גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דעה: לנגוצקי לא גילה שדה גז, הוא מתהדר בנוצות לא לו

"כנראה שהוא באמת התחיל להאמין במעשיותיו" ■ הגיאולוג של רציו, איתן אייזנברג, חושף לראשונה את הכיעור מאחורי הקרב על תואר "אבי גילויי הגז"

יוסי לנגוצקי / צלם איל יצהר
יוסי לנגוצקי / צלם איל יצהר

הכישלון יתום, אך ההצלחה גוררת לעתים טרמפיסטים שרוצים לגזול מהמוניטין. לפעמים הם מצליחים, אולי בגלל שישנם חובבי תקשורת ותהילה, וישנם כאלה שמעדיפים להתרכז בשקט בעבודתם.

יוסי לנגוצקי ועורך דינו יוסי שגב (שעל פי פרסומים עובד לפי אחוזים מההצלחה) טענו כלפי וכלפי רציו, שגילינו את שדה הגז "לויתן" כתוצאה מגניבת סודות מקצועיים של לנגוצקי, שעד למשפט כמעט לא הכרתי אותו. לנגוצקי טרטר אותנו יותר מארבע שנים, וגרם להוצאות משפטיות עצומות. כשהבין שהוא עומד להפסיד, הוא ביקש למשוך את תביעתו, אך השופט שיינמן דחה לגמרי את תביעת הסרק וביהמ"ש אף הטיל על לנגוצקי לשלם הוצאות בהיקף של כ-1.4 מיליון שקל.

בסתר ליבי קיוויתי לטלפון או מכתב התנצלות מלנגוצקי, אך זו הייתה תקוות שווא. לאחרונה נדהמתי לגלות שלנגוצקי אף שב להתראיין בתקשורת כ"אבי גילויי הגז", לא פחות. אני תוהה אם במהלך השנים כל כך התבשם מסיפוריו, שבדומה לברון מינכהאוזן, החל להאמין בהם בעצמו.

איך באמת התגלו השדות?

כבר בתחילת שנות השבעים ידעו כי קיימים בים מבנים גיאולוגייים העשויים להכיל גז ונפט. איש המחקר הבולט ביותר בתחום באותה עת היה ד"ר דוד ניב, והראשונים שביקשו זכויות בים העמוק היו דלק ונובל, וכן ד״ר רוזנברג וד"ר כהן שייסדו את אבנר. באמצע שנות ה-90 הם קיבלו את זכויות הנפט "מיה". ב- 1999 הם גם מצאו את שדה הגז "נועה" ולאחר מכן את "מרי B". אם לקשור כתרים של "אבות תגליות הגז" הרי שזו זכות שמגיעה להם.

בנוסף, ב-1999, ממשלת ישראל העניקה לבריטיש גז זכויות על שטח עצום בים. לאחר בדיקות שערכה, החזירה בריטיש גז את מרבית השטחים (לרבות השטח בו נמצא לויתן), מן הסתם כי סברה שאינם ראויים להמשך החיפושים. ברישיונות "מיכל" ו"מתן" (שהשאירה בריטיש גז) בוצעו בדיקות נוספות, ומהם פותחו בסופו של דבר "תמר" ו"דלית". את כל עבודת המחקר עשו 8 גיאולוגים שכירים ואנונימיים של בריטיש גז, ששמותיהם מתנוססים בפרוספקט המקורי.

יתכן שלנגוצקי הוא מתווך מוכשר שגם מבין ביחסי ציבור, מכיוון שהצליח לשכנע מישהו בבריטיש גז לקרוא למבנים הללו בשם בנות משפחתו, תמר ודלית. בזמנו מקורבים הצליחו די בקלות לתת שמות אישיים לשדות. כך גם הרישיון המקורי של תמר היה קרוי "מתן", על שם נכדו של אברהם פאר, שהיה נציג כלל תעשיות שהייתה שותפה ברישיון. רק שמר פאר אף פעם לא ניסה לספר לאף אחד שהוא זה שגילה את השדה.

איפה אני נכנס לתמונה? אני הגיאולוג של רציו ושותף זוטר בה כבר עשרים שנה. בעקבות עבודתי בשנות ה-70, התגבשה בי תובנה לאפשרות המצאות של נפט וגז במים הכלכליים של ישראל. מאוחר יותר, אותה תגלית "נועה" (ים תטיס) גרמה לתפנית גם במדיניות רציו. כל העת למדתי את הים והמלצתי לרציו על אזורים מסוימים להמשך החיפושים. ב-2006, כשהרגולציה אפשרה זאת, הגשנו בקשה להיתר מוקדם בשם "רציו ים", שם חקרנו את פרוספקט לוויתן. אבל גם על גילוי לוויתן ניסה לנגוצקי לקחת בעלות במסגרת המשפט המדובר. כנראה שהוא באמת התחיל להאמין במעשיותיו.

