גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השכר בהיי-טק לא מפסיק לעלות: 46 אלף שקל לבכירים בפיתוח

גל הרכישות וההשקעות בשנה החולפת ייצר ביקושים גדולים במיוחד למומחים מנוסים בטכנולוגיות שונות ■ כפועל יוצא מכך תהליכי הגיוס התקצרו, כושר המיקוח של המועמדים התחזק, ותנאי העבודה והשכר של אנשי המגזר ממשיכים לטפס

מעיין לוי / צילום: תמר מצפי
מעיין לוי / צילום: תמר מצפי

ענף ההיי-טק ממשיך לשגשג. צמיחה אשר משפיעה על רמת ביקושים גבוהה לעובדים, תנאי שכר ורווחה משופרים, ביטחון תעסוקתי ותזוזות רבות של עובדים מחברה לחברה - כך עולה מנתונים של חברת ההשמה בהיי-טק CPS JOBS. שנת 2015 הופכת להיות רווחית לחברות היי-טק בכל הנוגע להשקעות ולמכירת חברות ישראליות; כך למשל נרכשו במאות מיליוני דולרים החברות קליקסופטוור, Borederfree ,Lumenis, Panaya ואחרות.

גל הרכישות וההשקעות בשנת תשע"ו, המאופיין בעיקר במשקיעים מארה"ב וסין, מייצר ביקושים גדולים במיוחד למומחים מנוסים בטכנולוגיות שונות - ביקושים אשר פוגשים היצע מוגבל בשוק הישראלי. מתחילת השנה קצב העלייה בביקושים למהנדסי תוכנה עלה ביותר מ-20%. עם זאת, ההיצע המוגבל במפתחים ומהנדסים בארץ מוערך במחסור של כ-5,500 עובדים. מחסור זה מחזק את כוח המיקוח והאטרקטיביות של המהנדסים, כך ששכרם הממוצע במשק עלה בכ-3% מתחילת השנה.

"השם הגלובלי שרכשו חברות ההיי-טק הישראליות, הביא עימו מגמה של הצעות עבודה למתכנתים הישראלים למשרות רילוקיישן בכל העולם", אומרת עפרה עפגין-חדד, מנכ"לית CPS JOBS, "באחרונה אנו מקבלים דרישות למפתחים ישראלים למשרות רילוקיישן אפילו ליפן".

מייצאים את הפיתוח לחו"ל

המחסור במפתחים, לצד קצב הגידול במשרות טכנולוגיות, סטארט-אפים חדשים וצמיחת החברות הישראליות, יוצרים יעדי פיתוח, שחברות רבות נאלצות לענות עליהם באמצעות פתרונות Offshore - יצוא פרויקטי פיתוח במיקור-חוץ, המנוהלים בשלט רחוק מהארץ, ואף בפתיחת מרכזי פיתוח בחו"ל. פתרון זה מוזיל משמעותית את עלויות הגיוס, בהתחשב בדרישות המאמירות של המפתחים הישראלים, ומאפשר לחברות לעמוד ביעדי הפיתוח במינימום זמן בלי להתפשר על איכות הביצוע. "אם בעבר היה מקובל להשתמש בפתרונות Offshore בעיקר לצוותי QA, שירות וכדומה, המגמה של בניית צוותי פיתוח גדלה והופכת השנה שיותר ויותר לגיטימית בקרב החברות הטכנולוגיות בישראל", אומרת עפגין-חדד.

תעשיית ההיי-טק מתמודדת עם מחסור במהנדסים, וכתוצאה מכך חברות ההיי-טק מקצרות את משך תהליכי הגיוס למשרות. משך מציאת עבודה למתכנת צעיר עומד כיום על כ-4 שבועות.

המפתחים מודעים לשווי השוק שלהם, וכפועל יוצא מזה הם לא ממהרים לקפוץ על כל הצעה. כיום, חברות ההיי-טק משכילות להבין, שכדי למשוך אליהם את המוחות הגדולים - שכר גבוה לא תמיד מספיק, ולכן הן מציעות יחד עם התפקיד גם תנאים נלווים המעודדים את הנאמנות הארגונית: אופציות לרכישת מניות, בניית מסלולי התקדמות מובנים בתוך הארגון, קורסי העשרה, וכמובן השקעות עתק בהווי הארגוני. "הטבות אלו מסייעות בהחלטה בבחירת מקום העבודה על-ידי אנשי הפיתוח הנחשקים; אך הגורמים המרכזיים בהחלטה יהיו לרוב החדשנות הטכנולוגית של החברה והשם שהיא רכשה לעצמה בתחומה", אומרת עפגין-חדד.

"בשל המצוקה הגוברת יש ביקוש הולך וגדל לבוגרי תארים טכנולוגיים טריים, עם ממוצע ציונים של 80-85 ומעלה. ניתן לראות בנקל את ההבדל בביקושים במשרות הנדסת התוכנה וההעדפה לאוניברסיטאות המובילות על פני המכללות; נתון אשר מציג הבדל של 5,000-7,000 שקל בשכר החודשי, לטובת בוגרי האוניברסיטאות כמובן", מוסיפה עפגין-חדד.

מעיין לוי

תפקיד: מהנדס Firmware בחברת סנדיסק

ותק: שנתיים וחצי

גיל: 31

מגורים: ראשון-לציון

מעיין לוי (31) מראשון-לציון עובד בחברת סנדיסק, העוסקת בפיתוח זיכרונות עבור מוצרים ניידים. משרדי החברה ממוקמים בכפר-סבא. לוי מועסק בחברה שנתיים וחצי בתור מהנדס חומרה בתחום הסלולר והטאבלט. מדובר בתפקידו הראשון בתחום ההיי-טק.

- מה אתה עושה בתפקיד?

"אני מהנדס Firmware במחלקת ה-iNAND Product Line. כחלק מהתפקיד שלי אני כותב קוד (בשפת C) לכרטיסי זיכרון של סמארטפונים וטאבלטים".

- מה עשית לפני שהתחלת לעבוד בסנדיסק?

"למדתי הנדסת חשמל ומחשבים במשך ארבע שנים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. הלימודים חשפו אותי לתחום התוכנה, ולימדו אותי לחשוב בצורה עצמאית. עם סיום הלימודים החלטתי לנסות לכתוב אפליקציה באופן עצמאי, במקביל לתהליך חיפוש העבודה".

- למה החלטת להתחיל לעבוד בהיי-טק?

"לפני שהתחלתי ללמוד, עבדתי בכל עבודה מזדמנת אפשרית בשכר נמוך. למעשה, כבר בשלב זה פנטזתי על עבודה עם תנאים טובים ותגמול גבוה יותר, שלא לדבר על רמת העניין. לאחר סיום הלימודים, תחום ההנדסה היה התחום העבודה הטבעי עבורי להשתלב בו".

- איזה סיפוק אתה שואב מהעבודה?

"הסיפוק בעבודה הוא יומיומי. כאשר אתה כותב משהו ואז רואה שהוא עובד, זה כיף גדול. בהיי-טק כל הזמן צצות בעיות, אשר דורשות פתרונות יצירתיים, ותמיד כיף לנסות למצוא אותם, במיוחד שמדובר בעבודת צוות, כך כל אחד יכול לתרום את הזווית שלו".

- איך התנאים החברתיים בסנדיסק?

"מצוינים. ההון האנושי בתעשיית ההיי-טק הוא גבוה. כשהתחלתי לעבוד, הבנתי שאני נמצא בתחום הנכון, ושמחתי לגלות שהאנשים שעובדים איתי הם בראש דומה. כולם נחמדים ותמיד שמחים לעזור, אפילו כשנמצאים תחת לחץ. יש אווירה טובה מאוד בקבוצה שבה אני עובד, ואנחנו מקיימים מפגשים חברתיים על בסיס קבוע".

- יש קושי מיוחד שאתה חווה כעובד היי-טק?

"החברה שבה אני עובד היא גלובלית ועובדת בקצב גבוה מאוד, מה שיוצר לפעמים עומס בעבודה. לעתים יש צורך לסיים משימות רבות בזמן קצר. מכיוון שזוהי עבודה ראשונה שלי בהיי-טק, ניהול הזמן הוא משימה מאתגרת, שנותנת לי סיפוק".

- האם אתה מרגיש ביטחון תעסוקתי בתחום שלך?

"אני מרגיש ביטחון, משום שאני עובד בחברה גדולה ומצליחה. הצורך במהנדסים הוא תמידי, וכל הזמן יש ביקוש, מכיוון שאנחנו נמצאים בעידן שבו כל דבר נוגע לתוכנה".

- האם אתה מרוצה מהשכר בעבודה?

"אני די מרוצה. השכר בהיי-טק הוא יותר גבוה מהשכר הממוצע במשק, ויש גם הטבות סוציאליות ורווחה".

היי טק

עוד כתבות

פרופ' רוני גמזו צילום: איל יצהר

פרופ' גמזו מציג: כך נכניס לישראל 17 אלף תלמידי ישיבות וסטודנטים

הגעת תלמידי הישיבות והסטודנטים תתבצע בפיזור שנתי תלוי תוכנית ולא באופן מיידי ● כניסתם לארץ של תלמידי ישיבות וסטודנטים תאושר אך ורק למוסדות שאושרו על ידי משרד הבריאות ושמתחייבים לעמוד בתנאי בידוד של שבועיים בקפסולות של עד שישה בני אדם

מתוך "מנאייכ", הסדרה החדשה של כאן 11   / צילום: צילום מסך, כאן11

סערה סביב הסדרה החדשה של כאן: "מנאייכ הוא שם הזוי ומזעזע"

ישראלים רבים זועמים על השם שנבחר לסדרת המשטרה החדשה של תאגיד השידור: "בערבית מדובר במילת גנאי ותיאור זוועתי – קללה מדוברת הקשורה לעולם הזנות והבוגדנות"

המחלקה לחקירות שוטרים / צילום: רפי קוץ

ביקורת על מח"ש שלא מיצתה חקירה בעניינו של קצין משטרה שהורה לשקר ולכתוב כזבים בדוח פעולה משטרתי

הפרשה נגעה לעניינו של קצין משטרה, שלכאורה הורה לשקר בדוח פעולה משטרתי, וכתוצאה מרישום זה נאלצה התביעה המשטרתית לחזור בה מכתב אישום ולשחרר ממעצר חשודים בעבירות פליליות

בני גנץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

משרד הביטחון לא ערוך: הפסד ההכנסה מהרכש הביטחוני צפוי להגיע ל-5.6 מיליארד שקל

מבקר המדינה מדגיש כי "אי-היערכות למצב זה עלולה לפגוע בצה"ל ומכאן גם עלול להיפגע ביטחון המדינה" ● מעבר לפגיעה הביטחונית מתריע המבקר גם מפני פגיעה כלכלית במשק כתוצאה מהפסקת הרכש

חיים כץ / צילום: רפי קוץ, גלובס

הצעת חוק: דוח הבדלי שכר בין נשים לגברים בכל חברה עם מעל ל-100 עובדים

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק שתחייב חברות המעסיקות מעל ל-100 עובדים לפרסם דוח שנתי על הבדלי השכר בארגון בין גברים לנשים ● התאגדות התעשיינים מתנגדת למהלך

מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה. איך יכול להיות שהוא לא מפחד מהרגולציה? / צילום: Yasuaki Kobayashi, רויטרס

לאחר שיחה בין טראמפ לנאדלה: מיקרוסופט הודיעה כי תמשיך במו"מ לרכישת טיקטוק

בהתייחסות רשמית ראשונה לנושא, מיקרוסופט חשפה כי היא מתכננת להשלים את המו"מ בתוך חודש וחצי ● המגעים בינה מיקרוסופט לבייטדאנס הסינית הוקפאו בסופ"ש לאחר שטראמפ קרא לאסור פעילות טיקטוק בארה"ב

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"נכנע לסינים": משרד האוצר מוותר על לפחות 9 מיליארד שקל לעידוד תעשייה מקומית

חברות ענק מחו"ל שישתתפו במכרזי תשתיות גדולים לא יחוייבו להישען על ספקים מקומיים ולבצע רכש גומלין בישראל ● במשרד הכלכלה ובהתאחדות התעשיינים מתריעים "האוצר נכנע לסינים"

הדר קרה, סטודנט שנה ב’ לספרות ובלשנות באוניברסיטה העברית. משבר הקורונה אילץ את הסטודנטים והצעירים שעזבו את הבית לעשות סיבוב פרסה ולחזור לבית ההורים / צילום: איל יצהר, גלובס

הדור ששב הביתה: הצעירים חוזרים להורים, מי ישכור את הדירות שנטשו ומה יקרה למחיריהן?

כמעט מחצית מהעובדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו הם צעירים עד גיל 34 • חלקם לומדים באוניברסיטאות ובמכללות שעברו ללמד בזום • עבור רבים מהם הפתרון היה לחזור הביתה, לחדר בבית ההורים • האם הדירות הריקות שהותירו יגרמו לבעלי הבית להוריד מחירים?

טנקים של צה"ל ברמת הגולן / צילום: Ariel Schalit, AP

תקרית לילית בגבול סוריה: צה"ל חיסל חוליית מחבלים שהניחו מטענים

כוח מיוחד של מגלן שביצע מארב בדרום רמת הגולן, זיהה ארבעה מחבלים בעת שהניחו כמה מטענים בקרבת גדר הגבול ● הכוח, יחד עם כלי טיס שהוזנק למקום ביצעו ירי במקביל על החוליה ופגעו בהם ● צה"ל: "רואים במשטר הסורי אחראי לכל פעולה הנעשית בשטחו"

אלפים בהפגנת העצמאים בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"בהשקעה בתשתיות, משדרוג האינטרנט עד ערים חדשות, המדינה לא יכולה לטעות"

להקים שתי ערים בפאתי המרכז, למסות קרנות השתלמות, להחיל חובת דיווח כללית ולהוריד את יוקר המחיה ● "גלובס" מארח פאנל מומחים יומי בניסיון לסגור את הוואקום ולסייע במציאת פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית ● סוגרים את הוואקום 

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

מתחזקות העליות באירופה; הזהב מתייצב, הנפט בירידה

בסין פרסמה היום חברת המחקר Caixin/Markit כי מדד מנהלי הרכש לתחום התעשייה עמד ברמה של 52.8 נק' ביולי ● בנק HSBC דיווח על ירידה של 65% ברווח לפני מס בחצי הראשון של השנה

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מבקר בביה"ח לחולי קורונה במדינה / צילום: Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool, AP

המירוץ לחיסון: רוסיה מתכננת לחסן את כלל האוכלוסייה נגד קורונה כבר באוקטובר

רוסיה רוצה להיות המדינה הראשונה בעולם שמשיקה חיסון המוני לווירוס ● כדי להשיג את המטרה היא קיצרה את זמני הניסויים הקליניים והודיעה שבעוד חודשיים היא תתחיל לחסן את כל האוכלוסייה במדינה

לילך אשר טופילסקי / צילום: תמר מצפי

האקזיט של משפחת רימוני: קרן פימי רוכשת מחצית ממניות השליטה בחברה

העסקה - בפרמיה של 20% על מחיר השוק - תעביר לידי הקרן 37.5% ממניות רימוני ● לילך אשר-טופילסקי, שתמונה ליו"ר החברה מטעם פימי: "רימוני תעשיות היא בעלת ידע ייחודי בתחום מוצרי הפלסטיק ונחשבת מובילה בתחומה"

מטילי זהב בבית זיקוק באוגנדה. עלות כריית הזהב משתנה משמעותית בין מכרות שונים בעולם / צילום: BAZ RATNER

מחיר הזהב זינק לשיא כל הזמנים. האם זה הזמן להשקיע?

מחירה של אונקיית זהב הגיע בימים האחרונים לשיא של כל הזמנים, אחרי שטיפס ביולי בכ-10% על רקע משבר הקורונה וחוסר הוודאות בכלכלה העולמית ● לאן הוא ממשיך מכאן? תלוי את מי שואלים

מעון ראש הממשלה החדש  /  הדמיה: רם כרמי אדריכלים ועדה כרמי-מלמד אדריכלים

פרויקט בית רה"מ החדש: 11 שנה, השקעה של מיליוני שקלים בתכנון ובהכנות, ועכשיו מחפשים מקום אחר

דוח מבקר המדינה קובע שעל אף ההסכמה בדבר נחיצותו של מבנה חדש עבור ראש הממשלה והצורך בקידומו, אפילו תהליך תיכנונו עדיין לא הושלם בגלל שהשב"כ לא עודכן בתוכנית שינוי הכניסה לירושלים ● משרד רה"מ: "הוחלט באופן מיידי על השהיית הפרויקט במיקום שנקבע"

ראש המוסד, יוסי כהן  / צילום: יח"צ

מבקר המדינה: תקציב המוסד מתנהל ללא כל בקרה

מבקר המדינה מצא עוד כי במסגרת תוכנית האב לבינוי במוסד, המוסד לא השלים עבודה כוללת לבחינת עלויות הקיום שלו ● בדוח של מבקר המדינה חסרה המסקנה המתבקשת של פיקוח מיניסטריאלי או פרלמנטרי על תכנית בהיקף כזה של מיליארדי שקלים – גם אם מדובר בגוף ביון חשאי

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

זאב רוטשטיין: הנזק הכלכלי לבי"ח הדסה בעקבות הקורונה - כ-200 מיליון שקל

בדיון בוועדה לביקורת המדינה בעניין העומס בבתי החולים התריע רוטשטיין על המצב, ואמר כי בשל כך הוצאו לחל"ת 250 עובדים ● "לצערנו אנו נכשלים במתן שירות לחולי קורונה ולשאר החולים"

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

נתניהו בקבינט הקורונה: רמת התחלואה בישראל היא מהגבוהות בעולם

ישיבת קבינט הקורונה נפתחה ובה יעלו לדיון סוגיות אסטרטגיות של המאבק במגיפה, וגם סוגיות מיידיות כמו חידוש פעילות התרבות בישראל ● השרה מירב כהן משתתפת בדיון כמשקיפה - זאת לאחר שנמתחה ביקורת חריפה על היעדר נשים בקבינט

נור זועבי, בודקת תוכנה בסיילספורס / צילום: ויקטור (ויקי) לוי

"לא משנה באיזה שלב בחיים, כשלא מתאים תעשו שינוי"

נור זועבי, בת 33, בודקת תוכנה בסיילספורס ● טווח שכר: 26-21 אלף שקל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 2 באוגוסט 2020

אתמול באיכילוב: 13 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים