גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ש"ס דרשה מאות מיליוני שקלים - וההצבעה על תקציב המדינה בוטלה

(עדכון) יו"ר הוועדה גפני נעל את הדיון לאחר שלא נמצאה פשרה לדרישת ש"ס ליישם תוכנית מע"מ אפס לתחבורה ציבורית ■ תקדים: הוועדה נדרשה לאשר את תקציב המדינה ללא תקציב הביטחון ■ ח"כ שפיר: "זו הכרזה על בחירות"

על רקע מחלוקות סביב תקציב המדינה פוצצה היום (ד') ישיבת ועדת הכספים שנועדה לאשר את התקציב לקראת אישורו בשבוע הבא במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. ברקע הדברים, נדרשה הוועדה לאשר באופן תקדימי את תקציב המדינה לשנים 2015-2016 - אך ללא תקציב הביטחון. כמו כן ש"ס דרשה ליישום תכנית מע"מ אפס לתחבורה ציבורית כתנאי לתמיכתה בתקציב, תכנית שעלותה נאמדת במאות מיליוני שקלים.

יו"ר הוועדה משה גפני נעל את הדיון על הצבעות התקציב מבלי להצביע, בעקבות אי הסכמות בתוך סיעת הקואליציה, גפני אמר שסירב לחכות שעות ולעכב את חברי הוועדה וביטל את הדיון להיום.

בשעה האחרונה כינס יו"ר ש"ס אריה דרעי את חברי סיעת ש"ס במטרה לדון בצעדים לפתרון המשבר. קודם לכן נפגש דרעי עם מנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר ועם ראש אגף תקציבים אמיר לוי כדי למצוא פתרון לדרישת הסיעה החרדית. מכיוון שטרם נמצא המתווה שיביא לריצויה של ש"ס, החליט גפני לפזר כאמור את ישיבת הוועדה ולא להביא את התקציב להצבעה.

תקציב הביטחון לשנת 2015 יעמוד על 57 מיליארד שקל, אך כאמור אין עדיין הסכמה על התקציב ל-2016. באוצר הציעו שתקציב הביטחון יעמוד על 56 מיליארד שקל בשנה הבאה, אך ראשי מערכת הביטחון מתנגדים לכך.

ח"כ סתיו שפיר (המחנה ציוני) מסרה בתגובה כי "מה שאנחנו רואים כאן היום זו הכרזה על בחירות. עצוב מאוד שממשלת ישראל לא מצליחה לקבל החלטות אפילו לא בזמנים קשים כאלה. אין לממשלה תכנון תקציבי, וגם אם נצביע איכשהו על התקציב בשבוע הבא - הממשלה כבר הודיעה שבכוונתה לשנות אותו לגמרי במהלך השנה, על אף שזה מנוגד לחוקי יסוד. עדיף שלא תבזבז לכולנו את הזמן ותלך הביתה".

מוקדם יותר היום גפני הגיב לדרישה לאשר את תקציב המדינה ללא תקציב הביטחון: "אכן אין זה שגרתי שוועדת הכספים מתכנסת להצביע על תקציב המדינה שכסעיף מרכזי בו (תקציב הביטחון) טרם הושגה לגביו הסכמה והוועדה הרלוונטית אף דחתה אותו", אמר גפני. "במדינה מתוקנת, מן הראוי שהדיון במכלול התקציב ייעשה כשכל התמונה פרוסה לנגד חברי הכנסת, אך כאן נוצר מצב ייחודי, שבו הוועדה המשותפת אמרה אמירה חד-משמעית, שבתקציב המוצע לא ניתן לעמוד באתגרי הביטחון של מדינת ישראל".

הח"כים מהאופוזיציה זעמו על המהלך החריג. ח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) אמר כי "לא ייתכן שאחרי שהוועדה המשותפת לתקציב הביטחון דחתה את תקציב הביטחון לאחר דיון מעמיק ובהמלצת השר עצמו, יבוא תקציב המדינה לאישור והכנסת תעקוף את הוועדה ותאשר את תקציב הביטחון. זו מדיניות הקריצה של נתניהו - שום דבר לא מסודר, אין תכניות אסטרטגיות. תכנית 'גדעון' לא נידונה אף לא פעם אחת בקבינט המדיני-ביטחוני! הממשלה הזו קיימת כבר כמעט חצי שנה ושוב נזכרים ברגע האחרון, בדקה ה-91 לקבל החלטות הרות גורל הנוגעות לחיים של כולנו! בוועדת תקציב הביטחון אני, מהאופוזיציה, הצעתי נוסחת פשרה ליו"ר הוועדה ח"כ צחי הנגבי אך הוא החליט לדחות גם אותה. לא ניתן לכנסת לבזות את עצמה".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הוסיף: "הממשלה והקואליציה החליטו לעלות הבוקר על ועדת הכספים עם D-9 ולדרוס כל הליך חוקי בדרך לאישור תקציב המדינה. היועץ המשפטי של הכנסת מכופף בטריקים זולים וחברי הכנסת נכפים לאשר את תקציב המדינה כשאין הסכמה או מושג מה יהיה גודלו של המשתנה הגדול ביותר בעוגת התקציב - תקציב הביטחון. זוהי פארסה שהופכת את הכנסת ועדת הכספים לחותמות גומי ריקות מתוכן ומשמעות. אני קורא ליו"ר ועדת הכספים גפני שהתנהל עד כה בהגינות לא לתת את ידו לביזיון הזה. עם ממשלה ללא משילות ועם התנהלות עקומה כזאת כבר עדיף ללכת לבחירות".

דבריה של ח"כ זהבה גלאון (מרצ) היו חריפים יותר: "יו"ר הוועדה מודה שאנחנו נדרשים להצביע היום על תקציב פיקטיבי. גודלו של תקציב הביטחון הוא לא הנעלם היחיד - אם אכן, כפי שהצהיר יו"ר הוועדה, יגדילו את תקציב הביטחון בהסתייגויות המשמעות היא שיקטינו את התקציבים האזרחיים. מדובר על סכום עתק בגובה 7 מיליארד שקל. מאיפה יבוא הכסף הזה? כל התקציב יכול להשתנות, זאת בדיחה עצובה שאין לה תקדים.

"זו בושה שיו"ר הכנסת לא מגן על כבודן של הכנסת ושל ועדות הכנסת, ונותן יד לפארסה שתכתים את הכנסת ותיצור תקדים מסוכן שאת השלכותיו לא ניתן יהיה להשיב לאחור. הממשלה הזאת הופכת את רמיסת הכנסת כולה לשיטה. בכל פעם שמשהו לא עובד לפי התוכניות עוקפים, רומסים ועושים צחוק מההליך הדמוקרטי. הממשלה גוררת את ועדת הכספים כמו נבלה בשוק, ומחרבת את ההליך הדמוקרטי. גם הגדלת התקציב באמצעות העברות תקציביות זאת חלופה שערורייתית. אין שום הבדל בין הרעיון לקבוע את התקציב בהסתייגות במליאה לבין לאשר תקציב בלי הסתייגות ולהגדיל אותו אחר כך בדלת האחורית - זאת נבלה וזאת טריפה".

עוד כתבות

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

אדוארדו אלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט שהשקיע מיליארדים בישראל. למרות ההפסדים

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מפלצת משוכללת של ארס והרס בגודל מילימטר וחצי: נמלת האש משתלטת על ישראל

נא להכיר: נמלת האש היא מפלצת משוכללת של ארס והרס בגודל מילימטר וחצי ● אוכלת כול, שוחה, עפה וזורעת חורבן בעולם ● המומחים מזהירים: כל נקודה בישראל תהיה נגועה בהן

יואב קיש / צילום: דוברות הכנסת

"בא מהצורך לשמור על הימין": ח"כ קיש יתמוך בסער לראשות הליכוד

בתוך כך מצטרף קיש לח"כ מיכל שיר שכבר הביעה תמיכה בסער ● בראיון ל"פגוש את העיתונות"  קיש ציין כי יש אנשים רבים בליכוד החושבים כמוהו

תמרה דה למפיקה - Gettyimages ישראל

סלפי של פעם: ההזדמנות להיחשף לנשים אמיצות שהעזו גם לצייר את עצמן

הסרט 'דיוקן של נערה עולה באש' הוא אחת הסנוניות בגל של יצירות ששוטף את אירופה כדי להזכיר לנו שנשים צוירו לאורך השנים גם בידי נשים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

החרם הכלכלי מעיק, אז מדוע ההנהגה באיראן אופטימית

בממשל טהראן הצליחו לדכא את המהומות במדינה, ונהנים גם מהצטרפותן של שש מדינות אירופיות למנגנון עקיפת הסנקציות האמריקאיות

מתוך הסדרה "מראדונה במקסיקו" / צילום: באדיבות פורום פילם

נרקומן של צומי: הסדרה "מראדונה במקסיקו" היא שברון לב

בסדרה "מראדונה במקסיקו", הפער בין דייגו שבתחתית החיים לבין המיתוס שהיה, דוקר בעיניים ומרסק את הלב

המומלצים לסוף השבוע

שלושה בסקירה אחת: ספרים לסוף השבוע

כמה המלצות למי שרוצים להעביר את הסופ"ש בבית: "גחליליות בלילה", "שלג" של רונית מטלון ו"חדר ענק נפתח" של מעיין בן אריה

פרופ’ איילת פישבך / צילום: תמונה פרטית

באנו לבאס: למה רובנו מתקשים ללמוד מכישלונות?

פרופ’ איילת פישבך, פסיכולוגית וחוקרת של כלכלה התנהגותית, מטילה ספק בתפיסה הרווחת שלפיה לכישלונות יש אפקט מלמד • הממצאים של מחקריה מפתיעים: נבירה בכישלון עלולה לטרפד הישגים עתידיים • הצד החיובי: יש דרכים אחרות לעודד מוטיבציה

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

על אף הצהרת התמיכה של הממשל בסיפוח: הקונגרס דחה אותה

בית-הנבחרים בוושינגטון קיבל החלטה שתומכת בפתרון שתי מדינות ● רוב הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד ההחלטה – ועימם חמישה רפובליקאים ● קריאה מפורשת נגד סיפוח שטחים בגדה ● שתי הצירות הדמוקרטיות המוסלמיות בקונגרס הצביעו נגד ● השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק: לא נוקטים עמדה

שרון שפורר / צילום: כדיה לוי, גלובס

חם לה בגיהנום: שרון שפורר ניצחה את אפי נוה ולא מוכנה לשתוק

"חופשת הלידה שלי הלכה על דגמי ואפי נוה", מספרת העיתונאית שרון שפורר ● ב"אוף דה רקורד" היא מסבירה איך זה שהיא מסכימה עם הביביסטים בביקורת על מערכת המשפט, ולמה גיא פלג ואביעד גליקמן מגיעים לשחיתות מאוחר מדי ● ומה הבעיה שלה עם "גלובס"? ●  האזינו

וולוו T8 S60 / צילום: יח"צ

הנציגה השבדית לא צריכה לייקים: עסקת החבילה של הוולוו החדשה

ביצועים של מכונית ספורט אימתנית, עידון ואיפוק של מכונית מנהלים וזיהום נמוך יחסית ● תמורת 290 אלף שקל, עד לעדכון הצפוי במס, השבדית הנטענת של וולוו מציעה תמורה מרשימה לכסף

אפרת סלע איתמר / צילום: איל יצהר

"תוך שבוע היו לנו 40 אלף נרשמים. טובי המשפיענים רצו אלינו"

פורטפוליו עם אפרת סלע איתמר, מנכ"לית ומייסדת The Leaders, על הישגיות, ניהול מותג והשפעה ברשתות

צילום האלבום

"9" של האחיות כרקוקלי: מרקיד וקולי

"9" של האחיות כרקוקלי עונה על כל כללי הז'אנר, אבל לא מצליח לפרוץ את גבולותיו

אליזבת וורן, ג’ו ביידן וברני סנדרס / צילום: רויטרס

זאת הכלכלה, טמבל: הדמוקרטים נערכים לתת פייט לטראמפ

סגן הנשיא לשעבר, הסוציאליסט המהפכן והפרופסורית למשפטים: המועמדים העיקריים בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית נאבקים על כרטיס הכניסה למרוץ הנשיאותי נגד טראמפ, בבחירות שייסובו סביב הכלכלה ויותירו בסופן את אמריקה מותשת ומפוצלת כפי שלא הייתה מאז מלחמת האזרחים

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

ארבעה ימים לפיזור הכנסת: נתניהו קורא לבחירה ישירה לראשות הממשלה

ראש הממשלה הציע לקיים בחירה ישירה בינו לבין גנץ כדי למנוע בחירות נוספות ● לדבריו, "בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט" ● יו"ר ש"ס פנה ליו"ר כחול לבן: "אם אתה לא יכול לעבוד תחת נתניהו - תן לציבור להכריע"

קהילה שכונתית של חברת הנדל”ן וואן בבושוויק  / צילום: כפיר זיו

אופנה, נדל"ן ומשלוחים: מה מחפשים משקיעי ההון סיכון הישראלים בתעשיות לואו-טק

משקיעי הון סיכון ישראלים משתלבים במגמה העולמית והחלו להשקיע בחברות לואו טק ● מה הופך חברת משלוחי ירקות לסטארט-אפ בעיני המשקיעים, למה הם לא מתרגשים מהקשיים של WeWork והאם בכלל יש להם את המיומנות הנדרשת להשקעה בחברות מסוג זה?

יובל דיסקין, ממייסדי סיימוטיב ואופורה, ראש השב"כ לשעבר  / צילום: איל יצהר, גלובס

הסטארט-אפ המבטיח והביטחוניסט שמתנגד למכירת סייבר התקפי: סיכום הייטק שבועי

הסטארט-אפים שממהרים לפתח בינה מלאכותית, האזהרה של יובל דיסקין, ומשקיעי ההייטק שמחפשים להשקיע בחברות משלוחים ● מה קרה השבוע בהייטק