גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נא להתלבש בהתאם: המעסיק רשאי לקבוע מה תלבשו?

עו"ד דפנה שמואלביץ': העליון קבע במפורש כי המעסיק זכאי לקבוע קוד לבוש שתואם את התדמית העסקית שהוא מעוניין לשדר ■ וגם: האם מותר לפטר עובד בגלל קעקועים?

עו"ד דפנה שמואלביץ / צלם: יחצ
עו"ד דפנה שמואלביץ / צלם: יחצ

לפני כמה שנים געשה ורעשה הכנסת כשיו"ר הכנסת הודיע לחברי הכנסת ולשאר העובדים כי עליהם להתאים את לבושם "לכבודה ולמעמדה" של הכנסת. בקוד הלבוש החדש נאסר על העובדים להופיע בגופיות, במכנסיים קצרים ובחולצות בטן, אך הגזירה הקשה מכולן הייתה שנאסר על העובדים להגיע למשכן במכנסי ג'ינס.

כמה מחברי הכנסת התמרדו. שלי יחימוביץ', למשל, החליטה בתגובה להגיע לכל הדיונים בג'ינס. "המבחן שלי הוא בחוקים שאני מחוקקת ובעבודה למען הבוחר, אני לא עומדת למבחן בלבוש שלי", אמרה אז. "אם אחליט לבחור יועצת לענייני אופנה, אני לבטח לא אבחר ביו"ר הכנסת לתפקיד", אמרה יחימוביץ'.

סוגיית הלבוש עולה במקומות עבודה רבים, ועמה השאלה עד כמה מותר למעסיק להתערב בלבוש ובהופעה הכללית של עובד.

לדברי עו"ד דפנה שמואלביץ', שותפה בכירה במשרד רובין-שמואלביץ' המתמחה בדיני עבודה, בית המשפט העליון קבע מפורשות כי המעסיק זכאי לקבוע קוד לבוש שתואם את התדמית העסקית שהוא מעוניין לשדר.

"בהתאם, נדחתה בעבר תביעה של חבר אגד שטען כי חיובו ללבוש מדים זהים לשאר הנהגים פוגע בחופש הביטוי שלו", אומרת שמואלביץ'. "באותו מקרה פסק בית המשפט העליון כי חיוב עובדים ללבוש תלבושת מסוימת או אחידה בזמן עבודתם אינה מהווה פגיעה בזכויות יסוד, למרות שהיא שוללת מהעובד את חופש הבחירה. העליון ערך איזונים וקבע כי לא כל מגבלה המוטלת על אדם הנמצא במסגרת מאורגנת ומסודרת מהווה פגיעה בזכות יסוד שלו. לפי פסק הדין המנחה, לא ניתן לקיים מקום עבודה מסודר ויעיל המשדר תדמית רצינית ומכובדת ללא הנחיות והוראות שעל העובד לקיימן. תלבושת אחידה היא אחת מאלה".

במקרים מסוימים המגבלות על לבוש עובדים אף עוגנו בחקיקה. עו"ד שמואלביץ' מציינת כי תקנות רישוי עסקים החלות על בתי אוכל קובעות כי עובדים בהכנת אוכל במסעדות חייבים ללבוש בגדים בהירים ושלמים וכן חייבים בכיסוי ראש. חוק הרשות הארצית לכבאות והצלה מחייב כבאים ללבוש מדים בעת שהם בתפקיד; ועל-פי כללי לשכת עורכי הדין, עורכי דין חייבים להופיע לבתי משפט במדי משפט. עובדי המדינה המקבלים קהל חייבים להקפיד על לבוש נקי והולם.

קעקועים מותר?

לדברי עו"ד מיכל פינברג-דורון, שותפה במשרד נחום פינברג ושות', סוגיית הלבוש היא מורכבת, מאחר שלעובד יש זכות להביא את עצמו לידי ביטוי באמצעים חיצוניים ומגוונים.

"הנושא עדיין בתהליך התגבשות, אבל ניתן למנות כמה מקרים כאבני-דרך", אומרת פינברג-דורון ומזכירה 3 מקרים שהגיעו לבתי הדין לעבודה, שבכולם התקבלה עמדת המעסיק שכפה קוד לבוש על עובדיו.

אחד המקרים הוא של שליח פיצה שסירב לחבוש קסדה אחידה לביצוע שליחויות, ופוטר בשל כך מעבודתו כשליח. השליח עתר לפיצוי בגין פיטוריו, אך בית הדין פסק כי למעסיק הייתה הזכות לדרוש מהעובד לחבוש את הקסדה המסוימת, בדומה למדים.

