גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

היועמ"ש נגד פשרה בייצוגית נגד פלאפון: "שתחזיר כסף"

וינשטיין: "מדובר בתופעה חמורה של שימוש באמצעי תשלום שנמסרו לשם גביית תשלומים מלקוחות עבור שירותי תוכן אשר סופקו להם ע"י צד שלישי, ללא וידוא הסכמתם"

יהודה וינשטיין / צילום: איל יצהר
יהודה וינשטיין / צילום: איל יצהר

במשך שנים התלוננו לקוחות חברות הסלולר הגדולות - פלאפון, אורנג' וסלקום - על חיובים תמוהים שגילו בחשבונות הסלולר שלהם, שנגבו למעשה באמצעות כרטיס האשראי שלהם עבור צד שלישי, בדרך-כלל חברות תוכן. מדובר בשירותים כגון חיזוי אסטרולוגי או מתכונים לדיאטה - שלא פעם אותם לקוחות סיפרו כי ההצטרפות אליהם נעשתה בטעות, מבלי להבין שמדובר בעסקה מתמשכת ומבלי יכולת לבטלם.

חמורים במיוחד היו מקרים של הורים שגילו כי ילדיהם הצטרפו - בדרך-כלל בטעות על-ידי לחיצה אגבית על הטלפון - לשירותים שונים ומשונים שעלו להם אלפי שקלים, וזאת מבלי שההורים חתמו באופן אקטיבי על חוזה התקשרות, כאשר למעשה חברות הסלולר מנצלות את נגישותן לכרטיס האשראי של הלקוחות כדי לגבות את אותם סכומים.

באיחור רב, ולאחר שנפגעו אלפים מהתופעה, הסדיר משרד התקשורת לפני מספר שנים את הנושא, וכיום ברירת המחדל היא ששירותי התוכן הסלולרי חסומים - אלא אם כן ניתנת על-ידי הלקוח הסכמה אקטיבית ומפורשת.

לאורך השנים הוגשו בקשות לתביעות ייצוגיות בנושא. אחת מהן היא הבקשה של התובע עו"ד עמי פלייסיג (ת"צ 54120-07-1, עמי פלייסיג נ' פלאפון ואח') נגד פלאפון וחברת יוניסל פתרונות סלולריים בע"מ, בגין חיובי שירותי תוכן שלא כדין ותוך הפרה של תנאי הרישיון.

לטענת פלייסיג, פלאפון חייבה את מנוייה שלא כדין וללא ידיעתם והסכמתם בגין שירותי תוכן, שניתנו על-ידי ספקית התוכן "מובייל נובו" (אשר לא קיימת עוד) באמצעות התשתית הטכנולוגית שהעמידה יוניסל.

מדובר בהתרחשות שאירעה לאחר הסדרת הנושא על-ידי משרד התקשורת.

בחודש יולי 2013 קיבל עו"ד פלייסיג מסרון בנוסח הבא: "יש לך הודעה חדשה, לצפייה השב 'צפה'. לתנאים שלח תקנון". פלייסיג לא חשד בדבר, ואכן השיב "צפה" כדי לצפות בהודעה. כיומיים לאחר מכן התקבלו במכשירו הסלולרי שתי הודעות; "הרשמתך לשירות המשחקים (4542) הושלמה בהצלחה, לפרטים או ביטול חייג XXX"; ו"נרשמת לשירות המשחקים (4542). השירות בתשלום מתמשך בעלות של 20 שקל לשבוע, עלות רישום 40 שקל".

ההודעות שקיבל התובע

בהמשך קיבל פלייסיג הודעות נוספות המבשרות לו כי הוא נרשם לשירותי משחקים ותוכן, מבלי שהוא ביקש זאת. פלייסיג ניסה לטלפן למספר שנשלח לו בהודעה ולברר אודות "השירות החדש" עבורו נדרש לשלם, אך נציגי השירות שהשיבו לשיחתו טענו כי "כרגע לא ניתן לדעת אודות השירות", וכי עליו "להמתין לחשבונית הסופית, משום שכנראה מדובר בספק תוכן חיצוני".

פלייסיג הריח שמשהו לא כשורה והגיש באותו החודש בקשה לתביעה ייצוגית בנושא.

"ההסדר לא נותן סעד הולם"

כמו ברבות (אולי רבות מדי) מהבקשות לייצוגית, נעשה ניסיון להשיג פשרה. אלא שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מתנגד בתוקף להסדר הפשרה.

בעמדתו, שהוגשה היום (ב') לבית המשףפט המחוזי בתל-אביב, באמצעות עו"ד מיכל פליגלר שטיין מפרקליטות מחוז תל-אביב (אזרחי), קובע וינשטיין כי הסכם הפשרה "לוקה בפגמים המקימים חשש לפיו הוא אינו מיטיב עם חברי הקבוצה, אינו ראוי וחוטא לתכליות חוק תובענות ייצוגיות, וביניהן הרתעה מפני הפרת הדין ומתן סעד הולם לנפגעים מהפרתו".

בעמדת וינשטיין צוין כי מדובר בתובענה ייצוגית שלישית אשר הגיעה לידיעתו שעניינה גבייה שמבצעות חברות הסלולר עבור שירותי תוכן אשר סופקו כביכול על-ידי צד שלישי, מבלי שהמנויים ביקשו לצרוך אותם. התביעות הייצוגיות האחרות כנגד פרטנר וכנגד סלקום ממשיכות להתנהל בערכאות בית המשפט, וטרם הגיעו בעניינן להסדר.

וינשטיין הדגיש בכל אחת מעמדותיו שהוגשו את סלידתו מהיעדר נטילת אחריות של החברות, כאשר יש ברשותן "הרשאה בלתי מוגבלת לחיוב חשבונו של המנוי", והן גובות ממנויים תשלומים בהתאם לדרישות תשלום שנמסרו להן על-ידי צדדים שלישיים, ואולם, כאשר צרכן מתאונן על כך, הן לא מוכנות לקבל את האחריות ומטילות אותה על הצדדים השלישיים.

בקשות רבות לייצוגית מסתיימות בפשרה, והתנגדותו של היועמ"ש אינה עניין שבשגרה. עם זאת, וינשטיין התנגד לאחרונה גם להסכם פשרה בבקשה לייצוגית נגד סלקום בנושא תוכניות ללא הגבלה שכן הגבילו את המנויים.

מה כללה הפשרה?

לפי הפשרה שהוצעה, הנתבעות אמורות לשלם 50% מהסכום אשר עליו הוסכם כי לא הובעה הסכמת המנוי לקבלת השירות, קרי כ-21% מהסכום הכולל אשר גבתה פלאפון מהמנויים. סכום זה יועמד לתרומה אשר תתחלק בין העמותות: "צעדים קטנים", "מקום בלב" ו"עלם", היות ולטענת הצדדים לא ניתן לברר מי מבין חברי הקבוצה הרלוונטית נרשם לשירות תוכן "שלא בידיעתו/מרצונו/בהסכמתו", ובשל כך לא ניתן לבצע השבה אישית של סכום הפיצויים למנויים ספציפיים.

ברקע להסדר נשארה מחלוקת בין הצדדים בנוגע לתיאור הליך ההרשמה לשירות, שכן התובע טוען כי רשמו אותו בלא ידיעתו והסכמתו, והחברות הנתבעות טוענות מנגד כי הלקוחות הזינו באופן יזום ואקטיבי את מספרי הסלולרי שלהם באתר של "מובייל נובו" על מנת להירשם לשירות התוכן, וכן כי השלימו תהליך ההרשמה עם שליחת מסרון.

ביסוד הסדר הפשרה עומדת הסכמת הצדדים כי מנוי שלא ביקש לבטל הרשמתו לשירותי התוכן בחלוף חודש ימים, ולאחר שקיבל לידיו חשבונית חודשית לתשלום - חזקה כי נרשם לשירות התוכן בידיעתו, מרצונו ובהסכמתו.

"ההסכם כולל כשלים"

וינשטיין קבע כי ההסכם המוצע "כולל כשלים, ואין מקום לאשרו. האחריות לחיוב לקוח, גם עבור צדדים שלישיים, מוטלת על פלאפון".

וינשטיין הביע מורת-רוח מכך שהתביעה הייצוגית - כמו התביעות הקודמות בנושא - מתארת תופעה חמורה של רישום מנויים לשירותי תוכן ללא קבלת הסכמתם המפורשת לעסקה ולתנאיה, ולחיוב אמצעי התשלום שנמסר לחברת סלולר לשם גביית תשלום בגין השירות העיקרי אותו היא מספקת - שירותי טלפוניה.

לדבריו, "ספק אם מנוי שמסר את מספר הטלפון הבין וציפה כי בכך הוא כורת עסקה לרכישת שירותים ולמעשה מאפשר גישה לכרטיס האשראי שלו עבור צדדים שלישיים".

"הלקוח לא עוקב אחרי החשבון"

עוד מצוין בעמדת היועמ"ש כי ההנחות של הנתבעות - לפיהן המנויים עוקבים מדי חודש בדקדקנות אחר החשבוניות, וכי החשבוניות ברורות באופן שמאפשר גילוי מיידי של תשלומים הנגבים עבור צדדים שלישיים - הן שגויות.

"מכאן שהאבחנה המוצעת בהסדר הפשרה - בין מי שביקש לבטל את הרשמתו לשירותי התוכן של 'מובייל נובו' בחלוף חודש ימים ממועד ההרשמה, לבין מי שלא ביקש זאת - הינה אבחנה שגויה ובלתי מוצדקת, אשר אין לבסס עליה הסדר פשרה", טען וינשטיין.

גם לעניין הפיצוי של חברי הקבוצה הנפגעת, וינשטיין סבר כי יש מקום למנות בודק אשר יבחן את היקף חברי הקבוצה, גובה הנזק ואפשרות ההשבה, שכן ניתן במקרה זה לאתר את חברי הקבוצה בפשטות, ואין מקום לנקוט בדרך של תרומה.

לדבריו, אם הצדדים מעוניינים להימנע מלאתר את הלקוחות ולהוכיח כי קיבלו את הסכמתם המפורשת לקבל את שירות התוכן המסוים, עליהם להשיב לכלל הלקוחות המנויים על שירות זה את הכספים שנגבו מהם, הואיל ולא ניתן לגבות כל סכום שהוא בגין צריכת שירותי תוכן, ללא קיומה של הוכחה להסכמתו של המנוי לרכישת השירותים.

מפלאפון לא נמסרה תגובה.

כך מנמק וינשטיין את התנגדותו לפשרה:

■ האחריות לחיוב לקוח, גם עבור צדדים שלישיים, מוטלת על פלאפון.

■ מדובר בתופעה חמורה של רישום מנויים לשירותי תוכן ללא קבלת הסכמתם המפורשת.

■ אם הצדדים אינם מעוניינים לאתר את הלקוחות ולהוכיח כי קיבלו את הסכמתם המפורשת, עליהם להשיב לכלל הלקוחות המנויים על השירות את הכספים שנגבו מהם.

■ ההנחה כי המנויים עוקבים מדי חודש בדקדקנות אחר החשבוניות, וכי החשבוניות ברורות באופן שמאפשר גילוי מיידי של תשלומים הנגבים עבור צדדים שלישיים - שגויה.

■ ההסדר אינו מיטיב עם חברי הקבוצה, אינו ראוי וחוטא לתכליות חוק תובענות ייצוגיות, וביניהן הרתעה מפני הפרת הדין ומתן סעד הולם לנפגעים מהפרתו.

עוד כתבות

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על מגיב לפיצוץ עם ועד העובדים: לא נאפשר אלימות

"אני וכל חברי ההנהלה נחושים ופועלים לקראת הגעה לסיום מהיר של התהליך לקבלת הלוואה וחתימה על הסכם עבודה" - כך לפי מכתב ששלח מנכ"ל אל על גונן אוסישקין לעובדים ● בתוך כך, יו"ר ועד תע"א יאיר כץ קרא ליו"ר ההסתדרות לחזור בו מן ההשעיה

מנכ"ל מכבי רן סער / צילום:

אסטרטגיית 'הגל השני' של מכבי: התחסנות לשפעת, ריקון בי"ח לטובת אשפוז בית ובדיקות ביוב לאיסוף מודיעין

רן סער, מנכ"ל מכבי: "המטרה היא הצלת חיים והשארת המשק פתוח. עלות הסגר למשק הייתה 2 מיליארד שקל ליום. אנחנו מציעים תוכנית שעולה פחות ממיליארד" ● "השר החדש קיבל החלטות לפתיחת הסגר מיד עם כניסתו וזו החלטה נכונה"

זיהום אוויר בעיר בייג'ינג, בסין / צילום: Jason Lee, רויטרס

הגרף היומי: לא עובדים, לא פולטים - ירידה בפליטת הפחמן העולמית

לפי הממצאים, הפליטה היומית של גזי חממה צנחה ב-17% בתחילת אפריל, לעומת הרמה הממוצעת בשנת 2019, וכי העולם חווה את הירידה החדה ביותר בתפוקת הפחמן מאז מלחמת העולם השנייה

בובות בחלון ראווה חובשות מסיכות בד / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הישראלים לא אופטימיים: כמחצית מהאוכלוסייה נפגעה כלכלית בתקופת הקורונה, כשליש עדיין סובלים מלחץ וחרדה

בריאות, מצב נפשי ומצב כלכלי הם רק חלק מהתחומים שנבחנו בסקר שערכה הלמ"ס בעקבות משבר הקורונה ● מהי רמת האמון שהציבור נותן בהתמודדות הממשלה עם המשבר, וכמה באמת אנו חושבים כי ב-12 החודשים הבאים מצבנו הכלכלי ישתפר?

