גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

TGI: "ישראל היום" העיתון הנקרא בישראל, "ידיעות" נחלש

עם זאת, עפ"י סקר TGI החצי-שנתי, "ידיעות אחרונות" עדיין מוביל בקריאה בסופי שבוע על פני "ישראל היום" ■ עלייה בחשיפה ל"מעריב" ■ ירידה בחשיפה ל"הארץ" ■ "גלובס" שומר על יציבות

ישראל היום / צילום: יחצ
ישראל היום / צילום: יחצ

"ישראל היום" הוא העיתון הנקרא בישראל - כך עולהמ סקר TGI החצי-שנתי שפורסם היום (ד'). הסקר מודד את החשיפה לעיתונות המודפסת ולרדיו בחצי השנה שבין ינואר ליוני 2015. נתוני חצי השנה האחרונה משוכללים לכדי ממוצע השנה החולפת (יולי 2014-יוני 2015), שנה שכללה את מבצע "צוק איתן" ואת מערכת הבחירות לכנסת ה-20.

בתקופה זו הגיע "ישראל היום" לאחוז חשיפה של 39.8%, לעומת ממוצע של 39.2% בשנה שקדמה (יולי 2013-יוני 2014). הזינוק הדרמטי היה בעיקר בחציון האחרון, אז הגיע העיתון החינמי של שלדון אדלסון לממוצע של 40.8% בחשיפתו.

את הנתון הדרמטי אפשר לתלות בעיקר בעלייה הדרמטית במספר העותקים של העיתון בתקופת הבחירות, והזהות המוצהרת והכמעט מוחלטת שיצר לראשונה ראש הממשלה בנימין נתניהו בינו ובין העיתון שתומך בו.

ממול, "ידיעות אחרונות", עיתונו של נוני מוזס, שהיה גם הוא צד בתוך מערכת הבחירות החולפת, ספג מהלומה. למרות עלייה קלה במחצית השנייה של 2015, בממוצע השנה החולפת העיתון רושם ירידה ל-35.4%, לעומת 36.4% בתקופה המקבילה אשתקד.

יש לציין כי לסקר TGI יש משמעויות כלכליות מובהקות, והוא למעשה הפרמטר לפיו המפרסמים יודעים את גובה החשיפה לה זוכות המודעות שלהם בעיתונות. ניתן להעריך כי לניסיון הדה-לגיטימציה ש"ידיעות" עבר בתקופת הבחירות עשוי להיות גם מחיר כלכלי.

"ידיעות אחרונות" עדיין מוביל בקריאה בסופי שבוע על פני "ישראל היום", אך גם בזירה זו רושם "ידיעות" ירידה לממוצע שנתי של 38.8%, לעומת 39.7% בתקופה המקבילה אשתקד. לעומתו, "ישראל היום" עולה ל-35.5% חשיפה בסופי שבוע, לעומת 33.9% בשנה הקודמת.

עוד בסקר שערכה קנטאר מדיה ניתן לראות כי הסומק חוזר ללחייו של המותג העיתונאי הוותיק "מעריב", שפועל בשנה החולפת תחת בעלים חדש - קבוצת "ג'רוסלם פוסט", ותחת שם חדש - "מעריב השבוע".

לאור שינוי המותג החלה מדידתו של "מעריב השבוע" רק ביולי 2014. בתקופה שעברה מאז אפשר לראות את העלייה ההדרגתית בחשיפה של העיתון, כשבחציון הראשון שנמדד עמדה החשיפה על 2.9%, ובחציון שאחריו כבר עמדה על 4.2%. הממוצע השנתי הראשון של המותג המתחדש עומדת על 3.6%, ו"מעריב סופשבוע" עומד על ממוצע של 5.6%.

עיתון אחר מקבוצת "ג'רוסלם פוסט", החינמון "פוסט", שומר על יציבות, למרות ירידה קלה אל מול שנת המדידה הקודמת, אשר נמצאת בתוך טווח הטעות הסטטיסטית - מ-8.3% ל-7.8%.

ירידה דומה רושם גם עיתון "הארץ" - מ-5.5% ל-5.2%. זאת לאחר ירידה תלולה בחצי השנה שעברה, לעומת החציון שקדם לה, לחשיפה של 4.6% בלבד - הנתון הנמוך אי-פעם לעיתון מבית שוקן.

