גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ארגוני סביבה מתנגדים להקמת חמישה ישובים חדשים בנגב

כמענה להתנגדות, העלה שר השיכון והבינוי סטטוס בעמוד הפייסבוק שלו בו הוא עונה למתנגדים: "אמרו לי שבניית יישובים חדשים משמעותה הרס הישן וחורבן הסביבה. אמרתי להם, ואני אומר גם כאן: זה לא המצב"

יואב גלנט / צלם: תמר מצפי
יואב גלנט / צלם: תמר מצפי

ביום ראשון הקרוב עתידה הממשלה לדון בהצעתו של שר השיכון והבינוי יואב גלנט להקמת חמישה יישובים קהילתיים חדשים בנגב. רגע לפני שההצעה תעלה לאישור החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים פרסמו את עמדתם הנוגעת להצעת ההחלטה, עמדה שמתנגדת למהלך. עם זאת, שר השיכון והבינוי גלנט לא נשאר חייב והעלה התייחסות משלו לטענות לעמוד הפייסבוק שלו, פוסט ארוך בו הוא מגיב לטענות המתנגדים.

"החברה להגנת הטבע שנים רבות מתנגדת להקמה של יישובים חדשים בישראל, מטעמים סביבתיים חברתיים וכלכליים. מדיניות התכנון הארצית המוצהרת מכוונת לריכוז הפיתוח ביישובים קיימים ורואה בהקמת ישוב חדש מעשה חריג אשר נדרשת בחינת חלופות לעצם הצורך בהקמתו ובחינה מעמיקה של ההשלכות הסביבתיות, החברתיות והכלכליות הצפויות ממהלך זה", כך נכתב בעמדתה של החברה להגנת הטבע נגד אישור הצעת ההחלטה.

"אנו רואים במהלך זה פגיעה סביבתית, כלכלית וחברתית אשר מחליש את חוסנם של היישובים הקיימים בנגב, המשוועים לתוספת אוכלוסייה וחידוש תשתיות", ממשיכים בחברה להגנת הטבע, "מחקר שנערך עבור המשרד להגנת הסביבה מוכיח שעלות הקמתו של ישוב כפרי חדש גבוהה פי שלושה מעלות הקמת מספר יח"ד דומה בעיר קיימת. הפער המשמעותי לא מתבטא רק בהקמת הישובים אלא גם בהשקעות הממשלה בתחזוקתם לאורך השנים.

עוד מוסיפים בחברה להגנת הטבע כי "תוצאות הבדיקה מצביעות על פער עצום בהוצאות הקמה ותחזוקה של משרדי ממשלה, ורשויות מקומיות בין ישובים כפריים חדשים לישובים קיימים מורחבים. על פי הנתונים, קיים פער של 29% בין עלות ההקמה של יחידה ביישוב כפרי חדש לבין הקמת יחידה בהרחבת ישוב כפרי קיים, השקעת הממשלה והרשויות המקומיות בהקמת יח"ד ביישוב כפרי חדש גדולה ב-113% לעומת הקמתה ביישוב קיים, ובהשוואה בין עלות הקמת יחידת דיור ביישוב כפרי חדש לעומת עלות הקמתה בשכונה חדשה בעיר מדובר על פער של 188%".

מסיבה זו דורשים בחברה להגנת הטבע להסיר את ההצעה מסדר היום של הממשלה: "אנו קוראים לממשלה להימנע מהפגיעה הסביבתית, החברתית והכלכלית שבהקמת היישובים החדשים, ולהפנות את מאמציה ומשאביה לפיתוח וחיזוק הישובים הקיימים בנגב".

גם ברשות הטבע והגנים מתנגדים להצעה. במסגרת עמדתם נטען כי מצב רוב יישובי הפריפריה בנגב מצריך חיזוקם בכל התחומים המוניציפאליים. כמו כן ברוב יישובי הפריפריה יש תת אכלוס וחלופות טובות לבינוי ופיתוח; כלכלית יותר זול להשקיע ביישובים קיימים על פני חדשים; יישובים חדשים ומושקעים יוצרים הגירה שלילית מישוב קיים לישוב החדש; אכלוס הנגב הינו יעד לאומי ואפשרי בעיקר על ידי חיזוק הישובים הקיימים; יישובים זעירים חדשים נשענים על הקיימים ברב צרכי הפרנסה, חינוך, תרבות ועוד; ישובים חדשים יוצרים גם תשתיות נוספות אשר פוגעות בסביבה. על כן טוענים ברט"ג כי "הקמת יישובים זעירים חדשים פוגעת ישירות בישובים הקיימים".

