גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יותר ממחצית בני-הנוער מעדיפים את אינסטגרם על פייסבוק

סקר שנערך בחודשים האחרונים מצייר קווים לדמותו של המשתמש המקומי באפליקציית שיתוף התמונות הפופולרית אינסטגרם ■ בינתיים, לא בטוח שהמותגים הישראליים יודעים ליהנות מהמובילות של הפלטפורמה

לוגו אינסטגרם / צילום: יחצ
לוגו אינסטגרם / צילום: יחצ

בישראל רשומים 2.7 מיליון משתמשים לאפליקציית שיתוף התמונות הפופולרית אינסטגרם - עלייה של כ-185% לעומת כמיליון המשתמשים הישראלים שהיו רשומים לשירות בתחילת 2013.

כך עולה מסקר מקיף, שנערך על-ידי מכון המחקר Zeta Tools עבור החברה לשיווק וקידום באינסטגרם, אינסטה ישראל, ומחלקות האסטרטגיה והדיגיטל של משרד יחסי הציבור שלום תל-אביב. הסקר נערך בחודשים אפריל-מאי 2015, באמצעות מדגם מייצג של 566 משתמשי אינסטגרם בישראל בגילאי 12 ומעלה.

הנתונים מצביעים על כך ששליש מאוכלוסיית ישראל משתמשים באינסטגרם, לעומת 87% לפייסבוק מצד אחד ו-13% לטוויטר מצד שני. הגיל הממוצע של האינסטגרמר הישראלי הוא 29, ו-55% מבני 12-17 רואים באינסטגרם את הרשת החברתית המועדפת עליהם, לעומת 39% שבחרו בפייסבוק.

מהנתונים עולה כי 23% מבני 12-17 ו-35% מבני 25-34 רשומים באינסטגרם. שיעור כמעט דומה (30%) מבני 18-24 משתמש באינסטגרם, ובגילאים המבוגרים יותר - רק 9% מבני 55 ומעלה משתמשים בשירות.

בחלוקה גיאוגרפית, 44% ממשתמשי אינסטגרם מגיעים מאזור המרכז, 22% מהצפון, 16% מהדרום, 11% מהשרון, והשאר (7%) מיתר חלקי הארץ.

המספרים של אינסטגרם

ומה באשר לחלוקה מגדרית? 57% מהמשתמשים באינסטגרם הם נשים, לעומת 43% גברים. 21% מהנשים בישראל מעדיפות את אינסטגרם על פני פייסבוק (78%) כרשת החברתית העיקרית, לעומת רק 11% מהגברים (פייסבוק עם 83%).

ואם כבר הבדלים מגדריים, הסקר מראה כי נשים הרבה יותר פעילות מהגברים באינסטגרם. 72% מהמשתמשות מעלות תמונות, לעומת 64% מהגברים; 94% מהמשתמשות עושות לייק, לעומת 90% מהגברים; ו-52% מהמשתמשות מגיבות לתמונות, לעומת 38% מהגברים.

בהסתכלות רחבה יותר, נראה כי 92% מהמשתמשים מסמנים לייקים על תמונות של אחרים, 68% מעלים תמונות, ו-45% מגיבים לתמונות של אחרים.

העלאת התמונות היא סוגייה של ממש - 10% מהמשתמשים מעלים לפחות תמונה אחת ביום - הפעילים ביותר הם בני 12-17 ובני 35-54 עם 12% מכל קבוצת גיל. 25% מהמשתמשים מעלים לפחות סרטון וידיאו אחד ביום, וגם כאן הפעילים ביותר הם בני 12-17 ובני 35-54 עם 30% מכל קבוצת גיל.

אם נישאר בגזרת הצעירים, הסקר מלמד כי ל-40% מבני-הנוער יש למעלה מ-200 עוקבים, לעומת 23% מכלל אוכלוסיית המשתמשים. ל-36% מהמשתמשים יש עד 50 עוקבים.

עוד עולה כי רק 33% מהמשתמשים מנהלים חשבון פרטי, ובאופן מפתיע - ככל שהגיל עולה, יש פחות חשבונות פרטיים.

ארבעת הנושאים המעניינים ביותר את משתמשי האינסטגרם הם תמונות של חברים (82%), נוף ותיירות (40%), השראה (38%) וסלבס (33%).

אם כבר סלבס, בקרב צעירים בני 18-24 יש העדפה ברורה לתוכן של מפורסמים - כ-71% מבני קבוצת גיל זו עוקבת אחרי סלבס באינסטגרם. התופעה ניכרת היטב גם בקרב 63% מבני 12-17, ובאופן טבעי נחלשת ככל שהגיל עולה, עם 43% מבני 25-34 ו-41% מבני 35-54.

