גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנופי צמיחה? לא בתקציב הבא

לא לבריאות, לא לדיור ולא לחינוך - התקציב לא מפנה משאבים. נו טוב, לפחות אין גזרות של ממש

משה כחלון / צילום: אמיר סלמן - הארץ
משה כחלון / צילום: אמיר סלמן - הארץ

עם מינויו של משה כחלון לשר האוצר, נוצרו ציפיות רבות לשינוי ממשי בהפניית משאבים ובסדרי עדיפויות חדשים בתקציב המדינה. כחלון קיבל ירושה לא קלה, כי בכל התחומים העיקריים בהקשר החברתי-כלכלי חלה שחיקה בשנים האחרונות, והשגת היעדים הדרושים מהווים אתגר של ממש לכל שר.

ההוצאה האזרחית (ללא הוצאות ביטחון וריבית) בישראל היא נמוכה מאוד. ישראל ממוקמת במקום אחד לפני האחרון בהשוואה בינ"ל של ההוצאות האזרחיות כאחוז מהתוצר, עם 31% בשנת 2013, לעומת 43.3% בממוצע למדינות ה-OECD; ושיעור זה כמעט לא השתנה בשש השנים האחרונות. מתברר, כי גם בתקציב החדש לשנת 2016, אין בשורות חדשות בנושא זה - עם שיעור הוצאות אזרחיות צפוי של 31%-32%.

אחת הדוגמאות לכך שההוצאה האזרחית בישראל נמוכה היא העובדה שההוצאה הפרטית לחינוך לתלמיד גדלה בשנים 2009-2013 ב-3,183 שקל, במצטבר, ואף שעדיין אין נתונים על ההוצאה הפרטית לחינוך בשנת 2014, היא צפויה לעלות בעוד 752 שקלים בשנת 2015. כך גם לגבי ההוצאה הפרטית לבריאות לאדם, שאף היא גדלה בכ-690 שקלים בין 2009-2014.

בתחום הדיור, המצב גם הוא הורע - ומספר המשכורות הממוצע הנדרש לרכישת דירה גדל מ-103 בשנת 2008 ל-146 משכורות ברבעון הראשון של 2015. זאת, בזמן שמחירי הדירות ממשיכים לעלות גם השנה (לפי נתוני השמאי הממשלתי הראשי, מחירי הדירות עלו בכ-5% בשני הרבעונים הראשונים של שנת 2015).

בתחום מצב העוני - נכון לשנת 2013, מספר הנפשות המצויות מתחת לקו העוני נשאר ברמה גבוהה ומסתכם ב-1,658,200 איש, שהם 21.8% מאוכלוסיית ישראל. יש להניח, שנתון זה לא השתנה רבות במהלך 2014-2015.

עם ירושה כזאת, נשאלת השאלה - האם התקציב המוצע לשנים 2015-2016 יכול לשנות את המגמות הנ"ל? ברור כי על מנת לשנות כיוון באופן רציני חייבים לעצור את השחיקה המתמשכת בהוצאה האזרחית, ולהפנות למטרות הנ"ל משאבים רבים. אמנם, אין לצפות כי בתקציב אחד יהיה ניתן לתקן את כל העיוותים שנוצרו; אך לפחות ניתן היה לצפות למתווה המתחיל עם התקציב הזה, מתווה המחזק את העובדים בשכר נמוך, מתקן את השחיקה בקצבאות ומפנה יותר משאבים לחינוך ולבריאות. מתווה שיכול לייצר תוצאות בטווח של ארבע-חמש שנים.

נראה כי התקציב המוצע אינו נמצא בכיוון זה, ואין בו די מנופי צמיחה היכולים להניב את המשאבים הדרושים לשינוי. כבר היום ברור, כי הצמיחה לנפש השנה תהיה אפסית. גם השכר הריאלי לא צפוי להשתנות מהותית, והוא תקוע באותה רמה מאז שנת 2001, בזמן שהנטל בכל שאר התחומים רק הולך וגדל.

בהצעת התקציב לא הופנו משאבים של ממש לשינוי המצב בתחומי הבריאות, הדיור והחינוך. במקרה הטוב, התוספות המעטות שכן ניתנו לתחומים אלה משקפות את גידול האוכלוסייה לאחר כמעט שנתיים ללא תקציב.

המשאבים שהופנו לטיפול בעוני ולצמצום הפערים החברתיים אף הם מזעריים. מתוך 4 מיליארד שקלים בתקציב השנתי, ועוד 3.8 מיליארד שקלים בתקציב חד-פעמי, הדרושים ליישום המלצות "ועדת אלאלוף" (למלחמה בעוני) הופנו למטרה זו 860 מיליון שקלים בלבד לשנת 2015. ניתן היה גם במסגרת התקציב הזה לייצר צעדים מכוונים לגידול הפריון ולצמצום הפערים ברמות השכר בקרב העובדים על-ידי עידוד הכשרה מקצועית, לדוגמה.