במקרה אחר, עובדת ברשת מזון בבני-ברק נדרשה להופיע בחצאית ארוכה, ומשסירבה - פוטרה. בית הדין קבע כי דרישת המעסיק ממנה הייתה לגיטימית לשמירה על עסקיו.

גם במקרה שבו מלצר שזרועותיו היו מקושטות קעקועים, שבין היתר כללו את דגל הגאווה ואת המספר שהטביעו הנאצים בסבתו, סירב ללבוש שרוול ארוך ופוטר, פסק בית הדין לטובת המעסיק. המלצר טען כי פיטוריו מהווים אפליה על רקע מראה חיצוני, וכי הקעקועים הם חלק בלתי נפרד מהזהות שלו. ואולם, בית הדין דחה את טענותיו וקבע כי הדרישה ללבישת שרוול ארוך במקרה זה הייתה מידתית.

עו

- לאחרונה דרשה חברת אל-על מדיילות לנעול נעלי עקב עד שהנוסעים יסיימו להתיישב במקומותיהם במטוס - דרישה שהיא בעיניי מוגזמת ומקוממת. האם זו דרישה מידתית?

פינברג-דורון: "לטעמי מדובר בדרישה לגיטימית לחלוטין של אל-על, שדינה כדין לבישת מדים לנהג אגד או חבישת קסדה לשליח בעת מילוי תפקידם, משום שמדובר באופן שבו ההנהלה או בעל העסק מציגים את מרכולתם. אלה הם חלקים מהמיצוב ומהמוניטין של החברה".

שמואלביץ': "הסיפור של הדיילות באל-על הוא הרבה יותר בעייתי, כי לא מדובר סתם בקוד לבוש אלא בהחלטה של מעסיק שיש לה כנראה גם השלכות בריאותיות. יש לבדוק את ההשלכות הללו ולהביא אותן בחשבון. בהנחה שישנה פגיעה בבריאות שלהן, אז יש פה בעיה. המעסיק מחויב לספק לעובד שלו סביבת עבודה בטוחה שאינה פוגעת בבריאותו".

- האם ניתן לשלול פיצויי פיטורים מעובד שהפר את קוד הלבוש?

שמואלביץ': "השאלה התעוררה בתביעה של מורה נגד מוסד חינוך חרדי שבו הועסקה. לטענת המוסד, המורה פוטרה בשל הפרת משמעת חמורה, שהתבטאה בכך שלא פעלה על-פי קוד הלבוש הנדרש ממנה. נפסק כי אי-ציות לקוד לבוש אינה עבירת משמעת חמורה המצדיקה שלילת פיצויי פיטורים".

- ומה לגבי הערות על לבושו של העובד?

שמואלביץ': "התשובה לשאלה זו תלויה במידה רבה מאוד בנסיבות הספציפיות של המקרה. בקשה של מנהל מעובדת שלא להתייצב במקום העבודה בלבוש בלתי הולם אינה בגדר הטרדה מינית. מנגד, מחמאות לא הולמות לעובדת על לבושה, במיוחד אם הן מגיעות מממונה לכפיפה, עלולות להתפרש כהטרדה מינית".

- האם כאשר מעסיק קובע קוד לבוש הוא חייב לממן את עלות הלבוש?

"לפי החוק, אין חובה על מעסיק לשלם דמי ביגוד לעובדיו. הטבה זו מעוגנת רק בהוראות הסכמים קיבוציים, צווי הרחבה ו/או הסכם אישי, אם חל על הצדדים בנושא. למשל, בצו ההרחבה בענף הניקיון נקבע כי מדי שנה חייב המעסיק לספק לעובד שני סטים של בגדי עבודה, ואסור לו לנכות סכום כלשהו משכרו של העובד בגינם".

עוד כתבות

חנויות סגורות בעקבות הסגר / צילום: כדיה לוי, גלובס

מחיר הסגר השלישי: 138,386 מובטלים חדשים

112,912 מבין הנרשמים החדשים הוצאו לחל"ת, ושיעורם מכלל דורשי העבודה החדשים עומד על כ-81.6%, בעוד 25,474 מהם פוטרו או התפטרו ● יותר מ-36 אלף עובדי הוראה, חינוך והדרכה נרשמו כדורשי עבודה מאז החל הסגר השלישי

טל פרלמוטר / איור: גיל ג'יבלי

טל פרלמוטר מקים את "הקרקס" וינהל את קמפיין ישראל ביתנו

פרלמוטר, עד לאחרונה שותף בשמעוני-פינקלשטיין, פרש מהמשרד והקים סוכנות עצמאית ● אחרי עזיבתו של פרלמוטר, תומר פולישוק מונה למנהל הקריאטיב הראשי של המשרד

