גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כתב אישום: יו"ר עמותת צעירי חב"ד קיבל במירמה 3.5 מ' ש'

הרב יוסף אהרונוב מואשם, במסגרת הסדר טיעון, כי הורה לתורמי העמותה להעביר את התרומות לחשבון פרטי, תוך רישומן כהלוואות בספרים או אי-רישומן כלל ■ עורכי דינו: כל הכספים מהתרומות שימשו לפרויקט להצלת ילדי צ'רנוביל

פטיש דין משפט גזר דין עתירה דין וחשבון / צלם: פוטוס טו גו
פטיש דין משפט גזר דין עתירה דין וחשבון / צלם: פוטוס טו גו

יו"ר ומנהל צעירי חב"ד, הרב יוסף אהרונוב, שהיה אחראי על גיוס תרומות לעמותה, פתח חשבון בנק פרטי והעביר אליו כספי תרומות בהיקף של מיליוני שקלים, מבלי לדווח לתורמים ולעמותה על קבלתם - כך נטען בכתב אישום שהגישה הבוקר (א') פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) לבית המשפט המחוזי בעיר כנגד יוסף אהרונוב, בגין ריבוי עבירות של קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, מירמה והפרת אמונים בתאגיד, שימוש במירמה, עורמה ותחבולה במטרה להתחמק ממס ועבירת רישום כוזב במסמכי תאגיד.

לפי כתב האישום, שהוגש בידי עורכות הדין טלי נג'רי וליאת מנור במסגרת הסדר טיעון, אהרונוב שימש בשנים 2007-1999 ומשמש עד היום כיו"ר עמותת "אגודת צעירי חב"ד", שניזונה מכספי תרומות שהתקבלו מגורמים שונים בארץ ובחו"ל ומתמיכות אשר קיבלה מתקציב המדינה.

לפי האישום, אהרונוב שלט בעמותה ובעמותות הקשורות אליה, בפעילותה הפיננסית, בעובדיה, בתיעוד ורישום פעילותה הכספית, ולרוב פעל באמצעות אחרים שביצעו הוראות ומטלות אשר הטיל עליהם.

בכתב האישום נטען כי במסגרת שליטתו המוחלטת והבלעדית בעמותה ועל-מנת לקבל כספים במירמה בהיקף של מיליוני שקלים, ניהל אהרונוב את פעילותה הפיננסית של העמותה בשני מישורים: האחת גלויה לכל - והשנייה נסתרת מעיני החשב ורואה החשבון של העמותה וכן נסתרת מרשם העמותות ורשויות המדינה.

העלמת הכנסות

על-פי האישום, אהרונוב קיבל במירמה כספי תרומות שיועדו לחב"ד על-ידי כך שפתח חשבון בנק פרטי בבעלותו, על שם "חב"ד צ'רנוביל צ'ילדרן", והורה לתורמים מחו"ל להעביר לחשבון הנ"ל כספים. בהמשך הורה אהרונוב להנהלת החשבונות של העמותה לא לרשום את מלוא התרומות שהועברו לאותו חשבון וכן לרשום תרומות שנתקבלו כהלוואות.

אהרונוב מואשם כי אף נטל לעצמו שכר חודשי מהעמותה, למרות שלא היה רשאי לכך בהיותו חבר בוועד העמותה. לפי כתב האישום, הוא הורה להנהלת החשבונות לא לרשום בספרי העמותה כי שולם לו שכר חודשי, והצהיר בפני הרשויות כי הוא אינו מקבל שכר מהעמותה.

עוד על-פי האישום, אהרונוב הורה על רישום מוטעה של הוצאות השכר ששולמו לעובדים בעמותה.

לפי הנטען, בהסתמך על המצג הכוזב שהציג, העבירו תורמים מארה"ב לחשבון צ'רנוביל, משנת 2002 ועד שנת 2006, תרומות בסך כולל של כ-3.5 מיליון שקל, ואהרונוב קיבל במירמה את כספי התרומות הללו והעלים הכנסות נוספות, וכן סייע לעובדי העמותה להעלים הכנסות ולקבל תמיכות ממשרד החינוך שלא כחוק.

"הכספים נתקבלו במירמה בנסיבות מחמירות, בהתחשב בהיקפי הסכומים, בשיטתיות הפעולות, במשך הזמן שבו נתקבלו, בעובדה כי המדובר בתרומות אשר יועדו לעמותת 'צעירי חב"ד' ולהצלת ילדי צ'רנוביל, ובנאשם אשר ניצל את מעמדו הרם. בפעולותיו פגע הנאשם בשמה הטוב של 'צעירי חב"ד' ובאמון הציבור בה", נכתב באישום. "בפועלו כאמור נהג הנאשם, אגב מילוי תפקידו כיו"ר 'צעירי חב"ד', במירמה ובהפרת אמונים הפוגעת בעמותה".

