גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניסים משעל: "יש געגוע למבצעים בהם צה"ל היה יצירתי וחכם"

הספר "הלוחמים פשטו עם שחר", שכתבו ניסים משעל ומיכאל בר-זהר, מתאר את המבצעים המיוחדים של צה"ל ממלחמת העצמאות ועד "צוק איתן" ■ בריאיון ל"גלובס" מדבר משעל על הצמא של הציבור הישראלי לספרים מהז'אנר

ניסים משעל ומיכאל בר זהר / צילום: תמר מצפי
ניסים משעל ומיכאל בר זהר / צילום: תמר מצפי

אם "המוסד" קודם מחסל ואז, בזכות שמו הנודע בעולם, "מוכר" מצוין ספרים וסרטים שנכתבים ונעשים עליו, אז את הצלחת "המוסד המבצעים הגדולים" (הוצאת "ידיעות ספרים") ספרם הקודם של מיכאל בר-זהר וניסים משעל, אפשר אולי להגדיר כ"מכירת חיסול". כ-170 אלף עותקים נמכרו בארץ, עוד כמות דומה בחו"ל. ואם המוסד מוכר, אולי גם הסיירות הצה"ליות - שעליהן נסוב ספרם הנוכחי, הן בעלות פוטנציאל ספרותי-כלכלי שכזה.

סוגייה זו נבחנת עתה עם צאתו לאור של - "הלוחמים פשטו עם שחר", על המבצעים המיוחדים של צה"ל ממלחמת העצמאות ב-1948 ועד "צוק איתן" בקיץ שעבר.

ברוח זו ובמילותיו שלו, משעל מתאר בריאיון ל"גלובס" יחד עם בר-זהר, את מה שהביא להוצאת הספר: "זיהינו שהציבור אוהב מאוד לקרוא על מבצעים. הספר הקודם על המוסד היה רב-מכר הרבה זמן בארץ ותורגם ב-28 מדינות, וגם שם הוא כיכב ברשימות רבי-המכר. לאור ההצלחה החלטנו ללכת לצה"ל, למבצעים המיוחדים, שהם מרתקים. יש געגוע למבצעים שבהם היה זה צה"ל היצירתי, החכם, ששולח יחידות קומנדו למבצעים במקום מסות של כוחות.

"הדוגמה הכי בולטת הייתה לדעתי ב'אביב נעורים' (חיסול הנהגת "ספטמבר השחור" ומפקדת "החזית העממית" בביירות באפריל 1973, בעקבות רצח הספורטאים באולימפיאדת מינכן י.מ). בהתחלה שקלו לצאת אליו עם כוחות מאוד גדולים, ובסוף הוחלט ללכת על כוח קטן בהרבה שהיה שילוב של מטכ"ל, השייטת, המוסד ויחידה מצומצמת מחטיבת צנחנים".

עטיפת הספר

הטריגר של "צוק איתן"

הספר יצא בתחילה בגרסה מצולמת, ועתה הוא מופיע כטקסט כתוב. בין לבין התרחש בקיץ שעבר מבצע "צוק איתן", ולדברי בר-זהר הוא היה הטריגר לגרסה הכתובה. "הוא לא היה באלבום שלנו, ולדעתנו הוא מאוד חשוב, כמסגרת של סיפור שלא נגמר, של 3 מבצעים שמסתיימים בלי הכרעה סופית", הוא אומר.

- הספר נקרא "המבצעים הגדולים". המבצעים האחרונים בעזה לא נדמים למשהו מכל אותם אלה של העבר - עם ההעזה, היוזמה והמקוריות. למה שדווקא הם יהיו הטריגר לספר הזה?

בר-זהר: "זה כל האסון. ב'צוק איתן' אנו כותבים שפעם נוספת רואים שמאבק עם מחבלים לא מנהלים עם מסות של צבא, אלא צריך לחשוב על דרכים מתוחכמות, כמו בעבר.

"במבצע הזה, כל יום ציפיתי שנשמע שהסיירות השתלטו על בית-החולים שיפא, שם ישבו ראשי המחבלים, אבל ראיתי שדברים כאלה לא באים בכלל במחשבה של המתכננים. במקום אלה נהיה לנו צבא גדול וכבד מאוד, שחושב שכל דבר אפשר לפתור בכוח הטנקים והנגמ"שים. זה לא נכון לפעול ככה. לכן שמחנו לשמוע שהרמטכ"ל הנוכחי, גדי אייזנקוט, החליט להקים את חטיבת הסיירות, שתפעל עם שיטות פעולה מיוחדות".

משעל: "לאורך הספר אתה רואה שכאשר יש מנהיגות צבאית ומדינית חזקה, כמו פעם, יש מבצעים גדולים - כשמשה דיין שר ביטחון; כשיצחק רבין ראש ממשלה באנטבה; אהוד אולמרט בחיסול הכור בסוריה, לפי מקורות זרים; ומנחם בגין בחיסול הכור בעיראק. אתה יכול להגיע לתובנה מהספר שכדי לצאת למבצעים נועזים, צריך גיבוי של מנהיגות אמיצה וחכמה, שיכולה לאשר אותם. קח כל מבצע ותראה מי היו המנהיגים באותם ימים".

בר-זהר: "המעניין הוא שהמנהיגות של היום, שב'צוק איתן' פעלה בצורה הכי מרובעת, הגיעה מהמקומות של המבצעים הללו. בני גנץ היה מפקד שלד"ג, נתניהו ובוגי יעלון השתתפו במבצעים נועזים בסיירת מטכ"ל. אבל הניסיון האישי לא פעל בכלל כשההגה בידיהם.

"יש גם תופעה של שיכרון הכוח. יש לנו כוח רב כל-כך, שנראה שנוכל 'לשטח' את האויב, אבל ככה גם אף אחד לא חשב על המנהרות שמתחת לרגליים שלנו. זה היעדר של חשיבה מקורית, כי אתה בטוח שבכוח הצבאי הגדול תוכל לפתור כל בעיה".

- ההימנעות מיוזמה ומפעולה נועזת בעומק השטח נובעת גם מחשש גובר מפני חיילים הרוגים.

בר-זהר: "בדיוק. היום השיקול העיקרי זה שלא יהיו חיילים הרוגים. במלחמת לבנון השנייה פגשתי תחת מטר הקטיושות את אודי אדם, אלוף פיקוד צפון, ושאלתי אותו למה לא שולחים את הצבא. הוא ענה שיש הוראה לחוס על החיילים, אז שאלתי אותו: 'ומי חס על האזרחים?'".

- וצה"ל של פעם לא חס על החיילים?

בר-זהר: "לפני שיצאו לפשיטה באי גרין (בשנת 1969 י.מ), הרמטכ"ל חיים בר-לב אמר ללוחמי הקומנדו שאם יהיו בפעולה יותר מ-10 הרוגים, זו תבוסה. גם אז חשבו על מספר האבידות, אבל לא כמו שהיום".

חוזרים לאנטבה

משעל אומר כי "חשיבות הספר היא בריכוז של המבצעים, בהבאתם לציבור אחרי תחקירים, עדויות וקריאה רבה". ובאמת יש לתמוה אולי אם לא שמענו כבר את כל מה שאפשר על "אביב נעורים", "מבצע אנטבה" ודומיהם.

על הרקע הזה, המחברים מדגימים את מה שמחדש הספר, דרך שיחות שקיימו בנוגע לכל מבצע שמתואר, עם אחד האנשים שהשתתף בו.

משעל: "ישי אבירם, למשל, שטס עם רון ארד, סיפר לנו שהם הגיעו ליעד, ותקלה טכנית גרמה לכך שהמטוס התחיל להתפרק. הוא מספר בריאיון שהוא התחיל לאבד את ההכרה, ואז רון ארד לחץ על כיסא המפלט, והם צנחו לאזור מלא מחבלים. ישי סיפר שרון לא ענה לו במכשיר הקשר, והוא ראה שרון לא מצליח לנווט למקום שנקי ממחבלים, והבין שחברו שבר את היד. ישי אמר לנו: 'אני חושב על רון כל יום. הוא בעצם הציל את חיי. הייתי בטוח שנהרגתי. אילולא רון, הייתי נשאר במטוס המתרסק'".

משעל מספר גם על מבצע במלחמת לבנון הראשונה, שנחשב לאחד המבריקים, דווקא במסגרת מלחמה שאינה זכורה במיוחד ככזו: "אביאם סלע (טייס קרב ולימים מפעילו של ג'ונתן פולארד - י.מ), סיפר לנו על אחד המבצעים הפחות ידועים אבל המשמעותיים של חיל האוויר, ערצב 19. זו הייתה פעולה לחיסול סוללות הטילים החדשות של הסורים. המבצע היה מאוד מתוחכם ודרש הרבה הפעלת מוחות - בהפעלת 100 מטוסים בקבוצות קבוצות, התזמון המדויק היה קריטי. איזה גל ייצא ואיזה ייכנס, איזו הסחה יעשו. כיצד להגיב לכל דבר שישתנה. המוח היהודי היה צריך פה לפעול.

"ובמוח הזה השתמשו הרבה. המעניין והכי לא ידוע בהקשר לזה הוא שחוץ מהתייעצות עם מדענים ממכון ויצמן, המוח מאחורי המבצע היה יהודי חרדי מבני-ברק, מנחם קראוס, חסר השכלה רשמית אבל גאון ובעל ידע ייחודי. בשעת הפעולה הוא ישב בבור בבגדיו האזרחיים. הוא היה מעורב בכל התוכניות".

בר-זהר: "אפילו באנטבה, שנדמה שכבר סופר על כך הכול, גילינו באמצעות שיחה עם ראש המוסד, תמיר פרדו, שהוא היה קצין הקשר של יוני נתניהו. הוא ראה אותו נפגע ונופל, הרג את האוגנדי שירה בו ואמר למוקי בצר לתפוס פיקוד".

- במבט לאורך השנים, מה ניתן ללמוד מכל תיאור המבצעים הללו?

משעל: "שהפעלת מסות של כוח לא תמיד נכונה למצבים מיוחדים, וצריך לחזור לימים של 'בתחבולות תעשה לך מלחמה'. קח את המבצעים בעזה. אם 'צוק איתן' היה נפתח בחיסול הצמרת הצבאית של חמאס במקום הכנסת מסות של כוחות, אולי זה היה פותר את הבעיה. זו הדילמה - מסות מול תחכום".

עוד כתבות

סניף איקאה אשתאול - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף, גלובס

איזה שיא נדל"ני נשבר השבוע והתסבוכת של איקאה באשתאול. כותרות הנדל"ן

איפה יפצו יזמי פינוי בינוי את השכנים במיליון שקל ומדוע ● מה עומד מאחורי התסבוכת של סניף איקאה החדש ● מכת הביורוקרטיה של היתרי הבנייה בישראל, ועסקת הנדל"ן של רומן אברמוביץ' שהדהימה את עולם הנדל"ן

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

שש השנים הרעות של אדוארדו אלשטיין: יוצא להסדר חוב באי.די.בי לאחר ששפך לתוכה כ-3 מיליארד שקל

טיוטת ההצעה של אלשטיין לחיזוק מבנה ההון של חברת אי.די.בי כוללת הזרמת הון של 300 מיליון שקל ותספורת לנושים בהיקף של 600-700 מיליון שקל - כשליש מהחוב ● מניות ישראייר יירשמו למסחר בבורסה

ניהול חדשנות בהייטק הישראלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מחקר: ישראל במקום השלישי בדירוג האקוסיסטמים הטכנולוגיים המובילים

סקר של חברת היעוץ הישראלית-שוויצרית StartupBlink מצביע על התחזקות של ישראל בדירוג האקוסיסטמים הטכנולוגיים העולמי מהמקום הרביעי למקום השלישי ● בדירוג הערים: תל אביב יורדת בדירוג מהמקום השישי לשביעי ● בייג'ינג ושנחאי מזנקות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בתל אביב: ת"א 90 הוסיף 0.6%

לייבפרסון איבדה 4.4%, אודיוקודס צנחה בכ-5.1% לאחר גל עליות מתמשך ● אלשטיין מציע הסדר חוב למחזיקי האג"ח של אי.די.בי ● גילת פרסמה דוחות חלשים לרבעון הראשון ● מבנה זינקה בכ-8%, מליסרון בכ-6%

האלגוריתם של Skyline AI / הדמיה: יח"צ

הסטארט-אפ Skyline AI רואה בקורונה הזדמנות צמיחה

עד היום גייסה החברה 25 מיליון דולר בשני סבבי ההשקעה ● "התקופה הזו יצרה עבורנו הזדמנות צמיחה אדירה והוכחת היתרון הבולט של הטכנולוגיה, בתקופה שבה שוק הנדל"ן בארה"ב קפא והשתנה בפרק זמן קצר מאוד"

ניהול בימי קורונה

מחקר אחד בשבוע: איך מנטרלים סטריאוטיפים והטיות בלתי מודעות?

גם אנשים שמחשיבים את עצמם לנאורים, רציונליים ומודעים, פועלים לא פעם בהסתמך על דעות קדומות. כך אפשר להתגבר על זה

תיבות דואר בבנין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

פס"ד: הזכות הבלתי רשומה גברה פעם נוספת על הנושה המעקל

דירה שהוענקה במתנה לא נרשמה על שם המקבל, ובכל זאת נקבע כי יש לו זכות בה ● הפסיקה עלולה להביא לפיחות נוסף במעמדו של מרשם המקרקעין

פועלי בנייה סינים. מהגרי העבודה הם שליש מכוח העבודה הסיני  / צילום: Arek Rataj, Associated Press

העובדים הדפוקים של סין משלמים את מחיר הקורונה: נותרו בלי עבודה ובלי שכר

290 מיליון מהגרי העבודה מהכפר ישנם בסין ובעשורים האחרונים הם תרמו תרומה מכרעת לצמיחתה המסחררת • כעת מהגרים אלו, הנחשבים כאזרחים סוג ב' ונטולי זכויות סוציאליות לפי הגדרות היסטוריות של המדינה, הם הראשונים להיפגע מהמיתון הכלכלי

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מועצת התאגיד: כמחצית מהגרעון הוא כתוצאה "מטעויות שונות שנעשו ע"י ההנהלה"

המועצה היוצאת הנחתה את הנהלת התאגיד להימנע מפגיעה בליבת עשיית התאגיד ובעובדים "שאינם אחראים בשום צורה לגירעון שנוצר" ● למרות זאת, היום קיבלו העובדים הודעה על צעדי צמצום

שי באב"ד / צילום: איל יצהר

"סגרתי לאנשים את העסק ביום אחד": מנכ"ל האוצר מסכם קדנציה סוערת בראיון מפויס

שי באב"ד, מנכ"ל האוצר היוצא, מודה בראיון פרידה שהסיוע שהמגזר העסקי נזקק לו בשל הקורונה לא הגיע בזמן, ומסכם קדנציה של עשייה ופעילות ענפה לצד עימותים ומאבקים, בטון מפויס ומפתיע ● "הלב שלי נמצא במגזר הציבורי, אשמח להיות מנכ"ל משרד הביטחון"

איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית / צילום: צילום מסך מפייסבוק

הלכה לעולמה איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית

אביה של איירין, מוס טריפלט, נלחם במלחמה בין השנים 1862 ל-1865 ● כבת נכה של ותיק מלחמה, זכתה טריפלט לפנסיה בגובה 73.13 דולר בחודש מהממשל האמריקאי

אלפא ג'וליה וולוצ'ה 2020 / צילום: יח"צ

"רומיאו ויוליה" של עולם הרכב: אלפא רומיאו מציגה רומן בהמשכים

מכונית הספורט-סלון אלפא ג'וליה וולוצ'ה 2020 היא קלאסיקה מודרנית עם עיצוב שפונה לרגש והתנהגות דינמית, שכבר קשה למצוא כיום ● הגרסה המחודשת לא מיישרת קו עם הגרמניות באגף האלקטרוניקה אבל מדובר באופציה ייחודית

בית עסק שנסגר במרכז תל אביב. יותר עסקים ייסגרו ב־2020 מאשר עסקים שיפתחו  / צילום: איל יצהר, גלובס

60 אלף עסקים בסכנת סגירה. עד לאן תוביל אותנו הקורונה הכלכלית?

ההערכות האחרונות שפורסמו על ידי ארגון להב מדברות על 60 אלף עסקים שייסגרו בעקבות משבר הקורונה, אבל החשש הוא שהנתונים יהיו גבוהים יותר • "גלובס" בעקבות הרשימה ההולכת ומתארכת של עסקים שהודיעו על סגירה, והדאגה מתגובת שרשרת שתשפיע על שוק התעסוקה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

במרווח שבין הנסתר לנגלה בהצהרות של נתניהו וגנץ השבוע

העטיפות הנוצצות שהקיפו את כל הדברים נושרות כמחווה לכריסטו שמת וחושפות סדקים וחורים

ח"כ עמיר פרץ בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הכדור בעניין היטל ההיצף על המלט עבר לידי השר פרץ - הוועדה המייעצת המליצה שלא להעלותו

עתה, משהמלצות הוועדה נמסרו לשר פרץ, עומדים לרשותו 15 ימים להחלטה, שמבחינתו כנראה שלא תהיה קלה כל כך, זאת משום שלפרץ מכריז לאורך כל דרכו הפוליטית, כי הוא מתעתד להגן על התעשייה הישראלית

מה נמכר לאחרונה ב-800-750 אלף שקל בצפון / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מה אפשר לקנות עם 800 אלף שקל בצפון

קוטג' בן 4 חדרים בבית שאן או בעפולה, דירת 4 חדרים במעלות תרשיחא או 
דירת 3 חדרים בקריית ביאליק

 

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

ביהמ"ש: הבנק אינו צריך להתערב כאשר משקיע פועל באובססיביות

המחוזי קבע כי התמכרות לביצוע עסקאות באופן אובססיבי בחדר העסקאות של הבנק אינה מעידה על אי-כשירות נפשית של המשקיע, וכי הבנק אינו צריך להודיע על כך לבני משפחתו

הפגנה בקליפורניה בשבוע שעבר, במחאה על הסגר  / צילום: Ronen Tivony, רויטרס

מצאו פרצה: כך סידרה הקורונה לבעלי בניינים במנהטן סיוע חלומי

עשרות חברות נדל"ן בארה"ב הצליחו לקבל סיוע בהיקף עשרות מיליוני דולרים באמצעות חברות ניהול, בגלל "חור" בתוכניות הסיוע

שדה התעופה האנדה בטוקיו  / צילום: שאטרסטוק

כבר לא תהיה "גדולה ביפן": אלו קווים אל על מתכננת לבטל?

הקו לטוקיו שאמור היה להיות הראשון שמחבר ישירות בין שתי ישראל ויפן לא ייפתח בינתיים ● קווים נוספים שאל על מבטלת הם הקו לוונציה שסגור להזמנות עד לספטמבר והקו לסופיה שההזמנות אליו סגורות עד לחודש דצמבר ● הקו לסן פרנסיסקו סגור להזמנות עד לחודש מרץ 2021

מחאת המסעדנים שנפגעו ממגפת הקורונה מול הבונדסטג בברלין / צילום: DPA, Associated Press

השיטה הגרמנית להשתקמות מהקורונה: לשפוך כסף ומהר

גרמניה החליטה על חבילת תמריצים נוספת במסגרתה היא תוציא 130 מיליארד אירו שיתווספו ל־50 מיליארד אירו לעצמאים ובעלי עסקים – פי ארבעה משיעור ההוצאה כחלק מהתמ"ג בישראל ● זאת בנוסף להלוואות וערבויות בשווי 1.5 טריליון אירו לחברות גרמניות