גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התיק בפרשת שוקי משעול-רונאל פישר נזרק למסדרון ביהמ"ש

8 קופסאות קרטון, ובהן גם קלטות של שיחות בין משעול ופישר, נזרקו בקומת הקרקע בבניין ביהמ"ש בת"א ■ משעול: "אבסורד" ■ הנהלת בתי המשפט: "טעות מינהלתית"

תיקי משעול במסדרון ביהמ"ש / צילום פרטי
תיקי משעול במסדרון ביהמ"ש / צילום פרטי

ארגזי התיק המשפטי בפרשת שוקי משעול נזרקו למסדרון בניין בית המשפט בתל-אביב. מדובר ב-8 קופסאות קרטון, המכילות את הראיות והמסמכים שהוצגו בבית המשפט בתיק נגד משעול, ובהם גם קלטות וידיאו ואודיו של שיחות בין משעול לבין עו"ד רונאל פישר. הקופסאות נזרקו בערימה בקומת הקרקע, ליד השירותים, כך שכל אחד יכול היה לפשפש בהם ולקחת מהם מסמכים וראיות.

לאחרונה הודיע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי פרשת משעול והיחסים של רות דוד-בלום, לשעבר פרקליטת מחוז תל-אביב, עם עו"ד פישר בהקשר לפרשה זו, שנחשפו לראשונה ב"גלובס", ייחקרו על-ידי יחידה להב 433.

נגד פישר ודוד-בלום הוגש באחרונה כתב אישום בפרשת רשת השוחד לכאורה שהפעיל פישר, במסגרתה הוא מואשם כי העביר ללקוחותיו מידע סודי מחקירות משטרתיות בעניינם, שקיבל מקצין בכיר במשטרה, רב-פקד ערן מלכה, וזאת תמורת שוחד.

עורכי דין שהבחינו בארגזים הזרוקים במסדרון בית המשפט, הסבו את תשומת-ליבו של משעול, שפנה לנציבת התלונות על הפרקליטות, השופטת בדימוס הילה גרסטל.

בעקבות פנייתה של גרסטל לבית המשפט בתל-אביב, התקשר אתמול (ג') למשעול המזכיר הראשי של בית משפט השלום בעיר, רחמים אשר, הסביר כי לא ידע כלל על נסיבות השלכת החומר למסדרון, והודיע כי יאסוף את הארגזים.

"צירוף מקרים מוזר ביותר"

משעול היה אחד מ"קבוצת ה-15", של חוקרים ברשות המסים שהתריעו על פרשיות שחיתות ביחידת החקירות ובצמרת רשות המסים. בעקבות פעילותו של משעול התלונן נגדו מי שהיה מנהל רשות המסים, איתן רוב, ונגד משעול נפתחה חקירה של שנה וחצי ביאח"ה. הממצא העיקרי של אותה חקירה היה שהמדינה שילמה למשעול 452 שקל עודפים כהחזר השתתפות בביטוח הרכב של משעול.

לפי עדותו של משעול, עו"ד פישר ייצג אותו בהליך המשמעתי שרשות המסים יזמה נגדו, אולם התיק נגדו הועבר גם למישור הפלילי, באחריות פרקליטות מחוז תל-אביב.

לפי עדותו של משעול בבית המשפט ובמשטרה, פישר פנה אליו והסביר לו כי אם ישלם 20 אלף דולר כשוחד לפרקליטת המחוז, עו"ד דוד-בלום - התיק הפילי ייסגר. משעול סירב, ופרקליטות המחוז הגישה נגדו כתב אישום פלילי, שהתנהל בפני שופטת השלום דניאלה שריזלי והסתיים בהרשעתו.

עו"ד דוד-בלום הייתה מעורבת אישית בניהול התיק נגד משעול, כאשר התנגדה להצגת חלק מקלטות המעקב אחרי משעול, ובמעמד צד אחד קיבלה אישור חיסיון כזה מהשופטת דבורה ברלינר.

משעול אומר היום (ד'): "זה אבסורד שבמהלך המשפט, השופטת שריזלי מנעה ממני קבלת חומרי ראיות לצורך הגנתי בטענה לחיסיון, ועכשיו הם זרוקים ונגישים לכל אחד. אם מוסיפים את המועד שבו העניין התרחש - זה צירוף מקרים מוזר ביותר".

"טעות מינהלתית"

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה: "התיק נושא השאילתה הוחזר לבית המשפט השלום בתל-אביב באמצעות דואר מסוף, לאחר שהליכי ערעור שהתנהלו במסגרתו הסתיימו. כמקובל עד היום, הונח התיק בסמוך לדואר הנמצא בבית המשפט השלום בתל-אביב. בשל טעות מינהלתית נותר התיק במקומו, עד אשר הובא הדבר לידיעת המזכיר הראשי, אשר דאג כי התיק יועבר לחדר נעול. בעקבות המקרה תוקן נוהל קבלת התיקים למחלקת הדואר בהיכל. יודגש כי החומר לא יועד לזריקה. יובהר כי לשופטת שריזלי, אשר סיימה לדון בתיק לפני כ-5 שנים, אין חלק באירוע שהתרחש".

