גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הערכות: התפוצצות עסקת Plus500 - גם בגלל הרשעת טדי שגיא

(עדכון) - פלייטק אמורה הייתה לשלם כ-460 מיליון פאונד תמורת Plus500 העוסקת במסחר מקוון בני"ע ■ גם רכישת חברת הפורקס AVA בידי פלייטק, ב-105 מיליון דולר, נמצאת בסכנה עקב התנגדות הבנק המרכזי באירלנד

טדי שגיא/ צילום: יחצ
טדי שגיא/ צילום: יחצ

חלומו של המיליארדר טדי שגיא להפוך לאימפריה בתחום הפורקס, ספג היום מכה, זאת לאחר שהתפוצצה עסקת המכירה של חברת Plus500 לפלייטק הנמצאת בשליטתו. החברות דיווחו היום כי הן לא הצליחו לקבל את אישור הרגולטור הבריטי (FCA) לעסקה, ולכן הסכימו לבטל את ההסכם ביניהן.

גורמים בשוק ההון העריכו היום כי אחת מדרישות הרגולטור הבריטי, המפקח על Plus500 (שהינה מוסד פיננסי), כתנאי לאישור העסקה, הייתה כי טדי שגיא, המחזיק 33% ממניות פלייטק, ימכור את רוב החזקותיו ויחדל מלהיות בעל השליטה בחברה. הסיבה היא הרשעתו של שגיא לפני כ-20 שנה בעבירות ניירות ערך.

שגיא, אז מנהל השקעות צעיר, הואשם בשיתוף פעולה עם "הדיסקונטאים" (קבוצת עובדים בכירים במחלקת ההשקעות של בנק דיסקונט), בכך שבשני מקרים רכש על פי בקשתם סדרות של אג"ח שהנפיק בנק ישראל, כשבהמשך הזרימו הדיסקונטאים ביקושים פיקטיביים שהעלו את מחיר האג"ח, ובסופו של דבר נמכרו הללו ברווח שהתחלק בין שגיא לשותפיו.

בינואר 1996 הורשע שגיא במסגרת עסקת טיעון במתן שוחד, תרמית ניירות ערך ובקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. השופט אמנון סטרשנוב גזר עליו עונש של תשעה חודשי מאסר בפועל וקנס של 300 אלף שקל. שגיא הודה בביצוע המעשים תוך שהביע צער וחרטה על מעשיו.

מפלייטק נמסר היום בתגובה להערכות כי "הדיונים בין פלייטק ל-FCA סודיים מכוח החוק".

"בטוחים במיצוב העצמאי שלנו"

פלייטק, ספקית פלטפורמות מבוססות תוכנה לאתרי הימורים מקוונים שבשליטת שגיא, הייתה אמורה לשלם כ-460 מיליון פאונד (כ-697 מיליון דולר בשער החליפין הנוכחי) תמורת Plus500, העוסקת במסחר מקוון על ניירות ערך. שתי החברות נסחרות בבורסה של לונדון.

בתגובה לדיווח, מניית Plus500 נחלשה במהלך יום המסחר ב-3.6%, לשווי של 398 מיליון פאונד, ואילו מניית פלייטק נפלה ב-8% לשווי של 2.5 מיליארד פאונד - גם על רקע הקשיים המסתמנים בהשלמת עסקת רכישה נוספת של חברת הפורקס AVA Trade.

"לאחר ההסכם עם פלייטק לבטל את המיזוג בין החברות, אנחנו יכולים לאשר שהעסקים שלנו במצב טוב, לקראת עתיד מוצלח כחברה עצמאית", מסר מנכ"ל Plus500, גל הבר. לדבריו, החברה ממשיכה לצמוח, להרוויח ולייצר מזומנים, ונמצאת במומנטום חזק של התרחבות בשוק הבינלאומי. "המשכנו ב'עסקים כרגיל' בזמן תהליך המכירה הארוך והמשכנו להשקיע בשווקים, בטכנולוגיות ובתפעול הרגולטורי", הוסיף הבר, "כתוצאה מכך, אנחנו בטוחים במיצוב העצמאי שלנו וביכולת לספק תשואה משמעותית לבעלי המניות".

