גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שרירים וטנגו בים סין

מלחמה קרה, או לא, בלתי-מוגבל הוא הפוטנציאל לטעות במקווה מים הגדול פי שניים מן הים התיכון

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס
שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

זה הזמן לריקוד טנגו סיני, צעד אחד קדימה, שני צעדים אחורה, או ההיפך, קשה לדעת.

נשיא סין, שי ג'ינפינג, עתה זה השלים שני מסעות דיפלומטיים חשובים, לארה"ב ולבריטניה. הוא נשא צרורות של ענפי זית ושל יונים צחורות. הוא יצא מגדרו להבליט את הצד הפרגמטי והרציונלי של סין, זו הלהוטה לעשות עסקים עם העולם החיצון, ואינה להוטה ל"מיליטריזציה" של סכסוכים.

הוא איש נעים סבר, והגברת הראשונה שלצדו מרשימה את כל רואיה בחוכמתה וביופיה. קל לשכוח, שהוא עומד בראש מדינת המשטרה הגדולה ביותר בתולדות האדם, זו המנסה ללא הרף לארגן את מחשבותיהם הפרטיות של נתיניה ולפקח על הרגלי הפרייה והרבייה שלהם (הידד, היא חוזרת עכשיו ומרשה להם להביא שני ילדים לעולם).

אבל סין של שי גם עסוקה בכינון הגמוניה כלכלית וטריטוריאלית. זה נסיון שדוגמתו ראינו בפעם האחרונה לפני 80 שנה, כאשר קיסרות יפן התחילה את תוקפנותה נגד סין, ואחר כך נגד שכנות אחרות. היפנים קראו לחזונם "אזור השגשוג המשותף של מזרח אסיה רבה" (Greater East asia).

הם נשאו את החזון הזה על כידוניהם, והצדיקו אותו בעליונות הגזע היפני על פני כל שכניו. הם פרשו אותו על פני אזור ענקי של יבשה ושל מים, שהשתרע מגבולה הצפוני של אוסטרליה עד שערי המזרח הרחוק הרוסי ועד גבולה המזרחי של הודו הבריטית. כל עריה הגדולות של סין היו בידיהם, כמו גם קוריאה, טייוואן, הפיליפינים, מלזיה ואינדונזיה של ימינו, הודו-סין, בורמה ותאילנד (למעשה).

התיאבון היפני נועד להביא את החזון הזה עד אנטארקטיקה בדרום, עד מרכז אסיה במערב ועד החוף המערבי של ארה"ב. לכול נועד מקום נחות במידרג היפני, וניצול ברוטלי היה נוסחת הפעולה של הסדר החדש.

צמרמורת - ואסוציאציות

צמרמורת מוסיפה לחלוף בגוום של מזרח אסיאנים לנוכח החזון ההוא. אין ארץ שבה זכרון האימפריאליזם היפני חקוק עמוק יותר מאשר סין, קורבן לא רק של כיבוש כי אם גם של השמדה. המשטר הקומוניסטי עשה כמיטב יכולתו להאריך את הזיכרון ולהעמיק אותו. המלחמה ביפנים, בין 1937 ל-1945, היא מיסודות הלגיטימיות שלו; והפחד מפני מזימותיהם של זרים מוסיף לפרנס את התרבות הפוליטית הסינית.

יפן ויתרה על החזון, התפרקה מצבאה, היכתה על חטא תוקפנותה, וסיגלה לעצמה מדיניות חוץ של סיוע אותנטי לטובת שגשוג. סין, לעומת זאת, היא המוחזקת חשודה כמעט בעיני כל שכנותיה. היא זו המתחמשת מכף רגל ועד ראש בנשק מתוחכם, ומנסה להרחיב באופן חד-צדדי את השטח שעליו היא תובעת ריבונות.

התפשטותה הכלכלית היא שם דבר, והיא מתכננת בגלוי לפרוש רשת צפופה של תשתית ושל תחבורה על פני כל האוקיינוס ההודי, חלקים ניכרים של האוקיינוס השקט ומרחב היבשה הענקי מים סין עד האוקיינוס האטלנטי. כל הדרכים ייצאו מבייג'ין ויובילו אליה. במאה ה-21, לפחות לפי שעה, חזון כזה אינו מחייב פלישה וכיבוש, אבל כמה מן האמצעים שבהם משתמשת סין מעוררים חרדה.

באיי האלמוגים

בשעה שהנשיא שי השתתף בארוחות חגיגיות בלונדון ובוושינגטון, והואיל להיכלל בסלפי של סרחיו אגוארו, כוכבה הארגנטיני של מנצ'סטר סיטי, פלישה סינית מיוחדת במינה נמשכה במימי ים סין. סין תובעת ריבונות כמעט על כל הים הזה, המשתרע על פני 4.7 מיליון קמ"ר, כמעט פי שניים יותר מן הים התיכון. הוא אזור של פעילות כלכלית נמרצת, לא רק מפני שעוברים בו נתיבי ספנות קריטיים, אלא מפני שיש בו פוטנציאל עצום של נפט ושל גז טבעי.

תביעת הריבונות הסינית מיוסדת על פירוש ליברלי מאוד של זכויות טריטוריאליות סביב איים לא-מיושבים. אבל עכשיו סין מייצרת איים מלאכותיים, או מרחיבה איי אלמוגים קיימים. דוגמה אחת היא אי האלמוגים סובי (Subi). סין הוסיפה לו ארבעה מיליון מ"ר, ומכינה מסלול נחיתה. סובי נמצא כמטחווי נגיעה, 25 ק"מ, משטחים מאוכלסים של הפיליפינים. הוא רחוק כדי 1,500 ק"מ מחופי סין.

ספינת מלחמה אמריקנית חלפה בשבוע שעבר על פני סובי. דובר משרד ההגנה של סין הגיב בתוקף, ודרש שהאמריקאים יימנעו ממעשים כאלה בעתיד. עיתון סיני קרא לממשלה שלא לחשוש מלצאת למלחמה נגד האמריקאים. בהתחשב בשיעורים המוגבלים של ספונטניות בתקשורת הסינית, קשה להימנע מן המחשבה שמישהו בכיר רצה בפרסום המאמר ההיסטרי הזה.

שר ההגנה של ארה"ב הגיב על הזהרות סין בקור-רוח. בשימוע בקונגרס הוא אמר, שספינות אמריקאיות יוסיפו להפליג בנתיבי שיט בינלאומיים על פי צורכיהן. דובר מחלקת המדינה אמר, ששימוש חוקי בנתיבי שיט בינלאומיים "אינו צריך לחולל כל תקרית".

דובר של שגרירות סין בוושינגטון השמיע הצהרה קשוחה מאוד, שדוגמתה בדרך כלל אינה מתפרסמת בעיר בירה זרה. "חופש השיט והטיס אינו צריך לשמש תירוץ להפגנת שרירים ולפגיעה בריבונותן של ארצות אחרות ובביטחונן". הוא הוסיף: "אנחנו קוראים לארה"ב להימנע מלהשמיע או לבצע מעשי התגרות כלשהם, ולפעול באחריות לקיום השלום והיציבות באיזור".

נושאת המטוסים האמריקאית "רונלד רייגן", עם 90 כלי טיס על סיפונה, עתה זה דיווחה, שצוללת סינית עקבה אחריה, ממרחק קטן, במשך חצי יום. זו הייתה צוללת התקפה מהירה, מצוידת במשגרי טורפדו. הנושאת האמריקאית שיגרה מסוקים לאיתור צוללות, כדי לאותת לסינים שהיא הבחינה בהם.

לא רק משקפות וטלסקופים

היש מקום לדבר על מלחמה קרה בין סין לארה"ב? ובכן, בוודאי לא באופן שבו בני הדור הקודם דיברו על מלחמה קרה בין ארה"ב לברית המועצות. אז לא הייתה אלא מלחמה קרה, עם מינימום של שיתוף פעולה מדיני וכלכלי. האמריקאים והסובייטים התבוננו אלה באלה כמעט בלבדית דרך משקפות וטלסקופים, וטיווחו טילים בליסטיים אלה לעבר מרכזי האוכלוסיה של אלה.

בין סין לארה"ב, ובוודאי בין סין לדמוקרטיות התעשייתיות של המערב, יש יחסי מסחר עצומי ממדים, קשרי גומלין ותלויות הדדיות. אבל האיבה הגוברת בים סין, בין סין לארה"ב ובין סין כמעט לכל שכנותיה, גזורה מן הרגעים הקודרים ביותר של המלחמה הקרה. כאז כן עכשיו נשמעים הדיבורים על "טעות קטנה", על "הערכה שגויה", על "אי-הבנה" שיציתו עימות צבאי.

יש ניגוד אחד מבשר רעות בין אז ובין היום: לא היו סכסוכים טריטוריאליים של ממש בין הסובייטים ובין האמריקאים. הפעם, סכסוך טריטוריאלי רחב מאוד, כמעט לכל אורך מזרח אסיה, מעניק צד חם מאוד למלחמה הקרה הזו.

טייוואן אינה חצי האי קרים

אגב כך עומדת להתרחש פגישה היסטורית. מחרתיים (שבת), בסינגפור, ייפגשו בפעם הראשונה מאז ומעולם נשיאי סין וטייוואן. זה מאורע דרמטי פחות ממה שהיה יכול להיות לפני 20 או 30 שנה. היחסים בין סין לטייוואן הדוקים מאוד: מסחר ענף, השקעות ותנועה בלתי פוסקת של בני אדם. אבל סין מוסיפה לראות בטייוואן חבל מורד, והיא אינה מוכנה לקבל את עצמאותו, לא להלכה ולא למעשה.

עוד מעט יהיו בטייוואן בחירות כלליות, והאופוזיציה מועמדת לנצח בהן. היא נחשבת בדרך כלל עוינת לסין, והיסטורית היא תבעה עצמאות מלאה. נומינלית, טייוואן אינה קיימת בתור שכזאת, היא "הרפובליקה של סין", מזכרת מן העבר הלא-קומוניסטי.

באופוזיציה יש גורמים הרוצים לשים קץ להתיימרות המגוחכת לייצג את כל סין, וליצור ארץ עצמאית. בעיני סין, ניסיון כזה יהיה סיבה למלחמה. מותר אפוא להניח, כי גם אם תגיע לשלטון, האופוזיציה לא תעז להכריז עצמאות. היא כבר הייתה בשלטון, בעשור הראשון של המאה, ולא הרחיקה לכת.

מה נועדה להשיג הפיסגה בין הנשיא שי ובין הנשיא מא יינג-ג'יו של טייוואן? הסינים מקווים אל נכון שהיא תעשה רושם על המצביעים בטייוואן, ותזכיר להם מה הם עלולים להפסיד. הנשיא מא עשה יותר מכל קודמיו להידוק הקשרים ולנירמולם. הוא פתח טיסות סדירות ליבשת, ואירח את הממונה הסיני על היחסים עם טייוואן (הסיני העניק לו במתנה ציור של סוס. פירוש שמו של מא בסינית הוא "סוס". הא, הא). אבל הוא גם חזר על שלושת הלאווים המנחים את מפלגתו, הקואומינטנג רבת-הימים: לא לאיחוד, לא לעצמאות, לא למלחמה.

שום דבר חוץ מהכרזת עצמאות אינו צריך להביא את סין להחלטה לפלוש. תוצאות של פלישה יהיו הרות אסון בכל מובן, כלכלי ופוליטי, וכמובן אנושי. טייוואן אינה חצי האי קרים ואינה מזרח אוקראינה. היא תילחם, ארה"ב תבוא לעזרתה, אולי גם יפן. הרבה משחקי סימולציה של פלישה סינית נטו להסתיים בכי רע.

אבל את שאלת טייוואן מוטב להעמיד עכשיו בקונטקסט חזוי פחות: האווירה הקיימת בים סין, החיכוכים הקטנים והקטנים פחות, ההכרזות הקשוחות והאי-ודאויות של הפוליטיקה הפנימית הסינית. אין זה הזמן לעשות שרירים, אמר הדיפלומט הסיני בוושינגטון. מה מוטב לקוות שהעצה הזו מדריכה את המשטר בבייג'ין.

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

מכוניות חדשות בנמל חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משרד האוצר מציג: כך גובים יותר מסים מפחות רכבים חדשים

המדינה קיבלה בשנה החולפת סכום עתק של כ-42.4 מיליארד שקל ממיסוי כלי רכב ● רשות המסים גבתה כ-9.8 מיליארד שקל על רכבים חדשים, למרות שהשוק התכווץ ב-5%, והנהג הישראלי העדיף לרכוש מכוניות היברידיות שהמיסוי עליהן נמוך דרמטית ● המצב ב-2020 לא צפוי להשתפר

רה"מ נתניהו, רעייתו, ונשיא צרפת עמונאל מקרון / צילום: קובי גדעון, לע"מ

לקראת פורום השואה הבינלאומי, שורה ארוכה של מנהיגים מגיעה לישראל

הפורום מכונס סביב יום השואה הבינלאומי, הקבוע ל-27 בינואר, כיוון שזה הוא היום בו שוחרר מחנה ההשמדה אושוויץ מדי הנאצים בינואר 1945 ● במהלך השעות הקרובות אמורים לנחות בישראל סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, יורש העצר הבריטי צ'רלס ונשיא גרמניה פרנק וולטר-סטיינמייר

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

טראמפ בדאבוס: מזהיר מ"נביאי זעם" אקלימיים ומצטרף ליוזמת נטיעת טריליון עצים

בנאום שהוקדש להצגת השיפור שחל במצבה הכלכלי והחברתי של ארה"ב תחת כהונתנו, ציין הנשיא האמריקאי את העלייה במספר המועסקים במדינה, את העלייה ההדרגתית בשכר ומדדים נוספים המצביעים על שיפור כלכלי, לצד שינוי תמונת הסחר העולמית בעקבות המאבק עם סין

אסדת מאגר לוויתן./ צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הופסקה הפקת הגז בקידוח לוויתן בשל בעיה טכנית

בנובל אנרג'י עדכנו שזוהתה "התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות על גבי האסדה" ● בחברה מעריכים כי פעילות הזרמת הגז תחודש מחר

רוני מילוא / צילומ: תמר מצפי

חברת הנשק הגיאורגית שינזדה תובעת מיליונים מרוני מילוא: "הבריח נכסים"

לטענת החברה, מילוא העניק ללא תמורה לבתו דירה בת"א ובית במושב שדה ורבורג, מחשש כי יינתן לרעתו פסק דין במסגרת סכסוך קודם שניטש בין הצדדים ● עוד נטען כי מילוא ושותפו שנתבע יחד עמו הסתירו מהחברה כספים בסך 10 מיליון שקל שקיבלו מהחברות אלביט ורפאל

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

השנה הכי טובה לחוסכים לפנסיה מאז 2009: איפה הכי השתלם לשים את הכסף ומי הקרנות המנצחות

התשואות הענפיות הממוצעות שרשמו אפיקי החיסכון לטווח ארוך בשנה שעברה היו בשיעורים שבין 11.25% ל-12.7%, ורבים מהגופים בתחום אף הצליחו להכות את השיעורים הגבוהים האלה ● מנתונים שאסף "גלובס" עולה כי הקרנות הוותיקות רשמו תשואות שנתיות גבוהות במיוחד ועקפו את החדשות

משה (בוגי) יעלון ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

הזיגזג של גנץ: מה המדיניות של יו"ר כחול לבן לגבי סיפוח בקעת הירדן?

הבוקר, במהלך סיור של חברי סיעתו במועצה האזורית מגילות בצפון ים המלך ובבקעת הירדן, אמר גנץ: "לאחר הבחירות אנחנו נפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן" ● לפני שבועיים בלבד גנץ חשב אחרת ואף התבטא פומבית בנושא

ראש ממשלת לבנון, חסן דיאב / צילום: Dalati & Nohra/Handout, רויטרס

המשימות המרכזיות של ממשלת לבנון הטרייה: הרגעת החששות הכלכליים וביעור השחיתות

ראש הממשלה החדש חסן דיאב, שנתמך ע"י חיזבאללה, אמר שהמשבר הכלכלי הוא בעדיפות הראשונה שלו ● בינתיים, המחאות האלימות ברחוב נמשכות

זמיר דחבש  / צילום: יח"צ יוסי זליגר

על רקע המשבר הכספי ברשת: יינות ביתן ושלום ת"א נפרדים

בחודשים האחרונים מתמודדת יינות ביתן עם קשיי תזרים

מעצר, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

סין: ראש האינטרפול לשעבר נשלח ל-13.5 שנים בכלא

זאת באשמת קבלת שוחד, יותר משנה אחרי שהוא נעלם באופן דרמטי כשהוא עדיין מחזיק בתפקיד הבינלאומי שלו

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

920 מיליון שקל הועברו לחברת החשמל להסדרת החוב הפלסטיני

החוב הכולל של הפלסטינים לחברת החשמל הגיע ערב ההעברה ל-1.7 מיליארד שקל ● בעקבות המהלך, חברת החשמל תפסיק את הניתוקים היומיים באספקת החשמל ללקוחותיה בשטחי הרשות הפלסטינית

מערכת העיתון "chicago tribune" / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תקשורת צורמת: עיתונאי "שיקגו טריביון" מנסים להחליף את בעלי העיתון

עיתונאי "שיקגו טריביון" מחפשים בעלים חדשים עקב החשש מפעולות עתידיות של קרן הגידור שהפכה באחרונה לבעלת המניות הגדולה בחברה

מייסדי סניק: אסף חפץ, דני גרנדר, וגיא פודחרני  / צילום:  Snyk

סניק גייסה 150 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר

בסך-הכול גייסה החברה, שמפתחת מערכת שמאתרת ליקויי אבטחה והפרות רישוי בקוד ומתקנת אותם, כ-250 מיליון דולר

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות; מקרה ראשון של וירוס הריאות התגלה בארה"ב

דאו ג'ונס ירד ב-0.5%, S&P 500 נחלש ב-0.3%, והנאסד"ק איבד 0.2% ● ירידות במניות התעופה והתיירות ● בואינג צללה לאחר חדשות כי מטוס 737 מקס לא יאושר לשוב לשימוש לפני הקיץ ● באירופה מדדי פוטסי וקאק 40 איבדו 0.5%, דאקס עלה ב-0.1%, ומדד סטוקס 600 הכלל-אירופי ירד ב-0.2%

משקאות קלים, בקבוקים, קוקה קולה / צלם רויטרס / צילום: רויטרס

קוקה-קולה: "אנשים עדיין רוצים בקבוקי פלסטיק"

ראש מחלקת הקיימות בקוקה-קולה מסרה כי החברה לא תפסיק את ייצור בקבוקי הפלסטיק החד-פעמיים, "מכיוון שהצרכנים עדיין רוצים אותם" ● עם זאת, קוקה-קולה, הנחשבת לאחת מיצרניות פסולת הפלסטיק הגדולות בעולם, התחייבה למחזר בקבוקי פלסטיק רבים יותר עד שנת 2030

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

מסחר זהיר באירופה על רקע החששות מהווירוס והכנס בדאבוס

המדדים באירופה נסחרים סביב רמות הפתיחה ● עליות חזקות נרשמו היום בבורסות אסיה ● צמיחה חזקה בכלכלת קוריאה הדרומית ● טראמפ: הפד מנע מארה"ב צמיחה של 4%; מנושין: הסכם הסחר יכול להיחתם גם אחרי הבחירות בנובמבר

מרכז ההספקה של צה"ל / צילום: חברת שפיר

שפיר ואוריין זכו במכרז ענק להקמת מרכז ההספקה של צה"ל

לפי תנאי המכרז, שפרסם משרד הביטחון, הקבוצה המשותפת תתכנן, תקים ותפעיל את מרכז ההספקה החדש לתקופה של 26 שנים ● היקף המכרז עומד על 5 מיליארד שקל

בנימין נתניהו וחיים כץ / צילומים: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות, שלומי יוסף

אלה מועדי דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ בוועדת הכנסת

ביום שלישי הבא אמורה מליאת הכנסת להצביע בעניין הקמת ועדת הכנסת, וכיוון שיש תמיכה של 65 חברי כנסת, הדבר אמור להתקיים ללא כשלים ● בליכוד מתלבטים אם להחרים או להשתתף בדיוני המליאה בעת הקמת הוועדה

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

צפו: החל משפט ההדחה של דונלד טראמפ בסנאט

עם פתיחת משפטו של טראמפ בסנאט, נחשפת אסטרטגיית ההגנה שלו: כתב האישום אינו טוען שהנשיא הפר חוק כלשהו, ולכן אין לו כל בסיס חוקי ● התובעים הדמוקרטים: טראמפ מגלם את חלום הבלהות של האבות המייסדים ● סקר: רוב קטן של האמריקאים תומך בהדחת טראמפ

דירת 3 חדרים, תל ברוך, תל אביב / צילום: KW-TLV-NE

בכמה נמכרה דירת 3 חדרים בתל ברוך בתל אביב?

הדירה בת 18 שנים והקומפלקס שבו היא נמצאת כולל בריכת שחייה מקורה וחדר כושר