עוד כתבות

מני מזוז ואורי שהם / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה, מארק ישראל סלם, הארץ

הנציב שהם נגד השופט מזוז: "ראוי היה להימנע מאמירת הדברים באופן שבו הם נאמרו"

אל נציב תלונות הציבור אורי שהם, שכיהן עד לא מכבר לצידו של מזוז, הוגשו שלוש תלונות בעניינו של מזוז לאחר שסירב לפסול את עצמו בעתירה נגד השר אוחנה ● שהם כתב כי "שלוש התלונות מבהירות את מידת הזהירות שעל שופט לנקוט בהתבטאויותיו בפומבי בכלל, ובסוגיות רגישות בפרט"

רחוב דפנה בתל אביב. פרויקט הפינוי בינוי נתקע / צילום: איל יצהר, גלובס

מאות דירות חדשות במיקום מנצח במרכז תל אביב? כך נשאר פרויקט פינוי בינוי תקוע במשך שנים

מאות דירות חדשות במיקום מנצח בלב העיר? מסתבר שאפילו כאשר מדובר באזור נחשב, בין בית המשפט לתחנת הרכבת, ובחברות מובילות, פרויקט פינוי בינוי יכול להיתקע לשנים

בית "ידיעות אחרונות" בראשון לציון./ צילום: כדיה לוי

מחריף המשבר ב"ידיעות" בשל הכוונה לקצץ בשכר העובדים ב"כלכליסט"

העובדים בקבוצת "ידיעות אחרונות" קיבלו ממשאבי אנוש דרישה להשיב "עד סוף היום" האם הם עדיין מסרבים לקיצוץ בשכרם ● הוועד מפציר בעובדים לדבוק בסירובם: "בניגוד למסר שניסתה ההנהלה להעביר לעובדים, ביה"ד האזורי לעבודה לא קבע כי קיצוץ השכר הוא תקין"

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"גלובס" לביהמ"ש: להסיר את החיסיון על הדיון בהסדר הנושים בין משפחת פישמן לבנקים

הבנקים מתקרבים להסדר עם בני משפחתו של אליעזר פישמן ● "גלובס" מבקש לפתוח את הדיון החסוי בבית המשפט המחוזי בנוגע להסדר הנרקם ● המשפחה הסכימה להצעה משופרת לנושים, שלפי הערכה עדיין נמוכה ביחס לחוב ● הנאמן לנכסי פישמן עו"ד בנקל צפוי להתנגד להסכם הנרקם

פרופ' רפי מלניק / צילום: רפי קוולרצ'יק

פרופ' רפי מלניק לא חושב שצריך לדאוג מהחוב הציבורי התופח

פרופ' רפי מלניק, לשעבר חבר הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, מסביר בטור מיוחד למה הוא חושב שכלכלת ישראל איתנה מספיק להתמודד עם נטל החוב שייווצר, וסוכנויות הדירוג הבינלאומיות תמשכנה לדרג אותה כמקום בטוח להלוות לה כספים ולעשות אתה עסקים

פרופ' ג'וזף שטיגליץ / צילום: רויטרס   Bobby Yip

הכלכלן ג'וזף שטיגליץ: כל תוכניות התמריצים הממשלתיות לא סייעו לעובדים

זוכה פרס הנובל טוען כי התוכניות הכלכליות בארה"ב היו כושלות ותוכניות פיסקליות במדינות כמו דנמרק וניו זילנד, ששילמו לחברות כדי להמשיך להעסיק עובדים, הן "מודלים טובים יותר לטיפול באבטלה"

בצלאל סמוטריץ’ / צילום: יצחק קלמן

האם האוטובוסים הריקים בימי הקורונה יעלו למדינה מיליארד וחצי שקל?

האם המדינה באמת משלמת לחברות האוטובוס יותר כדי להסיע פחות? מוזר, אך אמיתי ● "המשרוקית של גלובס"

קמפיין החוצות של מפעל הפיס / צילום: איל יצהר, גלובס

מיליון מובטלים? משבר כלכלי? בלוטו רוצים שתחזרו להמר

ביקורת על קמפיין שילוט של מפעל ההגרלות, שמשתמש באלמנטים ממגפת הקורונה • האם יכול להיות שגוף ציבורי מנצל את תקופת אי הוודאות, שבה יש לציבור נטייה להתפתות אחר "פתרונות קסם"? • מפעל הפיס: אין הגדלת תקציבי פרסום כדי לנצל את המצב. רק יידוע על חזרה לפעילות

הילארי גושר  / צילום: אינסייט פרטנרס

“אנחנו לא רוצים לבוא ליזמים שזקוקים לכסף מעמדה של 'טורף'"

עם הון של כ-30 מיליארד ד', קרן אינסייט פרטנרס האמריקאית היא מהמשקיעות הדומיננטיות בישראל ובעולם כולו, שמתמקדות בחברות תוכנה ● הילארי גושר, שותפה בקרן, מספרת ל"גלובס" על תפיסת ההשקעות, על היתרון של עבודה מהבית, ונותנת עצות ליזמים: "הלקוחות הקיימים הם החמצן שלכם"