שאול מרידור, שירה גרינברג, שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, איל יצהר

דעה - אטימות, קיבעון וניתוק: 10 הערות על התנהלות האוצר בעיצומו של משבר כלכלי חמור

הביקורת החריפה של בנק ישראל, ההתעקשות לא לסייע לעובדים החלשים במשק ובפרט למקבלי הקצבאות, היד הקפוצה והמודלים המיושנים שנראים לא מותאמים למשק הישראלי ● צמרת האוצר נרדמת בשמירה כשישראל גולשת למציאות כלכלית מפחידה

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר התקשורת הנדל הורה להקים צוות הפקת לקחים מפרשת בזק

יועז הנדל הורה למנכ"ל המשרד נתי כהן להקים צוות הפקת לקחים כדי לוודא שהמשרד השיל מעליו לחלוטין את פגעי הפרשה ● "תפקיד עובדי ושליחי ציבור הוא להוות מגדלור ערכי במדינת ישראל"

גילה גמליאל, מיקי חיימוביץ’, אלון שוסטר / צילום: מארק ישראל סלם, שלומי יוסף, רפי קוץ

ממשלה מנופחת? צפו לכמה בשורות טובות דווקא בתחום הסביבה

אחרי שנים שמשבר האקלים היה מחוץ לפוקוס הציבורי, הצהירה השרה הנכנסת להגנת הסביבה שתציב אותו בראש סדר העדיפויות ● הממשלה התחדשה גם בשר חקלאות שקידם יוזמות סביבתיות ובראשת ועדה עם אג'נדה לוחמנית ● האם הם יחוללו מהפכה?

גילי רענן וליאור סיימון מסייברסטארטס / צילום: יח"צ יוסי זליגר

גילי רענן מגייס 100 מיליון דולר לקרן שנייה ומצרף את ליאור סיימון כשותפה

סיימון, לשעבר בקרן ארבור האמריקאית, מצטרפת לקרן סייברטארטס, אותה הקים רענן ב-2018 ● בקרן השקיעו יזמים ומנהלים בכירים בעולם הסייבר

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

מאחורי הקלעים של אקזיט השוברים הגדול של BUYME; היזמים המיליונרים החדשים: "אנחנו ברגשות מעורבים"

המחלוקת עם טלכלל, המשקיעה מתחילת הדרך, המריצה את יזמי חברת שוברי המתנות BUYME למכור לה את מניותיהם בחברה • בראיון ל"גלובס" מייסד החברה מיכה ברכוז כבר מסתכל קדימה, על גיפטד - המיזם בארה"ב: "אנחנו רואים פוטנציאל בשוק האמריקאי שהוא מעבר למתנות לארגונים"

דוד קנפו, יו"ר עמותת האדריכלים/ צילום: איל יצהר

לנצל את המשבר: התאחדות האדריכלים דורשת מהמדינה לרכוש 80 אלף דירות מהקבלנים

שישה סעיפים מופיעים במסמך שחיברו בהתאחדות האדריכלים, להצלת ענף הבנייה ● בין תמיכה בפריפריה לקידום תחבורה ציבורית, הם מבקשים גם רשת ביטחון נרחבת לקבלנים ● היו"ר דוד קנפו: "אנחנו כמו מישהו שעומד על סף תהום"

רובוט לניקוי בריכות של מיטרוניקס / צילום: יח"צ

מצליחה לשחות גם בימי קורונה: הרווח הנקי של מיטרוניקס צמח ברבעון בכ-7% ל-64 מיליון שקל

מניית יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות השלימה זינוק של 65% מהשפל שאליו צנחה ב-23 במרץ השנה, וחזרה להציג תשואה חיובית מתחילת השנה

אנשים יושבים במסעדה בשטוקהולם. החיים בשבדיה נמשכו כמעט כרגיל למרות התפרצות הקורונה / צילום: Andres Kudacki, AP

מוביל המדיניות השבדית נגד הקורונה מודה: "אנחנו במצב נורא"

לאחר שמספר הקורבנות במדינה חצה את רף ה-4,000, האפידמיולוגית הראשית הקודמת של שבדיה יצאה לראשונה בביקורת על התנהלות הממשלה: "סגר מוקדם היה מאפשר לנו להתכונן טוב יותר להגן על הפגיעים ביותר" ● האפידמיולג הנוכחי מודה: "אנחנו במצב נורא"

מתקן ההתפלה בשורק. /  צילום: מוטי יאיר

הלחץ האמריקאי עבד? IDE טכנולוגיות תקים את מתקן ההתפלה החדש בשורק

ממשל טראמפ הפעיל על ישראל לחץ כבד כדי למנוע את זכייתה של האצ'יסון הסינית במכרז ● הצעתה של IDE עמדה על מחיר של כ-1.45 שקל לקוב מים - נמוך בכ-65 אגורות מהמחיר הנמוך ביותר לקוב מים המשולם כיום

מוצרי חלב על מדפי שופרסל / צילום: תמר מצפי

רשות התחרות נגד הרבנות הראשית: דרישת הכשרות המחמירה מייקרת את מוצרי החלב

מבדיקת רשות התחרות עולה כי "דרישת הרבנות לכשרות מחמירה במוצרי חלב מקשה על היבוא ומפחיתה תחרות" ואף מגדילה את עלויות היבוא בשיעור של עד 10% ביחס לעלות המוצר ● ממליצה לאפשר מתן כשרות למוצרים המכילים חלב נוכרי, תוך יידוע הצרכנים על סוג כשרות המוצר

דומיניק קאמינגס, אדריכל הברקזיט, בדרכו להיכנס לדאונינג 10 / צילום: Matt Dunham, AP

סערת היועץ של ג'ונסון והפרת סגר הקורונה: שר בריטי התפטר במחאה

בעקבות הגיבוי שמעניק ראש הממשלה הבריטי ליועצו הבכיר דומיניק קאמינגס הודיע היום שר בריטי כי לאות מחאה הוא מודיע על התפטרותו ● קאמינגס תועד כשהוא מפר את הסגר שהוטל על תושבי הממלכה, וכן שהראה תסמיני קורונה ● לטענתו, מתנהל נגדו "קמפיין" שנועד לסיים את הקריירה שלו

לקוחות בחנות אפל בבייג'ין, בחודש שעבר  / צילום: רויטרס

עם חצי טריליון דולר, אפילו המגפה לא תחליש את ענקיות הטכנולוגיה

ענקיות הטכנולוגיה הגיעו למשבר הנוכחי חזקות מתמיד - עם קופות מזומנים דשנות, השקעות עתק על מחקר ופיתוח ונכונות לבצע רכישות • לא רק שהמוצרים והשירותים שלהן חיוניים בזמן המשבר, הן גם מסוגלות לנצל אותו כדי להשאיר את המתחרים הפוטנציאליים הרחק מאחור

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

תשובה ממשיך לממש: קבוצת דלק מכרה לקרן נוי תמלוגי "תנין" ו"כריש" ב-318 מיליון שקל

מלבד מימוש זה, התחייבה קבוצת דלק לפעול גם לאיגוח תמלוגי-העל ממאגר הגז "לוויתן", בסכום שלא יפחת מ-600 מיליון שקל, או לחילופין למכור אותם בערך כלכלי הוגן ההולם את סכום המינימום באיגוח

קברים טריים במנאוס בברזיל / צילום: Felipe Dana, Associated Press

על מסלול התרסקות: כך הפכה ברזיל למדינה מוכת הקורונה השנייה בעולם

בולסונרו נקט במדיניות של התעלמות ממגפת הקורונה מימיה הראשונים: הוא הטיף ליציאה לעבודה ופיטר את שר הבריאות שדגל בריחוק חברתי ● אם לא די בכל אלה, בדומה לטראמפ, הוא מטיף לציבור להשתמש בכדורים נגד מלריה ● בינתיים המתים נערמים בקברי אחים ● מה צופן העתיד לאזרחים ולנשיאם?

בורסת וול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

הנתק בין הריאלי לפיננסי נמשך: צפי לעליות של 2% בניו יורק; בורסת גרמניה מטפסת בהתעלם מהמיתון

הדאקס הגרמני עולה בהמשך לזינוק של 2.4% אתמול ● ביפן מדד הניקיי היפני הזנק בהמשך להודעת ראש הממשלה שינזו אבה על תמיכה נוספת בשווקים ● חברת נובהוואקס מתחילה בניסוי הקליני בחיסון לקורונה ומספקת אופטימיות למשקיעים

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מעדכן את הצמיחה על רקע החזרה לשגרה המהירה מהצפוי

לא שולל הורדת ריבית נוספת, ומעריך שהאבטלה לא תחזור לרמות של לפני המשבר לפני 2022 ● "קצב הסרת המגבלות בפועל היה מהיר משהערכנו, אולם אנו ממשיכים להעריך שעד סוף יוני עיקר המגבלות יוסרו"