בניסיון לרכך אולי את המכה הכואבת לבעלי המניות, Plus500 הודיעה היום על חלוקת דיבידנד בסך כ-21 סנט למניה (בסך הכול כ-24.4 מיליון דולר), וציינה שבכוונתה גם לבצע תוכנית לרכישה עצמית של מניות, בהיקף של עד 20 מיליון דולר. במחיר הנוכחי של מניית Plus500, מדובר על קרוב ל-3% מהון המניות של החברה. החברה תרכוש מניות של עצמה בשוק הפתוח, ממקורותיה העצמיים. Plus500 הוסיפה גם כי היא ממשיכה לצפות לצמיחה בהכנסות בשנת 2015 ביחס ל-2014, אך הרווחיות תהיה נמוכה יותר מזו שנרשמה בשנה שעברה.

הרגולציה גרמה לקריסת המניה

Plus500 מתמחה ב-CFD - מסחר מקוון בחוזי הפרשים על ני"ע שונים וסחורות, כשעל ההפרש בין מחיר הקנייה למחיר המכירה גובה החברה עמלה. בהודעתה ציינה Plus500 שהיא חיזקה את יכולותיה בתחום העמידה בדרישות הרגולציה, וכיום אין כל מגבלה שמוטלת עליה בהקשר זה.

לא בכדי Plus500 ציינה זאת בהודעה שלה - הרכישה שבוטלה היום נולדה על רקע קשייה מול הרגולטור הבריטי.

כאמור, רכישת Plus500 על-ידי פלייטק הייתה אמורה להיות עסקה של כ-460 מיליון פאונד, פרמיה של כ-12% על השווי הנוכחי של מניית Plus500 בלונדון ופרמיה של כ-8% על השווי ביום הדיווח על העסקה. עם זאת, Plus500 כבר נסחרה בעבר בשווי גבוה בהרבה, פי 2 משווי העסקה שבוטלה.

אלא שאז, בסוף חודש מאי, נקלעה המניה לסחרור ואיבדה כמחצית משוויה, לאחר ש-Plus500 הודיעה על בדיקה מחודשת של חלק ממסמכי האימות והזיהוי של הלקוחות שלה בבריטניה - השוק המרכזי שלה שהיווה כ-50% מסך הכנסותיה - בשל חשש לעבירות הלבנת הון. כתוצאה מכך, חלק מהחשבונות הוקפאו, והחברה עצרה צירופים של לקוחות חדשים.

למעשה, פלייטק של שגיא ניסתה לנצל הזדמנות ולרכוש את Plus500 לאחר קריסת המניה. ביוני עוד העריכו החברות שהרכישה תושלם עד ספטמבר, אלא שהשלמת העסקה התעכבה, עד שלבסוף דווח היום על ביטולה.

מי שהיה אמור ליהנות ממכירת החברה לפלייטק הם מייסדי Plus500: אלון גונן היה אמור לקבל תמורת החזקתו כ-117 מיליון דולר; גל הבר המנכ"ל ואלעד בן יצחק היו יוצאים כל אחד עם כ-41 מיליון דולר; ועומר אלעזרי ושלומי ויצמן היו מקבלים כ-25 מיליון דולר. המייסדים ביצעו עוד קודם לכן מימושים נכבדים במניה ומשכו דיבידנדים, כך שבסך הכול, כולל התמורה מהמכירה, הם היו נהנים לאורך השנים מסכום של יותר מחצי מיליארד דולר (במצטבר, כולם יחד).

עסקת הרכישה נתקלה במכשולים מתחילת דרכה, ואחד מהם הייתה התנגדות מוצהרת של בעלת מניות גדולה בחברה. קרן הגידור הבריטית Odey Asset Management (עם החזקה של כרבע ממניות Plus500) הודיעה כמה ימים לאחר ההודעה על העסקה שתתנגד לעסקה ה"אופורטוניסטית" המשקפת להערכתה תמחור חסר.

במקביל, פלייטק קבעה עובדות בשטח כשגייסה מימון לעסקה ורכשה כ-9.4% מהמניות של Plus500 בשוק. בינתיים, פחות מחודש אחרי הדיווח על העסקה, פורסמו הערכות שהמשבר של Plus500 עם הרגולטור הבריטי הסתיים. למרות שלכאורה סיום המשבר היה עלול לסכל את הרכישה, שהגיעה על רקע החולשה במניה, בסוף יולי הצביעו בעלי המניות של Plus500 ברוב גורף בעד העסקה: 93.4% תמכו בה, כולל קרן הגידור שהתנגדה בתחילה אך שינתה את דעתה. מאז עדכנה החברה כמה פעמים על דחיית מועד ההשלמה של העסקה, ולדוגמה בשבוע שעבר היא העריכה שהחלטת הרגולטור הבריטי תתקבל בדצמבר.

טריגר למוכרי AVA לבטל העסקה

בינתיים, בפלייטק נתקלים כאמור בקשיים בהשלמת עסקה נוספת שהחברה ביקשה לקדם. פלייטק, המנוהלת על-ידי מור וייזר, הפכה לחברה ציבורית בשנת 2006 ומאז ביצעה לא מעט רכישות של חברות בגדלים שונים, כשהמטרה היא להפוך אותה ל-one stop shop - חברה המציעה פתרונות מקצה לקצה בתעשיית ההימורים והמשחקים המקוונים.

מלבד Plus500, פלייטק דיווחה לפני כמה חודשים על כוונתה לרכוש את חברת AVA Trade תמורת 105 מיליון דולר. AVA הישראלית, בדומה ל-Plus500, עוסקת בתחום ה-CFD, אך בסדר גודל קטן יותר. החברה הוקמה ב-2006 על-ידי עמנואל קרוניץ ונגב נוסצקי.

לפני כמה שבועות נודע כי הבנק המרכזי באירלנד מתנגד לעסקה, ופלייטק הודיעה שתדון עם הבנק על התנגדותו. פלייטק מערערת על החלטת הבנק האירי, והיום עדכנה כי התנגדות הבנק לעסקת AVA מהווה טריגר להפעלת הזכות של המוכרים לביטול העסקה. בשלב זה הם לא מימשו את הזכות, אך פלייטק מאמינה שביטול עסקת Plus500 מגדילה את הסיכון גם לביטול עסקת AVA. בפלייטק מציינים שאם עסקת AVA לא תצא אל הפועל, לא יירשמו עלויות פיננסיות מעבר ל-5 מיליון דולר שכבר הופקדו עם השלמת העסקה ולא יוחזרו לחברה.

פלייטק מסרה היום כי בחטיבת הגיימינג שלה היא ממשיכה לצמוח בשיעור דו-ספרתי והיא מזהה בה מומנטום חזק. בכל הקשור לחטיבה הפיננסית, פלייטק מציינת שהיא מחויבת להמשיך לצמוח בה גם באופן אורגני וגם באמצעות רכישות, אם כי לא סביר שהחטיבה תתרום לעסקי החברה באופן משמעותי בטווח הקצר והבינוני, בשל אי-השלמת עסקת Plus500.

תוצאות plus 500

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

פרשת בן-ארי: חייבים לפרסם את המידע, אך גם את התמונה המלאה

הפרסומים בנושא עבירת הבנייה, לכאורה, של בן ארי, הם חלק מקמפיין מתוזמר שמתנהל דווקא עכשיו נגד הפרקליטות ובכיריה העוסקים בתיקי נתניהו • התקשורת חייבת לתת גם את ההקשר הרחב לפרשה

שיגור הלוויין של איחוד האמירויות / צילום: AP Photo, AP

עם לוויין בדרך למאדים ועם כור גרעיני חדש ונוצץ, האמירויות אומרות שלום

על סף יום הולדתו ה-50, איחוד האמירויות מפתח יומרות גלובליות נועזות ● הוא נוסד כדי להציל שבע נסיכויות חלשלשות, עכשיו הוא מנסה להציל את המזרח התיכון מאיראן ומבעלי בריתה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בירידות: מדד הבנקים צנח ב-2%, קמהדע קפצה בכ-8%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של 0.69% ומדד ת"א 90 השיל 0.08% ● ירידות בבורסות אירופה ● מניית בנק הפועלים איבדה 2% לאחר הדוחות ● סומוטו צנחה בכ-15%

קרוון לבדיקת קורונה בעיירה גנגלט. כ־44% מהאנשים ששהו במתחם הסגור במהלך המסיבה חלו בקורונה / צילום: רויטרס

כך הפכה עיירה קטנה במערב גרמניה לשדה ניסויים ענק למדעי הקורונה

פרופ' הנדריק שטריק, וירולוג בן 43 בלבד, היה אחד מהחוקרים בעירייה הקטנה גנגלט והוא גם זה שחתום על גילוי אחד התסמינים העיקריים של הקורונה – אובדן חוש טעם וריח • בראיון ל"גלובס" הוא מספר על מאחורי הקלעים של המבצע המורכב, על הגילויים המדעיים ומספק תחזית אופטימית לישראל

עו"ד ליאת בן־ארי / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

ה"בן-אריסטים" מאמצים את השיטות של ה"ביביסטים"

הם טוענים שהיא לא עשתה שום עבירה וסתם מתנכלים אליה, שהסיפור האמיתי הוא לא המעשה שלה אלא האינטרסים של מתנגדיה, ומזדעזעים מההפגנות נגדה ● כל הטענות שמחנה לוחמי השחיתות לעגו להן עד לפני רגע, מאומצות שם עכשיו בחום רב

קניון שבעת הכוכבים / צילום: איל יצהר

חיים בסרט: קניון שבעת הכוכבים דורש דמי שכירות מהקולנוע, שסגור כבר חצי שנה

חברת בתי הקולנוע רב-חן הודיעה להנהלת שבעת הכוכבים כי תעזוב את המתחם בסוף אוגוסט עם סיום החוזה שלה בשל מחלוקת על דמי השכירות ● גורמים המעורים בסכסוך טוענים כי בקניון דרשו כי בית הקולנוע ישלם דמי שכירות על ששת החודשים בהם נסגר בשל הנחיות הממשלה ● בחודש שעבר נקלע הקניון לסכסוך עם קבוצת קסטרו

מה נמכר לאחרונה באזור עמק יזרעאל בפחות ממיליון שקל / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

איזו דירה אפשר לקנות באזור עמק יזרעאל בפחות ממיליון שקל

בסכום כזה אפשר למצוא דירות 4 חדרים בנוף הגליל, ביקנעם עילית, בעפולה ובמגדל העמק

דני רופ בקמפיין משרד האוצר / צילום: צילום מסך

על מה הולך הכסף? משרד האוצר - הקמפיין המושקע ביותר מבחינה תקציבית בשבוע החולף

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת האהודה ביותר בשבוע החולף היא של משרד הבריאות עם ישראל קטורזה ● מזגני טורנדו נותרת הזכורה

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי, גלובס

תם ונשלם: אושרה עסקת המיזוג בין סלקום לגולן טלקום

שר התקשורת יועז הנדל אישר את העסקה בתנאים שישאירו את גולן טלקום כמפעיל וירטואלי

מיליציות של חמאס ברצועה  / צילום: רויטרס, Ibraheem Abu Mustafa

ארה"ב חילטה מטבעות קריפטו בשווי כ-2 מיליון דולר מידי ארגוני טרור אסלאמיים

במבצע האכיפה הגדול ביותר עד כה של הממשל האמריקאי נגד מימון טרור באמצעות מטבעות קריפטו, נתפסו יותר מ-300 ארנקים דיגיטליים ששימשו את דאעש, אל-קאעידה והזרוע הצבאית של חמאס ● תרומות ביטקוין לחמאס נחשפו ב"גלובס" כבר ב-2019

יו"ר הרשות אבו מאזן וראש הממשלה הפלסטינית ראמי חמדאללה/  צילום: רויטרס: Mohamad Torokman

נשארו מחוץ להסכם: הפלסטינים יאלצו לשנות פרדיגמה

המסר היוצא מוושינגטון הוא ברור: לא מספיק להטיל סנקציות כלכליות על איראן, אלא יש לבסס ולחזק את הציר בין ישראל למדינות ערביות מתונות וזאת כדי להחליש את ציר הקיצוניים ● בינתיים, הפלסטינים לומדים לקח כואב - העולם הערבי לא מחכה להם לעד

משה חוגג, מנהל קרן הון סיכון סינגולריטים / צילום: יונתן בלום

יצרנית הסמארטפונים פוקסקון תובעת את משה חוגג ומנהלי סירין ב-20.3 מיליון שקל בגין אי תשלום חובות

חברת FIH, מקבוצת ענקית האלקטרוניקה הטייוואנית פוקסקון, טוענת בתביעה כי סירין לאבס של חוגג, שפיתחה סמארטפון בלוקצ'יין, חייבת לה יותר מ-6 מיליון דולר על עבודות ייצור ופיתוח שביצעה בעבורה ב-2018

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

סיוע מחו"ל? באל על בוחנים מינוי של בנק ג'פריס כחתם ההנפקה כדי לעניין משקיעים זרים

מועד ההנפקה לגיוס של 150 מיליון דולר נקבע לסוף אוגוסט אך הוא צפוי להידחות לנוכח אי הוודאות באשר למצב החברה ויישום תכנית החילוץ שלה ● מתעניין חדש ברכישת מניות אל על: מאיר גורביץ, בעלי חברת הנדל"ן המקרטעת ארזים

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

המערבולת במגדל לא נרגעת: דירקטור המקורב לשלמה אליהו מתפטר

הערכות: ההתפטרות כדי לפנות מקום למינוי דירקטור חדש, כנראה מוטי רוזן ● הדירקטור הפורש גבי פיקר הסביר כי התפטרותו הינה "נוכח חוסר אמון, שהחריף לאחרונה, בינו (ודירקטורים במגדל ביטוח) לבין יו"ר דירקטוריון מגדל ביטוח, ניר גלעד ועל רקע הוראת הממונה על שוק ההון"

כיתה בבית ספר יסודי בתל אביב, מסודרת לשמירת מרחק בין תלמידים / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

"חסר ציוד היקפי ומחשבים ניידים - ואנחנו זקוקים לעזרה"

רכזת תקשוב בבית ספר במרכז הארץ מתארת את מצב ההיערכות בבית הספר שלה לקראת שנה הבאה ● מה יבוא על חשבון מה, ואיך אפשר לעזור

ח"כ תהילה פרידמן / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"צאו לכמה בחירות שתרצו - אף אחד לא יעלם": נאום הבכורה שמסעיר את הכנסת והרשת

"יש בעולם שלי המון אמת ויופי. אבל לא כל האמת. לא כל היופי. אני לא רוצה שכולם יהפכו להיות אני" ● תהלה פרידמן, ח"כ מכחול לבן, נשאה השבוע במשך 11 דקות נאום בכורה יוצא דופן בכנסת שכולו בעד קירוב לבבות ואחדות ● למעלה ממיליון איש כבר צפו

מירי רגב / צילום: מארק ניימן, לע"מ

מירי רגב: "הצלחנו בעבודה מאומצת לאפשר לישראלים להיכנס לשתיים וחצי מדינות"

רגב התייחסה למתווה הראשוני של פתיחת השמיים, ואמרה "ישראל מוגדרת כמדינה אדומה, ולכן רוב המדינות הירוקות לא ששות לקבל אותנו" ● ישראל מתכננת להפעיל טיסות לבולגריה, קרואטיה וחלקים מיוון כבר ב-18 באוגוסט

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

הפועלים ממשיך להפריש בגין הפסדי אשראי והרווח צנח בכ-85%

המשבר הכלכלי ומגפת הקורונה ממשיכים לטלטל את תוצאות בנק הפועלים ● בנטרול ספיחי הפרשות שבהן היה מעורב הבנק בארה"ב ההיפרדות הסופית מישראכרט ועוד היבטים "חריגים", רשם הבנק ברבעון השני רווח נקי של 161 מיליון שקל ●  תיק האשראי לציבור של הבנק קטן ברבעון השני ב-2%

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

שוב מהפך: פחות חוזרים לעבודה מנפלטים מהשוק

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

שיעור גאוגרפיה / צילום: משה מילנר - לע"מ. איור: גיל ג'יבלי

שנים של תרגול ותקציבי עתק לא הועילו: איך הגיעה מערכת החינוך כה לא מוכנה ליום הדין של הקורונה

למרות התקציב הגדול ביותר בממשלה, שנים של תרגול לשעת חירום ומבצע גרנדיוזי לתקשוב בתי הספר - בסוף כולם למדו בזום. יצאנו לבדוק מי אחראי למחדל העצום שאת תוצאותיו נרגיש בעוד שנים, ואם למדנו משהו לקראת השנה החדשה ● האזינו