מתקפות סייבר. הפחדות עובדים לא יעזרו / צילום: Shutterstock

רוצים להגן על הארגון ממתקפת סייבר? הפחדות עובדים לא יעזרו

מחקרים מראים כי טקטיקה של הפחדה וקניסת עובדים על טעויות אבטחה לא תגרום להם לאמץ משמעת סייבר בטווח הארוך ● החדשות הטובות הן שיש דרכים אחרות לרתום אותם למאמץ הארגוני ● ניהול וקריירה

כספית. "נעתר בשמחה לסייע למשטרה" / צילום: איל יצהר

כך הפך העיתונאי בן כספית למקור משטרתי חוזר בתיקי נתניהו

החקירה בתיק 1000, המידע המודיעיני בתיק וינשטיין-נתניהו שנגנז ו"ראיית הזהב" בעניין השופטת גרסטל ● כך הפך כספית למקור מודיעיני פורה, עד שהיועמ"ש ופרקליט המדינה הורו למשטרה להפסיק לקבל מידע ממנו ● כספית: "אין לי רצון להשתתף בחגיגת השיבוש וההתקפה על רשויות החוק והחקירה"

הבורסה לניירות ערך בפרנקפורט. משקפת נאמנה את הכלכלה הריאלית / צילום: Reuters, Sepp Spiegl

מגמה מעורבת בבורסות אירופה; הזהב והנפט מטפסים

במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות קלות ● הביטקוין מתייצב ונסחר ברמה של 36,500 דולר ● בגזרת הסחורות רושם הזהב עלייה קלה ונסחר סביב 1,838 דולר לאונקיה

אלי וורטמן / צילום: יח"צ  קרן פיקו

מרכבים משומשים לשוק ההלוואות: היזם אלי וורטמן חוזר עם סטארט-אפ חדש

אלי וורטמן ייסד והשקיע באפליקציית הרכבים המשומשים Vroom, שנסחרת כיום בשווי של 4.8 מיליארד דולר ● הסטארט-אפ החדש שלו פיוז, שמנסה לתקן את עולם הלוואות הרכב בארה"ב, עדיין קטן, אבל הוא בטוח שהפוטנציאל עצום ● הפעם הוא מקווה שהחברה תישאר בארץ

סניף מחסני השוק. הרשת מקדמת בימים אלה הנפקה בבורסה / צילום: יח"צ

העסקה שהציתה קרב בין שתיים מרשתות המזון הגדולות בישראל

בין הרשתות נוצרה מחלוקת סביב סניף בירושלים ששוכרת מחסני השוק מרשת זול ובגדול, אשר מאיימת עתה בחילוט הערבות ● במוקד: מחסני השוק מעכבת את דמי השכירות בטענה לנזקים במושכר ● מחסני השוק: "התשלומים נמסרו השבוע למשכיר"

הדפסת דולרים בוושינגטון / צילום: REUTERS/Gary Cameron

רגיעה בשוק המט"ח: הדולר והאירו מתחזקים בשיעורים קלים מול השקל

הדולר מתחזק בכ-0.3% לעומת שערו היציג ונסחר סביב 3.238 שקלים ● עפר קליין מהראל: "פעולת בנק ישראל תאט משמעותית את הייסוף של השקל , אך לא תשנה את המגמה שנובעת מזרמים אלו לצד היחלשות הדולר בעולם"

פרמדיקים מכניסים חולה קורונה לביה"ח, בירושלים / צילום: Reuters, Ammar Awad

שיא של נדבקים: 10,021 מאומתים לקורונה אובחנו אתמול

אחוז הבדיקות החיוביות היה גבוה מאוד גם כן ועמד על 10.2%, זאת על אף שחלפו יותר משבועיים מתחילת הסגר השלישי ● התחלואה הגבוהה איננה מתפזרת באופן שווה ברחבי הארץ: בביתר עלית, בעמנואל ובכוכב יעקב 29% מהבדיקות חיוביות

אמיר ברמלי בית משפט הכרעת דין הונאת משקיעים / צילום: איל יצהר

הפרקליטות מתנגדת לבקשת ברמלי לפסול את השופט כבוב

אמיר ברמלי ביקש את פסילתו של השופט חאלד כבוב, לאחר שבנו של השופט הגיש נגד ברמלי תלונה על ניסיון סחיטה ● בתגובתה לביהמ"ש כתבה הפרקליטות כי "אין לאפשר לנאשם במחי לשונו ועטו להביא לפסילתו של שופט"

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

כך הפכה התוכנית שתקבע כיצד ייראה משק האנרגיה למוקד מריבה

יותר מ-120 מדינות יאפסו את פליטות הפחמן שלהן תוך 30 שנה ● ואצלנו? שרי האנרגיה והגנת הסביבה מתקוטטים, כולל ירידה לפסים אישיים, ובמשרד ראש הממשלה נוטים שלא להתערב, למרות הצהרת נתניהו בנושא

הדפסות תלת־ממד של מאסיבית / צילום: אתר החברה

הנפקה מאסיבית בדרך לבורסה: חברת מדפסות התלת-ממד מכוונת לשווי 200 מיליון דולר

הטכנולוגיה של MASSIVit3D מבוססת על ג'ל צמיגי והיא חלוצה בתחום פתרונות הדפסת תלת-ממד בתחומי הנדסה, בידור, עיצוב וארכיטקטורה ● בעלי המניות בחברה שמוביל גרשון מילר כוללים את צורי דבוש, צבי נטע והמתחרה סטרטסיס

נתב"ג. אין פיקוח על הנוסעים הנכנסים / צילום: שלומי יוסף

המחלוקות סביב חובת הבדיקות לנכנסים לישראל: למה זה יקרה רק עכשיו?

המהלך, שנדחה בעקבות מאבקים פוליטיים, צפוי לצאת לפועל בימים הקרובים • יותר מ-200 חולי קורונה הגיעו לישראל מחו"ל רק במהלך השבועיים האחרונים ● משטרת ישראל: "חלק מהרשויות, מנהלי המוסדות ומנהיגי הציבור נוהגים בחוסר אחריות ונותנים יד להפרות"

ערן יעקב, מנהל רשות המסים / צילום: איל יצהר

רשות המסים מבטלת הנחיות שפגעו במענקים לשכירים בעלי שליטה

בגלובס פורסם כי רשות המסים ביצעה שינוי בדרישות לקבלת מענקים של שכירים בעלי שליטה, ורבים איבדו את הזכאות בעקבות כך ● לאור הפרסום, הרשות עדכנה היום כי הדרישה החדשה בוטלה

בריונות רשת / אילוסטרציה: שאטרסטוק

סקר: 82% מהציבור מעוניין בגוף שיחליש את עוצמת השיח האלים ברשתות

סקר חדש של איגוד האינטרנט מגלה כי חלק גדול מהציבור בישראל מוטרד מסגנון השיח ברשתות החברתיות ● 53% נמנעים מתגובות ברשת מחשש לתגובות אלימות ● 60% חשים שאין להם למי לפנות אם חוו פגיעה רגשית ברשת

השופטת דפנה ברק-ארז / צילום: תמר מצפי

השופטת דפנה ברק-ארז: "אנחנו כאן כדי להבטיח שכל אסיר שמעוניין יקבל חיסון"

שופטי בג"ץ דנו היום בעתירה נגד החלטת השר לביטחון הפנים אוחנה שלא לחסן אסירים נגד קורונה בשלב הראשון ● שב"ס החל אתמול לחסן אסירים, כך שהסעד האופרטיבי שהתבקש בעתירה התייתר, אך היועמ"ש מנדלבליט ביקש לקבל החלטה עקרונית כי אוחנה פעל בהיעדר סמכות

ניידת משטרה / צילום: יוסי כהן

המשטרה פיזרה חתונת רבת משתתפים וחילקה קנסות בסך 5,000 שקל

החתונה הייתה של נכדי האדמו"רים מדאראג וקרעטשני, שתי חסידויות לא גדולות אבל מוכרות, והשתתפו בה מאות בני אדם, רבים מהם ללא מסכות על פניהם ● דרעי: "התמונות הללו הן בניגוד גמור לכל הנחיות משרד הבריאות ולצו התורה של 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'"

יאיר לפיד, כחול לבן / צילום: תמר מצפי

האם לפיד חיסל בזמנו את הרוב הגברי בצמרת האוצר?

יאיר לפיד מתגאה ברוב הנשי שיצר בצמרת האוצר: "כשנכנסתי לאוצר היו בין שבעת המנכ"לים שישה גברים ואישה. כשעזבתי היו ארבע מנכ"ליות ושלושה מנכ"לים" ● יש לו על מה להתבסס ● המשרוקית של גלובס

מנכ"לית משרד גורניצקי ושות', עו"ד עדי נחמיאס / צילום: יונתן בלום

משרד גורניצקי ושות' צירף ארבעה שותפים חדשים

המשרד הודיע על מינוי השותפות החדשות נגה חרובי, דנה סואידמן ושני וייס והשותף החדש איתמר בן יהודה

אורית אברהם / צילום: תמונה פרטית

"כבר למדתי, בכל פעם שיש סגר, בשבוע הראשון יש ירידה בהזמנות, ואז כשמתרגלים יש עלייה"

אורית אברהם היא קונדיטורית שיצאה לדרך עצמאית לפני ארבע שנים ● "הקורונה הייתה מקפצה לעסק שלי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז