גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

TGI: "ישראל היום" העיתון הנקרא בישראל, "ידיעות" נחלש

עם זאת, עפ"י סקר TGI החצי-שנתי, "ידיעות אחרונות" עדיין מוביל בקריאה בסופי שבוע על פני "ישראל היום" ■ עלייה בחשיפה ל"מעריב" ■ ירידה בחשיפה ל"הארץ" ■ "גלובס" שומר על יציבות

ישראל היום / צילום: יחצ
ישראל היום / צילום: יחצ

"ישראל היום" הוא העיתון הנקרא בישראל - כך עולהמ סקר TGI החצי-שנתי שפורסם היום (ד'). הסקר מודד את החשיפה לעיתונות המודפסת ולרדיו בחצי השנה שבין ינואר ליוני 2015. נתוני חצי השנה האחרונה משוכללים לכדי ממוצע השנה החולפת (יולי 2014-יוני 2015), שנה שכללה את מבצע "צוק איתן" ואת מערכת הבחירות לכנסת ה-20.

בתקופה זו הגיע "ישראל היום" לאחוז חשיפה של 39.8%, לעומת ממוצע של 39.2% בשנה שקדמה (יולי 2013-יוני 2014). הזינוק הדרמטי היה בעיקר בחציון האחרון, אז הגיע העיתון החינמי של שלדון אדלסון לממוצע של 40.8% בחשיפתו.

את הנתון הדרמטי אפשר לתלות בעיקר בעלייה הדרמטית במספר העותקים של העיתון בתקופת הבחירות, והזהות המוצהרת והכמעט מוחלטת שיצר לראשונה ראש הממשלה בנימין נתניהו בינו ובין העיתון שתומך בו.

ממול, "ידיעות אחרונות", עיתונו של נוני מוזס, שהיה גם הוא צד בתוך מערכת הבחירות החולפת, ספג מהלומה. למרות עלייה קלה במחצית השנייה של 2015, בממוצע השנה החולפת העיתון רושם ירידה ל-35.4%, לעומת 36.4% בתקופה המקבילה אשתקד.

יש לציין כי לסקר TGI יש משמעויות כלכליות מובהקות, והוא למעשה הפרמטר לפיו המפרסמים יודעים את גובה החשיפה לה זוכות המודעות שלהם בעיתונות. ניתן להעריך כי לניסיון הדה-לגיטימציה ש"ידיעות" עבר בתקופת הבחירות עשוי להיות גם מחיר כלכלי.

"ידיעות אחרונות" עדיין מוביל בקריאה בסופי שבוע על פני "ישראל היום", אך גם בזירה זו רושם "ידיעות" ירידה לממוצע שנתי של 38.8%, לעומת 39.7% בתקופה המקבילה אשתקד. לעומתו, "ישראל היום" עולה ל-35.5% חשיפה בסופי שבוע, לעומת 33.9% בשנה הקודמת.

עוד בסקר שערכה קנטאר מדיה ניתן לראות כי הסומק חוזר ללחייו של המותג העיתונאי הוותיק "מעריב", שפועל בשנה החולפת תחת בעלים חדש - קבוצת "ג'רוסלם פוסט", ותחת שם חדש - "מעריב השבוע".

לאור שינוי המותג החלה מדידתו של "מעריב השבוע" רק ביולי 2014. בתקופה שעברה מאז אפשר לראות את העלייה ההדרגתית בחשיפה של העיתון, כשבחציון הראשון שנמדד עמדה החשיפה על 2.9%, ובחציון שאחריו כבר עמדה על 4.2%. הממוצע השנתי הראשון של המותג המתחדש עומדת על 3.6%, ו"מעריב סופשבוע" עומד על ממוצע של 5.6%.

עיתון אחר מקבוצת "ג'רוסלם פוסט", החינמון "פוסט", שומר על יציבות, למרות ירידה קלה אל מול שנת המדידה הקודמת, אשר נמצאת בתוך טווח הטעות הסטטיסטית - מ-8.3% ל-7.8%.

ירידה דומה רושם גם עיתון "הארץ" - מ-5.5% ל-5.2%. זאת לאחר ירידה תלולה בחצי השנה שעברה, לעומת החציון שקדם לה, לחשיפה של 4.6% בלבד - הנתון הנמוך אי-פעם לעיתון מבית שוקן.

"גלובס" שומר אף הוא על יציבות ברורה, כשהממוצע השנתי שלו עומד על 4.7% - גבוה מהחשיפה המובהקת והקבועה של העיתון לאורך השנים. העלייה בממוצע היא בעיקר בזכות זינוק שנרשם בחציון השני של 2014 לכדי חשיפה של 5%, כשבחציון אחריו התייצב "גלובס" על הנתונים שמאפיינים אותו עם 4.3% בחשיפה. יש לציין כי טווח הטעות הסטטיסטית בסדר גודל כזה של נתונים עומד על 0.9%.

היציבות הזו אינה מאפיינת את המוסף הכלכלי "דה מרקר", אשר למרות העובדה שהוא מופץ כעיתון וכמוסף יחד עם עיתון "הארץ", הוא ממשיך בנסיגה בנתונים וירד לראשונה מתחת לחשיפה של 5%. הממוצע השנתי של החשיפה לעיתון עומדת על 4.8%, לעומת 5.5% בשנה שקדמה.

"כלכליסט", אשר נהנה מהפלטפורמה של "ידיעות אחרונות", רושם עלייה לחשיפה של 10.7% בתקופה שבין יולי 2014 ליוני 2015, לעומת 9.7% בתקופה המקבילה אשתקד.

הישג הזינוק המרשים בתחום העיתונות נרשם לזכות החינמון הדתי לאומי "בשבע", שקפץ מחשיפה של 5% לנתון של 7% בשנה החולפת - גבוה משל מהדורת סוף השבוע של עיתון "הארץ".

יריבו, "מקור ראשון", שומר על יציבות עם 3.1% לעומת 3.3%. יש לציין כי המדידה התבצעה לפני מהלך השיווק והגדלת התפוצה של העיתון מקבוצת "ישראל היום" של שלדון אדלסון.

"לאישה" הוא המגזין הנקרא בישראל ושומר על יציבות עם חשיפה של 7.9%, ולעומתו הירחון "את" עם 1.4% חשיפה בלבד.

עיתונים

רדיו: גלגלצ - התחנה המואזנת בישראל

בתחום הרדיו יש עדנה גדולה לתחנת המוזיקה. גלגלצ היא התחנה המואזנת ביותר בישראל, על-פי סקר TGI, והיא ממשיכה להתחזק. בחציון האחרון קפצה התחנה לנתון האזנה מרשים מאוד של 34.2%, מה שמוביל אותה לממוצע שנתי של 32%.

גם ברדיו האזורי ניכר כי בתקופה שבה היו ללא הרף חדשות, הציבור ביקש אתנחתא מוזיקלית. רדיו אקו 99, גם בזכות תוכניתם של טל ואביעד, משלימה מהפך והופכת להיות התחנה האזורית בעלת ההאזנה הארצית הגבוהה ביותר. אקו 99, המשדרת לאזור השרון, זכתה לחשיפה ארצית של 8.5% בקרב מבוגרים, כשאחריה צמודות רדיוס החולקת איתה איזור זיכיון עם 7.4%, ורדיו ללא הפסקה עם 7.3%.

רשת ג' של קול ישראל רשמה ירידה בנתונים בחציון הראשון לשנה זו, אך ברמה השנתית היא רושמת עליה וחשיפה של 14.3%.

לעומתה רשתות האקטואליה - רשת ב' וגלי צה"ל - דווקא נסוגות. התחנה הצבאית, עדיין בגבולות הטעות הסטטיסטית, יורדת ל-24.2% לעומת 24.9%, ואילו רשת ב', בירידה חדה יותר מ-25.4% ל-24.8%, שומרת על מעמדה כתחנת הרדיו האקטואלית המואזנת בישראל.

מהפך נרשם ברדיו האזורי גם בקרב שבין תחנות הרדיו האזוריות החרדיות. רדיו קול חי רשמה חשיפה של 5.6% בקרב בוגרים (18+), לעומת 5.1% בחציון הקודם, וגברה על רדיו "קול ברמה" שירדה מ-5.5% לחשיפה של 4.5%.

הפריים-טיים של הבוקר: טל ואביעד מתחזקים

השעה שבה חלק ניכר מהציבור נמצא בדרכים בדרכו לעבודה נחשבת לשעת האזנה גבוהה במיוחד לתחנות הרדיו, ועל כן גם לנחשקת במיוחד בקרב מפרסמים.

מסקר TGI עולה כי מרבית הציבור באותו זמן מאזין לגלגלצ - 738 אלף מאזינים בממוצע. הנתונים מתייחסים לתקופה שבין ינואר 201 לחודש יוני 2015, ומסמנים עלייה דרמטית לעומת חצי השנה שלפניה, אז עמד הממוצע בין השעות 07:00-09:00 על 552 אלף מאזינים.

באותן שעות, 530 אלף מאזינים בממוצע לרשת ב', ו-479 אלף מאזינים לגלי צה"ל. "בוקר טוב ישראל" עם אסף ליברמן עולה מ-269 אלף מאזינים במחצית הקודמת ל-307 אלף מאזינים במחצית הראשונה של 2015. באותה שעה אריה גולן שומר על הובלה ויציבות עם "הבוקר הזה", בדמות 386 אלף מאזינים.

בין השעות 08:00-09:00, ניב רסקין שומר על יציבות ב"נכון להבוקר" עם 274 אלף מאזינים, ו"סדר יום" עם קרן נויבך מאבדת מעט מההאזנה שלה בשעה זו מ-320 אלף ל-314 אלף צופים. בין 09:00 ל-10:00 יורדת ההאזנה מ-265 אלף ל-259 מאזינים.

הזירה השוקקת באמת היא זו של תחנות הרדיו האזוריות. ברמה הארצית, "בוקר טוב" בהגשתם של טל ברמן ואביעד קיסוס (07:00-09:30) היא התוכנית המואזנת ביותר מבין 3 תוכניות הבוקר היריבות. התוכנית, המשודרת מרדיו אקו 99 גם בתחנת רדיו קול רגע, היא גם היחידה מבין השלוש שצומחת, כשהיא עומדת במחצית על נתון של 226 אלף מאזינים, לעומת 176 אלף מאזינים במחצית שלפניה.

לעומתם, תוכניתם של שי ודרור, המשודרת ברדיו ללא הפסקה ובצפון ללא הפסקה, ירדה ל-99.9 אלף מאזינים בכל בוקר בממוצע.

תוכניתם של אסי עזר ודפנה לוסטיג, המשודרת מרדיו תל-אביב לעוד שתי תחנות רדיו אזוריות (08:00-10:00), ירדה מ-83.4 אלף מאזינים, ל-76.8 אלף מאזינים בלבד.

תוכניתו של חנוך דאום, המשודרת ברדיו תל-אביב ורדיו דרום, מתחזקת משמעותית.

עוד כתבות

הבריגדה האדומה / צילום: דוברות הבריגדה האדומה, יח"צ

שביתות והפגנות ברחבי העולם במחאה על אי הטיפול במשבר האקלים

כחלק ממהלך עולמי רחב, הבוקר נערכות הפגנות תלמידים ברחבי ישראל שפותחות שבוע של מחאת אקלים ●  מאות תלמידים בישראל שובתים היום מלימודיהם ויוצאים לרחובות בכדי למחות על אוזלת היד של ממשלות ברחבי העולם, שלא מטפלות כראוי במשבר האקלים המחריף

ידידיה שטרן / צילום: שלומי יוסף

"הקפיטליזם הפר את האיזון": פרופ' ידידיה שטרן בטוח שהעידן שבו רווח היה הדבר החשוב ביותר – נגמר

הצהרת "השולחן העגול של העסקים" שעליה חתמו 181 המנכ"לים הגדולים בארה"ב, מבהירה שרווחי בעלי המניות הם לא הכול • פרופ' ידידיה שטרן, מומחה למשטר תאגידי, אומר בראיון ל"גלובס" כי "הקפיטליזם הפר את האיזון בצורה לא ראויה - עכשיו מגיע התיקון"

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

תאגיד השידור הציבורי ייצא למכרז על הקמת מערכת מדידת רייטינג עצמאית

לקראת הפרישה מוועדת המדרוג, ב"כאן" יערכו מכרז לבחירת ספק שיקים עבורם מערכת מדידת רייטינג עצמאית ● המטרה: מערכת שתמדוד את נתוני הצפייה בכל אמצעי המדיה - טלוויזיה, רדיו ודיגיטל - ותספק נתון מספרי משוקלל אחד ● בינתיים נפגשו אנשי התאגיד עם חברת נילסן

