גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אדמה תמוזג לסנונדה: תהיה חברה ציבורית בשווי 4.5 מיליארד דולר

פתרון יצירתי של בעלי השליטה יהפוך את אדמה לחברה ציבורית בסין שאותה תוביל ההנהלה הנוכחית של אדמה, בראשות המנכ"ל חן ליכטנשטיין ■ אדמה תחלק דיבידנד של עד 300 מיליון דולר לאי.די.בי ולכמצ'יינה

אדוארדו אלשטיין / צילום: רוני שיצר
אדוארדו אלשטיין / צילום: רוני שיצר

מהלך מפתיע שהוכרז היום (א') צפוי להפוך את חברת מוצרי ההדברה אדמה (לשעבר מכתשים אגן) לציבורית, וזאת בדרך של מיזוג הפוך אל תוך חברת ההדברה הסינית סנונדה, עליה הייתה אמורה אדמה להשתלט. במסגרת העסקה המתגבשת בין החברות יוקצו מרבית מניות סנונדה, הרשומה למסחר בבורסת שנזן שבסין, לידי בעלי אדמה הנוכחיים (כמצ'יינה הסינית ודיסקונט השקעות מקבוצת אי.די.בי) והם ימשיכו לשלוט בה.

את החברה הממוזגת, שאמורה לאחר השלמת העסקה לשנות את שמה לאדמה, תמשיך להוביל ההנהלה הנוכחית של אדמה בראשות המנכ"ל חן ליכטנשטיין, כאשר הנהלת סנונדה תנהיג את הזרוע הסינית שמקים ליכטנשטיין בסין. חתימת הסכם מפורט והשלמת העסקה צפויים לארוך בין 9 ל-12 חודשים, והם יחייבו אישור של בעלי מניות המיעוט בסנונדה. בתקופה זו לא יתקיים מסחר במניית החברה הסינית.

המהלך כולל רכיב נוסף, שלפיו רגע לפי השלמת העסקה תחלק אדמה דיבידנד של 220-300 מיליון דולר לשני בעלי מניותיה הנוכחיים. דיבידנד זה (שהיקפו הסופי טרם נקבע) יעניק לדסק"ש 90-120 מיליון דולר שישמשו לתשלומי הריבית, למשך 18-24 חודשים, על הלוואת הענק בהיקף של 960 מיליון דולר, אותה קיבלה מהסינים כנגד החזקתה באדמה.

העסקה הנוכחית אמורה לפתור במקביל הן את הצורך של אדמה להשלים את רכישת פעילות האגרוכימיה הפרטית של כמצ'יינה, הן את הרצון להפוך את מניותיה של אדמה לסחירות, והן את הצורך הדחוף של דסק"ש במזומנים. זאת, כדי שתוכל לשלם את הריבית על ההלוואה לסינים החל מדצמבר 2015, בהיקף של 15 מיליון דולר מדי רבעון. בנוסף לכך, ובניגוד למתווה הקודם, היא מעניקה לאדמה בעלות מלאה על נכסיה של סנונדה.

ההנפקה בניו יורק בוטלה

כזכור, בנובמבר 2011 השלימה כמצ'יינה רכישה של 60% ממניות אדמה מידי הציבור וקבוצת אי.די.בי, והפכה לבעלת השליטה בה. במסגרת אותה עסקה, סוכם בין כמצ'יינה לבין בעל השליטה הקודם באי.די.בי, נוחי דנקנר, כי נכסי אדמה ימוזגו עם פעילות האגרוכימיה של כמצ'יינה ובתוך שלוש שנים תונפק אדמה מחדש בבורסה בינלאומית שאינה בישראל או בסין.

להנהלת אדמה ניתנה אז הזכות לבחור באילו מבין נכסי כמ'ציינה היא מעוניינת, ולפני כשנה נחתם הסכם במסגרתו נקבע כי אדמה תרכוש את הבעלות המלאה על שלוש חברות סיניות פרטיות, וכן 20% ממניות חברת סנונדה הציבורית. כחלק מהמהלך גם הגישה אדמה הצעת רכש למניות סנונדה מסוג B בפרמיה של 40% על ערכן בשוק, אולם הצעה זו נענתה באופן חלקי בלבד ואדמה הצליחה לשים יד רק על 10.6% מהחברה הסינית. את המניות הללו, בשווי של כ-55 מיליון דולר, תמכור אדמה לחברה האם כמצ'יינה. באופן זה תגדיל אדמה את נזילותה ובמקביל תגדיל כמצ'יינה את החזקה בחברה הממוזגת.

בנובמבר אשתקד ביקשו בכמצ'יינה ובדסק"ש להנפיק את מניות אדמה בניו יורק, אולם תנאי שוק קשים מנעו ממנה לקבל את השווי שביקשה, וראשי שתי החברות החליטו לבטל את המהלך. מאז נרשמו ירידות שערים במניות סקטור האגרוכמיה בעולם, כך שבדיעבד ייתכן שביטול ההנפקה עבד לטובת החברה הישראלית והביא לפתרון טוב יותר עבורה.

בדירקטוריון אדמה חיפשו מאז מתווה טוב יותר, שמשלב הן את רעיון ההנפקה והן את רכישות הנכסים מכמצ'יינה. לפני כשלושה חודשים פנה יו"ר כמצ'יינה, רן ג'יאנשין, ליו"ר דסק"ש, אדוארדו אלשטיין, עם המתווה הנוכחי, אולם אלשטיין דחה את ההצעה מאחר שבאותה התקופה נסחרה סנונדה במחירי שיא, וההצעה לא נראתה כלכלית לטעמו. אלא שבהמשך, בחודשים יוני-יולי, התרחשה המפולת בשוק המניות הסיני, וסנונדה איבדה בתוך חודש כמעט מחצית מערכה. אלשטיין מיהר לקפוץ על העגלה ושלח לסין את שולם לפידות, נציגו בישראל ובעצמו דירקטור באדמה ובדסק"ש, כדי לסגור עסקה עם בכירי כמצ'יינה.

אדוארדו אלשטיין רכש את השליטה בקבוצת אי.די.בי בהשקעה עצומה שמסתכמת עד כה ב-1.2 מיליארד שקל, וגישתו היא לשמור ככל שניתן על הנכסים המרכזיים שבידי אי.די.בי, כשההחזקה באדמה מוגדרת ככזאת. אלשטיין אינו מעוניין בסיבובים פיננסיים קצרי טווח, ולכן, במקביל לתשלום הריבית על ההלוואה הנוכחית, תנסה דסק"ש בראשותו לשנות את תנאי ההלוואה ולדחות לפחות חלק מפירעונה.

בזכות פרסום תקנה חדשה בסין

המתווה הנוכחי שהציעה כמצ'יינה הפך לאפשרי רק לאחרונה, בעקבות פרסום תקנה חדשה בסין המאפשרת לחברה בינלאומית, שנשלטת בידי חברה סינית מעל שלוש שנים, להתמזג עם חברה ציבורית בסין. מאחר שהשליטה (60%) באדמה עברה לכמצ'יינה בסוף 2011, הרי שמהלך המיזוג עם סנונדה הפך בעקבות תקנה זאת לאפשרי.

לסנונדה מניות מסוג A הנקובות ביואן ומניות B הנקובות בדולר הונג-קונג. לאחר השלמת העסקה ימשיכו המניות מסוג A להיסחר בשנזן, בעוד שאת המניות מסוג B תנסה החברה הממוזגת להמיר למניות מסוג H הנסחרות בבורסת ההונג קונג, שנחשבת נוחה יותר להשקעה עבור משקיעים מחוץ זרים.

סנונדה מייצרת מגוון רחב של חומרי הדברה, אולם נאלצת כיום לשווקם מחוץ לסין דרך מפיצים חיצוניים ומאבדת בשל כך חלק ניכר מרווחיותה. ב-2015 אמורה סנונדה לייצר הכנסות של 360 מיליון דולר, רווח תפעולי תזרימי של 74 מיליון דולר ורווח נקי של 32 מיליון דולר.

לאחר השלמת המיזוג, תהפוך אדמה למפיץ היחיד של מוצרי סנונדה בעולם וסינרגיות אלו לבדן אמורות לייצר לחברה הממוזגת תוספת של עשרות מיליוני דולרים בשנה לרווח התפעולי התזרימי (EBITDA). אדמה לא מתכוונת לוותר על רכישת שלוש החברות הסיניות האחרות, אולם רכישתן תישמר לשלב השני במהלך, ותתבצע בידי החברה הממוזגת. אדמה שלאחר המיזוג תהפוך כאמור לחברה בת בבעלות מלאה של החברה הממוזגת, והאג"ח שלה מסדרות ב' ו-ד', שהונפקו בת"א בערך נקוב של 4.3 מיליארד שקל, ימשיכו להיסחר ללא שינוי.

לאחר נפילה של כמעט 50% מרמת השיא, משקף כיום מחיר מניית A של סנונדה שווי של כ-800 מיליון דולר לחברה, ומכפילים של 32 על הרווח הנקי החזוי ל-2015 ושל 14 על היחס EV/EBITDA. גם תחת הנחה מחמירה יותר לפיה המניה תיסחר במכפיל נמוך יותר של 12 על ה-EBITDA, הרי שמכפיל זה יעניק לחברה הממוזגת שווי של יותר מ-4.5 מיליארד דולר, לאחר השלמת העסקה וחלוקת הדיבידנד.

שוויה של אדמה בעסקה ייקבע במסגרת הערכת שווי חיצונית שתוכן עבור סנונדה, כאשר הציפייה היא שהמכפיל שיוענק לאדמה במסגרת העסקה לא ידמה למכפילים המקובלים בסין, אלא למכפילים נמוכים יותר, כפי שמקובל בסקטור האגרוכימיה בעולם. מסיבה זו קשה לחשב בדיוק כמה מניות בחברה הממוזגת תקבל דסק"ש במסגרת העסקה (ככל הנראה סביב 30% לעומת 40% כיום). למרות זאת, לאחר פתיחת המסחר, המניות הללו יקבלו שווי שוק גבוה יותר כי יעברו להיסחר לפי רמות המכפילים הסיניות, ועניין זה אמור להציף ערך לבעלי המניות של דסק"ש, לפחות על הנייר.

המיזוג לתוך חברה בורסאית קיימת הנסחרת במכפילים גבוהים גם יאפשר לאדמה גיוסי הון חדשים בערכים אטרקטיביים, וכן רכישות של חברות זרות שנסחרות במכפילים נמוכים יותר. גם הסחירות במניה תהיה גבוה יותר, ותאפשר לבעלי השליטה מימוש חלקי בקלות רבה יותר.

בנוסף לכך, אם בעסקה הקודמת הייתה נדרשת השקעה של עוד כמיליארד דולר לצורך רכישת מלוא הבעלות על סנונדה, הרי שהמתווה הנוכחי מייתר השקעה עצומה זו, שהייתה יוצרת כאב ראש גדול להנהלת אדמה.

אדמה וסנונדה

עוד כתבות

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווח: אנגליה תעצור את פריסת רשתות ה-5G של וואווי בשל סנקציות אמריקאיות

על פי הדיווח, ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, צפוי לקבל השבוע דוח לפיו הסנקציות האמריקאיות על וואווי צפויות לחייב את החברה להסתמך על טכנולוגיה בעייתית, שעשויה להוות סיכון אבטחת מידע

הוועידה הסתיימה  / עיצוב: גלובס

על פירוק גרעיני שליטה ואתגרי שוק ההון בימי המגפה: הצטרפו לשידור החי מוועידת האונליין של גלובס

איך משפיעה המגמה של פירוק גרעיני השליטה בחברות על הממשל התאגידי ● האם המצב תורם לאקטיביזם של בעלי המניות ● מה תפקיד הרגולציה בתוך השוק המשתנה ● ומה הם אתגרי שוק ההון בימי המגפה ● ועידת שוק ההון תתקיים היום בשעה 10:00 במערכת "גלובס"

גת מגידו, פרופ' אסף חמדני וד"ר איל גבע, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"בחברות ללא בעל שליטה, הבעיה המרכזית היא פיזור של בעלי המניות ומנהלים עם פיקוח חסר"

נושא האקטיביזם של בעלי מניות נידון בכנס "עושים שוק" של "גלובס" בשיחה עם גת מגידו, פרופ' אסף חמדני וד"ר איל גבע • "אנחנו רוצים להשקיע בחברות עם הנהלה איכותית - כזו עם מנכ"ל שהמשקיע סומך עליו שיידע לחלץ את החברה ממשבר"

למברגר, לימון, סומפולינסקי, יעקב, נעאמנה / צילום: דוברות משרד המשפטים, צילום מסך, שלומי יוסף

מפרקליט המדינה ועד יועמ"ש הכנסת: כל הפרטים על המרוץ לצמרת מערכת המשפט

צמרת המשפטנים במגזר הציבורי צפויה בחודשים הקרובים לרענן את שורותיה ● על הפרק מספר רב של מינויים שישפיעו על כיוונה של מערכת המשפט הישראלית בשנים הסוערות שצפויות לה ● "גלובס" עושה סדר בתפקידים שמתפנים ובמועמדים המובילים לכל תפקיד

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

להגברת מהירות התגובה: ועדת החוקה דנה ב"חוק הקורונה הגדול"

החוק כולל בין היתר את ההכרזה על מצב חירום בשל הקורונה ואת סמכות הכנסת לבטלה, וכן את הסמכת הממשלה להתקין תקנות שניתן יהיה להגביל בהן בצורה משמעותית את פעילות המשק

עפר שלח / צילום: שלומי יוסף

18 שנה ושום דבר לא זז: ביקורת חריפה בכנסת על העיכובים בהעברת בסיס חיל המודיעין לנגב

ביקורת חריפה בכנסת על העיכובים בהעברת בסיס חיל המודיעין לנגב ● חבר הכנסת משה ארבל: "התפיסה הזאת שאנחנו צריכים לדאוג ולרפד את אותה אוכלוסיה מאזור רמת אביב עד הרצליה פיתוח, ולדאוג להם שהכל יהיה קרוב להם לבית היא מופרכת מיסודה"

זוג צעיר עם מסיכות מגן מפלסטיק הולך בין הדוכנים ברחוב, ישראל / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

תיזהרו מהקזינו? משרד הבריאות פרסם מסמך סיכונים, אבל לא בטוח שהוא רלוונטי לישראלים

המסמך של משרד הבריאות מתפרסם לאחר שבימים האחרונים הופצו בעולם מספר מסמכים דומים, במטרה לתת לציבור כלים להתמודדות עם שגרת הקורונה החדשה ● מדוע אינו מסתמך על נתונים מקומיים או על מאפיינים מיוחדים של הזירה המקומית בארץ?

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה עברה לירידות קלות; בזק יורדת ב-3.3%, פתאל ב-4.3%

עליות בבורסות אירופה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט ● אורי גרינפלד מפסגות לקראת הודעת הריבית של בנק ישראל: "שוק המק"מ כבר מגלם באופן ברור את הפחתת הריבית ל-0% ברבעון האחרון של השנה ואנחנו למדנו שלא פעם מה שנכון יותר הוא גם מה שסביר שיקרה"

1985: מצילים את המשק ישיבת הממשלה, בראשות רה"מ שמעון פרס, שדנה באישור תוכנית הייצוב הכלכלית / צילום: HERMAN CHANANIA, לע"מ

משק במשבר מחפש מדיניות כלכלית: האם הפתרונות מהמחאה החברתית או מ-1985 יעזרו הפעם?

תוכנית מגירה? אין ● תחזיות הצמיחה והאבטלה? לא רלוונטיות מאחר שלא חזו גל שני ● המשק הגיע לנקודה שבה נדרשת הקמת ועדת מומחים או גוף-על לקביעת המדיניות הכלכלית ● ב-1985 השיטה הזאת עבדה: תוכנית הייצוב הכלכלית שנוסחה בידי מומחים שמחוץ לאוצר הצילה את המשק

מירי רגב / צלם: אוריה תדמור

מהלך חדש של השרה רגב: מאגר נתונים של מחירי רכבים משומשים על בסיס דיווחי עסקאות בפועל

במשרד התחבורה טוענים כי המאגר יחזק את כוחם של הצרכנים מול מגרשי הטרייד אין והסוחרים וייצור תחרות בשוק מחירוני הרכב ● מנגד טוענים גורמים בענף הרכב: ספק אם מאגר כזה יהיה אמין ויוכל לשקף את מלוא המידע

יעקב מרגי / צילום: תמר מצפי

מרגי קבע: עד שלא יושג הסכם מול אל על, חוק התעופה לא יקודם

ועדת הכלכלה כבר אישרה את השינוי בחוק התעופה לקריאה שנייה ושלישית עד שיו"ר הוועדה, יעקב מרגי, התערב ● בכך מנסה מרגי להפעיל לחץ לסיים את הסאגה הנמשכת חודשים במסגרתה דנים באותר ובאל על למתווה של סיוע

רובע 3, תל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כבר לא רק עניין של גיקים: כך רכישת נדל"ן בבלוקצ'יין הופכת למיינסטרים

המיתון העולמי הוליד יוזמות שהיו מוכרות למעטים - משקיעים שאיבדו מהונם יוכלו בקרוב כבר לא לרכוש דירה שלמה, אלא לקנות אחוזים קטנים במספר נכסים ● כך עולם הבלוקצ'יין חושף את עולם הנדל"ן לקהלים חדשים שלא היו נגישים ● האזינו

מפעל פולקסוואגן / צילום: רויטרס

"תרמית להונות את גורמי הרגולציה": המדינה תובעת חצי מיליארד שקל מפולקסווגן ואאודי

לפי התביעה בין השנים 2008 ל-2016 יובאו לישראל כלי רכב מתוצרת פולקסווגן ואאודי בהם הותקנה תוכנה שמטרתה זיוף נתוני פליטת גזים, כך שיתאימו לדרישות התקינה בישראל ● סכום התביעה כולל את הערכת הנזק עקב הפליטות המזהמות ופיצויים עונשיים בגובה של כ-120 מיליון שקל

חיילים, שוטרים ומאבטחים עם מבכות פנים שומרים על הסגר בירושלים / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

החמרה בסגר? בממשלה שוקלים להגביל התקהלויות ל-20 איש בכל מקום

עוד יידונו בישיבת הממשלה במגבלות על פארקים וחדרי כושר ● יו"ר הכנסת יריב לוין יכנס היום בשעות הצהריים ישיבה של ראשי כל סיעות הכנסת כדי לדון בזירוז הליכי חקיקה, לרבות חוק הקורונה המורחב

ועדת הכלכלה בראשות ח"כ יעקב מרגי  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יו"ר ועדת הכלכלה: "נדרש תיאום ושילוב ידיים, שבינתיים אינו קיים בממשלה"

בדיון שנערך בוועדת הכלכלה בנוגע לענף התיירות, מתח יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי ביקורת קשה על טיפול הממשלה במשבר בענף התיירות ● מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל: "אנחנו חיילים במלחמת הישרדות כלכלית שסופגים אש מכוחותינו בגב"

מפעל נירלט  / צילום: דן לב

אדלר חומסקי זכה במכרז על תקציב נירלט בהיקף 8 מיליון שקל

על התקציב התמודד גם גיתם BBDO ● שני המשרדים מטפלים בתקציב מפעל הפיס, מקום העבודה הקודם של המנכ"ל עומרי לוטן

אהוד ברק, יו"ר אינטרקיור / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אינטרקיור: קנדוק בהסכם להספקת כ-3.3 טון מוצרי קנאביס

ההסכם, לתקופה של 24 חודשים, נחתם מול בית מרקחת מוביל המחזיק בנתח שוק משמעותי בשוק הקנאביס הרפואי

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים -  5 ביולי 2020

אמש באיכילוב: 8 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אנשים עם מסכות הולכים על רקע בניין הפרלמנט הבריטי בלונדון / צילום: Kirsty Wigglesworth, AP

בריטניה מעבירה מיליארדים למוסדות תרבות ובוחנת חלוקת שוברי קניות לאזרחים

השוברים יהיו תקפים לתחומים שחווים משבר, כמו תעשיית האירוח והתיירות, או החנויות הקטנות ● צעד מוחשי ומחייב יותר עליו הודיע אמש שר האוצר הבריטי, הוא הענקת תמיכה בשווי 1.5 מיליארד ליש"ט למוסדות תרבות

בנימין נתניהו, השבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ייסגרו אולמות אירועים, ברים וחדרי כושר: הממשלה אישרה את ההגבלות החדשות

שורת ההגבלות החדשות להתמודדות עם התפרצות הגל השני של המגפה אושרה בממשלה ● הצעת חוק לתיקון תקנות שעת חירום תועבר לאישור מליאת הכנסת באופן מיידי ● לפיד: "אנחנו המדינה היחידה בעולם שהגיעה לגל השני מוכנה עוד פחות טוב מהגל השני. נתניהו נכשל"