גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העליון: הוצאות משפט על צדדים שמשתמשים לרעה בהליך מקדמי

עורכי הדין מפריזים באורך השאלונים ובדרישות גילוי המסמכים המוגשים לצד היריב ■ אחת התוצאות של התארכות ההליכים המקדמיים היא הגדלת העלויות לצדדים ■ שופט העליון יצחק עמית שיגר מסר לשופטי הערכאות כיצד למגר את התופעה הפסולה

השופט יצחק עמית / צילום: ליאור מזרחי
השופט יצחק עמית / צילום: ליאור מזרחי

עורכי-הדין בתחום הליטיגציה ודאי מרגישים שיותר ויותר מן הזמן ומהמשאבים המושקעים בהליכים האזרחיים בשנים האחרונות, מושקעים בשלבי המשפט המקדמיים. כמיטב רוח הלחימה הליטיגטורית, עוה"ד מפריזים באורך השאלונים ובדרישות גילוי המסמכים שמוגשים לצד היריב, תוך שהם מקמצים במענה לדרישות הצד השני. לעיתים נעשה הדבר במטרה להתיש את הצד שכנגד, לעיתים מתוך הרצון לנצח בכל מערכה ומערכה של ההליך.

התוצאה של התמשכות ההליך המקדמי היא הגדלת העלויות לצדדים, לרוב ביחס לא פרופורציונלי לתועלת ללקוח, וכן - הגברת הלחץ על בתי-המשפט העמוסים מאוד ממילא. לאחרונה התייחס לנושא בית-המשפט העליון, ולא בפעם הראשונה. בשבוע שעבר נתן השופט יצחק עמית פסק-דין, שבו שלח מסר לשופטים בערכאות הנמוכות: "עמדו על המשמר, הטילו הוצאות משפט על צדדים שמשתמשים לרעה בהליך המקדמי".

דברי השופט נכתבו במסגרת כמה אמירות-אגב של עמית, שדן בערעור על החלטת בית-המשפט המחוזי בתל-אביב, שהורה לעותרים להשיב על שאלה מסוימת. עמית דווקא דחה את הערעור בעניין זה.

השופט עמית ציין, כי "המשיבים הגישו כנגד המבקשים תביעה כספית בסכום של כ-6 מיליון שקלים, בטענה להפרה של מערכת יחסים עסקית שהתנהלה ביניהם. במסגרת ההליכים המקדמיים שהתנהלו בין הצדדים, עתרו המשיבים לחייב את המבקשים בגילוי מסמכים ובתשובה למאות (!!!) שאלות" (סימני-הקריאה במקור).

בהמשך התייחס השופט לאורך כתבי הטענות של הצדדים, ונזף בעורכי-הדין של המשיבים שהגישו 60 עמודי תשובה לבקשה שכללה שישה עמודים. "טרם אדרש לגופם של דברים, אומר כי בקשת רשות הערעור אוחזת 6 עמודים והשלמת הטיעון אוחזת 3 עמודים. תשובת המשיבים אוחזת 60 עמודים, ותיק מוצגים עב כרס. לא אכחד כי שקלתי להחזיר למשיבים את תשובתם, על מנת שיערכו אותה מחדש בהיקף מצומצם, שלא יעלה על 15 עמודים. אך לבסוף לא מצאתי לעשות כן, באשר סברתי כי הדברים כבר יצאו מכל פרופורציה", ציין.

שימוש לרעה בהליך

ב"הערה לסיום" ציין השופט כי "עיון בנספחים שצורפו לבקשה ובנספחים שצירפו המשיבים לתשובתם, מעלה כי המשיבים הציפו את המבקשים בשאלון הכולל מאות שאלות ומתייחס למסמכים רבים... שאלון מעין זה ודרישה כה מקיפה לגילוי מסמכים, דורשים מהצד שכנגד משאבים ניכרים ומחייבים את בית-המשפט להקדיש משאבי שיפוט על מנת ליישב את המחלוקות בין הצדדים בנושאים אלה".

לפיכך, ציין עוד עמית, כי "על בית-המשפט לעמוד על המשמר, כדי שההליכים המקדמיים לא ישיגו את גבולו של ההליך העיקרי, ולא יעכבו עד בלי די את בירור המשפט".

השופט הביא גם דברים מתוך ספרו של פרופ' יששכר רוזן-צבי, על מחקר שנערך בארצות-הברית, שלפיו העלויות של גילוי המסמכים מגיעות במקרים מסוימים לכדי 25% מעלות ניהול ההליך המשפטי, והוסיף כי "הדבר עלול להתפתח לטקטיקות של שימוש לרעה בגילוי מסמכים".

עמית כתב כי לטעמו אחד מן הפתרונות לבעיה הוא השימוש בהוצאות משפט. "אם וככל שלא עולה בידי הצדדים להגיע להסכמה בהליכי הגילוי המוקדמים ביניהם, עליהם לקחת בחשבון כי אם וכאשר בית-המשפט יפסוק לזכותו של מי מהצדדים לגבי שאלה זו או אחרת בשאלון, או לגבי מסמך זה או אחר בבקשה לגילוי מסמכים, הדבר עלול לבוא לידי ביטוי בהוצאות משפט".

השופט אף הדגים את גישתו נגד ארכניות ומריחת ההליך המשפטי, כשנמנע מפסיקת הוצאות למשיבים, שטענותיהם התקבלו, וזאת בשל 60 עמודי כתב התשובה שהגישו.

לידיעת בעלי הדין: כמה עולים לצדדים שאלונים עם מאות שאלות?

6 מיליון שקלים, סכום התביעה בתיק שבו דן השופט עמית, איננו סכום פעוט. אולם, אפילו ביחס לסכום זה, נראה שרק המענה על שאלונים בהיקף של מאות שאלות, עשוי לעלות לצדדים, מחיר שיעלה כדי אחוזים שלמים מסך סכום התביעה. נדגים כיצד.

נניח לשם ההמחשה שכל צד שואל את הצד שכנגד 300 שאלות, ושעורכי-הדין החרוצים משקיעים רק שלוש דקות בחיבור כל שאלה (כולל בדיקת נתונים ומסמכים והתייעצות עם הלקוח). יוצא שכל צד ישלם על 15 שעות שכ"ט עבור חיבור השאלונים, וביחד - 30 שעות רק על חיבור השאלון.

30 שעות הם עדיין "כסף קטן", לעומת ההוצאות הבאות, משום שבהמשך נדרשים הצדדים גם להשיב על השאלונים - וכאן נדרשת בדיקה מעמיקה יותר וזהירות רבה יותר מצד עורכי-הדין, כדי שלא ליפול למלכודות שטמנו להם באי-כוח הצד שכנגד. בהנחה שלעורכי-הדין החרוצים ייקח רק 10 דקות לענות על כל שאלה - יידרשו לכל צד עוד 50 שעות של שכ"ט עו"ד, וביחד 100 שעות שכ"ט רק כדי לענות על השאלונים ההדדיים. עד כאן הגענו כבר ל-130 שעות שכ"ט.

אך זוהי רק נקודת המוצא, משום שפעמים רבות, בעצם - ברוב המקרים, הצד שכנגד לא יענה כראוי על השאלונים, ואז יידרשו מכתבים הדדיים ובקשות לבית-המשפט, כדי לגרום לצד השני לענות. לכל בקשה תוגש תגובה, ולכל תגובה - תשובה לתגובה. לעתים ייערך דיון בבקשה, ולאחר שתינתן החלטה - פעמים רבות יתבקש עיון מחדש, או בקשת רשות ערעור (במקרים שהדין מתיר זאת), ולכל אחת מהבקשות יחוברו כתבי טענות וכתבי טענות נגדיים וכן הלאה.

מכאן לכאן - שכר-טרחה עבור 200 שעות עבודה לשני הצדדים היא הוצאה אפשרית בהחלט. את הסכום הזה מכפילים ב-150 דולר לשעה, שכ"ט הגיוני של עו"ד, אפילו לא יקר במיוחד, והנה לנו - 30 אלף דולר, קרוב ל-120 אלף שקלים; כ-2% מסכום התביעה בוזבזו על גילוי המסמכים.

כעת, חשבו על הסכום הזה ביחס לתביעה בסך 600 אלף שקל. חשבו גם על הזמן השיפוטי המתבזבז לדון בבקשות, שלעיתים רבות לא מניבות לצדדים תועלת ממשית.

יש מי שמרוויח מהתארכות ההליכים המקדמיים - נכון, עורכי-הדין. שאלתם את עצמכם פעם איך הפכה ישראל למדינה עם שיעור עורכי-הדין הגבוה בעולם לנפש?.

עוד כתבות

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

שווי המשכורת השנתית של מנכ"ל מיקרוסופט: 43 מיליון דולר

משכורתו של נאדלה גבוהה ב-66% לעומת משכורתו בשנה שעברה, שעמדה על 26 מיליון דולר, אך היא נמוכה יותר ממשכורתו ב-2014, שהייתה 84.3 מיליון דולר, השנה בה נכנס לתפקיד

הג'וקר/ צילום: באדיבות טוליפ-אינטרטיי

צפוי להפליא ולא אמין להחריד: ג'וקר קלף לא ממש מנצח

מבחינה טכנית, "ג'וקר" הוא סרט מרשים במיוחד ● מבחינה תוכנית, הוא קליפה ריקה

אלה אלקלעי / צילום: תמר מצפי

תשובה לשאלה של אתמול והתעלמות מהמצב של היום

אנחנו חיים בתקופה שבה הפרדיגמות שאפשרו ניהול תקין של החברה בעשורים החולפים הפסיקו להיות תקפים ● השאת רווחים איננה יכולה להיות התכלית החברתית הבלעדית של חברה עסקית ● דעה - בתגובה לעו"ד דוד חודק

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות: טבע זינקה ב-12%, IBM נפלה לאחר ירידה במכירות זה הרבעון החמישי ברציפות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1% לערכו ● ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה ● נעילה הססנית בבורסות אירופה לאחר שהמחוקקים בבריטניה מטילים ספק בעסקת ברקזיט ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

זה ייגמר בבכי  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

זה ייגמר בדמעות: שורה של חוקרים מנסים לפענח מה גורם לנו לבכות והאם אפשר לחיות בלי בכי

בכי כתגובה לרגש הוא תופעה נדירה בעולם היצורים החיים ונחשב תכונה אבולוציונית מתקדמת, אבל חוקרים עדיין מנסים לפענח מה בדיוק התפקיד שלו ומדוע גם חוויות חיוביות יכולות לגרום לדמעות לזלוג מעצמן

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו, המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו", אמר פנס

סניף מגה בעיר / צילום: איל יצהר

ועד עובדי מגה מאיים לטרפד את עסקת יינות ביתן-פרשמרקט?

יו"ר ועד עובדי מגה הנחה את העובדים שלא להגיע ב-1 בנובמבר לעבודה בחמשת סניפי מגה בעיר שאמורים להימסר לידי פרשמרקט ● "הסירוב של הרוכש להיפגש ולדון על תנאי העובדים לא מבשר טובות"

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! אין להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מאיר שמגר – לוחם חירות ישראל כל חייו

ההגדרה שעמה נכנס לעולם המשפט השופט מאיר שמגר , נשיא בית המשפט העליון שהלך הבוקר לעולמו, היא גם זו שמגדירה אותו בצורה המדויקת ביותר: לוחם חירות ישראל ● אכן שמגר היה, לאורך כל חייו, לוחם חירות ישראל ● עם נקודה בין שתי המילים האחרונות ובלעדיה

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה ב-74% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד