גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדרך לישראל: הצצה למכונת הלהיטים הענקית של בון ג'ובי

בון ג'ובי מגיע להופעה ראשונה בישראל כחלק ממסע עולמי מזורז ■ באלבום האחרון הוא שורף את הגשרים עם חברת התקליטים שאכזבה אותו וקורץ למעריצים ■ הצצה למכונת הלהיטים הענקית שתנחת בפארק הירקון בעוד שבועיים

בון ג'ובי / צילום:יחצ
בון ג'ובי / צילום:יחצ

למרות התדמית הזוהרת, היו אלה החריצות והצניעות שהפכו את ג'ון בון גו'בי למנהיג של אחת הלהקות הכי מצליחות בכל הזמנים. הוא צמח בתעשיית המוזיקה מלמטה ומאז שנות ה-80 הוא ממשיך להלך קסם על הקהל, גם אלה שיבואו לראות את האיש ולהקתו בפארק הירקון בעוד שבועיים.

"רוק של הצווארון הכחול" היה מונח שעבר מהעולם בערך באמצע שנות ה-80, בדיוק כשג'ון בון גו'בי ולהקתו הפכו לגיבורי על בפופ העולמי. בשנות ה-70 המושג נועד בעיקר להעיד על אמנים שניגנו רוק בסיסי, בלי יומרות מוזיקליות מורכבות מדי, ושביטאו בשיריהם וגם במראה שלהם את המצוקות והכמיהות של מעמד הפועלים. באנגליה הכוונה היתה בעיקר ללהקות פאבים, שמרביתן נותרו עלומות לקהל העולמי. באמריקה רוק הצווארון הכחול היה מזוהה עם גיבורים גדולים כמו "קרידנס קלירווטר בשנות ה-60 וברוס ספרינגסטין בשנות ה-70. הם היו כותבי שירים מעולים, אבל לעומת זרמים אחרים ברוק, הקפידו לשמר פשטות, ישירות, וזיקה עמוקה ומבט מקרוב אל החיים ברחוב האמריקאי.

היום, למרות המסירות האינסופית של ספרינגסטין לעבודתו, וכחלק משינויים תרבותיים-חברתיים, תקשורתיים ודיגיטליים, כבר אין יותר רוק של צווארון כחול. ואין גיבורים חדשים שייצגו אותו. את החלל הזה, שנותר מיותם על מפת הפופ, מילאו ג'ון בון ג'ובי ולהקתו, גם בטרם הכניסו לשיריהם הקשרים חברתיים כלשהם. הגדירו אותם בהרבה מאד כינויים: "הייר מטאל" שאפיין בעיקר להקות גנדרניות מלוס אנג'לס של בנים שרצו להישמע קשוחים בצלילים ולהיראות נשיים במראה החיצוני, וגם "ארינה רוק" או "סטדיום רוק" - רוק איצטדיונים, כינויים שבאו לבטא את המעבר של עוד ועוד אמנים, בשנות השפע של תעשיית המוזיקה, להופעות באתרים עצומים בגודלם, מה ששינה בהתאם את הצליל שלהם שהפך לבומבסטי יותר.

אבל בון ג'ובי הכותב, הסולן ומנהיג ההרכב, ידע תמיד לכתוב להיטי פופ שווים לכל נפש. הוא יצרן מאד מיומן של פופ גיטרות יעיל, והשכיל לסגל ללהקה מעטפת צלילית, שמתאימה עצמה לטעמים ולאופנות משתנים. ככזה, ובשל היעדר היומרות מצד אחד, והנאמנות לערכים בסיסיים של בידור טהור מצד שני, בון ג'ובי הציע רוק של הצווארון הכחול גם בשנים שבהן הצווארון של הרוק, של יוצריו ושל מאזיניו, דווקא הלך והלבין.

בשנות ה-80 הם מכרו מיליוני אלבומים של פופ גיטרות מצועצע וקליט להפליא - כזה שמבקרים נגעלו ממנו, אבל שסיפק למיליוני הצופים באצטדיונים שעתיים של אסקפיזם טהור.

הגדולה של בון ג'ובי (האדם וההרכב), היא יכולת ההישרדות והמיקוד הכה מרשימות מאז ועד היום. הלהקה מגיעה להופעה בישראל בעוד שבועיים, כחלק ממסע הופעות מצומצם יחסית, שמלווה יציאת אלבום חריג בגוף העבודה שלהם. burning bridges מוגדר שיווקית כ"אלבום למעריצים", אבל זו דוגמה להברקה פרסומית, שנועדה למכור בדיוק את ההפך הגמור: אלבום שאינו בונוס לקהל, אלא חבילת יציאה מהמחויבות לחברת התקליטים.

אחרי 12 אלבומים, חברת התקליטים "מרקיורי", בה הייתה הלהקה חתומה מראשית דרכה, סירבה לשפר את תנאי החוזה של האמן הכי ותיק והכי רווחי בתולדותיה. בון ג'ובי הגיב בשיר הנושא, אולי כתב השטנה הכי בוטה שאי-פעם הוציא תחת ידיו, שמאחל לאנשי חברת התקליטים "לנגן את האלבום לחברים שלכם בגיהינום". זה לא אלבום רע, ויש בו לפחות שתי בלדות-קיטש שהיו יכולות להיות לגמרי יעילות, "אהבה עיוורת" ו"טביעות אצבעות". אבל אלה שירים שנותרו בצד לאורך השנים, לא טופלו ברמת הגימור האופיינית, וכאמור, נאגדו בעיקר כדי להשלים את ההתחייבות האחרונה לחוזה מול מרקיורי.

המופע הבימתי, לעומת זאת, הוא סיפור שונה לחלוטין. מכונת הלהיטים המשומנת של בון ג'ובי תחגוג עצמה על הבמה, לראשונה בישראל, כסיפור לכל דבר של הגשמת חלומות.

ג'ון פרנסיס בונג'יובי, 53, הוא כוכב המוזיקה השלישי הכי גדול שיצא מניו-ג'רזי, אחרי פרנק סינטרה וברוס ספרינגסטין. כמותם, גם הוא נשא מחצית גנים איטלקיים. אביו הספר ואימו, שפנפנת פלייבוי בעברה ובעלת חנות פרחים, שירתו במארינס. בון ג'ובי הקים להקה ראשונה בגיל 16, בה היה חבר הקלידן דיוויד בריאן, שמנגן לצידו עד היום. באותו גיל התחיל לעבוד אצל בן דודו, טוני בונג'יובי, שהיה שותף באחד מאולפני ההקלטות המובילים של ניו-יורק, ה"פאואר סטיישן".

ג'ון הצעיר התקבל לאולפן על תקן של עוזר טכנאי. זה אומר שהוא מטאטא את האולפן, ומכין קפה וסמים לאמנים, והוא בעיקר שותק, מקשיב, מפנים, סופג את שלל היבטי המלאכה. תפקיד הפוך מזה שימלא בעתיד, כשיהפוך למגנט של תשומת הלב. דווקא משרת הנעורים הזו מלמדת על הסבלנות, הנחישות, ההתמדה והצניעות של האיש. בון ג'ובי ייעד עצמו להיות סופרסטאר. המראה החיצוני שלו זהר מהתחלה, אבל הוא נכנס לתעשיית הבידור מלמטה.

באותן עיקשות ונחישות ניסה לדחוף את שיריו בחברות התקליטים ובתחנות הרדיו, עד שב-1984 יצא אלבום הבכורה של "בון ג'ובי", שקיצרו את שם המותג שלהם כדי שישמע קצת פחות איטלקי. בעקבותיו הם חיממו את "קיס" באמריקה ואת "הסקורפיונז" באירופה. האלבום השני כבר מכר במולדתם חצי מיליון עותקים, ואז בון ג'ובי הגיע למסקנה שהם חייבים להרחיב את מנעד הקהל שלהם, והביא גם כותב שירים מקצוען, דזמונד צ'יילד, לעזור לו בכתיבת החומר, וגם את הטכנאי-מפיק המיומן ברוס פיירברן.

השראה במועדון חשפנות

שם האלבום הומצא במועדון חשפנות בו ביקרו בזמן ההקלטות, slippery when wet. הוא יצא ב-1986 והיה לאלבום הכי נמכר בארה"ב בשנה הבאה, עם שני שירים שהגיעו לראש המצעד שם, you give love a bad name ו-living on a prayer. גם האלבום הבא, "ניו-ג'רזי" מ-1988 נמכר מצוין, ושיגר שני שירים לראשות מצעדי הפזמונים ברחבי העולם.

באותה תקופה הלהקה הופיעה באינטנסיביות ששחקה את החברים, והמנהיג החליט על השבתה זמנית של הפעילות, למנוחה ואגירת כוחות. ב-1990 הוא הוציא אלבום סולו ראשון מתוך שניים. היה זה פסקול הסרט "אקדוחנים צעירים 2", שמניב עוד להיט ענק, "בלייז אוף גלורי", וגם חושף לראשונה את ההסתעפות של הצליל האישי-להקתי של גיטרות אקוסטיות ולהשפעות ממוזיקת הקאנטרי.

בעזרת הגלובליזציה

ב-1992 יצא האלבום keep the faith ושיר הנושא שלו היה להיט ענק, שלימד על עידון הצליל הכבד-יותר והאמריקאי-יותר של הלהקה, ולהתנהלות מעט יותר מתונה, עם השפעה מאד מובהקת של להקת האצטדיונים הכי מוערכת של אותן שנים - יו 2.

בשנות ה-90 בון ג'ובי חווים מה שעבר בחילופי העשור על כל המגה-סטארים האמריקאיים של תקופתם, פרט לספרינגסטין: המכירות שלהם בארה"ב הולכות וצונחות בעקביות, אבל הגלובליזציה בתעשיית המוזיקה מבשילה ופורחת. לכן, כמו מדונה ומייקל ג'קסון למשל, בון ג'ובי מגלים שגם אם כוחם יורד בבית, במזרח הרחוק, בדרום אמריקה ובאירופה השווקים המתפתחים מעריצים אותם כאילו הם עדיין בשיאם. זה מספק להם חמצן כלכלי עד לעוד 4 שנות הפוגה, שלקחו בסוף שנות ה-90.

את האלף השלישי בון ג'ובי פותחים בלהיט, שמצד אחד הוא שיר נוראי, יורו-קיטשי, ומצד שני הפך להכי מצליח שלהם מחוץ לארה"ב ואחראי למעין קאמבק, ולחשיפה לקהלים צעירים: "It's my life" הוא גם הלהיט הכי גדול של הלהקה בישראל.

האלבום החדש הוא הראשון שיוצא כמעט ללא מעורבות של הגיטריסט ריצ'י סמבורה, שנפרד מהלהקה. הוא ובון ג'ובי מעידים על פרידה ביחסים טובים.

ג'ון בון ג'ובי, שפיטר ב-1991 את כל הצוות הניהולי שלו ובנה קבוצת עובדים חדשה, שהוא המנהיג והפוסק האחרון בה, גם כלכלית, נשוי מזה 26 שנה לדורותיאה הארלי. לבני הזוג 4 ילדים בגילאים 11-23. הוא תומך מוצהר של המפלגה הדמוקרטית מזה 15 שנה, מאז הקמפיין של אל גור לנשיאות בשנת 2000.

בנוסף, הוא שיחק ב-20 השנים האחרונות בכ-10 סרטים, והגיע לתפקידי אורח בסדרות כמו "סקס והעיר הגדולה" ו"אלי מקביל". בגיל 53 הוא היוצר, הסמל והמנהל, של אחד המותגים הכי מצליחים בזירה, וכל התנהלותו משדרת יציבות, פקחות, ותנועה מאד בטוחה בין שינוי למסורתיות, בשוק שמעטים שרדו בו כמותו.

אמנם הוא כבר לא נבחר עוד במשאלים כמו "הגברים הכי יפים" או "הגברים הכי סקסיים", ומצד שני, ההישרדות שלו כבעל עסק וכמקצוען מהמעלה הראשונה מקרינה גם על קהלו ומשדרת שבון ג'ובי היא מניית הופעות בטוחה.

המספרים של בון ג'ובי

עוד כתבות

פרופ' רונית סצ'י פאינרו / צילום: אריק סולטן

50 המשפיעות של ליידי גלובס: אשת השנה היא פרופ׳ רונית סצ׳י פאינרו, שפיתחה "טיל מונחה" לטיפול בסרטן

דרמת הפרישה של מנכ"ליות הבנקים הגדולים ומנכ"ליות תאגידי הענק, הפמיניזציה של ניהול בתי החולים, מדעניות מובילות • רשימת המשפיעות החדשה כוללת 23 נשים חדשות, ומציגה כרוניקה של שינוי

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן  / צילום: חיים צח, לע"מ

מה קרה לכנסת בחילופי העונות, ולמה זה גרם לקרמניצר להתנגד לחוק היועמ"שים?

למה באמת נערך השנה סביב נוסף של בחירות, מה אפשר ללמוד מהמהלך על המעמד של הכנסת ואיך קרה ששני חוקרים במכון הישראלי לדמוקרטיה מתארים את בית הנבחרים הישראלי בצורה כל כך שונה ● פרשנות

ריבלין, נתניהו וגנץ באזכרה של הנשיא לשעבר פרס / צילום: לע"מ

מה באמת חושב דרעי ואיך הגיב נתניהו לתוצאות הבחירות. מאחורי הקלעים של הדרמה הפוליטית

בליכוד לא הפנימו במשך שעות ארוכות שאין לנתניהו שום סיכוי להרכיב ממשלה ושידרו עסקים כרגיל • רק כשהתמונה החלה להתבהר, מיהר ראש הממשלה להחתים את מפלגות הימין והחרדים על מסמך הבלוק הימני, ובמקביל לרוץ ולקרוא לבני גנץ להצטרף לממשלת אחדות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה; ישראל קנדה זינקה ביותר מ-7%

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב עלו בעד 0.5% ● מניית אופקו צנחה ב-6%, אמות ובזן עלו ב-3.9% ו-3.55% בהתאמה, שופרסל ואלוני חץ עלו ביותר מ-2% ● בריינסווי הודיעה על כוונתה למנות מנכ"ל אמריקאי במקום מר יעקב מיכלין שפורש

ג'יי קלייטון, יו"ר רשות ני"ע של ארה"ב / צילום: רויטרס

יו"ר ה-SEC: הביטקוין דורש "פיקוח טוב יותר" לפני שיוכל להיסחר בבורסות

ג'יי קלייטון התייחס למעמדו של המטבע הדיגיטלי המוביל, כמה ימים לאחר שחברות הקריפטו האמריקאיות SolidX ו-VanEck החליטו למשוך את בקשתן לאשר השקה של קרן סל מבוססת ביטקוין ● ממשלת גרמניה החליטה לאסור על הנפקת מטבעות "מקבילים" לאירו, כולל ליברה של פייסבוק

לוגו חברת קולט / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

"יש מספיק": קולט תפסיק לייצר רובי AR-15 לשוק הפרטי

יצרנית הנשק אמרה שיש בשוק כמות מספקת של רובי ספורט ושהיא תתמקד בחוזים שלה מול הצבא ורשויות אכיפת החוק במקום זאת

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: לא סגרתי עם גנץ, נדע להסתדר גם באופוזיציה

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, מכחיש סיכום או סגירה עם כחול לבן על שיתוף פוליטי לקראת ההתייעצויות אצל הנשיא והודיע שלא ידבר עם גנץ או עם נתניהו לפחות עד ישיבת הסיעה ביום ראשון

הונדה CR-V / צילום: יח"צ

מכוון גבוה: מחיר הקרוס-אובר החדש של הונדה מטפס לקצה

לקרוס-אובר החדש של הונדה יש עיצוב נאה וידידותי, תא נוסעים איכותי, מערכות בטיחות מתקדמות, ופוטנציאל לשנע שני ילדים צייתנים בשורה השלישית מאחור ● אך כרגיל המחירים של הונדה נמצאים בקצה העליון של הפלח

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: דני זקן

ליברמן ל"גלובס": "אמליץ על גנץ, אם יתחייב לממשלת אחדות חילונית ללא נספחים"

לליברמן לא נותרו הרבה אפשרויות, לאחר מסמך החישוק שהחתים נתניהו את מפלגות הימין והחרדים ● החתימה הזו מערימה קושי רב על גנץ להקים ממשלה כלשהי ● פרשנות

שמעון התרסי. האם באמת התכוון לפרוק עול? / צילום: שאטרסטוק

שאול התרסי הפך לפאולוס הקדוש וברא את המיתוג של הנצרות

הוא היה קנאי מלידה, הקפיד על קלה כחמורה ורדף את תלמידי ישו בשליחות הסנהדרין ● אבל אז, "בדרך לדמשק", בערך לפני 1,985 שנה, התגלה לו האור ● שאול התרסי הפך לפאולוס הקדוש והניח את היסודות לדת חדשה ● הוא פטר את המצטרפים מעול המצוות וציווה עליהם רק לאהוב את משיחם ● המותג שלו התחיל במחוז מרוחק בשערי המדבר ונעשה דת עולמית, המוסיפה להתפשט

SINOMACH | ג’יפון וגרסה חשמלית מוקטנת של פורשה 911  / צילום: יח"צ

הכירו את כלי הרכב החשמליים מסין שהולכים להגיע לישראל

אחרי שהסינים הסתערו על כלי הרכב החשמליים, הממשלה החלה לקצץ בסובסידיות, והיצרנים שם מחפשים כעת שווקים חדשים במערב. גם אנחנו נהנה בקרוב מהטרנד הזה, אז קבלו כמה דוגמאות נבחרות

ראובן ריבלין/ צילום: שלומי יוסף

ההתייעצויות להרכבת הממשלה יחלו ביום ראשון

הנשיא קיבל את ההחלטה לאחר שיחת תיאום בנושא עם יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר לאחר שקיבל את הסכמתו לכך

הטלנובלה של גזונדהייט / איור: גיל ג'יבלי

הטלנובלה של גזונדהייט: אישה בת 92 מירושלים התעשרה בחצי מיליארד שקל - במזומן. כך זה קרה

לפני כשבועיים מימשה שושנה גזונדהייט בת ה–92 את רוב החזקותיה בערד השקעות תמורת יותר מחצי מיליארד שקל ● האם זה ישים סוף לסאגה שנמשכת כבר חצי יובל וכוללת סכסוכים בין השותפים בחברה ותביעות על גבי תביעות? לא בטוח

יעקב לוקסי לוקסנבורג / צילום: גיזי

קריסת אינוונטק: הנאמן מבקש להגיש תביעת עתק נגד לפידות, לוקסנבורג ועיזבון יולי עופר

בבקשה שהוגשה היום לביהמ"ש נטען כי לפידות ולוקסנבורג רוקנו את אינוונטק ממזומנים תמורת העברת נכסי נדל"ן כושלים ממזרח אירופה לתוך החברה, במהלך שהביא לקריסתה ● עוד נטען כי המהלך התאפשר הודות לשיתוף-פעולה מצד מעריכי שווי ורואי חשבון ישראליים והתבססות על חוות-דעת "מוזמנת" וכוזבת שיצרה שיערוך פיקטיבי של הנכסים

רקס טילרסון / צילום: שאטרסטוק

שר-החוץ האמריקאי לשעבר: הישראלים עבדו על טראמפ בעיניים

רקס טילרסון אמר את הדברים בדיון באוניבריסטת הארווארד ● עוד אמר כי "כשיש לכם עסק עם נתניהו, תתחמשו במנה גדולה של ספקנות. נתניהו הוא פוליטיקאי בעל כישורים יוצאים מהכלל, אך הוא קצת כמו מקיאוולי"

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

חברת Airbnb יוצאת להנפקה: חושפת הכנסות של יותר ממיליארד דולר

השווי של חברת שיתוף הבתים הוערך בספטמבר של 2017 בכ-31 מיליארד דולר ● החברה חושפת יותר מ-7 מיליון משתמשים הפזורים על 100 אלף ערים ברחבי העולם ● גולשי האתר הרוויחו יותר מ-80 מיליארד דולר נכון ל-15 בספטמבר 2019, כך מסרה החברה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עידן נתניהו? הוא לא תם ולא נעליים

עידנים לא תמים כל–כך מהר, וגם הרבה–הרבה אחרי שהעידן תם, הוא עדיין קיים ● עידן קוסמולוגי נמתח על פני מיליארדי שנים, עידן גיאולוגי נמשך אלפי מיליונים של שנים, עידן היסטורי נמדד במאות שנים, אבל עידן פוליטי? שנות נתניהו נחשבות אצלנו לעידן, אבל בחייאת - יש לי בארון ג'ינסים ותיקים יותר ● דעה

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

תאגיד השידור הציבורי ייצא למכרז על הקמת מערכת מדידת רייטינג עצמאית

לקראת הפרישה מוועדת המדרוג, ב"כאן" יערכו מכרז לבחירת ספק שיקים עבורם מערכת מדידת רייטינג עצמאית ● המטרה: מערכת שתמדוד את נתוני הצפייה בכל אמצעי המדיה - טלוויזיה, רדיו ודיגיטל - ותספק נתון מספרי משוקלל אחד ● בינתיים נפגשו אנשי התאגיד עם חברת נילסן

בני גנץ ובנימין נתניהו, בחירות 2019, סבב ב' / צילום: אמיר מאירי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הבליץ האחרון: זמן המסך שקיבל נתניהו מהערוצים - כפול מגנץ

רה"מ קבע את סדר היום, ושוב קיבל זמן אוויר כפול מגנץ בבליץ של הימים האחרונים. איכשהו, הפעם זה לא עבד

אדם נוימן / צילום: צילום: רויטרס Eduardo Munoz ,

צרות בצרורות: הבנקים מבקשים לשנות את קו האשראי לנוימן

הבנקים שהעמידו קו אשראי למייסד אדם נוימן בהיקף של 500 מיליון דולר מבקשים לשנות את תנאי ההלוואה ● הנמכת הציפיות סביב ההנפקה של WeWork שנדחתה העלתה את החששות לגבי המניות שנוימן התחייב כבטוחה