אני גאה בחלקי בגילוי לויתן, אבל גם מעריך את עבודת החיפוש של קודמיי. לא היה עולה על דעתי לטעון לכתר "אבי גילויי הגז", ולמען האמת, גם לא היה עולה בדעתי לכתוב את המסמך הזה, אלמלא התנהלותו המקוממת של מר לנגוצקי המתהדר בנוצות לא לו. לפחות בעניין לוויתן - בעקבות פסק הדין של השופט שיינמן, האמת יצאה לאור.

עוד כתבות

קמפוס הר הצופים, האוניברסיטה העברית / צילום: שאטרסטוק

חשד למקרה חצבת באוניברסיטה העברית

במייל שנשלח לעשרות אלפי הסטודנטים הלומדים בקמפוס הר הצופים שבאוניברסיטה העברית נכתב כי "יש חשד שסטודנט הלומד בחוגים לגיאוגרפיה וארכיאולוגיה לתואר ראשון חלה במחלת החצבת" ● באוניברסיטה העברית אישרו את הדברים וציינו ש"הנושא בטיפול ובתיאום מלא עם משרד הבריאות"

חנות TNT בקניון הזהב בראשון לציון / צילום: תמר מצפי

הצרות של TNT: רשת האופנה בדרך לפירוק

כ-50 מעובדי החברה הגישו היום בקשת פירוק זמני לבית המשפט המחוזי בחיפה. זאת לאחר שאתמול הודיעה רשת האופנה על הצעה שהתקבלה לרכוש את המלאי והמוניטין של החברה בסכום של 94 אלף שקל, וכי הצעתו של הרוכש תהיה תקפה עד היום בצהרי היום

סניף יינות ביתן בישפרו סנטר / צילום: שוקה כהן

יינות ביתן תכניס דיילות שירות לסניפיה

מדובר בשירות בתשלום שיינתן לחברות מזון או טואלטיקה שירצו להציג מוצרים חדשים ולחלק דוגמיות לצרכנים ● המהלך יוצא לדרך השבוע בארבעה סניפים של יינות ביתן עם המותגים יינות תבור, המותג גבינות צוריאל, החטיפים של שטראוס וגלידה מוצ'י של יבואנית המזון וילי פוד

אהרון ברק ודורית ביניש / צילום: שלומי יוסף

מכינים את הקרקע? נשיאי העליון בדימוס מביעים תמיכה בסמכות בג"ץ לפסול תיקונים לחוקי יסוד

בכנס שהתקיים הערב בבינתחומי הרצליה בנושא "מגבלות על שינויים בחוקה", התייחסו משפטנים בכירים, ביניהם גם נשיאי העליון בדימוס אהרון ברק ודורית בייניש, ליוזמות החקיקה שעל הפרק ● מוקדם יותר היום אמרה בייניש: "לא ניתן לבצע רפורמה רחבה במערכת רק בשל הצורך להימלט מהדין"

תחנת רכבת ישראל / צילום: אמיר מאירי

הוסרה הגבלת המהירות ברכבות, הפעילות תחזור בהדרגה

(עדכון) ● הגבלת המהירות קיימת עדיין באזור להבים ● החמסין גורם למסילות הרכבת להתרחב ולכן הוגבלה מהירות הרכבות בכמה קטעי מסילה בארץ

אילוסטרציה: shutterstock

מלחמת הסחר מכבידה על וול סטריט: המדדים יורדים 2%, הנפט צולל ב-6%, מדד הפחד מזנק 20%

החרפת הטון לגבי התנהלות המשא ומתן בשיחות הסחר מכבידה על המדדים ● באירופה הדאקס צנח ב-1.8%, הקאק איבד שיעור דומה ● דרישות האבטלה הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-211 אלף ● טבע נסחרת כעת במחיר נמוך מהשפל של נובמבר 2017

רכב מאפיית אנג'ל / צילום: באובאו

אנג'ל נגד אנגל: שתי המאפיות הוותיקות יצאו לקרב סוער על השם

מאפיית אנג'ל הירושלמית דרשה מקונדיטוריית אנגל לחדול משימוש בשם אנגל והגישה בקשות לרישום מוצריה תחת שמה המסחרי המוכר ● אנגל מצידה הגישה בקשה להישאר בשמה המקורי ● רשות הפטנטים פסקה לזכות "אנג'ל": "הצליחה להחדיר לתודעת הצרכנים את המותג אנג'ל"

שלום זיידלר/ צילום: יחצ

יו"ר איגוד המזון שלום זיידלר התפטר מתפקידו

הרקע להתפטרות הוא הבדלי גישות בינו לבין נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש

ישראל כץ/ צילום: שלומי יוסף

ישראל כ"ץ: "אני תומך בשדה משלים בנבטים. זה בידי גורמי הביטחון"

שר התחבורה השתתף הבוקר בכנס התעופה השנתי של איגוד הטייסים ● השר התייחס לצורך של מדינת ישראל להקים נמל תעופה אזרחי והזהיר מתרחיש של פקק תנועה אווירי: "מישהו ירצה לטוס לחו"ל בעוד כמה שנים, יהיה להירשם שנה מראש"