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הדיווח, התדרוך וההצהרה: שלושה אירועים שלא קרו בבחירות - אבל אמרו לכם שכן

הדיווחים שלא היו, התדרוך שלא התקיים וההצהרה של ראש הממשלה שלא קרתה ● בדקנו לעומק ● המשרוקית של גלובס

Mate 30, הסמארטפון החדש של וואווי / צילום: מייקל דאלדר, רויטרס

וואווי השיקה טלפונים חדשים ללא שירותי גוגל

חברת וואווי הסינית השיקה היום את סדרת מכשירי הדגל החדשים שלה, "Mate 30", עם מערכת ההפעלה שמתבססת על גרסאת הקוד הפתוח של אנדרואיד של גוגל, אך אינה נתמכת ע"י החברה ● הסיבה לכך  היא ההגבלות שממשל ארה"ב הטיל על הענקית הסינית, מתוך חשש כי ממשל סין משתמש בחברה לצורכי ריגול

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: דני זקן

ליברמן ל"גלובס": "אמליץ על גנץ, אם יתחייב לממשלת אחדות חילונית ללא נספחים"

לליברמן לא נותרו הרבה אפשרויות, לאחר מסמך החישוק שהחתים נתניהו את מפלגות הימין והחרדים ● החתימה הזו מערימה קושי רב על גנץ להקים ממשלה כלשהי ● פרשנות

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

טראמפ הטיל סנקציות על הבנק המרכזי של איראן: "מוכנים לאופציה צבאית"

מחירי הנפט מזנקים כעת ביותר מ-1% ● טראמפ צפוי לכנס דיון בבית הלבן על צעדי תגובה אפשריים למתקפה על מתקני הנפט בסעודיה ● לפי גורמים אמריקניים, בין האופציות הנוספות - תגבור הסיוע לריאד או פעולות סייבר ● בטהראן מזהירים: "נגיב מהים התיכון עד הים האדום"

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן  / צילום: חיים צח, לע"מ

מה קרה לכנסת בחילופי העונות, ולמה זה גרם לקרמניצר להתנגד לחוק היועמ"שים?

למה באמת נערך השנה סביב נוסף של בחירות, מה אפשר ללמוד מהמהלך על המעמד של הכנסת ואיך קרה ששני חוקרים במכון הישראלי לדמוקרטיה מתארים את בית הנבחרים הישראלי בצורה כל כך שונה ● פרשנות

ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון / צילום: רויטרס

גרינבלט לקראת פרסום תוכנית השלום: "שום דבר לא מושלם, צריך פשרות"

שליחו המיוחד של טראמפ למזה"ת המסיים את תפקידו הביע תקווה כי חזון הממשל האמריקני ידרבן את ישראל והפלסטינים להיכנס למו"מ שיוביל להסכם שלום וליציבות מעבר לירדן ולמצרים ● "חמאס והג'יהאד מוכנים להרוס את חיי הפלסטינים במסעם להשמיד את ישראל", טען

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

חתונה או חופש? המדינה תצטרך למצוא מודל נכון להקמת המטרו

מדינת ישראל ניסתה כבר את מודל חיי הזוגיות פעמיים, עם שתי הזכייניות של שני הקווים האדומים של הרכבת הקלה בתל אביב ובירושלים ● בתל אביב העסק התפוצץ מיד אחרי החתונה, בירושלים הזוגיות הייתה רווית ריב ומדון

בני גנץ ובנימין נתניהו, בחירות 2019, סבב ב' / צילום: אמיר מאירי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הבליץ האחרון: זמן המסך שקיבל נתניהו מהערוצים - כפול מגנץ

רה"מ קבע את סדר היום, ושוב קיבל זמן אוויר כפול מגנץ בבליץ של הימים האחרונים. איכשהו, הפעם זה לא עבד

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עידן נתניהו? הוא לא תם ולא נעליים

עידנים לא תמים כל–כך מהר, וגם הרבה–הרבה אחרי שהעידן תם, הוא עדיין קיים ● עידן קוסמולוגי נמתח על פני מיליארדי שנים, עידן גיאולוגי נמשך אלפי מיליונים של שנים, עידן היסטורי נמדד במאות שנים, אבל עידן פוליטי? שנות נתניהו נחשבות אצלנו לעידן, אבל בחייאת - יש לי בארון ג'ינסים ותיקים יותר ● דעה

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

חברת Airbnb יוצאת להנפקה: חושפת הכנסות של יותר ממיליארד דולר

השווי של חברת שיתוף הבתים הוערך בספטמבר של 2017 בכ-31 מיליארד דולר ● החברה חושפת יותר מ-7 מיליון משתמשים הפזורים על 100 אלף ערים ברחבי העולם ● גולשי האתר הרוויחו יותר מ-80 מיליארד דולר נכון ל-15 בספטמבר 2019, כך מסרה החברה

ענבים צילום: רויטרס

כך גורם האקלים הפרוע לתעשיית היין באירופה לחשב מסלול מחדש

גלי החום פוגעים קשות ביבולי הענבים ומאלצים את יצרני היינות לפנות לשיטות גידול אחרות ולזני ענבים שונים, ולחרוג מהמסורת שהגדירה את תעשיית היין ביבשת במשך דורות

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ האיראני / צילום: shutterstock

שר החוץ האיראני: אם נותקף - תפרוץ מלחמה כוללת

בראיון לרשת CNN אמר שר החוץ של איראן ג'וואד זריף: "האמירה הזו מעידה על כוונותינו להגן על ארצנו, אנחנו לא ניזום מהלך התקפי, אבל לא נהסס לפעול בכל הכוח להגן על אדמתינו"

העובדים שמניעים את תכנון והנדסת העיר / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

למה מחלקות ההנדסה בעיריות ננטשות ומתרוקנות מעובדים?

יו"ר איגוד מהנדסי הערים היוצא, אבנר אקרמן, מתריע מפני פרישה נרחבת של בעלי מקצוע ותיקים ובעלי ניסיון

יעקב לוקסי לוקסנבורג / צילום: גיזי

קריסת אינוונטק: הנאמן מבקש להגיש תביעת עתק נגד לפידות, לוקסנבורג ועיזבון יולי עופר

בבקשה שהוגשה היום לביהמ"ש נטען כי לפידות ולוקסנבורג רוקנו את אינוונטק ממזומנים תמורת העברת נכסי נדל"ן כושלים ממזרח אירופה לתוך החברה, במהלך שהביא לקריסתה ● עוד נטען כי המהלך התאפשר הודות לשיתוף-פעולה מצד מעריכי שווי ורואי חשבון ישראליים והתבססות על חוות-דעת "מוזמנת" וכוזבת שיצרה שיערוך פיקטיבי של הנכסים

מטוס של XL Airways / צילום: מרקו דג'וריקה, רויטרס

עוד קריסה: חברת הלואו קוסט XL Airways הפסיקה פעילותה

החברה נקלעה לקשיים כלכליים בעקבותיהם היא פרסמה הודעה באתר האינטרנט שלה לפיה היא מעדכנת את הנוסעים כי היא הפסיקה למכור כרטיסי טיסה לטיסותיה ● החברה מצטרפת לחברת לואו קוסט צרפתית אחרת שקרסה לאחרונה

ג'ו לובין, מייסד Consensys  / צילום: שלומי יוסף

צניחת את'ריום לא קלקלה את התיאבון למייסד ג'ו לובין: "עוד ננפיק מטבעות דיגיטליים"

ג'ו לובין, ממייסדי פלטפורמת המטבע הדיגיטלי את'ריום, המוביל את חברת Consensys, חזר לביקור בישראל, הפעם במסגרת שבוע הבלוקצ'יין בתל אביב ● בראיון מיוחד ל"גלובס" הוא מספר על התובנות שלו מ"חורף הקריפטו" ועל האסטרטגיה שלו להובלת תעשיית הבלוקצ'יין העולמית

ריבלין, נתניהו וגנץ באזכרה של הנשיא לשעבר פרס / צילום: לע"מ

מה באמת חושב דרעי ואיך הגיב נתניהו לתוצאות הבחירות. מאחורי הקלעים של הדרמה הפוליטית

בליכוד לא הפנימו במשך שעות ארוכות שאין לנתניהו שום סיכוי להרכיב ממשלה ושידרו עסקים כרגיל • רק כשהתמונה החלה להתבהר, מיהר ראש הממשלה להחתים את מפלגות הימין והחרדים על מסמך הבלוק הימני, ובמקביל לרוץ ולקרוא לבני גנץ להצטרף לממשלת אחדות