רמת השכר בדרום הארץ נמוכה בכ-15% לעומת הממוצע הארצי, בזמן שכ-68% מהמשרות הפנויות דורשות עובדים עם הכשרה מקצועית. כלומר, הגברת ההכשרה המקצועית לאותם אזורים תביא להעלאת רמת הפריון, וכתוצאה מכך גם השכר יעלה. בעקבות זאת, צפוי כי גם מספר המשפחות העניות שמתחת לקו העוני יילך ויירד.

אך כדי לבצע צעדים מסוג זה, חייבת להיות מדיניות המפנה משאבים למטרה זו, וזאת רק דוגמה אחת. לכן, אפשר לקבוע כי התקציב המוצע לא מוביל לשום מקום. אין בו בסיס לשינוי כיוון במשק ולא תקווה חדשה. יחד עם זאת, ולמען ההגינות, נציין, כי בניגוד לתקציבים קודמים אין בתקציב זה גם גזירות של ממש.

הכותב הוא מנכ"ל מרכז מאקרו לכלכלה מדינית, לשעבר ראש מינהלת חברה ושלום במשרד ראש-הממשלה

עוד כתבות

הגנרל חליפה חפתר / צילום: Costas Baltas, רויטרס

ועידת השלום בברלין: הפסקת אש בלוב ויישום אמברגו הנשק שהטיל האו"ם

ועידת השלום התכנסה היום במטרה להפסיק את הלחימה בלוב ● שני הצדדים הנלחמים בלוב והמדינות שמספקות להם נשק הסכימו לאמץ את אמברגו האו"ם על העברת נשק

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

אפריקה בידי לוקסי: לפידות קפיטל הבטיחה גיוס של 115 מיליון שקל באג"ח להמרה

חברת ההשקעות של יעקב לוקסנבורג השלימה את כל המקורות הדרושים לה לרכישת הבעלות המלאה בקבוצת אפריקה ישראל ● עם הגופים שהשתתפו במכרז המוסדי נמנים ילין לפידות, קרן נוקד וקרנות הנאמנות של אי.בי.אי ומור

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

משתתפי ומשתתפות Valuable 500 Israel/  צילום: איציק יסנוביץ

על תבונה ונגישות: מי השיקו את פורום valuable 500 ישראל

וגם: רגע לפני פרישתו - שמואל פלדל, מנכ"ל סימנס ישראל, יצא לסיור פרידה

אופיר כהן/  צילום: יחצ

מינויים חדשים בזרוע הדיגיטל של קבוצת מקאן

אופיר כהן, עד לאחרונה המשנה למנכ"ל יוניברסל מקאן דיגיטל, מונה למנכ"ל החברה ● בנוסף מצטרף לקבוצה רון כספית, אחד הדמויות המוערכות בענף בתחום ה-CRM והמרקטינג אוטומיישן, שמונה למנכ"ל MRM - חברת הדאטה החדשה שהקימה מקאן

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ לשיא כל הזמנים, גילת ומבטח שמיר זינקו ב-14%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.4% לרמה של 1,725.8 נקודות, ת"א 90 טיפס ב-0.5% ● גילת זינקה על רקע הדיווח על מגעים לרכישתה ● בעלת המניות בגילת מניית מבטח שמיר הובילה את העליות וזינקה בכ-14%

אתר החרמון / צילום: דביר להר

עם הגשם בא התיאבון: הישראלים למדו לטייל גם כשרטוב וקר - ותיירות החורף בצפון בשיא של עשור

סופי השבוע הגשומים לא רק שאינם מרחיקים את הישראלים מצפון הארץ, אלא אף מסמנים מגמה חדשה המבטאת את הרגלי הנסיעות שהשתנו ● מלונאים: "השמיים נפתחו, ואנשים למדו שמטיילים גם כשיורד גשם" ● אז למה הצימרים לא נהנים מהמצב?

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 17-18 בינואר

בסופ"ש באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

המוסדיים אמרו כן ללבייב: הבטיח לעצמו החזקה של 92% לפחות במניות אפי פיתוח

ההיענות הגבוהה תאפשר ללבייב לפעול למחיקת מניות אפי פיתוח, הפועלת בשוק הנדל"ן של מוסקבה, מהמסחר בבורסת לונדון ● לבייב הגיש באוקטובר הצעה במחיר של 30 סנט למניה, ובחודש שעבר שדרג את הצעתו ל-39.4 סנט למניה

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין / צילום: יונתן זינדל

הדיון בחסינות נתניהו מתקרב: אדלשטיין יכנס את המליאה בשבוע הבא

מליאת הכנסת תכונס ביום שלישי הבא ● אדלשטיין: "הליך הדיון בבקשת החסינות של ראש הממשלה הפך למזוהם"

מכונת הציוצים של טראמפ / איור: איל אונגר, גלובס

מכונת ציוצים: שלוש שנות נשיאות טראמפ בגרסת הטוויטר. מה מסתתר בחשבון של השולף המהיר במערב

בכל הקשור לטוויטר, נשיא ארה"ב הוא השולף הכי מהיר במערב ● כמה פעמים הוא התייחס אל עצמו כ"נשיא הכי אהוב על כולם"? כמה פעמים הוא תקף גופי תקשורת? כמה פעמים הוא הדהד תיאוריות קונספירציה? ● כל המספרים מאחורי הציוצים ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד 

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Joshua Roberts

שר המסחר ההודי: אמזון לא עשתה לנו טובה גדולה בכך שהכריזה על השקעה של מיליארד דולר במדינה

"הם אולי מכניסים מיליארד דולר, אבל אם הם מפסידים כאן בערך מיליארד דולר בשנה, הם למעשה חייבים לממן את ההפסד הזה", אמר שר המסחר ההודי פיוש גויאל ביריד בנושא אבטחה בניו דלהי, "לכן זו לא טובה גדולה כשהם משקיעים בהודו מיליארד דולר"

מחירי הדיור / תמונה: שאטרסטוק

הפועלים ולאומי: שוק הנדל"ן ימשיך לעלות בשנה הנוכחית

בבנקים הגדולים צופים שעלייה בהתחלות בנייה תירשם בגלל הבשלת פרויקטים של מחיר למשתכן ● גם מחירי הדיור ימשיכו לעלות

 

סניף מקדונלד'ס / צילום: shutterstock

מקדונלד'ס ביטלה הסדרי בלעדיות במרכזים מסחריים והבדיקה של רשות התחרות תיסגר

במסגרת הבדיקה שנערכה התברר לממונה על התחרות, מיכל הלפרין, כי עוד טרם תחילת בדיקתה של רשות התחרות פעלה הרשת לביטול הסכמי הבלעדיות שהיו לה במרכזים מסחריים

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

הבנקים המממנים נוטים לטרפד את רכישת תהל, הנתונה בקשיים תזרימיים, בידי קבוצת שיכון ובינוי

ל"גלובס" נודע כי בימים אלו מתקיימים דיונים בין תהל לבין הבנקים לגבי מתווה התמיכה בחברה ● הצעת שיכון ובינוי לא התייחסה להשקעה במניות החברה-האם תהל גרופ אינטרנשיונל (TGI), אלא להשקעה בחברה-הבת תהל גרופ, וייתכן שלכן החליטו בבנקים שלא לאמץ את המתווה

וואטסאפ/ צילום: shutterstock

התקלה בוואטסאפ תוקנה חלקית: חלק מהמשתמשים חזרו לשגרה

(עדכון) - דיווחים על תקלה בשליחת מדיה באפליקציה החלו להתקבל החל משעה 13:00, וזאת במספר מדינות

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

חילופים בהנהלת יינות ביתן: דוד סבן ימונה לסמנכ"ל הכספים במקום איל וינברג

רו"ח איל וינברג כיהן בתפקיד כשנה וחצי ● סבן כיהן בשנים האחרונות כסמנכ"ל הכספים באיקאה

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

הלחץ מצד אמזון, נייק ואיקאה לא עזר: מושל טנסי יחתום על חוק שמונע זכות אימוץ מלהט"בים

החוק מגן על סוכנויות אימוץ ומעונות שלא מעניקים שירות למשפחות להט"בים ● למרות המחאה, החברות לא הודיעו שהן מתכננות לשנות את פעילותן בטנסי בתגובה להודעת המושל

בלומברג/  צילום: רויטרס, PETER HENDERSON

ההוצאה חסרת התקדים של בלומברג משנה את כלכלת הבחירות בארה"ב

מה הסכום שהוציא המיליארדר הדמוקרטי עד נקודה זו, כמה עלה לו ספוט תשדיר של 60 שניות במחצית משחק הסופרבול הקרוב, ומה הסיבה שהוא מתקיף את נשיא ארה"ב? ● "יש תחושה שבלומברג עושה משהו שהמפלגה שלו לא יכולה לעשות – ללכת בכוח נגד טראמפ"

אלי להב, בעל השליטה / צילום: איל יצהר

לקראת הפיכת אבי לוי לבעל מניות מרכזי: להב אל.אר חוזרת לתחום האנרגיה הסולארית

החברה במו"מ לרכישת חברה ישראלית פרטית בתחום האנרגיה המתחדשת בתמורה ל-44.6 מיליון שקל ● להב מתכננת לגייס בשבועיים הקרובים 150-180 מיליון שקל בהנפקת זכויות, ולוי צפוי להחזיק אחריה כ-40% מההון ● לפי אינדיקציה ראשונית, החברה צפויה לרשום רווח של 5-7 מיליון שקל מעליית שווי נכסים בגרמניה