עופר בלוך / צלם: רוני שיצר

חברת החשמל עברה לרווח ברבעון הראשון, לאחר עלייה בצריכה ובתעריף

בחברה מייחסים את המעבר לרווח בעיקר לעלייה של 10% בצריכת החשמל ולעליית התעריף ב-3% ● הכנסות החברה עלו ב-10% והגיעו ל-6 מיליארד שקל ברבעון הראשון ● הדירקטוריון אישר אתמול את הסכם הפשרה עם חברות הגז המצריות, שבמרכזו מחיקת חוב של 2 מיליארד דולר תמורת תשלום של 500 מיליון דולר

קריירה / צילום: שאטרסטוק

מנהל טוב יודע לשאול שאלות נכונות: המדריך לשאלות טובות

בלי להביך או להפגין שליטה - המדריך לשאילת שאלות שמעודדות פתרונות יצירתיים

שדרות ירושלים ביפו / צילום: תמר מצפי

עתירת התושבים נדחתה, שדרות ירושלים ביפו תיסגר חלקית החל מהערב

בית הדין דחה עתירה לצו ביניים שהגישו שלושה בעלי עסקים ותושבי האזור בגלל שיהוי בהגשתה ● הערב ייסגר רק הנתיב מצפון לדרום בשדרה, והסגירה המלאה צפויה ב-10 ביוני

איתמר דויטשר / צילום: יחצ

אלקטרה סגרה את הרבעון הראשון עם צמיחה של 7% בהכנסות

בשורה התחתונה רשמה החברה רווח נקי של 39.7 מיליון שקל, שיפור של 15% לעומת הרווח ברבעון המקביל ● במגזר פיתוח והקמה של נדל"ן בייזום עלו ההכנסות ברבעון הראשון בכ-24% לכ-105 מיליון שקל, על רקע גידול בהיקפי הפרויקטים שמבצעת הקבוצה בתחום יזמות נדל"ן למגורים

יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול  עם דונלד טראמפ/ צילום: Reuters, Carlos Barria

הפדרל ריזרב: חוששים מההשלכות אם האינפלציה תמשיך להיות נמוכה

פרוטוקול פגישת הריבית של חברי הבנק המרכזי של ארה"ב שפורסם אתמול, חשף כי חברי הפד לא שקלו אפשרות של הורדת הריבית ● כלכלנית בכירה בחברת רואי החשבון גרנט ת'ורנטון: הסף שבו יוריד הפד את הריבית "גבוה יותר משמצפים בשווקים"

רועי פוקלמן / צילום: תומר וינר

יו"ר כולנו: "הראינו בעבר מה זה ימין אחראי, עכשיו יש לנו 4 מנדטים ולכן איננו רלוונטיים יותר"

עוד הסביר יו"ר סיעת "כולנו" ח"כ רועי פולקמן לפעילי "כחול לבן" שהפגינו מול ביתו: "אתם במקום הלא נכון, בגלל הפעילות הפוליטית שלכם אני לא רלוונטי" ● יאיר לפיד: "בשביל זה הלכת לפוליטיקה פולקמן? בשביל לעבוד אצל מושחתים?"

רו"ח רולנד עם-שלם / צילום: מנחם שטאובר

רשות המסים מאשרת: נקדם חקיקה למיסוי חברות כמו גוגל ופייסבוק

כך אמר רו"ח רולנד עם-שלם, סמנכ"ל בכיר לעניינים מקצועיים ברשות המסים ● "הכלי למסות תושב חוץ הוא ליצור לו מוסד קבע"

פורשה קאיין / צילום: יחצ

משתמש ברכב החברה לצרכים אישיים? שלם מס מלא

כך קבע היום ביהמ"ש העליון במסגרת פסק דין העונה לשאלה האם נוסחת החישוב שנקבעה בתקנות מס הכנסה ניתנת לפרשנות ולהפחתת מס לפי נסיבות השימוש ברכב

הנשיא טראמפ והנשיא שי./צילום: רויטרס Jonathan Ernst

מלחמת הסחר מחריפה: מה עומד מאחורי הירידות בשווקים?

השיחות שנכשלו ● הצו הנישאותי שהעלה את המסכים על סחורות ומוצרים סיניים ● את המכה הכואבת בינתיים סופגת וואווי ● אילו אמצעים עומדים בפני הסינים, מתי זה ייגמר, ועל ההתנהלות של טראמפ בטוויטר, שכל ציוץ שלו מרעיד את המדדים ● האזינו

גל גדות / צילום: Mario Anzuoni, רויטרס

הפרסומת של גל גדות ל-HOT היא האהודה ביותר, אבל זכורה הכי פחות

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת ללאומי - המושקעת ביותר - כמעט מיליון שקל, אך רק במקום החמישי במדד האהדה

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Joshua Roberts

הסטארט-אפ הישראלי NSLComm ישגר לוויין לחלל עם השירות החדש של אמזון

אמזון הודיעה על השקתה הגלובאלית של AWS Ground Station, רשת תחנות קרקע ללוויינים ● המוצר התחיל לעבוד עם 7 לקוחות ראשונים לשירות, בהם הסטארט-אפ הישראלי NSLComm שגייס עד היום 15 מיליון דולר מ-JVP ומשקיעים נוספים