גלנט: היישובים החדשים יקדמו את הפריפריה

כאמור, שר הבינוי והשיכון גלנט לא התעלם מהטענות של המתנגדים השונים והעלה סטטוס לעמוד הפייסבוק שלו בו הוא ניסה לענות על הטענות. "מאז שהודעתי על הגשת הצעת החלטה להקמת 5 יישובים חדשים בנגב, פנו אלי בחשש כבד גורמים שונים, רובם אכפתיים ואידיאליסטיים באמת. הם אמרו לי שהם חושבים שבניית יישובים חדשים משמעותה הרס הישן וחורבן הסביבה. אמרתי להם, ואני אומר גם כאן: זה לא המצב", כך גלנט.

בפוסט הארוך שפרסם היום השר גלנט נכתב עוד: "מטרת הקמת היישובים החדשים היא קידום הפריפרייה ומשיכת אוכלוסיה לנגב. אנחנו צריכים להגדיל את היצע הדיור, בין היתר, לקראת העתקת מחנות צה"ל לאזור. העתקת המחנות תעשה שוב לכלכלת הנגב, לתיירות הנגב, וגם להתיישבות, שנכון להיום, רחוקה ממימוש הפוטנציאל שלה".

בתשובה לטענה כי יישובים חדשים יחלישו את היישובים הותיקים כותב גלנט: "אנחנו לא מחלישים ישובים ותיקים על ידי הקמת יישובים חדשים. כמו בכל דבר בחיים, כדי להגיע ליחסים הוליסטיים בין ישן לחדש, צריך לשמור על איזון. אנחנו פועלים רבות כדי לחזק את היישובים הקיימים בכל רחבי הארץ, ובאותו הזמן, עלינו למצוא פתרונות לכל צרכי האוכלוסייה. המענה לחלק מהצרכים האלו הוא הקמת יישובים חדשים...בכוונתנו למצב את באר שבע כמטרופולין, שתהווה מרכז לשירותים ולתעסוקה. לצדה, אנחנו משמרים או מקימים מאפס יישובים חדשים המקומות חשובים, שהיום האוכלוסיה בהם דלילה. היישובים החדשים יאפשרו את המשך גדילת המועצות האזוריות שכבר הגיעו למיצוי התיישבותי וגם יתנו מענה לכל אלו המבקשים להתיישב בישובים שאינם עירוניים".

טענות אחרות כנגד הקמת היישובים החדשים עוסקות בשאלה מדוע לפגוע בסביבה על ידי הקמת היישובים מאפס ולא להרחיב יישובים קיימים. גם לכך מתייחס השר גלנט וכותב: "אין ספק שכאשר פונים לבנות יישוב חדש, יש אתגרים סביבתיים. אנחנו עושים ככל שאפשר כדי להימנע מפגיעה במשאבי הטבע שלנו. תכנון ההתיישבות החדשה יתרכז בעיקרו באזורים "מופרים" מבחינה אקולוגית (אזורים שבהם כבר יש התערבות אנושית משמעותית). במידת האפשר היישובים אף יוקמו בצמידות וסמיכות לאזורים בנויים קיימים ואף בתוכם. כדי להימנע מגרימת נזק לקרקע, הקמת היישובים החדשים תתקיים בסמיכות לצירים ראשיים ובקרבה לתשתיות מים, חשמל, תקשורת והולכת שפכים".

היישובים החדשים אותם מציע להקים שר השיכון ממוקמים כאמור בנגב. מדובר בישוב קהילתי "שלח" בין אשלים לפתחת ניצנה, ישוב קהילתי "נווה גוריון" בין רביבים לבין כפר רתמים, ישוב קהילתי "דניאל"  הצמוד דופן לקריית החינוך האזורית ולכפר השיקומי "עלה נגב", ישוב קהילתי בצמוד  למרכז החינוך האזורי של המועצה האזורית מרחבים "אשל הנשיא" ויישוב קהילתי בשם "דיה", סמוך לכביש 80. עוד נדגיש כי ההצעה שעולה לממשלה ביום א' מתייחסת לבדיקת ההיתכנות ולתכנון, עוד טרם הקמתם בשטח בפועל.

עוד כתבות

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

משבר הקורונה ונזקי מזג אוויר סוחפים מטה את תוצאות ענף הביטוח: "ביטוח ישיר" עברה להפסד

החברה רשמה ברבעון קיטון בפרמיות שגבתה מלקוחותיה, שקטנו בכ-2.3%, כשבשורה התחתונה היא מציגה הפסד רבעוני של 9.4 מיליון שקל לעומת רווח של 51.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

אוצר מילים / עיצוב: גלובס

אוצר מלים: 100 ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם בעברית

ינון מגל ובן כספית / צילום: שלומי יוסף, אביב חופי

בן כספית וינון מגל מנסים לגשר על התהום האידיאולוגית. לא תמיד זה מצליח להם

כספית מתחרפן מ"הזחיחות ושביעות הרצון העצמית האינסופית של מגל" ● מגל חושב שלהעביר ביקורת על השמאל ועל התקשורת זה לא פחות חשוב מלבקר את ראש הממשלה ● הזוגיות הכי חמה ברדיו התיישבה על ספת הפסיכולוג של "אוף דה רקורד" ● האזינו לראיון המלא

יאיר לוינשטיין, מנכ"ל ובעלי אלטשולר שחם גמל ופנסיה  / צילום: איל יצהר, גלובס

למרות הקורונה: גידול ברווח של אלטשולר שחם גמל ופנסיה

תחלק דיבידנד בהיקף 19 מיליון שקל ● דיווחה על גידול של כ-34% ברווח, לסך של כ-25.4 מיליון שקל ברבעון הראשון

מני מזוז/ צילום: רפי קוץ

"המציאות בה נאשם בפלילים מקים ממשלה משקפת משבר חברתי וכשל מוסרי של החברה"

11 שופטי בג"ץ פרסמו את נימוקיהם  בעניין הטלת המנדט על בנימין נתניהו  ● השופטים מבקרים את המצב בו נאשם בפלילים מקבל את הרכבת הממשלה, אך טוענים שהתערבות בהחלטה המכוננת את הרשות המבצעת "כמוה כהתנגשות חזיתית עם רצון הבוחר כפי שבא לידי ביטוי בהצבעת נציגיו בכנסת"

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

דעה: על דוגמה אישית ושכר הרמטכ"ל; האם זה באמת הזמן לתת תוספת לביטחון?

שכרו החודשי של הרמטכ"ל הוא כסף קטן בתקציב הביטחון, אבל הוא ששיבח את הדוגמה האישית בתפוצת נאט"ו, איך זה מתיישב עם הבקשה להוסיף לתקציב הביטחון? • וגם, ארה"ב התערבה כדי למנוע מחברה סינית להקים את מתקן ההתפלה בשורק 2, איך זה שונה מהמתקן הקיים?

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

שאול נאוי מכר לאחיו דורי את מניותיו בחברה ופורש מניהולה

המניות נמכרות תמורת 60 מיליון שקל, בדיסקאונט של 25% על מחיר השוק ● דורי נאוי: "שאול הגיע למסקנה שהוא רוצה ליהנות מהחיים לפני שהוא מזדקן" ● מניית נאוי קרסה ב-50% מתחילת השנה

שדה דב / צילום: יוסי פישר

יו"ר ההסתדרות דוחף לפתיחה מחודשת של שדה דב: "להציל את אילת הגוססת מהקורונה"

האם בחסות משבר הקורונה שדה דב יקום לתחייה? ל"גלובס" נודע כי יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ורה"מ בנימין נתניהו שוחחו על הנושא בימים האחרונים, וכי נתניהו הפגין גישה חיובית לרעיון ● מנכ"ל ישראייר ל"גלובס": "הרעיון נחמד אבל לא ישים בזמן הנוכחי"

אמי פלמור / צילום: יח"צ

אוצר מלים: אמי פלמור תוהה מתי אנו מתוודעים לחירות

עו"ד אמי פלמור, חברת מועצת התוכן של פייסבוק, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "חירות" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מרים נאור / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

אוצר מלים: מרים נאור מסבירה למה בחרה במילה שיוויון

השופטת בדימוס מרים נאור, לשעבר נשיאת ביהמ"ש העליון, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שוויון"● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

שי לי שפיגלמן / צילום: יח"צ

השר יזהר שי מינה את ראש מטה ישראל דיגיטלית שי-לי שפיגלמן למנכ"לית משרד המדע והטכנולוגיה