"קריאה למנהלי המותגים"

אלדד סהר מחברת אינסטה ישראל מציין כי "בני העשרה מתנהגים, מתייגים ועוקבים באופן שונה מהותית מהקהל הבוגר, וקהלים שונים כגון חובבי אוכל, אופנה ונשים תופסים את אינסטגרם באופן שונה מחבריהם.

"לאור הכנסת האפשרות לקדם בכסף פוסטים ממומנים, אנחנו ממליצים למותגים, היום יותר מתמיד, להתמקצע בפלטפורמה הזו, ללמוד מה עובד, איפה לתפוס את הקהלים, מה הם אוהבים ולמה הם מצפים מהמותגים שהם עוקבים אחריהם באינסטגרם".

לדברי אייל גולדמן, מנהל מחלקת הדיגיטל במשרד שלום תל-אביב, "אינסטגרם ממשיכה לגדול עוד ועוד, והבשורה על שילוב כלי פרסום בפלטפורמה צפויה לשנות את כללי המשחק. מדובר באות קריאה למנהלי המותגים שעדיין נעדרים מהפלטפורמה, להיכנס פנימה ולבנות לעצמם נוכחות קבועה.

"עם זאת, שימוש במנוע הפרסום, ללא ערוץ תקשורת ישיר ודיאלוג מתמשך, עלול לפספס את המטרה ואף לפגוע בנאמנות למותג".

החמישייה הפותחת

אינטראקציה עם מותגים

אף שאינסטגרם נחשבת לאחת הפלטפורמות הדיגיטליות המובילות כיום, נראה כי לא כל המותגים מבינים זאת. בדיקה שנערכה על-ידי חברת השיווק Yes Lifecycle Marketing במארס השנה, ובחנה 2,000 מותגים בינלאומיים מובילים, מצאה כי רק רבע מהם מפעילים חשבונות אינסטגרם - לעומת 82% בטוויטר, 80% בפייסבוק ו-60% ביו-טיוב.

"עם למעלה מ-300 מיליון משתמשים פעילים מדי חודש ו-70 מיליון תמונות וסרטונים שמשותפים מדי יום, מותגים מפספסים הזדמנות אדירה לייצר שיח עם הלקוחות שלהם, בכך שהם לא לוקחים את אינסטגרם בחשבון באסטרטגיה הדיגיטלית שלהם", הסביר אז מייקל פישר, נשיא חברת Yes Lifecycle Marketing.

ואכן, מנתוני הסקר של Zeta Tools על אופיו של האינסטגרמר הישראלי ניתן ללמוד כי הגולשים מעוניינים בקשר עם המותגים, כך שזהו ניצחון לשני הצדדים.

מהסקר עולה כי 58% מכלל משתמשי האינסטגרם בארץ עוקבים אחרי מותגים - חלק גדול מהם (37%) עוקבים אחר 1-5 מותגים. 3 הסיבות העיקריות למעקב אחר מותגים הן אהבה למותג (59%), חיפוש אחר תוכן מעניין (43%) ורצון לגלות דברים חדשים (41%).

הפעילות של מותגים באינסטגרם לא נופלת על אוזניים ערלות, והרצון שלהם להניע בסופו של דבר לפעולה מחוץ לרשת החברתית, אכן עובד. כך, מהמחקר עולה כי 46% מהמשתמשים ציינו כי נוכחות של מותג באינסטגרם מגדילה במידה רבה או רבה מאוד את כוונותיהם לרכוש מוצרים של המותג. עם זאת, הצעירים לא פראיירים - ההשפעה על כוונות הרכישה הולכת ופוחתת עם הגיל.

מבחינה מגדרית, ההשפעה עובדת יותר על נשים (47%) לעומת גברים (42%). מי שכן מראים נכונות גדולה יותר לרכוש הם המשתמשים שעוקבים בפועל אחרי מותגים, כאשר 61% מהם טענו כי הנוכחות מגדילה את סיכויי הרכישה.

לדברי נעמה שלו, מנהלת אסטרטגיה בשלום תל-אביב, "כמעט כל קבוצות הגיל עוקבות אחר מותגים, אך ההשפעה של נוכחות מותג באינסטגרם על כוונות הרכישה של אותו מותג ניכרת הרבה יותר בקרב צעירים לעומת הדור המבוגר. מצד שני, מצאנו שדווקא הקהל המבוגר יותר מהווה פוטנציאל למהלכים אינטראקטיביים ומוכן לשתף פעולה עם מותגים. הנתונים הללו בהחלט יכולים לכוון את המותגים למהלכים ממוקדים בקרב הקהלים שלהם".

עוד כתבות

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

ירידות בארה"ב; בסין מעוניינים בשיחות מו"מ נוספות לפני חתימה על הסכם הסחר

המסחר באירופה מתנהל בירידות ● הליש"ט יורדת ב-0.9% מול דולר לאחר נאום המלכה ● מזכיר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין ציין כי הייתה התקדמות משמעותית במשא ומתן בשבוע האחרון ● בורסת יפן בחופש

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק מכינה חבילת מימון להשתלטות על WeWork

על פי דיווחים, הענקית היפנית הכינה חבילת מימון במטרה להשתלט על החברה להשכרת חללים משותפים ● בתחילת החודש ביטלה החברה את ההנפקה הצפויה

זה בידיים שלנו / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עשה זאת בעצמך: עד שהממסד יתעורר, יותר ויותר אזרחים מתגייסים להציל את כדור הארץ

יכולנו להביא תסריטי אימה של אסונות אקלים, אבל בחרנו להציג את הפתרונות ● כך אפשר לעצור את ההתחממות הגלובלית - אבל חייבים לפעול עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי

נעמה יששכר יחד עם אימא יפה / צילום: באדיבות המשפחה

שורת מעשי הונאה: ההאקר הרוסי שסיבך את נעמה יששכר

אלכסיי בורקוב נעצר בישראל לפני כ-4 שנים בנתב"ג, לאחר שבארה"ב הוגש נגדו כתב אישום בגין הונאה בכרטיסי אשראי ● בית המשפט העליון קבע כי אין מניעה להסגירו לארה"ב חרף בקשה דומה מצד רוסיה, בעוד ששם מפעילים לחץ בדמות גזר דין כבד על נעמה יששכר

שינויי מזג אויר/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הירוק היום אפור מאוד: 30 סיבות ללכת על ירוק

כבר 20 שנה שבכל שנה נרשמה עלייה בטמפרטורה הממוצעת, 2,240 אנשים בישראל מתים מוות מוקדם בכל שנה בגלל זיהום האוויר, ובירת אינדונזיה שוקעת בקצב של 25 ס"מ בשנה ● 30 סיבות למה צריך להיות לכם אכפת ממה שקורה סביבכם

נאום מלכת בריטניה אליזבת השנייה בפרלמנט / צילום: REUTERS/Toby Melville

"להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר": שבוע ה"ברקזיט" המכריע של ג'ונסון נפתח בנאום המלכה בפרלמנט

מלכת בריטניה אליזבת השנייה הציגה היום את עיקרי המדיניות של הממשלה הבריטית ● "העדיפות העליונה של ממשלתי הייתה תמיד להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר"

המיליארד והמשקיע קן פישר / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

המשקיע קן פישר איבד חוזה בהיקף 600 מיליון דולר בשל הערה סקסיסטית

מדינת מישיגן משכה את קרן הפנסיה שלה מחברת פישר השקעות של המיליארדר ● זאת לאחר שיו"ר ומייסד חברת ההשקעות העיר הערות סקסיסטיות בכנס שבוע שעבר

מטבע של 5 שקל /צילום: תמר מצפי

מדוע השקל הוא המנצח הבלתי מעורער של שוק המטבעות?

השאלה היא לא מדוע השקל חזק, אלא מדוע הוא הכי חזק בעולם ● דעה

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

טראמפ אומר שהגיע עם סין להבנות משמעותיות בחלק מסעיפי הסכם הסחר

טראמפ אמר שארה"ב וסין הגיעו להסכם סחר ראשוני וסיימו את "השלב הראשון" בדרך לחתימה על הסכם סופי ● בהסכמות נכללים כמה תחומי מסחר, בהם שירותים כלכליים, קנין רוחני ורכישות של תוצרת חקלאית ● המכס על מוצרים תוצרת סין שהיה אמור להתחיל ביום ג' הקרוב מושהה לעת עתה

ההפצצות הטורקיות בסוריה./ צילום: רויטרס

גרמניה וצרפת משעות מכירת נשק לטורקיה בשל המתקפה בסוריה

עם זאת, ההודעות מתייחסות רק ל"נשק שעלול להיות בשימוש בסוריה", מה שמאפשר את המשך עסקאות הצוללות וכלי השיט בין גרמניה לטורקיה ● מחר יתכנסו בבריסל שרי החוץ של האיחוד לדון בתגובה למתקפה

 עו"ד מיכאל דבורין /צילום: יונתן בלום

"במשרד עורכי דין תל אביבי ממוצע יש 80% שמאלנים ו-20% ימנים וגם הם 'בארון'"

עו"ד מיכאל דבורין, היועץ האסטרטגי-פוליטי לקמפיין של הליכוד, בראיון אישי ● על הילדות בירושלים, על הסכמי אוסלו, על הבחירה במשפטים, על ההתמודדות בבחירות ללשכה, ועל התיקים הפליליים נגד ראש הממשלה

חולות סמר בערבה./ צילום: Ariel Immerman - מתוך ויקיפדיה

עשה זאת בעצמך: האנשים שהחליטו לשמור על הסביבה במקום הממסד האדיש

במקום לחכות שגופי המדינה שאמונים על כך יתחילו לטפל בענייני הסביבה, יותר ויותר אזרחים מהשורה מתארגנים בעצמם כדי לשמור על קרקעות, לנטוע עצים ולהגן על הטבע ● רן סנדרס, איש הייטק מכוכב יאיר: "זה מכאיב שהרשויות בישראל לא דואגות לכך בעצמן. אנחנו עושים בחינם מה שהיה עולה למועצה עשרות אלפי שקלים"

ד"ר ניסים דרוויש שותף באורבימד / צילום: תמר מצפי

חברת 89bio שהוקמה על ידי יוצאי טבע יוצאת לגייס 70 מיליון דולר בהנפקה

בשנה שעברה גייסה 60 מיליון דולר בהובלת אורבימד

יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי

משרד הבריאות בסיבוב פרסה: האם ביטול ההפרטה יציל את המכונים להתפתחות הילד

הורים שלא מצליחים להשיג תור לילדיהם במכון ציבורי להתפתחות הילד, יכלו בעשור האחרון לפנות למטפל פרטי ולקבל החזר התוצאה: מטפלים רבים עברו לעבוד בפרטי, והתורים הציבוריים התארכו ● ל"גלובס" נודע כי משרד הבריאות מתכוון לבטל את ההפרטה ולהפסיק את שיטת ההחזרים

השחקנית ג'יין פונדה / צילום: רויטרס

השחקנית והאקטיביסטית ג'יין פונדה נעצרה בוושינגטון בעקבות הפגנות משבר האקלים

השחקנית נעצרה יחד 15 אקטיביסטים נוספים, כך דווח ממשטרת גבעת הקפיטול בוושינגטון ● לעצורים צפוי עונש של עד 90 יום בכלא

אי הפלסטיק/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כתם מוסרי: אי הפלסטיק באוקיינוס השקט זורע הרס וגדל לממדים בלתי נתפסים

הוא זכה לכינוי אי הפלסטיק, אבל למעשה מדובר בכתם עצום בגודלו – משהו בין מדינת טקסס לרוסיה כולה - שהולך ומתפשט באוקיינוס השקט, זורע הרס, ובעיקר לא הולך להיעלם לשום מקום ● האשמים: כולנו

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד / צילומים: רויטרס, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד (והוא עדיין יותר זול מאשר בתל אביב)

התושבים בגרינלנד לא שמחו לשמוע שנשיא ארצות הברית מעוניין לקנות את האי שלהם ● אבל, המתווכים מספרים שתשומת הלב שהופנתה לעיר מזניקה עוד יותר את המחירים הגבוהים מלכתחילה

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

פרוייקט הקריפטו של פייסבוק קורס? ויזה, מאסטרקארד ואיביי עוזבות

בין החברות שפרשו מן הפרויקט הן ויזה, מאסטרקארד, סטריפ, ואיביי ●  הרקע לעזיבת החברות הן בשל חששות רגולטוריות ● נזכיר כי בשבוע שעבר חברת פייפאל הודיעה כי תפרוש מן הפרויקט

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

היועמ"ש נגד "התערבות נתניהו במדיניות האכיפה ביו"ש": "צבר מקרים חמורים, פגיעה בשלטון החוק"

עו"ד ארז קמיניץ במכתב חריף: ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו פועל למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון ● בפגישה שנערכה מנדלבליט דרש מנתניהו כי יבהיר כי אסור למשרדו להתערב בהליכי האכיפה והפיקוח בהתנחלויות

שעוני מים / צילום: תמר מצפי, גלובס

כשהכתובת הייתה על הקיר: המדינה פספסה עם תאגידי המים

חקיקות פופוליסטיות לא ריאליות ומנותקות מהמציאות יש לא מעט ● מעטים המקרים שהדבר מתגלה ונחשף תוך חודשים ספורים ● דעה