עוד נטען באישום, כאמור, כי אהרונוב שימש כחבר ועד בעמותה ובמסגרת תפקידו הנ"ל, אסור היה לו לקבל שכר ממנה. לפי האישום, אהרונוב אף הצהיר לרשם העמותות כי אינו מקבל שכר מהעמותה, הגם שהפיק בתקופה הרלבנטית לאישום הכנסות מהעמותה ומריבית בסך כולל של כ-2.5 מיליון שקל, עליהם לא דיווח למס הכנסה. וזאת, נטען, במזיד ומתוך כוונה להתחמק ממס.

עוד נטען באישום כי בדוחות לשנים 2003-2007 שהגיש לפקיד השומה מסר הנאשם תרשומות כוזבות, לפיהן ההכנסות מריבית פטורות מניכוי מס, למרות שבפועל הכנסות אלה לא היו פטורות מניכוי מס בשל היותו תושב ישראל ולא תושב חוץ. בנוסף, לאחר פתיחת החקירה ולאור דרישת פקיד השומה, הגיש הנאשם לפקיד השומה דוחות, אך גם בהם לא דיווח על הכנסותיו.

נטילת אחריות

לפני כ-5 שנים, עם פתיחת החקירה, החלו מגעים בין אהרונוב ורשות המסים בעניין השומות האזרחיות שהוצאו לו ולעמותה. המגעים נוהלו מאז באופן רציף מול פקיד שומה ירושלים והבשילו לכדי הסדר אזרחי, שסלל את הדרך להסדר הטיעון במישור הפלילי, שנחתם בסוף השבוע שעבר.

כתב האישום שהוגש הבוקר והסדר הטיעון התאפשרו, בין היתר, בעקבות תשלום מס של 2.5 מיליון שקל, עליו הוסכם במסגרת ההסדר האזרחי מול רשות המסים - תשלום שצפוי להפחית, ככל הנראה, גם את גובה הקנס שיוטל על אהרונוב.

עם החתימה על הסדר הטיעון נסגרו השומות האזרחיות שהוצאו לאהרונוב, ועם ביצוע התשלום בפועל, ב-48 השעות האחרונות, הסכימה הפרקליטות להגיש את כתב האישום והסדר הטיעון המקלים.

סנגוריו של אהרונוב, עורכי הדין נתי שמחוני ואסף קליין ממשרד הרצוג-פוקס-נאמן, מסרו בתגובה: "הרב אהרונוב פועל במשך עשרות שנים במסירות אין-קץ למען המפעלים המבורכים של 'צעירי חב"ד'. הרב עושה לילות כימים כדי לאפשר לעמותה לשרוד בתנאים הקשים שבהם היא מצויה. תוך כדי ניהול המערכת המסועפת שבראשה הוא עומד, נעשו מעשים שהוא מביע את צערו עליהם ונוטל את האחריות לכך. עם זאת, חשוב להדגיש כי הרב אהרונוב לא נטל מעולם כספים לכיסו ואף לא מואשם בכך. כל הכספים שהתקבלו מכספי התרומות, שימשו לצורכי פרויקט נעלה להצלת ילדי צ'רנוביל".

עורכי הדין קובי גולדמן ואורי גולדמן, המייצגים את אהרונוב ואת העמותה בתיק השומה האזרחי של הפרשה, מסרו: "בעקבות מגעים אינטנסיביים שקיימנו לאחרונה עם רשות המסים, אהרונוב הסיר את המחדל לכאורה ושילם 2.5 מיליון שקל, באופן שסלל את הדרך לסיום ההליך הפלילי בהסדר טיעון מקל יחסית".

עוד כתבות

מתחם התחזוקה של הרכבת ליד רמלה / הדמיה: ברחנא אדריכלים ובוני ערים

בג"ץ מאפשר את בניית מתחם התחזוקה הענק של הרכבת ליד רמלה

זאת אחרי הקפאה של שנה ● עיריית רמלה ומפעל המלט נשר טענן בעתירה כי לות"ל לא הייתה סמכות לאשר את התוכניות, אך עתירתם נדחתה

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט: אם תוגבל יכולת העליון לבטל חוקים – לא תהיה לאזרח הגנה מהשלטון

היועמ"ש בכנס לשכת עוה"ד: "התביעה הכללית אינה רודפת איש; היא רודפת רק את האמת ואת הצדק; כל ההחלטות בתיקי נתניהו התקבלו בצורה מקצועית ועניינית, ללא כל הטיה" ● פרקליט המדינה שי ניצן: "הטענה הנשמעת כאילו מערכת אכיפת החוק מנסה 'להפיל' את רה"מ משיקולים זרים - היא טענת כזב"

חדוה בר / צילום: דוברות הכנסת, יצחק הררי

דוח הפיקוח על הבנקים: קיטון במס' העובדים, גידול במשתכרים לפחות 30 אלף ש' לחודש וחשש מסייבר

בדוח השנתי של הפיקוח על הבנקים ל-2018 שפרסם היום בנק ישראל כתבה חדוה בר: "בשנים האחרונות פחתו הסיכונים הפיננסיים בפעילות הבנקאית, ובראשם סיכוני האשראי וסיכוני הנזילות, ועלו באופן יחסי סיכונים תפעוליים ובראשם סיכוני סייבר וסיכונים טכנולוגיים, שנובעים מהמהפכה הטכנולוגית"

דירת 3 חדרים בשכונת התקווה בתל אביב / צילום: רי/מקס

בכמה נמכרה דירת 3 חדרים בשכונת התקווה בתל-אביב?

הדירה, בשטח 65 מ"ר, נמכרה במזומן, משום שאי-אפשר לקבל בגינה משכנתא בגלל היעדר פרצלציה

יזהר אפרתי, מנכל IBBLS / צילום: יחסי ציבור

שינוי ארגוני בקבוצת קוקה קולה ישראל: שתי חברות האלכוהול ימוזגו לחברה אחת

מנכ"ל IBBLS ימונה לנהל את קרלסברג ישראל, ואילו המנכ"ל הנוכחי שלה יעבור למערך הפעילות של החברה החדשה שרכשה הקבוצה בדרום אפריקה - Clover ● בנוסף, מערך השיווק של פריגת, שכיום פועל תחת קרלסברג ישראל יעבור לכפיפות מנכ"ל נביעות

 

נשיאת העליון, אסתר חיות, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

חיות לנתניהו: הצהרת שצריך בית משפט חזק ועצמאי. מה השתנה?

בנאום שנשאה נשיאת העליון בפתיחת הכנס השנתי של לשכת עוה"ד, שיגרה השופטת אסתר חיות מסר ברור לעבר רה"מ והפוליטיקאים כי מערכת המשפט תילחם על מעמדה ● "האם על הרשות השופטת להתמיד בשתיקתה גם כשמנסים לשנות מן היסוד את מערך היחסים בינה ובין הרשויות האחרות ולפגוע פגיעה משמעותית בסמכויותיה?"

סניף של רשת "גולף" / צילום: בר אל

גולף עברה להפסד של 15 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019

המשבר בענף האופנה לא פוסח על גולף, ומלבד פעילות עדיקה, כל המגזרים רשמו הפסד תפעולי ● ההכנסות ירדו ב-12% לעומת הרבעון המקביל ל-195 מיליון שקל ● הרווחיות הגולמית נשחקה ● ללא התרומה החיובית של תקן IFRS16 לסגמנט התפעולי, ההפסד של גולף היה עמוק יותר

דין ברכה / צילום: שרון קנה

"כשאני חוזר מהעבודה מתחיל החלק המוזיקלי של היום"

דין ברכה (28) הוא מנהל פיתוח עסקי בקבוצת M51 ● טווח שכר: 35-30 אלף שקל

 

רקפת רוסק עמינח / צילום: תמר מצפי

לאומי הציג רווח רבעוני של מעל מיליארד שקל, בסיוע עסקת לאומי קארד

בנטרול הרווח מלאומי קארד, הבנק מציג תשואה על ההון של 10.1% לעומת 8.6% ברבעון המקביל ● הבנק נהנה גם מריקוברי בהלוואות שכבר מחק ● מחלק דיבידנד של 437 מיליון שקל ומשיק תוכנית לרכישה עצמית של מניות בהיקף 700 מיליון שקל

שרת המשפטים איילת שקד בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

שקד מכחישה: לא מנהלת מגעים עם אביגדור ליברמן

בפתיחת כנס לשכת עוה"ד התייחסה שקד, בין היתר, לפרסומים מאמש כי היא משלבת כוחות עם ליברמן ואמרה: "הפרסומים בענייני מאתמול אינם נכונים" ● עוד אמרה השרה היוצאת: "ברק הוא שיזם את פסקת ההתגברות בחוק יסוד: חופש העיסוק, ולא זכורה לי אז עצומת משפטנים נגד חורבן הדמוקרטיה. אני מקווה שהכנסת הבאה תשלים את המהלך"

יהודה בר און / צילום: תמר מצפי

על רקע המתיחות עם היו"ר: מנכ"ל נת"ע יהודה בר-און פורש מתפקידו

הפרישה מגיע אחרי מתיחות עם יו"ר הדירקטוריון, רם בלניקוב, שנכנס לתפקידו לפני כחצי שנה ● בר-און סיים את תפקידו על רקע טענות לממשל תאגידי לא תקין ● בר-און נכנס לנת"ע בתקופה בעייתית, כאשר החברה לא עמדה בלוחות הזמנים והמכרזים שלה תוקנו שוב ושוב. הוא שינה את תרבות העבודה בחברה והפך את העמידה בזמנים ליעד מרכזי

ביטקוין / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

הביטקוין בשיא שנתי: התקרב בלילה ל-8,900 דולר אך ירד מיד

ביום א' בלילה העפיל הביטקוין אל מעבר ל-8,900 דולר, אך לאחר מכן ירד במהירות, ונסחר ב-8,740 דולר

הכניסה למפעל של פיאט קרייזלר במישיגן / צילום: רויטרס

ענקית הרכב פיאט-קרייזלר יורדת מהמדף? הציעה מיזוג בחלקים שווים לקבוצת רנו

בהודעה לעיתונות מסרה פיאט קרייזלר כי 50% מהחברה הממוזגת יוחזקו בידי בעלי המניות שלה, ו-50% האחרים בידי בעלי המניות של קבוצת רנו, ב"מבנה בעלות מאוזן" ● החברה הממוזגת תהיה יצרנית הרכב השלישית בגודלה בעולם במונחי ייצור, לאחר פולקסווגן וטויוטה, ולפני ג'נרל מוטורס

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הכלכלנית הראשית: הצעירים רושמים שיאי רכישת דירות, המשקיעים נותרים בחוץ

מהסקירה של הכלכלנית הראשית עולה כי הרבעון הראשון של 2019 המשיך את המגמה של גידול משמעותי בעסקאות הנדל"ן ● בין ינואר למרץ בוצעו 27,700 עסקאות לרכישת דירות, כשמחצית מהעסקאות בוצעו ע"י צעירים

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס Carlos-Barria

טראמפ: "אני גאון יציב במידה קיצונית"; אז זהו, שלא

העימות המתעצם של נשיא ארה"ב עם הדמוקרטים, ובמיוחד עם ננסי פלוסי, יו"רית בית הנבחרים, חודר לו לעצמות ● התקפי הזעם הנשיאותיים מועברים בשידור חי ● ומה נתניהו היה עושה? ● פרשנות

קנאביס, חברות קנאביס, פעילות קנאביס / אילוסטרציה: Shutterstock

קיבל אולטימטום: השקעת מייסד AM:PM בקאנומד בסכנה והמניה צוללת 10%

חברת הקנאביס קאנומד (לשעבר פרוטאולוג'יקס) נתנה אולטימטום לרן בלינקיס, מייסד AM:PM לשעבר, שאם לא יעביר את השקעתו המתוכננת בסך 18 מיליון שקל לחברה - הסכם ההשקעה מבוטל ● מניית קאנומד צוללת 10% בשעה זו

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

ליברמן דחה את הפשרה והודיע כי יצביע בעד פיזור הכנסת

(עדכון) המפלגות החרדיות קיבלו את מתווה הפשרה של נתניהו לגבי חוק הגיוס, אך ליברמן הודיע כי הוא דוחה סופית את המתווה

בצלאל סמוטריץ' בכנס לשכת עורכי הדין באילת / צילום: ליאב פלד

סמוטריץ': בנסיבות הקיימות כיום אין להעמיד את נתניהו לדין

ח"כ בצלאל סמוטריץ' בכנס לשכת עוה"ד: "לפעמים יש מספיק ראיות להעמדה לדין, אבל האינטרס הציבורי גובר על האינטרס להעמיד לדין" ● המשנה ליועמ"ש, עו"ד רז נזרי, על יוזמות החקיקה להגבלת מערכת המשפט: "התחושה היא שכאן יש רצון לרסק ולא רצון לרסן" ● עו"ד אלי זהר: "במערכת המשפט לא תופרים תיקים לפוליטיקאים, אלא הפוליטיקאים תופרים תיק למערכת המשפט"

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן / צילום: חיים בורנשטיין

בליכוד מאיימים לפזר היום את הכנסת: ספין או תרחיש בר מימוש?

נתניהו ליברמן הם צמד-חמד פוליטיקאים מנוסים. לפעמים הם ביחד, ולפעמים הם לחוד ● היום בכנסת ימשוך כל אחד מהם לכיוון אחר, ואם הם לא יצליחו להיפגש בעמק השווה, ייתכן כי יפילו את הבית על יושביו ● פרשנות

עו"ד פיני רובין בפנאל של לשכת עורכי הדין / צילום: פוטו מרסלו

"לפני שאני מבטיח את שכרי אני לא עולה על המגרש האופרטיבי של הייצוג"

כך ענה הערב עו"ד פיני רובין על השאלה האם הוא עדיין נמנה על צוות ההגנה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפאנל המקדים של כנס לשכת עורכי הדין ● "פסקת ההתגברות איננה תועבה. אני אינני מתנגד לה באופן עקרוני בעיתוי הנכון, והעיתוי הנוכחי אינו העיתוי הנכון"