"גלובס" שומר אף הוא על יציבות ברורה, כשהממוצע השנתי שלו עומד על 4.7% - גבוה מהחשיפה המובהקת והקבועה של העיתון לאורך השנים. העלייה בממוצע היא בעיקר בזכות זינוק שנרשם בחציון השני של 2014 לכדי חשיפה של 5%, כשבחציון אחריו התייצב "גלובס" על הנתונים שמאפיינים אותו עם 4.3% בחשיפה. יש לציין כי טווח הטעות הסטטיסטית בסדר גודל כזה של נתונים עומד על 0.9%.

היציבות הזו אינה מאפיינת את המוסף הכלכלי "דה מרקר", אשר למרות העובדה שהוא מופץ כעיתון וכמוסף יחד עם עיתון "הארץ", הוא ממשיך בנסיגה בנתונים וירד לראשונה מתחת לחשיפה של 5%. הממוצע השנתי של החשיפה לעיתון עומדת על 4.8%, לעומת 5.5% בשנה שקדמה.

"כלכליסט", אשר נהנה מהפלטפורמה של "ידיעות אחרונות", רושם עלייה לחשיפה של 10.7% בתקופה שבין יולי 2014 ליוני 2015, לעומת 9.7% בתקופה המקבילה אשתקד.

הישג הזינוק המרשים בתחום העיתונות נרשם לזכות החינמון הדתי לאומי "בשבע", שקפץ מחשיפה של 5% לנתון של 7% בשנה החולפת - גבוה משל מהדורת סוף השבוע של עיתון "הארץ".

יריבו, "מקור ראשון", שומר על יציבות עם 3.1% לעומת 3.3%. יש לציין כי המדידה התבצעה לפני מהלך השיווק והגדלת התפוצה של העיתון מקבוצת "ישראל היום" של שלדון אדלסון.

"לאישה" הוא המגזין הנקרא בישראל ושומר על יציבות עם חשיפה של 7.9%, ולעומתו הירחון "את" עם 1.4% חשיפה בלבד.

עיתונים

רדיו: גלגלצ - התחנה המואזנת בישראל

בתחום הרדיו יש עדנה גדולה לתחנת המוזיקה. גלגלצ היא התחנה המואזנת ביותר בישראל, על-פי סקר TGI, והיא ממשיכה להתחזק. בחציון האחרון קפצה התחנה לנתון האזנה מרשים מאוד של 34.2%, מה שמוביל אותה לממוצע שנתי של 32%.

גם ברדיו האזורי ניכר כי בתקופה שבה היו ללא הרף חדשות, הציבור ביקש אתנחתא מוזיקלית. רדיו אקו 99, גם בזכות תוכניתם של טל ואביעד, משלימה מהפך והופכת להיות התחנה האזורית בעלת ההאזנה הארצית הגבוהה ביותר. אקו 99, המשדרת לאזור השרון, זכתה לחשיפה ארצית של 8.5% בקרב מבוגרים, כשאחריה צמודות רדיוס החולקת איתה איזור זיכיון עם 7.4%, ורדיו ללא הפסקה עם 7.3%.

רשת ג' של קול ישראל רשמה ירידה בנתונים בחציון הראשון לשנה זו, אך ברמה השנתית היא רושמת עליה וחשיפה של 14.3%.

לעומתה רשתות האקטואליה - רשת ב' וגלי צה"ל - דווקא נסוגות. התחנה הצבאית, עדיין בגבולות הטעות הסטטיסטית, יורדת ל-24.2% לעומת 24.9%, ואילו רשת ב', בירידה חדה יותר מ-25.4% ל-24.8%, שומרת על מעמדה כתחנת הרדיו האקטואלית המואזנת בישראל.

מהפך נרשם ברדיו האזורי גם בקרב שבין תחנות הרדיו האזוריות החרדיות. רדיו קול חי רשמה חשיפה של 5.6% בקרב בוגרים (18+), לעומת 5.1% בחציון הקודם, וגברה על רדיו "קול ברמה" שירדה מ-5.5% לחשיפה של 4.5%.

הפריים-טיים של הבוקר: טל ואביעד מתחזקים

השעה שבה חלק ניכר מהציבור נמצא בדרכים בדרכו לעבודה נחשבת לשעת האזנה גבוהה במיוחד לתחנות הרדיו, ועל כן גם לנחשקת במיוחד בקרב מפרסמים.

מסקר TGI עולה כי מרבית הציבור באותו זמן מאזין לגלגלצ - 738 אלף מאזינים בממוצע. הנתונים מתייחסים לתקופה שבין ינואר 201 לחודש יוני 2015, ומסמנים עלייה דרמטית לעומת חצי השנה שלפניה, אז עמד הממוצע בין השעות 07:00-09:00 על 552 אלף מאזינים.

באותן שעות, 530 אלף מאזינים בממוצע לרשת ב', ו-479 אלף מאזינים לגלי צה"ל. "בוקר טוב ישראל" עם אסף ליברמן עולה מ-269 אלף מאזינים במחצית הקודמת ל-307 אלף מאזינים במחצית הראשונה של 2015. באותה שעה אריה גולן שומר על הובלה ויציבות עם "הבוקר הזה", בדמות 386 אלף מאזינים.

בין השעות 08:00-09:00, ניב רסקין שומר על יציבות ב"נכון להבוקר" עם 274 אלף מאזינים, ו"סדר יום" עם קרן נויבך מאבדת מעט מההאזנה שלה בשעה זו מ-320 אלף ל-314 אלף צופים. בין 09:00 ל-10:00 יורדת ההאזנה מ-265 אלף ל-259 מאזינים.

הזירה השוקקת באמת היא זו של תחנות הרדיו האזוריות. ברמה הארצית, "בוקר טוב" בהגשתם של טל ברמן ואביעד קיסוס (07:00-09:30) היא התוכנית המואזנת ביותר מבין 3 תוכניות הבוקר היריבות. התוכנית, המשודרת מרדיו אקו 99 גם בתחנת רדיו קול רגע, היא גם היחידה מבין השלוש שצומחת, כשהיא עומדת במחצית על נתון של 226 אלף מאזינים, לעומת 176 אלף מאזינים במחצית שלפניה.

לעומתם, תוכניתם של שי ודרור, המשודרת ברדיו ללא הפסקה ובצפון ללא הפסקה, ירדה ל-99.9 אלף מאזינים בכל בוקר בממוצע.

תוכניתם של אסי עזר ודפנה לוסטיג, המשודרת מרדיו תל-אביב לעוד שתי תחנות רדיו אזוריות (08:00-10:00), ירדה מ-83.4 אלף מאזינים, ל-76.8 אלף מאזינים בלבד.

תוכניתו של חנוך דאום, המשודרת ברדיו תל-אביב ורדיו דרום, מתחזקת משמעותית.

עוד כתבות

מפגינים בהונג קונג נגד נסיונות החקיקה החדשים של סין / צילום: Vincent Yu, AP

הצעת חוק בקונגרס האמריקאי: להעניק מעמד פליטים לתושבי הונג קונג

זאת עקב חוק הביטחון הלאומי הסיני החדש שפוגע בזכויות האזרח של התושבים בהונג קונג ומאפשר לכלוא מפגינים ו"משתפי פעולה" עם ארגונים זרים ● בשבוע שעבר עבר חוק שיטיל עיצומים על פקידים סינים ששוחקים האוטונומיה החלקית של הונג קונג, ועל בנקים וחברות שעושים איתם עסקים

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

סופית: רה"מ נתניהו לא יוכל לקבל מימון להגנתו המשפטית מאנשי עסקים המקורבים אליו

ועדת ההיתרים הודיעה כי על ראש הממשלה להחזיר 30 אלף דולר שקיבל ממקורבו לצורך מימון הגנתו המשפטית ● עם זאת, הוועדה קבעה כי נתניהו לא צריך להחזיר את הסכום של 270 אלף דולר שקיבל לצורך ההגנה המשפטית של רעייתו בתיק פרשת המעונות

עו"ד אשר חלד / צילום: אופיר אייב

"בעקבות משבר הקורונה יש פחות סכסוכים קיבוציים של עובדים מול מעסיקים"

עו"ד אשר חלד הוא אחד המומחים המובילים בארץ בדיני עבודה ודיני פנסיה ● "הנושא של דמי אבטלה לעסקים ניתן לפתרון. היה צריך להשקיע בזה מחשבה יותר רבה"

ברים ומסעדות נפתחים מחדש לאחר הסגר ממושך / צילום: כדיה לוי, גלובס

"הגבלת המסעדות ומקומות הבילוי ל-50 איש, משמעותה סגירת הענף"

בענף המסעדנות מגיבים בחשש רב לדיווחים על כך שמשרד הבריאות ממליץ לקבינט הקורונה להגביל את כמות הלקוחות במסעדות ובמקומות הבילוי בשל העלייה בתחלואה ● יו"ר איגוד המסעדות, שי ברמן: "הפתרון של סגירת העסקים, מוצה. ממשלת ישראל תאלץ למצוא פתרון אחר למחדליה"

אייל עופר/ צילום רורי לינדסי

מנצל את הירידה: אייל עופר רכש מניות מזרחי טפחות בכ-55 מיליון שקל

העסקאות בוצעו במחיר ממוצע של 69.21 שקלים למניה ● אתמול זינקה מניית מזרחי טפחות ב-10% במחזור גבוה למחיר של 71.15 שקל למניה● גם לאחר הקפיצה אתמול המניה נמוכה ב-22% ממחירה בתחילת השנה

שלט תלוי מעל אחת המרפסות בתל אביב באוירת הסגר שהוטל על המדינה בעקבות התפשטות וירוס הקורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

סגר כבר לא אופציה, אז מה כן? כלכלן, סטטיסטיקאי ואפידמיולוגית מייעצים

בכיר במשק, אפידמיולוגית, כלכלן וסטטיסטיקאי שוטחים את משנתם לגבי ההתמודדות עם מה שנראה כגל תחלואה שני של הקורונה ומדגישים את תפקיד המדינה בשיקום הפגיעה ההרסנית של הסגר בכלכלה • מה ניתן ללמוד מטעויות העבר וכמה חשוב לנתח את נתוני משרד הבריאות?

הקמפיין החדש של ביטוח ישיר / צילום: צילום מסך

מה שבטוח - ביטוח: הפרסומות של ביטוח ישר ו-9 מיליון בראש

בראש טבלת הפרסומות הזכורות ביותר מדורגת השבוע ביטוח ישיר באמצעות משרד הפרסום באומן בר רבנאי ● בראש טבלת ההאהודות מדורגת ביטוח 9 מיליון

מסך עם הנחיות למניעת הידבקות בנגיף קורונה בסיאול, בירת קוריאה הדרומית  / צילום: Lee Jin-man, AP

סיאול בעלייה: החיסון הכלכלי של קוריאה הדרומית

אחת המדינות הראשונות שהושפעו מהקורונה, היא גם מהבודדות שיציגו פגיעה כלכלית מינורית, הודות לניהול יעיל של המשבר ● ההטיה הטכנולוגית ויכולות התמרון הפיסקאליות והמוניטריות מאפשרות למדד המניות הקוריאני להציג ביצועי יתר מול מדדים מקבילים

שי וינינגר (מימין) ודניאל שרייבר, מייסדי למונייד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הצלחה מסחררת לחברת הביטוח הדיגיטלי למונייד הישראלית: מזנקת ב-110% ביומה הראשון למסחר בניו יורק

חברת הביטוח הדיגיטלי הנפיקה בשווי של 1.6 מיליארד דולר "אחרי הכסף" וגייסה 319 מיליון דולר ● לאחר ההנפקה מחזיקים המייסדים, דניאל שרייבר ושי וינינגר, מניות בשווי 100 ו-115 מיליון דולר, בהתאמה

ויקטור בהר / צילום: ענבל מרמרי

"בסוג כזה של משבר המדיניות מוגבלת באופן טבעי בצעדיה"

מנהל המחלקה הכלכלית בבנק הפועלים, ויקטור בהר: "בגלל ששיעורי האבטלה עדיין גבוהים, סביר שחלק מהלקוחות יבקשו לקבל הארכה ל-3 חודשים נוספים על דחיית תשלומי משכנתאות. זה אירוע מתגלגל, ואנחנו נידרש לגבש בהמשך פתרונות יצירתיים"

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס  ERIN SCOTT

אמריקה המשתנה עושה בית ספר לצוקרברג

אמריקה עושה חשבון נפש עם עצמה ● ועכשיו גם צוקרברג עושה חשבון נפש ● סוף-סוף הוא הבין שהוא העורך של רשת התקשורת הגדולה בעולם ● זה לא רק כבוד, כסף ויוקרה - לרשת הגדולה בעולם ולאחרות, יש עכשיו עורך ראשי

עובדי ובעלי "בלדי" / צילום: דן פרץ

הנפקה עם בשר? בלדי בוחנת גיוס הון בבורסת ת"א לפי שווי של מעל חצי מיליארד שקל

לחברת המזון המשפחתית, שהוקמה בשנת 1916 כאטליז בשוק הכרמל בת"א, מחזור מכירות שנתי המוערך במעל 800 מיליון שקל ● הבעלים, ארז דהבני: "פנו אלינו כדי לעניין אותנו בהנפקה. כרגע זה לא על הפרק"

עובדי אל על מפגינים מול משרד האוצר / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

המטוסים מקורקעים, ההפסדים נערמים: קריאה אחרונה לטיסת אל על

מטוסי אל על מקורקעים והטייסים וההנהלה מאשימים זה את באחריות לביטול לוח הטיסות, המצומצם בלאו הכי • החברה שבה ומדגישה כי מצבה קריטי, אך לא קיבלה החלטה בנוגע למסלולי הסיוע • ומה רוצים הבעלים? בעיקר לא לאבד את השליטה

כאן 11, קשת ורשת / צילום: יח"צ, תמר מצפי

הנוכחות הנשית בטלוויזיה נמצאת במגמת ירידה

נתונים שנאספו לבקשת עמותת "הצלחה" ונחשפים ב"גלובס": 85% מהמומחים על המסך הם גברים

גילן מקסוול / צילום: Cheetoskeeto

ה-FBI עצר את גילן מקסוול, חברתו ושותפתו של ג'פרי אפשטיין

מקסוול, בתו של איל המדיה הכושל רוברט מקסוול, נעצרה בהאשמות שקשורות לחקירה פדרלית בענייניו של ג'פרי אפשטיין, כולל התעללות מינית סדרתית בנשים צעירות ונערות

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

עליות בוול סטריט: מנייתה של מפתחת החיסון לקורונה מודרנה צונחת

מספר הנדבקים בקורונה בארה"ב רשם שיא יומי של 50,600 בני אדם ● תוספת המשרות בארה"ב ביוני מעל לתחזיות ● טסלה קופצת לשיא ● מנוצ'ין: שוקל סבב צ'קים נוסף לאזרחים ● למונייד הישראלית מזנקת ביומה הראשון למסחר בניו יורק

מימין: מנכ"ל אלפבית, סונדאר פיצ'אי ומנכ"ל אפל טים קוק / צילום: Associated Press

לראשונה: מנכ"לי אמזון, אפל, פייסבוק וגוגל יעידו ביחד בקונגרס

הסיבה לעדות המשותפת היא חקירה שמבצעת ועדת המשפטים בבית הנבחרים של ארבעת החברות בענייני הגבלים עסקיים ● החקירה צפויה להניב הצעות חוק חדשות לרגולציה ורפורמה בשוק הדיגיטלי שתגביר את התחרות

גיוס הון / צילום: Shutterstock

פיצ'בוק: ירידה של 45% בסבבי הסיד של קרנות הון סיכון בארה"ב מאז תחילת השנה

היקף עסקאות הסיד שנעשו במחצית הראשונה של השנה צנח ב-45%: 803 עסקאות לעומת 1,447 בתקופה המקבילה ● היקף ההון שהושקע ירד ב-33% ל-2.2 מיליארד דולר

חוק המזומנים החדש/צילום:Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

תוספת לחוק ההסדרים: תקרת השימוש במזומן תהיה 6,000 שקל

שר האוצר ישראל כ"ץ אישר את הצעת רשות המסים ואגף התקציבים לפיה תוכנס לחוק ההסדרים הוראה המגבילה את תקרת הגבלת השימוש במזומן ל-6,000 שקל ● הנתונים שנאספו ברשות המסים בשנה הראשונה לחוק צמצום השימוש במזומן, עלה כי רוב הציבור (כ-84%) מציית לחוק החדש

מנכ”ל הפניקס, אייל בן סימון, יו”ר ההסתדרות, ארנון בר דוד / צילום: פאביאן קולדורף, שלומי יוסף

הפיטורים בענף הביטוח: ההתייעלות היתה הכרחית, הקורונה רק זרז

הביטוח בעקבות הבנקאות: משבר הקורונה דוחף את החברות המובילות בענף לקצץ את כוח האדם, לאחר שמצבת העובדים בתחום נסקה בעשור הקודם