גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השכר בהיי-טק לא מפסיק לעלות: 46 אלף שקל לבכירים בפיתוח

גל הרכישות וההשקעות בשנה החולפת ייצר ביקושים גדולים במיוחד למומחים מנוסים בטכנולוגיות שונות ■ כפועל יוצא מכך תהליכי הגיוס התקצרו, כושר המיקוח של המועמדים התחזק, ותנאי העבודה והשכר של אנשי המגזר ממשיכים לטפס

מעיין לוי / צילום: תמר מצפי
מעיין לוי / צילום: תמר מצפי

ענף ההיי-טק ממשיך לשגשג. צמיחה אשר משפיעה על רמת ביקושים גבוהה לעובדים, תנאי שכר ורווחה משופרים, ביטחון תעסוקתי ותזוזות רבות של עובדים מחברה לחברה - כך עולה מנתונים של חברת ההשמה בהיי-טק CPS JOBS. שנת 2015 הופכת להיות רווחית לחברות היי-טק בכל הנוגע להשקעות ולמכירת חברות ישראליות; כך למשל נרכשו במאות מיליוני דולרים החברות קליקסופטוור, Borederfree ,Lumenis, Panaya ואחרות.

גל הרכישות וההשקעות בשנת תשע"ו, המאופיין בעיקר במשקיעים מארה"ב וסין, מייצר ביקושים גדולים במיוחד למומחים מנוסים בטכנולוגיות שונות - ביקושים אשר פוגשים היצע מוגבל בשוק הישראלי. מתחילת השנה קצב העלייה בביקושים למהנדסי תוכנה עלה ביותר מ-20%. עם זאת, ההיצע המוגבל במפתחים ומהנדסים בארץ מוערך במחסור של כ-5,500 עובדים. מחסור זה מחזק את כוח המיקוח והאטרקטיביות של המהנדסים, כך ששכרם הממוצע במשק עלה בכ-3% מתחילת השנה.

"השם הגלובלי שרכשו חברות ההיי-טק הישראליות, הביא עימו מגמה של הצעות עבודה למתכנתים הישראלים למשרות רילוקיישן בכל העולם", אומרת עפרה עפגין-חדד, מנכ"לית CPS JOBS, "באחרונה אנו מקבלים דרישות למפתחים ישראלים למשרות רילוקיישן אפילו ליפן".

מייצאים את הפיתוח לחו"ל

המחסור במפתחים, לצד קצב הגידול במשרות טכנולוגיות, סטארט-אפים חדשים וצמיחת החברות הישראליות, יוצרים יעדי פיתוח, שחברות רבות נאלצות לענות עליהם באמצעות פתרונות Offshore - יצוא פרויקטי פיתוח במיקור-חוץ, המנוהלים בשלט רחוק מהארץ, ואף בפתיחת מרכזי פיתוח בחו"ל. פתרון זה מוזיל משמעותית את עלויות הגיוס, בהתחשב בדרישות המאמירות של המפתחים הישראלים, ומאפשר לחברות לעמוד ביעדי הפיתוח במינימום זמן בלי להתפשר על איכות הביצוע. "אם בעבר היה מקובל להשתמש בפתרונות Offshore בעיקר לצוותי QA, שירות וכדומה, המגמה של בניית צוותי פיתוח גדלה והופכת השנה שיותר ויותר לגיטימית בקרב החברות הטכנולוגיות בישראל", אומרת עפגין-חדד.

תעשיית ההיי-טק מתמודדת עם מחסור במהנדסים, וכתוצאה מכך חברות ההיי-טק מקצרות את משך תהליכי הגיוס למשרות. משך מציאת עבודה למתכנת צעיר עומד כיום על כ-4 שבועות.

המפתחים מודעים לשווי השוק שלהם, וכפועל יוצא מזה הם לא ממהרים לקפוץ על כל הצעה. כיום, חברות ההיי-טק משכילות להבין, שכדי למשוך אליהם את המוחות הגדולים - שכר גבוה לא תמיד מספיק, ולכן הן מציעות יחד עם התפקיד גם תנאים נלווים המעודדים את הנאמנות הארגונית: אופציות לרכישת מניות, בניית מסלולי התקדמות מובנים בתוך הארגון, קורסי העשרה, וכמובן השקעות עתק בהווי הארגוני. "הטבות אלו מסייעות בהחלטה בבחירת מקום העבודה על-ידי אנשי הפיתוח הנחשקים; אך הגורמים המרכזיים בהחלטה יהיו לרוב החדשנות הטכנולוגית של החברה והשם שהיא רכשה לעצמה בתחומה", אומרת עפגין-חדד.

"בשל המצוקה הגוברת יש ביקוש הולך וגדל לבוגרי תארים טכנולוגיים טריים, עם ממוצע ציונים של 80-85 ומעלה. ניתן לראות בנקל את ההבדל בביקושים במשרות הנדסת התוכנה וההעדפה לאוניברסיטאות המובילות על פני המכללות; נתון אשר מציג הבדל של 5,000-7,000 שקל בשכר החודשי, לטובת בוגרי האוניברסיטאות כמובן", מוסיפה עפגין-חדד.

מעיין לוי

תפקיד: מהנדס Firmware בחברת סנדיסק

ותק: שנתיים וחצי

גיל: 31

מגורים: ראשון-לציון

מעיין לוי (31) מראשון-לציון עובד בחברת סנדיסק, העוסקת בפיתוח זיכרונות עבור מוצרים ניידים. משרדי החברה ממוקמים בכפר-סבא. לוי מועסק בחברה שנתיים וחצי בתור מהנדס חומרה בתחום הסלולר והטאבלט. מדובר בתפקידו הראשון בתחום ההיי-טק.

- מה אתה עושה בתפקיד?

"אני מהנדס Firmware במחלקת ה-iNAND Product Line. כחלק מהתפקיד שלי אני כותב קוד (בשפת C) לכרטיסי זיכרון של סמארטפונים וטאבלטים".

- מה עשית לפני שהתחלת לעבוד בסנדיסק?

"למדתי הנדסת חשמל ומחשבים במשך ארבע שנים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. הלימודים חשפו אותי לתחום התוכנה, ולימדו אותי לחשוב בצורה עצמאית. עם סיום הלימודים החלטתי לנסות לכתוב אפליקציה באופן עצמאי, במקביל לתהליך חיפוש העבודה".

- למה החלטת להתחיל לעבוד בהיי-טק?

"לפני שהתחלתי ללמוד, עבדתי בכל עבודה מזדמנת אפשרית בשכר נמוך. למעשה, כבר בשלב זה פנטזתי על עבודה עם תנאים טובים ותגמול גבוה יותר, שלא לדבר על רמת העניין. לאחר סיום הלימודים, תחום ההנדסה היה התחום העבודה הטבעי עבורי להשתלב בו".

- איזה סיפוק אתה שואב מהעבודה?

"הסיפוק בעבודה הוא יומיומי. כאשר אתה כותב משהו ואז רואה שהוא עובד, זה כיף גדול. בהיי-טק כל הזמן צצות בעיות, אשר דורשות פתרונות יצירתיים, ותמיד כיף לנסות למצוא אותם, במיוחד שמדובר בעבודת צוות, כך כל אחד יכול לתרום את הזווית שלו".

- איך התנאים החברתיים בסנדיסק?

"מצוינים. ההון האנושי בתעשיית ההיי-טק הוא גבוה. כשהתחלתי לעבוד, הבנתי שאני נמצא בתחום הנכון, ושמחתי לגלות שהאנשים שעובדים איתי הם בראש דומה. כולם נחמדים ותמיד שמחים לעזור, אפילו כשנמצאים תחת לחץ. יש אווירה טובה מאוד בקבוצה שבה אני עובד, ואנחנו מקיימים מפגשים חברתיים על בסיס קבוע".

- יש קושי מיוחד שאתה חווה כעובד היי-טק?

"החברה שבה אני עובד היא גלובלית ועובדת בקצב גבוה מאוד, מה שיוצר לפעמים עומס בעבודה. לעתים יש צורך לסיים משימות רבות בזמן קצר. מכיוון שזוהי עבודה ראשונה שלי בהיי-טק, ניהול הזמן הוא משימה מאתגרת, שנותנת לי סיפוק".

- האם אתה מרגיש ביטחון תעסוקתי בתחום שלך?

"אני מרגיש ביטחון, משום שאני עובד בחברה גדולה ומצליחה. הצורך במהנדסים הוא תמידי, וכל הזמן יש ביקוש, מכיוון שאנחנו נמצאים בעידן שבו כל דבר נוגע לתוכנה".

- האם אתה מרוצה מהשכר בעבודה?

"אני די מרוצה. השכר בהיי-טק הוא יותר גבוה מהשכר הממוצע במשק, ויש גם הטבות סוציאליות ורווחה".

היי טק

עוד כתבות

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

ת"א ננעלה בעליות; טרמינל איקס זינקה ב-6.5%, יוניבו נפלה ב-6%

ת"א-35 הוסיף 0.3%, ת"א-125 עלה ב-0.5% ות"א-90 טיפס ב-0.8% ● הצעת החוק לאי הפללת צרכני קנאביס נפלה - החברות בענף מאבדות גובה ● הריבית בארה"ב נותרה ללא שינוי

פרח, אדוה ובועז, משרדי סודהסטרים / צילום: איל יצהר

"סערת בן אנד ג'ריס מחזירה אותנו לימים של ה־BDS נגדנו": ביקור בסודהסטרים

אג'נדה ירוקה, דו קיום ומכשירי הגזה עתיקים: הצצנו לחברה שמשלבת הייטק ולואוטק ● הברזייה, מדור חדש

ישיבת פוניבז' / צילום: רפי קוץ

לומדי התלמוד דווקא תורמים לכלכלה

בניגוד לכל הנראטיבים על בזבוז הכסף הציבורי שבלימוד תלמוד ועל אובדן התוצר - כדאי לדעת: ההשקעה בהשכלה היא השקעה משתלמת ● ההשקעה בלימוד התלמוד עוזרת לכלכלה, שכן היא משפרת את רמת ההגינות של העסקים ובכך מאפשרת אותם חרף מערכת המשפט הבלתי מתפקדת ומאפשרת לישראל פריחה כלכלית

השרה אורנה ברביבאי / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

משרדי האוצר והכלכלה בעימות חזיתי סביב המטרו

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, פנה לאחרונה לשרי האוצר והכלכלה בנוגע לחוק המטרו, וביקש להבטיח כי יתקיים רכש גומלין במיזם ● ברביבאי כבר הספיקה להודיע שאימצה את עמדתו של תומר, ובאוצר טוענים: "אין הצדקה בייקור עלויות הפרויקט"

אתר טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

לאומי: "טבע ממשיכה להתייצב, אך הסיכונים עדיין גבוהים"

חוסר הוודאות סביב הסוגיה המשפטית, טוענים בלאומי פרטנרס, "מעיב מאד על מניית טבע, בעיקר בשל החשש מקנס כספי כבד, לאור מצבה הפיננסי השברירי ממילא"

סניף של קרדיט סוויס / צילום: Shutterstock

ועדת חקירה של קרדיט סוויס: הבנק נכשל בניהול סיכונים בפרשת ארכגוס

קרדיט סוויס מחק מיליארדי דולרים לאחר שנתן מתן אשראי לקרן ארכגוס של המשקיע ביל הואנג, שפשטה את הרגל ● חקירה עצמאית מטעם חבר המנהלים של הבנק קבעה כי הבנק נכשל "בקווי ההגנה הראשונים והשניים" ● המניה יורדת בכ-3%

מיכל הלפרין / צילום: אביגיל פפרינו באר

"אומרים עליי שלא נלחמתי במונופולים? בדיוק ההפך": מיכל הלפרין מגיעה לצוללת ומסכמת כהונה

הממונה על התחרות עו"ד מיכל הלפרין מסיימת בימים אלה קדנציה סוערת, שכללה גם טענות על כך שלא הייתה מספיק לוחמנית מול המונופולים הגדולים ● בראיון מיוחד לפודקאסט "הצוללת", היא מודה שזה "התפקיד הכי קשה שמילאתי עד היום. הממונה הבא חייב ללבוש שריון פלדה" ● האזינו 

תור נוסעים בשדה התעופה נתב"ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

בריטניה וטורקיה נכנסות לרשימה האסורה לטיסה. מי עוד על הכוונת?

בדיון בוועדת החוקה שנערך היום אמרה ד"ר שרון אלרעי פרייס: "הרבה מדינות אמורות להיכנס לרשימה האדומה בשבוע הבא" ● לקראת הדיון הוצגו נתונים בנוגע לרשימת המדינות האדומות: מאז מאי הוגשו לוועדת חריגים כ-30 אלף בקשות לטוס למדינות ה"אסורות"; כ-25% מהם אושרו

נגיף הקורונה / צילום: Shutterstock, creativeneko

פרופ' גילי רגב יוחאי: "מחוסנים עם פחות נוגדנים הם בסיכון גבוה יותר"

ירידה בכמות הנוגדנים אצל מחוסנים מגדילה את הסיכון שלהם להידבק בקורונה: בשיבא עוקבים מתחילת קמפיין החיסונים אחרי 5,000 עובדי בית החולים שחוסנו, ובודקים את רמות הנוגדנים שלהם על בסיס חודשי ● פרופ' רגב-יוחאי שהציגה את תוצאות המחקר אמרה שכרגע אינה מתכוונת להתחסן בעצמה במנה שלישית ● "אבל אולי עוד שנה אגיד 'איזו טיפשה הייתי'"

אמזון תכה שוב את התחזיות? / צילום: Shutterstock, Jonathan Weiss

אמזון רשמה בפעם השלישית ברציפות הכנסות של מעל מאה מיליארד דולר, אך החמיצה את התחזיות

אמזון נהנתה משיטפון של קונים מאז שהחלה המגפה אולם אנליסטים צופים שהצמיחה תאט כעת כשהכלכלות בעולם נפתחו מחדש ● ההכנסות הסתכמו בכ-113 מיליארד דולר, פחות מהתחזית ● המניה יורדת במסחר המאוחר ביותר מ-5%

מליאת הכנסת / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

השבוע שבמפלגות החרדיות מעדיפים לשכוח, והפליק-פלאק של ליברמן

התנגדות האופוזיציה לשלוח נציגים לוועדת האתיקה יוצרת מצב אבסורדי שראשי ועדות דנים בנושאים למרות ניגוד עניינים ● בשקט בשקט עבר השבוע במליאה חוק הדיינים, שנישל את החרדים משליטה על הוועדה ● ליברמן ושותפיו לניהול הממשלה מגלים בחודש וחצי האחרון ש"דברים שרואים משם לא רואים מכאן"

סטטיק בקמפיין פרטנר / צילום: צילום מסך

בקרב על הסיבים האופטיים יש מנצח אחד ברור, לפחות בזירת הפרסום

פרסומת המחזמר של פרטנר בכיכובו של סטטיק ניצבת גם השבוע בראש, כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● קמפיין פוקס הום עם זהבה בן זוכה לשיעור אהדה גבוה, אך מתברג במקום האחרון מבחינת זכירות

עיתונים, TGI / צלם: תמר מצפי

סקר TGI: "ישראל היום", כאן רשת ב' וגלי צה"ל הם כלי התקשורת הנפוצים בישראל

סקר TGI לחודשים יולי 2020-יוני 2021 מגלה כי בהשוואה שנתית ניתן לראות המשך מגמת ירידה כללית בצריכת עיתונות ורדיו, כשהסיבה המרכזית לכך היא ירידה חדה במחצית השנייה של 2020 בצל הסגרים

ג'רום פאוול / צילום: Reuters, POOL New

המדפסת ממשיכה לעבוד: הפד מתקרב לצמצום תוכנית הרכישות, אבל התזמון לא ברור

אלמלא וריאנט הדלתא אולי התהליך לנסיגה מהתמיכה בשווקים לא היה כל-כך איטי ● העלייה באינפלציה מחדדת את המחלוקת בין חברי ועדת השוק הפתוח של הפד

החברות לוקחות את עולם מיתוג המעסיק צעד אחד קדימה / צילום: מתוך סרטון התדמית של חברת papaya

כשפרסומת בפריים טיים מחליפה את לינקדאין, כללי המשחק בהייטק משתנים

עובדי ההייטק הפכו לסחורה המבוקשת ביותר בשוק התעסוקה, והחברות מנסות לגייס אותם בדרכים לא מסורתיות ● אם עד עכשיו תהליך גיוס העובדים היה נחלתן הבלעדית של חברות ההשמה והרשתות החברתיות, עכשיו גם הפרסום בטלוויזיה נכנס למשחק

הפגנות חקלאים ברחבי הארץ

מחאת החקלאים עולה שלב, ובכנסת מתגייסים לעזור

נציגים מרוב סיעות הקואליציה מנסים לגבש פשרות ברפורמת החקלאות שמבקשים לקדם שר האוצר ושר החקלאות ● הבוקר הפגינו חקלאים ברחבי הארץ וחסמו צמתים ● 
ליברמן: "החקלאים בוחרים שלא להתמקד בשאלה המטרידה ביותר - עליית מחירי הפירות והירקות"

ולאד טנב (משמאל) ובאיג'ו בהאט, מייסדי רובין הוד / צילום: Associated Press, Ben Margot

היום: ההנפקה של רובין הוד היא מבחן לנאמנות לגיון הסוחרים היומיים שהקימה

למרות שהם מקבלים גישה לרכוש מניות באחד מאירועי המסחר הלוהטים של השנה, ישנם סוחרים פרטיים שאומרים 'לא תודה'

כינוס האיחוד האפריקאי באדיס אבבה / צילום: Shutterstock, Dereje

היחסים מתחממים, ההזדמנויות גדלות: 20 שנה לאחר שהוקם, ישראל זוכה למעמד משקיפה באיחוד האפריקאי

מאז 2002 ישראל מנסה לזכות במעמד רשמי כמשקיפה באיחוד האפריקאי, ועכשיו מאמצים אלה נשאו פרי ● המהלך יוכל לבסס את מעמד המדינה ביבשת המתפתחת ולממש את הפוטנציאל האדיר שגלום בשיתוף פעולה ישראלי-אפריקאי

בדיקות קורונה / צילום: שלומי יוסף

תקנות התו הירוק נכנסו לתוקף - מה משמעותן ומה הקנס למפרים?

התקנות כוללות בין היתר בדיקות לבני 12 ומעלה בבתי מלון ובכניסה לאירועים של 100 משתתפים ויותר ● בשלב זה ילדים מתחת לגיל 12 יהיו פטורים מחובת הצגת בדיקה או אישור תו ירוק, אך עדיין יידרשו לכך במקומות בהם מופעל "תו שמח"

שוטרים אוכפים את הגבלות הקורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

קיבלתם "קנס קורונה"? אולי מגיע לכם החזר. כך תקבלו אותו

רשות האכיפה והגבייה תחזיר תשלומי קנסות קורונה שהוטלו על יציאה למרחב הציבורי בתחילת אוקוטובר 2020 בעקבות פסקת בג"ץ ● לפי הרשות, מדובר בכ-18 אלף אזרחים שזכאים להחזר