גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המועצה לצרכנות דורשת להוריד את תעריפי המוניות

זאת בעקבות ירידת מחירי הסולר ■ נהגי המוניות: "להפך - התעריף צריך לעלות"

מונית של GetTaxi / צילום: יחצ - ערן לם
מונית של GetTaxi / צילום: יחצ - ערן לם

המועצה לצרכנות פנתה שוב למשרד התחבורה בדרישה להוריד את תעריפי הנסיעה במוניות בהתאם לירידה מחירי הסולר. פנייה דומה נעשתה גם בתחילת אפריל, ולא נענתה.

לטענת המועצה, לו היה מבוצע החישוב בהתאם למחיר הסולר שמשלמים הנהגים בתחנות, ניתן היה להריד את מחיר הנסיעה לצרכן בכ-8%, שהם כ-28 מיליון שקל בשנה.

מחיר הסולר מהווה 38% מהוצאות נהגי המוניות. מחירי הנסיעה במונית מפוקחים ונקבעים בהתאם לבדיקה שעורכת ועדת המחירים המשותפת למשרד התחבורה ולמשרד האוצר, אחת לשנה.

תעריפי הנסיעה במוניות עודכנו בפעם האחרונה ביוני 2013, בהתאם למחירי הסולר שהיו תקפים במארס 2013. מאז ירדו מחירי הסולר ב-22%, אלא שהמחיר לא עודכן. לטענת המועצה לצרכנות, הסיבה לכך היא חששו של משרד התחבורה כי "לא יוכל לאכוף את ההוזלה על הנהגים".

במועצה אף טוענים כי "עדכון סל העלויות שמבצע המשרד מבוסס על מחירון 'חשב', שהוא מחירון שאיננו המחיר שנהג המונית משלם. הנהגים משלמים מחירים נמוכים בהרבה, כי הם מתדלקים בתחנות (שם מחירי הסולר נמוכים ממחירי התעריפון). בפועל, מחירון 'חשב' כמעט כפול מהמחיר בפועל שמשלמים נהגי המוניות בתחנות, ומשכך קביעת מחיר הנסיעה מוטה משמעותית על-פי חישובי המועצה מעלה".

לדברי עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות, חבל שרק בדיקת המועצה מציפה את הבעיה, במקום שמשרד התחבורה, שאמון על אינטרס הציבור, ימצא פתרון מהיר ובזמן אמת: "אני מקווה שלפחות בעקבות פנייתנו, יעשה משרד התחבורה את המוטל עליו בהגנה על זכויות הצרכנים".

הנהגים מתנגדים

"המצב צריך להיות בדיוק הפוך!", משיב בתגובה זועמת יו"ר איגוד נהגי המוניות, יהודה בראור, לפנית המועצה. לדבריו, משנת 2013 ועד היום המוניות לא העלו מחירים, בגלל התחרות הגדולה ובגלל מצב הענף: "אנחנו היום נמצאים במצב הכי גרוע שבו היינו זה שנים. לא רק התעריף לא עודכן, אלא גם המע"מ. אנחנו גובים מהנוסעים 17% מע"מ ומשלמים למדינה 18%. כל יום המדינה גונבת מענף המוניות 100 אלף שקל בגלל הפרשי המע"מ שלא מעודכנים. ביקשנו מהוועדה שתעדכן את המע"מ, אמרו שצריך יהיה להקים ועדה מיוחדת, אמרו שיחזירו לנו - וכלום לא קרה".

לדברי בראור, כדי להגיע לשכר הממוצע, נהג מונית צריך לעבוד 12 שעות ביום: "רק אז יישאר לו נטו ביד 25-27 שקל לשעה. מכל 100 שקל נשאר לי 25 שקל. איזה פועל עובד היום בשביל סכום כזה? יש עודף מוניות, אין מספיק עבודה לכל מונית. יש פי שלושה מוניות מהכמות שצריכים ביחס לכמות האזרחים במדינה. אם המצב יימשך, והשכר שלנו יוסיף להישחק - נדרוש העלאת מחירים".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "תעריפי הנסיעה במוניות מתעדכנים בחודש מארס מדי שנה, בהתאם לשיעור ההתייקרות של סל התשומות במוניות. סל התשומות משקף את עלות השירות לצרכן וכולל בתוכו מרכיבים של החזר הון על השקעה ברכישת המונית, מחירי הסולר, שכר עבודה, תיקונים בלאי ועוד.

"עדכון התעריפים מבוצע כאשר שיעור ההתייקרות של הסל (ממועד העדכון הקודם) עובר את רף ה-3%. בבדיקת סל התשומות שנערכה במועד הבחינה האחרון נמצא כי שיעור השינוי של הסל לא עבר את הרף של 3%, ומכאן שלא נדרש לעדכן את תעריפי הנסיעה במוניות.

"משרד התחבורה יבחן את פניית המועצה לצרכנות, כולל אפשרות לשנות את חישוב המדד המשמש כיום לעדכון תעריפי הנסיעה במונית".

לעניין טענת נהגי המוניות בדבר אי-עדכון שיעור המע"מ בתעריפי הנסיעה - לא נמסרה תגובה עד לפרסום הידיעה.

עוד כתבות

בנין הבורסה / צילום: איל יצהר

תל אביב מחפשת כיוון; המדדים מדשדשים סביב רמות הפתיחה

מניית בזק נחלשת לאחר שחברת התקשורת דיווחה על ירידה של כ-18% ברווחי הרבעון השלישי ● עליות חדות בסלקום ובפרטנר; מדד התקשורת מטפס 1.2% ● מיטב דש יורדת אחרי הודעה על פיטורים צפויים ● מניות הקנאביס ממשיכות לרכז עניין

קניון עזריאלי, ת"א. "תעסוקה שתתאים לצרכי המחר"   / צילום: שלומי יוסף

חיידק ליסטריה התגלה בסניפי לנדוור וארומה ת"א בקניון עזריאלי

בעקבות בדיקת מעבדה מיוחדת, משרד הבריאות קבע כי יש להפסיק באופן מיידי את פעולות המטבח והכנסת המזון בשני הסניפים המדוברים

עו"ד ארז רוזנבוך / צילום:שלומי יוסף

קרן הריט מגוריט גייסה כ-410 מיליון שקל ממוסדיים בהנפקה פרטית

ההנפקה בוצעה בהנחה של כ-12% על מחיר הסגירה של המניה אתמול ● המנכ"ל: "מקווה שהמדינה תבין את מה שהמוסדיים כבר הפנימו, כי מדובר בענף בעל פוטנציאל עצום, וכי יש לעזור לו רגולטורית"

צביקה שווימר, מנכ"ל אמ"צ / צילום: יחצ

רווח חד-פעמי "בגין ביטול התחייבות חוזה מכביד" הקפיץ את רווחי גולן טלקום ואלקטרה צריכה

החברה רשמה רווח הנקי הרבעוני של אמ"צ לכ-127 מיליון שקל, אחרי רווח נקי כ-14 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

שרון נדב/ צילום:ת מונה פרטית

"כשארצה ללדת, לא אקבל את הזכויות שתקבל יולדת שהיא שכירה"

שרון נדב (25) היא מאמנת כושר עצמאית בשדרות וביישובי עוטף עזה ● "אין לי את הפריבילגיה שיש לעובד שכיר להישאר בבית כשהוא חולה" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

כיוון חדש לביטוח ישיר: תמכור פוליסות חיסכון בדמי ניהול נמוכים

איי.די.איי ביטוח, שמחפשת מנועי צמיחה חדשים, תשווק פוליסות בדמי ניהול בגובה 0.55% מהצבירה, נמוך בהרבה ביחס למקובל בחסכונות קטנים ● המינימום לפתיחת פוליסה - הפקדה חד–פעמית של 5,000 שקל או הפקדה חודשית של לפחות 200 שקל

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

ירון יצהרי/ צילום: יוסי זמיר

מדברים בעיניים: ירון יצהרי ממדטרוניק ואבנר הלפרין מארלי סנס הצטרפו לוועד המייעץ של Eyecontrol

Eyecontrol פיתחה מערכת לבישה לחולים משותקים או מונשמים שאינם מסוגלים לתקשר

ורנר היור, יו"ר בנק ההשקעות האירופי / צילום: FRANCOIS LENOIR, רויטרס

בנק ההשקעות האירופי מסיט הלוואות מדלקים מאובנים

בנק ההשקעות האירופי משנה את מדיניות ההלוואות שלו, ובכך מצטרף לטרנספורמציה האנרגטית בעידן משבר האקלים ובהלימה ליעדי הסכם פריז

כיכר סן מרקו בונציה מוצפת / צילום: מנואל סילבסטרי, רויטרס

ונציה מוצפת בפעם השלישית בפחות משבוע; הכיכר המרכזית נסגרה

ראש עיריית ונציה, לואיג'י ברוגנארו, העריך את נזקי ההצפות בעיר בקצת יותר ממיליארד אירו ● ממשלת איטליה הקציבה כ-20 מיליון אירו כדי להתמודד עם המשבר בונציה ותוצאותיו ● מרבית הכספומטים בעיר הושבתו

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

האם ההתנחלויות הן השטח הכבוש היחיד שהאירופים דורשים לסמן את תוצרתו?

איילת שקד טענה כי סימון מוצרים משטח כבוש חשוב לאירופים רק כשמדובר בישראל ● בדקנו אם זה נכון ● המשרוקית של גלובס

אור בנוזיו / צילום: אריאדנה סינל

"ראיתי את עצמי מתופף על במות, עד שתקף אותי חיידק המחשבים"

אור בנוזיו (35), ראש צוות פיתוח מובייל בחברת SciPLAY (סייפליי) ● טווח שכר: 30-35 אלף שקל

נתניהו בכנס "חירום" בגני התערוכה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"עם הרשימה המשותפת אתה הולך להקים ממשלה? מה עובר לכם במוח?"

כך אמר הערב רה"מ ב"כנס חירום" שערך בגני התערוכה ● נתניהו הוסיף כי "בכל זאת, בזמן שהאזרחים שלנו הותקפו בטילים, באותו זמן בדיוק אתם מנהלים מו"מ עם חברי כנסת התומכים בארגוני הטרור ורוצים להשמיד את המדינה"

ערן ניר / צילום: יח"צ

מנהל הקריאייטיב הראשי בגיתם, ערן ניר, פורש מתפקידו

זאת פחות משנה לאחר שקודם לתפקיד ● פרישתו מגיעה במקביל לשינוי ארגוני שנערך במשרד הפרסום ● בשלב הזה לא ימונה לו מחליף

יעקב ברדוגו וירון דקל / צילומים: תמר מצפי, יונתן בלום

בין ברדוגו לדקל: האם האג'נדה התאימה את עצמה לקומבינה?

הדי פרשת 4000 מתדפקים על דלתות גלי צה"ל - האם תיפתח בדיקה על הקשרים בין מפקדי התחנה דקל ואלקבץ לבין סביבת נתניהו? ● ומדוע מרבית עיתונאי גל"צ שותקים? ● פרשנות

גידולי המפ לפני הקציר/ צילום:רויטרס

סין אוסרת על שימוש במריחואנה, אבל מאפשרת לתעשיית הקנאביס שלה לפרוח

חקלאים וחברות מגדילים את ההשקעות בגידול זן ההמפ, שמשמש להפקת כימיקל משולב בייצור מוצרים מגוונים

בודנהיימר 2 פינת פנקס 43 תל אביב/ צילום: איל יצהר

ההר ממשיך להוליד עכבר: ת"א דרשה היטל השבחה של 22 מיליון שקל – ותקבל 30% בלבד

מכה נוספת לעיריית ת"א, שמנסה באחרונה לגבות היטלי השבחה ברבעים 3 ו-4 בעיר, ופעם אחר פעם מתגלה כי בחלק גדול מהמקרים היא דורשת סכומים מופקעים • מאז שיצאה לדרך תוכנית הרבעים לפני כשנה וחצי, הוגשו כ-300 עררים על היטלי השבחה - רובם התקבל

ברק כהן / שלומי יוסף

העונש של ברק כהן, מוביל מחאת "באים לבנקאים": מאסר על-תנאי וצו הרחקה מרוסק-עמינח

על כהן, שהורשע בפגיעה בפרטיותה של מנכ"לית בנק לאומי לשעבר לאחר שהפרקליטות נסוגה מהאישומים היותר קשים נגדו במסגרת הסדר טיעון, נגזר גם קנס של 20 אלף שקל ● ביהמ"ש: "גרם לזילות חופש הביטוי" ● כהן: "היה שווה - הבנקאים הורתעו"

מריו דראגי / צילום: רויטרס

עולם חדש ומופלא? איך הגענו למצב של ריביות שליליות ומי המרוויחים הגדולים

איך הגענו לעולם הזה של ריביות שליליות ומדוע, מי מרוויח מכך ומי מפסיד, ואילו אקסיומות כלכליות נשברו בעשור האחרון? ● האם העולם של ריביות נמוכות צפוי ללווות אותנו עוד הרבה שנים? ואם כן, מה עלולות להיות ההשלכות על חיינו?

שאול שני / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לאחר שנכשל בניסיון להנפיק בלונדון: שאול שני מוכר את ECI בשליש מהשווי שלפיו נרכשה ב-2007

הרוכשת האמריקאית ריבון תשלם 450 מיליון דולר עבור חברת ציוד התקשורת למודת המשברים ● משקיעי ריבון לא אהבו את העסקה, ומניית הרוכשת איבדה כשליש מערכה בתוך יומיים - גם על רקע עזיבת המנכ"ל וגיוס חוב מתוכנן של חצי מיליארד דולר למימון הרכישה ופרעון חובות ECI ● הערכות: לא צפויים פיטורים מאסיביים ב-ECI בעקבות הרכישה