גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אילו פורמטים ישראליים יככבו ביריד הטלוויזיה השנה?

דורי מדיה, קשת, ארמוזה פורמטס ועוד יצרני תוכן ישראליים יוצאים בשבוע הבא ליריד הטלוויזיה מיפ ■ המטרה: לשווק את הפורמטים ולייצר את הלהיט העולמי הבא על המסך הקטן

הפורמט מי למעלה עם ארז טל וישראל קטורזה/צילום:פיני סילוק
הפורמט מי למעלה עם ארז טל וישראל קטורזה/צילום:פיני סילוק

המכירות הגדולות לא נעשות ביריד הטלוויזיה מיפ, שייפתח בשבוע הבא בעיירת החוף הצרפתית קאן שבצרפת. היריד הגדול, אשר אליו מתנקזת תעשיית התוכן העולמית, הוא בעיקר הזדמנות פז לרענן את מערכות היחסים בין הרוכשים לספקים, בין גופי השידור למפתחים ובין המפיצים ליוצרים. זה לא שלא נחתמות עסקאות בארבעת ימי הפסטיבל, ואף יש לא מעט כאלה, אלא שהמפגשים הערים והאינטנסיביים במהלך הימים הארוכים שם הם בעיקר שלב בדרך או מיד לאחר חתימת העסקה.

מערכות היחסים שבנה השוק הישראלי במהלך השנים מתוחזקות ביריד, אך הקשרים האישיים שהגורמים המקומיים הצליחו לבנות מאפשרים מכירה וקנייה במהלך השנה כולה. פסטיבל מיפ טוב לעשיית רושם ולהשקות מבטיחות.

על-פי גורמים בשוק המקומי, גם ההשקות התמתנו. בעיקר, בגלל אכזבות שנחל שוק התוכן העולמי מפורמטים מבטיחים כמו "הכוכב הבא" הישראלית או "אוטופיה" האמריקאי. השוק הוריד את הלחץ מהחיפוש אחר "האח הגדול" או "הישרדות" הבאים, והוא מסתפק בתוכן טוב וכלכלי - כזה שעשוי לעבוד ולהתאים לכל פלטפורמה.

כך למשל, דורי מדיה החלה כבר במכירות של פורמט שלא רבים זוכרים אותו בישראל, "זוג מנצח VIP", ששודר בערוץ 10. במהלך השנה האחרונה הפורמט של חברת ההפקה אבוט המאירי נמכר ושודר בהצלחה גדולה בדרום-אפריקה; וכעת הוא עושה דרכו לשידור במדינות רבות בעולם, ובראשן הודו.

באופן מסורתי, אחד הביתנים הגדולים בפסטיבל מיפ מדי שנה שייך לדורי מדיה. החברה הישראלית, בעלת הזרועות העמוקות בדרום-אמריקה, תגיע לקאן שבצרפת עם הקטלוג העשיר שלה, שיכלול 6,000 שעות שידור וכן עם פורמטים שיופצו לראשונה; בהם, "איט גירלז", תוכנית שזכתה להצלחה בערוץ הוט בידור ישראלי, בהפקת אבוט המאירי; "אספרנצה מיה", טלנובלה ארגנטינאית שזוכה להצלחה גדולה בדרום אמריקה, בהפקה משותפת של דורי מדיה אינטרנשנל ופולקה; "אשתו של גיורא", קומדיה ששודרה בערוץ 10, בהפקה של הזרוע ההפקתית של דורי בישראל, דרסט הפקות; והסדרות המיועדות לילדים "מריו" (ערוץ הילדים ו-yes) ו"דוקטור ליבי", המיועדת לשידור בהוט.

נציגי תוכן ישראלים

עשרות אנשי טלוויזיה ותוכן ישראלים יצאו גם השנה ליריד - מרביתם יגיעו לרכוש תוכן, חלקם יגיעו גם למכור. בין הנוסעים יהיה אפשר למצוא גם את נציגי אולפני הרצליה, ובראשם המנכ"ל, יואב פרץ; את אנשי סלוצקי אפיקי תקשורת ובהם חיים סלוצקי, מנהלת הערוצים, רינת קליין, ומנהלת הרכש עידית פנקס; מהזכיינית רשת יצאו המשנה למנכ"ל, אילן טוביהו, סמנכ"ל התוכניות, ארז בן הרוש, ומנהלת המחלקה הבינלאומית, שרון גלבאום שפאן; גם המפיק אסף גיל, מוותיקי הפסטיבל שנהג לפקוד אותו עוד בטרם התעשייה הישראלית גילתה את ההזדמנות, מגיע בשנים האחרונות, לא רק כרוכש אלא כמפתח. השנה הוא כבר החל במכירות הפורמט שלו "לתפוס את הרגע", שיעלה בקרוב בערוץ 1 ונמכר לגרמניה ולבריטניה.

עשור לארמוזה פורמטס

מיפ הקרוב, יהיה היריד ה-10 במספר שבו תיקח חלק חברת ארמוזה פורמטס של אבי ארמוזה, שמציינת 10 שנים לפעילותה והיא אף תערוך מסיבה ישראלית בקאן לציון יום השנה להיווסדה. ארמוזה היה במידה רבה פורץ הדרך של סחר הפורמטים הישראלי בעולם ובשנים האחרונות רשם קפיצת מדרגה, כשהחל בפיתוח תוכן בעצמו בשיתוף גופים מחוץ לישראל. כיום לחברה יש למעלה מ-75 פורמטים ויותר מ-70 הפקות ב-35 מדינות ברחבי העולם. את שנתה העשירית ציינה ארמוזה פורמטס, כשרשת השידור האמריקאית NBC הזמינה לעונה שנייה את "I Can Do That", שעשועון פרי פיתוחה של החברה.

השנה תביא החברה חמישה פורמטים חדשים למיפ: "The Virgins" הוא דוקו-ריאליטי של ערוץ 10, בהפקת ארמוזה פורמטס ומעגלות הפקות. הסדרה עוקבת אחר סיפוריהם של אנשים שחוו לראשונה בחייהם חוויות משנות חיים; "Double or Nothing" הוא שעשועון משימות אולפני מבוסס אתגרים, בהפקת ארמוזה פורמטס, סטודיו גלאם ו-NBA Productions ו-Live From My Home הוא ריאליטי מוזיקלי, שפותח בקנדה בהפקת Productions Deferlantes. במסגרת התוכנית יתחרו מביתם בכל שבוע 4 אנשים שאוהבים לשיר. בכל יום יבחרו המתחרים את המקום בביתם שבו ירצו להופיע, יקימו את הבמה, ויתאמנו. ההופעה תנוקד על-ידי המופיעים האחרים, והזוכה השבועי יזכה גם בסכום כסף; כמו כן, ארמוזה פורמטס זכתה להפיץ בעולם את הפורמט של "זגורי אימפריה", ואת דרמת המתח הקנדית "Karl & Max".

קשת אינטרנשיונל, שתקים אף היא דוכן מרשים ביריד, תציב בחזית הקטלוג שלה את דרמת המתח "כפולים", ואת השעשועון "מי למעלה?" של ארז טל ונינה סטורמס. "כפולים", שיצרו מריה פלדמן ועמית כהן, עוסקת בחמישה אזרחים ישראלים, המוצאים עצמם לפתע במרכזה של פרשיית ריגול. בטרם שידורה זכתה השנה הסדרה בפרס הסדרה הטובה ביותר בפסטיבל Series Mania, ואף נבחרה להקרנת בכורה בפסטיבל ברלין - סדרת הדרמה הישראלית הראשונה והיחידה שהוצגה בפסטיבל. באחרונה נמכרה הסדרה לערוץ הכבלים הצרפתי CANAL. השעשועון "מי למעלה?", שצפוי לעלות בקרוב בערוץ 2, כולל תחרות ישירה בין שלושה מפורסמים.

קשת אינטרנשיונל תציע למכירה גם את הפורמטים של "החדש של עומרי גורדון", הדרמה הקומית שיצרו עידו רוזנבלום ואסף שלמון; "נוקאאוט", של עמי גלאם, עופר שכטר ושי פילאר; "סבנה", שיצר והפיק נתי דינר; "ג'וני ואבירי הגליל", ששודרה ב-yes; ופורמט שידוכים בשם "?When Do You Get Off" שפותח בקשת UK והוזמן על-ידי ITVBE באנגליה. קשת תמשיך להפיץ גם את "הכוכב הבא", "BOOM", הסיטקום "סברי מרנן" ו"להיות איתה".

עוד כתבות

בנימין נתניהו וישראל כ"ץ / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

מליאת הכנסת אישרה את התוכנית הכלכלית לסיוע למשק

ברגע האחרון הוסיף שר האוצר כ"ץ הבטחה לשר אריה דרעי לאשר תקציב משמעותי לשם הקמת רשת לביטחון תזונתי לשכבות מוחלשות

חיסון לקורונה / אילוסטרציה: Dado Ruvic, רויטרס

תקווה ישראלית? האוניברסיטה העברית מדווחת על תרופה "שיכולה להפוך את הקורונה להצטננות"

התרופה, שנועדה במקור לטיפול בעודף שומנים בדם, פוגעת ביכולת של הוירוס להתרבות בתוך שומן בתאי הריאה ● ממצאיו של פרופ' יעקב נחמיאס עשויים להסביר את הקשר בין מחלות מטבוליות לבין פגיעה חמורה מן הוירוס

דן שולמן, מנכ"ל פייפאל / צילום: רויטרס

פייפאל חושפת: החברה "מפתחת יכולות" בתחום מטבעות הקריפטו

ענקית הפינטק האמריקאית הציגה לראשונה את פעילותה בתחום במכתב ששלחה לנציבות האירופית ● בחודש שעבר דווח כי פייפאל עשויה לאפשר קנייה ומכירה של מטבעות דיגיטליים ליותר מ-300 מיליון משתמשי השירותים שלה בעולם

מסיושי סאן, מנכ"ל סופטבנק / צילום: Takehito Kobayashi, רויטרס

סופטבנק זקוקה למזומנים: שוקלת מכירת יצרנית השבבים ARM

לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", החברה עשויה למכור את החברה או להנפיק אותה בבורסה ● סופטבנק רכשה את ARM לפני ארבע שנים ב-32 מיליארד דולר

מתחם סולארי אשלים / צילום: איל יצהר

במקום אנרגיות מזהמות: ישראל צפויה להכניס מתקני אגירה למשק החשמל

רשות החשמל מודיעה על סיום מכרז להקמת מתקני אנרגיה מחודשת משולבי אגירה, שיאפשרו לצמצם את השימוש באנרגיות מזהמות ● התעריף שנקבע במכרז זול יותר מתעריף חברת החשמל

אייל רביד, בעלי ויקטורי / צילום: יח"צ

מנכ"ל ויקטורי תוקף את מיזם ההלוואות של המתחרה ויוצא עם תכנית "הלוואה" ללא ריבית

הרשת מציעה כרטיס לטעינת מזון עד 10,000 שקל ברשת ומבטיחה – ללא עמלת רישום וללא ריבית ● הכרטיס יוטען ב-12 תשלומים ללא ריבית כשהרשת סופגת עלויות אך גם מבטיחה לעצמה מחזור שנה קדימה ● אייל רביד: "כשאני רואה את המתחרים מציעים הלוואות לכל דורש אני פשוט נחרד"

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

משרד האוצר: הזוגות הצעירים חשבו שהקורונה הסתיימה והתנפלו על שוק הדירות בחודש מאי

כך עולה מנתוני הכלכלנית הראשית באוצר על שוק המגורים ● בחודש מאי בוצעו 6,500 עסקאות, רובן מצד זוגות צעירים ● ואולם רק רבע מהרכישות שלהם בוצעו במסגרת מחיר למשתכן ● חמישית מכלל הקבלנים פנו לקרן להלוואות בערבויות מדינה, בבקשת סיוע

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

הרוכש הפוטנציאלי של אל על מחמם מנועים – שכר משרד יחסי ציבור

וגם: יש קונצנזוס להשקעה בביומד וגם חדשות טובות גם בימי קורונה

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

העימות בין ברקת לדירקטוריון כלל החזקות מסלים והרגולטור מאיים לקחת את היתר השליטה

לאחר שדירקטוריון כלל החזקות ביטוח הציבורית דחה ביקורת של הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת ביחס לאי הזרמת כספי הנפקת המניות מאשתקד, כותב הרגולטור: "התנהלות זו יש בה כדי להשליך על מצבם של בעלי המניות של כלל החזקות באופן מהותי"

לצעירים נגמרים מקומות העבודה בעקבות המשבר הכלכלי והאבטלה מזנקת / צילום: כדיה לוי, גלובס

התחום שלכם מושבת? בעולם מעודדים הסבה מקצועית, ישראל חותכת בדמי האבטלה למשתתפים בהכשרות

במדינות רבות מתמרצים את העובדים בתחומים שהושבתו לעבור הכשרות להחלפת מקצוע, אבל בישראל מי שפונה להכשרה מקצועית מאבד 30% מדמי האבטלה • המומחים מסכימים: כדי לעצור את הדימום בשוק התעסוקה, צריך לשלב ידיים עם המעסיקים, לממן את ההכשרות ולתגמל את העובדים

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

חוק התעופה המותאם לימי קורונה אושר סופית. מה צריך לדעת עליו?

