גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

TGI: "ישראל היום" העיתון הנקרא בישראל, "ידיעות" נחלש

עם זאת, עפ"י סקר TGI החצי-שנתי, "ידיעות אחרונות" עדיין מוביל בקריאה בסופי שבוע על פני "ישראל היום" ■ עלייה בחשיפה ל"מעריב" ■ ירידה בחשיפה ל"הארץ" ■ "גלובס" שומר על יציבות

ישראל היום / צילום: יחצ
ישראל היום / צילום: יחצ

"ישראל היום" הוא העיתון הנקרא בישראל - כך עולהמ סקר TGI החצי-שנתי שפורסם היום (ד'). הסקר מודד את החשיפה לעיתונות המודפסת ולרדיו בחצי השנה שבין ינואר ליוני 2015. נתוני חצי השנה האחרונה משוכללים לכדי ממוצע השנה החולפת (יולי 2014-יוני 2015), שנה שכללה את מבצע "צוק איתן" ואת מערכת הבחירות לכנסת ה-20.

בתקופה זו הגיע "ישראל היום" לאחוז חשיפה של 39.8%, לעומת ממוצע של 39.2% בשנה שקדמה (יולי 2013-יוני 2014). הזינוק הדרמטי היה בעיקר בחציון האחרון, אז הגיע העיתון החינמי של שלדון אדלסון לממוצע של 40.8% בחשיפתו.

את הנתון הדרמטי אפשר לתלות בעיקר בעלייה הדרמטית במספר העותקים של העיתון בתקופת הבחירות, והזהות המוצהרת והכמעט מוחלטת שיצר לראשונה ראש הממשלה בנימין נתניהו בינו ובין העיתון שתומך בו.

ממול, "ידיעות אחרונות", עיתונו של נוני מוזס, שהיה גם הוא צד בתוך מערכת הבחירות החולפת, ספג מהלומה. למרות עלייה קלה במחצית השנייה של 2015, בממוצע השנה החולפת העיתון רושם ירידה ל-35.4%, לעומת 36.4% בתקופה המקבילה אשתקד.

יש לציין כי לסקר TGI יש משמעויות כלכליות מובהקות, והוא למעשה הפרמטר לפיו המפרסמים יודעים את גובה החשיפה לה זוכות המודעות שלהם בעיתונות. ניתן להעריך כי לניסיון הדה-לגיטימציה ש"ידיעות" עבר בתקופת הבחירות עשוי להיות גם מחיר כלכלי.

"ידיעות אחרונות" עדיין מוביל בקריאה בסופי שבוע על פני "ישראל היום", אך גם בזירה זו רושם "ידיעות" ירידה לממוצע שנתי של 38.8%, לעומת 39.7% בתקופה המקבילה אשתקד. לעומתו, "ישראל היום" עולה ל-35.5% חשיפה בסופי שבוע, לעומת 33.9% בשנה הקודמת.

עוד בסקר שערכה קנטאר מדיה ניתן לראות כי הסומק חוזר ללחייו של המותג העיתונאי הוותיק "מעריב", שפועל בשנה החולפת תחת בעלים חדש - קבוצת "ג'רוסלם פוסט", ותחת שם חדש - "מעריב השבוע".

לאור שינוי המותג החלה מדידתו של "מעריב השבוע" רק ביולי 2014. בתקופה שעברה מאז אפשר לראות את העלייה ההדרגתית בחשיפה של העיתון, כשבחציון הראשון שנמדד עמדה החשיפה על 2.9%, ובחציון שאחריו כבר עמדה על 4.2%. הממוצע השנתי הראשון של המותג המתחדש עומדת על 3.6%, ו"מעריב סופשבוע" עומד על ממוצע של 5.6%.

עיתון אחר מקבוצת "ג'רוסלם פוסט", החינמון "פוסט", שומר על יציבות, למרות ירידה קלה אל מול שנת המדידה הקודמת, אשר נמצאת בתוך טווח הטעות הסטטיסטית - מ-8.3% ל-7.8%.

ירידה דומה רושם גם עיתון "הארץ" - מ-5.5% ל-5.2%. זאת לאחר ירידה תלולה בחצי השנה שעברה, לעומת החציון שקדם לה, לחשיפה של 4.6% בלבד - הנתון הנמוך אי-פעם לעיתון מבית שוקן.

