גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדיקת "גלובס": מלחמת מחירים עזה בשוק מוצרי החלב

השוואת מחירים של מוצרי חלב מגלה כי סוף-סוף הרשתות נלחמות בזירה זו על כיסי הצרכנים ■ חלק מהרשתות מוכרות את המוצרים המפוקחים במחיר נמוך מהמחיר המפוקח, כשיינות ביתן מציעה לרוב את המחירים הנמוכים ביותר

מדף של מוצרי תנובה/ צלם:תמר מצפי
מדף של מוצרי תנובה/ צלם:תמר מצפי

מוצרי חלב, בפיקוח ולא בפיקוח, זול יותר לקנות ברשת יינות ביתן. 9 מתוך 12 מוצרי החלב שבפיקוח, הרשת מוכרת במחירים נמוכים מאלה שקבעה הממשלה - לפעמים גם ב-25% פחות. גם במוצרי חלב נוספים שאת מחירם בדקנו - מחירי יינות ביתן, ברוב המקרים נמוכים מהמתחרים.

4 שנים חלפו מאז שקמה מחאת הקוטג' שהעמידה באור הזרקורים את בעיית התחרות בענף המזון, ובפרט בתחום מוצרי החלב, ונראה שמשהו קורה. בחודשים האחרונים מורגשת תחרות במדפי החלב, בין היתר לאור כניסת שחקנים חדשים בדמות המותג הפרטי של שופרסל, מותג הגבינות הצהובות המיובאות עלמה (נטו) ובמקביל, התחרות בין רשתות המזון הגדולות באה לידי ביטוי גם במלחמה על המחירים של מוצרי החלב.

במשך שבוע עקב "גלובס" אחרי מחיריהם של שורת מוצרי חלב, וגילה תחרות עזה שלעתים באה לידי ביטוי בעדכון מחירים כמה פעמים ביום. נדמה כי יינות ביתן יושבת עם האצבע על הדופק ומוזילה מחירים בהתאם למבצעים והוזלות של המתחרים במטרה לשמור על מקומה כזולה במוצרי חלב.

אל מלחמת המחירים מצטרפת הוזלתו של מחיר החלב הגולמי (מחיר המטרה) שירד בשיעור של כ-6.5% (14 אגורות לליטר) - מה שהביא להוזלה של מוצרי החלב המפוקחים בשיעור של כ-4.6%. אלא שכאמור התחרות עושה את שלה, ויש רשתות שמוכרות את המוצרים המפוקחים במחירים נמוכים יותר מהמחיר המפוקח, כך לפי בדיקת מחירים באתר מייסופרמרקט.

ירידת מחירי החלב הגולמי הובילה גם להפחתת מחירים של מוצרי חלב רבים שלא נתונים תחת פיקוח, ולאחרונה הכריזו 3 המחלבות הגדולות - שטראוס, תנובה וטרה - על הוזלת מחירים: שטראוס הפחיתה מוצרי חלב מגוונים ב-2.5% עד 6.7%. ההוזלה נגעה למוצרים בקטגוריות שמצויות בפיקוח אולם בסגמנט שונה, כמו שמנת מתוקה 32% שומן (שמנת מתוקה 38% שומן מצויה בפיקוח). עוד הופחת המחיר למוצרי דגל: מילקי על סוגיו השונים שהוזל ב-2.5%, שוקו יטבתה ומשקאות חלב דוגמת חלב מועשר שלא בפיקוח שהוזלו בכ-3%. במחירוני תנובה לקמעונאים שיעור הורדת המחירים הנוגע למוצרים שונים בהם חלב, גבינה צהובה, קוטג', שמנת מתוקה. שיעור ההוזלה עמד על 1.1% עד 10%.

כך לדוגמה מחיר הקוטג' של תנובה הוזל ב-3%, מוצרי חלב שלא בפיקוח (למשל חלב דל לקטוז, חלב אורגני של הרדוף או חלב עמיד) בשיעור של עד 6%, גבינות קשות בכ-4.5% ועוד. ההוזלה של טרה כוללת את מעדני מוו (בשיעור סמלי של 1%), קוטג' שהופחת ב-3% ועוד.

עוד סיבה להתעוררות התחרות היא השקת מוצרי החלב של המותג הפרטי של שופרסל בחודש מאי האחרון, שלוותה בהצהרה כי מחירי המוצרים יהיו זולים מאלה שבפיקוח. ואכן: חלב בקרטון 3% של שופרסל נמכר ב-5.1 שקל (לפי מחירי שופרסל אונליין), לעומת 5.95 שקל המחיר בפיקוח ו-5.40 שקל ביינות ביתן. שמנת מתוקה 38% של שופרסל עולה לדוגמה 5.60 שקל לעומת 6.25 שקל המחיר בפיקוח ו-5.80 שקל המחיר המוזל שמציעה יינות ביתן. התחרות כמובן פועלת לטובת הצרכן שיכול ללמוד לפרגן למותג פרטי המציע ערך מוסף בהיבט התמורה לכסף.

איפה כדאי?

פיקוח מחירים ממשלתי קובע רף עליון למחיר, ורשתות יכולות למכור במחיר נמוך מהמחירון. לדוגמה, מחירו המפוקח של חלב 1% בקרטון הוא 5.60 שקל, בשעה שביינות ביתן המחיר לחלב טרה הוא 5.30 שקל. גם המחיר לחמאה רגילה אינו אבסולוטי: תחת הפיקוח המחיר הוא 3.95 שקל, ואילו ביינות ביתן המחיר הוא 3.80 שקל.

במוצרי החלב שאינם נתונים לפיקוח התחרות נותנת את אותותיה, וגם כאן יינות ביתן מככבת במחירים נמוכים יחד עם ויקטורי ורמי לוי - אמנם לא בכל הקטגוריות והמוצרים, אבל עדיין כדאי להשוות: לדוגמה, גבינה חצי קשה 28% שומן של עמק (תנובה, 200 גרם) נמכרת בכ-15.50 שקל בשופרסל ישיר או בוויקטורי, ב-14 שקל במגה באינטרנט, ובכ-11.60 שקל ברמי לוי וביינות ביתן - פער של 25% בין הזול ליקר.

גם במוצר המתחרה של טרה, נעם, יש פערים: בשופרסל, מגה ובוויקטורי המחיר עומד על כ-15 שקל ל-200 גרם, בשעה שביינות ביתן וברמי לוי המחיר הוא 12.50 שקל (פער של 17%). שוקו 2 ליטר של יטבתה ברמי לוי וביינות ביתן יעלה 15.80 שקל, בשעה שבשופרסל ישיר המחיר הוא 20.40 שקל - פער של 23%.

יש לאן לרדת

ואיך משפיעה ההוזלה הזאת על ההוצאה המשפחתית של משקי הבית הישראליים על מזון? רמי לוי, בעלי רשת רמי לוי שיווק השקמה, מעריך כי מוצרי החלב תופסים נפח של 10%-15% מכלל מוצרי המזון בישראל, וההפחתה הנוכחית אינה מספיקה: "מחיר מוצרי החלב יכול לרדת בשיעורים ניכרים מאלו שראינו עד כה. אם מחיר המטרה יושווה לזה שבאירופה מוצרי החלב בישראל יוכלו לרדת גם ב-20%-40% ולא נצטרך לייבא משום מקום בעולם".

יצוין כי החברות מפחיתות את המחיר לקמעונאים כאשר הן לא יכולות להשפיע ישירות על המחיר לצרכן. למעשה, הקמעונאים יכלו שלא לגלגל את ההוזלה ללקוח ולא לשנות את המחיר, אלא שהחשיפה התקשורתית בדבר הירידה במחיר החלב הגולמי שהייתה כאמור בשיעור גבוה יחסית לא יכלה לאפשר סיטואציה שבה ההוזלה לא הייתה מגיעה למחיר לצרכן וזאת כמובן גם לאור התחרות הערה בין הרשתות ובים המותגים.

האם מגמת ההוזלה במחירי מוצרי החלב תימשך? לאחרונה הבטיח שר החקלאות, אורי אריאל, להוזיל את מוצרי חלב צאן שצריכתם עולה עם השנים באמצעות הגברת התחרות, מניעת ריכוזיות בענף והרחבת פעילות הייצור, אך עדיין לא ברור מה עומד בפועל מאחורי ההבטחות. השר אף הבטיח שאם הוזלת מחירי החלב הגולמי לא תתגלגל אל הצרכן, הוא יוביל למהלך של פיקוח מחירים על מוצרי חלב הצאן - אך שוב, לא הצביע על מהלכים אופרטיביים.

לרמי לוי, לעומת זאת, יש הצעות אופרטיביות: "צריך לבטל את כל המכסות גם בחלב גם בביצים וגם בעופות. צריך להגן על החקלאים, אבל שהמדינה תעשה את זה ולא הצרכן."


מוצרי חלב-מחיר רשמי ונמוך

בכמה ירדו מחירי מוצרי החלב

עוד כתבות

מארגן קבוצות הרכישה אלדד פרי  / צילום: איל יצהר, גלובס

עלייה מטאורית, התרסקות מהירה: הסיפור המלא של קבוצת אלדד פרי

ההתנהלות הראוותנית, הקמפיינים המנופחים, הקפיצה הגדולה לבנייה של מאות דירות בבת אחת: סיפור נסיקתו של אלדד פרי שהחברה שלו הגיעה החודש להקפאת הליכים • "הוא כריזמטי מאוד, עושה רושם של מישהו אמין"

עליבאבא. חינכה את השוק מחדש / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כיצד Nike סגרה 5,000 חנויות והמשיכה להרוויח? הכירו את הדרוויניזם הדיגיטלי

הקורונה חילקה באופן אכזרי את העולם העסקי: ארגונים ללא נכסים דיגיטליים לעומת כאלו שציידו את עצמם מבעוד מועד ● לרגל השנה החדשה, שווה ללמוד מ-NIKE ,easy עלי באבא ואחרים אשר ניווטו את הארגון למקום הנכון ● אורחים מנתחים מהלכים שיווקיים מעבר לים 

רחוב יגאל אלון בתל אביב. הכביש ריק בצל הגבלות הממשלה בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

הכלכלנית הראשית באוצר: עלות הסגר נאמדת בכ-11-12 מיליארד שקל

מלבד העלויות הכלכליות שלאט לאט מתחילות להתבהר, לאור חוסר היכולת של הממשלה לעדכן את חוק הקורונה, גם בשבת הקרובה בלפור תתמלא במפגינים ● "גלובס" עם כל מה שידוע עד עכשיו 

אדוארדו אלשטיין   / צילום: כפיר זיו

אלשטיין איבד את אידיבי: ביהמ"ש מינה נאמן לחברה

ביהמ"ש הוציא הבוקר צו לפתיחת הליכים כנגד חברת אי.די.בי וכן צו לפירוקה, ובמקביל מינה את עו"ד אופיר נאור כנאמן לחברה ● בכך יורדת לטמיון השקעת עתק של 3 מיליארד שקל שהשקיע אלשטיין בחברה

שרת התחבורה מירי רגב / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

המתווה לסגר: יוכלו לצאת מהארץ מי שרכשו כרטיסים עד היום

המתווה שסוכם מאפשר יציאה מהארץ לכל מי שרכשו כרטיסי טיסה עד למועד כניסת הסגר לתוקף, קרי היום ה-25 לחודש, עד שעה 14:00 ● לפי המתווה תותר כניסת ישראלים ארצה ללא הגבלה ● מדובר במתווה שיוביל לבריחת חברות תעופה זרות מכאן ולקושי גדול לחברות הישראליות

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

נתניהו מטיל את האחריות לגל השני על פתיחת מערכת החינוך

בסרטון שפרסם הערב, מציין ראש הממשלה כי פתיחת אולמות האירועים ומערכת החינוך היו טעות ● נתניהו האשים גם את "ההחלטות הפופוליסטיות בכנסת"

אפי דהן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הפספוס של איקאה, ההזדמנות של האמירויות ולמה הישראלים אוהבים להזמין מחו"ל

"שיעור הצמיחה של המסחר האלקטרוני בישראל גבוה מזה של מערב אירופה", אומר מנהל אזור ישראל, מרכז ומזרח אירופה ב-PayPal אפי דהן • בראיון ל"גלובס", הוא גם מסביר למה הישראלים מעדיפים לרכוש אונליין מחו"ל, איך זה שרשתות ענק פיספסו את המשבר ומה הפוטנציאל בהסכם עם האמירויות

מכונית חשמלית של ג'נרל מוטורוס / צילום: רויטרס

קליפורניה תאסור מכירות של מכוניות מונעות דלק החל משנת 2035

מושל המדינה אומר כי אימוץ נרחב של כלי רכב ללא פליטה יפחית את פליטת גזי החממה ויסייע במאבק בשינויי האקלים

חגי ברנר / צילום: יוסי זמיר

בנק לאומי והבנק הבינלאומי מבקשים מביהמ"ש לקיים דיון דחוף בעניין כנפי משק

הבקשה לדיון באה לאור ההמלצות של הנאמן הזמני ● דו"ח הנאמן הזמני ייחס כשלים והתנהלות כספית בלתי תקינה לנושאי משרה, דירקטורים, משרד רואי החשבון, המבקר החיצוני, ומבקר הפנים של "כנפי משק"

זאב אבלס / צילום: איל יצהר

היו"ר הוותיק יוחלף: מה צפוי בבנק אגוד לאחר השלמת המיזוג עם מזרחי טפחות

לאחר שבעלי המניות באגוד נענו להצעת הרכש, צפוי שינוי בזהות חברי הדירקטוריון באגוד, בהם גם היו"ר זאב אבלס ● אחרי שיושגו הבנות על מספר עובדי אגוד שיפרשו, והלקוחות ייקלטו במזרחי טפחות, יחל השלב שיבסס את הבנק הממוזג כשלישי בגודלו בענף

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

הסגר לא יעבור בכנסת: נתניהו מנסה להעביר תקנות שעת חירום

ועדת החוקה דנה במהלך הלילה בתיקונים לחוק הקורונה הגדול אך לא הצליחה להגיע להסכמות ובמקום זה החלו צעקות בין חברי הקואליציה לאופוזיציה ● לכן, נתניהו מנסה לכנס את הממשלה (טלפונית) כדי להעביר תקנות שעת חירום אך נתקל בהתנגדות מחברי כחול לבן

צילום מתוך הסרט ‘מסכי עשן: המלכודת הדיגיטלית’. מתעלם במופגן ממנהלי החברות הגדולות  / צילום: נטפליקס

מה נטפליקס שכחה לספר לנו בסרט החדש והמדובר על הרשתות החברתיות

הסרט "The Social Dilemma" דן בבעיות אמיתיות שיצרו פייסבוק, טוויטר ודומותיהן, אך הוא מציג תמונה חד צדדית ומתעלם מאסטרטגיות ושיטות פעולה דומות שבהן נוקטת נטפליקס עצמה ● זהירות, ספוילרים

המלכה אליזבת / צילום: Chris Jackson, AP

משפחת המלוכה הבריטית תאבד 35 מיליון ליש"ט בגלל הקורונה

תקציב השיפוץ של ארמון בקינגהאם צפוי לרדת ב-20 מיליון ליש"ט בשל משבר הקורונה ● הפגיעה בהכנסות בשל הירידה בהיקף התיירים בארמנות המלכותיים מוערכת ב-15 מיליון ליש"ט בשלוש השנים הקרובות

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון / צילום:מתוך אתר המועצה

טענות נגד יישוב יצהר: מנעו מדוגם קורונה להיכנס ליישוב רק בשל מוצאו

לפי פרטי המקרה שפורסם בחדשות 12, הסטאז'ר לרפואה הגיע לבצע בדיקות קורונה לאחד מהתושבים, אך לא הורשה להיכנס לאחר שהתברר כי הוא ערבי ● ח"כ משה ארבל (ש"ס) פנה ליו"ר מועצה אזורית שומרון יוסי דגן בבקשה לברר את המקרה ואמר: "מדובר בחרפה שעלינו להסיר מקרבנו"

מתוך הפרסומת של נייקי / צילום: צילום מסך

שעת יצירה: איך הצליחה פרסומת אחת עם אפס ימי צילום להפוך לאייקונית

אפילו בלי יום צילום אחד, אלא באמצעות עריכה בלבד, הצליחו ב-NIKE לייצר סרטון שכולו יצירת אמנות אחת גדולה ● אורחים מנתחים מהלכים שיווקיים מעבר לים 

שר האוצר, ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג-ידיעות אחרונות

השר כ"ץ משנה את הכללים לפקידי האוצר, וקורא לזה "מסורת"

שר האוצר טען שהפגישות של ראש אגף התקציבים עם יו"ר האופוזיציה היו הדלפות בלתי מקובלות • לפיד גרס שתדרוכים של בכירי אוצר לח"כים הם פרקטיקה דמוקרטית שגרתית • האם השר הטרי ממציא כללי משחק חדשים?

ניסוי הטילים  / צילום: צילום מסך

צה"ל הודיע על ניסוי מוצלח במערכת טילי ים-ים

הניסויים הכשירו את המערכת לשימוש מבצעי בזרוע הים, כאשר הטילים ישולבו בספינות הטילים "סער 5" ו"סער 6" העתידות להיקלט בחיל הים בחודשים הקרובים ● מדובר בטיל שפותח על ידי התעשייה האווירית

ZOOM. קשה למצוא ארגון או מוסד לימודים שפסח על השימוש במערכת  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אקדמיה אנלוגית בעידן דיגיטלי: מערכת ההשכלה הגבוהה חייבת להשתנות

כדי להתאים את עצמה לשוק העבודה המשתנה, האקדמיה צריכה לעבור למודל פתוח וגמיש, ולהפסיק להגן על מערכת התארים המסורתית

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

וול סטריט ננעלה בעליות: מדד נאסד"ק טיפס 2.25% ומחק את הירידה השבועית

אירופה ננעלה במגמה מעורבת כאשר לונדון עלתה 0.35% ופרנקפורט ופריז איבדו עד 1.1% ● השווקים האסייתים ננעלו במגמה מעורבת כאשר הונג קונג איבדה 0.3% ואילו טוקיו עלתה ב-0.55% ● מניין הקורבנות ממגפת הקורונה נושק למיליון

המספרים מאחורי הסגר במשק / צילום: כדיה לוי, גלובס

מינוס 150 מיליארד שקל (בינתיים): האם כלכלת ישראל בדרך לעשור אבוד

לפי התחזיות המעודכנות הנזק הכלכלי למשק בשנים 2020-2021 כבר חוצה את קו ה-150 מיליארד שקל ● סגר במתכונת הסגר של חודש מרץ דוחה בשנה נוספת את ההתאוששות, רק שהפעם המשק מוחלש ווהסכנה להדרדר לשפל של שנים גדולה הרבה יותר