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הנוסח המעודכן בהוראת שעה לחוק שאמור להיטיב עם חברות התעופה על חשבון הצרכנים ● החוק עדיין מחייב את החברות להחזיר לצרכנים את כספם על טיסות שבוטלו, סעיף שהחברות שאפו שיבוטל (ויאפשר להן להעניק זיכוי בלבד)

רשת NEW YORK & Company הותיקה פושטת את הרגל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אפקט הקורונה: רשת New York & Co מתכוננת לסגירת כל חנויותיה במסגרת פשיטת רגל

החברה האם של המותג הוותיק, RTW Retailwinds, הגישה בקשת להגנה מפשיטת רגל ● עקב המצב הרשת כבר השיקה מבצעי מכירות לחסיול המלאי ב־387 החנויות שלה ברחבי ארה"ב ● החברה גם שוקלת מכירה של עסקי המסחר האלקטרוני והקניין הרוחני שלה

עוזרי מנכ"לי הבנקים הגדולים בארה"ב בשימוע על אחריות הבנקים למשבר הכלכלי ב־2008. 100% לבנים / צילום: AP - Tom Williams

וול סטריט, תסתכלי במראה: את יותר מדי לבנה

הם מינו אחראים על גיוון תעסוקתי, שינו את כללי חיפוש המועמדים, הציבו לעצמם יעדים כמותיים ובכל זאת: המרכז הפיננסי הגדול בעולם הוא עדיין מועדון סגור של גברים לבנים ● האם המהומות בארצות הברית סוף-סוף ישנו את המאזן?

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר, גלובס

גילעד אלטשולר קונה: "הבנו שיש 'אובר שוטינג' במניות הנדל"ן המניב והבנקים"

לאחר שמימש נתחים משמעותיים מהחזקותיו במניות נדל"ן הנסחרות בת"א, חזר אלטשולר שחם לבצע השקעות של מאות מיליוני שקלים ● גילעד אלטשולר: "אפילו בירידה של כ-25% בשכר הדירה וירידה בתפוסות במרכזים המסחריים ובמשרדים, החברות האלה מעניינות להשקעה"

מערכת מיזוג במשרד / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חלונות פתוחים וכיול המזגן: כך תפחיתו את הסיכון להידבק במשרד

מה המדע יודע על סיכויי ההידבקות בקורונה מווירוס שנישא באוויר ● מדוע מומחים לבריאות הציבור מעריכים שזו לא דרך ההדבקה העיקרית ● ואיך בכל זאת בנייני משרדים יכולים להפחית את הסיכונים

מטוסי דלתא חונים בשדה התעופה בקנזס סיטי, ארה"ב / צילום: Charlie Riedel, AP

דלתא איירליינס הפסידה 5.7 מיליארד דולר ברבעון השני של 2020

דלתא איירליינס מקצצת בחצי את מספר הטיסות שתכננה להוסיף בחודש הבא, בשל הירידה בביקושים עקב מגפת הקורונה ● ההכנסות ברבעון שהסתיים ביוני צנחו ב-88% ביחס לאשתקד והסתכמו ב-1.47 מליארד דולר

מסעדה סגורה לפי תקנות הסגר / צילום: בר לביא, גלובס

סקר מצב העסקים בקורונה: זינוק במפוטרים בהייטק, ענף המסעדנות נפגע הכי קשה

לפי הלמ"ס, היקף המפוטרים בכלל הענפים במשק גדל: מ-4.5% באמצע יוני ל-7.6% כעת ● ענף המסעדנות מוביל עם שיעור של 13.5% מפוטרים ●  שיעור המפוטרים בהייטק זינק מ-4.5% ביוני ל-7.1%

הפגנת העצמאים על מתווה הסיוע הממשלתי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דמי אבטלה לעצמאים בדרך לחקיקה, השאלה היא למי יילך הקרדיט

להצלחה הזאת יש הרבה אבות: ראש הממשלה נתניהו, השרים כ"ץ, פרץ ושמולי ואפילו ההסתדרות שבקושי מייצגת עצמאים מעורבת ● בינתיים מתרבים הסימנים שהפעם המהלך באמת יקרה

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

העליון דחה את ערעור פורום קהלת לביטול דמי החבר בהסתדרות

פורום קהלת ערער על דחיית בקשה לתביעה ייצוגית נגד ההסתדרות בסך 4.7 מיליארד שקל ● בפורום טענו כי ההסתדרות גבוה דמי חבר העולים על דמי החבר המרביים שרשאית אגודה עותמאנית לגבות מחבריה

מפעל רכב של GM בסין. קאמבק במכירות / צילום: Yu fangping, רויטרס

האיחוד האירופי מגיב למהלך הסיני בהונג קונג: ויזות לאזרחי העיר ואיסור על ייצוא טכנולוגיות רגישות

לאחר שאותת בתחילה כי הוא יימנע מנקיטת צעדים בתגובה לפגיעה בזכויות אדם בהונג קונג, בכירים בבריסל אומרים עכשיו כי אסור שמהלכיה של סין יישארו ללא תגובה ● הממשלות בוחנות עתה את הצעדים שהוצעו במפגש שרי החוץ