קאר שולץ / צילום: כדיה לוי

טבע: תרמנו תרופות בהיקף של 246 מיליון דולר ב-2019

לפי נתוני טבע, התרופות הגנריות שלה היו אחראיות לחיסכון בהיקף כולל של 54.6 מיליארד דולר ב-18 מדינות בשנה שעברה ● בסוף 2019 עמדה מצבת כוח האדם של טבע על 39,288 עובדים, ירידה של 4.6% לעומת 2018 ושל 28% לעומת 2016

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

נעילה חיובית בתל אביב; הדולר ירד מתחת ל-3.5 שקלים

מדד ת"א 35 עלה ב-0.3%, מדד ת"א 125 התחזק ב-0.2% ומדד ת"א 90 הוסיף 0.1% ● ה-FDA אישר לאופקו הלת' להתחיל בניסוי בריאלדי לטיפול בקורונה ● הראל פיננסים: "התנודתיות הגדולה של נכסים שונים המשפיעים על תיק ההשקעות מחדדת את ההמלצה שלנו על פיזור בין האפיקים"

דני גלוטר / צילום: אופטימל פלוס

אופטימל פלוס מחולון נמכרת ב-360 מיליון דולר; המזל משחק פעמיים למייסד מוביט

בצל משבר הקורונה החליטו באופטימל פלוס להימכר לנשיונל אינסטרומנטס, שמפתחת מערכות וציוד בדיקות לתעשיית האלקטרוניקה • מייסד ומנכ"ל החברה: "היינו יכולים למכור בסכום גבוה יותר, אך העובדים העדיפו את הרוכשת בשל תרבות ארגונית דומה"

מנכ"ל זום, אריק יואן / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

הרבעון המעולה של זום: הציגה הכנסות שגבוהות ב-64% מהצפי

ההכנסות ברבעון הראשון עמדו על 328 מיליון דולר, בעוד תחזיות החברה והאנליסטים היו להכנסות של כ-200 מיליון דולר ● הרווח הנקי המתואם של זום זינק פי 6.5

ניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

שוב מפר הוראות קורונה: ח"כ ניר ברקת השתתף במסיבה בתל אביב

החוגגים במקום לא הקפידו על כללי הקורונה, עם הגבלת אירועים ל-50 איש, שמירת מרחק של 2 מטר, וענידת מסיכות על הפנים ● מטעמו של ברקת נמסר: ח"כ ברקת הגיע להשתתף באירוע בר מצווה משפחתי אליו הוזמן כאורח, שהתקיים בבית פרטי, ושסבר שיתקיים על פי ההנחיות

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

המסחר בתל אביב צפוי להיפתח על רקע העליות בניו יורק

מדד דאו ג'ונס עלה ב-1%, הנאסד"ק התחזק ב-0.6% ומדד S&P 500 הוסיף 0.8%, והוא נמצא 40% מעל השפל שרשם במרץ ● הנפט המשיך להתחזק ומגרד את רף 40 הדולרים

הפגנה בניו יורק נגד אלימות משטרתית בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד / צילום: Wong Maye-E, AP

למרות העוצר: לילה שביעי ברציפות של כאוס ברחובות ארה"ב

בוזזים פרצו אל חנויות בשדרה החמישית בניו יורק וכן גם לחנות הדגל של מייסי'ס במנהטן ● ראש העיר הטיל עוצר לילי נוסף היום שייכנס לתוקף ב-20:00 ● בסנט לואיס נפגעו 4 שוטרים מירי

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

תקציב המדינה יידחה, החשב הכללי עשוי להקדים פרישתו

ההסכם הקואליציוני קובע כי תקציב המדינה יאושר בתוך 100 יום מכינונה של הממשלה ● מבדיקת "גלובס" עולה כי מדובר בלו"ז בלתי ריאלי, וגוברות ההערכות כי האוצר יודיע לכנסת בימים הקרובים על דחייה ● ובנתיים, גוברות ההערכות כי רוני חזקיהו יקדים את פרישתו ויעזוב לאחר אישור התקציב בכנסת

חנות רנואר בקניון TLV נסגרה / צילום: תמונה פרטית

בצל משבר הקורונה: רנואר נוטשת את קניון TLV

רנואר הפעילה בקניון שתי חנויות בשטחים רחבים - רנואר, וטוונטי פור סבן

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

בורסות אסיה נסחרות בעליות; סמסונג בולטת בירוק, הנפט ממשיך לטפס

פתיחת הסגר מתדלקת את המדדים ● מדד הניקיי היפני עולה ב-0.85%, הבורסה בהונג קונג קופצת ב-1.2%, שנחאי עולה ב-0.5% וסינגפור מטפסת ב-1.8%

דודי עזרא   / צילום: נטו

מימוש של 90 מיליון שקל בנטו מלינדה - המוכרת, נטו של דודי עזרא

המניות נמכרו למשקיעים מוסדיים בדיסקאונט של 1.8% ● נטו ירדה להחזקה של 49.7% מהחברה, אך ממשיכה להחזיק ב-52.5% מזכויות ההצבעה