"גלובס" שומר אף הוא על יציבות ברורה, כשהממוצע השנתי שלו עומד על 4.7% - גבוה מהחשיפה המובהקת והקבועה של העיתון לאורך השנים. העלייה בממוצע היא בעיקר בזכות זינוק שנרשם בחציון השני של 2014 לכדי חשיפה של 5%, כשבחציון אחריו התייצב "גלובס" על הנתונים שמאפיינים אותו עם 4.3% בחשיפה. יש לציין כי טווח הטעות הסטטיסטית בסדר גודל כזה של נתונים עומד על 0.9%.

היציבות הזו אינה מאפיינת את המוסף הכלכלי "דה מרקר", אשר למרות העובדה שהוא מופץ כעיתון וכמוסף יחד עם עיתון "הארץ", הוא ממשיך בנסיגה בנתונים וירד לראשונה מתחת לחשיפה של 5%. הממוצע השנתי של החשיפה לעיתון עומדת על 4.8%, לעומת 5.5% בשנה שקדמה.

"כלכליסט", אשר נהנה מהפלטפורמה של "ידיעות אחרונות", רושם עלייה לחשיפה של 10.7% בתקופה שבין יולי 2014 ליוני 2015, לעומת 9.7% בתקופה המקבילה אשתקד.

הישג הזינוק המרשים בתחום העיתונות נרשם לזכות החינמון הדתי לאומי "בשבע", שקפץ מחשיפה של 5% לנתון של 7% בשנה החולפת - גבוה משל מהדורת סוף השבוע של עיתון "הארץ".

יריבו, "מקור ראשון", שומר על יציבות עם 3.1% לעומת 3.3%. יש לציין כי המדידה התבצעה לפני מהלך השיווק והגדלת התפוצה של העיתון מקבוצת "ישראל היום" של שלדון אדלסון.

"לאישה" הוא המגזין הנקרא בישראל ושומר על יציבות עם חשיפה של 7.9%, ולעומתו הירחון "את" עם 1.4% חשיפה בלבד.

עיתונים

רדיו: גלגלצ - התחנה המואזנת בישראל

בתחום הרדיו יש עדנה גדולה לתחנת המוזיקה. גלגלצ היא התחנה המואזנת ביותר בישראל, על-פי סקר TGI, והיא ממשיכה להתחזק. בחציון האחרון קפצה התחנה לנתון האזנה מרשים מאוד של 34.2%, מה שמוביל אותה לממוצע שנתי של 32%.

גם ברדיו האזורי ניכר כי בתקופה שבה היו ללא הרף חדשות, הציבור ביקש אתנחתא מוזיקלית. רדיו אקו 99, גם בזכות תוכניתם של טל ואביעד, משלימה מהפך והופכת להיות התחנה האזורית בעלת ההאזנה הארצית הגבוהה ביותר. אקו 99, המשדרת לאזור השרון, זכתה לחשיפה ארצית של 8.5% בקרב מבוגרים, כשאחריה צמודות רדיוס החולקת איתה איזור זיכיון עם 7.4%, ורדיו ללא הפסקה עם 7.3%.

רשת ג' של קול ישראל רשמה ירידה בנתונים בחציון הראשון לשנה זו, אך ברמה השנתית היא רושמת עליה וחשיפה של 14.3%.

לעומתה רשתות האקטואליה - רשת ב' וגלי צה"ל - דווקא נסוגות. התחנה הצבאית, עדיין בגבולות הטעות הסטטיסטית, יורדת ל-24.2% לעומת 24.9%, ואילו רשת ב', בירידה חדה יותר מ-25.4% ל-24.8%, שומרת על מעמדה כתחנת הרדיו האקטואלית המואזנת בישראל.

מהפך נרשם ברדיו האזורי גם בקרב שבין תחנות הרדיו האזוריות החרדיות. רדיו קול חי רשמה חשיפה של 5.6% בקרב בוגרים (18+), לעומת 5.1% בחציון הקודם, וגברה על רדיו "קול ברמה" שירדה מ-5.5% לחשיפה של 4.5%.

הפריים-טיים של הבוקר: טל ואביעד מתחזקים

השעה שבה חלק ניכר מהציבור נמצא בדרכים בדרכו לעבודה נחשבת לשעת האזנה גבוהה במיוחד לתחנות הרדיו, ועל כן גם לנחשקת במיוחד בקרב מפרסמים.

מסקר TGI עולה כי מרבית הציבור באותו זמן מאזין לגלגלצ - 738 אלף מאזינים בממוצע. הנתונים מתייחסים לתקופה שבין ינואר 201 לחודש יוני 2015, ומסמנים עלייה דרמטית לעומת חצי השנה שלפניה, אז עמד הממוצע בין השעות 07:00-09:00 על 552 אלף מאזינים.

באותן שעות, 530 אלף מאזינים בממוצע לרשת ב', ו-479 אלף מאזינים לגלי צה"ל. "בוקר טוב ישראל" עם אסף ליברמן עולה מ-269 אלף מאזינים במחצית הקודמת ל-307 אלף מאזינים במחצית הראשונה של 2015. באותה שעה אריה גולן שומר על הובלה ויציבות עם "הבוקר הזה", בדמות 386 אלף מאזינים.

בין השעות 08:00-09:00, ניב רסקין שומר על יציבות ב"נכון להבוקר" עם 274 אלף מאזינים, ו"סדר יום" עם קרן נויבך מאבדת מעט מההאזנה שלה בשעה זו מ-320 אלף ל-314 אלף צופים. בין 09:00 ל-10:00 יורדת ההאזנה מ-265 אלף ל-259 מאזינים.

הזירה השוקקת באמת היא זו של תחנות הרדיו האזוריות. ברמה הארצית, "בוקר טוב" בהגשתם של טל ברמן ואביעד קיסוס (07:00-09:30) היא התוכנית המואזנת ביותר מבין 3 תוכניות הבוקר היריבות. התוכנית, המשודרת מרדיו אקו 99 גם בתחנת רדיו קול רגע, היא גם היחידה מבין השלוש שצומחת, כשהיא עומדת במחצית על נתון של 226 אלף מאזינים, לעומת 176 אלף מאזינים במחצית שלפניה.

לעומתם, תוכניתם של שי ודרור, המשודרת ברדיו ללא הפסקה ובצפון ללא הפסקה, ירדה ל-99.9 אלף מאזינים בכל בוקר בממוצע.

תוכניתם של אסי עזר ודפנה לוסטיג, המשודרת מרדיו תל-אביב לעוד שתי תחנות רדיו אזוריות (08:00-10:00), ירדה מ-83.4 אלף מאזינים, ל-76.8 אלף מאזינים בלבד.

תוכניתו של חנוך דאום, המשודרת ברדיו תל-אביב ורדיו דרום, מתחזקת משמעותית.

עוד כתבות

קו החוף של דובאי. מיתוג מחדש כמדינה מתקדמת ומפותחת באמצעות השקעות במערב / צילום: Matthias Seifert, רויטרס

הרבה מעבר לסייבר: מה מחפשים האמיריתים בזירת החדשנות הישראלית?

שילוב בין היצירתיות והניסיון הישראלי לבין החשיבה ארוכת-הטווח והמשאבים האמירתיים יכול להביא לפריצות דרך מרשימות ומשמעותיות ● אילו תחומים מעניינים את האמירתים?

ניסים פרץ / צילום: דוברות נתיבי ישראל

נדחה בחודשיים מכרז של נת"י שנחשד כי קיים בו בניגוד עניינים

כך אמר מנכ"ל נתיבי ישראל ניסים פרץ בדיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה ● הדיון התקיים בעקבות פרסום גלובס על טענות לניגוד עניינים במכרז ענק להחלפת תאורה בכבישי ישראל

עדיאל שמרון / צילום: תמר מצפי

מנכ"ל רמ"י עדיאל שמרון: "הדיבורים על מחסור בדירות מוגזמים"

שמרון אמר את הדברים במסגרת כנס פסגת הנדל"ן 2020 ● עו"ד ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אמר כי "ההישגים שהיו מנת חלקנו בבלימה של מחירי הדיור הולכים ומתכרסמים"

בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת / צילום: יניב נדב , דוברות הכנסת

המשבר הפוליטי: האם ניתן עדיין לאשר את תקציב המדינה ל-2020 ול-2021

חודש לפיזור הכנסת: מה יעלה בגורלו של תקציב 2021, והאם עוד בחירות בדרך? ● שיחה עם יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד, יו"ר סיעת ימינה ח"כ איילת שקד ויו"ר סיעת כחול לבן ח"כ איתן גינזבורג

ניר שאול / צילום: יח"צ

איש העסקים ניר שאול רוכש את השליטה באירומיד

החברה החדשה תעסיק כ-80 עובדים ותהפוך לחברה השנייה בגודלה בישראל בתחום הקשר והתקשוב הטקטי בישראל, עם מחזור מכירות של 100 מיליון שקל ● מטרת הרכישה הינה יצירת סינרגיה בין החברות הוותיקות בתחום ויצירת קפיצת מדרגה משמעותית ביכולות ההנדסיות והשירותיות

הראל לוקר, יו"ר התעשייה האוירית / צילום: איל יצהר, גלובס

הראל לוקר מציג: שיעור משרה גמיש במיוחד כיו"ר התעשייה האווירית

לוקר ביקש להעלות את שיעור המשרה שלו ל-75%, וכעת על מנת לכהן כיו"ר פז הוא מעוניין להורידו ל-50% ● גורמים ממשלתיים תוקפים את כפל התפקידים

בית ישראכרט, תל אביב / צילום: איל יצהר

לקראת ההצבעה על דירקטוריון ישראכרט: אחרי ארז יוסף, גם שי פלדמן מסיר מועמדות

עתה נותרו שבעה מועמדים על חמישה תפקידי דירקטור רגיל, שמהם ייצא היו"ר הבא של החברה ● ככל הידוע פלדמן צפוי להצטרף בקרוב לדירקטוריון של גוף פיננסי אחר

שטרות דולרים / צילום: עינת לברון

לאומי: נוצרה רמת תמיכה טכנית משמעותית סביב 3.34 שקלים לדולר

קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיית שווקים בבנק לאומי: השקל צפוי להיסחר מול השקל בשער ממוצע של 3.30-3.40 שקלים עד סוף 2021 תוך מגמת התחזקות הדרגתית מול הדולר

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ביה"ד לעבודה: סאני תקשורת פגעה בזכות ההתארגנות של עובדיה

הטיל על החברה קנס בסך 300 אלף שקל והורה לאפשר ליו"ר הוועד להיכנס לחברה ולמתקניה

ברלין בצל הקורונה / צילום: Kay Nietfeld/dpa via AP, AP

גרמניה מבקשת מתושביה: בודדו עצמכם לפני הנסיעה למשפחה בחג המולד

חג המולד הוא מועד המפגש השנתי העיקרי של משפחות בגרמניה, ולעתים הפעם היחידה במהלך השנה שבה הן נפגשות בהרכב מלא ● ראשי מדינות המחוז של גרמניה הסכימו ביניהם ביממה האחרונה על שורה של צעדים זהים שיאומצו במהלך החג

תור של אנשים שמחכים להיכנס לחנות H&M / צילום: ביג מרכזי קניות

מרכזי הקניות הפתוחים חזרו לפעול, והפדיונות מזנקים ב-109%

כך עולה מנתוני ריס שהגיעו לידי גלובס וסוקרים את השינוי בפדיון ב-30 מרכזי קניות פתוחים בין 17-22 בנובמבר לעומת התקופה המקבילה אשתקד ● ביג פאשן אשדוד רשם את הפדיון היומי הגבוה ביותר - 143 שקל למ"ר

ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Brian Snyder

ממשל טראמפ הודיע לביידן כי ניתן להתחיל בהליכי העברת השלטון

באיחור של כשבועיים, יושבת ראש הסוכנות הרשמית בבית הלבן, שאחראית על ההכרה בחילופי השלטון - הליך טכני בעיקרו - הכירה בניצחון של ביידן ● בשבועיים האחרונים ביידן לא קיבל תדרוכי ביטחון ומודיעין, וצוותו לא קיבל גישה למסמכים קריטיים