שפיגלמן, תושבת סביון ובעלת תואר שני במדיניות ציבורית מהרווארד שימשה מנהלת רגולציה, קשרי ממשל ואחריות חברתית במיקרוסופט ישראל, וכסגנית מנהל מחלקת האסטרטגיה בבנק הפועלים

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

"רוצים לשמר משרות לטווח ארוך": איזי ג'ט תקצץ עד 30% מכוח האדם

בחברת טיסות הלואו קוסט ישנם 15 אלף עובדים נכון לתחילת 2020 ומטוסיה היו מקורקעים בשל התפרצות הקורונה מאז חודש מרץ השנה ● המנכ"ל יוהאן לונדגרן: "אנחנו רוצים לוודא שאנחנו קמים מהמגפה הזאת עסק תחרותי יותר אפילו ממה שהיינו בעבר, כך שאיזי ג'ט תוכל לשגשג בעתיד"

עוגת גבינה חמה בעלי פילו / צילום: קרן אגם

עוגות גבינה, קצת אחרת: עדיין יש מה לחדש בגזרת העוגה לשבועות

עוגת הגבינה היא המלכה הבלתי מעורערת של חג השבועות, ובכל זאת מתברר שעדיין יש מה לחדש בגִזרה הזאת ● הנה כמה עוגות של קרן אגם

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

דעה: עמוד השדרה של המשק תקין - הבנקים בישראל עמדו במבחן משבר הקורונה

מערכת הבנקאות הישראלית הגיעה מוכנה למשבר הקורונה, אף שהוא מאתגר עבורה יותר מאשר המשבר הכלכלי הגדול של 2008

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

הלקח שנלמד וזה שעדיין לא: כך זרמו (שוב) מיליארדים מהפנסיה שלנו אל יצחק תשובה

כעשור לאחר הקריסה של דלק נדל"ן ולמרות תמרורי האזהרה בצל עסקת נפט ענקית בים הצפוני, מחזיקי האג"ח שוב נקלעים למתיחות עם יצחק תשובה ביחס לאשראי שהעמידו לו ● גם לאחר שהמוסדיים הגיעו להבנות, הם עדיין נקלעו, שוב, למשבר ללא בטוחות וכמעט ללא אפשרויות

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש

מימין: איציק שנידובסקי, מנכ"ל אנליסט, ונועם רוקח, סמנכ"ל ההשקעות אנליסט / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הביאה להפסדי נוסטרו של 22 מיליון שקל באנליסט שעבר להפסד רבעוני

הרווח התפעולי הרבעוני הסתכם בכ-3.7 מיליון שקל ● השפעת הקורונה על אנליסט באה לידי ביטוי בהשפעה ישירה על שווי הנכסים הפיננסים המנוהלים, ובעיקר על תיק הנוסטרו, שרשם הפסד של כ-22 מיליון שקל

בזק / צילום: תקשורת תאגידית בזק

תם ונשלם: נפתרה המחלוקת סביב הטלפוניה הסיטונאית של בזק

משרד התקשורת קובע שהפתרון שבזק מציעה לטלפוניה הסיטונאית עומד בדרישות שקבע וכבר בקרוב החברה כבר לא תהיה בהפרה ● אחד האירועים הקשים ביותר שליוו את החברה בשנים האחרונות בא על סיומו

רון פאינרו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אירועים חד פעמיים השנה ואשתקד סייעו למקס לעבור מהפסד לרווח רבעוני למרות הקורונה

חברת כרטיסי האשראי הרוויחה 47 מיליון שקל ברבעון הראשון ● 5.2% ממניות מקס הוקצו ליו"ר, למנכ"ל ולחברי הנהלה נוספים ● בשל משבר הקורונה שב"א רשמה הפסד נוסטרו שחתך את רווחיה

מכונות כריית ביטקוין  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

גולדמן זאקס מרגיז את שוק הקריפטו: "ביטקוין אינו אפיק השקעה"

דוח חדש של כלכלני בנק ההשקעות מציג עמדה הפוכה לזו שהציגו באחרונה מנהלי קרנות גידור בארה"ב, שמהמרים על ביטקוין כגידור נגד אינפלציה ● לפי הדוח, "תנודתיות הביטקוין עשויה להתאים לסוחרים מוטי מומנטום"