% ב-12 החודשים האחרונים

יו"ר ועדת הכספים משה גפני / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יו"ר ועדת הכספים: "כבר העבירו כמה חוקים בלעדינו, בואו נסגור את הכנסת"

יו"ר ועדת הכספים מתח ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה בנוגע לאישור בכנסת של התוכנית הכלכלית לפיצוי על נזקי הקורונה ● ראש אגף התקציבים באוצר: "בתסריט האופטימי נעמוד על 13.1% גירעון השנה, אלה מספרים שישראל לא ידעה בכל שנותיה"

קנייה ווסט / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

היועץ האסטרטגי של קניה ווסט: "הוא פרש מהמרוץ לנשיאות ארה"ב"

פחות משבועיים לאחר שהודיע הזמר על כניסה למרוץ לנשיאות ארה"ב, הודיע היועץ האסטרטגי שלו כי הוא פורש מהמרוץ ● ווסט עדיין לא התייחס לדברים בפומבי

אייל גורן, מנכ"ל פסגות קרנות נאמנות \ צילום: איל יצהר

שוק דינמי: פסגות וסיגמא נכנסים לתחום ההוסטינג בקרנות הנאמנות

פסגות קרנות נאמנות שבניהול אייל גורן יוצרת פעילות הוסטינג עם אלטרנטיב של אריק בוידר ● בדומה לפעילות של קסם עם אזימוט, גם פסגות יספק לאלטרנטיב לא רק מעטפת תפעולית אלא גם שותפות וסיוע בשיווק

ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג תוכנית מענקים במשרד ראש הממשלה בירושלים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

נתניהו על תוכנית חלוקת הצ'קים: "נביא עוד תוכנית של עזרה ישירה לאזרחים"

על פי התוכנית שיזם אבי שמחון ואשר נתקלת בהתנגדות של פקידות האוצר, צפויה כל משפחה לקבל בקרוב מענק עד מקסימום של 3,000 שקל ● עלות ההצעה: 6 מיליארד שקל ● לגבי השאלה האם הצעד עליו מכריז מבשר על בחירות, אמר נתניהו "הפוך. אנחנו רוצים להניע את הכלכלה"

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

עם רוח גבית מהשווקים בעולם: הבורסה ננעלה בעליות חדות

מחזור המסחר הסתכם בכ-1.6 מיליארד שקל ● יציבות בשוק האג"ח הממשלתי והקונצרני  ● עליות בולטות במניות בזן, אנרג'יאן, ויתניה, בית שמש, פורמולה, אנלייט ונורסטאר ● אדם נוימן נכנס להשקעה בקאר2גו של שגריר בהיקף של 10 מיליון דולר

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האופוזיציונר הראשון של קובלנץ בחוץ: שלומי שטיין, חבר מועצת התאגיד, לא ימשיך לקדנציה נוספת

שטיין קיבל לפני מספר ימים הודעה רשמית מטעם ועדת האיתור כי כהונתו לא תוארך ● שטיין הפך להוות אופוזיציה מרה למנכ"ל גם לפני שכל שאר המועצה שינתה את יחסה אליו

בדיקת קורונה בירושלים. "בסוף יצטרכו חמ"ל שינהל את כל החמ"לים" / צילום: Ammar Awad, רויטרס

משרד הבריאות מחמיר את מדיניות בדיקות הקורונה

משרד הבריאות מורה לקופות החולים שלא לבדוק אנשים ללא תסמינים המזוהים עם המחלה, אלא אם שהו בבית עם חולה מאומת או שהם מוגדרים כאוכלוסייה בסיכון (דוגמת המתגוררים בבתי האבות)

אלפים בהפגנת העצמאים בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"הממשלה תוציא סכומים אדירים בכל מקרה. עדיף שזה יהיה במשכורות, ולא בדמי אבטלה"

לפצות גם עסקים עם מחזור שנתי מעל 100 מיליון ש', ליצור תוכניות למשיכת דיבידנדים כלואים, ולאפשר לאנשים לדווח על הון שלא דווח בלי הליך פלילי ● "גלובס" מארח פאנל מומחים בניסיון לסגור את הוואקום ולסייע במציאת פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית ● סוגרים את הוואקום, מדור יומי חדש 

הפגנות העצמאים. מרגישים שמנסים להשתיק אותם  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

383 אלף זכאים קיבלו היום את מענק הממשלה. הסכום הממוצע: 4,650 שקל

העצמאים קיבלו היום מענק של עד 7,500 שקל ישירות לחשבון הבנק, כמקדמה למענקים הצפויים במסגרת התוכנית הכלכלית החדשה

ברק רביד, הפרשן המדיני של רשת 13 / צילום: יח"צ

החברים בחדשות 13 ביקשו לממן השארתו של ברק רביד, אך היוזמה נכשלה

כתבים, בהם: רביב דרוקר, ברוך קרא, תמר איש שלום, נדב איל ומתן חודורוב, הציעו להנהלה להקים קרן אליה יופרשו תשלומים קבועים ממשכורותיהם של הכתבים נשואי היוזמה, שתממן את הישארותו של רביד בערוץ

הפגנת הצופים. תשלומי ההורים הוחזרו למשפחות / צילום: נינה קפלן

הצופים הם רק סימפטום: הבעיה עם הבירוקרטיה של משרדי הממשלה המומצאים

תנועות הנוער הועברו ממשרד החינוך לאחריות המשרד החדש להשכלה גבוהה • השירות האזרחי והלאומי - ממשרד החקלאות למשרד ההתיישבות • אבל את התקציב אין אפשרות להעביר

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

מספר דורשי העבודה החדשים כפול ממספר החוזרים למעגל התעסוקה

המגמה המדאיגה בשוק התעסוקה נמשכת: מאתמול ועד היום ב-7:00 התקבלו בשירות התעסוקה 1,517 דיווחים על חזרה לעבודה, ובמקביל נרשם מספר יותר מכפול של 3,289 דורשי עבודה חדשים

רותי ברודו / צילום: עודד קרני

איכוני השב"כ לקחו גם את הבראסרי: רותי ברודו הודיעה על סגירת המסעדה עד יעבור זעם

הערב תופעל המשמרת האחרונה לסועדים ולאחריה תיסגר המסעדה שפתוחה באבן גבירול מאז 2002 עד להודעה חדשה ● "נפתח כשהמדינה תיתן לנשום"

אלפים בהפגנת העצמאים בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ועדת הכספים אישרה לקריאה שנייה ושלישית תוספת לתוכנית הסיוע

הוועדה אישרה תוספת של כ-25 מיליארד שקל להתמודדות עם משבר הקורונה ● בין הסעיפים שתקציבים יגדל: מענק סיוע לעסקים ולעצמאים ושיופי המוסד לביטוח לאומי ● הסעיפים שתקציבים ירד: מימון הכשרות מקצועיות וגיבוש תוכנית ליציאה מהמשבר