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

גזית גלוב: מחיקות נוספות בשווי הנכסים צמקו את הרווח הנקי ל-23 מיליון שקל ברבעון השלישי

זאת לאחר שהציגה גזית גלוב רווח נקי של 474 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד ● כצמן אופטימי: "אין ספק שההתפתחויות האחרונות באשר להשגת חיסון לקורונה הן 'משנה משחק'" ● ווליו בייס: "התוצאות ברמה הרבעונית לא מייצגות, מאחר שנכסי החברה היו סגורים ותחת מגבלות בחלק מהרבעון"

מייסדי פרספטו: דור אבוחצירא, שגיא בלונדר, רביב רז ואריאל אביטן / צילום: פרספטו

פרספטו מגייסת 45 מיליון דולר ומשתפת פעולה עם בוסטון דיינמיקס

פרספטו, המפתחת רחפנים אוטונומיים המשמשים לניטור תשתיות, מתכוונת להכפיל את כוח-האדם בשנה הקרובה ● הטכנולוגיה של פרספטו תשולב ברובוט דמוי הכלב של בוסטון דיינמיקס - ספוט

אורי לוין, מנכ"ל קבוצת דיסקונט / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

בנק דיסקונט סגר את הרבעון השלישי עם ירידה של 40% ברווח

בדומה לבנקים האחרים במערכת, גם דיסקונט רשם עלייה חדה בהוצאות להפסדי אשראי שהסתכמו בכ-330 מיליון שקל, קפיצה של 117% לעומת הרבעון המקביל ● כ-540 מעובדי הקבוצה צפויים לפרוש עד סוף שנת 2020

סביבת עבודה

העובדים שלכם עברו לעבוד מהבית? כך תתאימו את המשרד לעבודה היברידית

האם ניפרד מהאופן ספייס? ולמה עובדים לא רוצים את שיטת העמדה החמה? ● מעצבת המשרדים מיכל רוזן והסוציולוגית גלית סיני קרמונה בדקו את העדפות העובדים והמנהלים לסביבת העבודה העתידית והגיעו לכמה מסקנות ● ניהול קריירה, מדור חדש

הכניסה לקמפוס של חברת אפל בקליפורניה / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

ראש מערך האבטחה העולמי באפל מואשם במתן אייפדים כשוחד

לפי כתב האישום, תומס מוייר הבטיח לתרום למשרד השריף במחוז סנטה קלרה אייפדים ב-70 אלף דולר, בתמורה לרישיון נשק לארבעה עובדי החברה ● אפל טוענת בתגובה כי לא בוצעה עבירה

ג’ו ביידן, הנשיא הנבחר של ארה”ב, במהלך קמפיין הבחירות / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

בחריקת שיניים, ממשל טראמפ התחיל את התקפלותו

טראמפ נתן אישור ביורוקרטי ל"הקצאת משאבים ושירותים" לצוותו של הנשיא המיועד ● האסטרטגיה המשפטית של הנשיא המכהן לשנות את תוצאות הבחירות עומדת על סף התמוטטות ● ביידן עומד להודיע על מינויים בכירים לקבינט שלו ● רקע יהודי למזכיר המדינה, לשרת האוצר ולשר לביטחון פנים

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

לאחר המפגש החשאי: נתניהו יצא בקרוב לביקור בבירת בחריין

ראש ממשלת בחריין הנסיך סלמאן בן חמד אל ח'ליפה וראש הממשלה בנימין נתניהו שוחחו אמש בפעם השנייה מאז מינויו של הנסיך לראש ממשלה ● חלק מההנהגה הסעודית לא אהבו את פרסום פגישתם החשאית של השניים ואף פרסמו הכחשה

מפגינות בעצרת נגד אלימות נגד נשים בכיכר רבין / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשנת 2019 פחות ממחצית מנפגעי אלימות דיווחו למשטרה

כך עולה מסקר ביטחון אישי 2019 של הלמ"ס שמתפרסם לרגל יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים ● מהסקר עולה בין היתר כי שיעור הנפגעים מעבירות בקרב צעירים בני 34-20 - נשים וגברים - גבוה יותר מהשיעור בקרב בני 35 ומעלה